Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 89
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Une do vete mbas dy-tre ditesh ne mal, hera e pare qe vete ndose pjestaret e familjes sime kan ken me pare
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  2. #22
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anėtarėsuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    une edhe per kete vit nuk shkoj dot ne tomorr sepse ndodhem ne turqi. por kismet vitin tjeter mbase shkoj. Ju qe do shkoni na beni ndonje foto andej nga mali ti postojm ketu ne forum dhe te na hiqet edhe pak malli per ate vend.

    gezuar festen
    vari leshte

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    keto jan disa foto te marra me cel kur isha ne mal , ndose kualiteti s'eshte dhe aq i mire , por kaq munda lol enjoy :D
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    vazhdon....
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    .....continue delet dhe teqeja e pare ku ka shkel Abaz Aliu
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Pėrshėndetje,

    Mund tė mė tregoni mė shumė mbi mrekullitė e Teqes Tomorit, apo edhe pėr ritet fetare qė i kryeni aty ... ?!
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    e fundit lol...
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
    Pėrshėndetje,

    Mund tė mė tregoni mė shumė mbi mrekullitė e Teqes Tomorit, apo edhe pėr ritet fetare qė i kryeni aty ... ?!
    Fatkeqesisht kaq foto kam bere, por gjithsesi besoj se duhet te te japi nje ide te malit nese s'ke ken ndonjehere.
    Fotoja e fundit qe vura eshte teqeja e pare e malit.
    Ritet fetare me sa di une, eshte qe te therresh nje qingj ose sic i thone te besh kurban nje qingj dhe kur isha me familjen tek varri i baba tomorrit hodhem lek, aq sa te kesh , mund edhe ta taksesh qe nga shtepia . Kur vjen verdall vendit shpreh nje deshiren tende qe mund te jete per mbaresi te familjes etj.

    Aty tek mali kishte shume qingja qe do behesh gati per kurban, kur i shihja me vinte shume keq
    Data eshte nga 20-25 gusht mesa di une, mund te rrish sa te duash midis ketyre diteve, formon tenden dhe mund te kalosh naten. Por kujdes, duhet se s'ben me marr rroba te trasha se eshte shume ftohte naten.

    kaq ca te them tjeter...shpresoj qe te dhashe nje ide lol
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar mė parė nga Ervisa Lexo Postimin
    Fatkeqesisht kaq foto kam bere, por gjithsesi besoj se duhet te te japi nje ide te malit nese s'ke ken ndonjehere.
    Fotoja e fundit qe vura eshte teqeja e pare e malit.
    Ritet fetare me sa di une, eshte qe te therresh nje qingj ose sic i thone te besh kurban nje qingj dhe kur isha me familjen tek varri i baba tomorrit hodhem lek, aq sa te kesh , mund edhe ta taksesh qe nga shtepia . Kur vjen verdall vendit shpreh nje deshiren tende qe mund te jete per mbaresi te familjes etj.

    Aty tek mali kishte shume qingja qe do behesh gati per kurban, kur i shihja me vinte shume keq
    Data eshte nga 20-25 gusht mesa di une, mund te rrish sa te duash midis ketyre diteve, formon tenden dhe mund te kalosh naten. Por kujdes, duhet se s'ben me marr rroba te trasha se eshte shume ftohte naten.

    kaq ca te them tjeter...shpresoj qe te dhashe nje ide lol
    Faleminderit e Nderuar : Ervisa
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Eve
    Anėtarėsuar
    20-06-2002
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    1,150
    Gjithashtu harrova te them se rruga ishte zgjeruar goxha, mund te shkembeheshin dy makina vajtje ardhje. Para ca vitesh rruga ka ken keq, kishte pjese te rruges kur duhej me ec me njetro kur shkembeheshin dy makina , sic me kane then lool.
    Te behej me asfalt do ishte me mire, do vinin me shume njerez nga Shqiperia por dhe tani mire eshte

    ILMGAP: u welcome
    Lost time is never found again.
    -Benjamin Franklin-

  11. #31
    Po lopa ime duket qe nga mali i Tomorrit?shaka shaka!
    Tani seriozisht,me gjithe respektin qe kam per bektashinjte,per malin e Tomorrit mendohet qe ka qene vend peligrinazhi qe ne kohet pagane nga popullata Ilire,une kete e kam hasur ne disa libra historike,me se fundi edhe ne librin e Agron Fico-s!
    Nuk vertetohet qe mali i Tomorrit ishte i shenjte edhe per kristianet ilire,ndersa bektashinjte e pervetesuan(no problem),ndoshta ajo gjurma e kembes aty ka qene gjurme e ndonje dinosauri,sepse njerezit e shenjte nuk lene gjurma,ato fluturojne ne ajer!

    Mos te tregojme perralla tani!
    Historine e kemi me te moēme se sa fete monoteiste!
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  12. #32
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Oroshi,Mali i Tomorrit sic thate ju ka qene vend pelegrinazhi per popullsite pagane sikunder mali i Olimpit.Ne kohen e perhapjes se Bektashizmit ne viset Shqiptare,nje Dervish shkoi ne Qerbela per pelegrinazh dhe solli prej andej nje traste me balte nga vari i Abaz Aliut dhe e vendosi ne Malin eTomorrit.Keshtu lindi nje tradite qe besimtaret te shkonin dhe te kryenin nje vizite ne kete vend duke besuar se Shpirti i Tij vjen ne Tomorr ne fund te Gushtit.Keshtu filloi kjo tradite qe ka disa qindra vjet qe kryhet.Ketu e ka mare frymezimin edhe Naim Frasheri kur thote ne poemen Abaz-Aliu
    "...Abaz Aliu u Tomorre
    erdhi afer nesh
    Shqiperia s'mbet e gjore
    Se Zoti e desh"
    Sa per gjurmet qe gjejne neper shpella une prsonalisht mendoj dhe besoj se ato jane vepra te njerezve qe kerkojn te nxjerin fitim financiare duke mashtruar bujarine e njerezve.Gjurme te tilla jane te zakonshe ne cdo shkemb.
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  13. #33
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Per here te pare kam shkuar me 1989 ne Tomorr, pamja madheshtore , hapsire, liri, dukej qe komunizmit po i vinte fundi. ne kauret shkonim per te pire ndonje gote me shume dhe bashke me vellezrit e tjere muslimane kemi boshuar kamione me alkool, kemi shijuar me nga afer yjet, kemi ndejtur pa gjume, kemi kenduar e degjuar radion(Iliria) deri oret e mengjezit kemi ngrene e kemi kaluar aq bukur. askush nuk interesohej se c'ishte kjo teqe, kishe xhami, tempull apo gjera te tilla, te gjithe kishin ardhur te shijonin pak liri dhe per cudi ne nje vend qe vjen nga e kaluara si i shenjte, si me njerezor te pakten se Komunizmi.
    .....
    si tani me kujtohet te kendonin te gjithe ;

    O vemi, o s'vemine mes te pyllit do vemi,
    atje ku vemi dhe bota nuk na sheh.....
    ......
    ..............dhe te tjera kenge beratase.
    Ishte nje magji e vertete, ishin ditet e para te lirise.
    Hajde pra gezuar!
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  14. #34
    2010 Triplete Maska e oliinter
    Anėtarėsuar
    14-11-2004
    Postime
    2,806
    faleminderit per fotot me nxorre mallin e atij vendi. une jam rritur ne ate mal dhe cdo koder e njoh ne pellemb te dores. nuk paska ndryshuar fare si vend. perseri ngelet madheshtor.

    Nuk te pyeta nga Corovoda deri ne gjerbes si ishte rruga? dhe a kishin ndermend ta shtronin ate rruge?

    edhe njeher faleminderit per fotot
    vari leshte

  15. #35
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anėtarėsuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    Mu ngjeth mishi sa pashe kete teme per malin e tomorrit.

    Ky Mal pervecse eshte nje mal i mbrekullueshem per shkak te natyres qe ajo mbart ai ka dhe dicka tjeter qe se ka asnje mal tjeter sepse ai eshte nje mal i bekuar dhe kushd ka vajt tek ai mal ka marr bekimin.

    Per mua si skapali qe jam edhe pse kam vajtur disaher aty asnjeher nuk mundem te kenaqem ndonjeher sepse eshte nje vend qe me mbrekullon shume.

    Ju uroj gjith bekashinjve dhe gjith shqiptarve gezuar festen
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  16. #36
    Bektashinjte jane shum te nderuar,shume tolerante,dhe te krenohen qe ne mesin e tyre kishin vellezerit Frasheri!
    Keni edhe nje virtyt qe fete e tjea ne shqiperi e kane me pakice-jeni shume patriote!Bravo!
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga OROSHI Lexo Postimin
    Bektashinjte jane shum te nderuar,shume tolerante,dhe te krenohen qe ne mesin e tyre kishin vellezerit Frasheri!
    Keni edhe nje virtyt qe fete e tjea ne shqiperi e kane me pakice-jeni shume patriote!Bravo!
    E verteta le te thuhet sic eshte.

    Amin! lol Edhe une Bektashi jam po nuk di shume rreth fese tone, dhe s'kam qene ndonjeher ne mal te Tomorrit.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  18. #38
    Mendo veē faktin qe Kyegjyshata Boterore asht ne Shqiperi!
    Kjo tregon ma se miri perndjekjet dhe masakrimet qe u jan ba bektashinjve!
    Bektashinjte kurre nuk kane shfrytezu mikpritjen dhe tolerancen fetare te shqiptareve,per te punu ne dem te shqiptarizmit!
    Perkundrazi!Jane nje faktor bashkimi!
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  19. #39
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga OROSHI Lexo Postimin
    Bektashinjte jane shum te nderuar,shume tolerante,dhe te krenohen qe ne mesin e tyre kishin vellezerit Frasheri!
    Keni edhe nje virtyt qe fete e tjea ne shqiperi e kane me pakice-jeni shume patriote!Bravo!
    Deshmia mė e mirė ishte nė luften e fundit nė Kosovė kunder serbve dhe pushtetit serb.

    Ne Gjakovė, ka mėse shumti Bekteshinje, unė njof shumė burra dhe familje tė ngritura kombėtarisht dhe qe kan dhene kontribut te madh per Kosoven, shumė familje, ama me familje i ka vra serbi ne Gjakovė.

    Eshte e vertete se janė shumė tolerat dhe njerez te mirė, kam njė pervojė tė mirė me ta dhe thuaja se jemi rritur se bashku. I kam edhe so miq. Beso se janė njerez shumė me dashuri dhe tolerancė. Por edhe patriot dhe trima.

    Kemi disa deshmorė nga Gjakova me perkatesi bektashinj, njėri nder ta i cili ishte shok i pa ndarė i imi ėshtė Emin Dana lavdi i qoftė, te cilit ia kan demtuar edhe familjen, vėllaun ia kan pas vra serbet ne vitin 1990 ne demostrata, ndersa te tjeret nga familja ne vitin 99 sikurse ehe Eminin. Prap, e kan vra Eminin, por jo idealin e Eminit, sepse ideali i tij dhe i familjes sė tij ishte ēlirimi i Kosoves.

    Si perfundim, i dua dhe i respektoj, respekti fitohet dhe keta e meritojnė.

    toni77
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 26-08-2009 mė 21:56
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  20. #40
    E vertete!
    Tek bektashinjete nuk ka xhihad,nuk ka lufte per fe,pine vere e raki,mishin e leprit nuk e hane,e kane per xhynah!
    Ne Shqaiperi bektashizmi eshte i perhapur nga Kruja ne Gjirokaster!
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Per Malin e Tomorrit, si Olimpi shqiptar!
    Nga Astrit Kosturi nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 08-05-2009, 12:17
  2. Mali i Shenjtė i Tomorrit
    Nga ATMAN nė forumin Komuniteti bektashi
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-08-2004, 04:59
  3. Makarona ne Malin e Tomorrit
    Nga Brari nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:16
  4. Mali i shenjtė i Tomorrit
    Nga Sokoli nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-05-2002, 04:03

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •