Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Meni deri tani nuk kam degjuar asnje shqipertar qe ka vdekur burgjeve ,bile mund te them se kushtet dhe edukata e policeve qe jane ketu neper burgje jane te persosura me sa kam degjuar , por esht e vertet qe burgjet ketu ku jam une, te pakten jane me nje perqindje te madhe shqiptaresh ,qe me te vertet e kane merituar se kot nuk te fusin ne burg,demokracia ketu esht mese e plot ,mund te them qe mund te kete racizem por jo ne shkall te larte,ketu nuk ka burokratizem si ne shqiperi qe per nje dukument duhet te lesh qimet e kokes,dhe per kete shume shqiptar kan mar nenshtetsi gjermane vetem e vetem mos te ken kontakt me burokracin dhe korupsjonin Shqiptar ,po a esht e mire kjo gje ??Une them se ne jemi nje popull i varfer POR kam degjur se jemi te ndershem por me keto sjellje qe na behen neve ne Shqiperi, detyrimisht Shqiptaret detyrojne te heqin nenshtetsin Shqiptare ,Une vertet e dua popullin tim dhe me vjen shume keq qe vuan ,dhe ja di hallin sepse psh. gjyshja ime ka nje pension prej 60000 lek te vjetra nder ato 20000 duhet te paguaj drita 5000 uje dhe resti per te jetuar kur nje kg mish esht 6000 lek ose 1 buk 500 lek me thuaj ti me jep pergjigje organizim esht ky ne shqipri qe nje pencionist te vuaj sot per buk ne vitin 2002 qe ka punur 40 vjet per ate shtet??Jo kjo esht nje katastrof per Shqiperin .Mir gjyshja ime se nuk e leme ne per te vuajtur po ato gjyshe apo prinder qe kan nje tufe femije dhe nuk kan asnje te ardhur nga jashte dhe jetojn vetem me rrogat ne cfar gjendje mund te jene???Te pakten nje polic e ka te mire rrogen me sa di une per te jetuar nje jete normale nuk esht e nevojshme ta diskritoj shtetin e tij me keto gjera se ai perfaqeson shtetin ,dhe keto gjera ne Shqiperi sot jane bere te motos, nuk i ben njeri pershtypje se polici i mer keto para dhe i fut nendore ,sepse tek ne ekziston frika, dhe kjo frike na e kan len trashigimi komunistet qe e udhehoqen 40 vjet ate popull ,prandaj duhet te ngrejm zerin per cdo lloj padrejtesie qe na behet prandaj dhe esht hapur kjo teme . falimderit per mirkuptimin
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  2. #22
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Nuk e di, po sikur policia shqiptare te kete nje rroge shume te larte e zem 1000 dollar ne muaj qe per Shqiperine eshte goxha rroge, a do vazhdojne te bejne akoma ashtu si te babezitur si tani???
    Kush i jep pergjigje kesaj pyetjeje?
    Mos harroni se polici gjerman fiton me pak se nje shqiptar qe punon ne fabrik.
    A luan rol pagesa ne ndergjegjen e nje kombi?

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    mmmmmmmmmmm Ujku qimen e ndron por zakonin kur nuk e harron.
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  4. #24
    alvi
    i/e ftuar
    E ja sa te fillojn ata me nenshtetesira amerikane, jome dokumenta fallco, apo nuk jan bo knej dhe kshusi Lule mos-me prek dhe do e shofin ata, sa ti kerkojn pare nanjones nga ato womens lib, dhe do filloj ti dali tymi dhe ktij muhabeti.
    Po po nuk u ankove aha.
    Ka store se ne Tirone, te gjith e njofim ka nji ne rinas.
    Un e maj men, kur u ktheva i her ka Gjermania, e vetmja pytje qe me boni ai polici, qe kishte qen pacient i nones, tha : Si ja kalove? dhe tjetra ishte: A ke vra njeri?
    Un nuk kam ardh u bo kaq kohe, ata dun pare qe te dalesh pa rradhe, apo thjesht sy per sy te thon du leke.
    Po nuk i dhe, ca kan ata ne dore?Me sa maj men un, rrefugjatet e Korrikut qe vishin nga RFGJ i jepsshin vete, qe mos tu vete vulen e hyrjes ne pasaporte.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e xhinamarsi
    Anėtarėsuar
    18-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    19
    Ti Rezi pyet nese luan rol pagesa ne ndergjegjen e nje kombi.Une po te pergjigjem vetem per policet rrugore apo te portit mqs per ta u fol deri tani.Sipas mendimit tim nuk eshte pagesa ajo qe ndikon tek kjo kategori,por kerkesa e pergjegjesise nga me te medhenjte .Mgjth ketu mund te vleje shprehja :"Beme baba te te ngjaj!"Si shefat si me te vegjelit nje soj jane.
    Mos urre kurre ate qe ke dashuruar se do te jete nje urrejtje plot dashuri!

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Atdheut tim

    Atdheu eshte dhimbje , eshte dhimbje.
    Nje prill i pikelluar ne shpirt.
    Atdheu eshte kryqi , eshte kryqi
    E mban - dhe te mban ty ne shpirt.

    Atdheu eshte toka e premtuar.
    Ti shkel si nje zot dhe se ka nden kembe.
    Atdheu ska fjale , ka sy te trishtuar.
    Vdes dashuria ne dashuri qe te cmend.

    Atdheu eshte buka e uritur.
    Te iken nga duart e dot nuk te ngop
    Enderr dhe ankth dhe shprese e sfilitur
    Me syte n'erresire vetveten kerkon.

    Atdheu eshte varr i hapur, eshte varr.
    Nje jete drejt tij shkon me bese qe lind.
    Ne nje pike loti mbyt lotin fatvrare.
    Ne nje pike loti lirine e lind.



    Dhe ne nga larg vime te shohim
    duke shpresuar ne ty Atdhe
    duke e lutur per dite zotin
    qe korupsjon mos te ket tek ne

    Por kur do jete ajo dite
    qe ti japim fund korupsjonit
    qe nga koka deri tek kembet
    ai llum i nacionit
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  7. #27
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Te gjithe e dine dimrin e kaluar ne Tirane me mungesa dritash te papara ndonjehere ne historine e saj dhe i ftohte i terbuar.
    Nje shoku im i Italise qe gjendej me makinen e tij me targa italjane ne Tirone dhe tamam tek kryqezimi i shkolles Vasil Shanto i beri pershtypje erresira absolute e gjysmes se Tirones. Me tha Rezo pa drita te gjata nuk u ecte.
    Kur vap, sa kaloi kryqezimin, polici ngriti tabelen se pa targe te huaj. Akuza kalim semafori ne te kuq.
    Eh ironi e fatit,-Po ca te kuqe mer lal, se shikon qe gjith Tironen e ka pllakos erresira ska pik drite neper rruge ti me thu semafor.
    Ja pra qe kafja duhej pagu, se polici te mush menjen qe ashtu ka qene...
    U shkatarrova duke qesh kur ma tregoi shoku...
    Ben vaki edhe keshtu, ku ka si policat tane.....

  8. #28
    kerkuesi
    Anėtarėsuar
    13-09-2002
    Vendndodhja
    ne vendin tim
    Postime
    1,171
    rezi si shume furishem e ke marre mo lol
    te gjithe ikim ne shqiperi po keto qe po na thua ti sme kane ndodhur por i kam tegjuar shpesh
    po te jap nje keshille qe te te mos ndodhe me sjo pune edhe ty derman
    kur te te ndaloje polici heren tjeter mundohu ti flasesh shqip pasi si merr vesh keto italishtet anglishtet dhe gjermanishtet me theks shqip dhe mos ju jep shume muhabet pasi sma do mendja te te ngacmoje shume po i pate ne rregull dokumentat sidomos kete vere qe kishte dale urdher i prere "asnje makine me targa te huaj te mos ndalohet " dhe kete e di nga burime te sigurta
    hajt paqe
    PAUCA SED MATURA

  9. #29
    Radio Shoqeria DJ Maska e Piloti
    Anėtarėsuar
    08-09-2002
    Vendndodhja
    Radio Shoqeria
    Postime
    260

    Per Albon :)

    Postuar mė parė nga Albo
    Morali i gjithe kesaj eshte qe te mos shkosh me makine ne Shqiperi, por te marresh taksi

    Ta kemi parasysh kur te shkelim ne Shqiperi.
    Albo, sic the ne shkrimin pak me siper qe te mos ikim me makine, une kesaj vere kur isha ika pa makine dhe detyrimisht me taksi kam levizur sepse skisha makine, por e forta ishte se kur po ikja ne Burrel me taksi pak pa u futur ne Burrel, shohim postbllokun e Policise, dhe e ndal taksine,
    I thote shoferit ku po shkon, dhe shoferi i pergjigjet, ne burrel.
    Polici, e njeh kete cunin, dhe shoferi i thote jo.
    Dhe polici me shikon mua qe u dukja qe kisha ardh nga jashte shtetit se ishe korrik dhe une isha akull i bardhe ( sa pata ardh nga Londra) dhe isha ne kanatiere dhe me kishin dale ca varse floriri nga jashte dhe flet me shoket e tije, ta ndalim kete se paska lek.
    Dhe me thone, dil nga taksia, dhe une dal dhe i them cfar ka ndoh shefo ?
    Dhe ai me kthehet nga je ti cun,
    Une ju pergjigja, nga Burreli,
    I kujt je ne Burrel, dhe une i them, cuni i filanit, dhe njeri nga policet me njohu se isha kusheriri i kryetarit deges se burrelit dhe me tha, cfar e ke filanin dhe une i thashe kusheri pse?
    Dhe ai me tha , jo jo kot te pyeta, dhe u tha shokeve te tij qe te me lejonin te ikja, dhe me tha mua me fal per ndalesen por kujtuam se mos je ndonje kriminel
    Keshtu qe per pak sa nuk e hengra nje gjobe te mire aty
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  10. #30
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Dobriden i dashur mariglen i cekise,

    Ca po na tregon mor trim policine e vendit tim.
    Po une sjam i vetem me keto experienca mor djale po eshte nje forum i tere qe po shkruan gallatat e policise.
    Pastaj une nuk e di se kur iken ti ne shqiperi te pret babi apo ndonje tjeter qe ne Rinas, po a e ke provu ndonjehere vetem te shkosh ne shqiperi me makine.
    Po ta jap nje shembull te nje familje mike qe kam ne Plzen ku iken nga jugosllavia per ne shqiperi me makine me targa ceke ket vere dhe u betuan mos me shku me me makine ne ate vend.
    ndoshta morren shkak te betohen ngaqe do u ket pelqyer shume miresjellja e tepert e policeve tane

  11. #31
    Radio Shoqeria DJ Maska e Piloti
    Anėtarėsuar
    08-09-2002
    Vendndodhja
    Radio Shoqeria
    Postime
    260
    PSe lavderova policet une?
    Me keqkuptove me duket mer cun por nejse se ika
    bye

  12. #32
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Londra allo,
    nuk te keqkuptova ty, po ju drejtova studentit te cekise qe kishte shkruajtur nje para teje.
    Lexo titullin dhe permbajtjen njehere mor djale, te mesazhit tim
    Ciao rezi

  13. #33
    kerkuesi
    Anėtarėsuar
    13-09-2002
    Vendndodhja
    ne vendin tim
    Postime
    1,171
    guten tag. rezi vellai une p te pergjigjem me te njejtin shembu qe nje qytetar nga brno (qytet cek) e kam njf rastesisht dhe me ka pergezuar per plicine pasi ishte nisur te shihte western ne shqperi fill i vetem dhe jo lufte qe skishte pa po tha qe nderim me te madh se i ka be polici shqiptar sja ka be kush ne jete
    sa per punen time une rri cdo vere nga 2 muaj ne shqiperi dhe e pershkoj komplet qe nga tirana deri ne sarande(ne veri sara shkoj) dhe di te te them nje gje qe policia si kudo ne bote (ndshta jo me aq kulture sa ne vendin ku rri) nuk te kerkon ndnje gj te tepert por vetem ato qe atij ja kerkn ligji ti nqs i ke ske pse i trembesh policit(ose ai kosovari nga plzeni) .
    edhe dicka tjeter qe e thashe edhe mbreme kete vere policia ka pas urdher (behet fjale nga tir deri ne sar. nuk e di per ne veri dhe mos ma merrni per keq) kane pas urdher te PRERE te mos ndalohet asnje makine me targa te huaja sidomos greke dhe italiane.kete e di me 100%
    PAUCA SED MATURA

  14. #34
    http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
    Anėtarėsuar
    30-09-2002
    Vendndodhja
    Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
    Postime
    1,869
    Kete vere e kam provuar edhe une ne rinas po te thuash kam pritur 1 ore per te kaluar doganen se me thonin se e ke pashaporten fallso edhe si perfudim problemi ishte se ata donin para edhe pata vndosur qe te mos jap asgje por erdhi fundi qe une dola edhe kur kalova te marr vallixhen time vallixhja ishte e hapur<kjo ishte gjeja e degjeneruar nga punojsit aty ne aeroport .Desha te dij pse ata e kishin hapur vallixhen time dhe asnjeri su pergjigjte vetem bertitnin policia duke thene il jashte sepse ka ardhur e hapur nga Anglia gje qe asnjehere nuk ndodh ne angli,jam teper i bindur! Kur erdhi fundi qe te nisesha perseri per ne londer kisha 4 steka duhani edhe me thoshte polici se duhet te me japesh ndonje kafe qe te kalosh duhanin ose perndryshe nuk ka rrugzgjidhje etc .Kuptojeni vete
    Me respekt Djal{serioz}
    Bye

  15. #35
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Eh Mariglen, sa mire per ty qe ke pas pervoje te mire me policine tone te dashur.
    Po kur lexoj shumicen e te tjereve, del se nuk kane pas dhe aq pervoja te embla si ti.
    Sa per ate qe policia shqiptare te kerkon vetem ate qe i kerkon ligji ne Shqiperi te bej thirrje te zgjohesh nga bota e perrallave ku jeton dhe mos bej shaka me qindra djem e vajza qe kalojne pushimet ne ate vend me dokumenta te rregullta dhe ngaqe jane te tille dhe pak te drojtur me kapitalizmin kanibalesk shqiptar, bien pre e degjenerimit te cilen do ta lexosh edhe me tej ne ket teme besoj.
    Uroj te vije ajo dite kur policia shqiptare te kryej vetem detyren...

  16. #36
    i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    Munich, Germany
    Postime
    367
    Shembull degjenerimi klasik ne Rinas ne vitin 1999!

    Po mbaja radhen tek kontrolli i passaportave dhe me bie ne sy nje cun tirons gallataxhi dhe me shume humor i pari ne radhe dhe i veshur me kostum dhe me nje cifteli ne dore.
    Te gerthitur qe i ka bere polici atij te shkretit:"Dil mbrapa ti me fallco, perjashta!". Te them te drejten edhe une mendova si gjith radha qe do jet ndonje kosovar qe po i ben nenin policia ne Rinas sic eshte zakonisht ne ksillojrastesh. Por kur fillova muhabet me te, kuptova menjehere qe ishte cun Tirone dhe studjonte prej tre vjetesh ne Londer, Angli. I pashe pasaporten komplet ne rregull me vizen e studimit angleze dhe bile edhe me vize Shengen. I thashe te qetesohej se eshte degjenerimi i radhes. Me tha qe me kujtojne per kosovar. Aty e ke vete fajin i thashe cdo me kostum dhe me cifteli ne dore ti mer lal ketu ne Rinas? Amon mer me tha se me gjeti belaja me keta polica.
    E keshillova ne lidhje me nivelin e kafes ne Rinas te asaj kohe dhe ai i shkreti e zbatoi keshillen dhe vetem pastaj me shume mundime e lane te ziun te kaloj.
    Zbritem te dy ne Mynih, ku atij i duhej te priste avjonin tjeter dhe tek kontrolli i policit gjerman pasaporta e tij doli komplet ne rregull. Ai pastaj e pyet policin e Mynihut a ka te drejte te dale jashte dhe i tha nje gje me shaka ne nje anglishte aq perfekte dhe te shpejte dhe me nje theks qe nuk kuptohej fare, saqe polici i shkrete gjerman u skuq se nuk e zoteronte aq mire anglishten sa ai.
    Ne ate moment morra fryme thelle dhe per here te pare e ndjeva veten krenar te kisha nje bashkekombas timin ne krah qe e zoteronte Anglishten ne ate menyre.
    Ne fund i kujtova degjenerimin qe i la kujtim policia jone e dashur para se te nisej................
    Filluam te qeshnim qe te dy.

  17. #37
    I am Canadin
    Anėtarėsuar
    29-09-2002
    Vendndodhja
    Montreal Canada
    Postime
    130
    O rezo kot per muhabet ca avjoni shkon direkt nga Tirana ne Munich
    Henri Anderson was here.

  18. #38
    kerkuesi
    Anėtarėsuar
    13-09-2002
    Vendndodhja
    ne vendin tim
    Postime
    1,171
    rezi edhe mua me vjen keq dhe te njejten gje e kam heq edhe une.ishte hera e pare qe po levizja me pasaporte dhe pasaporten e kisha te re.kur shkova te kontrolli doganerja me tha te merrja pasaporten mbrapsh dhe te prisja pak (per te pare reagimin tim) ne ate moment me ndihmen e nje shokut te vet qe punonte aty u fut dhe me tha se ca ka ndodhe.une i thash se nuk e di me ktheu dhe se di perse .ok vetem rri i qete me tha babi.pas 2 min me therret e njejta doganiere dhe me tha te kaloja. kur kalova aty me pershendeti shefi i rinasit dhe me tha te futesha ne zyre. me ka marre ne pyetje per rreth 5min dhe pasi u bind (me fjale dhe jo me lek e as me kafe) me tha udhetim te mbare djale dhe na vjen keq po kalojne aq shume me pasaporta falco sa na duhet te bejme shume kontrolle.
    dhe sa per dijeni mor rezart ska dite qe te mos kapet nanje person me pas false dhe jo vetem me pas shqiptare por edhe me angleze e gjermone dhe kam degjuar qe keto dy te fundit me shumice kushtojne 500 paund.
    pastaj do kete edhe nga ata police qe marrin lek sepse kudo ka (dhe mos me thuaj qe jo) nuk e di ne gjermani po ne itali greqi ceki qe kam qene une kam pa te tille prandaj lal mos u bej kaq grindavec se dukesh sikur ben punen e grekut duke ju fut friken shqiptareve per tu kthyer me pushime ne shqiperi.
    po te fillojme me ankesa ne cado shteti qe te shkosh do kesh (ankesa karshi policeve nenpunesve etj).
    PAUCA SED MATURA

  19. #39
    Radio Shoqeria DJ Maska e Piloti
    Anėtarėsuar
    08-09-2002
    Vendndodhja
    Radio Shoqeria
    Postime
    260
    Postuar mė parė nga rezi_Mynihut
    Londra allo,
    nuk te keqkuptova ty, po ju drejtova studentit te cekise qe kishte shkruajtur nje para teje.
    Lexo titullin dhe permbajtjen njehere mor djale, te mesazhit tim
    Ciao rezi
    Sorry rezi, tani sa e lexova tamam shkrimin dhe nuk kishte qene per mua
    dhe nje here me fal.
    Bye
    me respekt Piloti

  20. #40
    Radio Shoqeria DJ Maska e Piloti
    Anėtarėsuar
    08-09-2002
    Vendndodhja
    Radio Shoqeria
    Postime
    260
    Postuar mė parė nga Djal{serioz}
    Kete vere e kam provuar edhe une ne rinas po te thuash kam pritur 1 ore per te kaluar doganen se me thonin se e ke pashaporten fallso edhe si perfudim problemi ishte se ata donin para edhe pata vndosur qe te mos jap asgje por erdhi fundi qe une dola edhe kur kalova te marr vallixhen time vallixhja ishte e hapur<kjo ishte gjeja e degjeneruar nga punojsit aty ne aeroport .Desha te dij pse ata e kishin hapur vallixhen time dhe asnjeri su pergjigjte vetem bertitnin policia duke thene il jashte sepse ka ardhur e hapur nga Anglia gje qe asnjehere nuk ndodh ne angli,jam teper i bindur! Kur erdhi fundi qe te nisesha perseri per ne londer kisha 4 steka duhani edhe me thoshte polici se duhet te me japesh ndonje kafe qe te kalosh duhanin ose perndryshe nuk ka rrugzgjidhje etc .Kuptojeni vete
    Me respekt Djal{serioz}
    Bye
    O djal serioz, po stekat e Duhanit ne dore i mbajte ti re
    Une kesaj rradhe kur isha ne vere ne shqiperi, solla 5 steka me duhan dhe 4 shishe me raki dhe sme ndaluan as ne tirane dhe as ne Londer, (frika pata ne Londer qe mos te me kontrollonin se nuk eshte e lejueshme me teper se 3 stekadhe 2 shishe me alkol pro sme ndali kush ndersa ne shqiperi edhe po te me ndalonin i thoja qe e paguaj kafen tek policet anglez, se ato e kane te drejte ta kontrollojne dhe jo policet shqiptar )
    Me problemin e valixheve qe thau ti, 2 here e kam gjet canten e hapme por nuk kishin prekur gje.
    Por ne bagazhet, ti mos le gjera me rendesi, si lek, gjera floriri dhe celular, se po i gjeten ato, sigurisht qe do ti marrin :P
    ciao lal

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Adem Jashari - Hero i Kosovės
    Nga JONI 1 nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 296
    Postimi i Fundit: 05-03-2023, 21:58
  2. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  3. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
    Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  4. Ortodoksia dhe Shqipėria
    Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •