Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 232
  1. #41
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Popull luftarak e i ashpër u bënë në ato 500 vjetët e pushtimit turk kur lebërit u kthyen në kontigjentin më të mirë të mercenarëve të sulltanit. Eqrem Bej Vlora në kujtimet e tij e prek këtë fenomen të trashëguar, duke përshkruar profesionin e bërjes së "plackës së luftës", që e kishin përvetësuar jo vetëm burrat por edhe gratë e Labërisë. Dhe këtë traditë të re në mes të lebërve e hasim edhe në kohën e Enver Hoxhës, edhe në kohën e sotme: pjesa dërrmuese e policëve dhe oficerëve shqiptarë kanë dalë nga Labëria. Edhe sot e kësaj dite, nëse shkon në një shkollë ushtarake/policie në Shqipëri, ke për të parë që kontigjenti më i madh i studentëve janë nga Labëria.

    Dhe emërtimi "lab" përmban në vetvete një kantonacion negativ dallues nga pjesa tjetër e popullsisë. Dhe nuk ka lidhje fare me një emërtim gjeografik, pasi në mbarë Labërinë do të gjesh fshatra të krishtera e myslimane. Fakti që vetë lebërit mundohen ta kthejnë këtë kontacion negativ në dicka pozitive, si burim krenarie, nuk është dicka e re për mentalitetin shqiptar post-otoman.



    E shikon për së prapi problemin. Lebërit nuk po akuzohen si të pabesë thjeshtë se u konvertuan me hir apo pa hir në islam, ata po akuzohen me të madhe pasi krahina e Labërisë është një nga krahinat djep të Krishtërimit në Shqipëri me plot kisha, manastire të shenjta shekullore. Dhe fakti që edhe sot e kësaj dite lebërit janë laramanë, disa me traditë myslimane e disa me traditë të krishterë, vetëm sa dëshmon gjurmët e thella të traditës së krishterë që nuk arritën ti fshijnë plotësisht as 500 vjetët e pushtimit turk.

    Albo
    Laberit e jo Leberit o injorant. Per ke kam shkruar sqarimin siper, per derrat?!!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #42
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Laberit e jo Leberit o injorant. Per ke kam shkruar sqarimin siper, per derrat?!!
    Mos do te thuash Erberit?!! Hahahahaha

  3. #43
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    nje Lab
    disa Leb

    dhe jo [ disa Lab]

    Leb- Leberit dhe jo [ Leb-Laberit]
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  4. #44
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Bel ami Lexo Postimin
    nje Lab
    disa Leb

    dhe jo [ disa Lab]

    Leb- Leberit dhe jo [ Leb-Laberit]
    Atehere sic thote parafolesi:
    -nj. Gabim
    -sh. Gebime?
    E po, nuk eshte ashtu!

    Prandaj: nje Lab || shume Labë.
    Ata ishin Labë; Ai eshte Lab. Labët jane Albët e Labërise.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #45
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Shqiptar
    Shqipterët

    Alban
    Albenët

    etj

  6. #46
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Baptist shiko Drejshkrimin e Gjuhs Shqipe.
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  7. #47
    AdIdAs Maska e DoLpHiN
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Hono Lulu
    Postime
    1,453
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Laberit e jo Leberit o injorant. Per ke kam shkruar sqarimin siper, per derrat?!!
    O Baptist! Mos kembengul se eshte Leberit ne shumes.
    Nje lab , disa lebe ( kjo e-ja e fundit eshte me 2 pika se nuk e kam ne tastjere )
    Jo te gjitha fjalet e nje lloji ndryshojne sipas se njejtes rregullore. Ka fjale qe bejne perjashtim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga DoLpHiN : 29-03-2008 më 01:25
    `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

  8. #48
    AdIdAs Maska e DoLpHiN
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Hono Lulu
    Postime
    1,453
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Ismail Qemal e njihnin turqit. Ismail Bej Vlora, e njihnin lebërit e Vlorës dhe mbarë Shqipëria. Dhe po të kishe lexuar e mësuar dicka më shumë mbi jetën dhe veprën e Ismail Bej Vlorës, vetë ai flamuri i ngritur në Vlorë në 28 nëntor 1912 përmbante mesazhin e kthimit në identitetin e të parëvë, në identitetin pri-otoman. Ashtu si Gjergj Kastrioti flaku tej ofiqet e Sulltanit dhe u kthye në atdhe për të ngritur flamurin e të atit, ashtu edhe Ismail Bej Vlora braktisi parlamentin turk për tu kthyer në Atdhe për të ngritur flamurin e Kastriotëve.

    Ismail Bej Vlora, për hir të identitetit të të parëve, u bë jo vetëm rezil i Sulltanit, Vjenës e Romës, por u bë rezil edhe i familjes së tij të Vlorajve, të cilët nga një Shqipëri e pavarur nga Turqia, do të humbisnin pushtetin, pasurinë, nderet dhe ofiqet. Prandaj Eqrem Bej Vlora, djali i Syrja Bej Vlorës, kushëriri i parë i Ismail Bej Vlorës, i zgjedh fjalët mirë për të përshkruar plakun me flokë të bardha në kujtimet e tij.

    Në 28 nëntor 1912 Ismail Bej Vlora i dëshmoi shqiptarëve, botës dhe historisë se ai nuk ishte një besëlënës, por një besëmbajtës.

    Albo
    Po te hyme shume thelle , edhe Ismail eshte emer turk , edhe Bej eshte emertim turk.
    Tani ti kthehem citimit. Mos valle fakti qe ka dashur te ktheje Shqiperine ne identitetin pre-Otoman e ben te pabese? Se ti ke thene qe leberit jane te pabese.
    `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2007
    Postime
    2
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Laberit e jo Leberit o injorant. Per ke kam shkruar sqarimin siper, per derrat?!!
    vëlla... na thomi Lebërit jo Labet
    thomi thomi jo themi
    thomi grekërit jo grekët
    thomi na jo ne

    njirat e folklorit duhen maajtur e neruar, apo jo?
    gjuha... në cilën do formë, është celësi i historisë e njohurisë tënë si popull.
    Ndryshuar për herë të fundit nga EpirusOnFire : 29-03-2008 më 04:03

  10. #50
    Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    Athina fck city
    Postime
    202
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Popull luftarak e i ashpër u bënë në ato 500 vjetët e pushtimit turk kur lebërit u kthyen në kontigjentin më të mirë të mercenarëve të sulltanit. Eqrem Bej Vlora në kujtimet e tij e prek këtë fenomen të trashëguar, duke përshkruar profesionin e bërjes së "plackës së luftës", që e kishin përvetësuar jo vetëm burrat por edhe gratë e Labërisë. Dhe këtë traditë të re në mes të lebërve e hasim edhe në kohën e Enver Hoxhës, edhe në kohën e sotme: pjesa dërrmuese e policëve dhe oficerëve shqiptarë kanë dalë nga Labëria. Edhe sot e kësaj dite, nëse shkon në një shkollë ushtarake/policie në Shqipëri, ke për të parë që kontigjenti më i madh i studentëve janë nga Labëria.

    Dhe emërtimi "lab" përmban në vetvete një kantonacion negativ dallues nga pjesa tjetër e popullsisë. Dhe nuk ka lidhje fare me një emërtim gjeografik, pasi në mbarë Labërinë do të gjesh fshatra të krishtera e myslimane. Fakti që vetë lebërit mundohen ta kthejnë këtë kontacion negativ në dicka pozitive, si burim krenarie, nuk është dicka e re për mentalitetin shqiptar post-otoman.



    E shikon për së prapi problemin. Lebërit nuk po akuzohen si të pabesë thjeshtë se u konvertuan me hir apo pa hir në islam, ata po akuzohen me të madhe pasi krahina e Labërisë është një nga krahinat djep të Krishtërimit në Shqipëri me plot kisha, manastire të shenjta shekullore. Dhe fakti që edhe sot e kësaj dite lebërit janë laramanë, disa me traditë myslimane e disa me traditë të krishterë, vetëm sa dëshmon gjurmët e thella të traditës së krishterë që nuk arritën ti fshijnë plotësisht as 500 vjetët e pushtimit turk.

    Albo
    Ndaj themi qe feja krijon problem ne tru!!!
    Duke se nga fanatizmi jot nuk shikon asgje perpara,per tyj ekziston vetem kisha dhe qe te vertetosh mendimet e tua shpik gjera atje ku nuk ekzistojen dhe mundohesh me propagande te krijosh nje pamje negative per leberit.Tamem ashtu sic mundohet edhe kisha ortodokse nacionaliste greke !!!Edhe ajo pak a shume te njejtat mendime me tyj ndan.
    Vetem ata e dine mire se cfare qellimesh kane.Asilimimin!!!
    Perkundrazi per tyj nuk e dime akoma se cfare qellime ke,je thjesht nje i smure nga feja apo je nje vegel e kishesh ortodokse nacionaliste shoviniste greke?!!!Si do qe te jet ngushellime te uroj sherim te shpjet,megjithese e di qe kjo gje eshte e pamundur!!!(cte bejem njerez jemi shpresa kemi)
    Laramane zoteri je dhe dukesh.Dukesh qe nga nje ane gjoja mundohesh te mbrosh identitetin shqiptare,nga nje ane je dakord me asilmimin e shqiptarve nga kisha ortodokse shoviniste greke!!!Je dhe ne sjellje dhe ne mendim
    Pseja shkakton deme ne tru,besimi tek kisha ortodokse shoviniste nacionaliste greke shkaktone veprime idiotelleku dhe antishqiptarizmi!!!
    Mind is like a parachute it works best when it is open
    Dalai Lama

  11. #51
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Bel ami Lexo Postimin
    Baptist shiko Drejshkrimin e Gjuhs Shqipe.
    Bel ami.
    Merre kete sygjerim; fute ne kulete dhe blej nje fjalor me te, pastaj ia lesho nje sylexim faqes se pare te fjaleve qe fillojne me L se te ben mire, -ndihmon zhdukjen e stupiditetit vetvetor te njeriut si dhe shprehive te keqia intelektuale te deklarimit permendesh per gjerat qe mendon se i di, e ne fakt nuk i ke lexuar kurre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 29-03-2008 më 09:58
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga Bel ami Lexo Postimin
    nje Lab
    disa Leb

    dhe jo [ disa Lab]

    Leb- Leberit dhe jo [ Leb-Laberit]
    mir e ke ti keshtu thuhet ne shumes nje lab- shume leber
    nje vella - shume vellezer
    kam te drejte apo jo
    jemi leber dhe jo laber mos na e shtremeroni fjalen
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  13. #53
    Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
    Anëtarësuar
    21-05-2007
    Vendndodhja
    Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
    Postime
    385
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Popull luftarak e i ashpër u bënë në ato 500 vjetët e pushtimit turk kur lebërit u kthyen në kontigjentin më të mirë të mercenarëve të sulltanit. Eqrem Bej Vlora në kujtimet e tij e prek këtë fenomen të trashëguar, duke përshkruar profesionin e bërjes së "plackës së luftës", që e kishin përvetësuar jo vetëm burrat por edhe gratë e Labërisë. Dhe këtë traditë të re në mes të lebërve e hasim edhe në kohën e Enver Hoxhës, edhe në kohën e sotme: pjesa dërrmuese e policëve dhe oficerëve shqiptarë kanë dalë nga Labëria. Edhe sot e kësaj dite, nëse shkon në një shkollë ushtarake/policie në Shqipëri, ke për të parë që kontigjenti më i madh i studentëve janë nga Labëria.

    Dhe emërtimi "lab" përmban në vetvete një kantonacion negativ dallues nga pjesa tjetër e popullsisë. Dhe nuk ka lidhje fare me një emërtim gjeografik, pasi në mbarë Labërinë do të gjesh fshatra të krishtera e myslimane. Fakti që vetë lebërit mundohen ta kthejnë këtë kontacion negativ në dicka pozitive, si burim krenarie, nuk është dicka e re për mentalitetin shqiptar post-otoman.



    E shikon për së prapi problemin. Lebërit nuk po akuzohen si të pabesë thjeshtë se u konvertuan me hir apo pa hir në islam, ata po akuzohen me të madhe pasi krahina e Labërisë është një nga krahinat djep të Krishtërimit në Shqipëri me plot kisha, manastire të shenjta shekullore. Dhe fakti që edhe sot e kësaj dite lebërit janë laramanë, disa me traditë myslimane e disa me traditë të krishterë, vetëm sa dëshmon gjurmët e thella të traditës së krishterë që nuk arritën ti fshijnë plotësisht as 500 vjetët e pushtimit turk.

    Albo
    Me ty Albo nje gje me ben cudi qe nga postimi ne postim ndryshon idete dhe llogjiken dhe pastaj hidhesh dege me dege. Nuk kam asgje personale, por kur une gjykova 140 palaco te parlamentit shqiptar ti u ngrite dhe na i mbrojte (pamvaresisht se cdo dite vdisnin njerez ne miniera). Kur une u ngrita per te fol per Mozaikun ti ishe dishepulli i teorive te Beqir Metes (Prof. Dr. Lab nga terbaci). Kur ti flet dhe mbron shkrimet e Mero Bazes dije se ai eshte Lab etj si keto..

    Ty te vjen keq kur dikush te shan Salen ama me ate ndergjegjen tende ti fyen nje krahine te tere qe ka qene dhe eshte djep i patriotizmit dhe dijes. Ky postim yt bie era racizem dhe fashizem. Si mund te dalesh ti dhe ti japesh me nje te rene te lapsit me 30 fjali se nje krahine dhe njerzit e saj jane te tille apo te atille. Jo vetem ne kohen e Enverit por edhe ne ate naltmadhenise tate Ahmet Bej Zogoli, ka pas ushtarak karriere nga Laberia. Ti vertet mund te thuash qe ka pat figura pexhorative ne Laberi ashtu sic mund te gjesh dhe ne Permet (si rasti i andartit kriminel Kapedan Bubuna nga fshati Buhal) apo ku di une. Por edhe ne Laberi ka patur aq antikomuniste sa nuk i gjeje dot ne Kavaje, Durres ene Tirane bashke. Kush te tha ty qe leberit kane mbajtur vetem pushken dhe shkopin e gomes? Po Halim Xhelua si te duket? Po Fatos Arrapi? Po Bilal Xhaferri (keta dy te fundit me antikomunist se ty dhe cdo pseudoantikomunist ketu ne forumin shqiptar)? Po familja Golemi? Po Sali Vranishti? Etj etj...

    Ti, une e te gjithe forumistet e tjere duhet ti perkulemi me respekt kesaj krahine dhe njerezve qe ajo ka nxjerre. N.q.se ty te vret ceshtja fetare atehere ti je shume shume shume mbrapa me kohen dhe i takon mentalitet otoman te periUdhes se sulltan Hamitit..
    FLANGO MA NON FLECTO

  14. #54
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga EpirusOnFire Lexo Postimin
    vëlla... na thomi Lebërit jo Labet
    thomi thomi jo themi
    thomi grekërit jo grekët
    thomi na jo ne

    njirat e folklorit duhen maajtur e neruar, apo jo?
    gjuha... në cilën do formë, është celësi i historisë e njohurisë tënë si popull.
    Vella Epirot,
    eshte e drejte e jotja t'i thuash si ta kesh zakon. Por ne shkruar eshte e udhes t'i permbahesh ose standardit baze ose dialektit qe flet, perndryshe gabimi eshte i dyfishte. Aty ku ta kesh 'mire sipas standardit, do ta kesh 'keq sipas dialektit dhe anasjelltas. Zgjidh e merr. Por kur te kesh zgjedhur, eshte e pelqyeshme t'i permbahesh zgjedhjes qe ke bere. Ne te kunderten, me nje udhe ben dy deme; i prish te dyjat me nje te rene...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #55
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Duhet te jete Labet jo Leberit, cfare thuani a jeni terezi? ndryshe quhet edhe krahina e Laberise e nuk thuhet Leberise.

    Arberia - Arbreshet ose Arbanet (jo erbreshet)
    Albania - Albanet (jo Elbenet)
    Taulantia - Taulantet (jo Teulantet)
    Amerika - Amerikanet (jo Emerikanet)
    Ndryshuar për herë të fundit nga GL_Branch : 29-03-2008 më 17:13

  16. #56
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    mir e ke ti keshtu thuhet ne shumes nje lab- shume leber
    nje vella - shume vellezer
    kam te drejte apo jo
    jemi leber dhe jo laber mos na e shtremeroni fjalen
    pakten ne ne Kosove themi shume Labinote-Labinotet (jo Leberit) kshtu i kemi ne tekstet tona shkollore, edhe emri Leberit nuk perdoret dhe mendoj eshte e gabuar.

  17. #57
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    mos na lasht Zoti pa ta

  18. #58
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga Homza Lexo Postimin
    mos na lasht Zoti pa ta
    Aferim

    PS: Do t'i kthehem kesaj teme kur te kem kohe (se bese e di qe kam, e kam ne gjak )

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    meqe eshte tema..

    liones.. ishe gajasur me ate xhimin e ngrate qe ish bere cop cop nga predhat..
    e ke dhe bashkfshatar te ndjerin nga ajo pjesa tropojane qe ke ne gen..
    mirpo ajo pjesa labe qe ke.. ne genet e tua.. nuk rri dot pa u cfaqur me arapoizmin e zabito caushizmin.. e vet..

    kur te lexova u kujtova qe asnjehere nuk u prononcove kunder arap altinve e caush alberto shytve ..

    as per gerdec sdo kishe folur ne se do quhej veper leberish e jo sikurse quhet tash veper e berish tropojanit..

    cfar simbioze..

    ja sa te marrin pushtllekun.. pushtetin do me thene.. edvinet.. do kesh rast te benesh dicka ne zyrat e arta dades..

    do ta kec pak penges ne biografi genin tropojan por ke per tja hedh me gen-kusurin lab..

    suksese..


    ne lidhje me temen..

    sdi ckini folur ju lart..por.. 97 -ta eshte nje veper e felliqur ku leberit kan nje cop te majme te merites..

    merita qe kushtojne..mijra e mijra te vrare..


    ..

  20. #60
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Baptist, te thashe te lexosh Drejshkrimin e Gjuhes Shqipe jo per te te ofenduar, prandaj kujdes dhe mbaje veten.Gjuha Shqipe nuk shkruhet sipas qejfit por sipas nje standarti dhe nje grupi regullash qe formojne Drejtshkrimin e Gjuhes.

    GL Branch shembujt e tu nuk jane te perafert me /lab/ dhe nuk mund te meren per baze.
    nje lab - disa leb
    nje dash - disa desh

    por ky regull nuk mund te veproje tek
    nje mal - disa mel, por -- disa male
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 13-01-2012, 18:28
  2. Vllezerit Bluz Skripti ne Shqip.
    Nga Antitrup në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-08-2005, 17:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •