I famshmi Kanun i Lek Dukagjinit mbrriti edhe n duart e japonezve. Krahas gjuhve angleze, italiane, gjermane, etj., kodet mesjetare t Shqipris s Veriut, u prkthyen edhe n gjuhn e Japonis s largt, duke zgjeruar kshtu gjeografin e vendeve ku njihet ky kanun.

sht pikrisht studiuesi japonez Kazuhito Yamamoto, prkthyesi i ligjeve t Malsis s Veriut.

Sipas Radio Kosovs, Yamamoto ishte pjesmarrs n Seminarin pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn shqiptare q u mbajt kto dit n Prishtin e ku merrnin pjes nj numr i madh i albanologsh dhe studiuesish t gjuhs, letrsis e kulturs shqiptare.

N mesin e tyre ishte edhe studiuesi japonez Kazuhito Yamamoto i cili sht nj nga studiuesit m t zellshm t Kanunit t Lek Dukagjinit.

Ai i ka kushtuar disa studime ligjeve t mbledhura fillimisht nga Shtjefn Gjeovi.

Kshtu, nj syresh sht The Tribal Customary Code in High Albania: a Structural Analysis of the Ethics. Nj fjalim ky i mbajtur disa vite m par n Kongresin e dyt Ndrkombtar t Antropologjis n Gjermani.

Si studiues dhe prkthyes i Kanunit, por edhe si pjesmarrs n seminarin e Gjuhs, Yamamoto pati nj takim me zv.ministren kosovare t Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Angjelina Krasniqi.

N takim mori pjes edhe akademiku Mark Krasniqi. Zvendsministrja Krasniqi e falenderoi z. Kazuhito Yamamoto pr interesimin e tij pr kulturn shqiptare si dhe pr ndihmn q qeveria japoneze po jep pr Kosovn.

Gjat biseds, msohet se Yamamoto, u interesua edhe pr prkthimin n gjuhn japoneze t fjalimit t akademikut Mark Krasniqi, t mbajtur n Senatin belg m vitin 1992 ku jepet nj histori e shkurtr e Kosovs dhe i represionit serb mbi popullsin shqiptare n Kosov. Sipas Departamentit pr Marrdhniet me Publikun, pran Ministris s Kulturs t Kosovs, n takim mori pjes edhe z. Selaudin Velaj, nj shqiptar me origjin nga qyteti i Vlors, i shprngulur n Amerik n kohn e Fan Nolit, i cili sht nj letrkmbyes i rregullt me Kazuhito Yamamoton.


Marre tek: http://www.a1tv.com.al