Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671

    Lidhja mes ilirėve dhe thrakasve

    Kėtu flasim pėr lidhjet etnike, racore, gjuhėsore, kulturore e shpirtėroe mes ilirėve dhe thrakasve.
    Ēfarė ishte lidhja mes tyre?
    A ishin popuj tė ndryshėm qė erdhėn duke u bashkuar?
    Apo popuj tė ndryshėm qė erdhėn duke u ndarė?
    Ēfarė kishin tė pėrbashkėt?

  2. #2
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    Disa fjalė rumune dhe pėrkthimi nė shqip:

    abur -- avull
    akata -- kap
    alak -- lakėr
    baci -- bari
    baliga -- bajga
    balta -- balta
    barza -- bardhė
    balaur -- Bolla (njė lloj pėrbindėshi)
    balan -- njeri me flokė tė bardhė
    brad -- bredh
    brau -- brez
    bukura -- e bukur
    bukuros -- bukurosh
    bunget -- bung
    buza -- buza
    kasiula -- kėsula
    kapusha -- kėpusha
    katun -- katund
    sjoara -- sorra

  3. #3
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    Emrat e bimėve nė dakisht:
    Manteia, Mantia -- mani, manatherra;; mė poshtė fotot:
    1 Budalla, Budama, Budathala, Budathla
    2 Dielina, Dielleina, Diellena
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 09-10-2006 mė 13:04

  4. #4
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,895
    O daj, ti ne titull ke lidhjet iliro-trake,meposhte na jep krahasime mes gjuhes shqipe dhe asaj rumune.Kush eshte thelbi i temes?

  5. #5
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    Dakėt ishin fis thrakas apo?
    Pastaj e ceka se kėtu flasim dhe jo flas.
    Pra mund tė kontriboni edhe ju.

  6. #6
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,895
    Per Daket dihet jo me shume se sa dihet per Iliret,pra shume pak.Nuk ka dokumente te shkruara qe te vertetojne me siguri se kush ishin dhe c'fare flitnin.Edhe fjalet trake numerohen me gishta,keshtu qe c'do gje mbetet e hapur per interpretim.Pra pse jane 10-15 fjale te ngjashme midis dy gjuhesh nuk do te thote se kemi te bejme me njerez te te njejtes race.Ne shqip kane depertuar shume fjale perse dhe turke.Sikur shqipja te zhduket dhe pasardhesit e shqiptareve pas shume shekujsh te zbulojne 10-15 fjale te ngjashme me persishten do te vinin ne konkluzion se kane lidhje racore me perset?

  7. #7
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,680
    Citim Postuar mė parė nga alibaba
    Dakėt ishin fis thrakas apo?
    Nuk mund t'i behet sherbim me i madh armiqve te kombit, falas! Skandal!

    Si ore ishin thraket rumune? Aq sa fjale Bese eshte me rrenje rumune.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #8
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Mosha
    47
    Postime
    3,394
    Para disa ditesh, pashe ne RTK nje emision me nje gjuhetar hungarez Ishtvan ... (mbiemrin e tij harrova), por ishte edhe albanolog e edhe rumunolog. Ky thoshte se gjuha rumune e ka prejardhjen prej gjuhes shqipe dhe gjuha shqipe eshte gjuha meme e gjuhes rumune.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  9. #9
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    Unė them kėshtu:
    -Dakėt ishin fis thrakas, kjo dihet qėmoti
    - thrakasit dhe ilirėt i pėrkisnin tė njėjtės racė, dhe gjuha ishte e njėjtė.
    - Shqipėtarėt nuk u asimiluan dhe vazhduan pėrdorimin e gjuhės tonė tė lashtė
    - Dakėt u romanizuan, megjithatė dakėt e pastėr dhe disa fise ilire qė u shpėrngulėn atje, mund tė gjenden vetėm nė Transilvani apo male Karpate.
    - Nė gjuhėn e rumunėve kanė mbetur ende fjalė tė gjuhės tonė tė lashtė.
    - Rumunėt edhe sot besojnė nė striga, zana, etj
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 09-10-2006 mė 21:11

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-07-2006
    Postime
    170
    Citim Postuar mė parė nga alibaba
    Dakėt ishin fis thrakas apo?
    Pastaj e ceka se kėtu flasim dhe jo flas.
    Pra mund tė kontriboni edhe ju.
    Daket ishin fis thrakas dhe vet thrakasit ishin substrat i Dardaneve
    Daket u latinizuan gjate periudhes se Romes, gje qe kuptohet pastaj se c'ndodhi me gjuhen! Me poshte po paraqes disa referenca, qe kam mundur te qemtoje:

    "One thing seems very likely to be true: the substrate of Romanian is practically the same language as the "mother" of Albanian!"

    "Georgiev, puts Albanian in close typological relationship to a Thracian language"!

    Cabej seems to have believed that Thracian and Illyrian were quite similar in structure and even in lexicon.

    “The earliest known inhabitants of this territory were the Thracians, who spread
    out over the Balkan peninsula in the first half of the Iron Age and reached the Adriatic Sea. They were pushed back by the Illyrians who came from the northwest and settled in the western half of the peninsula. Some of them occupied the Julian Alps and descended into Lombardy where they were known as the Veneti, and eventually lent their name to Venice.”

    "There are evident traces of a Thracian tribe in the area of Shkoder"!

    “Similarities between Romanian and Albanian regard mainly the Tosk dialect. This linguistic evidence made Arshi Pipa say that he saw a Thracian component in Toskeria, while Ghegeria, according to him, was mostly Illyrian”.

    “Illyria (Albania), Thracia and Troya too have spoken Etruskians dialects prior Micenaen migration”!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,616
    Keto ditė hapet nje ekspozitė nė Paris, Ari i thrakasve, qe do te jete e hapur deri ne Janar 2007....
    Ekspozohen stolit prej arit te gjetura ne bullgarin e sotme keto 200 vite.
    Kush ka mundesi te vizitoje kete ekspo infot tjera do ti gjeje ne internet.

  12. #12
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    There is no well-defined difference between the aboriginal Thracians and the native Illyrians.All of the Thracian tribes and the Illyrian tribes practiced TATTOOING, which distinguished them from the Celtic tribes that had from time to time dominated them.
    Nuk e kuptova nė kėtė rast dallimin mes fjalės native dhe aborigin

    Herodotus and other Greek historians portrayed the Illyrians as a semi-savage people; they viewed them as the most savage tribes of Thrace. Both peoples they described as practitioners of the art of tattooing. They painted their bodies and sacrificed human victims to their gods. The women of Illyria occupied as exalted position in tribal society and even exercised political authority. The queens are referred to as despots or royal personages. -- Vol. XIV, p. 326. Article "Illyria."

    Ilirėt dhe thrakasit praktikonin tatuimin, sakrifikonin njerėz pėr perėnditė e tyre, dhe gruaja luante rol tė rėndėsishėm nė shoqėri.

  13. #13
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    ēziē ..... dele / mezēnai
    Nė kėtė mbishkrim thrakas shohim fjalėt i zi dele mes

  14. #14
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Ajo qe ben me shume pershtypje ne gjithe keto artikuj eshte se si Greket gati gati jane rraportues te nje dickaje te huaj per to, : Sakrifikimi tek perendite. E megjithate, sot sa here lexojme neper pallavrat e pacavuret qe shkruhen nga "akademiket" boteror per kulturen "helene", por qe faktikisht eshte e mbushur me te tilla gjera. E megjithate ato te lashtit siduket nuk e kan kuptu kurre kete gje, dhe i eshte dukur barbarizem.

    Tani barbarizem ne mijevjecarin e trete edhe eshte te sakrifikosh njerez, por duhen patur parasysh shume gjera:
    1) Nuk dihet qarte se si qysh tek fillon ky lloj kulti (mbase duhet me hapur nje teme per punen e sakrifikimeve njerezore, si zgjidhen njerezit qe duhen sakrifikuar, numri i te sakrifikuarve, kohen kur beheshin keto etj etj.
    2) Si rrjedhoje e te pares nuk do marrim vesh kurre me saktesi me keto dokumenta qe jane te disponueshme persete e ketij kulti kaq te lashte.
    3) Po te marrim gjerat ne perspektive, del se ka qene me barbarizem vrasja e "paganeve" apo atyre qe nuk besonin ne Krisht nga Kishat, se sa sakrifikimi njerezor. Te pares ja dijme fare mire qellimin, dhe fare mire se sa kundra eshte feja e vertete ndaj ketyre vrasjeve qe kryenin kishat. Ndersa te dytes sic thashe me siper do jete e veshtire ti percaktojme ndonje aresye te qarte.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  15. #15
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Mosha
    35
    Postime
    5,671
    Sa i pėrket sakrifikimit tė njerėzve mendoj se edhe legjenda e murosjes ėshtė jehonė e asaj kohe.

Tema tė Ngjashme

  1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
    Nga Taulant-Dardani nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 61
    Postimi i Fundit: 10-06-2012, 17:18
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. E.Ēabej: Ilirishtja dhe Shqipja
    Nga BARAT nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 19:00
  4. Ilirėt - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  5. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
    Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •