Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  Berisha: Qeveria n ndihm t familjeve q marrin ushqimet me lista

  4/10/2006

  Sot paradite, n mbledhjen e Kshillit t Ministrave, Kryeministri Berisha u ndal n nj problem t rndsishm dhe shum t ndjeshm pr shoqrin, at t marrjes s ushqimeve me list. Kryeministri Berisha theksoi se ktij problemi duhet ti jepet sa m par zgjidhje. Kryeministri krkoi nga ministrit prkatse hartimin e nj skeme t detajuar, n mnyr q qeveria tu prgjigjet shpejt dhe n koh ktyre qytetarve.

  Ndr t tjera, Kryeministri Berisha u shpreh:

  "Dua t sjell ktu, sot, nj problem jashtzakonisht t rndsishm, nj problem realisht shum i dhembshm, listat e ushqimit n dyqane. Informacionet e shumta q kam faktojn se nj numr i caktuar familjesh dhe qytetarsh shqiptar vazhdojn tu drejtohen dyqaneve, duke marr ushqime me list, te ciln mund ta paguajn dhe mund t mos e paguajn n fund t muajit. Detyrohen t ndrrojn dyqanet nj jav tek njri dhe nj jav tek tjetri. Kjo sht Shqipria e dhimbjes, Shqipria e papranueshme. Nuk mund t ec ky vend, n kt mnyr. Disa lahen me flori dhe t tjer t marrin ushqimin me list. Kjo nuk mund t vazhdoj m. Nuk mund t pranohet q disa t mos paguajn dot kafshatn n nj koh q vendi ka 2600 euro t ardhurat mesatare pr frym. N shpirtin dhe mendjen e atij q shkon t marr ushqimin me list kjo shifr (2600) sht nj cinizm ekstrem.

  Krkoj nga ministrit prkatse s bashku me Ministrin e Brendshme, hartimin e nj skeme me prgjegjsi t madhe, n mnyr q qeveria tu prgjigjet t gjith ktyre qytetarve q realisht nuk kan t ardhura pr t prballuar kafshatn e gojs.

  Sigurisht n vmendje t par do t jen kontigjenti i personave me paaftsi t madhe fizike. Do t prcaktojm qart normat dhe detyrimin q jep qeveria. Do t hartojm nj skem q prjashton trsisht korrupsionin dhe shmang do lloj spekullimi, duke br identifikime, kontrolle serioze n mnyr q procesi t mos devijoj atje ku nuk duhet. Buxheti duhet ti jap prgjigje para s gjithash ksaj shtje.


  http://www.keshilliministrave.al/shqip/lajm.asp?id=6709

 2. #2
  ilir-arb
  Antarsuar
  23-02-2006
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pjese te zgjedhura nga Plenumi i XV i Qeverise

  Raporte e Fjalime 1991 - 2091

  Nuk mund t pranohet q disa t mos paguajn dot kafshatn n nj koh q vendi ka 2600 euro t ardhurat mesatare pr frym. N shpirtin dhe mendjen e atij q shkon t marr ushqimin me list kjo shifr (2600) sht nj cinizm ekstrem.
  Cinizmi nuk qendron tek ai qe shkon te marre buken me liste, por tek ata qe e njohin kete realitet, dhe bejne vetem fushata ideologjiko-zgjedhore per te marre votat edhe kete here, si perhere ...

  ...qeveria tu prgjigjet t gjith ktyre qytetarve q realisht nuk kan t ardhura pr t prballuar kafshatn e gojs.
  pra do tu pergjigjet atyre qe realisht nuk kane te ardhura, e per cfare, per te perballuar kafshaten e gojes, pra sa per buken, dhe problemi u zgjidh.

  Pjesa fundore eshte super:
  Do t hartojm nj skem q prjashton trsisht korrupsionin dhe shmang do lloj spekullimi, duke br identifikime, kontrolle serioze n mnyr q procesi t mos devijoj atje ku nuk duhet. Buxheti duhet ti jap prgjigje para s gjithash ksaj shtje.
  Pra do te hartohet nje skeme qe do te perjashtoka teresisht korrupsionin dhe do te shmange cdo lloj spekullimi?! Dmth skemat e deritanishme kane qene te pjesshme e te nje llojshme. Identifikimet e kontrollet do te behen serioze, sepse deri tani kane qene sa per te kaluar radhen, dhe procesi te mos devijoje atje ku nuk duhet por duhet te devijoje atje ku duhet. Ec e merre vesh! dhe ne fund i vihet detyre Buxheti duhet ti jap prgjigje para s gjithash ksaj shtje, perseri me duhet, e te tjera orientime, derdellimje, premtime, theksime, vertetime, ritheksime, fillime, rifillime ...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-07-2006
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe ti mos i merr me kaq seriozitet fjalet e Berishes qe i analizon keshtu.

 4. #4
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Demagogjia e kryeministrit me listat e "kafshats"

  Demagogjia e kryeministrit me listat e "kafshats"

  Sarand

  - Kryeministri aktual i shqiptarve Sali berisha, mund t klasifikohet si demagogu m i madh ndr politikant, kryeshtetart e kryeqeveritart ndr vite t ktij vendi. Nse shqiptart do t ishin koshient pr at ’ka po ndodh dhe do ta kishin shpirtin e protests n nivele si psh, t qytetarve t Budapestit, do kishin dal prej kohsh n rrug e t krkonin rrzimin e qeveris berisha pr mosmbajtjen e premtimeve dhe mashtrimeve q ka br Berisha gjat fushats elektorale t para 3 korrikut 2005.

  N gjith Shqiprin, por n Sarand sidomos, zoti Berisha, duke u br thirrje qytetarve pr t mos e votuar Nanon si kandidat t socialistve, tha se Qeveria socialiste i bri shqiptart m t vafr se ’ishin, se listat npr dyqane ishin tregues i varfris t tejskajshme q qeveria Nano e paskish futur vendin dhe se, n se me PD vjen n pushtet, situata do ndryshoj. Berisha premtoi (si prparsi t qeveris q ai do drejtonte) heqjen e listave nga dyqanet.  Konstatimi i vonuar

  Pas m shum se nj vit n qeverisjen e djatht shqiptart nuk shohin ndonj ndryshim n mirqnie, n uljen e nivelit t varfris etj, prkundrazi, kapitalizmi i pakontrolluar, ka thelluar raportet ku t pasurit bhen m t pasur dhe t varfrit m t varfr. uditrisht kt, Berisha e ka konstatuar nga disa letra (informacione) q i kan mbrritur n zyr, t cilat faktojn se nj numr i caktuar familjesh dhe qytetarsh shqiptar vazhdojn tu drejtohen dyqaneve, duke marr ushqime me list. Tepr interesant nj konstatim i till, tani pas nj viti i cili ka kompromentuar programin dhe prioritetin e ksaj qeverie pr heqjen e listave. Prsri udi, q kreu i qeveris tani kujtohet t prgatis skema ndihm pr "hallexhinjt", pasi si thot si "s’mund q disa t lahen me flori dhe disa ushqehen me list"(!)  Borxhi qarkullues

  Borxhet jan tregues "kokfort" i asaj q mund t konsiderohet si stanjacion, n mos shtim (rritje) i varfris. Po borxhet nuk jan vetm n raportet familje (qytetar) - pronar dyqani dhe vetm pr shkak t nevojs pr tu ushqyer. Ekziston dhe borxhi q do ta quanim "qarkullues", i cili na kndvshtrimin ton, n mos sht indikacion (dhe shkaktohet) i varfris, sht tregues i nj stanjacioni zhvillimi, q indirekt prkeqson situatn dhe deformon vet ekonomin e tregut. Borxhi qarkullues, n se mund ta quanim khstu, sht shfaqja e prezencs t nj ekonomie informale, pr shkak se gjithshka funksionon jasht kanaleve qoft bankar, qoft dhe fiskal. Ja zinxhiri: qytetari X q rikonsturkton banesn (realizon nj ndrtim t ri etj) elektriciteti (dhe t tjert si hidrauliku, muratori, pllakaxhiu etj, dhe m pas pronari i mallit (mjete, paisjet elektrike, hidraulike, mobiljet etj) t gjith kta futen n borxh te njri-tjetri. Firmat e paliensuara apo specialistt, madje dhe firma t njohura, e marrin mallin pa lek (n shumicn e rasteve), ndrkaq qytetart nuk ua japin n koh hakun e puns atyre. Kshtu, shpesh ndodh q biznese tregtare futen n borxhe pr t ricikluar mallin, pse jo dhe falimentojn. Shkurt t gjith punojn me parat e t gjithve, duke e shndrruar profesionin jo thjesht n nj mjet fitimi e jetes, por n nj makth e bezdi (pr t marr hakun) q vshtirson jetesn.  Skema e qeveris si "llamba e Aladinit"

  Prpara situats t pakthimit shpesh t borxhit, pronart e dyqaneve i zbrapsin hallexhinjt dhe ata trokasin n t tjera dyqane. Pronart e t 7 dyqaneve ku bm sondazh e msiprm, than pr gazetn se situata n mos sht prkeqsuar sht po ajo e viteve t kaluara. Ata than se kan filluar ta presin rrugn e listave por kjo sht e vshtir. Tani na del kryeministri q urdhron ministrat e tij t hartojn nj skem (me prgjegjsi t madhe) n mnyr q "qeveria tu prgjigjet ktyre qytetarve ..." Po si? Eleminimi apo zbutja e varfris krkon politika t mirfillta dhe jo skema. Duket se kjo sht n vazhdn e demagogjis dhe besoj se nuk mund t jet, mashtrimi i fundit i Berishs.

  Panajot Zoto

  07/10/2006

  Z.P.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 07-10-2006 m 19:31

 5. #5
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nuk dij saktesisht pse duhet te reagoj une ne kete shkrim!
  Une Partine e Berishes(Perishiqit) qe ne fillim e kam quajtur me emrinn e saj te vertete Partia Demagogjike Shkaterruese Shqiptare!...

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Cinizmi nuk qendron tek ai qe shkon te marre buken me liste, por tek ata qe e njohin kete realitet, dhe bejne vetem fushata ideologjiko-zgjedhore per te marre votat edhe kete here, si perhere ...
  Cinizmi i Berishes, kryeministrit te vetem qe i shtron kabinetit te tij problemin e familjeve te vobekta qe marrin ushqimet me lista, apo cinizmi i atyre barkgjerave socialiste qe nderruan karrigen e kryeministrit me rradhe dhe asnjehere nuk denjuan qofte edhe ta zinin ne goje kete kategori njerezish?!

  pra do tu pergjigjet atyre qe realisht nuk kane te ardhura, e per cfare, per te perballuar kafshaten e gojes, pra sa per buken, dhe problemi u zgjidh.
  Cfare je duke bere ti per keto familje te vobekta, apo cfare bene ata barkacelet te cilet ti votove ne ato 8 vjetet qe ishin ne pushtet?!

  saktesisht pse duhet te reagoj une ne kete shkrim!
  Une Partine e Berishes(Perishiqit) qe ne fillim e kam quajtur me emrinn e saj te vertete Partia Demagogjike Shkaterruese Shqiptare!...
  Po te lexoje shkrimin, nuk do te tregoheshe aq gafil sa je treguar me lart, qe nuk e di as perse ben fjale tema. Tema nuk eshte per Berishen dhe PD, tema eshte se cfare duhet te beje qeveria shqiptare per familjet e vobekta qe marrin ushqime me lista.

  Albo

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  mbeshtes mendimin e parafolesit
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 8. #8
  Perjashtuar Maska e thorgal
  Antarsuar
  20-05-2002
  Vendndodhja
  me zemer ne Shqiperi
  Mosha
  40
  Postime
  296
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  gjithashtu ,

 9. #9
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  Shqipria, duel dhe fyt m fyt me varfrin

  Shqipria, duel dhe fyt m fyt me varfrin

  9 Tetor

  Sipas t dhnave, 780 mij shqiptar jan t varfr, 130 mij n skamje

  Sipas vrojtimit t fundit pr varfrin nj e katrta e popullsis n Shqipri jeton n varfri. Shqipria sht n nj duel t vazhdueshm me varfrin. E dal nga tranzicioni n skaj t rrnimit ajo nuk ka arritur ta marr veten edhe n kto 15 vite tranzicion. Pothuaj n t gjith raportet ndrkombtare ka nj fjali standarte Shqipria sht vendi m i varfriEvrops. Vetm Moldavia nga vendet e rajonit ka shifra m t prkeqsuara se vendi yn, duke e br kshtu dinjitoz qndrimin n fund t tabels. N raportin e PNUD t vitit 2005 pr varfrin n Shqipri thuhet shprehimisht se Megjith arritjet e ekonomis, varfria n Shqipri ka mbetur e lart dhe t ardhurat pr frym me rreth 2300 dollar n vit kan mbetur nga m t ultat n ekonomit n tranzicion. Shqipria vijon t jet nj nga vendet m t varfra t Evrops. Megjithat varfria e skajshme ashtu si prkufizohet n linjat e vafris pr ushqimin sht relativisht e ult, me rreth 5 pr qind t popullsis e cila nuk sht n gjendje t prballoj krkesat baz pr ushqim. Bhet fjal pr rreth 130 mij njerz q jetojn si n Afrik pa harruar se shifra e atyre afr nivelit t varfris sht edhe nj her sa t varfrit e deklaruar zyrtarisht.

  Varfria shqiptare

  Varfria sht nj dukuri e ndrlikuar q prfshin prmasa t ndryshme mungesash. Varfria sht uri, varfria sht t jesh i pastreh, i smur dhe pa mundsi pr t marr kujdes mjeksor. Varfria sht t jesh i papun dhe t kesh frik nga pasiguria pr t ardhmen, varfria sht t jesh analfabet, t t mungojn shum shrbime e mjete pr jetn e prditshme. Mjafton ky prkufizim pr varfrin pr t br nj analiz t saj, ka nuk sht shum e vshtir pr asnj shqiptar t detyruar t prballoj nj realitet t rnd. Prmasat e mungess s t ardhurave si prbrsja e varfris dhe pabarazit n kushtet e jetess jan m t theksuara sesa ata q duken leht duke vshtruar vetm prmasn e t ardhurave. Mbulimi i shrbimeve themelore sht pothuaj i prgjithshm n zonat urbane por shum m i pakt n zonat fshatare dhe n ata rreth qyteteve t populluara koht e fundit. Kjo nuk do t thot se zonat e qyteteve nuk kan asnj problem. Madje edhe nse sht mundsia e pasjes n teori shrbimet vuajn rnd nga problemet e lidhura m cilsin e keqe dhe mungesn e siguris. Jan pikrisht kto fakte q i rendisin shqiptart n m t varfrit e kontinentit dhe q jan t detyruar t kacafyten prdit me kt dukuri.

  Varfria n shifra

  Sipas t dhnave t INSTAT 780 mij shqiptar, n nj popullsi 3 milion banorshe jan t varfr zyrtarisht. Prej tyre 130 mij jetojn skamjen. Por shifrat zyrtare tregojn se sht shum m e madhe sasia e atyre q jan shum afr linjs s varfris. N vlersimet m t fundit t bra nga Banka Botrore 60 deri n 65 pr qind e popullsis s Shqipris ende jeton n kushte varfria ose pran varfris. sht kjo prqindje shum e madhe e njerzve q jetojn n t njjtn shtres social ekonomike e cila jep nj ndihmes t madhe n nivelin e pabarazis shqiptare. Por edhe pse llogaritet cereku i popullsis shqiptare siivarfr n rajon t caktuara vecanrisht n verilindje linjn e varfrsi nuk e kalon gati gjysma e popullsis. N kto kushte n Shqipri e theksuar mbetet edhe pabarazia. T mirat materiale prfitohen n shumic nga nj grup gjithnj e mivogl. 20 pr qind t varfr, 5 pr qind ekstremisht t varfr, 10 pr qind t pasur nga t cilt vetm 5 prej tyre shum t pasur. Shresa q mbetet grin shifrat zyrtare nuk figuron si e varfr porn fakt realiteti tregon tjetr gj.

  Partit politike dhe varfria

  Asnj objektiv specifik i trajtuar si i till n platformat politike t 4 viteve t ardhshm. Partit politike dukt se po luftojn me platforma n kt fushat elektorale por luftn kundr varfris e shikojn si nj agregat q do t rrjedh nga zhvillimet e tjera. As n platformn socialiste e as n at demokrate varfria nuk prbn nj kapitull apo ndarje m vete, ndonse sht problemi m i madh q po prjetojn shqiptart. sht e natyrshme se nse realizohen t gjitha ata q premtojn porti n fushat vendi nuk do t ket m t varfr. Por ti luftosh ata duke i rn nga Kina duket se sa seriozisht sht marr. Ky sht edhe shkaku se n 4 vjet shifrat e varfrsi jo q nuk kan filluar reduktimin por n disa tregues ka edhe prkeqsim. Gjithsesi me letra varfria po luftohet dhe pr fushat kjo mjafton.

  Varfria q mbizotron n fshat sht 66 % m i lart se n qytet

  Shtrirja e varfris, fshati n mjerim t thell

  Varfria n Shqipri ka arritur prmasa hapsire duke patur zona fshatare dhe malore n mnyr t ndjeshme m t varfra sesa pjesa tjetr e vendit, sipas t gjith prkufizimeve t varfris. Llogaritja pr frym e varfris n zonat fshatare sht 66 pr qind m e lart se n Tiran dhe 50 pr qind m e lart se n zonat e tjera urbane. Familjet n krahinat m t thella n zonat malore n veri e verilindje t vendit jan m shum se gjysma t varfra kurse m tepr se nj e pesta e tyre jeton n varfri t skajshme.

  Numri i njerzve q marrin ndihm financiare sht shum m i lart n zonat fshatare duke arritur n 75 pr qind t numrit t prgjithshm q jetojn n varfri. Numri i njerzve n varfri ekstreme llogaritet t jet mbi 130 mij, pjesa m e madhe e tyre n zona t vecanta si Dibr, Kuks, Elbasan e Shkodr.

  Nivel i ivarfris ekonomike (sipas t ardhurave) sht m i lart n veri e verilindje t vendit. Kjo vjen pr shkak t mundsive t kufizuara pr vende pune dhe t ardhurave t ulta kryesisht prej bujqsis. N kto zona 70 pr qind e familjeve zotrojn m pak se 100 metr katrore tok pr frym dhe prgjithsisht ajo sht me cilsi t keqe. Faktor t tjer q e rndojnm m tej gjendjen jan mundsit e kufizuara pr t pasur shrbime publike t kushtzuara nga infrastruktura e dobt. Zonat e thella maloreikarakterizon nj varfri m e madhe sesa zonat pran qyteteve. Infrastruktura e paprshtatshme e rrugve dhe mundsia e pakt pr t dal n tregje prekin varferin ekonomike por nj factor tjetr sht edhe rrnimi i burimeve natyrore ekzistuese si uji, pyjet, kullotat, peshku etj.

  Varfria ekonomike sht e zakonshme edhe n vendbanimet e reja rreth qyteteve, t krijuar prej shprnguljes s gjer nga fshati n qytet. Migrimi drejt zoanave me potencial m t madh ekonomik si Tirana dhe Durrsi ka sjell tek krijimi i vendbanimeve t paligjshme nj rritje t shpejt t familjeve t shprngulura q jetojn n varfei t skajshme ekonomike pr munges t t ardhurave. Trualli ku kjan ndrtuar nuk u prket atyre dhe masivisht mungojn kanalizimet. Meq kan braktisur vendbanimet ata nuk prfitojn as nga ndihmat sociale duke ngelur kshtu skajshmrisht pa t ardhura.

  Varfria dhe papunsia

  Shkaku kryesor i varfris ekonomike sht niveli i art i papunsis, sidomos papunsia afatgjat. Norma e papunsis tek t varfrit sht pothuaj sa dyfishiinorms tek jo t varfrit. Shtresa e varfeis s skajshmeika shifrat e papunsis edhe m trishtuese. Ktu shifra e papunsis sht trefish m e lart dhe n zonat urbane 7 her m e lart se n zonat fshatare. Por n kto shifra nuk sht e prfshir poapunsia e fsheht e cila mbizotron kryesisht tek familjet fshatare q marrin assistenc t pjeshme sociale nga shteti. Papunsia e pjeshme sht tipar kryesisht i zonave malore dhe kryesisht sht e prqndruar n verilindje. Tranzicioni nga ana tjetr ka prkeqsuar pozitn pr pun t rinis, dhe papunsia historikisht m shum prek grat. Jan kto zhvillime qikan br shqiptart ndr popujt m t lvizshm t rajonit. Nj e katrta e popullsis ka emigruar n 15 vjet ndrkoh q shum t larta jan edhe shifrat e migrimit t brendshm.

  Shkaqet e varfris n Shqipri sipas PNUD

  Mungesa e aftsive t shtetit pr t hartuar politika e strategji n ndihm t t varfrve

  Papftsia pr t prcaktuar prparsit pr pasoj t mungess s t dhnbave t sakta

  Mungesa e aftsive vendore planifikuar dhe mobilizuar burimet

  Mungesa e koperimit pr shkak t mentalitetit

  Mungesa e kapaciteteve pr t gjetur burime financiare

  Mungesa e financimeve pr t prballuar problemet e ngutshme

  Objektivat e lufts kundr varfris SKZHES

  Prcaktimiilufts kundr varfris si prioritet

  Prmirsimiishrbimeve t arsimit, shndetsis dhe infrastrukturs

  Nxitja e zhvillimit ekonomik dhe ruajtja e stabilitetit makroekonomik

  Sigurimiishprndarjes s prpjestuar t arritjeve t rritjes ekonomike

  Plotsimiipolitikave pr shrbime sociale

  Luft varfris, e dim si po me cfar?

  Eleminimi i varfris ekstreme uris dhe dimensioneve t tjera t varfris prbn t parin e objektivave t mijvjecarit. Ky objektivimadh dhe shpresdhns n paraqitje n rastin shqiptar sht ndar n 6 objektiva specifik. S pari prgjysmimi i numrit t t varfrve aksteme n harkun kohor deri 2015, s dyti ulja e numrit t njerzve q vuajn nga kequshqyerja, s tret ulja e papunsis n standarte evropiane, s katrri nj treg gjithprfshirs pr t siguruar rritje ekonomike, s pesti futja e teknologjive t komunikimit dhe s fundi rritja e aksesit pr furnizim me energji. Por ndrkoh q tashm t gjithikan t njohura shkaqet e nj varfrie t madhe n Shqipri dhe kur objektivat jan prcaktuar nevojiten burimet financiare. N kt drejtim shteti shqiptarika ngritur duart lart para t huajve. N koston prej 42 miliard dollar q duhet pr t realizuar t gjith objetivat e mijvjecaritipariityre varfria ka nj cmim 36 miliard dollar. Por nga kto qeveria cilson si t gjetshme vetm 15 miliard. Mungojn plot 21 miliard t tjera q e bjn t shpjegueshm prparimin shum t ngadalt n realizimin e objektivit packa se vitet ecin e varfria mbetet.

  Gazeta Metropol
  09-10-2006

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e njemik
  Antarsuar
  31-01-2006
  Postime
  403
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kjo eshte tema e vaskes se floririt..???
  Per ate shprehejn e famshme te ber-ishes qe eshte e papranueshme qe disa te lahen ne vaska floriri e disa te mos kene buk me ngren...
  edhe une jam dakord qe berisha tja mari vaskat e floririt kulakeve ti shesi dhe me leket e fituara ti japi buke popullit se pune arsimim dhe kujdes shendetesor nuk ka obligim ti japi se votat i ka mare per buken e gojes
  dmth atyre qe jane me te zotet e hapin vende pune tjua marim qe te mos hapin vende te reja pune dhe njerezit ta fitojne me djerse buken e gojes por te ikin ti cojne leket jashte shqiperise e ketu te na ngelen vetem varfanjaket qe mos te mendojne me shume se buka e gojes dhe berisha te na behet perandor i perjetshem

  bravo berisha sqenka aq budall zuzari... ka fillu me mesu nga shoku fatos...

  P.S.1 edhe ata te vaskave te floririt skane pse ti merziten berishes me vask floriri apo jo kur ska uj me u la vend zhulsash ke me ngel

  P.S. 2. Ore mos ja kan fut ketij berr-ishes.. mos i kane ndru kapaket e librave dhe lexon veprat e enverit e i duket sikur lexon librin "Hyrje ne ekonomin e tregut"
  tung...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  Rendesi ka o panajot i zoti i zp-se qe kte radhe shqipot kan kryeminister nje kal te punes jo te orgjive.. si te tute o pano..


  ----

  RD

  Qeveria ka ndrmarr rritjen m t madhe t pagave dhe pensioneve gjat 15 viteve t fundit


  Nga 1 dhjetori asnj pension n qytet nn 100 mij lek


  "Zbatimi i ksaj skeme do t filloj m 1 dhjetor pr qytetin dhe m 1 janar pr fshatin. Me kt hap, duke iu prgjigjur edhe kureshtjes s ligjshme n lidhje me pyetjen se cila do t jet skema e "kafshats", un informoj se ky sht hapi i par i rndsishm, i drejt, i ndershm, i pastr, jasht t gjitha procedurave t abuzimit". N kt mnyr, kryeministri Sali Berisha ka ritheksuar dhe ka br t ditur pr t gjith shtresn n nevoj t pensionistve rndsin e ksaj skeme q qeveria ka ndrmarr, dhe ka br gati pr ta vn n zbatim, pr t shkuar me t drejt zgjidhjes s ktij problemi madhor social. Kt deklarat, kryeministri Berisha e ka br gjat mbledhjes s sotme t Kshillit t Ministrave. Duke u ndalur n fjaln e tij n gjendjen ku ishin pensionet n kalimin e dy sistemeve, kryeministri Berisha tha se "t gjetur n kalimin e dy sistemeve, pasi kan shkrir energjit e tyre n nj sistem njerzor, prballen n kushtet e tregut, n rrethana realisht t disfavorshme. Zero ka qen arka e sigurimeve shoqrore pas shembjes s diktaturs si dhe fondi i pensioneve. Rikujtoj sot, se e tr rezerva e ktij vendi ka qen 4 milion dollar me Bankn Qendrore e me t gjitha". Duke br t ditur punn me ministrit prkatse, lidhur me kt hap t rndsishm t ndrmarr, kryeministri tha se "sot, dua t ndalem dhe t'ju informoj se gjat ksaj periudhe, me Ministrin e Financave, Ministrin e Puns, Institutin e Sigurimeve Shoqrore jan zhvilluar diskutime t shumta dhe sht br nj pun shum e madhe n adresimin, do t thosha, t njrit prej problemeve m madhore t trashguara, jo vetm t Shqipris, por t t gjitha vendeve ish-komuniste, si sht problemi i pensioneve". Ai theksoi se "n prfundim t ksaj pune t zgjatur u arrit q t shnohet nj kthes reale rrnjsore n qndrimin ndaj ktij prolemi, u arrit q t'iu dshmohet pensionistve shqiptar se kjo qeveri ndjen thellsisht detyrimin q ka shoqria shqiptare ndaj tyre dhe se sht shum e vendosur t shqyrtoj dhe t'iu jap zgjidhjet m t mira t mundshme problemeve t tyre". Kryeministri theksoi se "sht shum e rndsishme q kjo skem t zbatohet me shpejtsi. Nuk sht e thjesht. Nuk kemi t bjm me 100 e ca mij punonjs, por kemi t bjm me pensionist, t cilt n fshat marrin nn 50 mij lek dhe n qytet marrin nn 100 mij lek".


  Angazhim pr realizimin e skems, hapa t tjer n vazhdim


  Kreu i ekzekutivit bri t ditur se sht e nevojshme q t ket nj prkushtim t madh n realizimin e skems nga t gjith aktort e prfshir n kt proces. "Jan gjithsej 389918 pensionist. Ktu prfshihen pensionet familjare, t cilat jan t gjitha nn 100 mij lek, prfshihen pensionet e invaliditetit, 85% e t cilave jan nn kt shifr. Ky kontigjent i madh krkon nj angazhim t punonjsve t institucioneve prkatse, por edhe mbshtetjen nga ana e Ministris s Financave, e cila, pr hir t s vrtets, sht autore e ksaj skeme" . Kryeministri Berisha paralajmroi se do t ket akoma hapa t tjer q do t ndrmerren n t ardhmen srish n kt drejtim. "Ne nuk do t ndalemi me kaq. Hapa t tjer t rndsishm do t ndrmerren n t ardhmen", tha kryeministri. Kreu i qeveris ritheksoi se "nj grup i gjer, s bashku me Bankn Botrore, po shqyrton hapat e ardhshm q duhet t shnojm, por ky ka qen nj hap jashtzakonisht i rndsishm, i merituar plotsisht, por edhe i kushtueshm". Duke risjell srish n vmendje shifrat q do t bjn t mundur realizimin e skems sociale n terma real financiar, kryeministri tha se "jan angazhuar nga 1 korriku deri m 1 janar t vitit t ardhshm rreth 72 milion dollar nga fondet e buxhetit t shtetit, nj shifr kjo m e madhe se ajo q u prdor pr rritjen e ndjeshme, q ishte rritja m e madhe e 15 viteve, t rrogave t punonjsve t administrats, por mendoj se ka qen shum e domosdoshme".


  Mbledhja e t ardhurave trefishoi faturn sociale


  Shefi i ekzekutivit ka vlersuar ata q bn t mundur q buxheti i shtetit t rritet me t ardhurat nga doganat e tatimet dhe sasia e t ardhurave n t t prballoj investime publike t tjera, dhe rritje deri n trefishim t faturs financiare. "Edhe njher dua t shpreh vlersimin tim t madh pr t gjith ata punonjs q e bn t mundur, pasi ky sht nj funksionim shum m i mir i institucioneve t doganave, tatimeve, financave n trsi, prokurimeve publike, punrave publike, zbatimit t ligjit, etj. Pra, n rast se u arrit q n kt buxhet vrtet t ndryshohet trsisht buxheti i vendit, t sigurohen rreth 700 milion dollar pr investime n punra publike dhe investime t tjera, u 2-3 fishua fatura sociale n trsin e saj", theksoi kryeministri. Berisha tha se "kjo u arrit n saj t nj kthese rrnjsore q u shnua, kthes q bri t mundur t mbrohen, t mblidhen, t mos shprdorohen jo m pak se 504 milion dollar n nj vit".

  Duke vijuar, kryeministri tha se "efektet jan pozitive edhe pr reformat, sepse realisht skema e pensioneve t vendit vendoset n nj platform t re dhe ecn drejt konsolidimit. Kjo kishte nj rndsi t madhe, sepse kto 504 milion kan rritur n mnyr shum t madhe kredencialet e qeveris shqiptare n interes t qytetarve". Kryeministri Berisha tha se "sht rritur n mnyr shum t ndjeshme besueshmria e funksionimit t ksaj qeverie, q do t thot ndihma shum m t mdha pr Shqiprin, fonde shum m t mdha pr Shqiprin, do t thot lirim i lakut, sepse ky vend ka patur nj lak q ngushtohej nga korrupsioni dhe efektet shfaqen direkt n kt buxhet. Fondet q do t angazhohen gjat vitit t ardhshm, jan fonde jashtzakonisht t rndsishme".


  Mustafaj krkon liberalizim vizash n takimin e BEDZ


  M 1 nntor 2006, n Mosk, zhvilloi punimet Takimi i 15 i Kshillit t Ministrave t Jashtm t vendeve antare t Organizats s Bashkpunimit Ekonomik t Detit t Zi (BEDZ). N kt aktivitet vendi yn u prfaqsua me nj delegacion i kryesuar nga ministri i Punve t Jashtme, Besnik Mustafaj. N fjaln e tij n kt takim, Mustafaj, nnvizoi rndsin q vendi yn si bashkthemelues i kushton Organizats s Bashkpunimit Ekonomik t Detit t Zi, e cila mbetet nj partner i rndsishm pr arritjen e stabilitetit, siguris dhe zhvillimit rajonal. M tej, ministri theksoi se "bashkpunimi i vendeve n kuadrin e Detit t Zi, tashm ka hyr n nj periudh t rndsishme, e cila po orientohet gjithnj e m shum drejt projekteve. Realizimi i axhends ekonomike t BEDZ krkon shfrytzimin sa m efektiv t mundsive q ofrohen n nivelin e arritur t bashkpunimit dhe rritjen e efikasitetit t grupeve t puns". Duke vijuar ministri i Jashtm tha se, "n mnyr q iniciativat brenda ksaj organizate t jen sa m t frytshme, duhet t bhet sa m par liberalizimi i vizave midis vendeve antare, duhet t promovohen projekte t bashkpunimit n sektorin energjitik, t transportit". Mustafaj vlersoi se intensifikimi i prpjekjeve pr t zgjeruar bashkpunimin ndrmjet BEDZ-it dhe BE-s duhet t mbetet nj nga objektivat e Organizats. "Shqipria, prioritet i s cils sht integrimi n strukturat europiane dhe euroatlantike, ka mbshtetur hapat e ndrmarra n kt drejtim", theksoi Mustafaj. Ai parashtroi gjithashtu krkesn pr forcimin organizativ dhe strukturor t organizats, e cila duhet t mbetet nj sfid e prioritet pr punn e saj. Gjat punimeve t ktij ministeriali, ministri Mustafaj u takua me homologun e tij rus, Sergey Lavrov, ministrin e Jashtm turk, Abdullah Gyl, dhe at serb, Vuk Drashkovic.


  Xhumelina Dervishi

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Ministria e Puns publikon dokumentet q duhen plotsuar pr t marr ndihmn ekonomike

  Asistenca, n prill 40 % m shum

  Blerina KACA

  Familjet e varfra do t prfitojn rreth 40 pr qind m shum n muaj ose ndryshe, 73 mij lek (t reja) m shum n muaj, duke nisur nga muaji prill i vitit 2007. Ministria e Puns dhe Shanseve t Barabarta ka hartuar t gjith skemn e personave q marrin asistenc, ndrkoh drafti ka kaluar pr miratim n Kshillin e Ministrave. Qeveria ka vendosur q n prill t ktij viti shtesa n pagesn e papunsis t merret q n muajin prill. Nga kjo pages prfitojn rreth 165 mij familje t varfra n vend. Aktualisht, pagesa maksimale q merr nj familje e varfr n formn e ndihms ekonomike, sht 40 mij lek n muaj, dhe vitin e ardhshm pritet t marrin 75 mij lek.

  Pagesa e papunsis
  T gjith personat q kan br 12 muaj pun t siguruar, n momentin q dalin pa pun si pasoj e shkurtimit t vendit t puns, apo arsye t tjera, prfitojn pr nj vit pages papunsie. Baza e ksaj pagese sht 4 mij lek (t reja) n muaj. Mbi kt pag shtohen edhe pagesat pr kompensimin e energjis dhe pagesa t tjera, si, pr shembull, n rast kur personin q del papun, ka persona t tjer t familjes n ngarkim. Me gjith kto shtesa, pagesa e papunsis shkon maksimalisht 7 mij lek. Pikrisht mbi kt shum do t bhet edhe rritja prej 10 pr qind n fillim t muajit prill. Kshtu nj person i papun, q aktualisht merr 7 mij lek asistenc, vitin e ardhshm do t marr 7 mij e shtatqind lek n muaj. Sipas specialistve n Ministrin e Puns dhe Shanseve t Barabarta, pagesa e papunsis sht e njjt pr t gjitha kategorit e puntorve. Pra nuk ka rndsi se ku ke punuar, n nj detyr t lart shtetrore, apo si npuns i thjesht, t gjith t papunt prfitojn pages t njjt. Ajo ka e ndryshon pagesn, jan shtesat q i bhen, pasi ato jan t ndryshme, n varsi t kushteve sociale t personit q prfiton asistenc.

  Ndihma ekonomike
  Familjet e varfra q jetojn nn minimumin jetik do t prfitojn nj mij lek m shum nga shuma q marrin aktualisht n formn e prkrahjes sociale. N kt kategori futen t gjitha ato familje q nuk kan t ardhura mujore, si rezultat i papunsis, pra jan familje q mbahen me asistenc. Pagesa q marrin familjet varfra ndahen sipas kategorive, pra shuma q prfiton secili pjestar i familjes nuk sht e njjt. Kshtu, kryefamiljari prfiton deri n 95 pr qind t pagess s papunsis (pra 95 pr qind t 4 mij lekshit).

  Asistenca rritet edhe pr paaftt
  T paaftt pr pun prfitojn 75 pr qind t pagess s papunsis. Pagesa m e ult sht pr personat e aft pr pun, por q nuk jan t punsuar. Pr kta persona pagesa sht 25 pr qind e pagess s papunsis. Sipas drejtorit t Pagave, Kuka, ndihma ekonomike aktualisht shkon n 100 mij lek n muaj, ndrsa me rritjen prej 10 pr qind, ajo mund t shkoj deri n 110 mij lek pr familje. Nga ana tjetr, specialistt sqarojn se “kjo shum nuk sht e njjt pr t gjitha familjet, pasi llogaritet n baz t numrit t personave t familjeve”. Ndrkoh q nj familje e madhe nuk prfiton m shum se nj familje vogl edhe pse t gjith pjestart e saj mund t jen t papun, pasi sht vn nj pag tavan, prej 11 mij leksh, pra kjo sht shuma maksimale q do t marr nj familje e varfr n muajin prill t ktij viti.

  Tirana Observer

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Dokumentet per te perfituar asistencen

  1. Deklarat “tip” pr gjendjen social-ekonomike t familjes, e cila plotsohet nga kryefamiljari nj her n vit

  2. Deklarat “tip” q plotsohet detyrimisht do muaj nga kryefamiljari dhe antart madhor t familjes

  3. Certifikat e gjendjes familjare, ku shnohet data e regjistrimit n regjistrin themeltar dhe vendbanimi i mparshm

  4. Dokument pronsie lshuar nga Zyra e Regjistrimit t Pasuris s Paluajtshme (Kadastra) pr tokat bujqsore, duke shnuar siprfaqen dhe kategorin e toks.

  Shnim:
  Deklarata “tip” prgatitet sipas modeleve t prcaktuara nga Ministria e Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta.
  Pagesa mujore e ndihms ekonomike jepet n formn e nj ksti mujor (n lek).

  Tirana Observer

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime
  Shtesat e reja, si dhe t gjitha ndryshimet q i jan br legjislacionit

  Ligji i plot pr prfituesit e ndihms ekonomike

  Blerina KACA

  Ve rritjes q do t’iu bhet kategorive q prfitojn asistenc, ndryshe, ndihm ekonomike, sht riformular edhe ligji bashk me t gjitha nenet prkatse. Kshtu, jan shtuar pika t reja, n mnyr q n skem t prfshihen edhe kategori t tjera, t cilat nuk mund t sigurojn dot minimumin jetik. Gazeta “Tirana Observer” boton t plot t gjith ligjin me t gjitha ndryshimet n dispozitat ligjore.

  Tabela

  Kategorit q prfitojn asistenc:

  1. Persona me aftsi t kufizuar, t cilt deklarohen t paaft pr pun me Vendim t Komisionit Mjeksor t Caktimit t Aftsis pr Pun (KMCAP).

  2. Paraplegjikt dhe tetraplegjikt, t cilt deklarohen me Vendim t Komisionit Mjeksor t Caktimit t Aftsis pr Pun dhe jan br t till pavarsisht nga shkaku dhe mosha.

  3. T verbrit, me munges t plot ose t pjesshm t shikimit, t lindur ose t fituar, t cilt jan deklaruar t paaft pr pun me Vendim t Komisionit Mjeksor t Prcaktimit t Verbris (KMPV).

  Shnim
  Pagesa pr personat e paaft jepet n formn e nj ksti mujor (n lek) dhe masa e pagess pr to prcaktohet me Vendim t Kshillit t Ministrave.
  Prfituesit t prcaktuar me vendim t komisioneve mjeksore t aftsis n grupet e dyta t paaftsis, humbasin t drejtn e pagess s aftsis s kufizuar n astin e punsimit t tyre.

  Prfitimi i pagess s paaftsis
  Pr personat e paaft sipas V.K.M. nr. 311, dat 11.07.1994, masa e prfitimit t paaftsis sht 6 400 lek.
  Personat e paaft t prcaktuar sipas piks 1 t V.K.M. nr. 311, dat 11.07.1994, “Pr prfitimin e paaftsis”, q kan punuar n ndrmarrjet shtetrore jo m pak se 5 vjet dhe kan humbur vendin e puns pas dats 01.01.1991 dhe nuk prfitojn pension invaliditeti, sipas ligjit nr. 7703, dat 11.05.1993, “Pr sigurimet shoqrore n Republikn e Shqipris”, marrin prfitim paaftsie n masn 150% t pagess s prfitimit t paaftsis.
  Dokumentacioni q paraqesin personat pr prfitimin e paaftsis n zyrat e ndihms ekonomike dhe prkujdesjes shoqrore sht si m posht:
  1-Certifikat t gjendjes familjare t personit t paaft
  2-Certifikat personale me fotografi e personit t paaft
  3- Vendim i KMCAP, i cili vrteton paaftsin e personit
  4- Flet-drejtimi pr n KEMP q jepet vetm kur del n komision pr her t par
  5- Vrtetim nga Zyra e Puns, e cila vrteton q personi i paaft nuk sht n marrdhnie pune (vetm pr personat q jan n mosh pune).
  Masa e prfitimit t pagess s paaftsis sht 6 800 lek n muaj.

  shenim
  Pr rastet kur personi i paaft vazhdon shkolln e mesme apo t lart, me apo pa shkputje nga puna, duhet t paraqes kto dokumente shtes:
  1-Vrtetim t firmosur nga titullari dhe sekretari i shkolls, i cili duhet t prmbaj:
  a)- emrin e personit prfitues
  b)- llojin e arsimit q ndjek
  c)- vitin shkollor
  Personat e paaft, t cilt ndjekin arsimin e mesm prfitojn dyfishin e pagess s paaftsis.
  Personat e paaft q ndjekin arsimin e lart ose studime pasuniversitare prfitojn trefishin e pagess s paaftsis.
  Prfitimi i paaftsis pr rastet e ndjekjes s shkolls s mesme, t lart, me ose pa shkputje nga puna apo studime pasuniversitare, jepet vetm pr periudhn e vitit shkollor.
  Dokumentet pr prfitimin e Pagess s Kujdestaris s Paaftsis
  1-Certifikat e gjendjes familjare t personit kujdestar
  2- Deklarat q personi kujdestar sht i zgjedhur nga familja
  3- Vrtetim q familja e personit q prfiton pages paaftsie sht n skemn e ndihms ekonomike
  4- Raport mjeko-ligjor i personit kujdestar q sht i aft fizikisht dhe mendrisht.
  Masa e prfitimit t pagess s kujdestaris sht 5 700 lek n muaj.
  Prfitimi i pagess s invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik
  Personat q plotsojn krkesat e Ligjit Nr. 8626, dat 22.06.2000 “Pr statusin e invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik”, duhet t paraqesin krkesn e tyre n zyrat e Ndihms Ekonomike dhe Prkujdesit Shoqror ku ata jan t regjistruar sipas gjendjes civile.
  Krahas krkess pr trajtim, pretenduesi duhet t paraqes dhe dokumentet e mposhtme:
  1-Certifikat personale me fotografi, e cila prsritet domosdoshmrisht do vit
  2-Vendimin mjeksor t lshuar nga KMCAP, ku t jet prcaktuar:
  3- shkalla e invalidit tetraplegjik, paraplegjik
  4- nevoja pr kujdestar
  5- periudha e prfitimit
  6- Kopje t librezs s invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik
  7- T deklaroj para administratorit prkats emrin e kujdestarit, kur ai me vendim e prfiton kujdestarin, duke paraqitur deklaratn noteriale t nnshkruar nga invalidi dhe kujdestari.
  Masa e prfitimit pr shkak t invaliditetit e prcaktuar n pikn 1 t V.K.M. Nr. 302, dat 27.063.2002 dhe V.K.M. Nr. 588, dat 28.08.2003 sht 6 800 lek n muaj.
  Trheqja e pagess s prfitimit mund t bhet nga vet invalidi, i shoqruar nga kujdestari ose nga nj pjestar i familjes, kur ky i fundit sht i pajisur me nj prokur.
  Pagesa e prfitimit pr shkak t invaliditetit sht mujore, dhe n rastet e mos trheqjes pr arsye t ndryshme mund t trhiqet n muajt pasardhs.
  Dokumentet pr prfitimin e pagess s kujdestaris s invalidit paraplegjik, tetraplegjik
  1-Certifikat e gjendjes familjare t personit kujdestar
  2-Deklarat q personi kujdestar sht i zgjedhur nga familja
  3- Vrtetim q familja e personit q prfiton pages paaftsie sht n skemn e ndihms ekonomike
  4-Raport mjeko-ligjor t personit kujdestar q sht i aft fizikisht dhe mendrisht.
  Masa e prfitimit t kujdestaris s invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik sht n masn 6 800 lek n muaj.
  Prfitimi i pagess s verbris
  N baz t V.K.M. nr. 671, dat 15.12.2000, si dhe Udhzimin nr. 74, dat 11.01.2002 pr personat pretendues pr t prfituar Pagesn e Verbris duhet t paraqesin n zyrat e ndihms ekonomike dokumentet e mposhtme:
  1-Certifikat e lindjes me fotografi
  2-Flet-drejtimi pr K.M.P.V
  3-Krkes me shkrim pr prfitimin nga “Statusi i t verbrve” e lshuar nga ai ose nga persona q e kan n ngarkim pretenduesin pr prfitimin e ktij statusi.
  4-Vrtetimin e vendimit t KMCAP pran drejtorive t sigurimeve shoqrore, n.q.s ai ka dal si invalid pune pr shkak t dmtimit t shikimit.
  Shnim:
  Personi duhet t deklaroj para administratorit prkats emrin e kujdestarit, kur ai me vendim prfiton kujdestarin, duke paraqitur deklaratn noteriale t nnshkruar nga invalidi dhe kujdestari.
  Masa e prfitimit pr shkak t verbris sht 6 800 lek n muaj.
  Dokumentet e pagess s kujdestaris s verbris
  1-Certifikat e gjendjes familjare t personit kujdestar
  2- Deklarat q personi kujdestar sht i zgjedhur nga familja
  3-Raport mjeko-ligjor i personit kujdestar q sht i aft fizikisht dhe mendrisht.
  Masa e prfitimit t kujdestaris s verbris sht n masn 6 800 lek n muaj.

  Tabela

  Prfituesit e ndihms ekonomike Prfitues t ndihms ekonomike jan:

  1) Familjet n nevoj
  2) Jetimt mbi 25 vje t papun, t cilt jan n kujdestari ose nn kujdestari.
  3) Prindrit me m shum se 2 fmij t lindur njhersh dhe q u prkasin familjeve n nevoj.
  Kriteret e prfitimit t ndihms ekonomike
  Ndihma ekonomike q prfitojn familjet n nevoj sht e plot dhe e pjesshme:
  Ndihm ekonomike t plot prfitojn familjet ose individt q nuk kan t ardhura nga:
  a) veprimtari ekonomike
  b) programe t ndihms dhe t shrbimeve shoqrore ose ndonj sistem tjetr i mbrojtjes shoqrore
  c) kapitali
  d) pjestart e familjes q jan n emigracion
  Ndihm ekonomike t pjesshme prfitojn familjet q kan t ardhura t pamjaftueshme nga:
  a) toka
  b) bagtia, shpendt, blett, vreshtaria dhe kopshtaria
  c) pensionet dhe t ardhura t tjera.
  Neni 4
  1. Ndihma ekonomike u jepet familjeve t shtetasve shqiptar q kan t ardhura t pamjaftueshme ose nuk kan t ardhura e burime materiale jetese nga:
  a) veprimtaria ekonomike;
  b) sigurimet shoqrore ose ndonj sistem tjetr sigurimi;
  c) kapital.
  2. Persona q nuk jan shtetas shqiptar, mund t prfitojn ndihm dhe prkujdesje shoqrore pasi t ken banuar 10 vjet n Shqipri.
  3. Nuk kan t drejt t prfitojn ndihm ekonomike, antart e familjeve q kryejn veprime t qllimshme pr ta prfituar at.
  Neni 5
  1. Ndihm ekonomike mund t’u jepet dhe familjeve q prkujdesen pr nj antar t saj, i cili sht:
  a) i verbr;
  b) i paaft mendor;
  c) invalid i rnd q prej fmijris;
  ) person i paaft q nuk mund t kujdeset pr vetveten dhe pr pasoj ka nevoj pr ndihmn e nj personi tjetr, me kusht q ky antar i familjes t ket t ardhura t pamjaftueshme ose t’i mungojn fare ato, t mos prfitoj nga sistemi i sigurimeve shoqrore dhe t mos jet i vendosur n ndonj institucion publik t prkujdesjes shoqrore.
  2. Administratori ka t drejt t’i propozoj kshillit t bashkis ose t komuns t ndrhyj, n rastet kur:
  a) familja nuk tregon kujdesin e duhur pr personin e prmendur n paragrafin 1 t ktij neni dhe
  b) nevojat e personit krkojn vendosjen e tij n spital ose azil.
  Neni 6
  Familjeve bujqsore u jepet nj ndihm ekonomike e pjesshme pr t plotsuar t ardhurat e tyre t pamjaftueshme, me kusht q ata t mos ken t ardhura nga burime t tjera, prve siprfaqes s toks, sipas kritereve t prcaktuara nga Kshilli i Ministrave.
  Neni 6/a
  Ndihm ekonomike e pjesshme mund t’u jepet edhe familjeve t mdha, me kusht q:
  a) kshilli i bashkis ose komuns t ket burime materiale t mjaftueshme pr t br nj gj t till;
  b) kjo ndihm t mos prek interesat e familjeve t tjera q nuk kan asnj t ardhur.
  KAPITULLI III
  NDIHMA EKONOMIKE
  Neni 7
  1. Ndihma ekonomike e plot dhe e pjesshme jepet periodikisht si pages e menjhershme.
  2. Kshilli i bashkis ose i komuns vendos pr masn e ndihms ekonomike, duke mbajtur parasysh fondet e parashikuara n buxhet dhe kriteret e prcaktuara nga Kshilli i Ministrave.
  Masa e ndihms ekonomike mujore pr familjen do t jet jo m pak se 70 pr qind dhe jo m e madhe se 100 pr qind e dy asistencave.
  3. Kriteret pr vlersimin e nivelit t ndihms, mungess s t ardhurave dhe burimeve materiale pr t prfituar ndihm ekonomike, si dhe sasia minimale e pagess s ksaj t fundit, mund t prcaktohet nga:
  a) Kshilli i Ministrave, me propozimin e Ministris s Puns, Emigracionit, prkrahjes Sociale dhe t Prndjekurve Politik dhe
  b) Kshilli i rrethit, bashkis e komuns, duke mbajtur parasysh fondet e prcaktuara pr kt qllim.
  Neni 8
  Dhnie e ndihms ekonomike
  1. Sasia e ndihms ekonomike i jepet familjes, n baz t vendimit q merret nga kshilli i bashkis ose i komuns, pasi jan analizuar nevojat e saj.
  2. Ndihma sht:
  a) e plot, pr rastet kur mungojn t ardhurat krejtsisht sipas prcaktimit t neneve 4 dhe 5;
  b) e pjesshme, kur plotson t ardhurat e pamjaftueshme n baz t vendimit t kshillit t bashkis a t komuns, sipas prcaktimit t nenit 4 e 6.
  3. Dhnia e ndihms s pjesshme vlersohet sipas t ardhurave t familjes. Masa e saj nuk sht m e madhe se masa e plot e ndihms q marrin familjet pa asnj t ardhur.
  4. Familja q paguan qira banese, mund t marr nj shum shtes pr pagimin e saj.
  Kshilli i Ministrave prcakton masn e shtess q i jepet familjes pr qiran e baness.
  Neni 9
  Periudha e prfitimit
  1. Kshilli i bashkis ose i komuns prcakton periudhn e prfitimit n prputhje me natyrn e tij. Periudha e prfitimit, si rregull, nuk e kalon afatin nj mujor.
  Familja dhe personat q e prfitojn ndihmn, deklarojn se kushtet e tyre nuk kan ndryshuar, n mnyr q t prfitojn pagesn pr periudhn pasardhse. Deklarimi shoqrohet me vrtetimin e zyrs s puns prkatse, se nuk ka mundsi punsimi.
  2. N rastet kur nuk pritet ndryshim i shpesht i gjendjes t varfris, n rastet e paaftsis, moshs m t vjetr se 70 vje, pronarve t varfr t tokave, periudha e prfitimit mund t zgjatet n do rast deri n nj vit.
  Neni 10
  Dhnia e pagess s njhershme
  Ndihma ekonomike mund t jet e njhershme n raste t veanta, t njohura nga kshilli i bashkis ose i komuns, pr t mbuluar shpenzimet e papritura q jan t domosdoshme pr t jetuar.
  Neni 11
  Ndihma ushqimore
  N rastet kur sht e domosdoshme dhe e prshtatshme, n vend t ndihms ekonomike n para, kshilli i bashkis ose i komuns mund t ofroj ndihm ushqimore, n rastet kur:
  a) sigurimi i ushqimit n komun sht i vshtir ose i pamundur, duke br ndihmn n para t pavlefshme, ose
  b) sht e nevojshme pr arsye t veanta shndetsore.

  Tirana Observer

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  179 falenderime n 161 postime

  Pr: Berisha: Qeveria n ndihm t familjeve q marrin ushqimet me lista

  Rilindja e demokrateve qe ju jepnin te pa afteve per pune apo invalideve 32.000 leke te VJETRA.
  Perse skipetaret jane bere MIZERABEL?

  Naten e mire.

Tema t Ngjashme

 1. "Mkatet e Berishs", libr n anglisht
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 10-03-2007, 17:49
 2. BE: Qeveria largoi shanset per Marreveshjen
  Nga Orku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2004, 08:18
 3. Internimet
  Nga erzeni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-11-2002, 09:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •