Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Alba lol,
    me vjen keq por e ke gabim gjithe diten e gjithe naten.
    tre bubrreca
    tri veze
    tre burra
    tri gra
    tri fije
    tri pale mend
    tre kreher
    Ne cilin fjalor ke gjetur se thuhet dhe shkruhet e kunderta?

    **
    ato ishin tre shoqe te mir qe rridhin nga nje fshat i larget te treja te brishta dhe shume te edukuara kishin kohe qe thurnin plane se si nje dite do iknin nga ai fshat. Njera ishte bjonde dhe dy te tjerat brune te bukura mbase 14 dhe 15 17vjeēe.
    ***
    Ky paragraf nuk mund te permiresohet!
    Per ta permiresuar kete do te detyrohesh ta shkruash nga e para, gje qe une nuk do ta bej.

    Nuk mund te thuash: tre shoqe te mira. Ose do te thuash:tre shoqe te mire, ose drejte:tri shoqe te mira. Ashtu si e thone shqiptaret tradicional dhe ashtu si eshte ne fjalorin drejtshkrimor te gjuhes shqipe.
    +++
    Pjesa e shqiptareve te cilet bejne gabime te renda gramatikore te kesaj natyre, vijne nga shtresat turkfolese te shqiperise te cilet xhaxhi i detyroi te flisnin shqip para se ta mesonin. Keta shume shpejte u angazhuan ne shtyp e medija prej ku pa vetedije bene ndikimin evet degjenerues.

    Te njejtat gabime i bejne edhe shqiptaret turkofon kosovar qe rrjedhin nga shtresa e qytetrimit te ngulitur turk qe donin te dalloheshin nga shqiptaret tradicional per shkak te komplekseve te medha qe kishin ndaj origjines se vet. Duke qene se perandorija turke i kishte nxjerrur nga shtresat me te ulta te shoqerise shqiptare, ata nuk paten problem qe ta braktisin gjuhen amtare per hire te benificioneve ekonomike dhe pushtetit qe ua shperblente qeverija turke per nenshtrim.
    Duke qene se gjuha turke eshte nje gjuhe primitive me gramatike poaq te pazhvilluar dhe te ngathte, shqiptaret turkofon nuk paten me mundesi ta mesojne shqipen me gjithe kompleksitetin e saj gramatikor pa problemet e ngathtesise qe shkakton bazamenti gramatikor turk.
    Keto gabime me se tepermi vijne ne shprehje te lakesat gjinore treguesit gjinor e gjymtyre tjera te kesaj natyre per shkak se gjuha turke nuk perdore gjinite.

    Prandaj nje ish turkofon shqiptr do te shprehet keshtu:
    Ishin ato burrat e anes se...
    C'eshte ky tmerr gjuhesor ore, mos kjo ju duket e sakte?

    Keshtu keta ish turkofone, ne ambientin ku me zor mesuan shqipen serish, te numerikja tre (mashkullore) dhe tri (femerore), -duke qene se menyra e njejsit ne gjuhen shqipe me se shpeshti perfiton gjinine mashkullore, -atyre nuk ua kapi se per rastet pak me te rrallla kur njejsi ruan gjinine femrore, duhet thene "tri".
    Kurse per ata (mashkullore) dhe ato (femerore) ku shumesi me se shpeshti perfiton gjinine femerore, nuk e regjistruan fare formen ata, sepse ne strukturen e tyre psikologjike turke mungon nje sinapse shtese e trurit e rezervuar per tjetren gjini. Per implikimet tjera ne strukturen fizike te te folurit dhe temenduarit qe ka gjuha nuk do te hy per arsye se do te me konsideroni "neuro nacionalist" qe eshte nje term i ri edhe mer mua. Numri i neuroneve sinapsave neuronike dhe aftesite e te menduarit dallojne dhe kane dallim te konsiderueshem ne varsi se cilen gjuhe e ke per baze. Por kjo eshte nje teme tjeter.

    Kjo tendence (qe mori hov ne keto dy dekadat e fundit) per varferimin dhe gjymtimin e aparatit shprehes dhe sintetizues te mendimeve ne gjuhen shqipe eshte krimi me i madh qe mund tua bejme pasardhesve tane.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #22
    Ros Rosaku Maska e Tal Aga
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Fin
    Postime
    228
    [B]TRE[B] m., [B]TRI[B] f.
    1. Numri qė vjen menjėherė pas numrit dy dhe shėnon njė sasi tė barabartėme dy dhe njė. [I]Tre vjet. Tre burra. Tre lisa. Tri gra. Tri shoqe . Tri ditė. Tri pjesė. Tri tė dhjetat. Pjesėtoj me tre.

    Kėshtu thotė Fjalori i gjuhės sė sotme shqipe i Akademisė sė Shkencave .....

    "tre vajza" ėshtė gabim sikurse edhe "ato djemtė" !
    tė gjitha me masė!

  3. #23
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Tal Aga
    TRE m., TRI f.
    1. Numri qė vjen menjėherė pas numrit dy dhe shėnon njė sasi tė barabartėme dy dhe njė. Tre vjet. Tre burra. Tre lisa. Tri gra. Tri shoqe . Tri ditė. Tri pjesė. Tri tė dhjetat. Pjesėtoj me tre.
    Kėshtu thotė Fjalori i gjuhės sė sotme shqipe i Akademisė sė Shkencave .....
    "tre vajza" ėshtė gabim sikurse edhe "ato djemtė" !
    Kurse une kisha thene te kunderten, a po?!!!

    Sidoqofte ti e perserite te njejtin gabim pavaresisht se ne princip perkrahe menyren e drejte te shkrimit dhe komunikimit te gjuhes shqipe.

    Nuk thuhet dhe as shkruhet "tre vjet" por: tri vjete, me saktesisht : tri vite.

    Ju faleminderit.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #24
    Ros Rosaku Maska e Tal Aga
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Fin
    Postime
    228
    Baptist i nderuar,
    unė nuk thash (shkrova) qė ti e ke gabim, por pėrkundrazi ai shkrimi im pėrforcon shkrimin tėnd.

    "tre vjet" shkruan aty nė fjalor, nėse ėshtė gabim atėherė gabimi ėshtė i fjalorit e jo imi.

    Nėse ndalemi tani te pohimi yt "tri vite". Fjala ėshtė vit, pra njė vit kurse te shumėsi vjet, vite; kemi pra dy variante qė pėrdoren, se a janė tė dyja tė drejta apo njėra nga to gabim, unė nuk mund tė provoj dhe as tė mohoj ndonjėrėn, e di qė pėrdoren tė dyja dhe mua personalisht mė duken tė drejta....
    A do tė mund t'i bėhej njė analizė kėsaj ēėshtjeje duke e marrė nė krahasim fjalėn viē? Kemi edhe nė kėtė rast dy variante: disa vjeta dhe disa viēa.

    Tė falemnderit!
    tė gjitha me masė!

  5. #25
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Po. Ky varianti: "tre vjet" eshte gabim ne fjalor, se edhe ate e ka shkruar njeriu, kurse njeriu eshte i gabueshem.

    Keshtu forma 'vjet' duhet dalluar nga 'vjete' se e para eshte shumes per nga natyra generike por jo nga ana gramatikore ndersa tjetra per te sinjalizuar shumesin duhet shenjuar me zanoren e shuar ne fund per ta bere dallimin.

    Format vjete dhe vite jane te dyja te sakta. Vetem se njera forme eshte me e perdorur ne veri ndersas tjetra ne jug.

    Kurse te thuash "disa vica", eshte si te thuash "disa thasa"
    Te foljet e parregullta vjen e keqja se duhet mesuar per mendesh. Nese i ke prinderit shqiptar dhe nuk kan folur ndonje gjuhe tjeter ne femijeri, nuk do t'i gabosh kurre. Per kete vlene ajo qe e perseris shpesh si formule: kur nuk je i sigurt, fol si te ka mesuar nena! Nuk do te gabosh.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Ndoshta e kam dhe gabim , pasi une gjuhen e kam mesuar nepermjet komunikimit , medias , apo gazetave por kurre mbas fjalorit .

    Mendimi im eshte se , ate c'fare ti thua , mendoj se eshte dialektore , ndoshta dhe gaboj , por ne kerkimin tim ne shume gazeta e revista online , rrall pashe fjalen "TRI". Ne te shumten e rasteve eshte perdorur fjala "TRE". Dhe kjo me ben pak a shume te sigurte qe perdorimi i fjales TRI eshte gjuhe dialektore gege .

    Ne se ke mundesi na sill fakte me konkrete ku te besoj se eshte gabim ate c'fare kam shkruar .

    Pershendetje Alba
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  7. #27
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Korrigjimi duhet filluar qe nga titulli i temes. "Ju ftoj te korrigjojme diktimin" eshte e sakta. Gjithashtu ti Alba ben gabime ne vendosjen e shenjave te pikesimit, vecanerisht ne vendosjen e pikes dhe presjes.
    Para ketyre te dyja shenjave te pikesimit nuk lihet vend bosh.
    Ezekiel 25-17.

  8. #28
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga ALBA
    Ndoshta e kam dhe gabim , pasi une gjuhen e kam mesuar nepermjet komunikimit , medias , apo gazetave por kurre mbas fjalorit .

    Mendimi im eshte se , ate c'fare ti thua , mendoj se eshte dialektore , ndoshta dhe gaboj , por ne kerkimin tim ne shume gazeta e revista online , rrall pashe fjalen "TRI". Ne te shumten e rasteve eshte perdorur fjala "TRE". Dhe kjo me ben pak a shume te sigurte qe perdorimi i fjales TRI eshte gjuhe dialektore gege .

    Ne se ke mundesi na sill fakte me konkrete ku te besoj se eshte gabim ate c'fare kam shkruar .

    Pershendetje Alba
    Te te them te drejten Alba, une keto gabime ne gjuhen tone mediale nuk i kam verejtur para fundit te viteve nentedhjete, se nuk kane ekzituar. Per here te pare i kam degjuar keto marri ne televizion e me vone edhe neper gazeta, (pas vitit 2000). Kjo ishte edhe koha kur filloi te importohej edhe ne mediat kosovare ky trend coroditjesh. Une tmerrohem kur degjoj shprehjen "Destinacion/e" me beso qe shaj pese minuta pa u ndalur. Sepse kete gabim nuk e kish bere i njejti spiker para dhjete vjetesh.
    Edhepse eshte fjale e huazuar, nuk ke nevoje tia huazosh edhe prapashtesen joshqipe, duke bere nje fjale frankenshtajn me dy pale prapashtesa. Ka qene eshte dhe mbetet bukur te thuhet drejte si eshte thene, kur mediat kishin nje kontrolle dhe pak kriter:
    destinim, destinuar, destinuara, destinimi, destinimet, ...
    Por pas nje kohe njerezve u mesohet veshi per te degjuar keso lloj shemtish, njesoj sic me kohe mesohet edhe syri e mendja shemtite e emisioneve te programit te mbushur me hedhurina te stacioneve: zh-klase.
    Edhe numri dy ka lakese gjinore, ndonese zanorja 'y' nuk ndryshon ne te shkruar, ajo ndryshon ne shqiptim. Prandaj kur tregon gjinine femerore ajo (y-ja) e numrit dy, shqiptohet si te 'ylli', ndryshe prej asaj qe shqiptohet ne trajten e pashquar 'yll'.
    ***
    Te mos harroj, keto gjera si edhe shume te tjera i gjene te "fjalori i drejtshkrimit te gjuhes shqipe".
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 07-10-2006 mė 17:57
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #29
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s
    Problemi "TRE" dhe "TRI" qendron tek dialekti geg, sepse ne kete dialekt per numrin 3 ekziston gjinia femrore "tri ēika" dhe gjinia mashkullore "tre djem", qe ne dialektin tosk, arvanitika dhe gjuhen standarde shqipe nuk ekzistojne, dhe thuhet "tre vajza" dhe "tre djem", siē e di une.
    Me falni se e paskam shkruar gabim, se nuk eshte problemi tek dialekti Geg, por zgjidhja gjendet tek dialekti Geg.

    Pershendetje

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Gjilani2002
    Anėtarėsuar
    28-11-2002
    Vendndodhja
    SUISS
    Postime
    68
    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    Te te them te drejten Alba, une keto gabime ne gjuhen tone mediale nuk i kam verejtur para fundit te viteve nentedhjete, se nuk kane ekzituar. Per here te pare i kam degjuar keto marri ne televizion e me vone edhe neper gazeta, (pas vitit 2000). Kjo ishte edhe koha kur filloi te importohej edhe ne mediat kosovare ky trend coroditjesh. Une tmerrohem kur degjoj shprehjen "Destinacion/e" me beso qe shaj pese minuta pa u ndalur. Sepse kete gabim nuk e kish bere i njejti spiker para dhjete vjetesh.
    Edhepse eshte fjale e huazuar, nuk ke nevoje tia huazosh edhe prapashtesen joshqipe, duke bere nje fjale frankenshtajn me dy pale prapashtesa. Ka qene eshte dhe mbetet bukur te thuhet drejte si eshte thene, kur mediat kishin nje kontrolle dhe pak kriter:
    destinim, destinuar, destinuara, destinimi, destinimet, ...
    Por pas nje kohe njerezve u mesohet veshi per te degjuar keso lloj shemtish, njesoj sic me kohe mesohet edhe syri e mendja shemtite e emisioneve te programit te mbushur me hedhurina te stacioneve: zh-klase.
    Edhe numri dy ka lakese gjinore, ndonese zanorja 'y' nuk ndryshon ne te shkruar, ajo ndryshon ne shqiptim. Prandaj kur tregon gjinine femerore ajo (y-ja) e numrit dy, shqiptohet si te 'ylli', ndryshe prej asaj qe shqiptohet ne trajten e pashquar 'yll'.
    ***
    Te mos harroj, keto gjera si edhe shume te tjera i gjene te "fjalori i drejtshkrimit te gjuhes shqipe".

    Edhe une pajtohem me mendimin tuaj sepse shpesh me pengojne shprehjet e ndryshme mediale si psh. " ne vazhdim pason Storja"...etj. Megjithatė mbroj qėndrimin se krahas globalizimit qė po pėrfshin sot tė gjitha poret e jetės , konsideroj se edhe gjuha shqipe nuk mundet do t'i shpėtoj tėhuajsimeve sikur qė ngjet edhe me gjuhėt tjera tė botės psh. edhe ne gjermanishte ka shume fjal te huaja (angleze,latine etj.) qe jan futur ne zhargonin e sė folmė sė sotme. Thėn shkurt mua nuk pengon edhe aq futja e disa fjalve tė huaja nga gjuhėt e pėrparuara por mė pengon tejmase dhe me nevrikos tepėr kur shpesh ne gjuhėn tone po gjejne zbatim fjale te huazuara nga ish-pushtuesit (sllave, osman etj.). Kjo vėrtet mė brengos se tepėrmi. Me sa e di unė psh. gjuha serbe ka shprehjen "tri"? Shpresoj se gjuha jone do shpėtoj nga bastardimi i mėtejshėm i kėtij lloji e kėtu rol tė pazėvendėsueshėm luajne mediumet si ato te shkruara ashtu edhe ato elektronike..
    Tė gjithe jemi pergjegjės pėr tė bėrat dhe tė pabėrat.....

  11. #31
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Gjilani2002
    Edhe une pajtohem me mendimin tuaj sepse shpesh me pengojne shprehjet e ndryshme mediale si psh. " ne vazhdim pason Storja"...etj. Megjithatė mbroj qėndrimin se krahas globalizimit qė po pėrfshin sot tė gjitha poret e jetės , konsideroj se edhe gjuha shqipe nuk mundet do t'i shpėtoj tėhuajsimeve sikur qė ngjet edhe me gjuhėt tjera tė botės psh. edhe ne gjermanishte ka shume fjal te huaja (angleze,latine etj.) qe jan futur ne zhargonin e sė folmė sė sotme. Thėn shkurt mua nuk pengon edhe aq futja e disa fjalve tė huaja nga gjuhėt e pėrparuara por mė pengon tejmase dhe me nevrikos tepėr kur shpesh ne gjuhėn tone po gjejne zbatim fjale te huazuara nga ish-pushtuesit (sllave, osman etj.). Kjo vėrtet mė brengos se tepėrmi. Me sa e di unė psh. gjuha serbe ka shprehjen "tri"? Shpresoj se gjuha jone do shpėtoj nga bastardimi i mėtejshėm i kėtij lloji e kėtu rol tė pazėvendėsueshėm luajne mediumet si ato te shkruara ashtu edhe ato elektronike..
    Gjali i gjilanit hane buke e gjas ene i lepine gjishtat. Nuk je krejt n'terezi.
    Numri tre eshte numer i hyjnive ka kuptim magjik per mija vite dhe ne gjuhen e drejte shqipe lakohet ne gjini.
    Kete duhet ta kesh te qarte sebashku me gjitha ata qe hamenden ne lidhje me kete.
    Pasi e paskan edhe sebet variantin tri, sipas teje dhe purizmit sharlatan u dashka ta heqim plotesisht kete numer sepse edhe ata thone tre ne lakesa te caktuara. Nuk na mbetet as varianit tro, se edhe kete lakese e kane. Sipas teje si u dashka t'i themi numrit tre ne shqiptaret?
    Te fillojme prej sot ti themi try, se kete serbet smund ta thone, apo cfare? Sipas ketyre qe ke thene, ne u dashka ta varferojme edhe me tutje gjuhen tone qe t'i lejojme hapesire gjuhes serbe te majet me shprehjet tona apo jo?

    Sa here qe te kesh dyshime, perdore fjalorin drejtshkrimor. Kjo eshte e vetmja pergjegje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #32
    Moderator Maska e AdmiraL
    Anėtarėsuar
    25-05-2004
    Vendndodhja
    Rheinfelden - Baden-Württemberg
    Postime
    759
    Citim Postuar mė parė nga Alba
    Ato ishin tre shoqe tė mira qė rridhnin nga njė fshat i largėt
    Ti e ke korigjuar sadeten, kurse ti vet bjen.

    tre=Meshkuj(cuna).
    tri=Femra(goca).

    Citim Postuar mė parė nga Baptist dhe nga Tal Aga
    "tre vjet" shkruan aty nė fjalor, nėse ėshtė gabim atėherė gabimi ėshtė i fjalorit e jo imi.

    Nuk thuhet dhe as shkruhet "tre vjet" por: tri vjete, me saktesisht : tri vite.
    Tre vite* Kur tregon ndonje gje, psh: Sa kohe keni qė jeni nė Gurbet Alba? "Jam qe Tre vite"

    Kurse kur te pyet dikush per vjec, psh: Sa vjec keni ju znj.Alba? "Unė kam Tri vjet"

    PS: vetem shembull mora.


    Citim Postuar mė parė nga Baptist
    sipas teje dhe purizmit sharlatan u dashka ta heqim plotesisht kete numer sepse edhe ata thone tre ne lakesa te caktuara.
    Si mbas teje duhet tė heqim kėtė numer sepse dhe ata thonė tre nė lakesa tė caktuara.

    Mos korigjo kur nuk di
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AdmiraL : 09-10-2006 mė 20:19
    Forca MILAN - is Champion and only Champion!

  13. #33
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga HoteL-MadriD
    Ti e ke korigjuar sadeten, kurse ti vet bjen.

    tre=Meshkuj(cuna).
    tri=Femra(goca).

    Tre vite* Kur tregon ndonje gje, psh: Sa kohe keni qė jeni nė Gurbet Alba? "Jam qe Tre vite"

    Kurse kur te pyet dikush per vjec, psh: Sa vjec keni ju znj.Alba? "Unė kam Tri vjet"

    PS: vetem shembull mora.

    Si mbas teje duhet tė heqim kėtė numer sepse dhe ata thonė tre nė lakesa tė caktuara.

    Mos korigjo kur nuk di
    Une lere qe tregova se si thuhet e shkruhet ky numer. Por tregova si, kur dhe perse.

    Je ne vete ti kur pyet: "Sa vjec keni ju?" Kjo eshte forma me e tmerrshme qe kam degjuar ne jete!

    Aty ke perzier tri trajta pyetesore te ndryshme ne nje cope fjale: i grive domate, speca, dhe i vure qepe.
    Sa vjec je?
    Sa vjecare jeni?
    Sa vjete i ke(ni)?
    Por kjo trajta qe jeni mesyer ta thoni ju, bie: Sa vecare jeni ju z(?) Alba?
    (Pergjegja hipotetike) Njezet e tri vjecare. Perse, sa menduat ju? (Pergjegja juaj hipotetike) Sa mire edhe une jam njezet e tre vjecar. Tani do te hy ne kampionatin boteror, se gjuhen e kam bere uje fare.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609
    Nuk e di se si t'ju kuptoj . Une nuk po deklaroj ketu se jam mesuese analiste apo gazetare . Kete teme e hapa me shume per te mesuar nga gabimet ne drejtshkrim , jo vetem ju por edhe une .

    Une teksin e kam pare ne online ne nje faqe , ku teksi ne fjale eshte nje tregim i Julinda Qeles dhe Redaktimi eshte nga Llemadeo D. i cili eshte analist , gazetar dhe shkrimitar . Ne se ky ka bere gjithe keto gabime sa ju keni cituar ne kete tekst , atehere kush mund ta dij me mire se keta qe kan mbaruar per gjuhe -letersi , se si shkruhet gjuha jone .

    Dhe nje dicka tjeter , nena ime ka mbaruar te pakten 14 vjet shkolle ne kohen e Enverit deri ne vitet 85-86 , dhe ajo thote , se kurre ne drejtshkrim nuk e kemi perdorur fjalen "TRI" . Ajo thot se fjala tri , eshte fjale dialektore por kurrsesi gjuha standarte

    Tregimin "Tre vajzat nga fshati" une e xhvesha nga pikat presjet dhe ndonje heqje germe , dhe e solla ketu sa per fillim si hapje te temes . Por me sa shoh , shumica me ka kritikuar per menyren e korrigjimit te diktimit , ku une e kam korrigjuar vetem duke ju permbajtur teksit origjinal .

    Une po ju sjell origjinal teksin , dhe ju me beni me dijeni se ku kam gabuar ne korigjimin e tij .


    Gusht 07, 2006
    Julinda Qela, Tregim : Tre vajzat nga fshati.
    Tre vajzat nga fshati

    Ato ishin tre shoqe te mira qe rridhnin nga nje fshat i larget; Te treja te brishta dhe shume te edukuara. Kishin kohe qe thurnin plane se si nje dite do iknin nga ai fshat. Njera ishte bjonde dhe dy te tjerat brune te bukura mbase, 14, dhe 15, 17vjeēe.

    Hej` shpejt hypni ne makine!
    U degjua si urdher zeri i shokut te tyre te femijerise. Nisemi per Itali. Ah lum ju, sa mire eshte atjeee.
    Te treja vajzave te kapura perdore ju qeshnin syte. Tani ato do kishin gjithcka, nga nje fustan te bukur, do shkonin ne shkolle tamam ashtu siē u kishin premtuar. Tė strukura ne nje qoshe te makines veshtronin rrugen me pluhur qe linin mbrapa. Ajo e vogla dridhej si purteka, nuk i kishte thene asgje mamase se po ikte. Kushedi sa do qante ajo e shkreta, thoshte vajza me vete. Ato ishte 8 femije ne familje, te gjithe te reckosur. Ajo ėnderronte se do te ishte ne gjendje te permirsonte jeten e saj.
    Shoferi dhe nje tjeter qe i shoqeronin ju hidhnin nga nje veshtrim tundues. Te treja strukeshin dhe me shume tek njera tjetra. A ishte valle vendim i mire qe i kishin besuar N.? Te treja shikonin te shqetesuara rrugen... Arritem me ne fund diku.
    Zbrisni tani kaq ishte puna jone, u degjua nje ze urdherues.
    Vendi ishte pa shtepia, plot pluhur dhe lluc.
    -Ku jemi?
    -Pushoni, asnje fjale...!
    -Ēpo ndodh keshtu, pyeti njera nga vajzat, ju na thate qe ne do shkonin me itali?
    -Atje do shkoni, mos kini merak. Vajzat shikonin te tmerrruara dy burrat qe ndane parate me dy te tjere qe i priten.
    Dy te tjeret, te beshem, te shemtuar me nje ton te larte dhe te eger bertiten.
    -Dilni tju shohim ku jeni. Vajzat u rreshtuan te kapura per dore pa ja ndare syte dy burrave. Trupat e brishte dridheshin si purteka. njeri prej tyre bertiti.
    -Hiqni bluzat.
    -Cfare? Pse?
    -Hiqni moj plehra bluzat, se dhame gjithe ato para per ju.
    Njera prej tyre guxoi te ngrinte zerin duke thene: -N. na premtoi se do na conte ne itali, ne shkolle dhe do flinim tek nje prift. -Ha ha ha qeshen te dy ata qe dukeshin si dy kafshe te egra me dhembe te prishur, qe qelbeshin ere djerse. Nje flakerime pershkoi fytyren e saj. Qielli nuk ishte me ai i pari, syte i digjnin, lotet rridhnin pa pushim. Te dyja te tjerat tek pane shoqen qe u rrezua, hoqen bluzat. Ngerdheshja e tyre, tek shiheshin me njeri tjetrin te ngacmonte qelizat ne ēdo pjese te trupit. Njeri e terheq te mjeren N. dhe e fut ne makine. Ulerimat e saj degjoheshin deri pertej rruges. Me pas heshtje. Dy te tjerat u binden dhe pesuan te njejtin fat. Dy kafshet shfrynin si te terbuar. te mjerat vajza te strukura me njera tjetren qanin me lot ngasherimi. Tashme ishte shume vone per ato. Pas nje ore nje grua u duk ne horizont.
    -I ke gati! - u pergjigjen dy kafshet. Te imta shume, po Sinjor Rossi keshtu i ka qef.
    Madama i mer vajzat, dhe i percjell ne Itali me traget.


    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  15. #35
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Tė bėj unė njė korrigjim? Ndoshta nuk do jem shumė i saktė por kėshtu mendoj unė.


    Sė bashku me ė qė mungojnė nė gjithė tekstin, do bėj edhe disa korrigjime tė tjera. Kėtu mė poshtė po postoj atė qė kam korrigjuar.






    Gusht 07, 2006
    Julinda Qela, Tregim : Tre vajzat nga fshati.


    Tre vajzat nga fshati.

    Ato ishin tre shoqe tė mira qė rridhnin nga njė fshat i largėt. Tė treja tė brishta dhe shumė tė edukuara. Kishin kohė qė thurnin plane se si njė ditė do iknin nga ai fshat. Njėra ishte bjonde dhe dy tė tjerat brune tė bukura mbase 14, 15, dhe 17 vjeēe.

    Hej, shpejt hipni nė makinė!- u dėgjua si urdhėr zėri i shokut tė tyre tė fėmijėrisė.
    - Nisemi pėr nė Itali. Ah lum si ju, sa mirė ėshtė atjeee.

    Tė treja vajzave tė kapura pėrdore ju qeshnin sytė. Tani ato do kishin gjithēka. Nga njė fustan tė bukur, do shkonin nė shkollė, tamam ashtu siē u kishin premtuar. Tė strukura nė njė qoshe tė makinės, vėshtronin rrugėn me pluhur qė linin mbrapa. Ajo e vogla dridhej si purteka, sepse nuk i kishte thėnė asgjė mamasė se po ikte. Kushedi sa do qante ajo e shkreta, thoshte vajza me vete. Ata ishin 8 fėmijė nė familje, tė gjithė tė rreckosur. Ajo ėndėrronte se do tė ishte nė gjendje tė permirėsonte jetėn e saj.
    Shoferi dhe njė tjetėr qė i shoqėronin, ju hidhnin nga njė vėshtrim tundues. Tė treja strukeshin dhe mė shumė tek njėra - tjetra. A ishte valle vendim i mirė qė i kishin besuar N.? Tė treja shikonin tė shqetėsuara rrugėn. Arritėn mė nė fund diku.

    - Zbrisni tani, kaq ishte puna jonė,- u dėgjua njė zė urdhėrues.

    Vendi ishte pa shtėpi, plot pluhur dhe llucė.
    -Ku jemi?
    -Pushoni, asnjė fjalė!
    -Ē'po ndodh kėshtu?- pyeti njėra nga vajzat,- ju na thatė qė ne do shkonin nė Itali.

    -Atje do shkoni, mos kini merak.

    Vajzat shikonin tė tmerrruara dy burrat qė ndanė paratė me dy tė tjerė qė i pritėn.
    Dy tė tjerėt, tė bėshėm, tė shėmtuar me njė ton tė lartė dhe tė egėr bėrtitėn:
    -Dilni tju shohim ku jeni.

    Vajzat u rreshtuan tė kapura pėr dore pa ia ndarė sytė dy burrave. Trupat e brishtė dridheshin si purteka.

    Njėri prej tyre bėrtiti: - Hiqni bluzat.

    -Ēfarė?! Pse?!

    -Hiqni moj plehra bluzat, se dhamė gjithė ato para pėr ju.

    Njėra prej tyre guxoi tė ngrinte zėrin duke thėnė: -N. na premtoi se do na ēonte nė Itali, nė shkollė dhe do flinim tek njė prift.

    -Ha ha ha,- qeshėn ata tė dy qė dukeshin si dy kafshė tė egra me dhėmbė tė prishur, qė qelbeshin erė djersė.

    Njė flakėrimė pėrshkoi fytyrėn e saj. Qielli nuk ishte mė ai i pari, sytė i digjnin dhe lotėt rridhnin pa pushim. Dy tė tjerat, tek panė shoqen qė u rrėzua, hoqėn bluzat. Ngėrdheshja e tyre, tek shiheshin me njėri - tjetrin, tė ngacmonte qelizat nė ēdo pjesė tė trupit. Njėri e tėrheq tė mjerėn N. dhe e fut nė makinė. Ulėrimat e saj dėgjoheshin deri pėrtej rrugės. Mė pas, heshtje. Dy tė tjerat u bindėn dhe pėsuan tė njėjtin fat. Dy kafshėt shfrynin si tė tėrbuar. Tė mjerat vajza, tė strukura me njėra - tjetrėn, qanin me lot ngashėrimi. Tashmė ishte shumė vonė pėr ato. Pas njė ore, njė grua u duk nė horizont.

    -I ke gati! - u pėrgjigjėn dy kafshėt. -Shumė tė imėta, po Sinjor Rossi kėshtu i ka qef.

    Madama i merr vajzat dhe i pėrcjell me traget nė Itali.




    Ky ėshtė origjinali.


    Gusht 07, 2006
    Julinda Qela, Tregim : Tre vajzat nga fshati.
    Tre vajzat nga fshati

    Ato ishin tre shoqe te mira qe rridhnin nga nje fshat i larget; Te treja te brishta dhe shume te edukuara. Kishin kohe qe thurnin plane se si nje dite do iknin nga ai fshat. Njera ishte bjonde dhe dy te tjerat brune te bukura mbase, 14, dhe 15, 17vjeēe.

    Hej` shpejt hypni ne makine!
    U degjua si urdher zeri i shokut te tyre te femijerise. Nisemi per Itali. Ah lum ju, sa mire eshte atjeee.
    Te treja vajzave te kapura perdore ju qeshnin syte. Tani ato do kishin gjithcka, nga nje fustan te bukur, do shkonin ne shkolle tamam ashtu siē u kishin premtuar. Tė strukura ne nje qoshe te makines veshtronin rrugen me pluhur qe linin mbrapa. Ajo e vogla dridhej si purteka, nuk i kishte thene asgje mamase se po ikte. Kushedi sa do qante ajo e shkreta, thoshte vajza me vete. Ato ishte 8 femije ne familje, te gjithe te reckosur. Ajo ėnderronte se do te ishte ne gjendje te permirsonte jeten e saj.
    Shoferi dhe nje tjeter qe i shoqeronin ju hidhnin nga nje veshtrim tundues. Te treja strukeshin dhe me shume tek njera tjetra. A ishte valle vendim i mire qe i kishin besuar N.? Te treja shikonin te shqetesuara rrugen... Arritem me ne fund diku.
    Zbrisni tani kaq ishte puna jone, u degjua nje ze urdherues.
    Vendi ishte pa shtepia, plot pluhur dhe lluc.
    -Ku jemi?
    -Pushoni, asnje fjale...!
    -Ēpo ndodh keshtu, pyeti njera nga vajzat, ju na thate qe ne do shkonin me itali?
    -Atje do shkoni, mos kini merak. Vajzat shikonin te tmerrruara dy burrat qe ndane parate me dy te tjere qe i priten.
    Dy te tjeret, te beshem, te shemtuar me nje ton te larte dhe te eger bertiten.
    -Dilni tju shohim ku jeni. Vajzat u rreshtuan te kapura per dore pa ja ndare syte dy burrave. Trupat e brishte dridheshin si purteka. njeri prej tyre bertiti.
    -Hiqni bluzat.
    -Cfare? Pse?
    -Hiqni moj plehra bluzat, se dhame gjithe ato para per ju.
    Njera prej tyre guxoi te ngrinte zerin duke thene: -N. na premtoi se do na conte ne itali, ne shkolle dhe do flinim tek nje prift. -Ha ha ha qeshen te dy ata qe dukeshin si dy kafshe te egra me dhembe te prishur, qe qelbeshin ere djerse. Nje flakerime pershkoi fytyren e saj. Qielli nuk ishte me ai i pari, syte i digjnin, lotet rridhnin pa pushim. Te dyja te tjerat tek pane shoqen qe u rrezua, hoqen bluzat. Ngerdheshja e tyre, tek shiheshin me njeri tjetrin te ngacmonte qelizat ne ēdo pjese te trupit. Njeri e terheq te mjeren N. dhe e fut ne makine. Ulerimat e saj degjoheshin deri pertej rruges. Me pas heshtje. Dy te tjerat u binden dhe pesuan te njejtin fat. Dy kafshet shfrynin si te terbuar. te mjerat vajza te strukura me njera tjetren qanin me lot ngasherimi. Tashme ishte shume vone per ato. Pas nje ore nje grua u duk ne horizont.
    -I ke gati! - u pergjigjen dy kafshet. Te imta shume, po Sinjor Rossi keshtu i ka qef.
    Madama i mer vajzat, dhe i percjell ne Itali me traget.



    Tani se ku janė gabimet dhe ku janė bėrė korrigjimet, gjejeni vetė.






    Gjithė tė mirat,

    ns
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 10-10-2006 mė 11:25
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  16. #36
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Alba, mos i merr personalisht keto qe jane thene.
    Edhepse ishte bere njesimi i gjuhes, kjo nuk u perfill shume, sidomos andej nga jugu.
    Nje nder arsyet ishte pikerisht vellimi i madh i toskerishtes qe ish futur ne drejtshkrimin e gjuhes shqipe. Keshtu tosket, kur pane se gjuha e njesuar qenka e "njejte" me ate qe e flisnin rrugeve, fituan vetbesim dhe kurre nuk u bazuan ne fjalorin drejtshkrimor. Keshtu geget e veriut posa degjonin dike qe fliste toske mendonin se po fliste gjuhe te shkolluar letrare. Por e verteta dhe reuzltati eshte ky qe sheh vet. Gege te ofenduar dhe toske te pashkolluar gjuhesisht sa duhet.
    Keshtu, nena jote mund te kete menduar se mesuesi dhe arsimtari (qe ishin te gjithe vendas te saj) kishin folur drejte, por e verteta eshte se e kishin gabim. Te them edhe nje here, nuk kemi perse te shtyhemi. Gjeje dikund fjalorin e drejtshkrimit te gjuhes shqipe! Te gjitha i ke aty.

    E sa per debilat si:
    "... Llemadeo D. i cili eshte analist , gazetar dhe shkrimitar "
    te lutem i injoro sa te mundesh, se ta tregon emri vet se nuk eshte shqiptar. Ka kryer nje kurs gazetarie dhe tani e quaka veten analist gazetar dhe shkrimtar. Une kete dhe shoket e tij te llojit do ti fusja ne nje burg si nga ata te xhaxhait. Keta shkerdhyes te mediave e letrave shqipe duhet denuar me ligj, po t'me pyesnin mua, se turperojne gjithe kombin andej e kendej kufijve.
    ***
    "Ato ishin tre shoqe "
    Nuk fillohet mendimi, tregimi, narracioni, (thuaj si te duash) me "Ato".
    Cilat ato? Kush ato? Cka ato? -Ku ka lexuesi referenca, cka dhe kush jane ato?
    Nuk bene te referohesh ne dicka te panjohur dhe te pathene.

    "Kishin kohe qe thurnin plane "
    Ky eshte nje kalk, po edhe te mos ishte. Nuk mund thuash nje gje te palogjikshme dhe ajo te qendroje e drejte ne shkrim. Kush posedon kohen? Nuk mund te kesh kohe.
    Mbase deshironte te thoshte:
    Kishte kohe qe thurnin...
    Ne te njejtin varg, pa hyre ne ndotjet e parregullsite tjera, shprehja "mbase" nuk eshte perdorur me vend, sepse ka dhene numra preciz te moshave 14; 15; 17;
    Tjeter, ne letersi te paster nuk ben te perdoren numrat per kuptime si mosha etj.
    Shprehja "mbase" eshte shkurtim i "me behet se", dmth per dicka qe nuk je i/e sigurt dhe jo per gjera finite dhe precize si numrat e dhene.

    Te mos vazhdoj me tutje se u zgjat.

    p.s.:
    Te pershendes perzemersisht. Me behet qefi per interesimin qe keni ndaj mesimit te shkrimit dhe komunikimit ne gjuhen shqipe, si dhe nivelin qe keni arritur deri tani, shume.
    Do deshiroja qe te gjithe vellezerit dhe motrat qe gjinden jashte atdheut ta benin te njejten gje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #37
    Gone!
    Anėtarėsuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    TRE m. TRI f. numėror themelor. 1. Numri qė vjen menjėherė pas numrit dy dhe qė shėnon njė sasi tė barabartė me dy edhe njė. Tre vjet. Tre burra. Tre lisa. Tri gra. Tri ditė. Tri pjesė. Tri tė dhjetat. Pjesėtoj pėr (me) tre.

    2. numėror pėrmbledhės. TRE (tė), TRIJA (tė). Tre ose tri sė bashku a menjėherė. Erdhėn tė tre shokėt (tė trija shoqet)

    3. pėrd. em. sipas kuptimit 2 tė numėrorit themelor. U nisėn tė tre (tė trija).

    4. numėror rreshtor. I tretė. Dhoma (salla) tre. Kabina tre. Shkalla tre



    (Teksti mė lart ėshtė marr prej “FJALOR I GJUHĖS SĖ SOTME SHQIPE”
    Fjalori u ribotua sipas Botimit tė Akademisė sė Shkencave tė RPSSH,
    Instituti i Gjuhėsisė dhe Letėrsisė, Tiranė 1980)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 10-10-2006 mė 12:08

  18. #38
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Ne gegnisht thuhet dė djem e dy ēika, edhe per numrin 2 ekziston gjinia femrore dhe mashkullore. Nejse, kjo ishte paksa jasht teme, por vetem sa per informin te jua, jo per t'keq.

  19. #39
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Na rrofsh moj Rine, gjat na rrofsh.
    Se pari qe ke mesuar te shfletosh fjalorin ne kete moshe kaq te re.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #40
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga ALBA
    Edhe Zemrushja edhe Sadetja ka perdorur fjalen tri .

    Mu kujtua ajo loja me kungulleshka :

    tri
    po pse tri ,tre
    po pse tre, tri lol
    Alba nje lutje. Kete se paskam lexuar me heret. Dhe me terhoqi vemendjen, qenka interesante. Por e panjohur per mua. A ke mundesi te m pershkruash pak kete lojen e kungulleshkave, si behet, si luhet, cfare ka per subjekt te lutem?
    Ku e ka poenten loja dhe me cka udhehiqet?
    Te falenderoj paraprakisht. Pershendetje te perzemerta.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •