Close
Faqja 2 prej 17 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 335
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    ja ku eshte edhe me peshore
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  2. #22
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim nga librat e shenjte te koleksionuar nga "miqte e vjeter":

    “Ndertimi i Dardanise nga Dardani, qe eshte permendur se pari prej Homerit, perdhunimi i Siris, vajze (?- shenim i Styx) e Zeusit, misteret e Dhemetres, neneshkrimet ne altarin e Elusinias, sherbimi i Triptolemit, perdhunimi i Europes nga Zeusi, Mbret i Trojes, te cilit perendite (Kemi degjuar per te kunderten deri tani? Pse ky shkembim?- shenim i Styx) i rrembyen Ganimedin, ne keto dite ishte Tantali dhe Titus, dhe Apollo doli nga Zeusi dhe Leta. Ardhja e Camus ne Thebe, dhe lindja e Dionisit ishte 200 vjete pas Cekropeve. Pas ketyre qene Linus, Zythus dhe Apion, Muzat, Europus, Minos, Prusas, Asklepi, Dioskuri, dhe Herakles, pas te cilit ndodhi plackitja Iliumit
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 07-10-2006 mė 06:51
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    po nderhy dhe un ketu ..

    po kur jepni pergjigje mos u shani me njeri tjetrin se na duhet ti printojme..me kane hyre ne pune keto shkrime ..

  4. #24
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Mesha e MAAT

    Shqiponja (referuar ketu si Blete) vepron ne menyre Solare, dhe duhet te kete kontroll te rrymave te energjise, si edhe te jete ne gjendje te drejtoje volumin dhe vektoret e gjithe energjive qe merr nga te gjitha burimet.

    Luani (i njohur si lule)duhet te kete ndjeshmerine dhe kontrollin e nevojshme per te vepruar ne menyre Henore. Kjo kerkon aftesi per te kontrolluar trupat nderkohe qe operohet ne gjendje ekstaze (pa nderhyrjen e mendjes-shenim i Styx).

    Bleta: Bej ate qe duhet per te qene Ligji i plote
    Lulja: Dashuria eshte Ligji; dashuri nden Vullnet
    Bleta: Thelassa
    Lulja: Agape (dashuri)
    Bleta: Abrahadabra
    Lulja: Ipsos
    Bleta: E ofrojme kete Meshe Nates
    Lulja: qe qe femijet e MAAT te shquhen ne Mbreteri
    Bleta: Nga e njejta goje o Gen-andres Hyjnore
    Lulja: eshte shprehur Vullneti dhe ndare Mjalti

    PS:
    Genandra eshte Perendeshe androgjene, njelloj si nena blete (as femerore as mashkullore).
    Per Abrahadabren mund te shkruaj kur te kem kohe.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #25
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga BARAT
    ketu ke athinen me shpat me peshore me flatra me buf..si ta dush
    eshte edhe maat me pupel dhe me duart e zonme me simbole
    Barat, a je i sigurt apo te ka thene dikush dhe ti i ke besuar?

    Ajo tezja qe thua me shpat ne dore, eshte nikja, vikja, fitorja pra, mund ta kete kusherire Athenen se perjashtoj kete mundesi. Ate qe mban ne dore e ka nje heshte apo shtize (nuk mund ta brej dallimin) ndersa ne tjetren ka kuroren e dafines qe do t'ia dhuroje fituesit. Vetem kjo halla me bufin - hutin more! eshte A-A-the-na, Athena pra. Kurse ajo corra me terezi e me shpate ne dore e di vet se nuk ka lidhje me asnjeren. Maata egjiptiane qe paska ne dore nje shkop te bambuse, dhe simbolin kha me ate pupel ne koke nuk eshte Mata shqiptare.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #26
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Edhe nje gje: ate pupel qe mban ne koke Ma'at eshte pupel e makushit, struces, qe nuk ka lidhje me asgje, e me se paku me nje zog qiellor, se makushi mund te jete nje vrapues i shkelqyeshem por te fluturoje? -Nuk ka gjasa! Ajo (struca) fluturon me elegancen e nje tulle po duash ta krahasosh. Edhe nje pule mund te fluturoje rreth dy-tre hapa, por kjo asnje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #27
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Barat, a je i sigurt apo te ka thene dikush dhe ti i ke besuar?

    Ajo tezja qe thua me shpat ne dore, eshte nikja, vikja, fitorja pra, mund ta kete kusherire Athenen se perjashtoj kete mundesi.
    Nuk mjaftojne kusherirat, hallat e tezet me te cilat i kane shumezuar perendeshat tona baze greket, tani na duhet edhe neve t'ja u zgjerojme familjen...

    Me qe ka rendesi ta thuash tine pa te te besojme, pa na llafos njehere per Maten shqiptare, me sakte per Trinitetin pagan dhe shen Triadhat e kohes se paganizmit.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #28
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Per Maaten shqiptare nuk di me teper se c'kam shkruar. Bile e gjitha ishte pjese e pagatuar e hulumtimit tim te sapo filluar ne identifikimin e saj dhe vecimin kualitatitv kuptimor i cili do te me jipte ndonje gjurme se kah te thelloj me tutje nohurite e mija. Fatkeqsisht nderhyja jote brutale beri qe ta nderpres kete dhe tani nuk kam asnje rezultat me shume se keto qe jan thene vecme.

    Mirepo ngjashmerite mes kesaj e Maates origjinale ne egjipt, mund te jene dukshem me te medha se me kete Ma'at-en e tyre te asimiluar me strcen vendese.
    Njekohesisht mata mund te mos kete qene fare perendi (ne menyren se si i kuptojme ne ato) nga shembelltyra e perendive egjiptiane e "greke".

    Maata mund te kete qene pernedeshe konceptuale. Koncepti i harmonise, rendit ne shoqeri, perfytyrim i NegEntropise, forces qe mban ne lidhje gjithesine qe te mos shkaperderdhet.
    Nuk e besoj qe nje perendeshe e ketij lloji mund te barte "treshen" ne vete. Sepse kjo manifestohet vetem permes forces Unifikuese.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    ato jane ilustrime qe tregojne simbolet e Athines. Drejtesia eshte pikerisht peshorja.
    po nejse...ti e kishe te krahet
    ketu ke nje athine me krah415-410 BCE
    ke edhe nje maat me krah...nuk duket si struc, vetem po te jete struc gjenetikisht i perpunuar
    PS
    pse nuk na thua ndonje argument me shume per maten tende...pervec kujtimeve te tua si femije. Ti jep opinione, si bicim analisti, por ka me shume se kaq ne lidhje maten tende...ka deshmi arkeologjike per punen e bletes hyjnore..nuk eshte thjesht nje fraze. edhe mydia qe thote styx ka lidhje me kete ceshtje.
    ti me thua qe eshte egjiptiane, po kerkon shqiptaren mate dhe vet na sjell blete nga kultura minoike?
    sqaro idete...ca kerkon do te diskutosh per maat ne teresi apo po kerkon maten shqiptare qe se di as vete ne eshte apo jo?
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 10-10-2006 mė 14:03

  10. #30
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Kjo qe ke sjellur ti ketu nuk eshte Athina fare. Eshte mashkull hehehe.
    Ku do qe ta kesh gjetur, eshte nje gabim "trashullak" i atij qe e ka quajtur Athene.
    Ky ndikim i artit babilonas i kombinuar me ate egjiptian e minoik mkund te jet gjetur ose ne krete ose ne mikenen e hershme. Po qe nuk ka lidhje me kurrfare Atene kjo sdo koment. Hheee, Ma jip linkun te lutem se me intereson ta di kush e ka bere kete marri.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 10-10-2006 mė 14:03
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    mat me krahe "struci"
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    athina me krahe
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  13. #33
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Tani me behesh dhe qesharak.
    Ku e sheh athine ti ketu?!!
    Qysh kur del Athina ne pixhama publikisht, hahahaha
    Kjo qenka perle me e madhe se e para.
    Me jip te lutem ato adresa, se do ngrej padi kunder marrezise shkencore!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    he he he ...po une jam ironiku
    ...po ti je kopili, sepse do linkun, meqe qenka nje montazh vari teneqene pse nuk e injoron, por dashke dhe linkun zotrote...lutju kristos se te vaftisurit i ka qejf ai
    :-). ketu me siper te kam derguar nje a-t-h-a-n tjater mo vaftis..dhe kjo eshte ne muze...thua te jete babilonase?
    sa per mashkull nuk e di se me c sy e shikon ti.....po ajo eshte femer..
    ...eshte pak e ashper po s ka problem, femer ngelet :-)
    edhe mos e merr kaq seriozisht ...po si bone i lidhje egjyptit me NE (para e pas) tij s del me asnje qafe...o ndriko

  15. #35
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    mos e merr veten me qafe kot,
    ja lexo nje artikull te permbledhur per maaten egjiptiane e mos sill foto qe nuk kane lidhje me asgje.
    http://aras.org/selection_thoth.aspx

    Ti the se eshte Athena me krih or Tanhauz
    Tani te doli muze hehehe.
    Po s'eshte as njera, as tjetra, se muzat nuk vrapojne
    e as nuk mbajne mjekerr te shkurter cjapore.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    shiko ti bon postime ne teresi te mira...me aq sa te kam lexu dhe me aq sa gjykoj une...por mos u bo si themi ne ne Shqiperi p__ s___. mos i hidh benzine zjarrit qe te perfitosh ndonje te dhene a ku di une (dhe ketu se kam per vete). po te bej edhe nje sqarim, ndoshta edhe te parendesishem....herodoti se c thote per perendite pellazgjike


    e para hyra ne diskutim per te kundershtuar kundervenien tende ndaj detajeve qe jepte styx te cilat nuk ishin te pasakta si thua ti. mos me jep artikuj per maat se skam ci dua. une posten e bera vetem per punen e kraheve

    e dyta eshte muzE me germen "E" si puna e ELBASAN, ENVER, E DI ETJ ETJ...jo muza si muza e frymezimit. E kisha llafin qe eshte ne nje muze qe ndodhet ne qytetin e athines.

    e treta . styx eshte peshk i madh qe rritet ne nje lum te rrezikshem, andaj te thashe ...o ndriko... qe s ja fut kot ai.

    e katerta mos me thuaj tANHAUz, se nuk jam i vaftisur as si ti e aq me shume as si ai. tano rafmet past, eshte sh i qut (po qe se nuk osht ndonje patriot i kamuflum), por harron se guret e lashtesise nuk e kan thon akoma llafin e fundit....prit sa te fillojne te ribehen datimet e objekteve arkeologjike te gjetura ne ballkan

    e pesta . si djale i mire qe jam do vendos nje foto ku tregohen dekoracionet e atij "burrit" qe THOT ti....ti vaftis. duhet ta dish se edhe perendite kane pasur etapa te ndryshme...vaftis urata

    zotrote si egjiptolog qe je merr e lexo tot-thotin qe fliste shqip se ai do te ndihmoje ne ate po kerkon. Punoi 40 vjet ai robi qe e shkruajti. Edhe nje faqe ne dite te kish lexuar per 40 vjet me rradhe, coc do kish bere.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  17. #37
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Une serish them se nuk lepij ku kam peshtyer.
    Ato replika te shkurtera qi ia kam dhene (ty ndoshta te duken se me dolen nga emocioni) ia kam dhen me besim te plote ne ate qe po shkruaja te mos i bie pishman pastaj. Dhe nuk do ia thoja kurre ne ate menyre po te mos me kishte sulmuar varg e varg pa ndonje arsye te njohur per mua dhe askund duke mos dhene ndonje argument per te mbeshtetur fjalet e vete pa perfshire ketu edhe fyerjet qe bente.

    Dhe ti me gjith kete berllok qe sjell ketu nuk arrite me asnje shembull ta vertetosh te kunderten.

    Me vjen keq qe ti e njihke personalisht zoteri stiksin dhe qe paske mendim personal te larte per te, por mua kjo nuk me intereson.
    Ne asjeri nuk kemi vene emra dhe mbiemra nga bota reale qe te mund te rrenojme apo te ngrisim veten mbi te tjeret ketu.

    Herodoti ishte senil, ai vertete nuk di cfare flet ne te shumten e rasteve. Ai ia fute kontren vetes. Qeshtja e perendive pellasge eshte pikerisht ai rast ku ia fute vet-vetes dhe thote dicka krejtesisht te kundert me ate qe kish thene disa faqe me pare. Ai ne pergjithsi sa here flet per pellasget nderron pozicionin diametralisht ndaj atyre qe kish thene me pare.

    Athena nuk ka krah, a u binde?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    o shoku....
    ti o nuk thith o tallesh...
    nuk kam as mendime te larta e as te uleta per askend...por per postimet qe behen...dmth per menyren se si ne identifikohemi nepermjet postimeve qe bejme...as per tankun as stiken as per vafton ...per asnje
    une s bej avokatin apo ortakun e askujt...thjesht jap mendim pro ose kunder...
    ...ta thashe se pse "mos merresh"..po ti aha...hic o shoku
    ..ta thashe herodotin..per te bere link_pellazg...po ti aha..hic o shoku...:-)
    ...tani degjo xhaxhi, une jam nje vogelush qe prap po tregohet i mire...prape po te them qe Athina ka edhe krahe, por problemi nuk eshte ka apo s ka po kur ka?...prandaj ti ke te drejte te mendosh se s ka ....:-)
    Ne vend qe te harxhojme kohe ketu me kete diskutim jo e lagu jo se lagu Athinaja...me mire le te degjojme argumentat e tua se si e gjete ti perendine tone te humbur...si more aman...he t lutna shum...qe te gjej edhe une ndonje perendi e te behem edhe une i famshem....

  19. #39
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nese thithe dikush ne ket forum je ti pa perzier asken tjeter ne kete mes.
    Une e kuptoj shqetesimin e stiksit.
    Ti o shoku nuk arrite asgje nga ato qe dole te mbrosh.
    Bile me vjen keq se hodhe stiksin me poshte me paaftesine tende per te mbrojtur jo vetem pasaktesite e tija, po as "ndreqjet" tua.

    Apriorizmi yt dhe qellimi yt i ulte, vetem sa per te luhatur kunderpergjigjen time te prere ashtu sic duhej ta beja ne ate moment te futi ne nje gracke kah nuk dilet paster si ke hyre. Kurse une vertete nuk te terhoqa per hunde, ti ke hyre vet.

    O quni, une nuk kam ardhur ketu te luaj gje-e-gjeza me ty.
    Nese ke dicka per te thene thuaje. Mos hidh asociacione e parabola te mjegullta kot se ato nuk jane te dhena as fakte.
    Ja ku po ta them dhe nje here: Ai qe me sjell krahet e Athenes, do i marr dhe do fluturoj me ta jasht ketij forumi te mos kthehem me.

    hehehe se une qenkam bere i famshem?
    heee lume lala per ty.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Nese thithe dikush ne ket forum je ti pa perzier asken tjeter ne kete mes.
    booobooo...ti kenke ma keq se c parishkohej... nuk e kisha llafin me thith pluhur se as une se terheq..s jam aq i pasur...po nejse per ket do hapim i teme tjeter

    Ti o shoku nuk arrite asgje nga ato qe dole te mbrosh.
    Bile me vjen keq se hodhe stiksin me poshte me paaftesine tende per te mbrojtur jo vetem pasaktesite e tija, po as "ndreqjet" tua.
    pra..shoku VAFTIS... une spo mbroja gjo; ta thsashe edhe me siper. Sipas teje Styx paska qene poshte dhe une e hodha akoma edhe me posht...ore se mos je me vertikale ti...si po na shef :-)?
    ...Vaftis je i pregatitur s kam c them...po ne kete rast ja ke fut kot plako

    Ja ku po ta them dhe nje here: Ai qe me sjell krahet e Athenes, do i marr dhe do fluturoj me ta jasht ketij forumi te mos kthehem me
    ...o xhaxhi..une po ti postoj nja dy pale krahe..po te pelqyen perdori po mos ik nga forumi se na duhesh, ke stilin tat edhe ti...pse merzitesh

    hehehe se une qenkam bere i famshem?
    mos u knaq o shoku vaftis...nuk eshte puna a je i famshem...po per ca je i famshem :-). Mendoj se zbulimi i Mat perendise nga ju Vaftis do ta ndihe kombin tone per te hyre me shpejt ne Egrope.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Faqja 2 prej 17 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
    Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  4. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •