Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  49
  Postime
  704

  Intervist me zdhnsin e NATO-s gjat bombardimeve n Kosov

  EKSKLUZIVE: Intervist me ish zdhnsin e NATO-s Jamie Shea (1)


  Ruan kujtime t mira  Prishtin/Bruksel, 28 shtator N nj intervist ekskluzive pr Epokn e re, ish zdhnsi i NATO-s, Jamie Shea ka thn se Zoti i ndihmon ata t cilt i ndihmojn vetes.
  Kampanja ajrore e NATO-s n vitin 1999 do t arsyetohej plotsisht vetm nse do t kemi eventualisht nj Kosov me t vrtet t suksesshme n zemr t Evrops, ka thn ai


  Intervistoi Arsim Sinani


  EPOKA E RE: Z.Shea, q n fillim t biseds son kisha dashur t ju uroj pr punn e br pr Kosovn. A mund t fillojm duke u kthyer prapa n vitin 1999, n saktsisht n momentin kur sht lansuar lajmi se Serbia do t sulmohet nga NATO-ja. A mund ta kthejm shiritin mbrapa dhe t na tregoni nga kndvshtrimi juaj se si e keni prjetuar kur ju sht dashur ta jepni lajmin se bombardimet do t fillojn?
  Shea: Vendimi pr t filluar kampanjn ajrore sht marr shum shpejt dhe njzri nga t gjitha vendet antare t NATO-s. Pr kt arsye ishte relativisht e thjesht pr mua ta paraqes kt vendim para mediave, sepse e dija se solidariteti dhe vendosmria e Aleancs ishin prapa ktij vendimi. Po ashtu ekzistonte edhe nj mas e madhe e paqartsis. far do t ndodhte nse Millosheviqi nuk do ti pranonte krkesat e NATO-s menjher? Sa do t zgjas kampanja ajrore dhe far do t ndodh? A do ta kt NATO-ja prkrahjen e opinionit n vendet e saja antare? Aq m pak kur jeni i prfshir n nj kriz, ju nuk keni shum koh pr t medituar n ksi lloj shtjesh. Ju duhet t vazhdoni dhe ta bni punn m s miri q dini. Un isha i bindur se NATO-ja ishte duke br gjn e duhur dhe ndjeja se ishte prgjegjsi e imja, si zdhns, q t sigurohej se kjo do ti komunikohej efektivisht publikut ton. Ushtria kishte punn e tyre pr t br n vazhdimin e kampanjs efektive ajrore ndrsa un kisha pr t br nj pun efektive n nj front medial, po ashtu t barabart.

  Jam shum mirnjohs se konferencat kan pasur ndikim n mbajtjen e besimit n NATO

  EPOKA E RE: Gjat asaj kohe ju ishit shum t zn me konferencat ditore pr shtyp dhe ju ishit shpresa m e madhe pr kosovart. A e keni konsideruar se ishit nj person i cili mbante gjall shpirtin e nj populli, i cili po kalonte npr momentet m t vshtira t ekzistencs s tij?
  Shea: Nuk e kam pasur t qart, deri pas prfundimit t kampanjs ajrore dhe vizits sime Prishtins n fund t qershorit 1999, se konferencat e shtypit t NATO-s kishin nj ndikim te kosovart, t cilt ishin n shtetrrethim brenda Kosovs. Natyrisht jam shum mirnjohs se konferencat kan pasur ndikim n mbajtjen e besimit n NATO dhe shpresn se NATO nuk do ti dshproj njerzit n Kosov, por do ta kryej punn.

  Kampanja mediale sht betej psikologjike

  EPOKA E RE: A ju kujtohet akoma deklarata juaj kur that se keni lajme t mira pr Millosheviqin se moti ka filluar t ndreqet dhe se do t jet leht q aeroplant e NATO-s ti sulmojn pikat serbe. A e kujtoni kt konferenc pas gjith ktyre viteve t kaluara?
  Shea: Kampanja mediale sht deri n nj mas edhe betej psikologjike. Ju nuk dshironi vetm ti komunikoni faktet apo politikat, por edhe t ndryshoni sjelljen e kundrshtarit tuaj. Ndoshta sht dashur t mendoj pr disa formula m t mira dhe m elokuente. Por, kjo m ka ngjar ather dhe sigurisht se nuk ndiej ndonj keqardhje apo siklet pr at shkak edhe tani pas 7 vitesh.

  Jam i prekur shum me progresin e arritur n Kosov

  EPOKA E RE: Si ndjeheni tani kur e mendoni se Kosova sht nisur prpara dhe vuajtjet kan mbetur anash. A mendoni se populli i Kosovs ka akoma pr t br pr vetveten dhe pr t mirn e vendit t tyre?
  Shea: sht e kuptueshme se jam i prekur shum me progresin e arritur n Kosov dhe mnyrn se si kosovart kan filluar ti marrin prgjegjsit pr punt e tyre nprmjet t IPVQ-ve.
  E gjith shoqria njerzore sht nj pun n progres e sipr, ndrsa reforma dhe ndryshimet jan n mnyr konstante me ne. Pr kt shkak un nuk pres q statusi ti zgjidh vetvetiu t gjitha problemet e Kosovs. Lidershipi i vendosur politikisht n ndrtimin e nj shoqrie demokratike dhe nj ekonomie tregu, e cila sht e hapur dhe tolerante ndaj grupeve t ndryshme etnike do t jet i nevojshm. N ann tjetr, un jam i impresionuar me energjin dhe rinin t ciln e ka popullata e Kosovs dhe besoj se Kosova mund ta arrijn pjesn tjetr t Evrops, por vetm nse shikon kah e ardhmja e jo drejt s kaluars.

  Un vazhdoj ti jem mirnjohs Solans pr besimin q e ka pas n mua

  EPOKA E RE: T kthehemi mbrapa n nj moment shum interesant. A mund t na tregoni se cili ishte bashkpunimi i juaj me z. Solann, sepse n opinion sht krijuar nj prshtypje se ju dy keni nj bashkpunim shum t afrt. A mund t na e thoni ndonj hollsi nga ato momente t rndsishme q kishte NATO n vitin 1999?
  Shea: Havier Solana, natyrisht si Sekretar i Prgjithshm i NATO-s n at koh, dhe un si zdhns i tij punoja shum nn autoritetin dhe drejtimin e tij. Un isha vetm komunikuesi, sepse ai normalisht kishte rolin e rndsishm t menaxhimit t politikave dhe diplomacis s kampanjs ajrore t NATO-s. Ju keni t drejt kur thoni se kemi pasur marrdhnie t afrta t puns dhe un vazhdoj ti jem mirnjohs atij pr besimin q e ka pas n mua dhe vullnetin pr t m prkrahur edhe gjat disa momenteve t vshtira kur gjrat nuk shkonin mir si ne shpresonim, pr shembull n reagimin e incidenteve t vshtira kur aeroplant e NATO-s nuk i goditnin caqet e sakta, apo kur civilt e pafajshm humbnin jett.

  Bombardimet ndihmuan... drejtimin e Kosovs drejt ndrtimit t nj shoqrie demokratike

  EPOKA E RE: A e ndani akoma mendimin se bombardimet e NATO-s kan parandaluar nj pastrim etnik n zemr t Evrops?
  Shea: Po, un akoma shum besoj edhe prkundr ngritjeve dhe rnieve t kampanjs ajrore dhe momenteve t vshtira npr t cilat kaluam se aksionet e NATO-s ndihmuan n ndryshimin e drejtimit dhe drejtimin e Kosovs drejt ndrtimit t nj shoqrie demokratike, edhe po qe se vizioni yn pr nj Kosov multietnike dhe prosperuese t integruar n pjesn tjetr t Evrops do t marr koh pr tu arritur. Krenaria nuk sht fjal e qlluar, ka t bj m shum m kryerjen e rolit dhe mund tju bj me dije se roli im ka qen m shum modest, por, po un jam mirnjohs se kam pas rastin ta luaj at rol.

  far nevojitet pr ta lvizur Kosovn drejt statusit

  EPOKA E RE: Edhe sot Kosova sht mike e juaja. N t vrtet m duhet tju pyes se far jan ndjenjat tuaja kur vini n Kosov. Ju ka ndodh q dikush tju thot dika dhe q ju ka ln prshtypje gjat asaj kohe sa keni qen ktu?
  Shea: sht gjithnj nj knaqsi pr mua t vij n Kosov dhe do t dshiroja sikur t mundja t vij m shpesh. Un jam gjithnj i impresionuar me kujtesn q populli i Kosovs e ka dhe mnyrn se si ata mbesin lojal ndaj miqve t vjetr. Natyrisht, vizitat e mija t bra Kosovs nuk jan thjesht pr ti ringjallur kujtimet e 1999 dhe kujtimet, t mira apo t kqija nga e kaluara. Kjo do t ishte shum e leht. Preokupim imi i vrtet sht t shikoj kah e ardhmja dhe ta shoh se far nevojitet t bhet pr ta lvizur Kosovn drejt statusit, n mnyr q t sigurohemi se ekziston nj plan i mirfillt i reformave ekonomike dhe sociale kur kosovart ta marrin kontrollin mbi fatin e tyre, dhe t sigurohemi se lidert kosovar jan duke punuar s bashku n mnyr konstruktive.
  Pr kt shkak un jan shum i bindur se kampanja ajrore e NATO-s n vitin 1999 do t arsyetohej plotsisht vetm nse kemi eventualisht nj Kosov me t vrtet t suksesshme n zemr t Evrops. (VIJON)

  Kush sht Jamie Shea?

  Jamie Shea sht i lindur m 11 shtator t vitit 1953 n Londr, sht i martuar dhe ka dy fmij.
  Shea sht ligjrues n shum universitete me renome botrore n lmin e marrdhnieve t jashtme dhe planifikimit, si n at t Kembrixhit, Oksfordit, Universitetin Shtetror t Miiganit, Universitetin e Londrs etj.
  Shea n Aleancn Veriatlantike ka kryer detyra nga m t ndryshmet.
  Ai prej vitit 1993- 2000 ka kryer funksionin e zdhnsit t NATO-s dhe zvendsdrejtorit pr Informim dhe Shtyp.
  Shea ka kryer detyrn e Drejtorit pr Planifikim t Politikave n Zyrn Private t Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s, dhe ishte prgjegjs pr t kshilluar dhe asistuar Sekretarin e Prgjithshm, menaxhmentin e lart t NATO-s dhe Kshillin e NATO-s deri n gusht t vitit 2005.
  Shea flet rrjedhshm gjermanishten dhe frngjishten.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  eh ta di xhim shia se kush eshte epoka zeze..

  pjes e rendesishme e shtabit polpotist..

  faqe zeze..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Intervista
  Zoti i ndihmon ata t cilt i ndihmojn vetes


  Jamie Shea

  Z.Shea, q n fillim t biseds son kisha dashur t ju uroj pr punn e br pr Kosovn. A mund t fillojm duke u kthyer prapa n vitin 1999, n saktsisht n momentin kur sht lansuar lajmi se Serbia do t sulmohet nga NATO-ja. A mund ta kthejm shiritin mbrapa dhe t na tregoni nga kndvshtrimi juaj se si e keni prjetuar kur ju sht dashur ta jepni lajmin se bombardimet do t fillojn?

  Shea: Vendimi pr t filluar kampanjn ajrore sht marr shum shpejt dhe njzri nga t gjitha vendet antare t NATO-s. Pr kt arsye ishte relativisht e thjesht pr mua ta paraqes kt vendim para mediave, sepse e dija se solidariteti dhe vendosmria e Aleancs ishin prapa ktij vendimi. Po ashtu ekzistonte edhe nj mas e madhe e paqartsis. far do t ndodhte nse Millosheviqi nuk do ti pranonte krkesat e NATO-s menjher? Sa do t zgjas kampanja ajrore dhe far do t ndodh? A do ta kt NATO-ja prkrahjen e opinionit n vendet e saja antare? Aq m pak kur jeni i prfshir n nj kriz, ju nuk keni shum koh pr t medituar n ksi lloj shtjesh. Ju duhet t vazhdoni dhe ta bni punn m s miri q dini. Un isha i bindur se NATO-ja ishte duke br gjn e duhur dhe ndjeja se ishte prgjegjsi e imja, si zdhns, q t sigurohej se kjo do ti komunikohej efektivisht publikut ton. Ushtria kishte punn e tyre pr t br n vazhdimin e kampanjs efektive ajrore ndrsa un kisha pr t br nj pun efektive n nj front medial, po ashtu t barabart.

  Jam shum mirnjohs se konferencat kan pasur ndikim n mbajtjen e besimit n NATO  Gjat asaj kohe ju ishit shum t zn me konferencat ditore pr shtyp dhe ju ishit shpresa m e madhe pr kosovart. A e keni konsideruar se ishit nj person i cili mbante gjall shpirtin e nj populli, i cili po kalonte npr momentet m t vshtira t ekzistencs s tij?

  Nuk e kam pasur t qart, deri pas prfundimit t kampanjs ajrore dhe vizits sime Prishtins n fund t qershorit 1999, se konferencat e shtypit t NATO-s kishin nj ndikim te kosovart, t cilt ishin n shtetrrethim brenda Kosovs. Natyrisht jam shum mirnjohs se konferencat kan pasur ndikim n mbajtjen e besimit n NATO dhe shpresn se NATO nuk do ti dshproj njerzit n Kosov, por do ta kryej punn.

  Kampanja mediale sht betej psikologjike

  A ju kujtohet akoma deklarata juaj kur that se keni lajme t mira pr Millosheviqin se moti ka filluar t ndreqet dhe se do t jet leht q aeroplant e NATO-s ti sulmojn pikat serbe. A e kujtoni kt konferenc pas gjith ktyre viteve t kaluara?

  Shea: Kampanja mediale sht deri n nj mas edhe betej psikologjike. Ju nuk dshironi vetm ti komunikoni faktet apo politikat, por edhe t ndryshoni sjelljen e kundrshtarit tuaj. Ndoshta sht dashur t mendoj pr disa formula m t mira dhe m elokuente. Por, kjo m ka ngjar ather dhe sigurisht se nuk ndiej ndonj keqardhje apo siklet pr at shkak edhe tani pas 7 vitesh.

  Jam i prekur shum me progresin e arritur n Kosov

  Si ndjeheni tani kur e mendoni se Kosova sht nisur prpara dhe vuajtjet kan mbetur anash. A mendoni se populli i Kosovs ka akoma pr t br pr vetveten dhe pr t mirn e vendit t tyre?

  Shea: sht e kuptueshme se jam i prekur shum me progresin e arritur n Kosov dhe mnyrn se si kosovart kan filluar ti marrin prgjegjsit pr punt e tyre nprmjet t IPVQ-ve.

  E gjith shoqria njerzore sht nj pun n progres e sipr, ndrsa reforma dhe ndryshimet jan n mnyr konstante me ne. Pr kt shkak un nuk pres q statusi ti zgjidh vetvetiu t gjitha problemet e Kosovs. Lidershipi i vendosur politikisht n ndrtimin e nj shoqrie demokratike dhe nj ekonomie tregu, e cila sht e hapur dhe tolerante ndaj grupeve t ndryshme etnike do t jet i nevojshm. N ann tjetr, un jam i impresionuar me energjin dhe rinin t ciln e ka popullata e Kosovs dhe besoj se Kosova mund ta arrijn pjesn tjetr t Evrops, por vetm nse shikon kah e ardhmja e jo drejt s kaluars.

  Un vazhdoj ti jem mirnjohs Solans pr besimin q e ka pas n mua


  T kthehemi mbrapa n nj moment shum interesant. A mund t na tregoni se cili ishte bashkpunimi i juaj me z. Solann, sepse n opinion sht krijuar nj prshtypje se ju dy keni nj bashkpunim shum t afrt. A mund t na e thoni ndonj hollsi nga ato momente t rndsishme q kishte NATO n vitin 1999?

  Shea: Havier Solana, natyrisht si Sekretar i Prgjithshm i NATO-s n at koh, dhe un si zdhns i tij punoja shum nn autoritetin dhe drejtimin e tij. Un isha vetm komunikuesi, sepse ai normalisht kishte rolin e rndsishm t menaxhimit t politikave dhe diplomacis s kampanjs ajrore t NATO-s. Ju keni t drejt kur thoni se kemi pasur marrdhnie t afrta t puns dhe un vazhdoj ti jem mirnjohs atij pr besimin q e ka pas n mua dhe vullnetin pr t m prkrahur edhe gjat disa momenteve t vshtira kur gjrat nuk shkonin mir si ne shpresonim, pr shembull n reagimin e incidenteve t vshtira kur aeroplant e NATO-s nuk i goditnin caqet e sakta, apo kur civilt e pafajshm humbnin jett.

  Bombardimet ndihmuan... drejtimin e Kosovs drejt ndrtimit t nj shoqrie demokratike

  A e ndani akoma mendimin se bombardimet e NATO-s kan parandaluar nj pastrim etnik n zemr t Evrops?

  Shea: Po, un akoma shum besoj edhe prkundr ngritjeve dhe rnieve t kampanjs ajrore dhe momenteve t vshtira npr t cilat kaluam se aksionet e NATO-s ndihmuan n ndryshimin e drejtimit dhe drejtimin e Kosovs drejt ndrtimit t nj shoqrie demokratike, edhe po qe se vizioni yn pr nj Kosov multietnike dhe prosperuese t integruar n pjesn tjetr t Evrops do t marr koh pr tu arritur. Krenaria nuk sht fjal e qlluar, ka t bj m shum m kryerjen e rolit dhe mund tju bj me dije se roli im ka qen m shum modest, por, po un jam mirnjohs se kam pas rastin ta luaj at rol.

  far nevojitet pr ta lvizur Kosovn drejt statusit

  Edhe sot Kosova sht mike e juaja. N t vrtet m duhet tju pyes se far jan ndjenjat tuaja kur vini n Kosov. Ju ka ndodh q dikush tju thot dika dhe q ju ka ln prshtypje gjat asaj kohe sa keni qen ktu?

  Shea: sht gjithnj nj knaqsi pr mua t vij n Kosov dhe do t dshiroja sikur t mundja t vij m shpesh. Un jam gjithnj i impresionuar me kujtesn q populli i Kosovs e ka dhe mnyrn se si ata mbesin lojal ndaj miqve t vjetr. Natyrisht, vizitat e mija t bra Kosovs nuk jan thjesht pr ti ringjallur kujtimet e 1999 dhe kujtimet, t mira apo t kqija nga e kaluara. Kjo do t ishte shum e leht. Preokupim imi i vrtet sht t shikoj kah e ardhmja dhe ta shoh se far nevojitet t bhet pr ta lvizur Kosovn drejt statusit, n mnyr q t sigurohemi se ekziston nj plan i mirfillt i reformave ekonomike dhe sociale kur kosovart ta marrin kontrollin mbi fatin e tyre, dhe t sigurohemi se lidert kosovar jan duke punuar s bashku n mnyr konstruktive.

  Pr kt shkak un jan shum i bindur se kampanja ajrore e NATO-s n vitin 1999 do t arsyetohej plotsisht vetm nse kemi eventualisht nj Kosov me t vrtet t suksesshme n zemr t Evrops.

  Korrupsioni asnjher nuk mund t arsyetohet, sepse ai prhapet si kancer

  Analisti amerikan Janosh Bugajski n nj intervist pr pat thn se zyrtart e korruptuar nuk jan patriot, por tradhtar? far mendoni pr korrupsionin i cili sht prhapur n Kosov. N fakt, sht br nj mod t jesh nj zyrtar i korruptuar ktu?

  Shea: Korrupsioni asnjher nuk mund t arsyetohet, sepse ai prhapet si kancer dhe njher kur del jasht kontrollit sht shum i vshtir pr ta luftuar. Korrupsioni sht nj penges e hatashme n rrugn drejt integrimit n BE apo n NATO. Ai, po ashtu do ta vshtirsoj trheqjen e ndihms s huaj dhe investimeve dhe pa investimet e huaja nuk mund t ket prosperitet t qndrueshm. Korrupsioni po ashtu do t thot se nj pakic e vogl do t prfitoj, por vetm n kurriz t shumics, t cilve iu duhet t paguajn m shum ndrsa do tu duhet ta pranojn nj standard t reduktuar t jetess. Pra, po, pajtohem se sht nj prioritet urgjent ekspozimi dhe luftimi i korrupsionit.

  Statusi nuk sht nj zgjidhje magjike pr t gjitha problemet

  far sht mendimi n selin e NATO-s sa i prket shtjes s Kosovs. A jeni t knaqur me arritjet e Kosovs?

  Shea: Si edhe e thash, mendoj se Kosova tani gjendet n rrugn e duhur dhe se kosovart jan t vetdijshm se statusi nuk sht nj zgjidhje magjike pr t gjitha problemet, por do t sjell prgjegjsi dhe prparsi. Njerzit do t fokusohen m pak n politik ndrsa m shum n kushtet ekonomike dhe sociale, dhe se lidert politik kosovar do t duhej ti adresonin kto shtje. Por, un jam i knaqur se lidert e Kosovs jan plotsisht t vetdijshm pr nevojn e posedimit t nj plani pr ditn pas statusit dhe pr t fituar besimin e bashksis ndrkombtare. Un jam i bindur se organizatat, sikurse NATO dhe BE do t mbeten ngusht t angazhuara, posarisht gjat periudhs transitore pas statusit me qllim t ofrimit t siguris dhe t ndihmojn ndrtimin e institucioneve.

  Megjithat, un jam besimtar i flakt i principit se Zoti i ndihmon ata t cilt i ndihmojn vetes, dhe sa m shum q lidert politik t Kosovs do t mund t marrin vendime t vshtira pr shtjet sikurse reforma ekonomike dhe ndrtimi i nj shoqrie multietnike, aq m leht do t jet pr bashksin ndrkombtare ti ndihmoj.

  Do t ishte arrogante t jap kshilla pr lidert e Kosovs

  Si i vlersoni detyrat e liderve kosovar. A mendoni se ata jan duke i prmbushur detyrat e tyre si duhet apo keni ndonj vrejtje pr ata?

  Shea: Do t ishte arrogante nga un t jap kshilla pr lidert e Kosovs, por nga biseda t ciln kisha fatin ta kem para do kohsh me kryeministrin eku dhe kontaktet me lidert e tjer politik t Kosovs, jam i bindur se ata kan nj vizion pozitiv pr t ardhmen e Kosovs, dhe prvoj, kontakte t mira ndrkombtare q t mund ta lvizin kt vizion prpara.

  shtja m e rndsishme sht lvizja nga gjendja e tanishme e status quo-s

  Pasi po flasin pr Kosovn, sht e pashmangshme pyetja lidhur me statusin e Kosovs. Si e gjykoni vazhdimin e bisedimeve dhe far prisni nga kto bisedime?

  Shea: Besoj se shtja m e rndsishme sht lvizja nga kjo gjendje e tanishme e status quo-s, sepse sht m se e qart se mungesa e vendimit pr statusin i frustron njerzit dhe bn shum t vshtir q Kosova ti trheq investimet e huaja apo t vazhdoj me reformat ekonomike dhe sociale. Mendoj se kjo sht e pranuar plotsisht nga bashksia ndrkombtare sot, dhe kjo sht arsyeja pse Grupi i Kontaktit ka krkuar nga presidenti Ahtisari ti prezantoj rekomandimet e tija pr statusin para fundit t ktij viti.

  Shikoni Francn dhe Gjermanin sot

  Nj ish zyrtar amerikan, i nderuari profesor Henry Peritt thot se i duket se politikant ekstremist n Serbi i bjn t pamundur liderve serb t pajtohen me pavarsin e Kosovs. Megjithat, dgjohen disa zra nga serbt dhe ata prkrahin t vrtetn: se Serbia e ka humbur Kosovn, far mendoni ju pr kt?

  Shea: Un nuk besoj n fatalitetin historik; e as nuk besoj se popujt jan t ndshkuar ta urrejn njri tjetrin apo t jen n konflikt t prjetshm. Ne kemi n Evrop shum shembuj t kundrshtarve t cilt me koh kan zhvilluar nj marrdhnie krejtsisht ndryshe dhe jan shndrruar n miq t ngusht. Shikoni Francn dhe Gjermanin sot, prkundr tri luftrave t pamshirshme t bra kundr njra tjetrs pas 1870. sht mir se n dit t sotme kto rivalitete t vjetra luhen n ndeshje futbolli e jo n fushbeteja. Besoj se statusi do ti bj njerzit e ktij regjioni t shikojn kah e ardhmja dhe do ta fillojn procesin pr ndrtimin e marrdhnieve t reja, thjesht sepse situata do t jet m stabile dhe m e qart se sot kur sht nj gjendje fluksi. Natyrisht pr vallzim duhen dy veta kshtu q kosovart duhet t shtrijn dorn kah serbt si dhe anasjelltas. Njra pal nuk duhet gjithnj t pres q pala tjetr ta bj hapin e par. Suksesi po ashtu e shumon suksesin. Sa m shum q Kosova ta ket nj ekonomi tregu t reformuar me institucione t qndrueshme, sistem te mir arsimimi dhe mundsi t mira punsimi, aq m shum serbt do t dshirojn t jetojn ktu. Suksesi ekonomik sht nj integrues i shklqyeshm i grupeve t ndryshme, si e shohim edhe nga prvoja e SHBA-ve. Pra, edhe pse un nuk i nnvlersoj vshtirsit n nj periudh afatshkurtr, besoj se me lidership t mir dhe me politika t urta nuk ekziston asnj arsye pse t gjitha entitetet e Ballkanit nuk do t mund t bheshin fqinj t mir n t ardhmen.

  Ajo far m ka plqyer sht dinamizmi dhe iltrsia e t rinjve t Kosovs

  far ju ka plqyer dhe far jo n Kosovn e paslufts?

  Shea: Ajo far m ka plqyer sht dinamizmi dhe iltrsia e t rinjve t Kosovs, entuziazmi i tyre i flakt q t jen pjes e Evrops. Ajo far nuk m ka plqyer jan incidentet etnike dhe jotoleranca. Gjithmon e kam shprehur se NATO e ka zhvilluar kampanjn ajrore pr ta ruajtur Kosovn multietnike. Por duke pas parasysh prmasat enorme t rinis n popullsin e Kosovs sot jam i bindur se e ardhmja do t mbizotroj mbi t kaluarn.

  Suksesi i nj vendi varet nga qeverisja e mir

  z. Shea, Kosova tanim ka marr drejtimin, i cili me shpres do ta drgoj drejt ndrtimin t subjektivitetit t saj. A mendoni se e ardhmja e Kosovs sht prosperuese?

  Shea: Kt q e shohim sot tregon se suksesi nuk varet nga madhsia e vendit apo materiali i paprpunuar. Suksesi i nj vendi varet nga qeverisja e mir, me t ciln nnkuptoj institucione solide, sistem t mir edukimi dhe politika ekonomike t prekshme. Po ashtu ju mund t jeni shum t suksesshm edhe pse jeni t vegjl, si mund t shohim sot shum vende evropiane. Pra. Resursi m i madh i Kosovs sht populli i saj dhe elsi sht q energjia e tyre t prdoret pr qllime konstruktive, jo pr politika shkatrrimtare. Por nse m pyesni se a jam i bindur n kt, prgjigjja sht po.

  Kush sht Jamie Shea?

  Jamie Shea sht i lindur m 11 shtator t vitit 1953 n Londr, sht i martuar dhe ka dy fmij.

  Shea sht ligjrues n shum universitete me renome botrore n lmin e marrdhnieve t jashtme dhe planifikimit, si n at t Kembrixhit, Oksfordit, Universitetin Shtetror t Miiganit, Universitetin e Londrs etj.

  Shea n Aleancn Veriatlantike ka kryer detyra nga m t ndryshmet.

  Ai prej vitit 1993- 2000 ka kryer funksionin e zdhnsit t NATO-s dhe zvendsdrejtorit pr Informim dhe Shtyp.

  Shea ka kryer detyrn e Drejtorit pr Planifikim t Politikave n Zyrn Private t Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s, dhe ishte prgjegjs pr t kshilluar dhe asistuar Sekretarin e Prgjithshm, menaxhmentin e lart t NATO-s dhe Kshillin e NATO-s deri n gusht t vitit 2005. Shea flet rrjedhshm gjermanishten dhe frngjishten./Intervista sht marr nga gazeta Epoka e Re/
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Intervista e Xhimi Shia-s nuk tregon asnje fjale korekte...kush ishte NATO ne Luften e Kosoves.Kete eshohim ne Librin e Wesley Klarck-ut i cili e qet zdeshur turpin dhe demagogjine e NATO-s ne sulmet ajrore kunder Kosovareve ne Kosove dhe kunder objekteve te thata te pushtuesit serb poashtu ne Kosove!
  Hajt bre...palle gomar se del bar-e!

Tema t Ngjashme

 1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 07-07-2018, 11:21
 2. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 3. Prgjigje: 168
  Postimi i Fundit: 03-09-2013, 16:18
 4. Albin Kurti: "T gjithve na mungojn"
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 25-01-2006, 22:29
 5. Intervist me Kadare pr gjendjen n Kosov
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-03-2005, 06:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •