Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3

  SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria sht virtyti m i madh

  Perndia sht Dashuri


  Sipas besimit t krishter "virtyti m i madh sht dashuria" (1 Korinthiant 13:13). Dashuria sht "prmbushja e ligjit" t Perndis (Romant 13:10). Sepse Perndia Vet sht Dashuri.

  Shum t dashur, le ta duam njri-tjetrin, sepse dashuria sht nga Perndia dhe kushdo q do, ka lindur nga Perndia dhe e njeh Perndin.

  Ai q nuk ka dashuri nuk e ka njohur Perndin, sepse Perndia sht dashuri.

  N kt sht shfaqur dashuria e Perndis ndaj nesh, se Perndia drgoi Birin e tij t vetmlindurin n bot q ne t rrojm nprmjet tij.

  N kt sht dashuria: jo se ne e kemi dashur Perndin, por q ai na ka dashur ne dhe drgoi Birin e tij pr shlyerjen e mkateve tona.

  Shum t dashur, n qoft se Perndia na ka dashur n kt mnyr; edhe ne duhet ta duam njri-tjetrin. Askush s'e ka par ndonjher Perndin; po ta duam njeri-tjetrin, Perndia qndron n ne dhe dashuria e tij sht e prsosur n ne.

  Nga kjo ne njohim se qndrojm n t dhe ai n ne, sepse ai na ka dhn nga Fryma e tij.

  Dhe ne pam dhe dshmojm se Ati e drgoi Birin pr t qen Shptimtar i bots. Ai q rrfen se Jisui sht Biri i Perndis, Perndia qndron n t dhe ai n Perndin.

  Dhe ne njohm dhe besuam dashurin q Perndia ka pr ne. Perndia sht dashuri; dhe ai q qndron n dashuri qndron n Perndin dhe Perndia n t.

  N kt dashuria u prsos n ne (q t kemi guxim n ditn e gjyqit): sepse sikurse sht Ai, po kshtu jemi edhe ne n kt bot.

  N dashuri nuk ka frik, madje dashuria e prsosur e nxjerr jasht frikn, sepse frika ka t bj me ndshkimin, dhe ai q ka frik nuk sht i prsosur n dashuri.

  Ne e duam at, sepse Ai na deshi i pari (1 Joani 4:7-19).


  N kto fjal t frymzuara t Apostullit t dashur Joan, shihet se kungimi i njeriut me Perndin, e tr jeta e tij shpirtrore, shprehet n dashurin. Atje ku nuk ka dashuri, Perndia mungon dhe nuk ka jet shpirtrore. Atje ku sht dashuria, sht Perndia dhe do drejtsi.

  Dashuria e njeriut e ka origjinn n Perndin. Dashuria e Perndis vjen gjithmon e para. Njerzit duhet ta duan Perndin dhe njri-tjetrin, sepse Perndia Vet ka dashur i pari.

  Dashuria e Perndis tregohet n krijimin dhe shptimin e bots n Krishtin dhe Shpirtin e Shenjt. T gjitha gjrat ishin br nga, n dhe pr Jisu Krishtin, Fjaln e Perndis dhe "Birin e dashuris s Tij" (Kolosiant 1:13-17; Joani 1:1-3; Hebrenjt 1:2).

  Kur bota u b e mkatshme dhe e vdekur, "Perndia e deshi aq botn, sa dha Birin e Tij t vetmlindur... jo pr ta gjykuar botn, por pr ta shptuar botn" (Joani 3:16,12:47).

  Por Perndia e tregon dashurin e tij ndaj nesh n at q, kur ende ishim mkatar, Krishti vdiq pr ne (Romant 5:8).

  Po kur u shfaq mirsia e Perndis, Shptimtarit ton, dhe dashuria e tij pr njerzit, Ai na shptoi jo me an t veprave t drejta q ne bm, por sipas mshirs s tij, me an t larjes s rilindjes dhe t riprtritjes s Fryms s Shenjt, t ciln e derdhi me mbushlli mbi ne, me an t Jisu Krishtit, shptimtarit ton, q ne, t shfajsuar me an t hirit t tij, t bhemi trashgimtar t jets s prjetshme, sipas shpress q kemi (Titi 3:4-7).

  Dashuria e Perndis pr njeriun dhe botn e Tij n Krishtin sht dhn n Shpirtin e Shenjt. Kjo dashuri sht i pari dhe m i madhi "fryt i Shpirtit t Shenjt" (Galatiant 5:22), "sepse dashuria e Perndis sht derdhur n zemrat tona me an t Fryms s Shenjt q na sht dhn" (Romant 5:5).

  N traditn shpirtrore t Kishs, qllimi i jets si "prftimi i Shpirtit t Shenjt" shprehet n mnyrn m t prsosur n dashurin (kr. Shn Makario i Egjiptit, shek. 4, Homelit Shpirtrore; Shn Serafimi i Sarovit, shek. 19, Bised me N. Motovilov). Me t vrtet, Vet Shpirti i Shenjt, nga shenjtort, sht identifikuar me dashurin e Perndis, si dshmohet n shkrimet e Shn Simeonit Teologut t Ri.

  0 Dashuri e Shenjt, - d.m.th., Shpirti i Shenjt i Perndis - ai q nuk t njeh ty nuk e ka shijuar kurr shijen e mshirave t tua, q vetm prvoja e gjall mund t na i jap. Por ai q t ka njohur, ose sht njohur prej teje, kurr nuk mund t ket as dyshimin m t vogl. Sepse ti je prmbushja e ligjit, ti q mbush, djeg, flakron dhe prfshin zemrn time me nj dashuri t pamas. Ti je msuesi i profetve, burimi i apostujve, forca e martirve, frymzimi i etrve dhe msuesve, prsosja e t gjith shenjtorve. Vetm ti, o Dashuri, m prgatit edhe mua pr shrbimin e vrtet t Perndis (Shn Simeoni teologu i Ri, shek. 11, Homelia 53).

  Kshtu Perndia q sht Dashuri hyn n bashkim me njeriun me an t Birit t dashuris s Tij prej Shpirtit t dashuris. T jetosh n kt dashuri hyjnore sht jeta shpirtrore.

  Prkufizimi i par i dashuris si agape sht dashuria si veprim i mirsis s prsosur pr hir t tjetrit. Ky sht kuptimi m themelor i dashuris: t bsh gjithka t mundur pr mirqenien e t tjerve. Vet Perndia e ka kt dashuri si prmbajtjen e qenies dhe jets s Tij, sepse "Perndia sht agape". Njeriu shpirtror duhet t doj para s gjithash me kt dashuri.

  Prkufizimi i dyt i dashuris si eros sht dashuria pr hir t bashkimit me tjetrin. Dashuria erotike nuk sht mkat kur sht e liruar nga pasionet e mkatshme. Ajo mund t jet nj dshir krejtsisht e pastr pr kungim me tjetrin, prfshir Perndin. T gjith autort shpirtror kan ngulmuar q nj dashuri e till duhet t ekzistoj ndrmjet Perndis dhe njeriut si modeli i t gjitha dashurive erotike n bot ndrmjet burrit dhe gruas (shih Kapitulli VI). Kshtu autort mistik dhe etrit shpirtror e kan prdorur Kngn e Kngve t Dhiats s Vjetr si shmblltyrn poetike t dashuris s Perndis pr njeriun dhe dashuris s njeriut pr Perndin (Filon Hebreu, Grigori i Niss, Bernardi i Klervos (Clairvaux), Joani i Kryqit, Riard Roll (Rolle) n Angli, e kshtu me radh). Me t vrtet, profett e kan prdorur shmblltyrn e dashuris erotike n shpjegimin e lidhjes s Zotit me Izraelin (Isaia 54; Jeremia 2-31; Ezekieli 16; Osea). Dhe Shn Pavli e prdor kt shmblltyr pr dashurin e Krishtit pr Kishn (Efesiant 6). N shkrimet, bashkimi i njeriut me Zotin n Mbretrin e Perndis zbulohet, kryesisht n shmblltyrn e erosit (Matheu 22, Zbulesa 19-22).

  ... sepse erdhi dasma e Qengjit dhe nusja e tij sht prgatitur! Dhe i sht dhn t vishet me li t holl, t pastr dhe t shklqyeshm, sepse liri i holl jan veprat e drejta t shenjtorve (Zbulesa 19:7-8).

  "Eja, do t t tregoj nusen, gruan e Qengjit". (Zbulesa 21:9)

  Tipi i tret i dashuris sht miqsia - fila. Edhe kjo, gjithashtu duhet t ekzistoj ndrmjet njeriut dhe Perndis. Njeriu nuk ka mik m t madh se Perndin dhe Vet Perndia dshiron t jet miku i njeriut. Sipas shkrimeve, qllimi i vrtet i ardhjes s Krishtit ishte t shprndante do armiqsi ndrmjet Perndis dhe njeriut dhe t ngrinte bashkveprimin ndrmjet Krijuesit dhe krijess n shoqrin e miqsis.

  Kshtu Zoti fliste me Moisiun ball pr ball, ashtu si nj njeri flet me mikun e tij... (Eksodi 33:11).

  Askush s'ka dashuri m t madhe nga kjo: t jap jetn e vet pr miqt e tij. Ju jeni miqt e mi, nse bni gjrat q un ju urdhroj. Un nuk ju quaj m shrbtor, sepse shrbtori nuk e di 'bn i zoti; por un ju kam quajtur miq, sepse ju bra t njihni t gjitha gjrat q kam dgjuar nga Ati im (Joani 15:13-15).

  Me t vrtet q dashuria si mirsi, dashuria si bashkim, dashuria si miqsi, t gjitha gjenden n Perndin dhe njeriun, ndrmjet Perndis dhe njeriut dhe ndrmjet qenieve njerzore. Nuk ka asnj form t dashuris s vrtet q t qndroj jasht fushs s jets shpirtrore.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3
  Dashuria e Perndis


  Urdhrimi i par i Perndis dhe m i madhi sht q krijesat e Tij duhet ta duan At.

  Dgjo, o Izrael: Zoti, Perndia yn, sht i vetmi Zot; dhe ti do ta duash Zotin, Perndin tnd, me gjith zemrn tnde, me gjith shpirtin tnd, me gjith mendjen tnde e me gjith fuqin tnde (Marku 12:29-30, Matheu 22:37, Lluka 10:27, Ligji i Prtrir 6:4-5).

  Ky sht urdhrimi i par dhe i madhi (Matheu 22:38).

  T duash Zotin Perndin me gjith zemr do t thot t mos dshirosh asgj, por vetm At dhe vullnetin e Tij t shenjt. Sipas shkrimeve dhe msimit t shenjtorve, zemra sht qendra e njeriut. Ajo sht "pjesa m e thell" e njeriut, themeli dhe udhheqsi i jets s tij. far sht n zemrn e njeriut dhe far zemra e tij dshiron, sht ajo q prcakton tr jetn dhe veprimtarin e njeriut.

  Mendimet e fshehura dhe zemra e njeriut jan t thella (Psalmi 64:6).

  Njeriu i mir e nxjerr t mirn nga thesari i mir i zemrs s vet; dhe njeriu i mbrapsht i nxjerr t mbrapshta nga thesari i keq i zemrs s vet, sepse goja flet nga mbushullia e zemrs. (Lluka 6:45, Matheu 12:34-35)

  Sepse nga brenda, domethn nga zemra e njeriut, dalin mendimet e mbrapshta, shkeljet e kurors, kurvrimi, vrasjet, vjedhjet, lakmit, ligsit, mashtrimet, pafytyrsia, smira, blasfemia, kryelartsia, budallallku. T gjitha kto t mbrapshta dalin nga brenda dhe e ndotin njeriun (Marku 7:21-23).

  Biri im, m jep zemrn tnde, dhe syt e tu gjetshin gzim n rrugt e mia (Fjalt e Urta 23:26).


  Sipas shkrimeve dhe shenjtorve, zemra e njeriut bhet e fort, e trash, e ftoht dhe e korruptuar kur sht kryenee dhe rebele kundr Perndis, duke e zhveshur veten nga Fryma e Tij e Shenjt. Shum her dhe n shum mnyra t ndryshme kjo thuhet n shkrimet e shenjta' (Ligji i Prtrir 6:7, Isaia 6:10, Jeremia 5:23, Zaharia 7:12, Marku 8:17, Matheu 19:8 e shum t tjer.). Por kur njeriu mkaton, Zoti prsri e do besnikrisht dhe e pastron zemrn e tij me hirin q ai t mund t shptoj pr jetn e prjetshme.

  Dhe un do t'ju jap atyre nj zemr tjetr dhe do t'u shtie prbrenda nj frym t re, do t heq nga mishi i tyre zemrn prej guri dhe do t'u jap nj zemr prej mishi, me qllim q t ecin sipas statuteve t mia dhe t respektojn ligjet e mia dhe t'i vn n praktik; ather ata do t jen populli im dhe un do t jem Perndia i tyre.

  Pendohuni dhe braktisni tr shkeljet tuaja, kshtu paudhsia nuk do t jet m pr ju shkak shkatrrimi. Flakni larg jush tr shkeljet tuaja q keni kryer dhe bjini vetes nj zemr t re dhe nj shpirt t ri. Pse vall doni t vdisni, o shtpi e Izraelit? Un, n fakt, nuk ndjej asnj knaqsi me vdekjen e atij q vdes, thot Zoti Perndi. Ndrroni rrug, pra, dhe do t jetoni.

  Do t'ju jap nj zemr t re dhe do t shtie brenda jush nj frym t re... Do t v Frymn time brenda jush dhe ju do t jetoni... (Ezekieli 11:19-20, 18:30-32, 36:26-27, 37:14; Kr. Psallmi 51:10; Jeremia 31:31-34; Isaia 57:15-18; Joeli 2:28-29).


  Perndia jep nj zemr t pastr dhe nj frym t re e t drejt tek njeriu q ai t mund t doj At si shprblim me gjith zemrn e tij. Kjo sht dhn n Krishtin, n Shpirtin e Shenjt, n Kishn e beslidhjes s re dhe t prjetshme. sht dhn q njeriu t mund t prmbush urdhrimin e par dhe m t madh t Perndis (Kr. 2 Korinthiant 3-5).

  Ta duash Perndin me gjith shpirt, do t thot ta duash At me do fuqi shpirtrore dhe me trsin e jets. Disa her fjala shpirt sht prdorur n shkrimet e shenjta si sinonim pr vet jetn. Shpirti i njeriut sht jeta e tij, gjithka e jets s tij. Kur nj e do Perndin me gjith shpirtin e tij, ai e do At dhe i shrben Atij n do gj q ai bn, duke i br t gjitha "pr lavdin e Perndis" (Kr. 1 Korinthiant 10:31).

  T duash Perndin me gjith mendjen do t thot t duash Fjaln e Perndis, ti shrbesh besimit t Perndis, t knaqesh n urdhrimet e drejta t Perndis.

  ...Do t knaqem me urdhrimet e Tua, sepse i dua, i nderoj urdhrimet e Tua, sepse i dua dhe do t meditoj n statutet e Tua.

  Oh, sa e dua ligjin Tnd! Ai sht prsiatja ime gjith ditn. Kuptoj m shum se t gjith msuesit e mi, sepse urdhrimet e Tua jane prsiatja ime.

  Prandaj i dua urdhrimet e Tua m shum se ari, m tepr se ari i kulluar. Prandaj i konsideroj t drejta urdhrimet e Tua e urrej do shteg t gnjeshtrs... jepm kuptim q t jetoj.

  Shuma e fjals Sate sht e vrteta; dhe t gjitha dekretet e Tua t drejta qndrojn prjet.

  Un e dshiroj me zjarr shptimin Tnd, o Zot, dhe ligji Yt sht gzimi im. (Psalmi 119)


  Dashuria e Perndis me gjith mendjen sht "dashuria e s Vrtets" dhe ata q e kundrshtojn kt dashuri jan ata q do t humbasin (Kr. 2 Selanikasit 2:9-11). Mendja e njeriut sht udhheqsi i jets s tij, e drejtuar n t vrtet nga pastrtia e zemrs s tij. Kur nj e do Perndin me gjith mendjen e tij, ai nuk sht "n nj form me kt bot", por provon se "cili sht vullneti i Perndis, far sht e mir dhe e pranueshme dhe e prsosur" (Romant 12:2). Ai sht nj q ndjek kshilln e Shn Pavlit dhe mendon vetm dhe vazhdimisht rreth "gjrave q jan t vrteta, t ndershme, t drejta, t pastra, t dashura, nse ka ndonj virtyt, nse ka ndonj lvdim..." (Filipiant 4:8). Ai sht nj, me nj fjal, q ka "mendjen e Krishtit" (1 Korinthiant 2:16).

  T duash Perndin me gjith fuqin do t thot t jesh shpirtrisht i dhunshm n ndjekjen e vullnetit t Perndis, me qllim q ta bsh at.


  . . . Mbretria e qiejve po pson dhun dhe t dhunshmit e rrmbyen (Matheu 11:12).


  Do t thot t bsh gjithka q t'i plqesh Atij, me t gjith energjin dhe fuqin, t'i shrbesh Atij besnikrisht dhe me durim n do gj deri n vdekje. Do t thot t luftosh kundr, t'i rezistosh mkatit dhe do t keqeje "deri n pikn q t derdhsh gjakun" (Kr. Hebrejt 12:4). Do t thot t kesh, edhe nj her, qndrimin dhe virtytin e Shn Pavlit.

  Dhe ne e kemi kt thesar n en prej balte q eprsia e pashoqe e ksaj fuqie t jet nga Perndia dhe jo nga ne. Ne jemi t shtrnguar n do mnyr, por nuk jemi t ngushtuar deri n fund; jemi ndrdyshas, por jo t dshpruar; jemi t prndjekur, por jo t braktisur; t rrzuar, por jo t shkatrruar; kurdo ne e mbajm n trupin ton vdekjen e Zotit Jisu, q edhe jeta e Jisuit t shfaqet n trupin ton.

  ... por n do gj e rekomandojm veten ton si shrbtor t Perndis n shum vuajtje, n shtrngime, n nevoja, n ngushtica, n rrahje, n burgosje, n kryengritje, n mundime, n t pafjetura, n agjrime, me pastrti, me njohuri, me durim, me mirsi, me Frymn e Shenjt, me dashuri jo t shtirur, me fjaln e s vrtets, me fuqin e Perndis, me armt e drejtsis n t djatht dhe n t majt, n lavdi dhe n nderim, me emr t mir dhe me emr t keq; si gnjeshtar, por t vrtet; si t panjohur, por t njohur; si njerz q vdesin, por ja, jetojm; si t ndshkuar, por jo t vrar; si t brengosur, por gjithmon t gzuar; si t varfr, por shum veta i bjm t pasur; si njerz q s'kan kurrgj, por kan gjithka (2 Korinthiant 4:7-11, 6:4-10).

  Ai q do Perndin prsosmrisht sht nj q e do At me fuqin e Krishtit dhe t Shpirtit t Shenjt, "fuqia .. . q prsoset n dobsi" (2 Korinthiant 12:9).

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3
  Dashuria pr t Afrmin


  Mbas dashuris pr Perndin, urdhrimi m i madh sht dashuria pr t afrmin.

  Duaje Zotin, Perndin tnde me gjith zemrn tnde, me gjith shpirtin tnd dhe me gjith mendjen tnde. Ky sht urdhrimi i par dhe i madhi. Dhe i dyti, i ngjashm me kt, sht: Duaje t afrmin tnd porsi vetveten. Nga kto dy urdhrime varet i tr ligji dhe profett (Matheu 22:37-40, Marku 12:30-31, Lluka 10:27, Levitiku 19:18).

  Nuk ka urdhrim tjetr m t madh se kta (Marku 12 :31).

  Dashuria pr t afrmin, domosdo pason prej dashuris pr Perndin dhe nuk mund t ket dashuri t vrtet t Perndis pa kt.

  Ai q thot se sht n drit dhe urren vllan e vet, sht ende n errsir. Ai q e do vllan e vet qndron n drit dhe nuk ka asgj n t q e bn t bjer. Por ai q urren vllan e vet sht n errsir, ecn n errsir dhe nuk di ku shkon, sepse errsira ia ka verbuar syt.

  Po t thot dikush: "Un e dua Perndin" dhe urren vllan e vet, sht gnjeshtar; sepse ai q nuk do Vllan e vet t cilin e sheh, si mund t doj Perndin, q nuk e sheh? Dhe ky sht urdhrimi q kemi marr nga Ai: ai q do Perndin, t doj edhe vllan e vet (1 Joani 2:9-11, 4:20-21).

  Dashuria pr t afrmin dhe vllain nuk do t thot dashuria vetm pr ata q na duan ne dhe q jan t mir me ne. I afrmi dhe vllai do t thot do njeri pran, donjri i br nga Perndia, t gjith "pr t cilin Krishti vdiq" (Romant 14:15). I afrmi dhe vllai prfshin, gjithashtu, edhe armiqt. Ky sht kuptimi i parabols s Krishtit pr Samaritanin e Mir (Lluka 10:29-37). Ky sht, gjithashtu msimi i qart i Zotit n Predikimin n Mal.


  Duani armiqt tuaj, bekoni ata q ju mallkojn, u bni t mir atyre q ju urrejn, dhe lutuni pr ata q ju keqtrajtojn dhe ju prndjekin, pr t qen bij t Atit tuaj, q sht n qiej, sepse Ai bn t lind diellin e tij mbi t mirt dhe mbi t kqijt, dhe bn t bjer shi mbi t drejtt dhe t padrejtt. Sepse, po t doni vetm ata q ju duan, far shprblimi do t keni? A nuk bjn kshtu edhe tagrambledhsit? Dhe nse prshendetni vetm vllezrit tuaj, far bni t veant? A nuk bjn kshtu edhe tagrambledhsit? Jini, pra, t prkryer, ashtu si sht i prsosur Ati juaj, q sht n qiej (Matheu 5:44-48).

  Por un po ju them juve q m dgjoni: T'i doni armiqt tuaj; u bni t mir atyre q ju urrejn. Bekoni ata q ju mallkojn dhe lutuni pr ata q ju keqtrajtojn ... Por po t'i doni ata q ju duan, 'merit do t keni nga kjo? Sepse edhe mkatart i duan ata q i duan. Dhe n se u bni t mir atyre q ju bjn t mir, far merite do t keni nga kjo? T njjtn gj bjn edhe mkatart. Dhe nse u jepni hua atyre q shpresoni t'jua kthejn, far merite do t keni nga kjo? Edhe mkatart u japin hua mkatarve, q t'u kthehet aq sa dhan. Por ju t'i doni armiqt tuaj, bni t mir dhe jepni hua pa pasur shpres pr asgj, dhe shprblimi juaj do t jet i madh dhe ju do t jeni bijt e Shum t Lartit, sepse ai sht mirdashs me mosmirnjohsit dhe t mbrapshtt (Lluka 6:27-35).  Ky msim i Jisuit prcillet, gjithashtu, n shkrimet e apostujve.

  Dashuria le t mos jet me hipokrizi; urreni tc keqen dhe ngjituni pas s mirs. Duani njri -tjetrin me dashuri vllazrore ... Bekoni ata q ju prndjekin, bekoni dhe mos mallkoni . . . N qoft se armiku yt, pra, ka uri, jepi t haj; n past etje, jepi t pij... Mos i kini asnj detyrim askujt, prvese ta doni njri-tjetrin, sepse ai q e do tjetrin e tij e ka prmbushur ligjin. Sepse urdhrimet: "Mos shkel kuror, mos vrit, mos vidh, mos thuaj dshmi t rreme, mos lakmo", dhe n past ndonj urdhrim tjetr, prmblidhen n kt fjal: "Duaje t afrmin tnd porsi vetveten!". Dashuria nuk i bn keq t afrmit; dashuria, pra, sht prmbushja e ligjit (Romant 12:9-10, 14-20, 13:8-10; Kr. Mathcu 25:31-46).

  Dashuria e vrtet shprehet me vepra dhe jo vetm me fjal. Ajo shprehet nprmjet asaj q dikush bn aktualisht n jet. Ajo shfaqet n interesimin pr t tjert nprmjet t folurit dashamirs dhe bujaris n pasurit toksore t dhna nga Perndia. Ajo zbulohet n veprat e besimit duke i mbajtur t gjitha urdhrimet e Perndis.

  Kushdo q urren vllan e vet sht vrass; dhe ju e dini se asnj vrass nuk ka jet t prjetshme t qndrueshme n vete. Nga kjo e kemi njohur dashurin: Ai e dha jetn e vet pr ne; dhe ne duhet ta japim jetn ton pr vllezrit. Dhe nse njri ka t mirat e ksaj bote dhe sheh t vllan q sht n nevoj dhe e mbyll zemrn e tij, si qndron n t dashuria e Perndis? Djema t rinj, t mos duam me fjal, as me gjuh, por me vepra dhe n t vrtet (1 Joani 3:14-18; Kr. Jakovi 2:8-17).


  Dashuria pr t afrmin "si pr veten" sht keqkuptuar ndonjher. Nj duhet, natyrisht ta doj veten n kuptimin q t jet besnik ndaj Perndis dhe mirnjohs pr jetn e tij. Dhe, sigurisht, nj duhet ta doj veten n kuptimin q ai e sheh veten si t rndsishm n mnyr t veant n syt e Perndis dhe si objekt i mshirs dhe i dashuris s prhershme t Perndis. Nj nuk duhet ta urrej veten n kuptimin q ai prbuz jetn e dhn atij nga Perndia, duke hedhur posht talentet dhe dhuratat e tij ngaq ka zili ato t t tjerve. As duhet t urrej veten ngaq sht mkatar, sepse ashtu mjeshtrit na msojn, kjo lloj vet-urrejtje sht vetm forma e holl e nj vlere t madhe q e mburr nj njeri n nj shkall gjykimi m t lart se ajo e Vet Perndis, i Cili sht i mshirshm, i dashur dhe q fal (Kr. At Aleksandr Elaninov, shek. 20, Dituri i nj prifti Rus; At Joani i Kronshtadit, shek. 20, Jeta ime n Krishtin).

  Megjithat, nj duhet patjetr "ta urrej veten", n kuptimin q ai prbuz dhe kryqzon "veten e vjetr" t tij t korruptuar nga mkati, me qllim q t "zhvesh natyrn e vjetr me veprat e saj t kqia" dhe t "vesh njeriun e ri, q prtrihet n njohurin sipas shmblltyrs s Krijuesit t tij" (Romant 6:6; Kolosiant 3:10).

  Un u kryqzova bashk me Krishtin dhe nuk rroj m un, po Krishti rron n mua; dhe ajo jet q tani jetoj n mish, e jetoj n besimin e Birit t Perndis, q m deshi dhe dha veten pr mua (Galatint 2:20, kr. gjithashtu 5:24, 6:14).

  Kjo sht, gjithashtu, ajo q Krishii pa dyshim donte t tnoshte kur foli tjalt m tmerruese n Ungjill.

  Nse ndokush vjen tek un dhe nuk urren baban e vet dhe nnn e vet, gruan dhe fmijt, vllezrit dhe motrat, madje edhe jetn e vet, nuk mund t jet dishepulli im (Lluka 14:26).

  Ky sht nj paralajmrim i frikshm dhe shum i fort kundr t gjitha lidhjeve pasionante m t fuqishme dhe m t forta se lidhja e zjarrt me Krishtin vetm. Dhe pasioni m i madh nga t gjith q e mban nj prej dashuris s Perndis dhe prej dashuris pr t afrmin sht pasioni mkatar pr veten. Vetdashja e mkatshme, thot Shn Maksim Konfesori, sht "nna e t gjitha t kqiave" dhe "mkati fillestar" i zemrs s njeriut.

  Nj duhet "ta urrej veten" n kt kuptim, edhe nse duhet t urrej familjen dhe miqt e tij. Ai duhet t'i urrej ata si objekt i vet-dashuris s tij mkatare, q ai t mund t'i doj ata dhe veten vrtetsisht n Krishtin.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3
  Urdhrimi i Ri


  Urdhrimet pr t dashur Perndin dhe t afrmin gjenden n ligjin e Moisiut. Ato nuk jan urdhrime pr popullin e Perndis. Ato jan urdhrime "t shkruara n zemrat e njerzve" dhe t dhna "nga natyra" vet (Romant 2:14:15). Ato jan urdhrimet e dhna nga Perndia n Fjaln e Tij tek njeriu "qysh prej fillimit" (1 Joani 2:7).

  Por, n Kishn e Krishtit t beslidhjes s re, ka "nj urdhrim t ri" (1 Joani 2:8). Ai sht "urdhrimi i ri" dhn nga Vet Jisui n ata q besojn tek Ai.


  Po ju jap nj urdhrim t ri: ta doni njri-tjetrin; sikurse un ju kam dashur, ashtu edhe ju ta doni njri-tjetrin. Prej ksaj do t'ju njohin t gjith q jeni dishepujt e mi, nse keni dashuri pr njri-tjetrin (Joani 13:34).


  Elementi i ri n kt "urdhrim t ri" nuk sht msimi i dashuris, sepse ky ishte shkruar n ligjin. Elementi i ri sht se besimtart duhet t duan, ashtu si Krishti do. Urdhrimi i ri sht t doni "sikurse un ju kam dashur".

  Dashuria e krishter duhet t jet dashuria e prsosur e Vet Krishtit, e cila sht trsisht hyjnore. Dashuria e krishter duhet t jet krejtsisht dashuria vet-zbrazse e Vet Zotit. Duhet t jet dashuria hyjnore e Perndis At, derdhur n zemrat e njeriut nga Shpirti i Perndis. Duhet t jet dashuria q sht absolutisht besnike, e prsosur, e prjetshme dhe hyjnore.

  Nga t gjith njerzit q kan jetuar ndonjher n kt tok ose q do t jetojn, vetm nj i ka prmbushur plotsisht dy urdhrimet e mdha t Perndis; vetm nj ka jetuar absolutisht dhe prsosmrisht sipas ligjeve t Perndis: vetm nj e ka dashur Atin me t gjith zemrn, mendjen, shpirtin dhe fuqin e Tij dhe t afrmin e Tij si veten. Ky sht Jisu Krishti, biri i Maris sipas mishit.

  Nuk ka asnj t drejt para ligjit t Perndis prve Jisuit. Vetm Ai ka jetuar sipas ligjit dhe msimit t profetve. Vetm Ai sht ai q ka "prmbushur ligjin dhe profett" (kr. Matheu 5:17,7:12). Ai vetm, nga t gjith njerzit. ka dashur me dashuri t prsosur, t pamkatshme dhe t papasionuar.

  Ai nuk bri asnj mkat dhe nuk u gjet asnj mashtrim n goj t tij. Kur e fyenin, nuk e kthente fyerjen, kur vuante, nuk krcnonte, po dorzohej tek Ai q gjykon drejtsisht. Ai vet i barti mkatet tona n trupin e tij mbi drurin e kryqit q ne, t vdekur pr mkate, t rrojm pr drejtsi; dhe me vuajtjet e tij ju u shruat (1 Pjetri. 2:22-24, kr. Isaia 53).

  Duke mos pasur mkat, Jisui mori mbi Veten mkatet tona dhe u b mkat "pr ne njerzit dhe pr shptimin ton" (Besorja e Nikeas). N kt dashuria e prsosur e Perndis u prsos n nj qenie njerzore, q t gjith njerzit t mund t marrin pjes n dashurin dhe lavdin e Perndis. Ashtu si t gjith etrit e shenjt kan thn, "Ai u b far ne jemi, q ne t mund t bhemi far Ai sht . . . Perndia u b njeri q njeriu t mund t bhej perndi."


  Sepse ai bri t jet mkat pr ne Ai q nuk njihte mkat, q ne t bhemi drejtsia e Perndis n t (2 Korinthiant 5:21).

  Fuqia e tij hyjnore na dhuroi t gjitha gjrat q i takojn jets dhe perndishmris . . . q nprmjet tyre t bheni pjestar t natyrs hyjnore, duke i shptuar prishjes q sht n bot pr shkak t lakmis (2 Pjetri 1:3-4).


  Sepse, duke qen se bijt kan marr pjes prej mishi dhe gjaku, po ashtu edhe ai u b pjestar n po ato gjra, q t shkatrronte, me an t vdekjes, at q ka pushtetin e vdekjes, domethn djallin, edhe t lironte t gjith ata q nga frika e vdekjes i ishin nnshtruar robris pr tr jetn.

  Prandaj ai duhej t'u ngjante n do gj vllezrve, q t mund t ishte i mshirshm e kryeprift besnik n ato q i prkasin Perndis, pr pr t'u br pajtim pr mkatet e popullit, sepse, duke qen se Ai vet hoqi kur u tundua, mund t'u vij n ndihm atyre q tundohen.

  Sepse ne nuk kemi kryeprift q nuk mund t'i vij keq
  (d.m.th., bashkvuajts) pr dobsit tona, po nj q u tundua n t gjitha ashtu si ne, por pa mkatuar (Hebrejt 2:14-18, 4:15-16).


  Perndia na ka dhn dashurin e Tij n Jisuin. Kur nj njeri shte "n Krishtin" ai mund t doj me dashurin e Perndis. Ky sht "urdhrimi i ri", q njerzit t mbushur me Shpirtin e Shenjt t duan me dashurin e Vet Perndis.

  N letrn e tij t par drejtuar Korinthianve, Shn Pavli prshkruan dashurin e prsosur q sht dhurata e Krishtit nga Perndia pr njerzit n Shpirtin e Shenjt. Ai prshkruan se far sht dashuria e krishter: dhurata e par e Shpirtit t Perndis, q sht dashuri.

  Nprmjet dashuris s Krishtit, njerzit jan thirrur t mbartin, t besojn, t shpresojn dhe t vuajn do gj. Kjo sht ajo q Krishti ka br. Kjo sht ajo q bn dashuria. Ai q bn kt e ka prmbushur "urdhrimin e ri" t Jisuit dhe banon n dashurin e Perndis. Ai q bn kt banon n Vet Perndin dhe e zotron tashm jetn e jetshme si antar i Mbretris s Perndis.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3
  Dhurata e Dashuris

  Po t flisja gjuht e njerzve dhe t engjjve, dhe t mos kisha dashuri, do t bhesha si nj bronz q kumbon ose si cimbali q tingllon. Edhe sikur t kisha dhuntin e profecis, edhe t dija t gjitha misteret dhe mbar shkencn dhe t kisha gjith besimin sa t luaja nga vendi malet, por t mos kisha dashuri, nuk jam asgj. Edhe sikur t ndaja gjith pasurit e mia pr t ushqyer t varfrit dhe ta jepja trupin tim q t digjej, e t mos kisha dashuri, nuk do t m vlente asgj!
  Dashuria sht e durueshme; plot mirsi; dashuria nuk ka smir, nuk v n dukje, nuk krekoset, nuk sillet n mnyr t pahijshme, nuk krkon t sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon pr keq; nuk gzohet pr padrejtsin, por gzohet me t vrtetn, i duron t gjitha, i beson t gjitha, i shpreson t gjitha, i mban do gj.

  Dashuria nuk ligshtohet kurr; por profecit shfuqizohen, gjuht pushojn dhe njohuria do t shfuqizohet, sepse ne njohim pjesrisht dhe profetizojm pjesrisht. Por, kur t vij prsosmria, ather ajo q sht e pjesshme do t shfuqizohet. Kur isha fmij, flisja si fmij, mendoja si fmij, arsyetoja si fmij; kur u bra burr, i flaka gjrat fminore. Tani, n fakt, ne shohim si n pasqyr, n mnyr t errt, por ather do t shohim faqe pr faqe; tashti njoh pjesrisht, kurse ather do t njoh thell, ashtu sikurse njihem. Tani, pra, kto tri gjra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por m e madhja nga kto sht dashuria (1 Korinthiant 13:1-13).

Tema t Ngjashme

 1. ndrrat dhe interpretimi i tyre
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 13-09-2017, 03:53
 2. Koncepti i Dashuris Kristiane
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
 3. Dashuria rilind do dit
  Nga Xhuxhumaku n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
 4. Lumi i zjarrt
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
 5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
  Nga Klevis2000 n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •