Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  Bajram Curri, tribun i vegjelis

  Heroi i Popullit, Bajram Curri, e mbylli jeten e tij ashtu si jetoi, me nder e arme ne dore, shkrep i pathyeshem e i palatueshem shkruar me 29 mars 1925 ne Shpellen e Dragobise. Ai mbeti i pavdekshem ne kujtesen e brezave, imazhi i nje figure legjendare, si rralle bashkekohes i tij, shok e bashkeluftetare ose kundershtare.

  Nga Marenglen VERLI

  Heroi i Popullit, Bajram Curri, me veprimtarine e gjate prej atdhetari konsekuent, ku krahas luftes per clirimin e bashkimin kombetar, spikat edhe perpjekja per konsolidimin dhe demokratizimin e Shqiperise se pavarur. Ka lene gjurme te thella e te pashlyeshme ne ndergjegjen e kombit dhe konsiderohet si nje "figure e ndritur" e historise sone.

  I lindur ne Krushe te Madhe, rruges ndermjet Gjakoves dhe Prizrenit i qarkuar nga bajonetat e trupave osmane qe asokohe i percillnin ne internim familjen. Asokohe, levizja kombetare shqiptare po ngjitej drejt kulmeve te veta dhe Kosova i ngjante nje vullkani aktiv. Ne zjarrin e luftes popullore antiosmane, Bajram Curri u rrit e u burrerua. Pushka e tij u zbraz here mbi batalionet e ekspeditave ndeshkimore, te cilat me zjarr e hekur kerkonin nenshtrimin dhe taksa e ushtare per sulltanin, here mbi elemente vendas qe dilnin kunder rrymes se pergjithshme te kohes, duke bere kauze te perbashket per pushtuesit. Krisma e saj ishte mjaft shqetesuese edhe per shtetet shoviniste fqinje dhe aleatet e tyre te medhenj, qe lakmonin ose benin pazarlleqe ne kurriz te trojeve shqiptare. Levizja e pareshtur popullore, deri ne ate shperthim te fuqishem, qe coi ne Shpalljen e Pavaresise me 28 nentor 1912, jane te lidhura shpesh me emrin e Bajram Currit. ai ishte jo vetem luftetar i shquar, por edhe nje nder udheheqesit kryesore me te dashur per popullin e Malesise se Kosoves. Ne 1899 kur u formua Lidhja Shqiptare e Pejes, vazhduese e vepres se Lidhjes se Prizrenit, Bajram Curri u be perkrahesi me besnik i Haxhi Zekes. Mandej, ndonese i pashkolle, ai do te behej nder perkrahesit me te forte te arsimit shqip. Ashtu si atdhetare te tjere te urte, ai kuptoi drejt se lufta per zhvillimin e arsimit dhe te kultures shqiptare ishte pjese perberese e Levizjes Kombetare, pjese e luftes per ruajtjen e individualitetit kombetar te popullit, kunder perpjekjeve asimiluese te autoriteteve osmane dhe qarqeve shoviniste qe qeverisnin monarkite fqinje. Edhe ne kete fushe, kontributi i Bajram Currit qe mjaft i rendesishem. Ne vitin 1912, atdhetari i vjeter u be nder drejtuesit kryesore te kryengritjes se pergjithshme antiosmane. Kjo kryengritje, me e madhja, me e organizuara dhe me e pjekura politikisht nder kryengritjet e periudhes se fundit te Rilindjes, i dha atij mundesine si prijes popullor nder me karizmatiket, qe te shfaqe me se miri aftesite organizative, ushtarake e politike. Kuvendi i Junikut dhe betejat nga Qafa e Prushit deri ne clirimin e Shkupit deshmuan vlerat e gjithanshme te "tribunit te vegjelise". Emri dhe fjala e tij qysh nga kjo kohe u bene kushtrim per popullin, per cdo veprim ne te mire te lirise, bashkimit kombetar dhe demokratik. Kjo u vu re serishmi ne situaten e veshtire gjate viteve te Luftes Ballkanike dhe Luftes se Pare Boterore, kur Bajram Curri u rreshtua perkrah mbrojtesve me te flakte te pavaresise dhe kundershtareve te papajtueshem te copetimit te trojeve shqiptare. Ne kete kuader, gjithnje ne krye te forcave popullore, u perlesh me ushtrite pushtuese serbo-malazeze, ne Plave e ne Guci, ne Krasniqe e ne Gash. Komiteti "Mbrojtja Kombetare e Kosoves" me pas e pati nder ta zgjidhte ate anetar te vetin dhe t'i ngarkonte detyren e perfaqesuesit ne Konferencen e Paqes per mbrojtjen e ceshtjes shqiptare.

  Veprimtaria e shumanshme atdhetare e Bajram Currit, spikati me force edhe ne jeten politiko-shoqerore shqiptare te viteve 1920-1924. Ai dha nje ndihmese te dores se pare si ne luften per konsolidimin e shtetit te pavarur shqiptar, ashtu edhe ne konfrontimet qe i hapnin rruge demokratizimit te jetes politike ne Shqiperi. Edhe kesaj radhe u tregua konsekuent, prandaj qeveria e dale nga Kongresi i Lushnjes gjeti tek ai i nje mbeshtetje te fuqishme dhe prijesin qe i duhej per te shpartalluar cdo pengese ne rrugen e sigurimit dhe konsolidimit te pavaresise se vendit. E therrisnin te ishte aty ku situata ishte me kritike, dhe ai me atdhetarizmin dhe aftesite e tij e normalizonte. Goditi e shpartalloi esadistet ne Shqiperine e Mesme ne prag te fillimit te Luftes se Vlores, mandej pa u clodhur ende, vrapoi ne Koplik per te sprapsur intervencionin jugosllav. Nje vit me vone, asgjesoi ne Mirdite komplotin e agjentures se Pashicit, te kryesuar nga kapedani separatist i krahines. Me pas, i pakenaqur nga politika e diktatit te qeverise mori pjese ne levizjen e marsit 1922, kurse ne 24 maj shpertheu ne Krume kryengritjen e armatosur ne favor te opozites liberale, e cila u kurorezua me fitoren e Qershorit. "Plaku u maleve" qe pushka e pare dhe e prapme e Revolucionit. Nuk mori rrugen e mergimit, kur Ahmet Zogu pasi kishte siguruar perkrahje nderkombetare me ndihmen e trupave te huaja, permbysi qeverine e Fan Nolit. Me arme ne dore iu ngjit perseri bjeshkeve te Krasniqes, kreu aksione ne Gash e Bytyc, por edhe ne Has udhezoi luftetaret kosovare t'i qendronin dhunes dhe politikes serbe te spastrimit etnik te Kosoves dhe pergatitej per te rifilluar ne pranveren e vitit 1925 nje kryengritje te re, qe do t'i sillte vendit nje regjim liberal demokratik, kurse Kosoves, shpresen per t'u cliruar e bashkuar me Shqiperine. Figura e Bajram Currit nuk mund te skicohet pa permendur vecanerisht kete synim final te tij, realizimi i te cilit do t'i krijonte kombit shqiptar hapesirat e nevojshme te merituara per zhvillimin normal e prosperitet.

  Jeta dhe vepra e shquar dhe masivisht e vleresuar, padyshim e vendosin Bajram Currin ne radhen e personaliteteve me te spikatur shqiptare te historise sone te re.

  Populli e deshi prijes

  Bajram Curri ne jeten dhe vepren e tij vetemohuese u be per popullin shqiptar nje nder heronjte me te dashur te te gjitha koherave. Ishte 16 vjec, kur iu desh te gjykonte per dy ngjarje jo te zakonta te jetes se familjes. E para kishte ndodhur ne 1862. Ishte pikerisht lindja e tij ne Krushe te Madhe, ne ate 'qeren burg' qe i conte ne internim familjen si reprezalje ndaj te atit, prijes i nje kryengritjeje antiosmane. Po ky prijes, ne vitin 1878 u vra nga populli, nga ish-bashkeluftetaret e tij, sepse luftoi perkrah Abdulla Pashe Drenit per mbrojtjen e mareshallit perandorak Osman Mehmet Ali Pashe Maxharit, qe kishte ardhur me misionin te percante Lidhjen Shqiptare te Prizrenit, e ta detyronte t'i dorezonte Knjaz Nikolles se Malit te Zi, trojet shqiptare te caktuara nga Fuqite e Medha ne Kongresin e Berlinit. Luftetari i vjeter nuk kishte ditur te kuptonte se besa ndaj atdheut qendron mbi cdo beselidhje e aleance tjeter.

  Djaloshi i ri gjykoi drejt per cka kishte ndodhur e po ndodhte. Kjo percaktoi rrugen e jetes se tij, gjithnje me popullin ne rrugen, ne luften per aspiratat e tij sublim. Edhe populli e deshi per prijes, ia dha pa hezitim "voten", duke e ndjekur pas jo vetem ne fitoret e bujshme, por edhe ne kohe te veshtira. Levizjet popullore qe nuk reshten deri ne shperthim te fuqishem, qe coi ne Shpalljen e Pavaresise me 28 nentor 1912, jane te lidhura shpesh me emrin e Bajram Currit. Ne 1899 u be perkrahes besnik i Haxhi Zekes dhe krah i sigurt i Lidhjes Shqiptare te Pejes, vazhdues i denje te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit...

  Ne interes te clirimit kombetar, Bajram Curri hyri ne kontakt edhe me perfaqesues te levizjes clirimtare te kombeve te tjere te Ballkanit, duke kontribuar keshtu ne ngritjen e urave te mirekuptimit, te miqesise e bashkepunimit nderballkanik. Bindja se popujt e vegjel e te roberuar duhet te clirohen e te vellazerohen, e shoqeroi ate pergjate gjithe jetes.

  I pafrikshem dhe i pakorruptueshem, gjithnje besnik ndaj popullit dhe idealit qe i kushtoi tere jeten Bajram Curri, nuk mund te mos behej i dashur per popullin, por edhe tmerr e njeheresh i respektuar per armiqte, te vendit ose te huaj. Osmanet i bene atentate, austriaket e internuan, qarqet shoviniste serbe i premtuan nje pasuri te tere vetem te hiqte dore me cdo kusht ta shtinin ne dore, "gjalle ose vdekur", sepse ekzistenca e tij donte te thoshte qendresen kryengritje, shperthim per liri, pavaresi e bashkim kombetar, per emancipimin politik e demokraci. Por "dragoi" nuk ishte i tille qe te pershtatej, dhe sic eshte shprehur vet, "me shpetue nji shpirt te korit veten, te tradhtoje atdheun".

  Heroi i Popullit, Bajram Curri, e mbylli jeten e tij ashtu si jetoi, me nder e arme ne dore, shkrep i pathyeshem e i palatueshem, duke shkruar me 29 mars 1925 ne Shpellen e Dragobise, pjesen e fundit te jetes se tij epope, per te mbetur i pavdekshem ne kujtesen e brezave, imazhi i nje figure legjendare, si rralle bashkekohes i tij, shok e bashkeluftetare ose kundershtare.

  Marre nga libri "Nga Kosova per Kosoven" (2006). Jane studime te hershme te autorit qe ne vitin 1985, me rastin e 125-vjetorit te lindjes se Heroit te Popullit, Bajram Curri.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Etniku
  Antarsuar
  25-12-2008
  Postime
  252
  Fan Noli ne nje krijim te mrekullueshem per Bajram Currrin:

  Shpella e Dragobise


  Kur tufani e shthuri fene,
  Kur tirani e krrusi atdhene,
  Mbi nje breg te Dragobise
  Priret Flamur' i lirise.

  Atje nisi, atje mbaroj,
  Atje krisi, atje pushoj,
  Rrufe-shkab' e Malesise,
  Ne nje shkemb te Dragobise.

  Vendi dridhej, ay mbeti
  Se s'tronditej nga terrmeti.
  Div dragoj i Dragobise,
  Trim tribun i Vegjelise.

  0 Bajram, bajrak i gjalle,
  More nam me gjak ne balle,
  Te nje shpell' e Dragobise,
  Yll i rrall' i burrerise.

  Thon' u-shtri e thon' u-vra,
  Po ti s'vdiqe, or Baba,
  As te shkemb' i Dragobise,
  As te zemr' e Djalerise.

  As je vrar' e as po vritesh
  Legjendar Ante po rritesh.
  Dithiramb i Dragobise,
  Tmerr, panik i mizorise.

  Me Zjarr Shenjt u-ndrit kjo shpelle.
  Gjer ne qjell u-ngrit Keshtjelle
  Per clirimin' e Shqiperise
  Katakomb' e Dragobise.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Bajram Curri
  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lir

  Bajram Curri


  Emri: Bajram
  Mbiemri: Curri
  Profesioni: Diplomat, Ushtarak
  Ditlindja: 1862
  Vendlindja: Gjakov
  Kombsia: Shqiptar

  Bajram Curri lindi m 1862 n Gjakov; vdiq m 29 mars 1925 n Dragobi, politikan, ushtarak, senator i Senatit t Dhoms s Kshillit Kombtar t Shqipris nga 27 mars 1920 deri m 20 dhjetor 1920. [1], Hero i Popullit shqiptar nga Kosova.

  U brumos me idet e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit. Ishte nj nga organizatort e Lidhjes Shqiptare t Pejs t viteve 1899-1900. Udhheqs i lvizjes antiimperialiste n Kosov dhe nj nga prijsit kryesor t Mbledhjes s Ferizajt, t korrikut 1908, ku prkrahu krkesn pr vendosjen e kushtetuts. Ndihmoi n themelimin e klubeve e t shkollave shqipe n Kosov, mbrojti alfabetin e gjuhs shqipe t vendosur n Kongresin e Manastirit. Nnkryetar i klubit "Bashkimi" t Shkupit nga viti 1908. Ndihmoi kryengritjen e armatosur t Malsis s Mbishkodrs t vitit 1911, u bri nj qndres t fort ushtrive osmane n Qafn e Morins.

  N maj t vitit 1912 u bashkua me vendimet e mbledhjes s Junikut, mori pjes n kryengritjen e prgjithshme t armatosur, u shqua si nj nga komandantt e talentuar popullor q theu ushtrit osmane n Qafn e Prushit e n fushn e Kosovs. S bashku me Hasan Prishtinn, Isa Boletinin e Idriz Seferin n krye t forcave kryengritse hyri n Shkup, duke liruar nga zgjedha osmane gjith vilajetin e Kosovs. Pas 1912 punoi n Kosov pr mbrojtjen e shtetit t pavarur shqiptar. Bajram Curri nuk u pajtua me vendimet e padrejta t Konferencs s Londrs t 1913 q lan jasht kufijve t shtetit shqiptar Kosovn dhe vise t tjera shqiptare dhe luftoi pr bashkimin e tyre me atdheun. N vitin 1913 qe nj nga drejtuesit e kryengritjes s armatosur popullore n Kosov kundr zgjedhs serbomalazeze. N vitin 1914 mori pjes n luftn kundr veprimeve antikombtare e separatiste t Esat Pash Toptanit n Durrs.

  N vitin 1918 u zgjodh antar i Komitetit "Mbrojtja Kombtare e Kosovs" dhe u b nj nga udhheqsit e tij kryesore. I ngarkuar nga ky Komitet, i drgoi nj protest Konferencs s Paqes n Paris (1919) n t ciln krkonte q t njiheshin t drejtat e Shqipris dhe q popullsis shqiptare n Kosov t'i jepej e drejta t shprehte lirisht aspiratat kombtare. M 12 dhjetor 1920, i drejtoi Qeveris sovjetike nj promemorie, ku shprehu bindjen se ajo do t'i bnte nj vlersim t drejt shtjes s kufijve t Shqipris. Hyri n lidhje me udhheqsit e lvizjeve revolucionare t popujve ballkanik q vuanin nn zgjedhn e monarkis serbomadhe. N Kongresin e Lushnjs u zgjodh antar i Kshillit Kombtar, i cili e caktoi ministr pa portofol t qeveris dhe komandant t prgjithshm te forcave t armatosura. Ai udhhoqi veprimet ushtarake pr shtypjen e lvizjes esatiste. Kuptoi shpejt rrezikun q i sillte vendit forcimi i pozitave t Ahmet Zogut n shtetin shqiptar, iu kundrvu atij qysh n fillim dhe u radhit n krahun e forcave demokratike q luftonin kundr ifligarve reaksionar. N dhjetor 1921 u caktua Komandant i Prgjithshm i forcave t armatosura n qeverin e Hasan Prishtins. Pas marrjes s pushtetit nga Ahmet Zogu u vendos n Krasniqe nga ku vazhdoi luftn n gjirin e malsorve t Veriut. Mori pjes n Lvizjen e Marsit t vitit 1922 kundr Ahmet Zogut dhe forcave reaksionare. Krijoi nj zon t lir n Malsin e Gjakovs (Tropoj) nga ku krcnonte qeverin reaksionare t Tirans dhe bashkpunoi me etn e Azem Galics q luftonte n Kosov pr lirim kombtar. Ishte ndr udhheqsit kryesor t forcave demokratike revolucionare q shpartalluan repartet zogiste dhe i hapn rrugn fitores s Revolucionit Demokratik t Qershorit 1924. N vjesht t vitit 1924 shkoi n Gjenev pr t paraqitur para Lidhjes s Kombeve shtjen e t drejtave t popullsis shqiptare t Kosovs t shtypur egrsisht nga serbomdhenjt. E vazhdoi luftn kundr reaksionit t brendshm dhe shovinistve serb edhe pas shtypjes s Revolucionit t Qershorit. U vra nga forcat zogiste dhe agjentt e shovinistve serb n Dragobi, m 29 mars 1925.

  Tabela e prmbajtjeve [fshih]
  1 Burimi i t dhnave
  2 Lidhje t jashtme
  3 Shiko edhe kt
  4 Referenca

  [redakto] Burimi i t dhnave
  shtja shqiptare n analet diplomatike amerikane n vitet 1918-1945, Masar Kodra faqe 49
  [redakto] Lidhje t jashtme
  Cop dokumetare 1 2
  Kng pr Bajram Currin - Kng prshkruse te lufts n malsi
  [redakto] Shiko edhe kt
  Wiki Libri: Kushkuj - Bajram Curri
  [redakto] Referenca
  ^ Ligjvnsit shqiptar 1920-2005 - Republika e Shqipris KUVENDI. Tiran 2005.
  Marr nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Bajram_Curri"
  Kategorit: Biografi shqiptarsh | Heronj | Atdhetar t shquar | Lindje 1862 | Vdekje 1925.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Zbulohet pasaporta e Bajram Currit

  Drguar m: 24/09/2009 - 14:29

  Gjon Neaj

  Zbulohet pasaporta e Bajram Currit

  Drguar m: 24/09/2009 - 14:29

  Gjon Neaj
  Me gjersisht ne kete linkun poshte.
  http://www.google.com/url?sa=t&sourc...stvB0o8TXe02-g

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Vrasja e Bajram Currit. Zbulohet fotografia e rralle
  27/01/2010
  Fotografia vlen me shume se nje mije fjale. Per Nehat Zherken nga Gjakova, nje nga fotografite e gjyshit te tij, mund te vleje me shume, aq sa mund te ndryshoje edhe historine.
  Me gjersishte ne kete linkun.
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=93362
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 31-07-2010 m 05:59

 6. #6
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,395
  Megjithese armik i Zogut,nderimet e fundit ia bene Matjanet ndersa ata qe e vrane dhe e lane te qelbej ne shpellen e Dragobise ishin patriotet e tij,Tropojanet.Kjo eshte nje njolle e zeze ne historine e cunave te veriut te cilet i meshojne shume beses...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  kenge Per Bajram Currin.

 8. #8
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Bajram Curri i vrare!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Kerkoj fptografi te Bajram Currit.
  me gjersishte kete linkun poshte.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=93362

 10. #10
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  fegi, nuk e kam hapur ate teme, sepse edhe atje qenka kjo fotografi.

 11. #11

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  427
  Ia paski prish planin zogolloviqve, ata po e mallkojn kete figure te madhe kombetare edhepse moti e vrane me ndihmen e 10000 ushtarve serbe.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  3992/bc1l.jpg[/url]
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-09-2010 m 06:54

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Bajram Curri (1862-1925)
  foto me zmadhim.
  http://img338.imageshack.us/img338/3992/bc1l.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-09-2010 m 06:58

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  kete linke
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 11-09-2010 m 12:25

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  427
  Ja edhe dhurata e ''mbretit'' Poseduesit VIP te Grosser Mercedes-it

  Pothuaj te gjithe kreret e Aksit (Gjermani-Itali–Japoni) porositen ose moren ne forme dhurate nga nje apo me shume autovetura 7.7 litershe Mercedes 770K, te sapoprodhura nga fabrika ne Mynih. Perandori Hirohito i Japonise porositi shtate cope te blinduara, nje e porositi mbreti Boris i Bullgarise, Mbreti Faruk i Egjiptit, gjenerali Franko i Spanjes, kryeministri Vidkun Quisling i Norvegjise, Admirali Horthy i Hungarise si dhe ish-kajzeri Vilhelm II i Gjermanise, nderkohe qe mbretit te shqiptareve Zog nje e tille i’u dhurua. Herman Goering ka poseduar nje te tille dhe Hitleri eshte pare te shfaqej shpesh me 770K-ne e tij, qe kishte nje pajisje speciale ne dysheme me pese gradime per t’u dukur me i larte. Kjo lloj makine ishte aq e famshme, saqe kur nje e tille u gjet ne vitin 1944 e braktisur nga gjermanet ne nje qytet prane Parisit, menjehere i’u be dhurate gjeneralit De Gol.

  Te dhena per makinen

  Grosser Mercedes-i i dhuruar nga Hitleri per mbretin Zog ishte nje autoveture e stermadhe e kompletuar me te gjitha opsionet. Ajo kishte nje motor benzine me 8 cilindra 7655 kubikesh, shpejtesi normale 170 kilometra ne ore me 3200 xhiro ne minute, pese marshe para dhe nje pas dhe me peshe totale 3600 kilograme.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Edi Rama, nipi i shoferit t Mbretit Zog, si karikatur e Hamletit dhe mishrim i Figaros


  Nga Kastriot Myftaraj


  N Kongresin e PS, n vitin 2005, para zgjedhjeve parlamentare t atij viti, Edi Rama bri nj nga ato gjeste q i kan dhn fam. N transmetim direkt televiziv, ai, kur u ua t fliste, iu drejtua nj nga punonjsve t Pallatit t kongreseve, q t hiqte fronin e vogl q ishte vn tek podiumi q folsit t dukeshin m shtatgjat (nj tradit kjo e PPSH ku pjesa m e madhe e lidershipit prbhej nga njerz shtatshkurtr), duke i thn: Hiqeni kt se un nuk kam nevoj, madje do t m duhej e kundrta, nj gjetje q t dukem m pak i gjat! Me kt gj Rama donte t ironizonte dhe t prekte kundrshtarin e vet kryesor, Fatos Nanon q sht shtatshkurtr, por n fakt ai fyeu dhe nj pjes t madhe t pjesmarrsve, q ishin shtatshkurtr, duke qen se PS ka m shum njerz nga Jugu, q nuk jan shtatgjat. N kto momente dikush n sall tha nj batut q e dgjuan pak vet, q qeshn, dhe q nse do t ishte dgjuar nga teleshikuesit, do t kishte qen nj pay back meritor pr Edi Ramn. Batuta ishte: N rast se ktu do t kishte qen gjyshi i tij Vlashi, babai i Kristaqit, do t kishte pasur nevoj pr fronin po aq sa Bashkim Finoja! Por se si ka ndodhur q babai i ktij djalit dhe ky vet, doln burra kaq t gjat!
  Gjyshi i Edi Rams nga babai, Vlash Rama, ka qen shoferi dhe njkohsisht bodyguardi i Mbretit Zog. Vlash Rama ka qen n vitet njzet t shekullit t kaluar, koh kur n Shqipri kishin hyr shum pak autovetura luksoze, madje shum pak automjete, ndoshta shoferi m i mir i autoveturave t shpejtsis s lart. Ky pasion iu kultivua n Itali, ku i ati e oi me studime, por q Vlash Rama nuk i kreu se u rrmbye nga magjia e autoveturave t shpejtsis s lart. N vend t diploms ai solli n Shqipri nj nga autoveturat e para luksoze t shpejtsis s lart. N at koh Ahmet Zogu e kishte t vshtir q t gjente nj shofer t aft dhe t besuar, pasi shofert ishin shum t pakt n Shqipri. Kshtu q Zogut pranoi propozimin e bashkpuntorit t tij t ngusht Pandeli Evangjelit, i cili kishte miqsi me me familjen e Vlash Rams, q ta merrte kt t fundit si shofer personal. Mbreti shtatlart, dhe shoferi i tij personal shtatshkurtr, u bn nj dyshe e pandar n udhtimet e mbretit. Pr ta lidhur m tepr pas vetes shoferin e tij t ri, Ahmet Zogu e martoi at me nj nga kamerieret q punonte n viln e tij t Durrsit, e njohur si Vila e Zogut. Kjo kameriere, e cila ishte njw femwr shumw e bukur, q n mosh shum t re kishte shrbyer dhe pran gruas s Princit von Wied, kur ky erdhi n Shqipri n vitin 1914, dhe kur Princi von Wied u largua nga Durrsi, pr shkak t sulmeve t rebelve islamik, ajo s bashku me nj pjes t personelit, ra robin e njerzve t Haxhi Qamilit, t cilt e liruan me ndrmjetsin e Ahmet Zogut, q ndrhyri me krkesn e t afrmve t saj nga Shkodra. Pas lirimit, kameriarja e re, qendroi disa koh n sarajet e Zogollve n Burgajet, ku u msonte motrave t tij mnyrat galante t sjelljes. Duke konsideruar dhe kto lidhje, Ahmet Zogu e ka dashur kt martes, edhe pr ta kontrulluar shoferin e vet personal me an t nj njeriu shum t besuar pr t.
  Ahmet Zogu u tregua shum bujar me iftin e ri, duke u br dhurata t shtrenjta, por ndrkoh i krkoi shoferit t vet t paraplqyer q mos ta largonte gruan nga puna, se ajo me prvojn q kishte ishte e domosdoshme, duke qen se instruktonte dhe koleget e saj t puns. Si shprblim shtes Zogu i lejonte Vlashit q kur nuk ishte me shrbim pran mbretit, t provonte kur dhe sa koh t donte veturat e shpejta dhe luksoze t parkut t Ahmet Zogut, gj q e kishte pasion. Kshtu q Vlashi pr pjesn m t madhe t kohs ishte larg familjes s tij t re, e cila ishte nn kujdesin mbretror. N kto rrethana, n vitin 1932 iftit t ri i lindi nj djal, i cili ishte babai i Edi Rams, Kristaqi, i cili nuk do t i ngjiste t atit as n shtat dhe as n pasionin e tij pr automjetet e shpejtsis s lart.
  Mbreti Zog tregonte nj dashuri t jashtzakonshme pr djalin e shoferit t vet, dhe n oborrin mbretror kt gj, q binte shum n sy, dhe q u b shkak q t fillonin t qarkullonin fjal t paplqyera pr reputacionin e mbretit, e shpjegonin me at se Mbreti Zog me kt kompensonte mungesn e fmijve t vet, pasi ende nuk ishte martuar. Shpesh her, nna e Kristaqit detyrohej q ta onte djalin e saj tek Ahmet Zogu, se ky kishte pr t i br ndonj dhurat, ose pr t luajtur me t. Por, q n ditt n prag t martess s Mbretit Zog, n vitin 1938, kur n Shqipri do t vinte nusja e ardhshme e mbretit, Geraldin Appony, djali i vogl i shoferit t Mbretit Zog dhe nna e tij nuk u pan m n pallatin mbretror, pr arsye q u komentuan n mnyra t ndryshme nga njerz t ndryshm. N ann tjetr, Mbreti Zog, duke dashur q shoferi i tij besnik, i cili ishte shum krenar pr dashurin q mbreti shfaqte pr djalin e tij, t mos prekej nga kjo gj, e lejoi t lvizte lirisht me Mercedesin q Adolf Hitleri i oi Ahmet Zogut si dhurat pr martes. Lufta e Dyt Botrore do t sillte shum ndryshime n fatet e njerzve, dhe kshtu bri dhe me djalin e shoferit t Mbretit Zog, i cili e kaloi nj pjes jot vogl t kohs n fmijrin e hershme n gjunjt e mbretit. Me ardhjen e komunizmit n fuqi n Shqipri, djali i ish-shoferit t mbretit, studioi n Bashkimin Sovjetik, dhe u b skulptor, duke qen autor i monumentit n Varrezat e Dshmorve n Tiran, ku nj grua me krahun e ngritur lart ku mbante nj yll t kuq, simbolizonte triumfin e pushtetit komunist, q ia ndaloi Ahmetit Zogut kthimin n Shqipri pas Lufts s Dyt Botrore. Kto jan ironit e historis.
  Koha dhe politika, b bashkpunim, nuk pushojn s krijuari kombinacione nga m t uditshmet. Kshtu, n Tirann e periudhs s paskomunizmit, u rikthye djali i Mbretit Zog, i cili u vendos n ish-pallatin mbretror, ndrsa nipi i ish-shoferit t babait t tij, mbretit, tashm ishte br kryetar i bashkis s kryeqytetit dhe do t bhej kryetar i partis m t madhe t opozits. Selit e t dyve, pallati mbretror i rikrijuar dhe Bashkia e Tirans, do t ishin jo m tepr se dyqind hapa larg njra tjetrs. N kto rrethana, mes t dy njerzve q i lidhte nj e shkuar misterioze, filloi nj luft n distanc, q pr njerzit q dinin dika m tepr nga ngjarjet e uditshme t s shkuars, u b shkak pr komente anekdotike. A ishte vrtet Edi Rama kaq i interesuar pr lulishten n krah t ish-pallatit mbretror apo kishte dhe motive t tjera, q e shtynin n kt betej? A mos ai, ashtu si nj karikatur e Hamletit pa fantazmn e vet, q iu shfaq n trajtn e fakteve nga e shkuara, pr t i treguar disa gjra q e tronditn at, dhe q e vun n pozitn e atij personazhit t komedis s Bomarshes, Martesa e Figaros, kur zbuloi enigmat e e situatave q i paraprin ardhjes s tij n kt bot? Prandaj, Edi Rama tash krkon si Hamlet hakmarrjen e tij, n mnyrn e vet? Nj tjetr fakt q t bn t dyshosh pr kt gj sht se Edi Rama dha viston pr projektin kriminal t Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, q po zbatohet tash, q t cenohet ndrtesa-monument culture e ish-ndrtess s biblioteks s vjetr t Tirans, q sht n Rrugn Presidenti George . Bush, dhe q sht shmtuar duke iu shndrruar n der nj nga dritaret e mdha n krah t ders kryesore, duke u prishur simetria arkitektonike. Kjo ndrtes ka qen Pallati i Princeshave, ku banonin motrat e Mbretit Zog deri n 1939. A mos ndoshta Edi Rama, pr kt arsye, e shikon shmtimin e ksaj ndrtese si pjes s hakmarrjes s tij, kundr mbretit, n rolin e karikaturs s Hamletit? A ka arsye Edi Rama q ta urrej Mbretin shtatgjat Zog, dhe njkohsisht t i jet atij mirnjohs, q nuk ka nevoj t ngjitet mbi fron kur flet n podium, pr t u dukur shtatlart, madje ka problemin e kundrt, si t qendroj, q mos dal aq shum mbi podium, sa t gjendet n pozit jokomode? E gjith kjo histori sht nj subjekt frojdian. Edi Ramn ajo duhet ta ket tortuar q n rinin e hershme, kur ka dgjuar nn z t prmendet ajo, dhe kjo sht ndoshta shkaku kryesor q ai ka shprehur dyshime q n rrethana t tjera mund t ngjajn si paranojake pr babain e tij, pr t cilat n vitin 2005, ai pati nj shkmbim t ashpr replikash me Mero Bazen n emisionin Opinion t Blendi Fevziut, n Tv Klan. Un kam gjetur 100 paralelizma mes Edi Rams dhe Adolf Hitlerit, por konflikti q secili prej tyre ka pasur me babain e vet, sht nj tjetr paralelizm kurioz.
  Nse mimi Kryetari i Bashkis m i mir i bots q fitoi Edi Rama para disa kohsh, fal nj votimi n internet, do t kishte qen dika serioze, dhe jo prrall n internet, ku pr Edi Ramn votuan rreth 6000 vet n nj bot me gjasht miliard njerz, nga t cilt s paku nj n dhjet jan prdorues t internetit, ather gazetart nga e gjith bota q do t vinin n Tiran pr t krkuar t dhna interesante pr jetn e Edi Rams, do ta gjenin shum interesant faktin q kryetari i sotm i bashkis s kryeqytetit, Edi Rama sht nipi i ish-shoferit t Mbretit Zog, dhe q sot sht n nj konflikt me trashgimtarin e Mbretit Zog, pr shtjen e nj lulishteje n an t pallatit t dikurshm mbretror q i sht kthyer Leka Zogut si trashgimtar i familjes mbretrore. Kjo sht nj histori si n romanet e Aleksandr Dumas. A do ta shkruaj dikush kt histori? N fakt do t ia vlente nj libr pr m t mirin kryetar bashkie n bot. Edi Rama sht nj subjekt shum interesant dhe intrigues, duke qen njhersh mishrim i ironive t historis dhe i personazheve m tragjedisjells t saj, pr shkak t analogjis s tij fatidike me Adolf Hitlerin

  sot.

  Ed Rama, nipi i Mbretit Zog? Un nuk e besoj  (Vendosur: 21/12/07) Arian ANI

  Q Vlash Rama njihet publikisht si gjyshi i Ed Rams dhe q ai ka qen shofer i Ahmet Zogut, kt sigurisht q nuk e mohon askush, madje as vet Edi, i cili e ka dshmuar disa her me knaqsi t veant n daljet e tij t shumta publike. Pa dyshim q publiku i gjer ka njohur deri tani kt version t ngjarjes.
  Por vetm pak dit m par, nj e prditshme shqiptare me emrin Sot, hidhte n treg nj version krejt tjetr t prejardhjes s Edi Rams. Sipas gazets, Edi Rama, kryetari aktual i socialistve dhe kryebashkiaku i Tirans do t ishte sipas ktij varianti, nipi i Mbretit Zog dhe jo i Vlash Rams. Pra, me fjal t tjera, Kristaqi, i ati i Edit, i bie sipas ksaj gazete, t jet djali i fsheht i Ahmet Zogut dhe jo i Vlash Rams.
  Nj histori n pamjen e par, sa haluinante, aq edhe interesante. Un pr vete nuk e besoj dot me lehtsi kt version, ndonse q pas botimit t ktij shkrimi, gjat gjith ksaj jave, me thn t drejtn, m erdhi aq keq q nuk m rastisi mua t isha n vend t Rams. D.m.th, kush nuk do donte t ishte nipi i Mbretit Zog? E imagjinoj pr nj ast baban tim, t lindte nga nj nn q do t kishte pasur shansin t punonte n oborrin e Ahmet Zogut, madje t ishte e preferuara e tij. Me siguri q jeta do t m kishte rezervuar nj fat shum m t ndritur se ky q kam. Fatin e Rams pr shembull. A nuk ka goxha fat kryetari yn i Bashkis s Tirans? E megjithat, un e kam t vshtir t besoj se fati i tij lidhet domosdoshmrisht me faktin se ai do t mund t ishte nipi i Ahmetit, nj version q Kac Myftaraj i gazets Sot sht prpjekur t ndrtoj n investigimin e tij. Jo, jo. Un pr vete, nuk e besoj dot. Nuk do t ishte ndonj dram edhe po t ishte kshtu! Prkundrazi. Por un nuk dua ta besoj sepse m vjen aq inat q ku Rama t ket kaq fat dhe un jo Sepse ja pr shembull, far shkruan Kac Myftaraj n artikullin e tij, botuar m 15 dhjetor 2007 n gazetn Sot: Gjyshi i Edi Rams nga babai, Vlash Rama, ka qen shoferi dhe njkohsisht bodyguardi i Mbretit Zog. Vlash Rama ka qen n vitet njzet t shekullit t kaluar, koh kur n Shqipri kishin hyr shum pak autovetura luksoze, madje shum pak automjete, ndoshta shoferi m i mir i autoveturave t shpejtsis s lart. Ky pasion iu kultivua n Itali, ku i ati e oi me studime, por q Vlash Rama nuk i kreu se u rrmbye nga magjia e autoveturave t shpejtsis s lart. N vend t diploms ai solli n Shqipri nj nga autoveturat e para luksoze t shpejtsis s lart녔 Deri ktu nuk ka asgj q t bn t dyshosh n nj lidhje t fsheht t Mbretit me gruan e Vlashit. Esht e vrtet q as Kristaqi dhe as i biri, pra Rama, nuk kan pasur dhe nuk kan asnj pasion pr autoveturat, madje Edi nuk di ende ti jap makins. Por kjo nuk do t thot asgj. Nuk sht e thn q djali dhe nipi duhet t ngjasojn me gjyshin deri n kt detaje. Por le t vazhdojm me shkrimin e Myftarajt:
  N at koh Ahmet Zogu e kishte t vshtir q t gjente nj shofer t aft dhe t besuar, pasi shofert ishin shum t pakt n Shqipri. Kshtu q Zogu pranoi propozimin e bashkpuntorit t tij t ngusht Pandeli Evangjelit, i cili kishte miqsi me familjen e Vlash Rams, q ta merrte kt t fundit si shofer personal. Mbreti shtatlart, dhe shoferi i tij personal shtatshkurtr, u bn nj dyshe e pandar n udhtimet e mbretit. Pr ta lidhur m tepr pas vetes shoferin e tij t ri, Ahmet Zogu e martoi at me nj nga kamerieret q punonte n viln e tij t Durrsit, e njohur si Vila e Zogut. Kjo kameriere, e cila ishte nj femr shum e bukur, q n mosh shum t re kishte shrbyer dhe pran gruas s Princ Vidit, kur ky erdhi n Shqipri n vitin 1914.., Ahmet Zogu e ka dashur kt martes, edhe pr ta kontrolluar shoferin e vet personal, me an t nj njeriu shum t besuar pr t. Ahmet Zogu u tregua shum bujar me iftin e ri, duke u br dhurata t shtrenjta, por ndrkoh i krkoi shoferit t vet t paraplqyer q mos ta largonte gruan nga puna, se ajo me prvojn q kishte ishte e domosdoshme, duke qen se instruktonte dhe koleget e saj t puns. Vlashi pr pjesn m t madhe t kohs ishte larg familjes s tij t re, e cila ishte nn kujdesin mbretror. N kto rrethana, n vitin 1932 iftit t ri i lindi nj djal, i cili ishte babai i Edi Rams, Kristaqi, i cili nuk do ti ngjiste t atit as n shtat dhe as n pasionin e tij pr automjetet e shpejtsis s lart. Mbreti Zog tregonte nj dashuri t jashtzakonshme pr djalin e shoferit t vet, dhe n oborrin mbretror kjo gj binte shum n sy, duke u br shkak q t fillonin t qarkullonin fjal t paplqyera pr reputacionin e mbreti, e shpjegonin me at se Mbreti Zog kompensonte mungesn e fmijve t vet, pasi ende nuk ishte martuar Ndonse Vlashi ishte i shkurtr, kjo nuk do t thot aspak q djali dhe nipi t mos jen t gjat. Thon se geni ndrron pas shtat brezash. Po nejse. Kac Myftaraj vazhdon m tej:
  Shpeshher, nna e Kristaqit detyrohej q ta onte djalin e saj tek Ahmet Zogu, se ky kishte pr ti br ndonj dhurat, ose pr t luajtur me t. Por, q n ditt n prag t martess s Mbretit Zog, n vitin 1938, kur n Shqipri do t vinte nusja e ardhshme e mbretit, Geraldin Appony, djali i vogl i shoferit t Mbretit Zog dhe nna e tij nuk u pan m n pallatin mbretror, pr arsye q u komentuan n mnyra t ndryshme nga njerz t ndryshm. Sigurisht q edhe kto detaje nuk konfirmojn aspak q Edi Rama t jet nipi i Mbretit Zog. Sigurisht q gjithka mund t ndodh. Por q un t besoj se kjo sht e vrteta e kryetarit tim t Bashkis!!! Tmerr E perse te mos isha vet nipi i Zogut?! Sa inat m vjen sikur nj dit kjo t rezultonte realisht e vrteta e Edi Rams. Sa fat do t kishte ky njeri!

  panorama.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-05-2009
  Postime
  13

  shkrim i bukur

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Heroi i Popullit, Bajram Curri, e mbylli jeten e tij ashtu si jetoi, me nder e arme ne dore, shkrep i pathyeshem e i palatueshem shkruar me 29 mars 1925 ne Shpellen e Dragobise. Ai mbeti i pavdekshem ne kujtesen e brezave, imazhi i nje figure legjendare, si rralle bashkekohes i tij, shok e bashkeluftetare ose kundershtare.

  Nga Marenglen VERLI

  Heroi i Popullit, Bajram Curri, me veprimtarine e gjate prej atdhetari konsekuent, ku krahas luftes per clirimin e bashkimin kombetar, spikat edhe perpjekja per konsolidimin dhe demokratizimin e Shqiperise se pavarur. Ka lene gjurme te thella e te pashlyeshme ne ndergjegjen e kombit dhe konsiderohet si nje "figure e ndritur" e historise sone.

  I lindur ne Krushe te Madhe, rruges ndermjet Gjakoves dhe Prizrenit i qarkuar nga bajonetat e trupave osmane qe asokohe i percillnin ne internim familjen. Asokohe, levizja kombetare shqiptare po ngjitej drejt kulmeve te veta dhe Kosova i ngjante nje vullkani aktiv. Ne zjarrin e luftes popullore antiosmane, Bajram Curri u rrit e u burrerua. Pushka e tij u zbraz here mbi batalionet e ekspeditave ndeshkimore, te cilat me zjarr e hekur kerkonin nenshtrimin dhe taksa e ushtare per sulltanin, here mbi elemente vendas qe dilnin kunder rrymes se pergjithshme te kohes, duke bere kauze te perbashket per pushtuesit. Krisma e saj ishte mjaft shqetesuese edhe per shtetet shoviniste fqinje dhe aleatet e tyre te medhenj, qe lakmonin ose benin pazarlleqe ne kurriz te trojeve shqiptare. Levizja e pareshtur popullore, deri ne ate shperthim te fuqishem, qe coi ne Shpalljen e Pavaresise me 28 nentor 1912, jane te lidhura shpesh me emrin e Bajram Currit. ai ishte jo vetem luftetar i shquar, por edhe nje nder udheheqesit kryesore me te dashur per popullin e Malesise se Kosoves. Ne 1899 kur u formua Lidhja Shqiptare e Pejes, vazhduese e vepres se Lidhjes se Prizrenit, Bajram Curri u be perkrahesi me besnik i Haxhi Zekes. Mandej, ndonese i pashkolle, ai do te behej nder perkrahesit me te forte te arsimit shqip. Ashtu si atdhetare te tjere te urte, ai kuptoi drejt se lufta per zhvillimin e arsimit dhe te kultures shqiptare ishte pjese perberese e Levizjes Kombetare, pjese e luftes per ruajtjen e individualitetit kombetar te popullit, kunder perpjekjeve asimiluese te autoriteteve osmane dhe qarqeve shoviniste qe qeverisnin monarkite fqinje. Edhe ne kete fushe, kontributi i Bajram Currit qe mjaft i rendesishem. Ne vitin 1912, atdhetari i vjeter u be nder drejtuesit kryesore te kryengritjes se pergjithshme antiosmane. Kjo kryengritje, me e madhja, me e organizuara dhe me e pjekura politikisht nder kryengritjet e periudhes se fundit te Rilindjes, i dha atij mundesine si prijes popullor nder me karizmatiket, qe te shfaqe me se miri aftesite organizative, ushtarake e politike. Kuvendi i Junikut dhe betejat nga Qafa e Prushit deri ne clirimin e Shkupit deshmuan vlerat e gjithanshme te "tribunit te vegjelise". Emri dhe fjala e tij qysh nga kjo kohe u bene kushtrim per popullin, per cdo veprim ne te mire te lirise, bashkimit kombetar dhe demokratik. Kjo u vu re serishmi ne situaten e veshtire gjate viteve te Luftes Ballkanike dhe Luftes se Pare Boterore, kur Bajram Curri u rreshtua perkrah mbrojtesve me te flakte te pavaresise dhe kundershtareve te papajtueshem te copetimit te trojeve shqiptare. Ne kete kuader, gjithnje ne krye te forcave popullore, u perlesh me ushtrite pushtuese serbo-malazeze, ne Plave e ne Guci, ne Krasniqe e ne Gash. Komiteti "Mbrojtja Kombetare e Kosoves" me pas e pati nder ta zgjidhte ate anetar te vetin dhe t'i ngarkonte detyren e perfaqesuesit ne Konferencen e Paqes per mbrojtjen e ceshtjes shqiptare.

  Veprimtaria e shumanshme atdhetare e Bajram Currit, spikati me force edhe ne jeten politiko-shoqerore shqiptare te viteve 1920-1924. Ai dha nje ndihmese te dores se pare si ne luften per konsolidimin e shtetit te pavarur shqiptar, ashtu edhe ne konfrontimet qe i hapnin rruge demokratizimit te jetes politike ne Shqiperi. Edhe kesaj radhe u tregua konsekuent, prandaj qeveria e dale nga Kongresi i Lushnjes gjeti tek ai i nje mbeshtetje te fuqishme dhe prijesin qe i duhej per te shpartalluar cdo pengese ne rrugen e sigurimit dhe konsolidimit te pavaresise se vendit. E therrisnin te ishte aty ku situata ishte me kritike, dhe ai me atdhetarizmin dhe aftesite e tij e normalizonte. Goditi e shpartalloi esadistet ne Shqiperine e Mesme ne prag te fillimit te Luftes se Vlores, mandej pa u clodhur ende, vrapoi ne Koplik per te sprapsur intervencionin jugosllav. Nje vit me vone, asgjesoi ne Mirdite komplotin e agjentures se Pashicit, te kryesuar nga kapedani separatist i krahines. Me pas, i pakenaqur nga politika e diktatit te qeverise mori pjese ne levizjen e marsit 1922, kurse ne 24 maj shpertheu ne Krume kryengritjen e armatosur ne favor te opozites liberale, e cila u kurorezua me fitoren e Qershorit. "Plaku u maleve" qe pushka e pare dhe e prapme e Revolucionit. Nuk mori rrugen e mergimit, kur Ahmet Zogu pasi kishte siguruar perkrahje nderkombetare me ndihmen e trupave te huaja, permbysi qeverine e Fan Nolit. Me arme ne dore iu ngjit perseri bjeshkeve te Krasniqes, kreu aksione ne Gash e Bytyc, por edhe ne Has udhezoi luftetaret kosovare t'i qendronin dhunes dhe politikes serbe te spastrimit etnik te Kosoves dhe pergatitej per te rifilluar ne pranveren e vitit 1925 nje kryengritje te re, qe do t'i sillte vendit nje regjim liberal demokratik, kurse Kosoves, shpresen per t'u cliruar e bashkuar me Shqiperine. Figura e Bajram Currit nuk mund te skicohet pa permendur vecanerisht kete synim final te tij, realizimi i te cilit do t'i krijonte kombit shqiptar hapesirat e nevojshme te merituara per zhvillimin normal e prosperitet.

  Jeta dhe vepra e shquar dhe masivisht e vleresuar, padyshim e vendosin Bajram Currin ne radhen e personaliteteve me te spikatur shqiptare te historise sone te re.

  Populli e deshi prijes

  Bajram Curri ne jeten dhe vepren e tij vetemohuese u be per popullin shqiptar nje nder heronjte me te dashur te te gjitha koherave. Ishte 16 vjec, kur iu desh te gjykonte per dy ngjarje jo te zakonta te jetes se familjes. E para kishte ndodhur ne 1862. Ishte pikerisht lindja e tij ne Krushe te Madhe, ne ate 'qeren burg' qe i conte ne internim familjen si reprezalje ndaj te atit, prijes i nje kryengritjeje antiosmane. Po ky prijes, ne vitin 1878 u vra nga populli, nga ish-bashkeluftetaret e tij, sepse luftoi perkrah Abdulla Pashe Drenit per mbrojtjen e mareshallit perandorak Osman Mehmet Ali Pashe Maxharit, qe kishte ardhur me misionin te percante Lidhjen Shqiptare te Prizrenit, e ta detyronte t'i dorezonte Knjaz Nikolles se Malit te Zi, trojet shqiptare te caktuara nga Fuqite e Medha ne Kongresin e Berlinit. Luftetari i vjeter nuk kishte ditur te kuptonte se besa ndaj atdheut qendron mbi cdo beselidhje e aleance tjeter.

  Djaloshi i ri gjykoi drejt per cka kishte ndodhur e po ndodhte. Kjo percaktoi rrugen e jetes se tij, gjithnje me popullin ne rrugen, ne luften per aspiratat e tij sublim. Edhe populli e deshi per prijes, ia dha pa hezitim "voten", duke e ndjekur pas jo vetem ne fitoret e bujshme, por edhe ne kohe te veshtira. Levizjet popullore qe nuk reshten deri ne shperthim te fuqishem, qe coi ne Shpalljen e Pavaresise me 28 nentor 1912, jane te lidhura shpesh me emrin e Bajram Currit. Ne 1899 u be perkrahes besnik i Haxhi Zekes dhe krah i sigurt i Lidhjes Shqiptare te Pejes, vazhdues i denje te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit...

  Ne interes te clirimit kombetar, Bajram Curri hyri ne kontakt edhe me perfaqesues te levizjes clirimtare te kombeve te tjere te Ballkanit, duke kontribuar keshtu ne ngritjen e urave te mirekuptimit, te miqesise e bashkepunimit nderballkanik. Bindja se popujt e vegjel e te roberuar duhet te clirohen e te vellazerohen, e shoqeroi ate pergjate gjithe jetes.

  I pafrikshem dhe i pakorruptueshem, gjithnje besnik ndaj popullit dhe idealit qe i kushtoi tere jeten Bajram Curri, nuk mund te mos behej i dashur per popullin, por edhe tmerr e njeheresh i respektuar per armiqte, te vendit ose te huaj. Osmanet i bene atentate, austriaket e internuan, qarqet shoviniste serbe i premtuan nje pasuri te tere vetem te hiqte dore me cdo kusht ta shtinin ne dore, "gjalle ose vdekur", sepse ekzistenca e tij donte te thoshte qendresen kryengritje, shperthim per liri, pavaresi e bashkim kombetar, per emancipimin politik e demokraci. Por "dragoi" nuk ishte i tille qe te pershtatej, dhe sic eshte shprehur vet, "me shpetue nji shpirt te korit veten, te tradhtoje atdheun".

  Heroi i Popullit, Bajram Curri, e mbylli jeten e tij ashtu si jetoi, me nder e arme ne dore, shkrep i pathyeshem e i palatueshem, duke shkruar me 29 mars 1925 ne Shpellen e Dragobise, pjesen e fundit te jetes se tij epope, per te mbetur i pavdekshem ne kujtesen e brezave, imazhi i nje figure legjendare, si rralle bashkekohes i tij, shok e bashkeluftetare ose kundershtare.

  Marre nga libri "Nga Kosova per Kosoven" (2006). Jane studime te hershme te autorit qe ne vitin 1985, me rastin e 125-vjetorit te lindjes se Heroit te Popullit, Bajram Curri.
  shkrim shume i bykur. duhe ta lexoje rinia

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-05-2009
  Postime
  13
  Te rinjte duhet te lexojne me teper. te njihen me historine. Jo te degjojne budallaleqet e Saliut

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  498
  RRFIMET E SEKRETARIT KONFIDENCIAL T BAJRAM CURRIT
  Tahir Zajmi n rini ka qen sekretar i Barjam Currit dhe n 1943 sekretar i Lidhjes s dyt t Prizerenit, figur e ndritur patrotike ,njeri me zemr t madhe ,fjal t ngroht dhe mendim t thll ..burr i fjals dhe tradits s bukur shqiptare, i pranishm n ngjarjen m madhore t historis kombtare shqiptare na e sjell t freskt dhe t gjall vdekjen e Barjam Currit

  Sado q vite kalojn e dhjetvjear,figura e Bajram Currit shklqen akoma m me forc si yll I rrall i patriotizmit shqiptar.Sipas shum shkrimeve t botuara dhe t pabotuara t Tahir Zajmit i vetmi q e ka shoqruar n udhtimin e fundit tragjik t 29 marsit 1925 n malet e Dragobis prijsin e madh t vegjlis rrfen n artikujt e tij se-Bajram Curri ishte dhe mbetet nj lufttar i shquar,nj shembull i lart frymzimi pr t gjith djelmnin shqiptare e n veanti t asaj kosovare,porn veanti t z. Tahir Zajmit I cili e ka dashur dhe respektuar shum.Tahiri msoi shum nga qndrimi pran Bajram Currit.Ai msoi t ishte si B.Curri,t ishte patriot si B.curri,t ishte atdhetar si B.Curri,I flakt si ai.Organizator I talentuar si Bajram Curri-Pikrisht-do t theksonte me nj vzhgim t holl politikani e publicist Tahir Zajmi-n ato vite,dekada t stuhishme-Malsia e Gjakovs,veriu e mbar Kosova u bn vatr e zjarrt e patriotizmit shqiptar pr fatet e atdheut.

  -Nuk ka krahin n Kosov dhe n Shqipri t mos ket shkelur kmba dhe t mos jet shkrepur pushka e tij.Kt do ta konstatojm pothuajse te t gjitha shkrimet q ka shkruar dora e Tahir Zajmit pr Bajram Currin.Tahir Zajmi, bir i nj familjeje patriotike gjakovare i rritur n oda burrash, mbrujtur me ideale patriotike.Ai njihte mir sakrificat e Kosovs n luft t ashpr me sllavt pushtues.Trimria e burrria e Plakut te Maleve,pr t cilin fliste me krenari,e kishte frymzuar t riun Tahir Zajmi, t takohej me Bajram Currin dhe pse ishte n mosh shum t re.Ai ishte shum i vendosur t qndronte pran tij dhe t luftonte pr lirin e Kosovs. Duke shfrytzuar njohjen e rrethit miqsor e familjar Tahiri arriti prmes zjarrit t lufts t afrohej me Bajram Currin.Plaku i urt i maleve e pritiTahirin si nj t ri patriot.Kur u takua me Tahirin plaku mbeti i habitur-Tahiri e njihte shum mir dhe i mbshteste n themel objektivat e lufts q zhvillonte Bajram Curri. Bajram Currit i bri prshtypje inteligjenca,dija e shum gjuhve t huaja si serbisht,kroatisht,frengjisht,italisht dhe arabisht e turqisht,si dhe aftsit e tij si administrator i zoti,t cilin e kishte msuar n shkolln gjimnaz IDADIJE N Shkup. Bajram Curri mendoi se ky i ri i ditur me vizion e devotshmri pr luftn e drejt t kosovarve pr ti shptuar genocidit serb, e mbajti pr sekretar personal dhe kofidencial, q do t thoshte besim i plot dhe i patundur pr t.

  Duhet t kemi parasysh se B.Curri kishte shum korespodenc me shtete si Rusia,Serbia,Turqia,Franca ,Italia.Shum telegrame jan shkruar nga TAHIR Zajmi pr personalitete t kohs dhe qeveri. Kshtu qe lindi nevoja pr nj arkiv t lufts dhe materializimin e korrespodencs n analet e ardhshme t historis.Kryesore ishte q Bajram Curri,pati besm tek i riu gjakovar Tahir Zajmi,bes t ciln Baca nuk ia jepte dokujt.Kjo bes e fituar nga Tahir Zajmi vlente m shum se karriera dhe diplomat q mund t kishin moshatart e gjenerats s tij.Djali i ri e justifikoi besimin e Plakut t Maleve.Vendimet e Lidhjes s Par t Prizrenit ishin br tashm busull orientimi pr Bajram Currin,sigurisht edhe Tahir Zajmin,aktiviteti i t cilit do t skedohet gjat gjithe jets s tij n rreshtat e mposhtme lidhur me raportet dhe msimet q ka marr Tahir Zajmi nga Bajram Curri.Tahiri tashm ishte i bindur se vetm lufta heroike ishte themeli i lirimit t Kosovs dhe trojeve shqiptare.Kto ide dhe mendime sigurisht q i kishin plqyer edhe Bajram Currit,i cili deri ather kishte si qllim final lirimin e Kosovs dhe bashkimin e saj me Shqiprin dhe trojet e tjera n Ulqin e Mal t Zi,amrin dhe Shkupin.Pr kohn ,puna q bri Tahir Zajmi ka vlera historike,politike,publicistike,njohja e t cilave ishte domosdoshmri pr rishikimin e historis s Kosovs.Pena e fuqishme e Tahir Zajmit ishte kushtrim frymzues e mobilizues,

  << O KOSOVN TA LIROJM O TA LAJM TOKN ME GJAK.>> ishte refreni i Himnit t Kosovs botuar n vitn 1964 n Bruksel.

  Tahir Zajmi,antar i Komitetit t Mbrojtjes Kombtare n Shkodr u dallua si veprimtar i shquar i ktij komiteti.Ndrkoh trazirat e shtetit shqiptar t vitit 1920 e detyruan t vepronte e luftonte edhe n Shqipri duke ln familjen dhe Gjakovn.

  KOMITETI PR MBROJTJEN E KOSOVS(Shkodr 1 maj 1918).

  Me t mbaruar Lufta e Par Botrore m 1 maj 1918 n Shkodr u rifuqizua Komiteti;Mbrojtja Kombtare e Kosovs,n krye t t cilit u vendosn patriott m t shquar t kombit,pr lirimin e Kosovs dhe ribashkimin e saj me Shqiprin: Hoxh Kadri Prishtina,kryetar,Hysni Curri dhe Hakim Gostivari nnkryetar dhe prgjegjs pr organizimin e lufts s armatosur n Shqiprin e paliruar,Bedri Pejani,sekretar( vlla I Sami Pejs).Kurse antar t Komunitetit ishin: Bardh Jusufi,Sali Gjuka,Isuf Veseli,Sadik Deani,Naxhi Hoxhi Sadiku,Avdush Kastrati,Jahja Prishtina,Sadik Gostivari,Bajram Deklani,Lal Perolli,Rakip Koj Begolli,Qazim Begolli,dhe Ibrahim Gjakova.Si thekson Ramiz Efendi Binishi ishin zgjedhur antrt nderit t Komitetit: Hasan Prishtina,Bajram Curri,Mehmet Delia,Azem Bejta, Nexhip Draga,Aqif Blyta,Ram Vllasa dhe Iliaz Reaku.

  MARRVESHJA

  shte q t gjith kta patriot,do t luftonin pr nj Shqipri unike,sovrane dhe demokratike.Ngase Kosova do t ishte nj pjes e natyrshme historike,politike dhe ekonomike e saj,(Shqipris).Si sht e mundur pas gati nj shekulli,t kemi politikan shqiptar,t cilt se pranojn bashkimin shqiptar? Ribashkimin e Kosovs me Shqiprin?! Kur mbi 80% e popullit,n t dy pjest e atdheut jan pr bashkim,respektivisht pr bashkimin e tokave shqiptare.Problemi i Kosovs sot e ksaj dite nuk sht zgjidhur,pos nj mashtrimi se ajo( sot),sht nj republik,kurse sipas t gjitha t dhnave,Kosova po degradohet nga nj shtet i pranuar tashm nga afro 90 shtete t bots,(ajo me bisedimet me Serbin,gjithnj e m shum po zvendsohet me nj provinc si n kohn e Perandoris Romake,provincat n kuptimin e okupimit t Federats s popujve ilir n disa syresh!

  Ai mori pjes kundr sadistve nn shoqrin e grupit t ets s Bajram Currit,ku u njoh dhe krijoi lidhje edhe me Avni Rustemin,t cilin Plaku i Maleve e kishte shum pr zemr,sepse i bashkonte ideali dhe mbrojtja e Shqipris- Me at q t lidh politika,miqsia bhet m e fort-do t theksonte nnj bised me nj tjtr patriot n vitet e fundit t jts Hasan Zhubi,i cili i shrbeu n spitalin Exzil n Bruksel n ann veriore t qytetit ku jetojn 3000 emigrant t kohve t ndryshme n kodrn e Skalbekut.Dhe nn udhheqjen e Bajram Currit,Tahir Zajmi mori pjes n luftn e Koplikut.Aty ai tregoi edhe njher trimri t rrall q i ra n sy edhe Plakut t Maleve- sht i pushks dhe i kalemit-tha ai duke tundur krahun n shenj vlersimi pr Tahir Zajmin.Q nga ky moment ne do ta shohim t gjith jetn e Tahir Zajmit me AND e atdheut, e cila i shtoi vetit e tjera q iu rrnjosn thell n shpirt, ideale q nuk ka mundsit ndrroj me asgj tjetr n jet.

  Pse u forcua s teprmi patriotizmi te Tahir Zajmi?- mjafton t prmendim se pas shpalljes s Pavarsis s Shqipris ne 28 nntor 1912 n Vlor nj ngjarje q ngriti pesh zemrat e popullit shqiptar,nj dit e re po agonte.Kjo dit pr popullin shqiptar solli shum shpresa.-por si ka deklaruar Tahir Zajmi-Kosova ,kjo provinc shqiptare u dnua prej fuqive imperialiste dhe tashm sht e detyruar t mbaj n shpin zgjedhjen e re m t keqe se ajo e turkut. N at gjendje t vshtir pr Kosovn kemi shum shprngulje drejt Turqis.Edhe ato pak shkolla diku diku mbylleshin.Kshtu plani serb pr shkombtarizimin filloi pak e nga pak.Pr shqiptart shtrohej pyetja emergjente pr jet a vdekje:

  far duhet t bnin n kto kushte?

  Tahir Zajmi mendonte se vetm krisma e armve do t mund t dgjohej m shpejt n Europ se shkresat e Komitetit t Mbrojtjes Kombtare,i cili ishte institucion legal q shtronte idet dhe planet kombtare.Kshtu kur ishte fare i ri afro 15 vje, forcat e Bajram Currit morn prsri Gjakovn.Tahiri si shum t rinj t tjer e simpatizon luftn e drejt q bnte Bajram Curri dhe shum i lumtur betohet se do jet nj nxns dhe ushtar besnik i tij.Ai kishte nj dshir t zjarrt pr ta mbshtetur Prijsin.N at koh forcat popullore liruan edhe Prizrenin dhe I krkuan Vlors ta marr kt qytet nn administrim.Duke br nj analiz tjetr rreth viteve 1957 Tahiri arriti n konkluzionin se pr Kosovn nuk mendon kush prandaj duhet si faz e par Pavarsia e Kosovs si shtet i mbikqyrur me himn e ligje dhe t gjitha organet dhe si hap i dyt bashkimi me Shqiprin.Plan q ka filluar t realizohet,por q Tahiri e ka parashikuar kt veprim qysh 40 vjet m par sepse Tahiri shikonte larg.Ai luftn e bnte me vizionet e Komitetit e Mbrojtjes s Kosovs q nuk funksiononte m,por Tahiri i dinte prmendsh se far krkonte ai Komitet nga fuqit e mdha pasi ishte nj antar i devotshm dhe besnik i ktij Komiteti.

  Dokumenti i njohur i Mbrojtjes Kombtare me titull Program i prgjithshm pr veprimtarin e kryengritjes s vitit 1919 nga pika e par te e fundit del qart se qllimi dhe drejtimi kryesor i lufts s shqiptarve dhe kosovarve sht lufta kundr pushtuesve serb,si dhe bashkimi kombtar pa kushte dhe ruajtjen e territoreve toksore,gj t ciln ne e shohim pik pr pik n fjalimin q mbajti n Lidhjen e Dyt t Prizrenit dhe q pati entuziazm dhe brohoritje n 17 shtator 1943 n shkolln Bajram Curri n Prizren.Vetm kto ideale t larat pr liri e bashkim kombtar mund ta frymzonin e ushqenin trimrin dhe pjekjen e tij politike.Nga Komiteti i Mbrojtjes Kombtare Tahiri tashm kishte msuar se far duhet t krkonin,as m shum e as m pak, pr kombin shqiptar t cilin e shikonin si nj dhe t pandar.Kt krkes dhe teknik si dhe gjuhn juridike q kishte prdorur Hoxh Kadriu n platformn e Komitetit Kombtar si nj jurist ekselent, tashm Tahiri e kishte prvetsuar dhe teknikn e shkrimit t platformave edhe krkesat edhe interesat, sepse ajo ecte n rrjedhn e Lidhjes s Par t Prizrenit t ciln do ta ndeshim te z.Tahir Zajmi kur u mor dhe shkroi 280 faqe me shkrim dore platformn e Lidhjes se Dyt t Prizrenit. Kjo e fundit padyshim ka vlera t pallogaritshme por q pak njihet n Shqipri dhe Kosov.Te ky Komitet i Mbrojtjes se Kosovs msoi shkolln e ngritjes s institucioneve nn juristin e talentuar Kadri Hoxh Prishtina, pr t cilin Prishtina do ishte shum mirnjohs.N vitin 1920 gazeta Populli do njoftonte se n Kosov bhen luftime t rrepta midis etave kryengritse dhe ushtris. Azem Galica bnte betej,Idriz Seferi, po kshtu Hasan Budakova ishin n krye t etave. Tahir Zajmi e lajmronte Bajram Currin se Morali i shqiptarve t Kosovs sht aq i mir saq smund t tregohetKjo letr e entuziazmoi Bajram Currin.Edhe n vitin 1921 q mbahet mend si vit i masakrs s shfrenuar serbe mbi popullsin, jan zhvilluar luftime n Gjilan,Tetov,Prizren,Kaanik,Prishtin,Mitrovic, Kumanov etj.Vetm Drenica mbeti e pashkelur. Dhjet dit m von duke ndjekur luftimet n terrren Tahir Zajmi do ta njoftonte prsri Bacngjendja morale n gjith Kosovn sht e pashembullt.Zona e Junikut neutral bhet tashm nj baz e fuqishme pr forcat e Bajram Currit.N Drenic krijohet nj tjetr zon neutrale e quajtur si Albania e vogl..( sepse Shqipria ishte e lir). Pr karakterin masiv dhe gjith prfshirjen n luft kundr serbve ishin t mdhenj e t vegjl, burra e gra. Shembulli m prfaqsues sht Shote Galica dhe shum nna dhe gra t veshura si malsor do t rroknin armt dhe do dilnin n mal kundr pushtuesve- do prshkruante Tahiri n botimet e tij brilante n shkrimin e tij-Disa episode nga veprimtaria patriotike e Bajram Currit

  Tahiri prcolli shum her komunikimin me Komitetin Kombtar t kryesuar nga Hoxha Kadria e me patriot t tjer si Hasan Prishtina,i cili kur u b ministr i financave n vitin 1922 e przgjodhi dhe e mori n pun n Tiran n financat e qeveris sepse ai shikonte te Tahiri njeriun serioz dhe korrekt.Shpesh her Tahiri punonte edhe pa shprblim, pa ndrprerje n shrbim t atdheut. N korrik t 1924 do t gjendet n Krume.Aty merr vesh lajmin pr vdekjen e Azem Galics,fatosi i luftrave pr liri.  Lidhja e Bajram Currit me Avni Rustemin dhe marrja pjes n komision varrimi

  Ai s bashku me Bajram Currin dhe krer t tjer kosovar duke shfrytzuar kontradiktat midis austrohungarezve me Serbin n korrik n prag t Lufts s Par Botrore bri prpjekje q t organizonin nj luft t udhhequr nga Bajram Curri pr t liruar vilajetin e Kosovs,por kjo marrveshje nuk u arrit dot.Pas ikjes s princ Vidit,Bajram Curri me shum patriot t tjer midis tyre edhe Tahir Zajmi shkuan n Krume t Kuksit pr t ndjekur nga afr zhvillimet n Kosov por edhe pr ti goditur sa m me sukses serbt( do shohim se edhe Tahiri n emigracion e ka prdorur shpesh taktikn e lvizjes sa n Turqi sa n Austri, sa n Belgjik,sa n Gjermani, sa n Franc, sa n Itali etj) gj t ciln e msoi nga strategjia luftarake e Plakut t Maleve i cili ishte nj strateg dhe ushtarak i klasit t par me nj prvoj dhe prova n sa e sa beteja.Kur Austrohungaria filloi pushtimin e Serbis,Bajram Curri po fitonte autonomi kulturore nga austrohungarezt dhe u mundua t hapte shkolla aq sa mundte por q nxisin ndrgjegjen kombtare.Ktu del dhe pjekuria politike e Bajram Currit.

  N janar t vitit 1919 n Paris shtetet fituese organizuan Konferencn e Paqes dhe filluan pazarllqe pr cungimin e mtejshm t Shqipris, pr t knaqur shtetet fqinje.Kshtu ngjarjet rrokullisen aq shpejt n disfavor jo vetm t kosovarve por edhe t tokave shqiptare.Franca si dorlshuar mbshteste shovinistt serb dhe grekt e Venizelos.Re t zeza kalonin ather n qiellin shqiptar.Italia lvizte gur e kusur pr ta marr me do kusht Vlorn.Qeveria e Durrsit prplitej dhe Esat Toptani po luante aktin e fundit t tradhtis.N kto kushte tepr t vshtira n 21 janar u mblodh Kongresi i Lushnjes.Pr udin e t gjithve midis shum punve t shklqyera q bri edhe ky Kongres nuk kishte n planet e veta asnj prefektur n Kosov.sht dashur nj protest nga patriotTahir Zajmi,Bajram Curri etj,t cilt nprmjet nj letre i krkonin hapjen e prefekturs s Kosovs me qendr n Krume dhe ashtu u b.Kruma u b qender e prefekturs.U hap shkoll e mesme INTERNAT quhej ather, ku kan prfunduar shum kuadro si Emin Duraku,Esat Stavaleci,Xheladin Beqiri Kadaraku si dhe Fadil Hoxha.

  .Pr ironi t fatit t dy diktatort dhe antikombtart e kombit shqiptar pas Lufts s Dyt Botrore kishin mbiemrin E.Hoxha n Shqipri dhe F.Hoxha n Kosov.

  Qyteti u b me bandn frymore e cila luante pjes patriotike n ditn e Flamurit e tjera festa, u hapn qendra shndetsore,filloi t funksionoje administrate dhe objekte t tjera sociale e shndetsore.N Maj 1920 Bajram Curri la Vjenn dhe erdhi t shptoj veprn e Kongresit t Lushnjes, i cili kishte caktuar Tirann si kryeqytet. Qeveri e Sulejman Delvins zgjodhi ministr pa portofol dhe Komandant t Prgjithshm Bajram Currin.Sulejman Delvinai i shkroi nj letr falenderimi Plakut t Maleve : -Me shrbimet e larta q bre kt her Kombi shqiptar nuk ju ka harruNj letr shum domethnse q z.Tahir Zajmi e ka prmendur m shum se nj her n shkrimet e tij.Nga viti 1918 deri sa vdiq Tahir Zajmi nuk do shkputej pr asnj ast nga Baca.sht koha kur Bajram Curri zgjeron lidhjet me popullsin e Mlsis s Veriut.Bashkon parin e Gashit e t Krasniqes q kishin m tepr se 10 vjet armiqsi,bn kuvende e lidh bes midis krahinave,midis Nikaj-Merturit,Shals e Postribes,vendos bashkpunimin me qarqet antizogiste n Shkodr (sht koha kur nga foto Marubi kemi foto t ndryshme t Tahir Zajmit,Bajram Currit,Beqir Valterit.Tahirit i plqente qyteti i Shkodrs dhe shkodranet n veanti.Jo pa qllim kur mori rrugn e kurbetit n 17 dhjetor 1944 s bashku me atdhetart Xhafer Deva dhe Rexhep Mitrovica e t tjer, e la amanet q familja me 5 fmij t strehohej n Shkodr dhe kshtu u b; familja e tij,u vendos n Shkodr.Pushkn e pare t Revolucionit t Qershorit e hodhi n Krume duke u kordinuar forcat e Vlors dhe Shkodrs duke ardhur pr n Tiran.Ai gjat rrugs lidhi besn m nj antizogist tjetr n Dibr,Elez Isufin.Duke dhn nj kontribut t muar n fitoren e revolucionit te Qershorit pjes e t cils ishte edhe Tahir Zajmi.Pas ktij suksesi Tirana do priste burrin q u plak n beteja pr vegjlin dhe kombin.Aty rreth ors 12:00 1924 Bajram Curri dhe ushtria q e shoqronte u prit nga populli s bashku me Fan Nolin.Pas Tirans Plaku i Maleve shkon n Vlor po n kt grup do t bnte pjes edhe Tahir Zajmi i cili do t vendoste lule n varrin e Avni Rustemit.Bajram Curri ishte udhheqsi kryesor i kryengritjes q oi n pavarsin e Shqipris n 1912 ( edhe pse nuk ishte prezent n nnshkrimin e Deklarats s Pavarsis)Ai u b mbrojtsi i shtetit t pavarur 1912-1920.Bajram Curri n 22 qershor 1922 lirohet nga detyra e Komandantit t Prgjithshm por Aqif Pash Elbasani e shkarkoi qeverin e Pandeli Evangjelit dhe ngarkoi Hasan Prishtinn si kryeministr.Po n at qeveri bnte pjes edhe Fan Noli, Luigj Gurakuqi, Hoxha Kadriu, Zija Dibra etj, gj pr t ciln Tahir Zajmi pas 33 vjet nga vdekja e Bajram Currit duke u tall me at vendim qesharak pr lirimin e Bajram Currit nga detyra do t shkruante-Ndonj kundrshtar i tij desh ta quante Bajram Currin si njeri pa shkoll dhe injorant por vazhdon Tahiri sa e lumtun do t kish qen Shqipnia sikur t kishte pas disa injorant si Bajram Curri , si Oso Kuka, Ali Pash Gucia, si Isa Boletini e Ded Gjon Luli, t cilt me gjakun e tyne kan shkru epopen shqiptare pr tu br t pavdekshm.N nj shkrim t botuar n 1958 n Izmir t Turqis po pr Bajram Currin, ai do t shkruante: Bajram Curri sht n krye t operacionit pr t shtypur lvizjen sadiste n Shqipri t Mesme.Ndrhyrja energjike me lufttar kosovar e krutan shptoi edhe gjendjen kritike n luftn e Koplikut q u zhvillua n gusht t vitit 1920.Roli i Bajram Currit edhe n kt betej qe vendimtar,sikurse edhe n shuarjen e pajtimin e popullit t Mirdits m 1921,jo duke drejtuar armt njeri-tjetrit,por me urti e kshilla vllaznore,duke shmangur gjakderdhjet e kota mes vedit.Bajram Curri gjat vitit 1923-1924 prbnte nj krcnim serioz pr Ahmet Zogun i cili ishte br kryeministr.Por n kt grup mbshtets pa dyshim ishte shfaqur hapur edhe Tahir Zajmi ,kjo vrtetonte edhe nga prangosja dhe dnimi m varje n litar n burgun e Krumes t Tahir Zajmit n vititn 1929 kur u kap nga forcat e Zogut.Ajo q vihet re n kt shkrim pr Tahir Zajmin sht se n ditt m t vshtira pr malsin e Gjakovs popullsia e saj do t strehohet n Tropoj dhe n rrethin e Hasit,Krume e Kuksit duke ndar si i thon kafshatn e buks dhe vezmet me fishek, duke u br mbshtetje e fuqishme e etave pr liri.Bile bile rezulton se shum miq t Tahirit jan nga Tropoja bile edhe lufta e fundit e Bajram Currit sht br n shpelln legjendare t Dragobis n Tropoj . Nse nuk do bhej ajo luft q rezultoi fatale me vdekjen e Bajram Currit nuk do t njihej kurr n historin e vet shekullore.Pr t jan shkruar kng dhe poezi si pr asnj mal apo shpell tjetr nga kolosejt e letrave shqiptare si Fan Noli etj. N shpelln e Dragobis priret flamuri i liris. Tahir Zajmi do ta quante plakun e maleve Lufttar t patrembun,fatos i maleve,figura m e shquar e kombit, Ideali i tij sht gjall,kujtimi i tij sht br kult pr rinin etjera,etjera.Ai u b mbrojtsi i shtetit t pavarur 1912-1920 dhe t integritetit toksor.Ishte nj lufttar i vendosurdo ta prcaktonte Tahir Zajmi n nj shkrim pr t n gazetn Hylli I Drits. Ai punoi pa reshtur pr bashkimin e tokave shqiptare.Sa her flisnim pr Bajram Currin,kujton nipi i tij profesori i letrsis s Prizrenit autor i monografis s Fan Nolit, Ylli Zajmi- Baca Tahirit i dridhej zemra e plagosur n mrgim.do vit do ta prkujtonte me shkrime dhe me botime n gazeta.

  M posht po ju vm pr t lexuar nj nga shum shkrimet t shkruara nga Tahir Zajmi.

  Pas nj muaji ndeshjesh e luftrash me ushtar jugosllav e mercenar shqiptar n shrbim t t huajve,ndeshje e luftime q u zhvilluan n Krum,n Kuks,Bicaj,Byty e t tjera vise t Kosovs,ishin trhequr n Krasniqe, n fisin e Bajram Currit,ku Plaku i Maleve kishte shpres t bnte edhe nj tentativ t fundit pr lirimin e atdheut t dashur.Jemi n Fang t Mulosmanajave, n kulln e Barajktarit t Krasniqes duke ngrn buk me Bajram Currin.Dhoma sht e mbushur plot me burra t njohur e t panjohur q jan ulur prreth dy tryezave t mdha buke.Burra t vjetr t cilt kishin luftuar sa e sa her ndr sheshe betejash kundr ushtrive turke,serbe e malazeze dhe t rinj q sapo kishin filluar t provonin armt pr ti dal zot liris kombtare.Megjithse armiku kishte ardhur,si t thuash,te dera e shtpis,aq sa kufiri ndodhej mu n breg t Valbons,mbase nj kilometr larg,biseda vazhdonte t ishte e nxeht dhe plot shqetsime pr fatin e vendit.Kush mendonte se pas njzet e katr orsh kulla e Salih Manit e shum t tjera, do t digjeshin dhe do t bheshin hi e pluhur prej mercenarve?!

  Ndrsa njerzit ishin t hutuar duke ngrn buk ose duke biseduar me njri-tjetrin,Plaku i Maleve,si gjithmon,i mendueshm e i heshtur, kishte ngulur syt n shpatulln e dashit,Ndoshta kryetrimi i Kosovs, q kot orvatej t organizonte qndresn e fundit me nj grusht malsorsh,e pa vdekjen e tij tragjike n at pik t zez t kocks s berrit q e vrente me nj kujdes t jashtzakonshm.Ai kishte kaluar gjith jetn e tij n luft duke u prplasur si valt e detit,her n nj shkmb e her n nj tjetr.Nj jet plot tallaze e peripecira,vese deri tani kurr ndonjher nuk ishte ligshtuar se n t ardhmen shpresa pr t fituar kurr nuk ishte shuar n zemr.Por, kt her atij ndryshe i dukeshin . Hallet dhe punt e Shqiprisnuk po shkonin dhe aq mbar.Shqiptart,ishin br vegl e t huajve,t organizuar e t armatosur prej armiqve t kombit,krkonin ti bnin vet varrin Shqipris s mjer

  Prijsi i pavdekshm i lvizjes irredentiste t Kosovs,Heroi i kombit Bajram Curri, i cili luftoi dhe shkriu jetn e tij pr realizimin dhe lirimin e Shqipris Etnike,vrar m 29 Mars 1925 n shpelln e Dragobis.  Strehim ne Male  Aty nga mesnata e 11 Janarit t vitit 1925,pasi nuk kishte mundsi edhe pr nj ndeshje tjetr m arm kundr mercenarve t shitur,morn rrugn e malit bashk me Plakun, pran t cilit ndodheshim 40 vet.T nesrmen n mbrmje.pasditen e kishim kaluar n Markaj,n lagjen e siprme t Banjaj,mbrrijm n bjeshk t Geg Hysenit.Megjithse n kundrshtim me stinn e dimrit,koha ishte shum e mir dhe e ngroht. Prkundrazi,n bjeshk bnte shum ftoht dhe petku i bardh i dimrit kishte mbuluar bukur e kishte trashur siprfaqen e toks.Disa prej shokve,me t qndruar n at vend,menjher ndreqn nj far shtrese me lugjet e staneve dhe ndezn nj zjarr t madh e t kndshm.Aty,pran zjarrit,filluam duke ngrn nga nj kafshat buke misri t pjekur n erep, q nj shok,Hysen Brea nga Valbona,na kishte sjell nga Krasniqja dhe na e ndau n katrdhet e dy pjes.Duke u ngrohur e duke u shlodhur aty prreth zjarrit q na ishte br njkohsisht edhe ushqim edhe argtim,Bajram Bregu,i mbshtjell me nj gzof barinjsh q e kishte bler n Biaj t Lums, zuri t dremis.Grhiste trimi revolucionar e t jepte prshtypjen se ishte duke fjetur me ndonj shtres me pupla dhe ne t rinjt q i rrinim pran,mendonim se far vuajtjesh shpirti e mundime trupi ka kaluar ky njeri n jetn e tij t gjat e revolucionare pr idealin e shenjt t nj Shqiprie t lir dhe t pavarur.Pak m tutje, n truallin e nj stani tjetr, prbri tonit,kishin zn vend e po ngroheshin rreth zjarrmit t tyre,antart e nj ete kosovarsh me Mehmetin e vogl n krye.Shokt e trimit kishin plot katrmbdhjet plag pushke n trup q ua mjekonin duke i lar me lngun e dbors.E gjith kto,asnj ankes, nuk dgjohej prej gojs s trimit famkeq q mbi plagt e vjetra ende t pashruara kishte marr para tri ditsh edhe tri a katr plag t reja, n nj ndeshje me mercenart e Jugosllavis.vazhdim-

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historiku i vrasjeve ne Tropoje
  Nga MaDaBeR n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 14-08-2012, 12:42
 2. Ligji pr dmshprblimin e t persekutuarve, prfitojn 24 mij veta $417 milion USD
  Nga Duaje Siveten n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 3. Bajram Curr: Nj ushtri bn thirrje pr bashkim
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2003, 12:21
 4. Vrasja e tret e Bajram Currit
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2002, 03:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •