Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2006
  Postime
  68

  Patenta (driving licence) shqiptare n Evrop

  Do doja te dija nese njihet patenta nderkombetare shqiptare ne Europe, apo nese mund te konvertohet ne patenten e shtetit qe jeton,
  Pra jo ne rastin nese je "turist", por nese ke leje qendrimi te rregullt ne nje shtet te Europes.

  Me respekt

 2. #2
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Shqiperia ka ndryshuar llojin e patentave (deshmi drejtimi automjeti). Patenta e re qe perdoret ka shume elemente sigurie duke filluar nga shenja e gishtit te madh, numri i rregjistrimit dhe numri i identifikimit, grupin e gjakut, etj, etj.


  Gjithsesi per te drejtuar nje automjet te duhet nje vertetim ose thene shkurt (patente nderkombetare). Kjo mund te merret pa asnje problem nese ke patente shqiptare dhe afati kohor i vlefshmerise se saj eshte 12 muaj.

  Nese do gjej ndonje te dhene tjeter do ju postoj serisht.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 3. #3
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,248
  Lelab po te flas per ketu ne Itali sepse ketu jetoj edhe e di si funksionon.
  Edhe me vize ketu ke te drejte te drejtosh automjete me patent nderkombetare Shqiptare.Persa i perket Konvertimit nga patent Shqipetare ne patent italiane nuk ekziston ajo mundesi.Por ka 1 rruge konvertimi.Nqs ke dokumentacion qe ke punuar Shofer me Ambulance Zjarrfikese Polici ose shofer i dikujt ne qeveri atehere mundet ta konvertosh patenten por duhen vertetimet perkatese nga Shqiperia.

  Kaq mundem te te them sepse nuk di me teper.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2006
  Postime
  68
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE
  Gjithsesi per te drejtuar nje automjet te duhet nje vertetim ose thene shkurt (patente nderkombetare). Kjo mund te merret pa asnje problem nese ke patente shqiptare dhe afati kohor i vlefshmerise se saj eshte 12 muaj.
  Nese do gjej ndonje te dhene tjeter do ju postoj serisht.

  Pra mund ta perdoresh patenten nderkombetare per 12 muaj ne nje shtet te Europes nese NUK je turist por ke leje qendrimi te rregullt?

  Ne Hollande mesa di une nuk te njihet patenta nderkombertare nese ke leje qendrimi, (pra JO turist). Vetem nese je turist atehere te njihet patenta nderkombetare (pra jo me teper se tre muaj mund ta perdoresh kete patente, sepse jo me shume se tre muaj mund te kesh vize si turist)

 5. #5
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Citim Postuar m par nga Lelab
  Pra mund ta perdoresh patenten nderkombetare per 12 muaj ne nje shtet te Europes nese NUK je turist por ke leje qendrimi te rregullt?
  Po mund ta perdoresh pa problem

  Citim Postuar m par nga Lelab
  Ne Hollande mesa di une nuk te njihet patenta nderkombertare nese ke leje qendrimi, (pra JO turist). Vetem nese je turist atehere te njihet patenta nderkombetare (pra jo me teper se tre muaj mund ta perdoresh kete patente, sepse jo me shume se tre muaj mund te kesh vize si turist)
  Per ne Hollande nuk di cte pasi nuk ja di ligjet
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 6. #6
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  45
  Postime
  1,258
  N Greqi patentat e Shqipris nuk njihen edhe pse Shqipria pretendon q ka nnshkruar marrveshjen prkatse. Flas pr t gjith ata q kan lejen e qndrimit n Greqi dhe q qarkullojn me patent ndrkombtare t nxjerr n Shqipri.  Shumica jan t detyruar dhe pr mos thn t gjith detyrohen t nxjerrin patent greke. T gjith ata q kapen pa patent greke gjobiten. Kuptohet nse makina sht bler brenda kufijve greke dhe jo n Shqipri.

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 7. #7
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Citim Postuar m par nga Peniel
  N Greqi patentat e Shqipris nuk njihen edhe pse Shqipria pretendon q ka nnshkruar marrveshjen prkatse. Flas pr t gjith ata q kan lejen e qndrimit n Greqi dhe q qarkullojn me patent ndrkombtare t nxjerr n Shqipri.

  Shumica jan t detyruar dhe pr mos thn t gjith detyrohen t nxjerrin patent greke. T gjith ata q kapen pa patent greke gjobiten. Kuptohet nse makina sht bler brenda kufijve greke dhe jo n Shqipri.


  ns

  Peniel, mbase gabohem po ka shume persona qe qarkullojne me patente nderkombetare ne greqi.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 8. #8
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  ne angli

  Patenta shqiptare ne Angli eshte e vlefshme 12 muaj nga dita qe hyn ne Angli , kuptohet nese vjen si turist .Edhe nese ke patente nderkombetare pas 12 muajve nuk te pin uje ma. Po te jesh me dokumenta angleze te duhet patjeter te paisesh me patente te Anglise.
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 14-09-2006 m 17:45

 9. #9
  eshte ngaterese e masde kjo patenta nderkombetare
  duhen sqaruar me thelle gjerat.

  psh. patente nderkombetare shqiptare me makine targa shqipetare apo me targa te huaja??

  ka ndryshim te madh njera nga tjetra.

  ne greqi me sa di une qarkullon me nderkombetare me targa shqiptare vetem
  kurse me targa greke duhet te keshe dokumenta greke

  (por ngaqe ligjin e ka ne dore maliqi, disa i qellon e disa i ferkon)
  dmth 70% e policave greke sdine ligjin dhe shpeton vetem femrat (sigurisht kinget ;p) kurse meshkuj.... e dine vete ata .  mos haroni qe shqiperia nuk ben pjese ne EU
  \m/ TiLL dEaTh KeLcYRiOT \m/

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2006
  Postime
  68
  Citim Postuar m par nga kelcyra4ever
  eshte ngaterese e masde kjo patenta nderkombetare
  duhen sqaruar me thelle gjerat.

  psh. patente nderkombetare shqiptare me makine targa shqipetare apo me targa te huaja??

  ka ndryshim te madh njera nga tjetra.

  ne greqi me sa di une qarkullon me nderkombetare me targa shqiptare vetem
  kurse me targa greke duhet te keshe dokumenta greke

  (por ngaqe ligjin e ka ne dore maliqi, disa i qellon e disa i ferkon)
  dmth 70% e policave greke sdine ligjin dhe shpeton vetem femrat (sigurisht kinget ;p) kurse meshkuj.... e dine vete ata .  mos haroni qe shqiperia nuk ben pjese ne EU

  Patente nderkombetare shqiptare me makine me targa te huaja, pra jeton ne nje shtet te Europes dhe ke dokumenta te rregullta ne shtetin perkates dhe me makine me targe te shtetit Europian perkates!

 11. #11
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  34
  Postime
  4,456
  Lelab, do kontaktoj me persona qe merren me kete pune dhe do te te njoftoj per me teper.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2006
  Postime
  68
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE
  Lelab, do kontaktoj me persona qe merren me kete pune dhe do te te njoftoj per me teper.

  Shume faleminderit

 13. #13
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  45
  Postime
  1,258
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE
  Peniel, mbase gabohem po ka shume persona qe qarkullojne me patente nderkombetare ne greqi.


  E di q ka. Shumica jan ata q bjn transport por edhe ata q kan makina me targa shqiptare. T tjert, d.m.th ata q kan makina me targa greke, nse kapen me patent shqiptare ndrkombtare n shumicn e rasteve gjobiten. Sigurisht nse t ndalon policia n rrug se ndryshe nuk kan se si ta kuptojn.  Prandaj ata shqiptar q kan makina me targa greke dhe q jetojn brenda Greqis, shpejtojn t nxjerrin patent greke pr t mos pasur probleme me policin greke.  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 14. #14
  ALb@SouL NetWoK Maska e [A-SHKODRANI]
  Antarsuar
  12-08-2003
  Vendndodhja
  EUROPE
  Mosha
  49
  Postime
  245

  Fjale shum e vepra pak

  13 Shtator 2007 @ 1:54 pm

  Patentat per drejtim automjetesh te marra ne vend, mund te konvertohen pa asnje shpenzim nga emigrantet shqiptare qe jetojne ne Itali. Keshilli i Ministrave miratoi dje ne parim projektvendimin per marreveshjen ndermjet Republikes se Shqiperise dhe Qeverise se Republikes se Italise, per njohjen e ndersjelle te konvertimit te lejeve te drejtimit te automjeteve.

  Nga marreveshja e lidhur perfitojne te gjithe shtetasit shqiptare qe kane leje drejtimi (te kategorive te ndryshme), te cilet nuk do te rifillojne procedurat e regjistrimit dhe te proves, per marrjen e lejes se drejtimit italiane. Ata do te dorezojne lejen e drejtimit te marre ne Shqiperi dhe do te marrin te njejten kategori te lejes se drejtimit italiane, duke u krijuar mundesine qe te punesohen si drejtues mjeti ne Itali, me te drejta te barabarta me shtetasit italiane. Me nenshkrimin e kesaj marreveshjeje, leja e drejtimit (patenta) e re, do te konvertohet menjehere dhe automatikisht pa shpenzim.  Gjithashtu, brenda nje periudhe nje-vjecare nga hyrja ne fuqi e marreveshjes, do konvertohen edhe te gjitha lejet e drejtimit te tipit te vjeter. Dokumenti do te terhiqet drejtperdrejt nga zyrat e Motorizacionit Civil dhe jo me ne zyrat e perfaqesive tona diplomatike ne Itali, duke evituar keshtu shpenzimet suplementare dhe radhet e gjata ne sportelet e tyre. Nga marreveshja perfitojne edhe te gjithe drejtuesit e automjeteve (qe disponojne kategorite B, C, D, D+E), te cilet jane ne emigracion ne Itali, pasi marrja e te gjitha kategorive te lejes se drejtimit italiane, bazuar ne legjislacionin italian, kerkon plotesimin e intervaleve kohore nga nje kategori ne tjetren, kohe e cila eshte 2 - 3 vjet.  Qytetaret nuk do kene me nevoje te vijne ne Shqiperi per tu pajisur me cdo lloj dokumenti qe deri tani eshte kerkuar ne origjinal, pasi korrespondenca per informacionin e nevojshem do te jete e shpejte edhe ne forme elektronike, nepermjet zyrave perkatese. Njohja dhe konvertimi i lejes se drejtimit shqiptare me lejen e drejtimit italiane do te krijoje mundesine e njohjes dhe konvertimit te lejes se drejtimit edhe me vendet e tjera te BE-se.

  Fjale shum e vepra pak
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 15. #15
  Wilma Maska e xhuliana
  Antarsuar
  15-12-2006
  Vendndodhja
  Emilia-Romagna
  Postime
  824
  Keto fjale i kam degjuar edhe para 3 vitesh por deri tani asgje nuk eshte levizur...

  Shume here kam pyetur edhe tek motorizzazione civile por ata thone se deri tani nuk eshte bere gje...edhe me thane edhe nese vendosin per konvertimin do te duhen vite te tjera derisa ligji te hyje ne fuqi!!!!

  Shpresojme per dicka pozitive se nuk eshte e drejte perderisa rumuneve ua njohin patenten e tyre, perse neve shqiptareve mos na e njohin??
  Nuk eshte e drejte sidomos per shqiptaret qe vijne ne itali ne moshe te madhe dhe mundohen te marrin patenten italiane.....po ku kalohen "quizet" e ketyre; Kerkohet nje njohuri e nivelit te larte te gjuhes italiane.
  La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  37
  Postime
  4,061
  petenta shqiptare spi uje ne europ, kur ne skemi shtet.

  ma mir pa patente funja fare
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 17. #17
  Kam degjuar qe patentat shqiptare kane ndryshuar dhe duken si ato amerikanet ose europianet. A e ka ndonjeri per lehtesi ta skanoje dhe postoje ketu ne kete teme patenten e re thjesht per kuriozitet?

  Faleminderit

 18. #18
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Mund te levizesh shume bukur ne Europe edhe me patente shqiptare ( te shoqeruar me ate nderkombetaren) si turist. Sic eshte thene dhe me lart patenta mund te perdoret 12 muaj qe nga dita e leshimit te lejes se qendrimit , pastaj duhet dhene provimi qe nga A, B,C,D,E, per te marre patenten qe kerkon (konvertimi nuk behet per patenta Shqiptare).
  Kush mendon te marre nje patente superiore per te siguruar te ardhura te majme , nuk ja vlen barra
  qirane-eshte teper vone; cmimet e shperblimit te punes pas hyrjes ne Europe te Polonise, Bullgarise, Rumanise, etj , kane zbritur ne vlera mizerabile dhe i kane dhene shkak racizmave nacionale.
  Ndoshta ja vlen ne USA apo Kanada!
  Eshte mekat te humbasesh kohe sot me patenta kur mund te vrasesh mendjen per gjera te tjera.
  La vida es un carnaval

 19. #19
  gemini Maska e gemini
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  eu
  Postime
  78
  Pershendetje !
  Kame degjuar ketu ne Itali nga disa persona, qe patenta shqiptare mund te kthehet ne patenten italiane duke paguar 180 euro.
  A e dine ndonjeri qe a eshte e vertete.
  "Tu vedi cose che esistono e ti chiedi perch;io sogno cose mai esistite e mi chiedo perch no?"

 20. #20
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Kam degjuar qe patentat shqiptare kane ndryshuar dhe duken si ato amerikanet ose europianet. A e ka ndonjeri per lehtesi ta skanoje dhe postoje ketu ne kete teme patenten e re thjesht per kuriozitet?

  Faleminderit
  http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._shqiptare.jpg
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 3. Plav e Guci
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 4. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •