Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Testament-Privilegjet e Aleksandrit t Madh pr ilirt

  Nga Agron Luka

  N vitin 1997, n muzeun Correr t Venedikut, studiuesja italiane L. Nadin, zbuloi Statutet e Qytet Komuns s Shkodrs t shek XIV-XV, pr ekzistencn e t cilave, n at muze, kishte pasur edhe nj lloj sinjalizimi plot 90 vjet m par. (L Nadin-L. Za, Sugli antichi della citta di Scutari, bot. n Studiuesit italian pr gjuhn, letrsin dhe kulturn shqiptare, Shkodr 1997, f 41-49; Immagini e documenti della Biblioteca Nazionale Marciana e dalle collezioni del Museo Correr di Venezia, Tirana 1998, f 75-79, po aty edhe Testamenti lat; L. Fontana, Bibliografia degli statuti dei comuni dellItalia superiore, III (S-Z) Milano-Torino-Roma, 1907, f 101)

  Fakti q ato statute kishin ekzistuar dhe aplikoheshin n nj periudh relativisht t gjat historike, vrtetohej n disa raste n dokumentet mesjetare t kohs, madje n to flitej edhe pr statute m t vjetra.

  Ky ishte nj zbulim me shum rndsi, por surprizn e shtonte edhe m prfshirja n ato statute mesjetare edhe e nj Testamenti me Privilegje t Aleksandrit t Madh, si edhe Stema heraldike e Qytetit Republikan t Shkodrs. Me qllim q lexuesi t na ndjek m konkretisht e citojm t plot kt dokument n prkthimin shqip nga P. Xhufi:  PRIVILEGIUM ALEXANDRI MAGNI MACEDONIS EX GRECO ORIGINALI TRADUCTUM


  Un Aleksandri, bir i Filipit mbretit t Maqedonasve, mishrim i Monarkis, krijues i Perandoris Greke, bir i Zeusit t madh, bashkbisedues i Brahmanve dhe i Pemve, i diellit dhe i hns, triumfues mbi mbretrit e Persve e t Medve, Zot i bots prej ku lind dhe deri ku perndon dielli, nga veriu n jug, pinjoll i fars s shquar t popujve Ilirik t Dalmacis, Liburnis, dhe t popujve t tjer t s njjts gjuh q popullojn Danubin dhe zonn qndrore t Thraks, u sjell dashurin, paqen dhe prshndetjet e mia dhe t t gjith atyre q do t m ndjekin n sundimin e bots.

  Duke qen se ju gjithmon m jeni treguar t bess dhe t fort e t pathyeshm n betejat e bra krah meje, u jap e u dorzoj juve n zotrim t lir gjith hapsirn prej Akuilonit e deri n skaj t Italis s jugut. Askush tjetr ve jush, t mos guxoj t vendoset e t qndroj n ato vende, dhe po u gjet ndonj i huaj, ai do t mund t qndroj vetm si skllavi juaj, dhe pasardhsit e tij do t jen skllevr t pasardhsve tuaj.

  U shkrua n kshtjelln e qytetit t Aleksandris, themeluar prej meje buz lumit madhshtor t Nilit, n vitin XII. Me vullnet t perndive q nderohen n mbretrit e mia, Zeusit, Marsit, Plutonit dhe Minervs, perndis s perndive. Dshmitar t ktij akti jan Atleti, logotheti im, dhe njmbdhjet princ t tjer, t cilt un po i emroj si trashigimtar t mi dhe t t gjith bots, meqense po vdes pa ln pasardhs.

  Aleksandri i Madh i Maqedonis, n vitin 325 para lindjes s Krishtit, ose si njihet ndryshe, viti 4874.

  (Statuti di Scutari, della prima met del secolo XIV con le addizioni fino al 1469, a cura di Lucia Nadin, giugno 2002, Roma). Kt libr ka pasur mirsin t ma dhuroj personalisht z. Nadin, me t ciln patm rastin t njihemi, t diskutojm dhe t bashkbisedojm gjat qndrimit t saj n Shqipri)

  N lidhje me Testamentin dhe Privilegjet, vet Nadin dhe studiuesit q ajo ka prfshir n librin e saj, komentojn se kemi t bj me me nj lloj dokumenti t klasifikuar si apokrif. M sakt, ky dokument sht dy her apokrif, sepse kemi nj kopjim me dor t shek XV, nga nj ish dokument i prkthyer n latinisht, nga nj ish origjinal n greqisht. Autori i parathnies, Cherardo Ortalli, n mnyr t veant vinte n theksim: Le ragioni della memoria si combinano con lorgoglio del proprio essere, quellorgoglio cos evidente allaprirsi steso dello statuto, con un privilegio di Alessandro Magno, tanto implausite alloccidente, predileto di Giove, rende merito ai bellicosi e forti iliri fedeli, veritieri, duri nelle armi, e come riconoscimento concreto assegna loro le terre da settentrione fin dove arriva la presenza dellItalia meridionale. L, tra Dalmazia e Liburnia, tra Danubio e Tracia siano liberi e signori di terre e di uomini. (cit. f 24)

  Prof. Nadin, n bised t lir, nuk e prjashtonte mendimin se kishim ndonj lloj fallsifikimi mesjetar, sepse sipas saj, nga burimet e shkruara antike, nuk rezultonte q Aleksandri i Madh n kohn e vdekjes t kishte ln ndonj lloj Testamenti dhe Privilegje t ksaj natyre dhe gjithashtu kishte vrejtje e dyshime nse Aleksandri kishte pasur t bnte me Italin etj.

  Por, pikrisht pr kto un hapa nj diskutim, duke i prmendur faktin se kishte edhe burime antike e burime biblike q i pohonin mundsi t tilla, madje pohohej edhe nj Testament me gjallje t Aleksandrit me ndarje e privilegje. Kundrshtova edhe ndonj interpretim, sipas meje jo t sakt, q i ishte br Stems Heraldike t Qytetit t Shkodrs, n ndonj detaj t saj.

  Prof. Nadin, pasi konstatoi se burimet e cituara nga un dhe disa objekte arkeologjike ishin t sakta, se e njihja dhe kisha shkruar pr kt tem, m krkoi ta paraqisja studimin e diskutimin tim t shkruar. Kto po paraqes nj sintez me ndonj prmirsim aktual m t vmendshm.  Vlera dhe kronologjia e nj fallsifikimi mesjetar
  Tek nj shkrimtar antik (Lukiani, Vep. t Zgj., 1979, Si duhet shkruar historia, f 461), kam lexuar se edhe n antikitet kishte fallsifikator t monedhave, ndrsa n nj literatur moderne theksohet se veanrisht t kopjueshme e shpesh t padiktueshme nga origjinalet ishin monedhat e argjendit, ku shum nga muzet m prestigjoze, kan nga kto kopje etj.

  Pra, besoj se kushdo e ka t qart se edhe nj monedh fallsifikim kopje antike, apo disi edhe e mvonshme, sidoqoft ka vlern e saj. Natyrisht ktu prjashtohen kopjet e vona e moderne dhe domosdo para se t fillohen interpretimet, duhen analizat e autenticitetit. Kshtu besoj se duhet gjykuar edhe pr dokumentet e klasifikuara si apokrife, si Diploma t fallsifikuara etj.

  Nn kt kndvshtrim dhe shmbull krahasimor, e pata filluar diskutimin me prof. Nadin, pr apokrifin e apokrifit. Un theksova se eshtja mbetet e hapur dhe h pr h nuk duhet prer me thik, sepse ish dokumenti i par greqisht mund t ket pasur ndonj baz reale etj. Testamentin dhe Privilegjet e Aleksandrit t Madh, edhe sikur ti konsiderojm apriori si nj fallsifikim t mirfillt mesjetar, t nj njohsi t mir t antikitetit, mendoj se ato na hyjn n pun.

  Spaku duhet t ishin shfrytzuar pr pjesn kohore kur i hynin n pun Komunitetit e m pas Komuns Qytetare Republikane mesjetare t Shkodrs. Pra, apokrifi latin, i apokrifit greqisht i Testamentit dhe Privilegjeve t gjetur n Statutet e Shkodrs, luhatet spaku nga shek XI-XV dhe sfundi me pushtimin turk t Shkodrs, u kopjuan pr t mos humbur. N nj kndvshtrim t par, si nj koment i lir, mund t thuhet se kemi nj lloj akti testamentar me privilegje kolektive, t tipit t natyrs skllavopronare. Aty nuk ka gjurm feudale e kristiane dhe me sa duket kopje-prkthimi latinisht nga greqishtia duhet t jet br n nj koh t kalendarit t Krishtit.

  Mendoj se prkthim-prshtatja, i prket nj kohe t mods romake dhe ndoshta edhe t nj faze t hershme bizantine. Pr ne sht e dukshme se nuk ka ndonj lloj mbishtreszimi e pretendimi t sfers sllavojugore. Madje do t thoshim se qytetart ton mund ta ken shfrytzuar, pr tu mbrojtur, pr t ruajtur e konfirmuar autonomit e privilegjet e tyre, q zanafillonin qysh nga koha e Aleksandrit t Madh, pikrisht nga okupatort sllavojugor, me pretendimin se ato ia kishte njohur edhe koha romake.

  Nuk jam i prirur t prkrah nj hipotez se kjo diplom e fallsifikuar u prgatit dhe u stimulua nga turqit osmanllinj. Gjithashtu mendoj se ne kemi nj far dokumentimi pr t hetuar spaku at vetdijen e brendshme t atyre popullsive autoktone mesjetare, q ende kujtonin aleancn e prbashkt nn Aleksandrin e Madh, si ish popuj me gjuh t prafrt etj, q e pretendonin natyrshm trashgimin e lavdishme t Filipit II dhe gruas s tij epirote Olimpis, t Aleksandrit t Madh, t Aleksandrit Mollos e Pirros s Epirit.

  Mjaft t kujtojm shum pasazhe nga t Barletit dhe do t bindemi q ajo ish frym krenarie e kohs s Aleksandrit ishte akoma e gjall n kujtesn intelektuale dhe at popullore. Po przgjedh vetm nj: ...Maqedoni, q sot n gjuhn popullore quhet Albani, sepse banort e atij vendi thuajse t gjith flasin gjuhn albanishte epirotishte...

  Maqedonia...ka qen e prmendur me njqind e pesdhjet fise...dikur ka qen perandori e quhej Ematje... Maqedonasit me Aleksandrin e Madh patn dal ngadhnjyes edhe mbi Hindin, duke ndjekur gjurmt e Herakliut... Kjo sht pra ajo Maqedonia e cila dikur pati zotruar mbar botn. (M. Barleti, Rrethimi i Shkodrs, prkth. shqip 1981, f 34-35)  Npr burimet e shkruara t autorve antik dhe n interpretimet mesjetare Sipas sa shkruhet n dokumentin e cituar t Shkodrs, ne na duket shum e justifikuar q, popullsit gadishullore ilirike ishin t lidhura me nj unitet e interes reciprok me Aleksandrin e Madh dhe domosdo duhet t ken ekzistuar edhe marrveshje preize e t shkruara, sepse as aso kohe nuk sht vepruar vetm me bes gojore. Do t ishte absurditet t mendohej, q ajo perandori me at shtrirje aq gjigande t mos e kishte zotruar bregdetin ton Adriatik.

  Ka autor q i japin nj prioritet pushtimeve t Filipit II dhe t birit t tij Aleksandrit t Madh, duke par ktu mundsin e rekrutimeve t fiseve ilire me forcn skllavopronare. Por, ka edhe autor t tjer, q e vn theksin tek nj aleanc dhe marrveshje e vetdijshme mbargadishullore. Kjo aleanc krkonte domosdo privilegje qysh n kohn e lidhjes s saj, n finalizimin e sukseseve t saj dhe n ndarjen e saj n prag dhe mbas vdekjes s Aleksandrit.

  Le ta ndjekim sadopak se ku na hedh historia pr at Ematia-n e Barletit. Sipas mitologjis s lasht gadishullore, bazileusi Maqedoni ishte bir i Zeusit dhe Etris. Maqedoni u martua me nj vajz vendase dhe kshtu i lindn dy fmij Pierja dhe Emathi. Te Homeri, n Iliada, kto dy antroponime na dalin si makrotoponime t dy krahinave t Maqedonis. Dhe Hera fluturimkaloi mbi Pierje dhe u hodh mbi fushat pjellore tEmathjes. Homeri gjithashtu prmend edhe nj nimf detare me emrin Amathia. (Homeri, ILIADA, prkth. shqip Gj. Shllaku 1979, XIV, v.275-277; po aty shn. 7, f 485; po aty XVIII, v. 59)

  Nj paraqitje interesante t sintetizuar, bazuar n autor m t hershm, na jep Straboni: Maqedonia kufizohet nga perndimi me bregdetin e Adriasdhe arrin n lindje deri n ThesalonikMaqedonia m prpara quhej Emathia. Emrin e mori nga nj udhheqs i vjetr q quhej Maqedon. Ishte edhe qyteti me emrin Emathia, afr detit. Kt vend e sundonin disa nga fiset epirote dhe ilire.  (Strabonis, Geographica, Frag. VII, 10,11 etj)

  sht shum e qart dhe llogjike se nj pjes nga kjo ish krahina homerike Emathia, ruhet me krahinn e sotme t Matit ton, ku kemi edhe lumin omonim Mati dhe n gryk derdhjen e tij n buz det edhe fushn Breg Matia me prefiksin breg nga sllavishtia. N brendsin e ksaj krahine, spaku qysh nga konstatimi mesjetar, hyn edhe nj mikrokrahin e quajtur Maqellar, me nj ndrhyrje t sufiksit turk llar.

  Mund ta supozojm se n bregdetin e Adrias/Adriatikut, diku rreth Kepit t Rodonit, duhet t ket qen edhe qyteti, pr t cilin nuk ka ndonj lloj hetimi nga arkeologjia jon. Vrejtja q bn Straboni pr mbi nj ndrthurje e kontestim t nj zone adriatike, midis ilirve dhe maqedonve rezulton te disa autor antik. Sipas Pompe Trogut t shek I p.e.r. (sipas kompilimit t Justinit t shek II) dhe gjeografit K.

  Ptolemeu t shek II, edhe fisi i albanojve e qyteti Albanopolis, rradhiteshin midis fiseve e teritoreve t Maqedonis. Ndonj nga autort antik mendonte se Emathia ishte emri m i lasht i Maqedonis. (Shih n prmbledhjen Ilirt dhe Iliria te autort antik, bot. shqip 1965, te Plini, NH, IV, 10; Justini, VII,1, 1; Claudio, V, 44 etj)

  Sipas sa shkruhet n dokumentin e cituar t Shkodrs, rezulton se popullsit gadishullore ilirike ishin kontribuese e bashkpjestare t pushtimit m t madh botror dhe t realizuar gjithashtu n nj koh rekord. Aleksandri pati disa raste ti njihte ilirt dhe gjuhn e tyre direkt n truallin e tyre dhe kjo tregon se pohimi pr t njjtn gjuh, n nj zon relativisht t gjer t gadishullit, e ka nj bazament mjaft llogjik.

  Aleksandri e konstatoi vet, n betejat kundr ilirve n vitin 335 p.e.r., se ishte pothuajse e pamundur q ti nnshtronte nn zgjedh ilirt kryelart dhe prandaj ishte m mir ti kishte aleat. N vitin 337 p.e.r. pr tu mbrojtur nga nj zmrim i Filipit, Olimpia iku n Epir, ndrsa vet Aleksandri vajti te mbreti i Iliris. (Q. Curti Rufi, Historiarum Alekxandri Magni Macedonis, Supl. Lib. I, 11, cit, Ilirt dhe Iliria te autort antik, 1965, f 185)

  Me mendimin n kok t nj fushate evropiane kundr Azis, fillimisht kundr Persis, Aleksandri nxitonte t formonte aleancn gadishullore evropiane dhe t mos linte vatra t rrezikshme prapa shpine dhe kshtu dalngadal: tribalt, ilirt dhe fise t tjera t pavarura q jetonin buz Istrit (Danubit) t gjith than se kishin ardhur t krkonin miqsi me Aleksandrin; t gjith ata lidhn me t miqsi. (Flavii Arriani, Alexandri Anabasis, Lib. I, 1, 4.)

  Si e shohim, pra e kemi edhe t shkruar n burimet antike at shtrirje aleance dhe dhnie bese nga Epiri te Iliria e deri n Danub, t cilin e nxjerr n evidenc edhe teksti i Shkodrs. Dhe detyrimisht t gjitha kto, do t kondicionoheshin edhe nga hiseja n privilegje toksore, n pagesat me ar e argjend etj. Ja se si pasqyrohet kjo n betejn kundra Darit t Persis: Aleksandri vizitoi gjith ushtrin dhe popujve t ndryshm iu drejtua me fjal t ndryshme. Ilirt dhe thrakt i nxiti me pasurit e mdha t persve (Justini, cit. Libri XI)

  Qysh n kohn e Filipit II, sa duket maqedont e fuqizuar e kishin zgjeruar prezencn e tyre, mbi hapsirn detare adriatike dhe kjo sht arsyea, q athinasi oratori i famshm Demosteni i shqetsuar jep alarmin: Filipi po fortifikon qytete n Iliri.

  (Demosthenis, Orationes, IV, 48)

  N kt linj sht llogjike edhe nj vazhdimsi prezence ndrtimtare dhe fortifikuese nga Filipi, te Aleksandri i Madh n Shkodr. Por si mund t hetohet e t vrtetohet kjo kur n Shkodr, jan br vetm disa sezone grmimesh mbar e mbrapsht, dhe asnjher nuk ka pasur grmime masive e deri n steril. (Qysh prej nj kohe t gjat dhe aktualisht, pas Znieve nuk ekziston m as zona arkeologjike e ish polisit posht! Dihet se gjetjet e rastsishme jan t dyshimta etj.) Ndrkaq, duhet t kemi parasysh vrejtjen dhe pohimin q kishte br para 500 vjetve M. Barleti ku shprehej:

  Tashti pra, thon disa t huaj se Shkodrn e paska themeluar Aleksandri i Madh, por ky pohim nuk duhet pranuar sepse Shkodra ka ekzistuar shum koh m prpara se t lindte Aleksandri i Madh; por edhe vet turqit shkojn me kt mendim sepse qytetin e Shkodrs, n gjuhn e tyre e quajn Skanderie/Iskenderie dhe ky emrtim sipas tyre, sht i njejt me emrin Aleksandrie. (M. Barleti, Rrethimi i Shkodrs, f 37)

  Kjo vrejtje e drejt e Barletit, lidhej me kohn e ekzistencs s Skodrinon-it si nj qytez/peripolis, ku ai e prjashtonte Aleksandrin e Madh nga themelimi i par-aedificationem, sepse ky themelim i par, simbas Barletit zhytet m lasht n mjegulln historike. Por, ndrkaq, ai nuk e ka prjashtuar Aleksandrin e Madh nga ndonj ish prezenc ndrtimtare e rifortifikuese e shek IV p.e.r.

  Dihet se, n hapsirn mesdhetare e m gjer, Aleksandri i Madh i dha emrin e vet shum qyteteve antike, ku disa prej tyre nuk ishin themeluar nga ai dhe natyrisht i kishin emrat e tyre t par. Deri m sot ne nuk kemi asnj far pikmbshtetje, nga burimet e shkruara antike dhe ato arkeologjike, q t hedhim spaku ndonj lloj hipoteze q Skodrinon-i ishte quajtur edhe me ndonj emrtim t dyzuar si Aleksandri.

  Ne dim vetm se Shkodra qysh nga shek XV filloi t mbante edhe nj emrtim t dyt si Iskenderie-Aleksandri. Gjithashtu dim se m heret qe br edhe nj far barazimi midis Scutaris bizantine dhe Scutarit/Shkodrs etj.

  N Testamentin e Privilegjet e tekstit t Shkodrs, pam se na del drejtprdrejt kulti i njeriut perendi t Aleksandrit si biri i Zeusit. Ta ilustrojm e ta krahasojm pak kt me disa nga literaturat antike t njohura, pr t par edhe se far roli kishte luajtur ky kult n ekspansionin gjigant teritorial t Aleksandrit t Madh. Te Lukiani i shek II, gjejm shum informata interesante, ku veoj:

  Filipi: Tani, pra, o Aleksandr, smund t thuash q sje djali im; se, po t ishe i Zeusit, nuk do t kishe vdekur.

  Aleksandri: e pranova divnesn, pasi mu duk se m hynte n punbarbart u tmerruan duke kujtuar se isha perendi

  Filipi: Me t vrtet kush nuk do t qeshte, po t shihte t birin e Zeusit t hiqte shpirt dhe t krkonte ndihmn e mjekve?

  Dhe n kto dialogje uditrisht konfirmohet se nj pjes e madhe nga toka italike konsiderohej si e nnshtruar me vullnetin e saj, ndaj Aleksandrit t Madh.

  Aleksandri: M qorton se un u drejtova kundr Lindjes, mbasi si dhash rndsi t madhe Perendimit. Po t bja n Perndim, kur mund t kisha pushtuar pa luft Italin, Libin dhe gjith viset deri n Gadire? (qyteti Kadiks n Spanj, afr Gjibraltarit) Se gjeta t udhs t luftoja me popujt e atjeshm, pasi kta u trembn dhe m njohn pr Zot t tyre.

  (Lukiani, Vep. t Zgjedh., bot. shqip. 1979, f 250-259, Aleksandri, Hanibali dhe Skipioni; Diogjeni dhe Aleksandri; Filipi dhe Aleksandri, nga Dialogjet e t vdekurve)

  Duke pasur parasysh kt mundsi, pra, mund t merret n konsiderat ajo ideja e privilegjeve skllavopronare n tekstin e Shkodrs q Aleksandri ua jep aleatve ilir, n bregdetin italik adriatik.

  Te Diodori i Siilis (shek I p.e.r.) informohemi fillimisht: Filipi II, mbreti i maqedonasve i mundi ilirt n nj betej t madhe, dhe m pas vuri nn zotrimin e tij gjith banort gjer n liqenin Lyhnid u kthye n Maqedoni. Ai bri me ilirt nj paqe fitimtare...u lshua mbi Ilirin, me nj ushtri t fortnnshtroi shum fortesa

  Po nga Diodori kemi edhe kt informat mjaft t rndsishme: N at vit (324 p.e.r.) erdhn n Babiloni t deleguar pothuajse nga e gjith bota; nj pal prgzonin mbretin Aleksandrin e Madh pr fitoret e tij, t tjert i ofronin kurora, shum ndr ta i sillnin dhurata t mueshme, disa lidhnin me t marrveshje miqsie e aleanca T gjith popujt, qytetet e sundimtart e Azis i paraqitn atij homazhe. Erdhn shum dinast nga Europanga Libia Kartaga e krejt popujve deri te Shtyllat e Herakliut. Prsa i prket prfaqsuesve t Europs, ktu dalloheshin ata t qyteteve helene, t Maqedonis, t Iliris dhe t nj pjese t madhe t bregdetit t Adriatikut...ata t popujve t Thrakis녔

  (Diodori, Bibliotheca Historica, Lib. XVI, 8, 690) Lib. XVII, 113,1,2)

  N kt pohim i shohim qytetet ilire dhe ato t bregdetit Adriatik si prfaqsues t denj e t rradhs s par t Evrops. (Evrop quhej aso kohe gadishulli yn) Ktu pra kemi prsri nj hapsir ku mund ta rradhisim edhe qytetin Skodrinon/Skodreinon, i cili n monedhat e tij t shek III-II p.e.r. na paraqitet edhe me trajtn Drinon/Dreinon.

  Duke pasur parasysh edhe vitin e datimit 324 p.e.r. me 325 p.e.r. t Privilegjeve e Testamentit dhe 323 p.e.r. t vdekjes s Aleksandrit n Babiloni, nqoft se nuk mendohet realisht pr nj ish dokument origjinal, spaku do t shihet se prpiluesi ka qen i mirinformuar me burimet e shkruara antike dhe ka vepruar me kujdes pr tu paraqitur sa m i besueshm.

  Mirpo dihet se edhe burimet e shkruara antike dhe ato biblike prmbajn pasaktsi historike. N tekstin e Shkodrs thuhet se ky dokument ishte shkruar n Aleksandrin e Egjiptit n vitin 325 p.e.r. dhe se ishte aprovuar nga Aleksandri personalisht. N dukje t par kjo do t krijonte iden sikur n at vit edhe Aleksandri ndodhej n Aleksandri, gj q realisht nuk ngjan t ket qen ashtu.

  Pr ta kaprcyer kt pik t dobt, duhet menduar se dokumentet madhore prpiloheshin n Aleksandri dhe pr aprovimet e formn prfundimtare i drgoheshin kancelaris dhe Aleksandrit me korrier, sepse dihet q ky sistem komunikimi me stacione t njpasnjshme ka funksionuar.

  Sipas disa autorve antik, Aleksandri i Madh vdiq 33 vje n Babiloni. Adjutanti i tij Ptolemeu i kishte dhn premtime se do tia drgonte kufomn n Aleksandri t Egjiptit, ku do t adhurohej si nj nga hyjnit e Egjiptit etj. Qysh n vegjli, e ma Olimpia nga Epiri e ushqeu Aleksandrin me gjithfar bestytnish. Si ato grat e hershme t basileusave homerik, ajo prhapi legjendn se e kishte ngjizur Aleksandrin, duke u mbarsur jo me Filipin II por me nj lloj ore t hyjnishme, me nj lloj gjarpri boll a dragua, si nj vullnet e metamorfizim i vet Zeusit. (shih Lukiani, cit. f 254, f 351, f 357)

  Lukiani jep sqarime edhe pr nj lloj bolle t but natyrale, q pinte qumsht gjiri, q luante me fmij etj. Legjendn e gjarprit hyjni, si babai i Aleksandrit, e prmendin edhe autort antik si Plutarku e Tit Livi. Zeusi kishte

  Grindje ndarjet ishin n kulm, kur trupi pa jet i Aleksandrit (Qershor, 323 p.e.r.) qndronte akoma n nj sall t madhe, ku e kishin vendosur q t ishte si t thuash edhe si nj dshmitar i vendimeve dhe marrveshjeve pjestuese t ushtarakve. Informohemi, se nj pjes pranuan mendimin e Perdiks, q t pritej lindja nga shtatzania e Roksans, gruas s Aleksandrit t Madh, dhe po qe se ishte mashkull atij ti caktoheshin disa tutor si Leonati, Perdika, Krateri dhe Antipatri etj, e me at rast u bn edhe betimet prkatse.

  Burimet antike shkruanin se, gjat fushats n lindje, diku andej nga Afganistani, Aleksandri u dashurua dhe u martua me nj vajz q quhej Roksana. Ndrkaq, uditrisht, informacionet pr shtatzanin e saj dhe nse vet Aleksandri kishte ln ndonj lloj Testamenti t mundshm ndaj ktij trashigimtari t pritshm, mungojn! Normalisht Roksana duhej t kishte ngelur shtatzn me Aleksandrin, ndoshta aty nga fundi i vitit 324 p.e.r. ose prgjat vitit 323 p.e.r. dhe burimet na tregojn se ajo ndrkoh ishte drguar n Maqedoni.

  Kontradiktat e brendshme e kishin dobsuar perandorin gjigande, por vdekja natyrore e birit t pavdekshm t Zeusit shkaktoi nj tronditje t menjhershme dhe kontradiktat shprthyen haptazi. Kshtu ndaj propozimeve t Perdiks u rebeluan kmbsort. Ata caktuan si mbret Adrideun, vllan e Aleksandrit nga nj grua tjetr e Filipit, por duke i ln edhe trashigimtarit t Aleksandrit, t supozuar nse lindte mashkull, nj cop nga pjesa e shtetit!

  N krye t pjes-ndarjes Maqedoni e Greqi vendoset Antipatri, babai i Kasandrit. (krhs Antipatrea, ish emri i Beratit) e pasuar pastaj nga nj list e gjat ndarjesh t provincave, ku vrehen edhe disa nga udhheqsit e vjetr sbashku me bijt e tyre. Atje shohim qartazi e shprehimisht se ilirit Pito i ka takuar Media e Madhe (Persia e sotme). Dhe kjo padyshim sht nj cop e madhe, ka edhe na tregon, jo vetm se Aleksandri e ka mbajtur marveshjen e fjaln ndaj ilirve, por tregon edhe pr kontributin e tyre serioz e t vlersuar.

  Pas pak muajsh (nuk prcaktohet se sa?!) pasi Roksana ishte drguar n Maqedoni, burimet referojn se ajo ka lindur trashigimtarin mashkull Aleksandrin e Ri, t cilit si regjent kryesor fillimisht i ishte caktuar Polyperhu, i pasuar me nj numr regjencash t tjera. Tashti msojm edhe pr fillimin e peripecive t Olimpis dhe Roksans me Aleksandrin e Ri, nn prndjekjet e Kasandrit. N vitin 317 p.e.r., gjasht vjet pas vdekjes s Aleksandrit, Olimpia si mjeshtre e komploteve, e vret mbretin Adrideun dhe gruan e tij Euridikn dhe merr qeverisjen. Nj vit m pas, m 316 p.e.r. Kasandri, biri i Antipatrit, i martuar me Thesalonikn bijn e Adrideut dhe Euridiks, arrin ta vras Olimpin, kurse Roksann dhe Aleksandrin e Ri i internon nn vrejtje n kshtjelln e Amfilopolit. (nxjerr nga, Justini, cit. Libri XIV; Amfipoli qytet dhe kshtjell n Maqedoni.)

  Vetm pasi kan ndodhur gjith kto ngjarje e pasi kan kaluar disa vite ne informohemi edhe pr kalimin, nga ajo ish ndarja e par e madhe dhe kaotike, n nj ndarje t re me katr pjes ku dominojn: Kasandri, Lisimahu, Seleuku e Ptolemeu. (Diodori, Bibliotheca Historica Libri XVIII, 4, 49; Libri XIX, 11, 36, 51 etj; Justini, Epitoma Historiarum Philippikarum Pompei Trogi, Lib. XIII-XIV etj)

  Duke iu rikthyer edhe nj her Bibls s Vjetr, n krahasim me burimet e shkruara antike, vihet re se parashikuesit Daniel, nuk kan preferuar t ndalen hollsisht n tr kt vorbull ngjarjesh e personash, pr mbretin Adrideu, pr Olimpin, as pr pasardhsin legjitim Aleksandrin e Ri, birin e t birit t Zeusit dhe as pr ndonj Testament dhe Privilegje, por kan preferuar nj kaprcim te katr brirt.

  Por, kjo nuk do t thot se nuk kishin fare dijeni pr pasardhsin legjitim t Aleksandrit t Madh, dhe pr kt citoj: ...E kur (Aleksandri i Madh) tia ket dal n maj Perandoris, ajo do t shkatrrohet e do t ndahet n katr errat e qiellit, por jo ndrmjet pasardhsve t tij as me t njejtn fuqi q e kishte ai: me t ciln sundoi. Perandoria e tij do t coptohet edhe do tu jepet t tjerve, e jo ktyre. ( Bibla e Vjetr, cit. Profecia e Danielit, 11, Aleksandri i Madh, f 1224. Ka autor q t gjith kt Profeci e interpretojn t shkruar mbas vdekjes s Aleksandrit t Madh dhe t bazuar n burimet e shkruara antike.)

  Ndrkaq, te Makabeu pohohet qart se Aleksandri bri ndonj tentativ ndarjesh me premtime privilegjesh me gjallje t tij dhe n fund prmendet edhe ajo ndarja nga bijt e ish komandantve t shquar t Aleksandrit t Madh.

  Por, ndodhi me Aleksandrin e Ri dhe Roksann? ǒgj dhe arsye t pazakont kishte Kasandri dhe ndjeksit e tij, ndaj ktij trashigimtari q duhet ti takonte legjitimiteti?! Mos ndoshta Olimpia kishte sajuar ndonj lloj ngjizje hyjnore edhe pr Roksann, apo se kohlindja e Roksans shkaktoi dyshime?! Mjegulla e Buens mbi Rozafat nuk na lejon t shohim.

  Ajo q dim sht se Aleksandri i Madh nuk e prmbushi porosin e t parve t tij, pr tu varrosur n varrin e n tokn atrore dhe prandaj dinastia nga gjaku i tij u shua. Kt e kishte parashikuar edhe orakulli politeist i gadishullit ton, megjithse me koh i kishte dal nami pr ato prgjigjet parashikuese me dy e tre kuptime. (Trog Pompei, sipas Justinit, cit. Lib. VII)

  Aleksandri i Madh, me t vrtet se ishte edhe nj kushri i afrt dhe pinjoll i fars s shquar t popujve Ilirik t s njejts gjuh. Ai provoi t ishte nj reformator si Biri i kryezotit Zeus n Tok. Kur Aleksandri vdiq njerzia filluan t mrmrisnin, megjithse nuk kishin munguar talljet ironike edhe m par. Kshtu me rastin e nj rimartese poligame t Filipit II, duke marr shkas nga legjenda e sajuar e shtatzanis s Olimpis, nj nga njerzit e nuses s re e ofendoi direkt Aleksandrin n kt mnyr: Tani do t lindin mbretr t vrtet e jo nj mbret dobi. (Athenaei, Deipnosophistae, Lib. XIII)

  Amsia e Aleksandrit ishte toksore e po ashtu edhe ajo e Jezusit, por ndryshimi qndron se te Olimpia, jo virgjresh, kemi nj kontakt direkt seksual fizik, me nj mbarsje me far/sperm gjarpri t mir, si metamorfizim i Zeusit politeist, ndrsa tek e martuara Maria, megjithat virgjresh, nuk kemi asnj lloj kontakti seksual fizik, por nj vet ngjizje me ide-mendimin e Zotit monoteist, nga nj lartsi jasht kohs dhe hapsirs.

  Dhe Jezusi ishte vet Zoti. Ndrsa Maria ishte nj grua shembullore, Olimpia, njera nga t przgjedhurat e kryezotit politeist Zeusit, ishte Nprka Tre = 666, nj grua kriminele e gnjeshtare e lindur, e aft tia vinte brirt e turpit edhe burrit t saj Filipit II dhe brirt e Zeusit pellazgjik t birit Aleksandr. Ajo, si tregojn burimet antike e nxiti edhe vrasjen e burrit t saj, duke e paguar Pausanin, t cilin pastaj e gozhdoi n nj kryq druri, duke i vn n kok nj kuror t art. Nj sken teatrale makabriteti.

  N botn njerzore prpjekja e Aleksandrit me nj bri t mrekullueshm cjapi, q imitonte Zeusin dhe q kishte pretendimin si Biri i Zotit Zeus dhe si njeri-monozot pr nj Fe/ Beslidhje Toksore, nuk e kaloi klasn. Ai vetm siguroi nja dy vende kontradiktore n literaturat e Bibls s Vjetr. Thuhet se Aleksandri i Madh kishte krkuar nj lloj pavdeksie reale mbi tok, ndrkaq siguroi vetm nj pavdeksi si kujtes historike.  Nj propozim i refuzuar i Bashkis dhe Prefekturs Shkodr!

  N disa shkrime ne kemi argumentuar se monedha q shrben aktualisht si Stema e Shkodrs, nj monedh e kohs s Gjergj Strazimir Balshs, nj vasal i sulltanit turk dhe q i kish drguar Muratit I edhe nj vajz nga fisi i tij n harem, n nnyr shum t qart nuk prfaqson stemn e qytetit republikan t komuns mesjetare t Shkodrs.

  Qyteti ka pasur stemn e vet heraldike, me ngjyrat origjinale dhe me nj prfaqsim dinjitoz t historis dhe vazhdimsis s tij historike q nga lashtsia. I u drgua institucioneve t lartprmendura edhe nj Peticion pr nj diskutim, ku ishin edhe firmat prestigjioze si W. Kamsi, M. Prendushi, D. Luka, A. Osja, F. Hoti etj, u riprsrit Krkesa edhe njher etj, dhe pr nj udi dhe kokfortsi t madhe, as edhe nj ballafaqim diskutues nuk u b!

  W. Kamsi ishte autoriteti q ishte konsultuar pr vendosjen e monedh-stems s kohs s Balshajve, si Stema e Bashkis Shkodr. (Historiant Bashkiak nuk u tundn as pr fallsifikimin e yllit pes cepash t Davidit n nj yll me tet cepa dhe pr ngjyrosjen arbitrare kuq e blu...) Kt monedh, si stem e kishte propozuar gabimisht me koh prifti dhe numizmati G. Valentini. Ndrkoh pas zbulimit t stems origjinale heraldike, nga Nadin dhe pas propozimit tim, W.Kamsi e aprovoi ndrrimin e argumentuar duke e firmosur i pari krkesn n form Peticioni.

  As edhe nj pllak prkujtimore mermeri, me stemn origjinale heraldike me tekstin e privilegjet e Aleksandrit t Madh dhe me disa nene t przgjedhura t Statuteve t Shkodrs, nuk e realizon dot Bashkia dhe Prefektura Demokrate?! A ishte kjo thjesht nj harres-nnvlehtsim burokratik apo nj lloj preference pr ta filluar historin e Shkodrs me Gj.S. Balshn, t cilit Sulltani i fali veshje t muara orjentale dhe mbi t cilin rilindasit tan evropian e kan vn gishtin tregues si aventurier e armik i rrezikshm?!

  (shih S. Pulaha, Lufta...Burime Osmane, f 77; f 132-133; f 253; f 297; f 312)  Fig. Nr. 1. Monedh argjendi e shek IV p.e.r. Prerje e kohs s Filipi II, pr nderimin e t birit Aleksandrit. Nga njera faqe shkruan greqisht Aleksandro dhe paraqet Zeusin me skepter dhe shqiponj, ka nj monogram A dhe nj germ . Motivi ndeshet qysh heret edhe n vargjet homerike: Po qe se fisin tim ti krkon ta njohsh skeptrin me shqiponj Zeusi ia dhuron etj. (Homeri, Iliada, prkth. shqip, VI, 147-284)

  Faqia tjetr paraqet Aleksandrin e ri n profil. N katalogun e monedhave greke konfirmohet prezenca e saj n shek IV p.e.r. Pretendohet t jet gjetur n rrethinat e kshtjells, n mbeturinat e dheut t hedhur. (Koleksion privat)

  Fig. Nr. 2. Medalion prej bronzi me nj faqe, derdhje dhe shkrim me inizim t lexueshm Demos i Thesalonikut [ja kushton] Aleksandris. Paraqet n profil Aleksandrin e Madh me prkrenare, ku n ansore ka nj sqap me nj bri dhe m lart nj kok luani me krif. Pretendohet t jet gjetur n kodrat e Shkodrs. Ka qen e veshur nga nj shtres ranore. Figurimin e sqapit ne e shohim t krahasueshm me sqapin me nj bri t mrekullueshm t Bibls dhe me nj tip egjiptian (Koleksion privat)

  Fig. Nr. 3. Monedh argjendi e prdorur si varse qafe. Nga njera faqe ka figurimin n profil t perendeshs Athina e cila ka n prkrenare nj qenie shartes mitologjike detare, me kok shqiponje dhe me krah fluturues, e krahasueshme nga ne me dragoin e kishs s Mesopotamit etj.

  Ka monogramin A. N faqen tjetr ka shkronjn greke F, cfurkun e Poseidonit dhe germn A. Paraqet nj luan dhe shkrimin gr. YE. Kjo monedh sipas katalogut sht me prejardhje greke, por imitim nga Lukania. N katalog konfirmohet ekzistenca e saj. Monedha sht e inkasturar n nj rreth, sepse ka qen prdorur si varse qafe. sht bler te nj argjendar, pretendohet t jet gjetur n zonn e kshtjells s Shkodrs. E kemi sjell pr ilustrimin e mitologjis s Athinas e cila prmendet edhe n Privilegjet e Shkodrs (Koleksion privat)

  Fig. Nr. 4. Monedh argjendi e Basileusit Ptolemeu t Egjyptit, njri nga t katr zvendsuesit e Aleksandrit. Njera faqe ka portretin e Ptolemeut, faqia tjetr nj shqiponj t shklqyer q ka shkelur me kthetra nj krokodil. Simbolin e shqiponjs e gjem edhe n Bibla, ndrsa krokodili simbolizonte Egjiptin etj. Duke u nisur se nj monedh me nj shqiponj afrsisht t till e ka pasur edhe Pirrua i Epirit edhe basileusi Perseu i Maqedonis, bashkkohs i Genthios-it t Shkodrs, shek II p.e.r. (krahaso n fig. 4/1 e 4/2), ne mendojm se kemi t bjm me ish shqiponjn e Aleksandrit t Madh. Gjendet n katalog, shek IV p.e.r. sht gjetur n bregun e Drinit posht kshtjells. (Koleksion privat)

  Fig. Nr.5 Stema heraldike origjinale e qytetit t Shkodrs e gjetur n Statutet e Shkodrs me shqiponjn e zez t Aleksandrit t Madh dhe Pirros s Epirit. Nga burimet antike dhe ato numizmatike Aleksandri i Madh kishte edhe simbolika me cjap e shqiponj dhe po ashtu edhe Pirrua i Epirit n prkrenare kishte bri cjapi, i plqente ta thrrisnin shqiponj e madje se njihej edhe si rrits shqiponjash. (Plutarchi, Vitae Parallele, 10; Eliani, Lib. II, 40, 45.)

 2. #2
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  ose si njihet ndryshe, viti 4874
  N far sistemi kalendarik sht ky viti 4874, nga cila koh apo ngjarje sht njehsuar?

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Ilirada Origjina Dhe Shtrija Gjeografike
  Nga Kallmeti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-09-2006, 16:24
 4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02
 5. Prej nga erdhi Bibla?
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 07:16

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •