Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 50
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-08-2006
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Fjalor Ekonomik

  si terma ekonomike qe jane doja nje sqarim specialiste per ;
  c`eshte pakete fiskale ?
  c`eshte akciza?
  c`nenkuptohet me maturim, apo afat maturimi?
  tani per tani keto kisha , por si amator qe jam besoj se do i drejtohem perseri forumit per ndonje shprehje " se shprehjet i kane te bukura por puna eshte edhe me e bukur"

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  - Pakete fiskale - eshte paketa e menyrave te ndryshme (tatimi, taksa, dogana, akciza etj.) te mbledhjes se fondeve te ndryshme nga ana e qeverise.

  - Akciza - eshte takse e posacme dhe zakonisht shume e larte per mallra si kafja, duhani, rakia etj.

  - Maturimi apo afat i maturimit - eshte afati ne te cilin parate e depozituara nuk mund ti terheqesh por duhet te presesh deri ne perfundim te ketij afati, pra deri ne maturim. Nese ke blere psh. nje certifikate depoziti ne ndonje prej bankave komerciale me afat 1 vjecar, keto para nuk mund ti terheqesh deri ne kohen kur behen nje vit nga data e blerjes, pra afati i maturimit apo maturimi eshte nje vjecar. Poashtu, kur te blesh ndonje obligacion (Bonds apo Treasury Bills te qeverive) te ndonje kompanie publike, ato zakonisht kane afate maturimi 5-10-15-20-30 vjecare qe dtth. qe keto para pastaj nuk mund ti terheqesh nga kompanite apo qeverite qe kane leshuar keto obligacione apo treasury bills deri ne maturimin e tyre qe dtth. deri ne perfundimin e periudhes kohore prej 5-10-15-20-30 vjecare me te cilen jane leshuar ato. Mirepo ne rastin e obligacioneve ato mund te transferohen tek persona tjere dhe te shiten ne tregje te ndryshme te letrave me vlere ne cdo kohe.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 18-10-2006 mė 17:28
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-12-2005
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  o dodono... ta boj nji korigjim te vogel ?????
  Nuk ka filluar akoma tregu i shitjes se certifikatave te depozitave ne shqiperi... ("Nese ke blere psh. nje certifikate depoziti........" )


  Tung

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Nuk e di per bankat ne Shqiperi por ne Kosove e di qe Kasabank (te pakten nese jo edhe bankat tjera) ka filluar me certifikatat e depozitit. Eventualisht, shpejt do fillojne edhe bankat ne Shqiperi.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Pėrkthime Anglisht-Shqip dhe me shume...


  Absolute advantage - Avantazh absolut
  Nq se nje person, firme apo shtet perdor te njejtat sasi materiali dhe menyra prodhimi per te prodhuar nje sasi me te madhe produkti atehere ata kane nje avantazh absolut ndaj prodhuesve te tjere.


  vazhdon...

 6. #6
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  a mund te me shpjegoj dikush prej ekonimistave se ē'eshte Kambiali ,,, une vetem e di se eshte leter me vlere mire po nese prej juve din dikush te me shpjegoj sa ma thjesht qe eshte e mundur me gjer per kambialin

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Kam vendosur te mos shkruaj ne kete forum por nuk me la profesioni.

  Citim Postuar mė parė nga dodoni
  - Pakete fiskale - eshte paketa e menyrave te ndryshme (tatimi, taksa, dogana, akciza etj.) te mbledhjes se fondeve te ndryshme nga ana e qeverise.
  Pakete Fiskale eshte nje Bllok ndryshimesh ne ligjet per tatimet dhe taxat.


  Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri
  a mund te me shpjegoj dikush prej ekonimistave se ē'eshte Kambiali ,,, une vetem e di se eshte leter me vlere mire po nese prej juve din dikush te me shpjegoj sa ma thjesht qe eshte e mundur me gjer per kambialin

  E drejte kembimi tregetare. (perfshihen leter kembimi, cek etj)
  Eshte titull krediti me te cilin nje objekt urdheron pa kushte nje objekt tjeter te paguaj nje shume te caktuar nje te treti.
  Ose me thjesht : dokument sipas te cilit rezulton qe nje person i detyrohet per te paguar para nje personi tjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 09-11-2006 mė 15:32
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri
  a mund te me shpjegoj dikush prej ekonimistave se ē'eshte Kambiali ,,, une vetem e di se eshte leter me vlere mire po nese prej juve din dikush te me shpjegoj sa ma thjesht qe eshte e mundur me gjer per kambialin
  Arber, i je pergjigjur vete pyetjes tende : )

  Kambial - Letėr me vlerė, fatura e kėmbimit
  Behet fjale per nje fature me shkrim e cila kerkon ne shkembim nje shume te caktuar lekesh, ne nje date te caktuar. Zakonisht keto jane instrumente te negociueshme, dhe maturohen brenda gjashte muajve.

 9. #9
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ju falemderit Fiori dhe Era 1 per pergjigjet me lart. pasi jam student i ekonomis me duhet gjithmon te kerkoj nga ekonomist ,shkall me e lart se une shpjegime (sqarime), pra kerkoj edhe dy pergjigje nga ju ose me mire te them nje translete te fjaleve " multiplikator dhe akselerator " dmth perkthimin e tyre dhe shpjegimin sa me thjesht me mire
  faleminderit

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  MULTIPLIKATOR MONETAR (shumfishues)

  Diferenca mes bazes monetare dhe ofertes monetare, e shpjeguar nepermjet procesit te krijimit te parase brenda sistemit bankar.Ky proces nuk eshte me shume se kapaciteti i mbledhjes se borxheve qe bankat marrin nga individet, qe perkthehet ne rritje te likujditetit te ekonomise.

  AKSELERATOR (pershpejtues)

  nje ndryshim ne taksen e rritjes se produktit do te sjelli ndryshime ne formacionin e kapitalit te ri.Me thjesht eshte qe per te rritur nivelin e investimeve eshte e nevojshme nje rritje ne taksen e rritjes se prodhimit ose ne shpenzimet e konsumatorit.Parimi i Akseleratorit matet nga koeficienti i pershpejtimit
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 11. #11
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Mosha
  34
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  faleminderit Era 1 e tani e kuptova me shume seq jam munduar ta kuptoj ne libra ekonomike

 12. #12
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  KREDI

  Shumė tė hollash qė i jep banka e shtetit njė qytetari, njė ndėrmarrjeje etj., sipas kėrkesės sė tyre, me kusht qė t'i kthehet pjesė-pjesė brenda njė kohe tė caktuar.

  AUTARKI

  Politikė ekonomike e shteteve imperialiste, qė synon tė krijojė njė ekonomi kombėtare tė mbyllur, pėr tė pėrgatitur luftėra pushtuese; gjendja e njė shteti ose synimi pėr t'u mbyllur brenda caqeve tė ekonomisė sė vet pėr plotėsimin e tė gjitha kėrkesave.

  BANKĖ

  Institucion financiar shtetėror nė vendin tonė, i cili ka tė drejtėn tė emetojė kartėmonedha e monedha dhe, nė pėrputhje me planin e zhvillimit tė ekonomisė popullore, zbaton buxhetin, jep kredi, bėn veprimet e llogarisė pa tė holla nė dorė, bėn veprimet me monedhė tė huaj, grumbullon mjetet e lira financiare tė ndėrmarrjeve, tė kooperativave e tė popullsisė pėr t'i pėrdorur pėr zhvillimin e vendit, organizon qarkullimin e pėrqendruar tė parasė, ushtron kontroll me anėn e lekut nė tė gjitha fushat etj.; institucion financiar privat a shtetėror nė vendet kapitaliste, qė kryen veprime tė ndryshme me paratė e me letrat me vlerė, pėrqendron kapitalet dhe jep hua me qėllim qė tė nxjerrė fitime.
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #13
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  INVENTAR

  Tėrėsia e sendeve, e orendive dhe e materialeve tė ndryshme, qė i pėrkasin njė ndėrmarrjeje a kooperative, njė institucioni etj., qė janė pronė e dikujt ose qė i ka nė ngarkim dikush; materiale tė nevojshme ose tė domosdoshme pėr diēka.

  INVESTIM

  Shumė parash a kapital qė investohet pėr diēka. Investime themelore (kapitale) tėrėsia e shpenzimeve qė bėhen gjatė njė periudhe tė caktuar pėr tė krijuar fonde themelore tė reja prodhuese (ndėrtesa prodhimi, makineri etj.) dhe joprodhuese (ndėrtesa me karakter social, kulturor etj.) ose pėrpėrtėritjen dhe zgjerimin e tyre.

  DOGANĖ

  Institucion shtetėror, i cili merret me kontrollin e mallrave qė hyjnė ose qė dalin nga njė shtet nė njė shtet tjetėr, si edhe me caktimin e me arkėtimin e taksave tė parashikuara pėr to; pika ose vendi nė kufirin shtetėror a nė njė aeroport, ku bėhen kėto veprime; ndėrtesa e kėtij institucioni.
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #14
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  SEKSER

  Ai qė merrej me punėn e ndėrmjetėsit pėr shitblerjet ose pėr dhėnien e marrjen me qira tė shtėpive.

  MAGAZINĖ (DEPO)

  Ndėrtesė e veēantė a depo ku mbahen mallra e sende tė ndryshme, qė shpėrndahen e tregtohen nė dyqane; vend i veēantė a depo pranė njė ndėrmarrjeje, njė qendre pune etj., ku mbahen pajisje tė vogla, pjesė kėmbimi, mjete pune etj.

  FOND

  Tėrėsia e mjeteve monetare e materiale tė caktuara pėr njė qėllim; tėrėsia e kėtyre mjeteve qė shėrbejnė si burim dhe si rezervė kryesore pėr diēka; kapital.
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Shumė tė hollash qė i jep banka e shtetit
  Politikė ekonomike e shteteve imperialiste
  Institucion financiar shtetėror nė vendin tonė
  institucion financiar privat a shtetėror nė vendet kapitaliste
  O Davius redaktoi nga pak keto perkufizimet se ka kohe qe ka ikur socializmi dhe te gjitha keto terma qe ke ne postimin tend i perkasin sistemit socialist.

  INVENTAR

  Tėrėsia e sendeve, e orendive dhe e materialeve tė ndryshme, qė i pėrkasin njė ndėrmarrjeje a kooperative, njė institucioni etj., qė janė pronė e dikujt ose qė i ka nė ngarkim dikush; materiale tė nevojshme ose tė domosdoshme pėr diēka.

  Inventari eshte evidentim fizik.


  Inventari ndahet ne :
  a- Inventar i aktiveve te qendrueshme te trupezuara
  b- Inventar i mallrave
  c- Inventar i lendes se pare
  d- Inventar materiale
  e- Inventar i imet
  f- Inventar ambalazhi


  si edhe me caktimin e me arkėtimin e taksave tė parashikuara pėr to
  Nuk i cakton dogana taxat ajo vetem izbaton dhe kontrollon tarifat e vendosura nga Kuvendi (me ligj) dhe nga Keshilli i Ministrave me VKM.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 16. #16
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  O Davius redaktoi nga pak keto perkufizimet se ka kohe qe ka ikur socializmi dhe te gjitha keto terma qe ke ne postimin tend i perkasin sistemit socialist.
  Po te kemi ti per t'i redaktuar. Ndersa une ashtu i kam mesuar ne literaturen qe vjen bash nga Shqiperia!
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Po te kemi ti per t'i redaktuar. Ndersa une ashtu i kam mesuar ne literaturen qe vjen bash nga Shqiperia!

  Davius mos debato kot . Une e kam bere shkollen ne kohen e merhumit dhe ne vitin 90 ndryshuan textet , keshtu qe te siguroj qe nuk jane keshtu formulimet.

  Gjithsesi nderro textet si perfundim me nje fjale.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #18
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Kam vendosur te mos shkruaj ne kete forum por nuk me la profesioni.
  .........................................

  Where does a thought go when it's forgotten?

 19. #19
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ekonomia!!

  Shumė veta pyesin, c'farė ėshtė ekonomia nė thelb Ekonomia. Kam bėrė njė pėrmbledhje tė shkurtėr, mbi tė gjitha qė janė shkruajtur mė sipėr dhe lind pyetja. C'farė studion Ekonomia?

  Ekonomia - ky term rrjedh nga greqishtja e vjetėr nga fjala οἶκος [oikos], qė don tė thot "shtėpi, tempull, kamp, hallė" dhe fjala νόμος [nomos], qė do tė thot zakon, rregull, konventė qė fjalė pėr fjalė don tė thotė "rregull shtėpiak."

  Ekonomia ėshtė njė shkencė shoqėrore qė merret me studimin e prodhimit, shpėrndarjes dhe konsumit tė tė mirave dhe shėrbimeve. Ndryshe, ekonomia njihet si shkencė e cila studion tė gjitha mardhėniet qė zhvillohen gjatė njė procesi ekonomik, qofshin ato mes qenjeve njerėzore, qenjeve njerėzore dhe mjeteve tė prodhimit apo qenjeve njerėzore dhe politikave tė prodhimit.

  Definicioni i mėsipėrm ėshtė njė nga shumė definicionet e formuluara nga ana e ekonomistėve eminentė botėrorė. Tėrėsia e marrėdhėnieve nė prodhim qė i pėrgjigjet njė shkalle tė caktuar tė zhvillimit tė forcave prodhuese nė njė rend shoqėror.

  Njė definicion ekonomik nga njė definicion tjeter ndyshon varėsisht nga periudha se kur ėshtė bėrė ai definim apo edhe nga studiuesi (sipas qasjeve) qė ka bėrė atė definim.

  * Ekonomia ėshtė njė lėmi dinamike studimore e cila gjithnjė e mė shumė zgjerohet kėshtu rrethi i pėrfshirshmėrisė sa shkon e rritet. Nė kėtė kontest pėr studim mė tė lehtė dhe mė tė detajuar ekonomia ndahet nė pjesė. Ndarja e ekonomisė si tėrėsi mund tė bėhet duke u marr parasysh kėndvėshtrimin nga i cili bėhet piknisja pėr ndaje.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 20. #20
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Lakorja e Inflacionit Ekonomik!!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •