Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-06-2004
    Vendndodhja
    usa atlanta
    Postime
    89

    Krijimet e mia në gjuhë të huaj

    We meet unentanional
    by our eyes
    giving me sign of tears
    felling you from distance
    I colud 'nt say anything
    just take me baby
    I heard the word straight in my ear
    where ?
    how?
    when?
    No answer
    no coment.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    je vet mrekullijja nes e aq bukur e njeh anglishten dhe krijon edhe ne gjuh angleze darzana pershendetjet e mija jam krenar per njerz shqiptar qe arrijn edhe ne gjuh te huaja te shkruajn

  3. #3
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Citim Postuar më parë nga angert
    je vet mrekullijja nes e aq bukur e njeh anglishten dhe krijon edhe ne gjuh angleze darzana pershendetjet e mija jam krenar per njerz shqiptar qe arrijn edhe ne gjuh te huaja te shkruajn
    mikesha me siper nuk ka mare as mundimin te beje korrigjimet e shumta ortografike.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-06-2004
    Vendndodhja
    usa atlanta
    Postime
    89
    Murik te flm ,per komentin tende ndaj poezis time ,athere komentin eshte dashur ta qosh deri ne fund gabimet, jane te evitueshme...... Ndersa ty angerti te flm qe morre nje cikes kohe per te me lexuar vargjet e mija.

    I wish

    I wish my hands reached the sky

    to fly with birds
    I wish to take the pain way
    able to heal the illnes
    I know it is not enough
    to wish two things
    another time "I will wish more...

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    rendesi ka darzana ,teksti permbajtja ,gabimet verrtet ma vone mund te permirsohen,e di ngapak gjuhen angleze ,duke qenë shum i lodhur nga jeta ,ma teper nuk munda ta mesoj ,ngapak e di edhe frengjishten ,ndersa gjermanishten e njoh shum mirë kroatishten sllovenishten poashtu dhe ngapak turqishten,dhe italishten thjesht i kam mesuar ngapak per nevoja te mija ,por ehst verrtet pasuri darzana.kur njeriu flet anglisht te lakmoj dhe te uroj sidomos shkrimi dhe krijimtarija ne gjuhe te huaja ,esht fenomen ,krenari per ne keshtu ju tregojm te huajve s e,kush jemi ne ,ehde pse ata me gjith forcen pepriqen qe imazhin per ne ta paraqesin te keq ,por kjo ehst poeshtersi ,shqiptari ehst shum i mbreht dhe intelegjent ne pergjithsi ehst dhurat e perendisë ,dhe un mendoj s e me ane te diturisë dhe ngritjes e bashkimit ,tonë kombtarë do te krijojm qendra te forta miqsije ura te forta lidhjesh ,qe pastaj nuk do te mundin ma amriqt e,tanë me i keputë.
    Gbimet ortografike qe thot ky ,bashkatdhetari ynë ,ndoshta ehst një vrejtje e shendoshë ,bukur shum,besoj s e darzana do ti permirsoj,vrejtja per gabimet esht ,dashamirsi ,edhe un kam ba gabime ne te shkruar,kjo nuk me falet,sepse nuk i kam rrespektuar rregullat si duhet,por ket e kam ba,pa dahsje thjesht nga ngutija e tepert per t e nxanë pastaj termine tjera ,jam aq i ngarkuar ne jetë me temrine e orare sa q enuk di as vet se si ia dal jetes,me kto ngarkesa,plus shkrimeve ne forume e tjera obligimeve.
    rendesi ka darzana qe ti shkruan ne nje gjuhë te huaj,brezi yne intelegjent shqiptar me pelqen shum shum kur shoh krijime ne gjuhë te huaj kjo ehst aftesi e jona si komb,te tilla perpjekje kam pas ba un dikur,por nuk me eci sepse ishte veshtir edhe pse do te dilja mbanë por sigurisht me gabime ,patjeter,megjithat perjekja per te shkruar ne gjuhen sllovene ne ,gazeten e burgut,qe ka qen per afro dy mij t e burgosur ku un kam shkruar ne gjuhen slloevene esht cilsuar shum lart dhe esht vlersuar,ma vone e kam nderpre ,per shkaqe tjera, por ne anglisht sikur te kisha dite nuk e kisha nderpre ,un ekam nje djal vllau qe enjeh anglishten tamam si anglez i lindur dhe shkruan e perkthen filma ne prishtinë,perkthen filma amerikan ,dhe botror nga gjuha angleze ,pastaj i komenton ne gazet,aq bukur i perkthen filmat sa qe esht vet qudija,mevjen keq
    qe nuk e sht poet krijues aq i pasur ehst nga fjalori ne shqip dhe ne anglisht,dhe para pak kohe ka qen i ftuar ne vjen nga kinematografia e filmit per perkthime dhe i ehst pranbuar tash nje film aty.
    ka qen i ftuar edhe ne shum parlamente ,te rijve neer europ,dhe esht i talentuar,me vjen shu mire per gjeneratat ,ju pergezoj dhe shpesh kur e shoh
    kombin tim duke qen i zoti dhe te rijt me intelekt t e,mbreht me mbushen syt me lot nga emocionet s epikrisht per ket ideal kam vujatur.
    rinin e dua shum dhe kam shum brenga per ta ,kam deshirë qe atyre te ju krijohen kushte per ardhmeri ,jemi komb shum i zgjuar,qe nga antika deri me sot na esht ndalauar shkolla as latini as bizanti as turku pesqind vjet nuk na kan lanë as edhe nje germ shqip me shkru,tmerrohem kur e,mendoj qfar ndalese shekullore,nuk e marr me te akceptuar ket fakt trishtues !si mundet pa asnje meshir ti behet ky krim? nje populli krjetsisht te pafajshem!;;;;;;;;;dhe edhe fjalet burimore ilire qe kan SHKRU,merre me mend ne at kohe ,jan deformuar dhe;pervetsuar prej helenve romakve sllaveve etj pushtues;;;;;;; mbetem pa tekst nga keto barbarizma dhe shtypje kanibaleske .
    sikur te kishim ne shkollat me kohe telira ku do te ishim sot,ne jemi mbi mesatarja
    e intelegjences ne europ prandaj na kan zili per shkak te shprehurit dhe aftesive,
    lehtesis si si i meosjm gjuhet ehuaja dhe si doktorojm shpejt neper univesitete.
    mbi te vite s akam ndejt ne burg,tmerrsisht ne at kohe ju pengonte universiteti i prishtines ,dhe sa her binte ajo teme gjuanin gur e dru mbi arsimin tonë ;shqip
    mbi gjuhen edukaten dhe kulturen tonë ,na kan dasht te shuar krejtsisht ineksistent ose shpellor ,qe te tallen me ne qe te gjuajn ne mishin gjueti defrimi.
    Ngatrrohesha me ta dhe thosha ,po si ka mundesi ,ju pengon ,shtypi shqip ju pengon bibloteka universitare ne prishtin ,ju pengon krijimtarija shqip,ju pengon edhe qdo lojtar q e luan mirë qe eSht shqiptar,pasi q e ne at kohe prishtina luante futboll mire dhe i deklasonte ekipet jugosllave ne prishtine,por jasht prishtine ia merrnin lojet me hile e shovenizem,nga jeta ime kam pa shum,dhe kam per te thenë aq shum,sa qe vagonet do i kisha mbushur,por nuk po zgJatem,e kupttoj se populli im ehst shum intelegjent kjo me kenaq shum,une jam shum i informuar per shumqka sepse i kam perjetuar drejt e ne kurriz praktikë kjo gJeniale,tjeter esht te ndegjosh e tjeter te perjetosh direkt prandaj,e vetmja rruge esht perparimi dhe emancipimi ynë sidomos arsimimi,dhe njohurija,uniteti me njeri tjetrin.
    Per ty kam rrespekt darzana ,une kam pa edhe krijues tjerë qe krijojn ne anglisht,dhe jam emocionuar ;te -krijosh ne anglisht ,verrtet ata q e'krjojn ne anglisht un kisha propozuar te shkruajn nJe liber ,edhepse edhe ne forum mire esht por ata jan njerz te talentuar ,krijuesit ne gjuhe te huaj pra.
    sidomos shqiptari qe e ne gjiuhen angleze eSht i afte te krijoj qe te ua bej me dije botrorve per gjithqka s e kush jemi ne e qka jemi ne te verrtet ,sepse armiqt na kan paraqit si nJerz te keqij e ku ta di un.
    Me kujtohet njeher me nje hungarez nje bisedë ketu ne gjermani,por un kam ndejt me shum t e huaj darzana edhe kam punuar me ta,me tha troq te them te drjeten nuk kam besuar s e shqiptart mund te ken dije kaq te holla kam pas krejtsisht paragjykime tjera keshtu me kan thene edhe sllovakt,qekt,polakt,italiant grekt,e boShnjkat ekroat q e;kam punuar me ta ketu ne gjermani.
    Per ne mendojn keq dhe jan te bindur keq ; mbrapsht por un e di s e populli im eSht talent i rralle dhe esht brilant ne birgjet e adriatikut,nuk deShten me na lanë me u zhvillu edhe sot na pengojnë. nUK KAM KOMENT PER KETO PADREJSI
    te pasppjegueshme sa larg shkon e keqja deri ne asgjesim te nnje populli.
    Darzana u zgjata pak por me fal,shkruaj edhe shqip gjuhen e nënës ,por edhe anglisht nese mundesh,pse jo ,per qdo talent qe ka prirje njeriu mund te shkruaj.
    Me ka pelqyer ketu edhe nje forumiste diana qe perkthente nga frengjishtja quhet diana ,pergezime per ju ,por un kam pa vertet shum te ri tash q enjohin shelqyeshem gjuht huaja dhe mund te jen te dobishem per kombin tonë bravo rini ,talent buriimor. ATDHEU YNE ESHT I BUKUR PLOT ME FLORE E FAUNA DHE KA
    KRIJU NJE BRUM INTELEGJENT SHUM TE MBREHT ju pergezoj dhe ju pershendes ju dua dhe ju kerkoj deshiroj suksese.
    ndoshta jam emocional se mua me ehst ndaluar shkollimi,dhe me jan ba njimij te zeza kam qen i etur shum per shkollim por shkaqet politike me kan nderpre,qeshtja e atdheut,prandaj kur shohim breza qe shkollohen sot ne kcejm deri ne qiell prej gezimi. Un quditem me ministrat e arsimit ne shtetin tone pse ata nuk vrapojn ma shum dhe arsimit ti japin peprarsi sikur te isha un me emocinet emija do te isha pervjedh te koridori i shkolles dhe kur t ekisha pa ndonje nxenes duke marre noten me te mire do te kisha vrapuar neper koridor nga gezimi si nje femij per nje dhurat ashtu jam i djegur per kombin tim q ete shoh ne majat botrore me larta me kultur e tzhvillim.

    me falni q epo emocionohem por un jam edhe ne moshe dhe keni arsye per moshen time ne jemi gjenerat tjeter ,qe jemi pervlu ne shpirt per nji troh arsim
    si i eturi per uje si i urituri per buk dhe na ka mbet ky ves tash nuk hiqet

    PERSHENDETJE DARZANA PERSHENDETJE FORUMIST SHQIPTAR POR TI MOS U DESHPRO DARZANA SE AKRIJON BUKUR PER GABIMET ORTOGRAFIKE RREGULLOHEN ATO TE FALA NGA ANGERT

  6. #6
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Meqenese perton te korrigjosh krijimin tend,atehere nuk ka problem,po ta korrigjojme ne te tjeret.


    We met unintentional
    by our eyes
    giving me sign of tears
    felling you from distance
    I couldn’t say anything
    just take me baby
    I heard the word straight in my ear
    where ?
    how?
    when?
    No answer
    no comment

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-06-2004
    Vendndodhja
    usa atlanta
    Postime
    89
    Murik te flm shum per korigjimin e poezis time. Po shkrova ndonje tjeter ndoshta nuk priton te besh kontrollimin e gabimeve ortografike. Edhe njehere te flm shum .
    Shendet paq.

Tema të Ngjashme

  1. Krijimet e mia
    Nga have në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-09-2009, 06:52
  2. Krijimet e mia
    Nga EDIVLORA në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 27-05-2007, 15:02
  3. Krijimet e mija
    Nga invisible girl në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 19-11-2004, 21:57
  4. Krijimet letrare në forumin shqiptar
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 09-10-2003, 11:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •