Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 135
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424

  Himar, msimi nis me himnin grek

  T pranishm n rihapjen e shkolls pas 60 vitesh prfaqsues t lart t shtetit shqiptar dhe atij grek


  Himar, msimi nis me himnin grek

  Hapet shkolla greke, inagurimi i gjith n gjuhn helene  --------------------------------------------------------------------------------

  Artan Hoxha
  a.hoxha@gazetashqiptare.com

  Nn tingujt e himnit grek, knduar n kor nga gjith t pranishmit,(t vegjl a t mdhenj) dhe n pranin e prfaqsuesve t shtetit shqiptar e atij grek, nj grusht himariotsh greqishtfols i dhan dorn e fundit realizimit t ndrrs s vjetr helene. Nga e hna e 18 shtatorit 2006, Himara, m n fund u b me shkoll n gjuhn greke. Pr her t fundit nj shkoll e till ishte mbyllur gjashtdhjet vjet m par, qysh n vitin 1946. N t vrtet shiritin e inagurimit t ksaj shkolle e kishte prer qysh m 26 shkurt t ktij viti zv-ministri i jashtm grek, Euripidis Stilianidhis. Ceremonia e fundshkurtit gati sa s'prfundoi n nj incident diplomatik pasi turma e prfshir nga euforia e realizimit t nj "ndrre shekullore" nuk u prmbajt dot, duke hedhur njra pas tjetrs disa parrulla antishqiptare, deri te "Himara sht greke". Kt radh autoritetet shqiptare dhe ato greke u kujdesn q t shmangnin bujn dhe pranin e mediave, duke zhvilluar nj ceremoni modeste, larg syrit t opinionit shqiptar pr t mos shkaktuar "kokarje" t kota.
  Ceremonia
  Qysh n ort e para t mngjesit t s hns, 32 fmij t moshs nga 4 deri 7 vje, t mbajtur pr dore nga prindrit e tyre, i jan drejtuar gjith shnd e ver shkolls s re. Ndryshe nga ceremonia e 26 shkurtit, kt radh, flamurit shqiptar i ishte rezervuar nj vend m dinjitoz. Flamuri kuqezi spaku nuk ishte strukur n ndonj qoshe, por ishte vendosur prkrah flamurit helen dhe atij t Bashkimit Evropian. Rreth ors 08.00 n oborrin e shkolls s ndrtuar n truallin e kishs s vjetr t Himars fshat, u mblodhn rreth 40-50 veta. T pranishm n ceremoni ishin Ministri i Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta Kosta Barka, Kryetari i PBDNJ-s Vangjel Dule, Ambasadori i Greqis n Tiran Konstandinos Kokosis, nj prfaqsues i Kishs Ortodokse nga Mitropolia e Shenjt e Gjirokastrs, Kryetari i Bashkis s Himars, Vasil Bollano, Kryetari i Kshillit Bashkiak t Himars Savo Prifti si dhe prfaqsues lokal t Omonias. I pari e mori fjaln kryebashkiaku i Himars, Bollano. Pas tij foli kreu i PBDNJ-s Vangjel Dule, ambasadori grek Kokosis, dhe u bn prshndetjet e rastit. I vetmi prfaqsues shqiptar n kt ceremoni, q nuk i prkiste minoritetit grek dhe nuk e njihte mir gjuhn helene, kryetari i kshillit Bashkiak t Himars, Savo Prifti, nuk u lejua t merrte fjaln pr t mos shkaktuar ndonj "surpriz" t pakndshme. Ceremonia e hapjes s shkolls s Himars u zhvillua e gjitha n gjuhn greke, edhe pse aty kishte prfaqsues t lart t shtetit shqiptar dhe msimi do t zhvillohet n t dyja gjuht. Prpara se nxnsit t hynin n bankat e shkolls, t pranishmit knduan n kor himnin kombtar grek, duke "harruar si padashje" t dgjonin qoft dhe t rregjistruar nga ndonj manjetofon i rastit, himnin kombtar shqiptar.
  Shkolla
  Shkolla 9-vjeare e Himars fshat, u inagurua nga zv/ministri i jashtm grek Stilianidhis dy muaj prpara se t paisej zyrtarisht me licenc nga Ministria e Arsimit dhe t merrte miratimin e Qeveris Shqiptare. Ajo sht nj shkoll jopublike, ku nxnsit do t studjojn pa pages. N vitin e par t saj, do t ket 32 nxns, ku afro gjysma e tyre do t ndjekin klasn e par, ndrsa pjesa tjetr do t ndjekin arsimin parashkollor. N licencn e lshuar nga Ministria e Arsimit thuhet se "msimi do t zhvillohet n gjuhn shqipe si edhe n gjuhn greke". Stafi prbhet nga pes msues, dy prej t cilve kan ardhur nga nj fshat i minoritetit, ndrsa t tjert jan nga Himara.
  E drejta vonon, por nuk harron!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424

  Stacionet greke pushtojn jugun e vendit

  Stacionet greke pushtojn jugun e vendit
  Stacionet greke kan nisur t pushtojn territoret e jugut t vendit. Fenomeni ka filluar t marr prmasa t frikshme n zonat e Gjirokastrs dhe Sarands, ku stacionet e radiove dhe televizioneve greke kan nisur ekspansionin e tyre ndaj mediave elektronike vendase, t cilat n shum raste jan t pafuqishme pr t prballuar t gjith kt luft elektronike q ka nisur. Televizionet greke, kan arritur deri n at pik sa kan vendosur transmetues edhe n pikat e transmetimit t televizioneve shqiptare, jo vetm n kundrshtim t plot me ligjin shqiptar pr radion dhe televizionet, por edhe duke prishur n mjaft raste sinjalin e televizioneve vendase.Edhe pse stacionet greke q transmetojn n brendsi t kullave shqiptare t transmetimit kan vite q ushtrojn funksionin e tyre, vetm dy dit m par KKRT sht kujtuar t largoj nj numr prej tyre, por nuk sht e fuqishme q t ndaloj ekspansionin. Vetm n pikn e Krculls, q gjendet n pjesn m t lart t Gjirokastrs, jan fikur pes transmetues t kanaleve greke si, MEGA, ANT, ET1 dhe ALFA. Por me sa duket jan harruar pikat e tjera t transmetimit n Gjirokastr dhe n gjith jugun e vendit. Transmetues t till, t quajtur pirat por t vendosur n kulla me kontrata me shtetin, jan edhe n pikat e Gllavs apo edhe t Sopotit, nga ku marrin sinjal t gjith zonat e jugut t vendit. Dhe kjo sht vetm pr televizionet. Ndrkoh q radiot transmetojn nga brenda kufijve grek dhe vetm me vendosjen e zhurmuesve mund t zgjidhet problemi. Mirpo konflikti vazhdon te jet i hapur, shum prej kanaleve greke, q kan uzurpuar jugun, transmetojn n t njjtin brez frekuencash me televizionet shqiptare, duke prishur n kt mnyr transmetimin e ktyre t fundit dhe duke bllokuar n shum raste sinjalin n shqip. Dhe n kushte t tilla, n Gjirokastr apo Sarand je i detyruar t msosh se far ndodh n Shqipri, n kohn q MEGA apo ANT japin lajmet nga rajoni, dhe normalisht duhet t msosh greqisht. Problemi i kanaleve greke sht nj problem i vjetr dhe n Gjirokastr ka lindur prej kohsh, por askush nuk e ka par t udhs q t jap nj zgjidhje t plot. Ajo q l m shum pr t dshiruar sht sjellja e KKRT-s. Nse nj kanal shqiptar pr t transmetuar krkon nj mal me shkresa dhe dokumente, nj stacion grek, mjafton t paguaj qeran e kulls s antenave dhe sht n rregull. Kanalet e t5elevizioneve greke, n Gjirokastr dhe Sarand mund t shihen edhe nga transmetuesit e fuqishm t vendosur n Janin apo n Korfuz. N kushte t tilla, ndiqen fuqishm kto stacione. Madje rasti m flagrant i lojs s ktyre televizioneve sht Kampionati Botror i futbollit. N nj koh q Botrori nuk ofrohej falas nga asnj prej stacioneve shqiptare, n jug t vendit ai ndiqej n valt e televizionit grek MEGA, q kishte t drejtn e transmetimit pr Greqin, dhe pr jugun e Shqipris. Nj fakt i till, vjen pikrisht pasi nuk ka nj institucion q t prcaktoj mnyrn se si do t ndiqen kanalet e huaja n vend dhe si duhet t transmetojn ato. Deri tani nuk ka patur n asnj moment krkes llogarie dhe n Sarand sht br e zakonshme q televizionet shqiptare shuhen n satelit me pages, ndrkoh q stacionet greke shihen mjaft pastr dhe me nj sinjal shum t mir n t gjith cepat e qytetit. Madje arrihet deri aty, sa kombtarja e futbollit shihet si dikur tek shtpia e komshiut q ka aparat satelitor, q t mund t kap Televizionin Publik Shqiptar, i cili nuk sht n gjendje t mbuloj me sinjal edhe kt zon t vendit

  Sot
  E drejta vonon, por nuk harron!

 3. #3
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Shqiptaret duhet te bejne dicka, nese shkel ligjin shqiptar atehere rrezojini antenat.

 4. #4
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  57
  Postime
  1,068
  Jam kurioz te di a do te mesohet ne kete shkolle historia e Shqiperise pervec asaj Greke dhe nese po, c'do te jete ai qe do ta didaktoje: shqiptar minoritar grek apo shqiptar jominoritar grek?
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  [QUOTE=Arben Kote]Jam kurioz te di a do te mesohet ne kete shkolle historia e Shqiperise pervec asaj Greke dhe nese po, c'do te jete ai qe do ta didaktoje: shqiptar minoritar grek apo shqiptar jominoritar grek?[/QUOTRASTESISHTE LEXOVA DJE NJE ARTIKULL.....QE FLISTE SE GJITH JUGU ESHTE GREQI.......ME TE VERTET U BEFASOVA......DHE GREQIA KA FILLUAR TE JAP 300 EURO NE MUAJ PENSION PER MINORITARET DUKE PERFSHIR SARANDEN HIMAREN GJIROKASTREN DHE SHUM VENDE TE TJERA TE JUGUT......DHE NJEREZIT E KETYRE VENDEVE E QUAJN VETEN GREK ............DHE TI ME TE VERTET MENDON SE DO PYETEN JOMINORITARET ??????????


  TE PERSHENDES.........

 6. #6
  Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  Athina fck city
  Postime
  202
  [QUOTE=ALINOSA]
  Citim Postuar m par nga Arben Kote
  Jam kurioz te di a do te mesohet ne kete shkolle historia e Shqiperise pervec asaj Greke dhe nese po, c'do te jete ai qe do ta didaktoje: shqiptar minoritar grek apo shqiptar jominoritar grek?[/QUOT

  RASTESISHTE LEXOVA DJE NJE ARTIKULL.....QE FLISTE SE GJITH JUGU ESHTE GREQI.......ME TE VERTET U BEFASOVA......DHE GREQIA KA FILLUAR TE JAP 300 EURO NE MUAJ PENSION PER MINORITARET DUKE PERFSHIR SARANDEN HIMAREN GJIROKASTREN DHE SHUM VENDE TE TJERA TE JUGUT......DHE NJEREZIT E KETYRE VENDEVE E QUAJN VETEN GREK ............DHE TI ME TE VERTET MENDON SE DO PYETEN JOMINORITARET ??????????


  TE PERSHENDES.........
  Tani ne si njerez mund te degjojem shume budalleqe dhe shume thashetheme por mendoj se kemi llogjiken per te par te vertetn dhe te kritikojem ato qe na thone te mos i ham si buka e gojes...Nuk eshte gje e keqe ti mendohemi ndonje here para se te flasim...ose te shkruajem.
  Mind is like a parachute it works best when it is open
  Dalai Lama

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Jak' o dit' e uruar! Qe lint nga perendon, At' an' e ke ndritur, E ne pse na harron?
  Postime
  140
  Ministri i Arsimit e dha licensen per hapjen e shkolles Greke ne Himare, duke ua realizuar endrren e tyre minoritareve Grek, tani atij i mbetet dhe nje gje per te ber. Genc Pollo ta mbaj premtimin ce dha kur u be minister i arsimit nje vit me par, se brenda 2006-es ne Greqi do te hapen shkolla ne gjuhen Shqipe per emigrantet Shqiptar ce jetojne atje.

 8. #8
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  57
  Postime
  1,068
  #4
  ALINOSA
  i/e regjistruar
  Antarsuar: 10-05-2006
  Postime: 133
  [quote=Arben Kote]Jam kurioz te di a do te mesohet ne kete shkolle historia e Shqiperise pervec asaj Greke dhe nese po, c'do te jete ai qe do ta didaktoje: shqiptar minoritar grek apo shqiptar jominoritar grek?[/QUOT

  RASTESISHTE LEXOVA DJE NJE ARTIKULL.....QE FLISTE SE GJITH JUGU ESHTE GREQI.......ME TE VERTET U BEFASOVA......DHE GREQIA KA FILLUAR TE JAP 300 EURO NE MUAJ PENSION PER MINORITARET DUKE PERFSHIR SARANDEN HIMAREN GJIROKASTREN DHE SHUM VENDE TE TJERA TE JUGUT......DHE NJEREZIT E KETYRE VENDEVE E QUAJN VETEN GREK ............DHE TI ME TE VERTET MENDON SE DO PYETEN JOMINORITARET ??????????


  TE PERSHENDES.........

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Mendoj se:

  Eshte mekat te ndalosh dike te mesoje gjuhen qe ai e konsideron amtare.Ne rastin e minoritetit grek ne Shqiperi une personalisht jam me ate qe te mesojne gjuhen e tyre e te shkollohen qe te mos ndiejne qe jane pakice e keqtrajtuar dhe pa te drejta pavaresisht se shume nga minoritaret jane perfshire ne jeten politiko-ekonomiko-shoqerore ne Shqiperi, ky eshte realitet,jane shtetas shqiptare.POR CDO GJE NE KUADRIN E LIGJEVE TE SHTETIT SHQIPETAR.
  Eshte detyre e qeverise shqiptare te funksionojne ligjet e shtetit shqiptar edhe ne ato zona.ME EURO MUND TE BLIHEN NJEREZIT JO SHTETI ,AI BLIHET ME LUFTE tani s'eshte "e modes" LUFTA ndoshta me vone.
  Nga ato euro pensioni shteti mund te marre 50%po te nxjerre nje ligj dhe keshtu jane te kenaqur dhe minoritaret (qyl e kane ) dhe shteti ben punen e tij .
  Me sa po lexoj per ceshtjen e minoritareve Athina eshte "alarmuar"nga emigrimi i "vorioepirioteve"dhe "boshatisja"ne mase e zonave ku ata jetonin duke u shperngulur ne greqi kryesisht.Pensioni duhet te jete nje nga masat urgjente te parandalimit, besoj.
  Mire bene qe lejojne shkollat tani s'kane c'te thoneme greket te drejtat ,te drejtat,te drejtat merri dhe te drejtat .
  Jemi shtet mese evropian.Si keto te drejta jam i bindur se greket do japin edhe per camet se ndryshe shkolla hapen shkolla mbyllen dhe kthehemi prape nga e paaaaraaa.
  Per sa i perket jominoritareve kurajo c'te them shteti do te vonohet ta beje jeten e tyre me te rehateshme po do te behet nje dite dhe shpresoj qe femijet tane ta arrijne.Perkohesisht shume kane zgedhur kurbetin si zgjidhje nese futemi ne evropen e bashkuar do te jemi edhe ne "minoritare"

  pershendetje dhe respekt
  nga A Kote
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  46
  Postime
  1,084
  Citim Postuar m par nga karaburuni
  Ceremonia e hapjes s shkolls s Himars u zhvillua e gjitha n gjuhn greke, edhe pse aty kishte prfaqsues t lart t shtetit shqiptar dhe msimi do t zhvillohet n t dyja gjuht. Prpara se nxnsit t hynin n bankat e shkolls, t pranishmit knduan n kor himnin kombtar grek, duke "harruar si padashje" t dgjonin qoft dhe t rregjistruar nga ndonj manjetofon i rastit, himnin kombtar shqiptar.
  .

  O shqiptar...apo sjeni shqiptar harrova!

  Kur e lexon qe himni kombetar shqiptar nuk kendohet dhe gjithe ceremonia behet ne greqisht nxjerr konklusion qe greket nuk e kan kerkuar shkollen per drejtat e tyre por per qellime te mbrapshta.

  Ajo qe me cudit eshte ku e gjejne forcen dhe kurrajone kto flliqesirra te bejne keshtu? Kush jane kta qe tallen me shtetin shqiptar? Ku eshte ministria e arsimit qe e ka miratuar programin e cermonise? Ku eshte kisha ortodokse shqiptare? ku eshte shik-u? Ku jane patriotet shqiptar? pse o njerez na fyni aq shume duke mos e kenduar hymin tone shqiptar? pse sdoli njeri te thote ore po hymini shqiptar nuk u kendua...ah shqiptari e mjerra shqiptari.

  Une ndihem shume i ofenduar nga kto veprime greke. Deshe shkollen ta hapem po pse me cperbuz himin ne token time o grek i poshter?

  Sa turp.
  Ndryshuar pr her t fundit nga vagabondo_nyc : 23-09-2006 m 14:58

 10. #10

  Grek Apo Shqiptar

  Desha Te Pyes Vorio Epiri;dropulli, Himara,saranda....kane Qene Ndonjiher Pjes E Shtetit Grek.perse Quhen Minoritar Kan Qen Ndonjiher Keta Qytetar Grek.sa Per Shkollen Dhe Himnin Ne Skemi Qeveri.c'ne Ne Toke Shqiptare Te Kendohet Himni Grek Dhe Te Ngrihet Flamuri.po Te Duan Ta Mesojne Greqishten Si Gjuhe Te Huaj.ne Greqi Kur U Vu Himni Shqiptar U Fershellye Dhe U Sha,ne Nea Smirni Ku U Be Ndeshja E Te Rinjve U Gris Flamuri Shqiptar,ne Krete U Vra Nji Shqiptar Dhe U Rahen Shume Te Tjer,ne Zakintho U Vra Nji Djal Dhe U Plagos Nji Tjeter,ne Athine Policia Ne Vend Ti Mbronte I Ndiqte Neper Omonia.dhe Te Gjitha Keto Se Jemi Shqiptar,se Nuk Kemi Qeveri,se Qeverit Tona Si Perfill Njeri,jane Vegla Te Grekut,prandaj Ngrihet Flamuri Dhe Kendohet Himni Grek,sa Turp,dhe Ky Eshte Vetem Fillimi.kemi Qene Te Varfer Por Krenar,tani Jemi Vetem Te Varfer.te Pakten Te Ngelemi Shqiptar..

 11. #11
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  [QUOTE]
  Citim Postuar m par nga karaburuni
  T pranishm n rihapjen e shkolls pas 60 vitesh prfaqsues t lart t shtetit shqiptar dhe atij grek


  Himar, msimi nis me himnin grek

  Hapet shkolla greke, inagurimi i gjith n gjuhn helene
  Urime per suksesin e mire qe po tregon qeveria e Malokeve (malesoreve hajna, plakites, vrases me pagese, miq shkijesh, perqares, plangeprishes, trathtare,zjarrndezes te pasurive te komshinjve dhe te shtetit.E filluan me 1992 po e vazhdojne tani me 2006.Pikerisht ashtu siq ua ka caktuar orarin e punes ne dy nderrime PS dhe PD ( te qeverisjes) Greku!

 12. #12
  Shkollat shqiptare jane hapur ne Angli, Itali etj...cfare ka ketu per tu cuditur e vajtuar kaq shume, nese nje shkolle greke qenka hapur ne Shqiperi, apostafat per minoritetin grek?! Gjithashtu, si ne rastin e Himares, edhe shkollat shqipe, me himnin shqiptar jane hapur. Ketu nuk shoh aspak maloke, hajna e plackites ti 'kurrkushi' qe akoma i thua cekicit, qekiq...Ketu shoh thjeshte hapa demokratike, progres ne marredheniet me fqinjet dhe nje plus drejte Europes... Boll bete kaq panik njerez, calm down!

  Shkolla turke ka rreth 14 vite (besoj) qe eshte hapur mes Tiranes... Keshtu vajtuat edhe atehere?

 13. #13
  Te hapen shkolla ne gjuhe te huaja ne vende te ndryshme, nuk eshte ndonje gje e rralle, por te hapet nje shkolle greke ne Himare per minoritetin grek, kjo eshte nje absurditet. Himara as ka qene, as eshte minoritet grek. Nese ne Himare ka njerez qe flasin edhe greqisht, nuk eshte ndonje cudi, por kjo nuk e ben minoritet grek sepse i bie Durresi, Vlora,..etj te jene minoritet italian, amerikan a ndonje shteti tjeter.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 14. #14
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga shigjeta
  Te hapen shkolla ne gjuhe te huaja ne vende te ndryshme, nuk eshte ndonje gje e rralle, por te hapet nje shkolle greke ne Himare per minoritetin grek, kjo eshte nje absurditet. Himara as ka qene, as eshte minoritet grek. Nese ne Himare ka njerez qe flasin edhe greqisht, nuk eshte ndonje cudi, por kjo nuk e ben minoritet grek sepse i bie Durresi, Vlora,..etj te jene minoritet italian, amerikan a ndonje shteti tjeter.
  Ne Himare ka pasur shkolle greke perpara regjimit komunist. I gjithe problemi filloi me regjimin komunist qe edhe shkollat greke i mbylli edhe gjithe zonen e Himares e shpalli jominoritare ne menyre te paligjshme. Edhe kjo ka shpjegimin e vet, sepse Himara ka qene djep i nacionalizmit grek ne rajon. Nuk eshte e rastit se shumica e luftetareve dhe udheheqesve ushtarake te kryengritjes se 1914 ishin te gjithe Himarjote. Duke dashur te parandaloje rreziqet eventuale nga Himara, rregjimi komunist mbylli shkollat, internoi disa familje greke dhe filloi vendosjen e familjeje nga fshtrat labe perreth.

  Ne qofte se nuk ka grek atje atehere si e shpjegon faktin qe edhe pas 60 vjeteve pa shkolle njerezit ne Himare flasin greqisht?

  Sot nuk jemi as ne 1914, as ne 1946 dhe hapja e shkolles greke ne Himare eshte nje vendim domethenes i qeverise shqiptare. Ne te tilla raste kendohen qe te dy himnet, edhe ai shqiptar edhe ai grek, por gazetari duket se ka 'harruar' ta permendi ne menyre shume te dyshimte. Kete e vertetoj se kam qene prezent ne shume celje te viteve shkollore ne zonat e minoritetit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tannhauser : 24-09-2006 m 10:41

 15. #15
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Sa vjet kan kta grekofon n Shqipri ??
  Sa breza qytetare shqiptar kan kaluar q kur bej Vrioni i solli n Shqipri nga Greqia pr ti punuar tokat e ifliqeve t tij??

  Sipas llogjiks t pjerdhur greke, i bie llogaria, q amerika t rifilloj ndarjen sipas minoriteteve dhe nacionaliteteve q erdhn n USA disa qindra vjet m par!
  Grekofont n Shqipri, jan prej 4 brezash qytetar shqiptar, ashtu sikurse jan dhe arvanitasit n Greqi.
  Prse greko-malakat, pr t njjtn shtje kan 2 t kundrta??!!
  Arvanitasit pr ta, jan grek, por minoritart grekofon, nuk jan shqiptar.
  Sa shkolla shqipe ka pasur pr arvanitasit n Greqi dhe n cilat prej tyre sht knduar himni shqiptar??!!
  Prse Metaxa-ja, plehra fashiste e viteve '40, e drejtoi luftn e tij kundr gjuhs dhe kulturs arvanitase, prse u vran e u helmuan qindra arvanitas q guxuan t krkonin gjuhn dhe kulturn e tyre n Greqi, duke pasur fakt edhe sot n koht moderne t madhin Aristidh Kola??!!
  Prse Xrisi Augi dhe kisha greke, luftojn me kaq zell kundr gjuhs shqipe dhe arvanitasve prfshir edhe emigrantt e sotm shqiptar q i detyroi vuajtja ekonomike t emigrojn n kt katrahur antishqiptare??!!
  far doni akoma mor evgjitr nga shqiptart??!!
  T themi q jemi grek??!!
  Idiotr... mos ishin gjaku dhe raca shqiptare, juve do kalonit dhjetvjear t tjer nn sundimin osman o bukshkal!
  Ju jeni aq mosmirnjohs sa edhe vet gjarpri!
  Himara, i duhet grekr-malakave, sepse sht n thellsi t territorit shqiptar dhe kshtu prligjin vorio-malakizmeno-epirin.
  Grekt harrojn q sa her e kan vn veten n prov me Shqiprin, shqiptart i kan shkrdhyer kokallat e skeletve greko-malakes-pushtve.
  Bujrum PROVOJENI edhe sot e ksaj dite dhe do shihni q do ju grryejm q brnda Athins o adherfes, paliopoustides.
  Ptu n soj e sorollop, hajvanr!

  Cilat shkolla, mbylli komunizmi n Shqipri ore lugetr??!!
  Enver Hoxha, respektoi t drejtat e minoriteteve, m shum sesa t vet popullit shqiptar o plehra... ai duhet t'ju kish shtypur kokat juve o palao, q flisni sot sepse nuk kishit b-yth ti thoshit dje... nuk kishit as pelena t ndrroheshit nga q e bnit aq shpesh n poture prej tij.
  Yt rac e flliqur q ju doln puplat sot e thoni malaqies!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 24-09-2006 m 11:39

 16. #16
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,882
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Ne Himare ka pasur shkolle greke perpara regjimit komunist. I gjithe problemi filloi me regjimin komunist qe edhe shkollat greke i mbylli edhe gjithe zonen e Himares e shpalli jominoritare ne menyre te paligjshme. Edhe kjo ka shpjegimin e vet, sepse Himara ka qene djep i nacionalizmit grek ne rajon. Nuk eshte e rastit se shumica e luftetareve dhe udheheqesve ushtarake te kryengritjes se 1914 ishin te gjithe Himarjote. Duke dashur te parandaloje rreziqet eventuale nga Himara, rregjimi komunist mbylli shkollat, internoi disa familje greke dhe filloi vendosjen e familjeje nga fshtrat labe perreth.

  Ne qofte se nuk ka grek atje atehere si e shpjegon faktin qe edhe pas 60 vjeteve pa shkolle njerezit ne Himare flasin greqisht?

  Sot nuk jemi as ne 1914, as ne 1946 dhe hapja e shkolles greke ne Himare eshte nje vendim domethenes i qeverise shqiptare. Ne te tilla raste kendohen qe te dy himnet, edhe ai shqiptar edhe ai grek, por gazetari duket se ka 'harruar' ta permendi ne menyre shume te dyshimte. Kete e vertetoj se kam qene prezent ne shume celje te viteve shkollore ne zonat e minoritetit.

  Argumentoi keto qe thua dhe mos shpif.

  Njeriu me i ulet ne klasifikimin e veseve qe permban eshte ai qe shpif.

  Ju akuzoj per shpifje te mirefillte, Ne himare nuk ka minoritete te asnje kombesie tjeter pervec asaj shqiptare.

  Pyet si nje njeri plot dinakeri perse flasin himariotet greqisht, vertet je si puna atij gjarperit qe packa se e di te verteten do te nxjerresh dicka qe ta shtremberosh.
  Pergjigjen po ta jap une meqe nuk te vika per mbare ta thuash vete EMIGRACION.
  Besoj ja gjen vete deren pasojes tani more i shitur.


  Argumento ato qe shpif dhe mos e quaj Himaren djep te grekerve.


  Dito.

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Antarsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  greknit i ka denu zoti i tyne-Zeusi dhe jane ne asimilim e siper, ata po shterohen se spo pjellin grat e tyne e ne anen tjeter po vershohen nga migrantet e huj, ktu mas shumti shqiptare ku mdoket se jane, duke llogarit edhe camet diku rreth 1 milion apo 10% te popllit ne greqi. Ktyne ju ka hi frika ne asht qe ni dit pas ni shekulli ne popllin grak ka mu perzi fara aq fort sa qe nuk kane me dit as vet se a jane fare e paster apo nje bime e klonume me gjene te ardhacakve, pej ktyne mas shumti shqiptare. Kta te ashtuqujtnit grek te himares kane mbet si ni vegel e fundit e grekve sikur bane beogradi me kta shkit ne kosove per interesat e tyne qe cdo dite po deshtojne. Kur tbahet kosova e pavarne kta shkit i kapin plaqkat dhe ikin vet pa i ndjek kush, edhe ne jug te shipnis kane hik greknit, kan mbet vetem do pleq me musteqe qe marrin pension nga athina edhe naj dite. Pra, vllazen, mos tuti se kta greknit kane frike nga hija e shqiptarit se po e uzurpojne athinen e greqin cdo dite, shihne per 15 vjet pas komunizmit jane ba 700 mije shqipe ne greqi dhe si munet dikush me imaxhinu se kta greknit dikur ne tardhmen do ta marrin apo anektojne vorio-epirin kur jane ne asimilim cdo dite ne dobi te komit shqiptare.
  rroft makina migruse dhe pjellse e jona

 18. #18
  Cobra1 Maska e Cobra1
  Antarsuar
  18-01-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  288
  Kam lindur ne jugun eshqiperis andej kam dhe origjinen nuk me ndajne me shum se 15te minuta larg nga Himara dikur ata kan pasur dhe shkollen ne gjuhen Helene por kurr nuk kan qen minoritet se kan zotruar nje greqishte te cilen e mesuan nga tregtia qe perdornin nepermiet ujrave te Jonianit me helenet ajo nuk do te thot se ishin minoritet sot shum Shtetas Shqiptar eksiston fakti mesuan gjuhen Helene por kio nuk dote thot se keta Shtetas jan minoritar nje pakic e minoritetit grek ecila ua njohu dhe qeveria e Enver Hoxhes eshte minoritet sa per shkollat ne gjuhen etyre e kishin por chynte ketu dhe Himara mos vall ne ta ardhmen do te kemi dhe ne fshatrat per rreth me pas me ardhjen e viteve 2007 2008 ne Dhermi,Vuno,Palas,Ilias,Pilur,Kudhes,Qeparo,Borsh, Piqerqs,Sasaj,Lukov,Shevasi,Nivic etj etj fshatra te cilet jan bregdetar prse keta titullar te cilet i votoi popoulli Shqiptar te cojne me tej nje Shqiperi ecila te meritoj nje vend ne gjith boten si gjith shtetet e tjera .Te ket autoritetin esaj respektin esaj ti degjohet zeri ti miret mendimi .Edrejtojne ne nje qorr sokak fatkeqsi na turperuan nje shkoll Helene ne tokat Shqiptare pa Himnin Shqiptar turp tju vij harrem qumeshtin e nenes qe kan pir.Sic e kan nisur me teper dotja bejne varrin Shqiperis jan per te ngushelluar pse nuk paskan fuqi te komandojne ne shpin e tyre .Kaq shum poshte e kan ulur veten ku ekan personalitetin e tyre .OOOOOOOOPopoull Shqiptar ngreu ne kemb the thjeu turit ketyre ndyrsirave qe po ju komandojne zevendesoi me element patriot dhe kalbi keta ne burgje

  Ago Zeneli nga Borshi Sarandes
  Faleminderit
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-09-2006 m 23:32

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  52
  Postime
  660
  Cfare po lexoj , me dhimbje por e vertete. Me bie nder mend historia jo fort e larget , helenizimi i janines. Janina me 95 % shqiptare 3 % vllehe dhe me pak se 2 % greke para jo me shume se 150 vjetesh, tani konsiderohet si qytet dhe toke greke. Dhe a e dini si filloi ky pushtim i Janines ? ...Me ndertimin e nje kishe greke mu ne qender te qytetit. Mos valle po perseritet historia me permasa me te medha? Tanhazerat dhe te tjere ketu ne forum na mbrojne greket me lloj lloj argumentash te pa qena dhe bejne sikur harrojne pretendimet tokesore te grekeve qe i di e gjithe bota. Harrojne ngritjen e flamujve greke dhe gatishmerine per te hyre ne teritorin shqiptar ne 1997. Disa te tjere nuk e lene te kaloje ky rast per te bere politike kunder malokeve e qeverise se malokeve, politike dhe teza te importuara nga fqinji yne jugor. E per ta mbyllur me njerin qe na tregon si kunderpeshe shkollen turke, ku per cdo te hene ne klasen e vajzes time kendohej i plote hymni shqiptar. Dhe me perjashtim te flamurit ne oborr e drejtorit nuk kishte asgje turke

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar m par nga DeuS
  Shkollat shqiptare jane hapur ne Angli, Itali etj...cfare ka ketu per tu cuditur e vajtuar kaq shume, nese nje shkolle greke qenka hapur ne Shqiperi, apostafat per minoritetin grek?! Gjithashtu, si ne rastin e Himares, edhe shkollat shqipe, me himnin shqiptar jane hapur. Ketu nuk shoh aspak maloke, hajna e plackites ti 'kurrkushi' qe akoma i thua cekicit, qekiq...Ketu shoh thjeshte hapa demokratike, progres ne marredheniet me fqinjet dhe nje plus drejte Europes... Boll bete kaq panik njerez, calm down!

  Shkolla turke ka rreth 14 vite (besoj) qe eshte hapur mes Tiranes... Keshtu vajtuat edhe atehere?
  Jam dakort me ty miku im por doja te dija se cfare literature do te mesohej ne ate shkolle pra nese mesohet historia e greqise dhe e ballkanit mbi cilat studime do behej mbi ato te Tanit te hauserit apo te dikujt tjeter po per gjeografine c,far studimesh do jene ? po per letersine dhe cilet heronj do tu thuren lavde dhe cilet do quhen armiq ne periudha te ndryshme.

  Pra pyetja ime eshte e thjeshte :

  A ka caktuar kushte min e arsimit mbi keto tema apo kane dore te lire te manipulojne kedo dhe kudo.

  per mendimin tim mbi keto ceshtje nuk ka asnje marrveshje dhe ju eshte lene dore e lire veprimi.

  Megjithate un mendoj se Greket jane shume injorant dhe miop politik pasi Evropa heret a vone do bashkohet edhe me ballkanin dhe ai qe ka lekun ne dore do te mund ta bej jetesen ne cdo cep te evropes por edhe ai qe nuk e ka lekun do mund te punoje kudo sipas aftesive dhe do paguhet njelloj.
  me kete dua te them se nje dite ata mijra Shqiptare ne Greqi do kene te drejtat e tyre ekonomike politike dhe kulturore pamvarsisht nga zvarritja e qeveris Greke.

  Pra lindja e nje Greqie te madhe apo Shqiperie dhe Serbie te madhe jane vetem enderra te nacionalsteve dhe te donkishoteve ne keto treva . Historia e ardhshme e kontinentit tone shkon ne nje drejtim tjeter me perparimtar dhe evolutiv se i enderrave nacionalste.

  Nacionalizmi yne do jete Evropa duan apo sduan Greket Shqiptaret Serbet dhe Francezet .

  Detyra e sejcilit prej nesh eshte te punojme studiojme dhe investojme kapitalin mendor dhe financiar ne sherbim te atdheut familjes dhe Evropes.
  larguar forever

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Minoriteti grek n Himar falnderon kryeministrin Berisha
  Nga lushnjar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 24-02-2007, 11:56
 2. Nikolas Geixh, vizita n Himar dhe fshatrat minoritare
  Nga forum126 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 22:36
 3. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
 4. Historia e Himars Shqiptare
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 22-12-2004, 19:54
 5. Himare: Votimet perfundojne, arrestimet fillojne
  Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 220
  Postimi i Fundit: 25-11-2003, 03:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •