Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Banka Botrore: "Q t hapsh nj biznes n Shqipri duhen 39 dit"

  Banka Botrore publikon raportin Si t bsh biznes n 2007, pr reformat n ekonomi

  Hapat pr t hapur nj biznes

  Raporti: Shqipria zbret 5 shkall n nivelin botror


  Mirvjena Dizdari
  Kushtet pr t br biznes n Shqipri jan vshtirsuar. N raportin e Banks Botrore Si t bsh biznes 2007, Shqipria ka zbritur 5 shkall m posht duke u pozicionuar n vendin e 120-t, ndrsa n 2005 ndodhej n vendin 115.

  Raporti tregon n mnyr t detajuar t kohn, procedurat dhe kostot, pr t hapur dhe pr t mbyllur nj biznes, n shum vende t bots.
  Nj biznesi t mesm q ushtron aktivitetin n Shqipri, i duhet t paguaj 41 taksa dhe t shpenzoj 240 or pr pagesn e tyre. N raportin e fundit t Banks Botrore Si t bsh biznes n 2007, Shqipria renditet ndr vendet e rajonit q ka ende nj numr t madh procedurash pr bizneset, t cilat duhet t shkojn drejt thjeshtimit. Sipas raportit, Shqipria ka realizuar reformn pr uljen dhe thjeshtimin e takss mbi fitimin, por i duhet t plotsoj edhe shum reforma t tjera pr thjeshtimin e procedurave. N raport Shqipria renditet ndr vendet e rajonit q ka ende nj numr t madh procedurash pr bizneset, t cilat duhet t shkojn drejt thjeshtimit.

  Shqipria
  Sipas Banks Botrore, pr t hapur nj biznes n Shqipri nevojiten mesatarisht 39 dit. Ndrsa n vendet e rajonit pr hapjen e nj biznesi duhen 9 dit dhe n vendet e Evrops Juglindore vetm 6 dit. Pr tu pajisur me licenc duhet t plotsohen 344 hapa, shifr kjo shum her m e lart sesa n vendet e rajonit, ku pr markn e licencs duhen plotsuar 22 hapa. Por, n Shqipri nj biznes mund t pajiset me licenc n 22 dit, ndrkoh q n vendet e rajonit koha sht shum m e gjat. N Shqipri duhen plotsuar 7 procedura kryesore pr regjistrimin e prons dhe kjo mund t realizohet pr 47 dit. Kostoja pr regjistrimin e prons sht 3.6 pr qind e vlers s prons, theksohet n raportin e Banks Botrore. Reforma m e prhapur n rajon sht ajo e uljes dhe e thjeshtimit t takss mbi fitimin pr biznesin. Vendet q realizuan kt reform jan: Shqipria, Bosnj-Hercegovina, Estonia, Hungaria, Mal i Zi dhe Turqia. Bosnj-Hercegovina gjithashtu uli taksn mbi pronn.
  Si t bsh Biznes i jep mundsi politikanve t krahasojn ecurin e sistemit rregullator me vendet e tjera, t msojn nga praktikat m t mira n bot dhe ti japin prioritet reformave.

  Raporti
  Pr tre vite me radh vendet e Evrops Lindore realizuan reforma m shpejt se t gjitha vendet e tjera. Secili vend, prve Sllovenis, kreu t paktn nj reform. Reformat u nxitn nga konkurrenca n sistemin rregullator t Bashkimit Evropian t zgjeruar. Pavarsisht nga prmirsimet, vendet e Evrops Lindore mesatarisht vazhdojn t ken pengesa rregullatore pr biznesin, m shum sesa vendet e OECD dhe Azis Lindore. N bot reformat m popullore n 2005-2006 ishin lehtsimi i rregullave pr hapjen e nj biznesi. Kshtu, 43 vende thjeshtuan procedurat, uln kostot dhe vonesat. Reforma e dyt m popullore, q u zbatua n 31 vende, ishte ajo e uljes s shkalls s taksave dhe procedurave administrative t pagess s taksave. "Kur reformatort bjn dika, ata duhet t bjn gjithmon pyetjen: Kush prfiton m shum? Nse nga reformat prfitojn vetm investitort e huaj ose t mdhenj ose investitor q kan qen dikur burokrat, ather reformatort e ulin legjitimitetin e qeveris", thuhet n raport. Sipas Simeon Djankov, nj autor i raportit, reformat duhet t lehtsojn barrn e t gjitha bizneseve t vogla dhe t mdha vendase dhe t huaja n fshat dhe n qytet. "N kt mnyr nuk do t ket hamendje se kur do t kemi bumin e ardhshm t vendeve t puns. do biznes do t ket mundsin pr t'u zhvilluar", thot Djankov. Projekti "Si t bsh Biznes" sht bazuar n prpjekjet e m shum se 5,000 ekspertve lokal, konsulentve t biznesit, jurist, kontabiliste, npuns shtetror dhe drejtues akademik nga e gjith bota, t cilt kan dhn ndihmesn e tyre dhe e kan rishikuar raportin.  120 vendi
  ku renditet Shqipria n raportin "Si t bsh biznes n 2007". N krahasim me nj vit m par, Shqipria ka zbritur me 5 shkall, pasi renditej n vendin e 115-t.


  si te besh biznes ne Shqiperi


  Fillimi i biznesit
  Duhen plotsuar 11 procedura
  Koha e nevojshme 39 dit
  Kostoja 22,4% e kapitalit fillestar

  Marrja e licencs
  Duhen plotsuar 344 procedura
  Koha e nevojshme 22 dit

  Regjistrimi i prons
  Duhen plotsuar 7 procedura
  Koha e nevojshme 47 dit
  Kostoja 3.6% e vlers s prons

  Taksat q paguhen
  Paguhen 41 taksa
  Koha e nevojshme 240 dit
  Kostoja e taksave, 55.8% e fitimit

  Procedurat e eksporteve
  Duhen 7 dokumente pr eksportet
  Duhen 34 dit pr eksportet
  Kostoja e eksporteve 818 USD

  Mbyllja e biznesit
  Procesi zgjat 4 vjet
  Kostoja pr mbylljen 38% e prons
  Kostoja pr ta rihapur 26.4%  Klasifikimi
  Rumania, vendi m aktiv n reforma


  Rumania sht vendi m aktiv pr kryerjen e reformave pr t lehtsuar biznesin. N raportin Si t bjm biznes 2007, ndr 175 ekonomit, Rumania ka zbatuar reformat pr thjeshtzimin e licencimit t biznesit pr tregtin, pr mundsin pr t siguruar kredi, rritjen e fleksibilitetit t tregut t puns dhe forcimin e mbrojtjes s investitorve. Ndrsa Kroacia zuri vendin e shtat n kt renditje. Ndrkoh, 10 vendet q zbatuan m mir reformat jan: Gjeorgjia, Rumania, Meksika, Kina, Peruja, Franca, Kroacia, Guatemala, Gana dhe Tanzania. Si t bsh Biznes n 2007 rendit 175 ekonomit prsa i prket lehtsis s kryerjes s biznesit, dhe prfshin 20 ekonomi m shum krahasuar me raportin e vitit t kaluar. Renditja bazohet mbi treguesit lidhur me kohn dhe koston pr t prmbushur krkesat e qeveris pr t filluar nj biznes pr t menaxhuar biznesin, tregtin, taksat dhe mbylljen e biznesit. Kjo renditje nuk merr parasysh faktor t till si: madhsia e tregut, politikat makro-ekonomike, cilsia e infrastrukturs, qndrueshmria e monedhs, perceptimi i investitorve ose shkalla e krimit. Pengesat m t mdha q ndeshen n rajon jan krkesat e shumta t licencimit t biznesit, proceset e gjata gjyqsore dhe procedurat pr zbatimin e taksave.

  Panorama

 2. #2
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,395
  Banka Botrore: Pensionet n rrezik, reformoni sistemin

  Apeli vjen n nj koh kur t ardhurat n buxhetin e Sigurimeve Shoqrore jan n rnie nga muaji n muaj


  Papunsia e lart si dhe mosha e re e popullsis sht nj rrezik pr deficit t lart n t ardhmen


  TIRAN- Skema e pensioneve n vend sht n prag dshtimi ndrkoh q ndrmarrja e politikave rregulluese dhe afatgjata do te ishte gjja e duhur q duhet br. Paralajmrimi ka ardhur nga zyrtar t Banks Botrore gjat konferencs dy ditore t zhvilluar n Tiran n lidhje me zhvillimin Ekonomik t Shqipris.


  Shqetsimi i Banks Botrore lidhet me zhvillimet n tregun e puns n vend si edhe moshn mesatare t re q ka Shqipria. "shtja e pensionit n Shqipri nuk sht nj shje afatshkutr por afatmesme.


  Ka gjasa q mnyra sesi sistemi aktual i pensioneve funksionon do t kaloj n deficit n periudhn afatmesme dhe afatgjat dhe kjo gj mund t trajtohet vetm prmes reformave t qndrueshme. Nuk sht nj gj q mund ta mbyllni n 2015-n dhe pastaj t rregullohet prmes reformave t tjera", - tha shefja e selis s Banks Botrore n Shqipri, Kamille Nuamah.


  Komenteve t saj, n lidhje me ndryshimet q duhen ndrmarr n sistemin e sigurimeve shoqrore iu shtua edhe Specialisti pr Mbrojtjen Sociale n Bankn Botrore, Ufuk Guven. Sipas tij, shifrat e larta t papunsis si dhe mosha e re e pupullsis shqiptare jan shkaktart kryesor n uljen t ardhurave n kontributet e sigurimeve shoqrore.


  "Ndoshta shtjet apo temat e pensionit nuk jan shqetsuese pr Shqiprin sot por do t vij gjithnj e m shum duke u br m t rndsishme.


  Sepse Shqipria sht nj popullat e re dhe me moshimin e popullats dhe pr shkak t papunsis n tregun informal t ardhurat do vijn duke u ulur duke qen se shpenzimet do vijn duke u rritur, kjo do t thot q do t bhet nj shtje m e rndsihme n t ardhmen", - theksoi Guven.


  Ndrhyrja m e mir sipas tij do t ishte rregullimi i strukturs s prfitimit n mnyr q kontribuesit t dijn se sa para do t marrin n momentin q do t dalin n pension. N kt mnyr, kontribuesit do t ishin m t interesuar t derdhin detyrimet e tyre duke ditur at ka do t prfitojn n t ardhmen.


  "fardo q t bni pr skemn e pensioneve do t krkoj komoditet q sistemi t reagoj dhe nj prqindje m e ult pr kontributet e pensionit jan n fakt praktika t mira. Po kshtu, them dhe pr disa rregullime t strukturs s prtfitmit t mnyr q personat ose individt ta din se do t shprblehen pr at q kan paguar tani n t ardhmen", - shtoi Ufuk.


  M tej, specialisti i Banks Botrore prshndeti reformat e ndrmarra deri m tani n kt drejtim ndrkoh q apeloi per thellimin e tyre n lidhje me modelin e pensioneve.


  "Duhet t pranojm dhe faktin q Shqipria ka punuar pr prmirisimin e administrats s pensioneve dhe reforma ka sjell prmirsime n adresimin e pensioneve dhe gjith kto reforma do t hapin rrugn pr reforma t tjera sa i prket modelit, drejtimit apo sistemit t pensionit", - tha ai.


  Paralajmrimi i prfaqsuesve t Banks Botrore vjen n nj koh kur t adhurat nga sigurimet shoqrore n Buxhetin e shtetit jan n ulje, duke prbr nj rrezik potenacial pr t ardhmen.

  Emirjon Senja/Shekulli

Tema t Ngjashme

 1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
  Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 294
  Postimi i Fundit: 14-12-2016, 08:54
 2. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •