Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 232 prej 232
  1. #221
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga pilu Lexo Postimin
    te gjithe gjikajt vllehe jane por jane shqiptarizuar , nuk e pranojne qe jane vllehe
    poe jam i sigurt se ata e dine origjinen e tyre, po ti pyesesh nuk e pranojne menjehere , kam pyetur shume dhe ka nga ata qe e kane pranuar po ka nga ata qe nuk e pranojne , bile ka fise qe jane ndare dhe ne mes, persa i takon himares pjesa me e madhe jane vllehe , po ashtu dhe bregu i detit , do te duket qesharake fillimisht ashtu sic me dukej edhe mua para 15 vjetesh por mbas shume stiudimeve dhe intervistave te mara jam bindur qe jane vllehe me origjine
    shiko thellohu me shume , se ke te drjte nuk eshte e lehte ta pranojne , por do gjesh nga ata qe e pranojne, une kam gjetur por nuk do te deshiroja te permendja emra se ata vete nuk duan te deklarohen per te tille,
    ka gjikaj ne permet qe e pranojne qe jane vllehe bile flasin dhe vllahisht,
    ne rast se jeni nga jugu , mund ti gjeni me lehte keto gjera akoma.
    1-Jam dakort me ty, dikur nje shqiptar me origjina vllehe me tha: "Nuk ka per te patur kurre me shume greke sesa vllehe ne Shqiperi, sepse te gjithe greket ketu jane me origjina vllehe." Pra jam dakort qe nuk ka grek ,por vetem vllehe te greqizuar.

    2-Per Gjikat mos u krruaj shume, ata kane shqiptarizuar edhe disa vendemra ne Rumani(ka nevoj qe dikush te merret me kete). Identiteti i tyre ishte solid.

    3-Mos u bej i merzitshem duke proklamuar gjithcka, ti cdo gje krishtere e ben vllehe. Aman, ju jeni vetem jevgjiter te nuk jeni mysliman, por te krishter. E di sesa Vllehe/greke njoh une? Dallohen 1 km larg, nga ngjyra e lekures. Edhe boll na lodhe, shkon ne pike interneti edhe poston ketu budalliqe.


    -HAJDE ME FAKTE, JO ME FJALE!

    -HAJDE ME AKAUNTIN TEND TE VERTETE!

    -BOLL GJENERALIZOVE, TE KA THENE NJE FAMILJE QE JANE JEVGJITER TE FESE SE KRISHTERE, TI E BENE GJITHE KRAHINEN JEVGJITE!

    (Me vjen keq per ju, jeni kombi i vdekur, as rumunet nuk ju duan!)
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  2. #222
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Emertimi i Laberise lidhet me emrin e hershem etnik te shqiptareve "arber".
    Ka disa studime gjuhesore serioze qe gjeten lidhje mes termave "Arberi" dhe "Laberi".
    Sa per shtrirjen e zones, sipas tradites popullore, Laberia shtrihet brenda tri urave: Ures se Drashovices, Ures se Tepelenes dhe Ures se Kalases.
    Si kufi verior i saje meret krahu i majte i lumit Vjosa.
    Laberia e soteme eshte treva e Kaoneve te periudhes ilire, ndersa ne mesjete aty jetuan fiset e Grisejeve, Kirilisejeve, Plesejeve (Plesati i sotem), Korvesejeve (Kurveleshi i sotem) etj.
    Krahina njihet per qendrueshmerine e dikurshme ndaj pushtimit osman.
    Per nje kohe te gjate autoritetet osmane u detyruan te njohin ligjet dhe kanunet vendore ne kete zone, pa pasur mundesi te shtrijne ndikimin e tyre.

    P.S. Nuk thuhet "leberit" por "laberit" ju falenderoj per mirekuptimin.

  3. #223
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anëtarësuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar më parë nga Station Lexo Postimin
    Emertimi i Laberise lidhet me emrin e hershem etnik te shqiptareve "arber".
    Ka disa studime gjuhesore serioze qe gjeten lidhje mes termave "Arberi" dhe "Laberi".
    Sa per shtrirjen e zones, sipas tradites popullore, Laberia shtrihet brenda tri urave: Ures se Drashovices, Ures se Tepelenes dhe Ures se Kalases.
    Si kufi verior i saje meret krahu i majte i lumit Vjosa.
    Laberia e soteme eshte treva e Kaoneve te periudhes ilire, ndersa ne mesjete aty jetuan fiset e Grisejeve, Kirilisejeve, Plesejeve (Plesati i sotem), Korvesejeve (Kurveleshi i sotem) etj.
    Krahina njihet per qendrueshmerine e dikurshme ndaj pushtimit osman.
    Per nje kohe te gjate autoritetet osmane u detyruan te njohin ligjet dhe kanunet vendore ne kete zone, pa pasur mundesi te shtrijne ndikimin e tyre.

    P.S. Nuk thuhet "leberit" por "laberit" ju falenderoj per mirekuptimin.
    Disa nga emri i atij fisi te famshem ilir > Arvanit(Arbanitai) / Arberor(Arbanensi) / Alban(Albanoi) / Abror(Abri), qe ishte po i njejti fis, vetem se ne periudha te ndryshme i vihen emra te ndyshem.

    Sidomos emri i fundit ka shume perputhje: Abri > Lab(ë)ri.
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  4. #224
    i/e regjistruar Maska e nestorp
    Anëtarësuar
    07-07-2009
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    514
    Po harxhojme kohe kot me kete Pilo Leren!Ky flet si e jema e Zeqos ne maje te thanes,pa fakte pa argumenta,pa u mbeshtetur tek nje studiues apo historian.Ka marre detyre te pasacme ky gjirokastrit.Ky merret me thashetheme si Olta e BBalbania 3,prandaj mos ja zgjasni muhabetin.''Stjues'' si ky Pilua une kam pare ne Skrofotine,ne Mekat ,ne Beshisht ,ne Selenice tek sera,ne disa fshatra te Fierit dhe Korces.Ah po harrova disa sarakacaner ne Skotull te Lubonjes.Banonin ne disa kasolle.Varu poshte Pilo te dredhim ndonje cingar duhan,sepse per keto pune nuk je i zoti ti.Librat e tua te shkolles t'i ka ngrene dhija,le me te kesh studiuar prejardhjen e shqiptarve!
    Une per vete nuk merrem me me kete,ju te tjeret nqse keni kohe te tepert merruni.Ky hedh disa budallalleqe ketu,ne menyre qe te kete mese te ceplendiset.Une per vete nuk kam kohe te merrem me perrallat e Pilos.Bye,Bye!
    If friends were flowers,I'd pick you!E]

  5. #225
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga Station Lexo Postimin
    Emertimi i Laberise lidhet me emrin e hershem etnik te shqiptareve "arber".
    Ka disa studime gjuhesore serioze qe gjeten lidhje mes termave "Arberi" dhe "Laberi".

    Sa per shtrirjen e zones, sipas tradites popullore, Laberia shtrihet brenda tri urave: Ures se Drashovices, Ures se Tepelenes dhe Ures se Kalases.
    Si kufi verior i saje meret krahu i majte i lumit Vjosa.
    Laberia e soteme eshte treva e Kaoneve te periudhes ilire, ndersa ne mesjete aty jetuan fiset e Grisejeve, Kirilisejeve, Plesejeve (Plesati i sotem), Korvesejeve (Kurveleshi i sotem) etj.
    Krahina njihet per qendrueshmerine e dikurshme ndaj pushtimit osman.
    Per nje kohe te gjate autoritetet osmane u detyruan te njohin ligjet dhe kanunet vendore ne kete zone, pa pasur mundesi te shtrijne ndikimin e tyre.
    Në kohën e arbërve quhej Albëri, pastaj me kalimin e shekujve ndryshoi në Labëri. Këto ndryshime ndodhin pasi popullsia (sidomos kur nuk ka shkolla) ka tendencën t'i ndryshojë fjalët dhe t'i bëjë sa më të thjeshta për t'u shqiptuar.

    Arbëri - Albëri - Labëri.

    Kaviri në postimin nr.148 ka sjellë një letër të Thimi Mitkos të vitit 1877.


    Citim Postuar më parë nga Station
    Nuk thuhet "lebërit" por "labërit" ju falenderoj per mirekuptimin)
    Në shumës nuk thuhet 'labërit' por 'labët'.

    lab-lebër (dialekti lab)
    lab-labë (gjuha letrare)

  6. #226
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga pilu Lexo Postimin
    persa i takon polifonise , ajo ekziston ne shume vende te tjera , bullgari , apo iran etj
    gjithashtu edhe vllehet kendojne kenge polifonike

    A e di ti qe ata qe kendojne kenge polifonike ne Iran e quajn veten pasardhes te Aleksandrit te Madh?
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  7. #227
    i/e regjistruar Maska e nestorp
    Anëtarësuar
    07-07-2009
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
    A e di ti qe ata qe kendojne kenge polifonike ne Iran e quajn veten pasardhes te Aleksandrit te Madh?
    Pse harxhon frymen e kohen kot me kete cobanin tone?Iso polifonia labe eshte shpallur trashegimi e kultures mbareboterore!Po te ishte keshtu sic thote ky cobani i fshatit te degjuar Beshisht, do te ishin shpallur edhe ato grate qe ulerijne si ujkonja ne Irak!
    Ky ja fut kot,sepse iso polifonia labe eshte UNIKE ne gjithe boten!
    If friends were flowers,I'd pick you!E]

  8. #228
    SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    225
    Ky pilu , me falni per shprehjen eshte si **** kandari... po mire o zullap ,luftove sa luftove andej nga tema e zagories per te nxjerre ata vlleher dhe pasi te sulmova une je hedhur kendej tani e .
    Ashtu te paca te vuash si qeni o zagar se si Zagoria si Kurveleshi e kedo qe te gjesh ne ate zone , Laberi jane o i paudhe ... per vellehet kemi pasur gjithnje neveri dhe nuk jemi pleksur kure.
    Mbaj mend qe kur ishim te vegjel na thoshte gjyshi :
    Mos u pleksni me vllaka se jane race m.. te degjeneruara dhe nuk mbane mbathje nen vete .
    Ben muhabet me to , ulen ne gjunje me fustanin qe i mbulon sheshin nene vete dhe kur ikin e kane bere topin me mu..t sa nje bajge lope.
    LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

  9. #229
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Duke lexuar idetë kryesore që shtrohen në formë argumentesh, ku përfshihen edhe rrjedhat degjeneruese të debateve si pasojë e shtrimit të tezave boshe, mund të shtrohen disa çështje kryesore. Përveç origjinës së emërtimit, mbetet dhe përbërja etnike: dikush kalon dhe në nivele non sens-i analizash antropologjike.

    Kemi të bëjmë me shumë boshllëqe kohore të konsiderueshme në vijën historike. Popullsia si gjithë rajoni gjeografik mund te jete e përzier: sundimi sllav, realiteti i ri otoman, familjet hebreje të Andaluzisë, dyndjet brënda për brënda atij territori që më vonë do përbënte R.SH, si dhe shumë faktorë të tjerë. Prova të këtij miksimi kemi dhe brënda Labërisë: rasti i Tepelenës.

    Vllehët dhe lebërit nuk kanë asgjë të përbashkët, dhe ndërtimi i ndonjë paralelizme nuk ka vend. Këtu i mëshohet akoma dhe më shumë absurditetit kur kalohet në banalitete, duke ofenduar një komunitet që përbën një minoritet kulturor e jo etnik. Harrohen vargjet e himnit kombëtar, rilindasit, si dhe promovimi i parë i frymës kombëtare shqiptare. Dhe kur të kihen parasysh këto fakte nga ekspertët e historisë forumore dhe antropologjike, do kuptohet se kjo popullatë nuk është dhe aq e huaj me shqiptarët, pas më shumë se 10 shekujsh bashkëjetese. Gjithsesi historia e vllehëve, prejardhja e tyre, gjuha, kultura, tiparet racore, i takojnë një sfere tjetër diskutimi.

    Teza e ''la be-në'' nuk ka kurrfarë përkrahje shkencore. Deri më sot asnjë studjues serioz nuk ka ngritur ndonjë pretendim të tillë.

    Argumenti dhe mundësia më e prekshme, duke vëzhguar toponimet sllave jugore për Labërinë që janë Labanija, e shëndërruar nga Olbanija, është se emërtimi mund të jetë një derivat i emërtimit Albania/Albanoi. Nuk përjashtohet mundësia e huazimit nga latinishtja, deri sa emri Laberia përdorej si emër femre.

    Sa për sqarim, është iso-polifonia eksluzivitet shqiptar (lab), dhe jo polifonia që shkon gjer në Gjeorgji, http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/3332111.stm
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 14-03-2012 më 09:26
    relata refero

  10. #230
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Mund te me thot dikush te me thote origjiner e prapashteses ar-ari neper mbiemra.

  11. #231
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Station Lexo Postimin
    Emertimi i Laberise lidhet me emrin e hershem etnik te shqiptareve "arber".
    Ka disa studime gjuhesore serioze qe gjeten lidhje mes termave "Arberi" dhe "Laberi".
    Sa per shtrirjen e zones, sipas tradites popullore, Laberia shtrihet brenda tri urave: Ures se Drashovices, Ures se Tepelenes dhe Ures se Kalases.
    Si kufi verior i saje meret krahu i majte i lumit Vjosa.
    Laberia e soteme eshte treva e Kaoneve te periudhes ilire, ndersa ne mesjete aty jetuan fiset e Grisejeve, Kirilisejeve, Plesejeve (Plesati i sotem), Korvesejeve (Kurveleshi i sotem) etj.
    Krahina njihet per qendrueshmerine e dikurshme ndaj pushtimit osman.
    Per nje kohe te gjate autoritetet osmane u detyruan te njohin ligjet dhe kanunet vendore ne kete zone, pa pasur mundesi te shtrijne ndikimin e tyre.

    P.S. Nuk thuhet "leberit" por "laberit" ju falenderoj per mirekuptimin.
    Labët emroheshin nga te huajt me emrin Japiget ose Iapiget, keta kaluan ne Italie ne shekullin e XI para krishti, qe njohim edhe rrethin e Pulies Japigjet nê Italiê, ne shqiperi pas gegêve e toskêve Japiget ose Labet ne shekullin e XIX-të ishin njê bashkêsi ne vete qe quhej Japuria, ndoshta me vone eshet quajtur Laberia por nuk ka lidhje fare me Arberia apo Laberia por rrenja e fjales eshte Japigjia Japigjet fisi i lashtê ilirianë...Nga analet e autorve qe vizituan kete rrethinë, Lapurinê pra, keta banorë i konsiderojnê te veçantê, mbajnê kostumet njesoj si tosket por nuk janë toskê, femrat e tyre punojnë shumê dhe janê te maltretuara nga punêt shtepiake, per keta udhepershkrues Lapurët ose Japiget janê mê te pa qetë pa zê por edhe me te pa pashêm... Ka shumë shenime per Laberit nga autor te ndryshem qe udhtuan ne keto vende ...ne shekullin e XIX -të.
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #232
    SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    225

    Post

    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Labët emroheshin nga te huajt me emrin Japiget ose Iapiget, keta kaluan ne Italie ne shekullin e XI para krishti, qe njohim edhe rrethin e Pulies Japigjet nê Italiê, ne shqiperi pas gegêve e toskêve Japiget ose Labet ne shekullin e XIX-të ishin njê bashkêsi ne vete qe quhej Japuria, ndoshta me vone eshet quajtur Laberia por nuk ka lidhje fare me Arberia apo Laberia por rrenja e fjales eshte Japigjia Japigjet fisi i lashtê ilirianë...Nga analet e autorve qe vizituan kete rrethinë, Lapurinê pra, keta banorë i konsiderojnê te veçantê, mbajnê kostumet njesoj si tosket por nuk janë toskê, femrat e tyre punojnë shumê dhe janê te maltretuara nga punêt shtepiake, per keta udhepershkrues Lapurët ose Japiget janê mê te pa qetë pa zê por edhe me te pa pashêm... Ka shumë shenime per Laberit nga autor te ndryshem qe udhtuan ne keto vende ...ne shekullin e XIX -të.
    A ka mundesi te na japesh ndonje reference me konkrete ti zoteri i nderuar se kemi lexuar me dhjetra autore qe jane korifenj te albanologjise dhe tek asnjeri nuk na rezultn ndonje teze e tille kaq e "hatashme" sa kjo qe hodhe ti ketu . A ka mundesi ti shmangim keto rrefenja sipas deshires personale me fantazira nga me te cuteshmet si puna Japigeve dhe banoreve te papashem lab etj,etj . Japiget vertet jane nje popullsi eardur ne italine e jugut nga iliri sebashku me Mesapet por asnjeri nga historianet dhe arkeolget nuk thot qe ata quheshin keshtu ne Iliri , ata keto emra i moren ne token italike sepse ne vendin nga erdhen dihet se cilat fise banonin . Dhe atu ku ndodhen labet i dashur zoteri kane banuar Kaonet dhe Kete nuk ka iluzionist qe ta rrezoje sepse eshte nje fakt i vertetuar nga e gjihe elita shkences se historise .
    LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 13-01-2012, 18:28
  2. Vllezerit Bluz Skripti ne Shqip.
    Nga Antitrup në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-08-2005, 17:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •