Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  PHP - Skript pr vargje t rastit

  Pershendetje! Desha te kerkoj nga ju qe njihni gjuhet programuese per Web Dizajn nje kod qe une nuk kam arritur ta krijoj por as ta gjej te gatshem.

  Behet fjale per nje kod qe kane shum web site qe ben te mundur zgjedhjen e nje teksti me rastesi ose sipas radhes dhe teksti ne fjale ndryshohet cdo here qe hapet web sajti ose me Refresh. Konkretisht kesi lloj tekstesh perdorin web sajtet www.vetevendosje.org, www.rruzull.net, www.albasoul.com etj, dhe keto perdorin per te vendosur fjale te urta ne nje tabele te vogel ose per te ndryshuar menyne ne menyre automatike siq ben rruzull.net psh.

  Psh fjalet e urta qe ndryshojne ne cdo refresh.

  Interesant qe nuk e di nese behet me PHP HTML, JAVA SCRIPT apo me cfare se di.

  Une njoh HTML mjaft mire dhe PHP deri dikund por sdi si ta bej kete kod.

  Besoj e keni te qarte per cfare behet fjale por sidoqofte munde ta sqaroj nese me kerkohet.

  Faleminderit paraprakisht nese dikush merr mundimin te me gjej apo programoj kete.

 2. #2
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  S pari duhet t zgjedhsh ku do ruash informacionin (fjalet e urta, vargjet, etj.). Informacionin mund ta ruash ne nje databaz (sqlLite, MySql) ose n nj skedar t thjesht me tekst.

  M posht ke nj shembull q i ruan fjalt e urta n skedarin fjalet_e_urta.txt t ndara me ===.

  Skedari fjalet_e_urta.txt

  Kodi:
  Ruaju 3 gjrave n jet....zjarrit, ujit dhe qeveris
  --- Populli
  ===
  Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.
  --- Gregoire
  ===		
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilin ai tallet.
  --- Goethe
  ===		
  Burrat, ma chere, jane si balonat. Sa me teper tu japesh fill, aq me kollaj i mban.
  --- Dumas
  ===		
  Njohja per njeriun eshte nje mjet i mrekullueshem per te shkaterruar veten.
  --- Nietzsche

  Skedari fjalet_e_urta.php
  Kodi PHP:
  <?php

  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
  // Hap skedarin, perdor ndaresin per ta ndare ne vargje
  // dhe kthen nje nga keto vargje rastesisht. 
  //
   
  function merrVargunERastit ($emriSkedarit$ndaresi) {

      
  // nese nuk ekziston skedari, nuk kthejme asgje
      
  if (!file_exists($emriSkedarit)) {
          return 
  ''
      }
      
      
  // lexojme te dhenat e skedarit
      
  $teDhenat file_get_contents($emriSkedarit);
      
      
  // i copetojme te dhenat 
      
  $copat explode($ndaresi$teDhenat); 
      
      
  // marrim nje numer te rastit midis 0 dhe numrit te copave
      
  $nrRastit rand(0count($copat) - 1); 
      
      
  // kthejme copen e rastit    
      
  return $copat[$nrRastit]; 
      
  }


  $EMRI_SKEDARIT 'fjalet_e_urta.txt'
  $NDARESI '==='

  $fjalaERastit merrVargunERastit($EMRI_SKEDARIT$NDARESI); 

  echo 
  $fjalaERastit

  ?>

  Si ta vsh n pun

  Vendosi t dy skedart n t njjtn dosje. Sa her q hap faqen PHP, do shikosh nj fjal t urt t rastsishme.

  Edi

 3. #3
  Te Lumte Edspace. Une e dija qe duhej te vendoseshin fjalet ne txt document edhe qe duhej ne te njejten dosje. Thjesht nuk munde te programoja scripten PHP. Tash e pashe si behej. Te Faleminderit shume.

  Une kam profesion rrjetet kompjuterike mirepo mirrem me web si hobi. Kisha pyetur nje koleg gjerman ne firmen ku punoj per te me bere kete script. Ai e ka profesion PHP dhe per kete pune paguhet, ben web sajta. Mirepo mua sme tregoi, bile kur i thosha une se kjo behet me PHP, thoshte nuk eshte e mundur sepse kinse ai njeh mire PHP. Tani do ti them qe shqiptaret dijne me mire hahaha.

  Faleminderit - Respekt

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Gzohem q msove dika t re. T kshilloj t lexosh temat e tjera n lidhje me PHP pr t msuar edhe m shum. Mos nguro t pyessh po t kesh paqartsira.
  Edi

Tema t Ngjashme

 1. Kur t gjith i dhuronin vargje Enver Hoxhs
  Nga Coli-i-vogl n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:20
 2. Shrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:16
 3. Shqipria prball ndrgjegjes s gjymtuar t saj
  Nga Shn Albani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 22-09-2005, 12:27
 4. Kur t gjith i dhuronin vargje Enver Hoxhs
  Nga Diabolis n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00
 5. Njtrajtshmri
  Nga SkenderRusi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-12-2004, 06:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •