Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671

    Besimi në të mbinatyrshmen si pasojë e drogimit

    Pashë një ditë një program që e shfaqte një Tv e Shqipërisë, ku tregonte se si njerëzit kishin filluar të besonin në të ashtuquajturit were-wolf, apo njerëz-ujq.
    E tëra kjo ishte pasojë e një droge që gjendej në një parazit të thekrës, dhe njerëzit duke ngrënë nga kjo bukë, drogoheshin dhe një nga halucinacionet e zakonshme ishte dhe were-wolf.
    A mund të jetë dhe besimi në zot dhe në qenie tjera pasojë e drogimit të pa-vetëdijshëm?

    Ndryshuar për herë të fundit nga alibaba : 16-09-2006 më 12:36

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Pashë një ditë një program që e shfaqte një Tv e Shqipërisë, ku tregonte se si njerëzit kishin filluar të besonin në të ashtuquajturit were-wolf, apo njerëz-ujq.
    E tëra kjo ishte pasojë e një droge që gjendej në një parazit të thekrës, dhe njerëzit duke ngrënë nga kjo bukë, drogoheshin dhe një nga halucinacionet e zakonshme ishte dhe were-wolf.
    A mund të jetë dhe besimi në zot dhe në qenie tjera pasojë e drogimit të pa-vetëdijshëm?

    Ai "parazit" quhet egjera,me konsumimin e se ciles njerezite behen si te egjer! Kete e din shumica e pleqeve tan.
    Cka mendon me drogimin e pa vetedishem ,me cka behet ky far drogim?

  3. #3
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Po egjëra zhvillohet në grurë, ndërsa kllongja në thekër, dhe që të dy këta parazitë janë konsumuar në të kaluarën së bashku me bukën, për shkak të primitivitetit në lëmin bujqësor.Kjo, jo vetëm te ne por gjithkund ku ka pasë njerëz, ka ngjarë.
    Pasi njerëzit kanë ngrënë nga kjo bukë kanë kaluar në gjendje drogimi, dhe këtë unë e quaj drogim i pavetëdijshëm sepse njeriu nuk e din se është i droguar, ai mendon se me të vërtetë po sheh diçka ose po dëgjon ose po prek diçka.Dhe nuk e kanë ditur se buka i shkaktonte këto halucinacione, prandaj e quaj drogim i pavetëdijshëm.
    Edhe LSD që përfitohet nga egjëra, shkakton halucinacione vetëm të natyrës religjioze, subjektit i duket se sheh engjëj, shçirtëra etj.
    Unë mendoj se nën ndikimin e këtyre drogave njeriu qysh në kohën parahistorike ka filluar të besoje në lugetër në shpirtëra etj., dhe më pastaj religjioni ka evoluar deri në sektet e sotme të shumta.

  4. #4
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    Pashë një ditë një program që e shfaqte një Tv e Shqipërisë, ku tregonte se si njerëzit kishin filluar të besonin në të ashtuquajturit were-wolf, apo njerëz-ujq.
    E tëra kjo ishte pasojë e një droge që gjendej në një parazit të thekrës, dhe njerëzit duke ngrënë nga kjo bukë, drogoheshin dhe një nga halucinacionet e zakonshme ishte dhe were-wolf.
    A mund të jetë dhe besimi në zot dhe në qenie tjera pasojë e drogimit të pa-vetëdijshëm?

    hahhahahahahahahha, vertete dini te dilni qesharak.

  5. #5
    Perjashtuar Maska e riu
    Anëtarësuar
    05-12-2005
    Postime
    421
    mesiapersempre, kur e kishe halucinacionin e fundit ti lal? sa minuta fole me zotin dje ne darke?

  6. #6
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga a Tree walking
    mesiapersempre, kur e kishe halucinacionin e fundit ti lal? sa minuta fole me zotin dje ne darke?
    Kam biseduar per 15 minuta.
    Mire bere qe s'me pyete tjetercka...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252
    Piter - Shen petri, kur kaloi ne greqi per te predikuar fene e re, ata merrnin nje lloj "kerpudhe" qe i bente njerzit te shihnin engjuj etj etj! Por ishte vetem efekti qe kerpudha kishte me helmet e saj ne trurin e njeriut!
    Hajde Baba Abaz Ali Tomorri hajde
    Mjer njerzimi mjer!

  8. #8
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Namazi gjatë të cilit njeriu vazhdimisht flet me zë të ulët, kjo e folur e vazhdueshme a nuk e çon njriun deri në ekstazë?
    Agjërimi duke qëndruar pa bukë e pa ujë, a nuk e mbush njeriiun me halucinacione?

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252

    Thumbs down

    Gjithashtu ne Islam ekziston dicka qe i thone "Tesbih" qe numuron ne ndarjet e gishtave nga brenda "Allahu Ekber" (Dylber rather), Subhanallah e gjepura tjera!
    Cfare behet eshte se krojohet lidhje ne neuronet e trurit, ose lidhje elektrike midis fijeve nervore ne tru rreth pranimit te ekzistences se se zotit dhe adhurimit te tij! Dhe gjithashtu ne Islam thuhet qe mos dysho ne ajetet (fjalite) e kuranit ose fjalet e pejkamerit Mo (....................), beso verberisht se do shperblehesh!
    Hajde Baba Abaz Ali Tomorri hajde!
    Cfare ka ndodhur ne Shqiperi eshte se mbas renies se komunizmit me reformimin e ushtrise dhe rendit poliko/shoqeror njerezit shqiptar kishin shume kohe ne duart e tyre dhe pak ose hic fare pune, teper injorance dhe "breeding ground for religious bacteria" ideale per fe te dryshme! Keshtu qe njerezit komuniste ne vecanti nuk do rrinin pa adhuruar dicka, dhe jane pikerisht ata qe jane bere fetare te mbedhejn!
    Ja pra se cfare sjell injoranca e shoqerise! Por me duket paksa e cuditshme qe disa njerez megjithese jetojne ne USA ose UK akoma vazhdojne te besojne ne zot/shejtan! Kjo ne mendimin tim eshte rezultat e adhurimit/deshmise te ekzistences se zotit me haculinacionet dhe fiksimet e me larta qe i ben keta njerez te vene ne kisha apo xhamija etj!
    Tung
    ----------------------------------------------------------------
    (......................................) Ishin fjale banale. Kujdes me fjale te tilla!
    Iep
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 04-02-2007 më 06:04

  10. #10
    Perjashtuar Maska e Dragut
    Anëtarësuar
    14-06-2006
    Vendndodhja
    Përtej Gramozit, gati për luftë
    Postime
    535
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Kam biseduar per 15 minuta.
    Mire bere qe s'me pyete tjetercka...

    E pyte nai cik zotin se ca po bohet me pronat... dhe me te rendesishmen... i thuj ta lej venin qe ma, se mjaft talli ******.

Tema të Ngjashme

  1. Kisha është Një
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  2. Fanatizmi dhe Besimi !!
    Nga NoName në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-12-2009, 14:10
  3. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  4. Qëllimi dhe kuptimi i fesë - besimit
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
  5. DOKTRINA - Kapitulli II. Simboli i Besimit
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 21-09-2004, 21:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •