Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Gjellt e ftohta - peshk,mli e m shum...

  Gjell t ftohta. Gjellt e ftohta zakonisht prgati-
  ten n raste festash me peshk, mish e shpend t shoq-
  ruara me garnitura perimesh t ndryshme.  Peshk i zier me majonez e sallat
  --------------------------------------------------------------------------------
  Peshku, q nuk ka shum hala si p.sh. qefulli, le-
  vreku, korani, koceja me pesh jo m pak se 500 gr pas-
  trohet nga luspat e t brendshmet, lahet dhe vihet pr
  tu zier. 1 hidhet uj derisa t mbulohet dhe kur t marr
  val shtohen qep (t pjekura mbi sob), karota, rrnj
  selino, majdanoz, disa kokrra piper dhe krip. Lihet t
  ziej rreth 20-25 minuta dhe pasfaj ftohet n lngun e vet.

  Peshku i ftohur hiqet me kujdes, ndahet koka dhe
  bishti kurse pjess tjetr i hiqet shtylla kumzore dhe
  lkura, duke patur kujdes q tuli (filetoja) t mos thr-
  mohet. Ne nj pjatanc vendoset sallat pertmesh e pr-
  zier, e rregulluar me majonez, nga t dyja ant e salla-
  ts ose mbi t, vendosen filetat e peshkut. Peshku mbu-
  lohet me salc majoneze dhe zbukurohet me .karota, me
  speca gogozhare, me feta limoni, ullmj, vez t ziera me
  gjethe sallate jeshile dhe majdanoz. Mnyrat e zbukuri-
  mit jan t ndryshme dhe varen. nga dshira e do amvi-
  se.

  Pr 1 peshk 800-900 gr duhen sallat e gatshme 1
  kg; majonez pr sallatn dhe peshkun 1 filxhan aji,
  ullinj 1 filxhan aji, limon 1 kokrr, karota pr zbu-

  kurim 3-4 cop, gogozhare, jeshillqe (sallat e maj-
  danoz vez 2-3; kokrra.


  Rosto vii, derri ose dashi
  --------------------------------------------------------------------------------

  Rostoja e viit, e derrit ose e dashit pasi t jet
  ftohur pritet n feta t holla, n drejtim t kundrt t
  fijeve, vihet n pjat n form shkalle dhe zbukurohet
  me ullinj, kastraveca. turshi, me domate t prera n fe-
  ta, me rrepka t kuqe, qep t njoma ose me ndonj sa-
  llat tjetr t stines. Mund t shoqrohet me salc ma-
  joneze ose mustard (salc e prgatitur me sinap).

  Pr 500 gr mish tul duhen

  yndyr 3-4 lug gjelle, karota, selino, qep pr pje-
  kje nga 1 kokrr sejcila, perime t stins 1 kg, ma-
  jonez 1/2 filxhan aji.


  Turli mishi e ftoht
  --------------------------------------------------------------------------------

  Pr prgatitjen e ksaj gjelle merren 3-4 lloje mishra
  p.sh. rosto, sallam proshut dhe ndonj cop pul (zako-
  nish pjesa e bardh).

  N nj pjatanc vendosen n rreshta copat e mishit
  dhe si garnitur jepen sallata t stins si kastraveca,
  domate ose turshi. Gjella shoqrohet me salc majoneze,
  ose mustard.

  Pr 500 gr mishra t ndryshm duhen

  perime pr gamitur rreth 1 kg, vaj e uthull pr
  perime 3-4 lug, krip, majdanoz pr zbukurim.


  Tru t zier me majonez
  --------------------------------------------------------------------------------
  Trut vihen n uj t ftoht rreth 30 minuta q ti
  bymehet cipa dhe ti hiqet gjaku. Duke mbajtur duart n
  uj pastrojm cipn. Trut e pastruar vendosen n ten-
  xhere dhe u hidhet uj sa t mbulohen, uthull, krip, pi-
  per e dafin. Tenxherja vihet n zjarr t javashm dhe
  lihet t zlej rreth 20 minuta. Trut e zier ftohen n
  lngun e vet, kullohen, priten n feta, vendosen n pjat,
  u vihet garnitur me patate, fcarota t prera n kubik
  t vegjl si dhe bizele t ziera e t ftohura. Mbi trut hi-
  dhet majonez dhe majdanoz i grir imt. Majoneza mund
  t jepet dhe n pjat t vogel t veant.

  Pr 500 gr. tru duhen

  patate 4-5 kokrra, karota 5-6 cop, bizele t njoma
  1 filxhan aji, majonez 1/2 filxhan aji, u.thull 3-4
  lug, krip, piper, dafin.


  Pjat me mli
  --------------------------------------------------------------------------------

  Mlit shplahen, pastrohen nga cipa dhe damart
  kryesor, priten n copa dhe vendosen n tigan me yndyr
  t nxeht. Skuqen 2-3 minuta, pastaj shtohen 4-5 luge
  uj, mbulohen me kapak dhe lihen pr 5 mmuta. N nj
  en tjetr skuqet qepa derisa t zverdhet, pastaj mlit
  bashk me qept kalohen n makinn e mishit. N puren
  e formuar shtohet gjalp i freskt, kakavall i grir
  n rende, krip, piper dhe t gjitha s bashku punohen
  mir me lug druri. N qoft se pureja sht shum e tra-
  sh hollohet me lng mishi. Pr kt pjate mund t pr-
  doren dhe mli derri, .t cilat, kan vlere ushqimore te
  njllojt me mlit e tjera.

  Pr 500 gr mli duhen
  dhjam derri ose vaj pr skuqje 4-5 lug gjelle, qe-
  pe 2-3 kokrra, gjalp. 100 gr, kakavall 50 gr krip,
  piper.

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Veshka ose bumbrek te skuqur

  Fare thjeshte dhe shpejt, per ata qe i pelqejne veshkat: mjafton ti pastroni mire (megjithese ne pergjithesi kur i ble ne kuti ketu ne U.S. jane te para-pastruara gjithashtu). Me pas ndajini ne fela te vogla, vendosini ne tigan dhe lerini te fillojne te leshojne ate lengun e tyre vete ne zjarr fare te ngadalte (pasi shpesh per shkak te ngrirjes leshojne dhe tip uji qe e kane mbledhur). Mblidheni me luge dhe derdheni lengun dhe me pas hidhni vaj ulliri, piper te zi, kripe si dhe mund te shtoni ndonje ereze tjeter sipas deshires.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Ti i ke gatuar ato aty ?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Pse, pe ndonje fije floku : ) Nq se po, jo nuk i kam gatuar une. Nq se te duken te mira, po!

 5. #5
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori
  Pse, pe ndonje fije floku : ) Nq se po, jo nuk i kam gatuar une. Nq se te duken te mira, po!
  Po mi duken yammi. Une i preferoj shume veshkat. Me shume se melcite . (Keto sikur ma prishin gojen , sikur te shijojne pastaj te lene ate shijen qe me ben te mos i ha me )
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  vdes per melci dhe plenc :P
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 7. #7
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  pinko qeke ftof tajare daje. mos ha mi molci ene veshka se gjith papasterit e kafshes njaty mblidhen. ha spinaq si popay hahahahah se duhet per qumshin e qunit
  no glove no love

 8. #8
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Tiko , ato lahen mire e mire dhe une i jap nje te zier (10 min ) para . Pastaj nuk i hame aq shpesh sa te na bejne dem. Duhet nderruar menu-ja se na merziten te njejtat ushqime perdite.

  Pale trute si jane , yammi .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #9
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Salmon i skuqur

  Te pergatisesh tavolinen me poshte duhen me pak se 30 min (Duke permbledhur ketu dhe 10 min qe salmoni qendroi ne uje te ngrohte sepse e kisha futur ne frigorifer dhe ishte disi i ngrire. Oh, dhe uji nuk duhet shume i nxehte qe te mos gatuhet salmoni : ) )

  Kjo lloj pergatitje eshte mjaft e mire per nje dreke per dy veta duke pare "eagles" ne tv per shembull. Salmonin gjithashtu do e rekomandoja te mos haej i skuqur pasi humbasin vlerat, plus ne fund duhet ti kullosh vajin. Ndersa nq se e fut ne nje tave ne furre per 5-10min behet me i shijshem. Por kjo varet nga shijet e njerzve pasi ka nga ata qe njoh une qe vetem te skuqur e hane...

  Perberesit nuk jane shume gjithashtu. Mjafton kripe, piper i zi, pak vaj, limon, sallate sipas pelqesesh, vere e mire dhe te tjerat i mbulon salmoni


  Ju befte mire!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 13-04-2011 m 14:25

 10. #10
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Mmmm... kisha neps per salmon gjithe veres. Edhe une e urrej te ulem perballe dashurorit... e dua o perbri o bjer e vdis, qe ne njeren dore te kap lugen kurse me tjetren te kap... ohu! :-D
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #11
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Qofte me salc

  Per 4-5 persona duhen:
  Mish 1 filxhan caji
  Qepe - 2 kokrra
  Therime buke - 75 gr (2 feta)
  Veze - 2 kokrra
  Kripe, piper, majdanoz
  Miell - 2 luge (per qoftet) - une nuk e perdor miellin dhe me duket se dalin si me mire keshtu
  Miell - 1 luge gjelle (per salcen)
  Vaj - 4-5 luge
  Domate 3-4 kokrra
  Salce 1 luge gjelle
  Hudhra 3-4 thelpinj
  Uthull 2 luge gjelle
  Uje 2 filxhan kafeje (per salcen)

  Pergatitja e qofteve
  Qoftet pergatiten zakonisht me mish lope, te perzier me mish derri; ne kete rast ato dalin me te buta dhe me te shijshme.
  Mishi pritet ne copa te vogla dhe grihet ne makine se bashku me qepen dhe hudhrat. Ne masen e mishit hidhet veze, kripe, piper i zi, majdanoz dhe buke bajate e zbutur me qumesht ose uje (ose perdorni therrime buke te gatshme). Masa perzihet mire, dhe ndahet ne qofte; cdo qofteje i jepet forma e rrumbullaket ose ovale, pastaj kalohen ne miell dhe skuqen ne tigan me yndyre nga te dyja anet. Duhet patur parasysh se qofteve gjate fergimit nuk u duhet hedhur shume yndyre.

  Pergatitja e Salces
  Ne tigan me yndyre kaurdisen qepe te grira holle. Kur qepa merr nje ngjyre si te kuqerremte shtohet miell, kaurdisen se bashku dhe pastaj shtohen domatet e qeruara e te grira holle. Kaurdisen edhe pak pastaj i shtohet uje, uthull, kripe, piper, flete dafine dhe hudhra te shtypura, dhe lihen derisa te marrin vale. Kjo mase i hidhet siper qofteve te shtruara ne tave dhe se bashku futen ne furre.
  Pasi hiqen nga furra ato vendosen ne pjata dhe mbulohen me salce e majdanoz te grire holle. Kjo gjelle mund te shoqerohet edhe me patate te skuqura, te ziera, pure patate dhe perime te tjera.

 12. #12
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Kam mbi nj vit (puthuaj dy) q s'kam ngrn mli e sot se m vajti mndja E ka fajin orari i dreks m duket.

 13. #13
  Red_Wine Maska e l'amoureuse
  Antarsuar
  23-03-2011
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Salmon i skuqur

  Te pergatisesh tavolinen me poshte duhen me pak se 30 min (Duke permbledhur ketu dhe 10 min qe salmoni qendroi ne uje te ngrohte sepse e kisha futur ne frigorifer dhe ishte disi i ngrire. Oh, dhe uji nuk duhet shume i nxehte qe te mos gatuhet salmoni : ) )

  Kjo lloj pergatitje eshte mjaft e mire per nje dreke per dy veta duke pare "eagles" ne tv per shembull. Salmonin gjithashtu do e rekomandoja te mos haej i skuqur pasi humbasin vlerat, plus ne fund duhet ti kullosh vajin. Ndersa nq se e fut ne nje tave ne furre per 5-10min behet me i shijshem. Por kjo varet nga shijet e njerzve pasi ka nga ata qe njoh une qe vetem te skuqur e hane...

  Perberesit nuk jane shume gjithashtu. Mjafton kripe, piper i zi, pak vaj, limon, sallate sipas pelqesesh, vere e mire dhe te tjerat i mbulon salmoni


  Ju befte mire!
  Salmoni lezetin e ka crudo,i tymosur ,shoqeruar me vere te bardhe.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga l'amoureuse Lexo Postimin
  Salmoni lezetin e ka crudo,i tymosur ,shoqeruar me vere te bardhe.
  ose i gjalle fare ala sashimi, prere holle, me ginger e soy sauce anash (vete perdor limon ne vend te soy sauce). yum, yum, yum.
  ah sushi, dashuria ime e madhe e vogel.

Tema t Ngjashme

 1. Sallata juaj e preferuar? Receta e saj
  Nga Resto n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 06-05-2012, 14:19
 2. Cilat jane gjellet tipike shqiptare?
  Nga KACAKU n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 08:51
 3. Betejat e Ftohta Fetare ne Shqiperi
  Nga Korcar-L1 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2007, 16:39
 4. Gjellet e Shqiperise se Mesme
  Nga panama n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-12-2005, 10:54
 5. Ja dhe nje Elbasanlli qe jeton ne vendet e ftohta
  Nga julian72 n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 27-02-2003, 20:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •