Lazer Shantoja (1892 - 1945).
Pjesa me poshte eshte shkeputur nga "Per nji puthje te vetme"

IV.

Kufom' varrosun tash kahmot n'humner
t'detit n'tallaz asht dashunija ime:
kurr dielli nuk e gzoi e pse n'andrrime
si nnqeshje fantazmash ndonji fner

i zbet pr pak e shndrit e kndoi ndojher
e diell e drandofille edhe dfrime
qen' kangt' e saja vetm vezullime
flake mjes krizantemave t'kalter

n'varreza natn...Pra 'puhi n'dhe t'huej
tinzare po e shtyn gjethlat qi t'lakojn
kryet pr pushim n muzg t nat's lakmueshm

n'hemistikun e vargjeve t'trishtueshm?
A por prkulen n't me mujt' t'prigjojn
n'qetin e nat's nji varg qi s'mund t shkruej?

V.
Ah! mos e lyp at varg!...Asht shum ma mir
korimbat t'tu mos t'dijn a me than
me qen' poet e mos me qen i lir
me kndue me goj' kur zemrngrita qan

Kshtu qenka jeta...Me nji lamtumir
lyrn qi pr ty kapa due me e lan,
pse teli i saj, o lule, dridhet vshtir
kur jehon' tjetr s'ka prve nji zan

Lulzo ti prap! Un i padashtun jetn
tash e kaloj, i vemti ndr poetn';
e tue kujtuemun puthjen nji dit,

puthjen tande mrgim...un tash ia kndoj
ma t'bukrin varg hyjneshs Aferdit
ndr hije t'qiparisvet kur t'shkoj...