Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
 1. #1
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172

  A Ka Te Drejte Edi Rama per 2 pallatet hawai?

  Ndryshe nga c'pritej, kryetari i Bashkise se Tiranes, Edi Rama, eshte shfaqur dje i terhequr ndaj vendimit te nxjerre, nje jave me pare nga KRRT-ja e Tiranes. Menjehere pas deklarates se kryeministrit Nano, nje dite me pare, kryetari Rama ka zhvilluar mbledhjen e radhes te KRRT-se, e cila ishte planifikuar te behej ne fund te javes. Gjate mbledhjes se djeshme ai ka pohuar faktin se kjo eshte nje ceshtje, e cila eshte shqyrtuar ne mbledhjen e shkuar te KRRT-se dhe eshte protokolluar si e tille. Ai ka sqaruar se eshte diskutuar qe dy kullat jane godina pa leje, jashte kushteve urbanistike dhe nuk jane ruajtuar distancat nga ndertimet e tjera. Por ka nje element qe do te vertetoje fjalen e Edi Rames. Ne fund te mbledhjes, ai u ka percjelle banoreve mesazhin "Takohemi kur te bjere termeti". Ne kete menyre ai la te nenkuptohej se dy kullat nuk mund te prishen nga askush, por do te shemben nga lekundjet sizmike. "Pas sugjerimit, puna jone ka mbaruar, tashme vendimi yne eshte marre, duhet te jete tjeterkush qe duhet te ekzekutoje ate"- ka thene ai. Legalizimi eshte nje proces i kushtezuar dhe nuk eshte i lehte te kryhet. Ne kete menyre ai sqaron se legalizimi i dy plallateve nuk mund te behet lehte prej firmes. "Bombat sociale nuk mund te kthehen ne varr masiv. Une nuk kam kurajo civile te krijoj nje varr masiv," ka thene Rama duke lene te nenkuptohej se siguria e dy pallateve nuk eshte ne normat e duhura. Por nuk ka lene pa nxjerre akuza ndaj qeverise duke thene: "Shteti ka 12 vjet qe nuk pergjigjet per demet, ka 12 vjet qe strukturat shteterore qendrojne ne vend dhe i lene problemet pezull". Situata e krijuar sipas tij, do te sherbeje si mesim i mire per shkelesit e ligjit. Ai ka mohuar idene se prishja e dy kullave eshte qellim apo vullnet i tij i verber. "Nuk ka kenaqesi personale apo kolektive ne kete ceshtje". Por, ai gjithashtu ka shpjeguar kater pika, qe jane detyra te bashkise. Sipas tij, bashkia ka per detyre dhe pergjegjesi te kontrolloje gjithe qytetin dhe te ndaloje qe ne lindje cdo ndertim te paligjshem. Urdhrin per prishjen e dy kullave nuk e ka kerkuar Bashkia e Tiranes, por eshte ligji ai qe kerkon shembjen e tyre. Qe pas ngjarjeve te fundshtatorit Bashkia e Tiranes ka nje plan veprimi per zonen e Selites dhe si ne cdo rast, kur ka nje territor te demtuar, vendoset per t'i rikthyer ne territoret e meparshme. Detyre e bashkise, sipas Rames, eshte identifikimi ne vend i shkeljeve, kur ka ankesa nga qytetaret ne drejtim te urbanistikes dhe ndertimeve. Nuk eshte detyre e bashkise te njoftoje qytetaret dhe t'u terheqi vemendjen notereve per paraqitjen e aktmareveshjes, duke i konsideruar banoret si viktima te mosnjohjes se ligjit. Bashkia eshte angazhuar per nje permiresim te plote te zones se Selites, te rrjetit dhe infrastruktures. Mbledhja me pas ka vazhduar me shqyrtimin e ceshtjeve te radhes.

 2. #2
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172
  po flitet shume per prishjen e 2 pallateve hawai.Krzetari i bashkise z Edi Rama ka leshuar nje urdher te prere per prishjen e tyre.Ne kete mes eshte futur dhe kryeministri Presidenti dhe z Berisha te cilet jane kategorikisht kundra pasi preken interesat e 200 banoreveqe kane prenotuar ne ato pallate.
  Lind pyetja kush ka te drejte ne kete mes?
  Per mendimin tim te drejten me te madhe e ka z Rama pasi ishte ai qe i mori pasojat ne B..... kur u hap diga dhe gjithe ajo pune u be sepse njerez te papergjegjshem lejojne dhe te tjere ndertojne ndertime qe cojne ne katastrofa
  Mua me vjen keq per ato 200 familje qe do vuajne pasojat e prishjes por ama me erdhi edhe me shume keq per vete kur pashe dyqanin tim dhe pronat e komshinjve te mi te mbushura plot me uje.Ishte hedhur ne ere djersa e familjes time dhe shume te tjereve qe kane punuar dite e nate per ti pasur.Kane qene te pakten 3 pallate me nga 80 banore secila qe kane ndenje 2 dite ne shtepi duke qare djersen e tyre sepse disa njerez te peshtyre kane dashe te pasurohen ne kurriz te pasurise se te tjereve.
  Por me vjen keq edhe per ata qe kane punuar me vite per te pasur nje shtepi ama duhet ta kuptojne qe ne radhe te pare kane koken e tyre ne rrezik aty dhe ne rradhe te dyte qe do mbajne pergjegjsi morale edhe per te tjeret
  PAUCA SED MATURA

 3. #3
  alvi
  i/e ftuar
  Po qene pa leje, le te prishen, dhe urgjent biles.
  Nuk eshte komunizem ky, ku shteti te te mbaje perdore.
  Ne se te kane mashtruar, hidhe mashtruesin ne gjyq, mos u merr me qeverine.
  Ndertesa pa leje=bulldozer

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet nė Bllog
  3
  Per nje gje Edi Rama mund te mburret, eshte kryebashkiaku qe ka shkaterruar me shume ne Tirane. Sigurisht qe "urbanistika" e Tiranes eshte me e rendesishme se jeta e dhjetra familjeve qe kane bere prenotime ne ato pallate.

  Te shohim sa kohe do ti japi Nano Rames.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 5. #5
  alvi
  i/e ftuar
  Jo urbanistika e Tiranes Albo.
  Por LIGJI eshte me i rendesishem se jeta e e dhjetra familjeve te Tiranes.
  Here tjeter te mesojne se ku investojne, se me sa duket nuk paskan zzene mend nga firmat piramidale.
  Mesazhi qe do jepej me mosprishjen do ishte.
  Ju ngrijeni pa le te jete pa ligj, se per votat e juaja do ju leme te livadhisni si nje qe njohim gjate gjysmes se pare te viteve 90, ku mjaft ta ngrije karabinane dhe te votoje ne nje fare menyre mund te jetoje pa te hyre gjemb ne kembe ndonese ishe ke hisja e tjetrit.
  Pra Albo, megjithese ti e di shume mire qe keto janed y koncepte te ndryshme, LIGJI dhe jo urbanistika.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet nė Bllog
  3
  Alvi, ligji i sherben njerezve apo njerezit ligjit? Ato pallate qe kerkohen te shemben behen me arsyen 'mungese licensash nga bashkia' dhe keto licensa ai qe ka ndertuar nuk eshte se nuk i ka kerkuar, por nuk i jane dhene.

  Eshte shume e lehte te shkaterrosh pallate, kioska e lokale e ti besh lulishte, por jo aq e lehte qe te punesosh e strehosh ata njerez qe preken nga te tilla veprime.

  Ligji i sherben mireqenies dhe sigurise se banoreve dhe jo anasjelltas. Cfare do te fitohej nga prishja e dy kullave?

  Ta them une, 100 familje do te ngeleshin pa strehe. firma e ndertimit do te humbiste investimin e saj, dhe Edi Rama do te gezohej per "hakmarrjen" ndaj atyre qe nuk i paguajne "gjobat" ne zyren e tij.

  E gjitha kjo, "sipas ligjit".
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #7
  Ekonomist
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  144
  Ato pallate duhet te prishen.ē'do krim i pandershkuar i hap rrugen nje krimi te ri.
  SHQIPNIA E SHQIPTARVE.................

 8. #8
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172
  albo po mire mo lol e di ti qe per per qejf te atyre pallateve u mbyt nje selit e me tutje
  ti vole
  PAUCA SED MATURA

 9. #9
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Problemi eshte se kush do strehoje ato familje qe kane investuar ne ato pallata?
  Per mendimin tim duhet detyruar pronari i firmes qe ti demshprebleje!!
  Ta kritikosh Edi Ramen si kundershtar politik eshte normale ne demokraci, por te denigrosh ē'do aspekt te punes se tij eshte nje dobesi karakteri. Sidomos per ato gjera qe s'kane te bejne fare me lojra pushtetesh, siē eshte ne kete rast respektimi i ligjit!

  Por a duhet ndaluar me kaq? Jo, nqs ky vendim eshte marre jo me dashakeqesi atehere duhen shkatrruar gjith ndertimet pa leje duke perfshire dhe ato ndertsa qe i perkasin rrethit shoqeror te Rames.
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Idmon
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  detroit
  Postime
  81
  NE QOFTE SE KETA PALLATE JANE NDERTUAR PA LEJE DUHET TE ISHIN PRISHUR QE KUR FILLUAN NDERTIMET E TYR DHE TE MOS I LININ TE NGRIHESHIN DERI NE KATIN E 11 MEGJITHATE POPULLI THOTE ME MIRE VON SE KURRE. DUHET TE ZBATOHET LIGJI NE MENYRE QE TE GJITHE NJERZIT TE RESPEKTOJNE DHE TE ZBATOJNE LIGJET QE JANE NE FUQI PERKUNDRAZI NUK MUND TE KET SHTET.
  nuk ka rendesi

 11. #11
  alvi
  i/e ftuar
  Ai Egjyptiani duhet ti demshperbleje, madje te paguaje dhe koston e prishjes se pallateve.
  Ta hedhin ne gjyq, dhe ta len lakuriq. Po jo bashkia. Nese ata nuk i kishin marre licensat Albo, nuk kishin pse ta ngrinin pallatin deri ne katin e 11.
  Irrepte eshte ligji, por eshte ligj. DO thuash ti, ata nuk e dinin. Hmmm, here tjeter le te studiojne se ku po investojne, se sic thash dhe me lart, Shqiptaret nuk paskan nxjerre mesime nga Sejdiat e Firmat Piramidale.
  Shteti vetem keshtu do ta fitoje respektin ne ate vend, pasi njerzilliku merret si shenje dobesie ne Shqiperi, dac ta pranojme dac jo, eshte e verteta.
  U duhet treguar ktyre matrapazve qe i ngrejn pallatet pa leje, qe me shtetin nuk mund te tallen me si dikur.

 12. #12
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172
  hajde alvi se ti me kupton mua pa ai albo eshte majmun smerr vesh fare
  po mire mire mo albush vellai po si mo nur te na beje pordhe El Sajedi
  atje!!!!!! tja prishin pallatet te paguaj banoret dhe fadromat se skemi lek te teperta per islamiket
  paqe vella
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ganoid : 28-10-2002 mė 13:06
  PAUCA SED MATURA

 13. #13
  alvi
  i/e ftuar
  O Maringlen, tu bofsha mos u jep municion duke permen fene.
  Nuk ka rendesi se ca osh ai, arap, i kuq, i verdh, jevg, s'ka pik rendesie.
  Rendesi ka qe te zbatohen rregullat, dhe kjo defiance (sfidim?) ndaj ligjit te mos behet shembull i keq, dhe precedent penal, qe neser pasneser ta beje dikush tjeter, si dhe po i meshoj dhe nje here kesaj pike, SHQIPTARET TE MESOJNE SE KU TE INVESTOJNE DHE TE MOS FLUTUROJNE ME PRA SI NE KOHEN E PIRAMIDAVE!

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Une nuk do e quaja burokraci mosdhenien e lejeve nga Bashkia. Nqs leja eshte kerkuar edhe nuk eshte dhene, nje nga arsyet (shume te dukshme mendoj une) eshte thjesht mbipopullimi jashte cdo norme i Tiranes. Vu njerezit, vu ndertimet!!!
  Robt duhet te mesojne te veprojne sipas ligjit edhe t 'ia kene friken.
  Ne duhet te themi shyqyr qe po diskutohet te merret nje vendim i ketyre permasave, qe do ju behet mesim te tjereve.
  Po ashtu eshte pergjegjesi e bashkise qe nqs vendoset per ndertesat te shkaterrohen, te detyroje firmen ndertues te paguaje gjithe banoret qe kane dhene paradhenie . Le ta marre nji goditje te mire ai investitori... edhe po falimentoi
  nuk u bo nami.
  Nqs duam qe mos te na ndodhin gjona si puna e atij pallatit fantazme ke kinema Republika, duhet qe ndertimet te kontrollohen nga Bashkia, e duhet topografet ta studiojne e ta vleresojne cfare lloj ndertimi mund te behet ne filan vend.

  Une e kam shpine ne kat te dhjete, e gjashte muj pasi e mora, ne vend me pa kodrat e liqenit shifsha silueten e pallatit perballe qe e kisha mu ne surrat...me pase zor me pj*rdh n' ballkon se t' gerthiste komshija matane.
  Summertime baby!

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet nė Bllog
  3
  Nje pyetje per te gjithe ju:

  Perse i lejoi bashkia dhe kryetari i saj kullat qe te kapnin qiellin, perse nuk i pezulloi punimet qe nga dita qe u rrethua vendi dhe u hapen themelet? Perse pikerisht tani kur klientet jane gati te marrin celsat e apartamenteve te tyre?


  Ja perse ky qendrim i Edi Rames qe po ben 3 vjet ne zyre, bie ere.

 16. #16
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Sepse para se te fillosh "te ngresh koken" duhet ta forcosh pozicionin. Para se te fillosh te renosh duhete jesh aq i fuqishem (ne Shqiperi, sepse po ta tregosh se ligji nuk e lejon, sic duket s'qenka fakt i mjaftueshem) qe te mund ta krijosh bindjen reale se ti je per nje qytet te paster ku nuk behen manipulime. Sepse para tri vitesh pozita-opozita nuk e kishin "ngrohtesine" e sotit dhe gjuheshin me gaca nga ferri.

  Te jesh politikan ne Shqiperi eshte lehte. Te jesh kryebashkiak ne Shqiperi eshte lehte. Por, ti permbahesh ligjit dhe ti denosh te gjithe ata qe nuk i permbahen ligjit ne Shqiperi eshte veshtire.

  Ligji mbi te gjitha.

  Nga ai qe e adhuron ligjin.

  StarCraft.

 17. #17
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172
  rrofsh alvi qe ma kujtove se e kam bere pa qellim po tani e ndryshova
  PAUCA SED MATURA

 18. #18
  alvi
  i/e ftuar
  Postuar mė parė nga Albo
  Nje pyetje per te gjithe ju:

  Perse i lejoi bashkia dhe kryetari i saj kullat qe te kapnin qiellin, perse nuk i pezulloi punimet qe nga dita qe u rrethua vendi dhe u hapen themelet? Perse pikerisht tani kur klientet jane gati te marrin celsat e apartamenteve te tyre?


  Ja perse ky qendrim i Edi Rames qe po ben 3 vjet ne zyre, bie ere.
  Nje pyetje me goditur do ishte:
  Perse u vazhdua ngritja dhe ndertimi i pallateve kur nuk e kihin marre lejen?

  Per tiu pergjigjur pyetjes tende, me sa di une, dhe mund ta kem gabim, po policia ndertimore ose kushdo qe prish ndertimet, i duhet ti marre makinat e renda per kete qellim hua, prandaj mund dhe te kete qene problem thjesht praktik llogjistike.
  Ndersa, ato pallate nukkishte asnje arsye te ngriheshin pa marre lejet me pare/
  Qendrimi i atij egjyptianit, qe ka menduar, he ti ngrej un, pastaj do tu mburrem si ata "te fortet" se un jam njeri i fuqishem dhe do luaj me sensibilitetin e njerezve duke paraqitur keta "te shkretet" qe investuan.
  Qeveria ka per detyre ama, po i prishi pallatet, ta detyroje firmen te demshperbleje shtetasit e mashtruar, po qe pallatet duhen prishur, per mendimin tim, nuk ka asnje arsye pse te diskutohet.

 19. #19
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172
  pervec atyre qe dha alvi ka edhe te tjera
  nje arsye tjeter eshte se bashkia ska te drejte per te prishur ajo vetem jep lejet pastaj vendimet i merr KRT ndersa i exekuton qeveria.
  kjo ka qene dhe pika ku ka ngec puna e bashkise pasi kryetari i saj e ka kerkuar qe keto kompetenca ti kete bashkia po exekutivi sja ka lejuar
  PAUCA SED MATURA

 20. #20
  I am Canadin
  Anėtarėsuar
  29-09-2002
  Vendndodhja
  Montreal Canada
  Postime
  130
  Albo problemi qendron pikerisht tek jeta e ketyre familjeve te cilat nese do te strehoen ne nje pallat me cilesi te ulet ndertimi jane ne rrezik madhor per jeten. Dhe nese ato pallate do te prishen do te prishen per cilesine e tyre te ulet dhe jo per prishjen e urbanistikes. Urbanistiken perkundrazi ato e rregullojne dhe nuk bien fare mbi kanalin e shkarkimit te liqenit artificial te Tiranes. Por edhe nese do te binin mbi ate kanal me lire do i binte te behej nje kanal i ri sesa te prishen egzistuesit te pastrohet vendi dhe te rindertohen ato pallate perseri diku tjeter.
  Pra nese ato pallate ose cilido pallat nuk i permbush kushtet e sigurise teknike duhet te shembet. Nese i permbush kushtet teknike por jo ato urbanistike bejne mire te rrine aty ku jane pasi bashkia urbanistiken duhet ta ruaje periodikisht dhe jo te kujtohet tani qe jane ne mbarim se bien ndesh me vijat e ndertimit.
  Henri Anderson was here.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Perkthimi i librit "Jezusi ne Islam"
  Nga Maximus*_NY nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-09-2015, 02:49
 2. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 3. 2 muaj para zgjedhjeve
  Nga Alienated nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 07:16
 4. Ēdo kush ka tė drejtė tė jetė i lumtur!
  Nga Davius nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 16:43
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •