Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238

    A besoni nė bestytni...?

    a besoni ne bestytni dhe a besoni kur dikush ju thot se gjat jetes se vet (sidomos te moshuarit) kane pare gjera te ndryshme si djallin (larg qoft nga ketu) dhe gjera te tilla, ju lutem, jam shum i interesuar te dij diqka me shumm reth kesaj teme, jepni mendimet tuaja lidhur me kete ēeshtje

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anėtarėsuar
    02-08-2006
    Postime
    126
    Kam degjuar te aferm se kane pare ne raste te caktuara hije te ndryshme qofshn ato si njerez te njohur te tyre,te panjohur ose hije te formave tjera!! Une personalisht nuk di cka ne te vertete jane,pse ndodhin por me duket mua,per mendimin tim jane thjesht ato cka kemi ne mendje per momentin,imagjinata vet ose thene me shkurt njeriut me friken qe ka per momentin i dalin ato hije!.....

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    kam degjuar shume .por nuk besoj ne asnjeren.
    jan vetem iluzione qe krijohen ne mendjen e njeriut .

  4. #4
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anėtarėsuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    3,395
    Perpiqem te mos i besoj!
    Edhe pse, duhet ta pranoj se ndonjehere
    edhe bie viktime te bestytnive...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar mė parė nga master2006
    a besoni ne bestytni dhe a besoni kur dikush ju thot se gjat jetes se vet (sidomos te moshuarit) kane pare gjera te ndryshme si djallin (larg qoft nga ketu) dhe gjera te tilla, ju lutem, jam shum i interesuar te dij diqka me shumm reth kesaj teme, jepni mendimet tuaja lidhur me kete ēeshtje

    Nuk eshte bestytni te besosh ne ekzistimin e djajve se ata dhe xhinet vertet ekzistojn paralelisht me ne por ne nje dimension tjeter.E dikush edhe i ka pare ose i sheh.Po ashtu ndodhe qe dikush te kaplohet nga ata,dikush din edhe ti tuboj duke i thirr ne emra...

    Bestytni eshte te beson ne ca gjera tjera.

  6. #6
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Citim Postuar mė parė nga alnosa
    kam degjuar shume .por nuk besoj ne asnjeren.
    jan vetem iluzione qe krijohen ne mendjen e njeriut .
    Really! (!?) Normalisht, keshtu mendonin te gjithe perpara se te provonin experiencen e pare...

  7. #7
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Citim Postuar mė parė nga DeuS
    Really! (!?) Normalisht, keshtu mendonin te gjithe perpara se te provonin experiencen e pare...

    si duket po ditke diqka, na trego pak me shume...

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga DeuS
    Really! (!?) Normalisht, keshtu mendonin te gjithe perpara se te provonin experiencen e pare...
    mua me ka ndodhur nje gje e tille por prape nuk e besoj .

    para disa vitesh kam qene semure me grip dhe kisha nje temperature te larte
    sa as vete nuk e kuptova . shkova ne shkolle .,kur sa u ula ne karrige i them nje shoqes time e cila nuk ishte shqiptare (nuk ndjehem mire )ajo nuk me kuptoj se une i paskam folur shqip .dhe pas ca minutash me kishte rene te fiket dhe isha rrezuar pertok .MBAJ MEN VETEM SE SHIKOJA NJE KOPESHT TE MBUSHUR ME BAR TE NJOME,LULE DHE ME PAS SIKUR ME VJEN NJE HIJE E ZEZ ME TERHEQ nga duart , ME JEP NJE FIJE BARI TE NJOME ,dhe me leshon . dhe ne kete moment u Zgjova dh e e pashe veten ne makinen e ambulances dhe doktorin qe siper uniformes se bardhe kishte hedhur kraheve nje xhup te zi ..
    prandaj kam menduar shume gjate ate nate ne spital dhe arrita ne konkluzion se ka qene vetem nje iluzion ose frik shpirterore e imja dhe asgje tjeter .prandaj nuk besoj shume ne keto gjera .

    ALNOSA .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alnosa : 27-10-2006 mė 19:43

  9. #9
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Po qe se dikush beson ne Zot,atehere nuk ka se si te mos besoje ne keto gjera.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga murik
    Po qe se dikush beson ne Zot,atehere nuk ka se si te mos besoje ne keto gjera.
    nuk jane krijesat e zotit ,xhindet ,hijet apo fallxhoret .
    besimi ne zot eshte besimi ne zot ,jo ne keto pjella te djallit .

  11. #11
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    o zemer,po pse behesh kaq injorante?mjafton te lexosh librat fetare dhe do te ndeshesh me nje numer te pafund krijesash,te mira apo te keqia.Mos do te filloj ti numroj tani?Lexo me teper dhe do te kuptosh qe nuk ka asnje ndryshim ne konceptimin e fjalise time qe ti citove me larte.Vete Krishti u testua per 40 dite nga djalli.Nuk ishte po Krishti qe pastroi personin e pushtuar nga "legjioni"?
    Nuk flet Kurani per krijesa si xhinet,te cilet ndahen ne te mire dhe ne te keqij?Kush jane engjejt?Kush ishin gjigandet e Gjenezes?
    Perderisa beson ne te miren,do te besosh patjeter edhe ne te keqen(kur them beson,buk kam parasysh qe ta adhurosh apo ti falesh, thjesht njeh ekzistencen e tyre).Njerezit fetare,jane per nga natyra edhe shume supersticioze,dhe fakte per kete mund te numerohen me mijra gjate historise se vjeter e te re.Po me duket se po lodhem kot me ty.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Sa i perket bestytnive...

    Bestytni thuhet per ndonje besim te kote qe ne popull ka shum sish,keto te mbetura nga koha pagane ose te lindura edhe pas.

    Nje bestytni e tille dhe shume e parhapur ne bote e qe gjenezen e ka nga koha e babilonit e ndoshta edhe me haret eshte Astrologjia,gjgj.te besuarit ne ate se fati i njeriut eshte i lidhur ngusht me levizjen dhe poziten e trupave qiellore ,e sidomos te kostalacioneve yellore.Toka gjate rotacionit te saj pershkruan 12 konstalacione te tilla (ne te vertet jan 13) qe ne astrologji quhen shenjat e Zodiakut (Dashi,Demi,Akrepi,Ujori,Peshku,Gaforeja...).

    Fati i njerzve shikohet edhe ne Tarot karta,ne filxhan te kafese,ne shuplaken e dores (hiromantia)...qe po ashtu jan bestyteri.

    Bestytni tjera jan besimi ne disa vende te ashtuquajtura te shenjeta,si qe jan tyrbet,ndonje lis,gure,shpelle,vend...ku shkohet per gjera te ndryshme,kryesisht per sherim ose edhe per te ngelur shtatezane.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anėtarėsuar
    02-08-2006
    Postime
    126
    Ke te drejte buki19 ne mendimet e tua,se pak eshte ngaterruar fjala bestytni sepse ajo nuk ka te beje me djallin se ai vertete ekziston duke i ngacmuar njerezit ne menyra te ndryshme apo thene me shkurt cdo pune e keqe,e ndyre eshte jo pune e jona me qellim por e shtyre qe ta bejme nga djalli-shejtani (larg neve qofte),ai na sprovon ne besimin tone ndaj Zotit dhe ben qmos qe te largohemi nga rruga e tij!
    E keni vrejtur nganjehere me veten tone kur nisemi te bejme nje pune,e dijme qe ndoshta do te na hidheroj me dike,ose fjalet qe flasim ne pa dashur dhe qe nuk jane te hijshme as per dikend por as per veten tone,e pra nga kush vijne keto?.....Me falni qe dola nga tema por besoj qe me kuptuat ....

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anėtarėsuar
    02-08-2006
    Postime
    126
    Per ata qe besojne ne fall,apo parashikimin e fatit ne menyra te ndryshme do te thoja qe vertete bejne nje gabim te madh ne besimin e tyre!
    Flas per ata qe besojne ne Zot,sepse fallxhoret mundohen ta dijne te fshehten e ate e din vetem Zoti i Madherishem!
    E si e arrijne ate duke komunikuar me djaje (larg qofshin)qe ata-ato i kane bere shoke per kryerjen e puneve te tyre! E kush do t'u ndihmonte atyre?

    Me urdhrin e Zotit,Pejgamberi thote:
    "Thuaj:"Une nuk kam ne dore per veten time as ndonje dobi as ndonje dem, pos cka do All-llahu. Sikur ta dija te fshehten, do t'i shtoja per vete te dobishmet, e nuk do te me prekte gje e keqe. Une nuk jam tjeter vetem se qortues dhe pergezues per njerezit qe besojne"


  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga murik
    o zemer,po pse behesh kaq injorante?mjafton te lexosh librat fetare dhe do te ndeshesh me nje numer te pafund krijesash,te mira apo te keqia.Mos do te filloj ti numroj tani?Lexo me teper dhe do te kuptosh qe nuk ka asnje ndryshim ne konceptimin e fjalise time qe ti citove me larte.Vete Krishti u testua per 40 dite nga djalli.Nuk ishte po Krishti qe pastroi personin e pushtuar nga "legjioni"?
    Nuk flet Kurani per krijesa si xhinet,te cilet ndahen ne te mire dhe ne te keqij?Kush jane engjejt?Kush ishin gjigandet e Gjenezes?
    Perderisa beson ne te miren,do te besosh patjeter edhe ne te keqen(kur them beson,buk kam parasysh qe ta adhurosh apo ti falesh, thjesht njeh ekzistencen e tyre).Njerezit fetare,jane per nga natyra edhe shume supersticioze,dhe fakte per kete mund te numerohen me mijra gjate historise se vjeter e te re.Po me duket se po lodhem kot me ty.

    nuk lexoj libra fetar murik .se nuk me ndjellin ndonje interes te madh.
    prandaj kot je lodhur ,me kete shkrim .
    une besoj ne zot dhe jo ne libra fetare apo ne xhinde .
    dhe ne radhe te pare besoj ne veten time qe eshte zoti im .

  16. #16
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Nuk besoj sepse skam lexuar gje

Tema tė Ngjashme

  1. Ēfarė ju shtyu qė tė besoni tek Zoti?
    Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 19-09-2014, 20:49
  2. Besoni tek dashuria platonike ?
    Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 01-07-2011, 09:25
  3. A besoni se ka korrupsion ne institucionet e Kosovės?
    Nga ILMGAP nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 22-09-2009, 15:14
  4. Pėrse nuk besoni nė "zot"?
    Nga Albo nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
    Pėrgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 23-08-2009, 07:11
  5. Pėrse besoni nė Zot?
    Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 75
    Postimi i Fundit: 06-03-2004, 11:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •