Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Arkeologt zbulojn nj varr 400 vjear pran varrit t Sknderbeut

  Varri me emrin Donika pran vendit ku prehet Sknderbeu

  Aleksandr NDOJA

  Trupi i Sknderbeut mund t jet prehur pr shekuj me radh pran atij t gruas s tij, Doniks. E ky mund t jet nj prej zbulimeve m t rralla historike. Kjo pr arsye se figura e Doniks, edhe pse nj prej femrave m t rndsishme shqiptare, ka mbetur m s shumti e mjegulluar dhe pr shkak t mungess s fakteve. Zbulimi sht br ditn e djeshme kur disa arkeolog gjerman kan zbuluar nj varr 400vjear pran vendvarrimit t Sknderbeut n Lezh. Varri mban emrin e Doniks dhe eshtrat, sipas arkeologve gjerman i prkasin nj femre. Ishte pikrisht pllaka e varrit, e cila nuk gjendej m shum se nj metr nn tok, ku shkruhej se aty dergjeshin eshtrat e nj femre, ndrkoh q zbulimi i ri mund t hap diskutime t mdha mes historianve.

  Grmimet
  Grupi i arkeologve gjerman jan surprizuar dukshm ditn e djeshme kur gjat grmimeve rreth varrit t Sknderbeut n Lezh, kan mundur q t gjejn nj varr. Me kujdes t madh, i nevojshm n kto raste, ata kan grmuar n t gjith hapsirn e tij dhe kan nxjerr prej andej eshtrat q m von kan rezultuar se i prkasin nj femre. Ngjarja e rrall ka ndodhur pikrisht dje rreth ors 10 paradite. Menjher arkeologt gjerman kan filluar hulumtimin e t gjitha mbetjeve t varrit, i cili, pas ekzaminimeve, ka rezultuar se kishte nj mosh rreth 400- vjeare. N pllakn e varrit, e cila gjendej rreth 1 metr nn tok shkruhej se trupi i varrosur aty i prkiste nj femre me emrin Donika. Gjithnj sipas arkeologve, varri ishte hapur n vitin 1606, ka vrteton se varri sht hapur pikrisht prpara 400 vitesh.

  Diskutimet
  Gjetja e eshtrave t nj femre me emrin Donika, sipas arkeologve mendohet se do t hap shum diskutime mes historianve. Kjo pr arsye se prve aludimeve t ndryshme, bashkshortes s Sknderbeut nuk i dihej se ku ishte varri. Zbulimi, nse pas ekspertizs rezulton t jet ashtu si dyshohet, bn t ditur se pr gjith kta shekuj kur varri i saj nuk dihej, ajo sht prehur shum pran varrit t Heroit ton Kombtar Gjergj Kastrioti, Sknderbeu. Arkeologt gjerman, prmes kureshtjes s madhe t shum qytetarve, kan mbledhur n qese plastike t gjitha pjest e skeletit t gjetur dhe me shum kujdes i kan nisur ato drejt Tirans, pr t br analiza t specializuara. N vendin e njohur tashm si vendi ku sht varrosur Sknderbeu, n qytetin e Lezhs, do ver ekipe t huaja arkeologsh kan zbarkuar aty pr t kryer grmime, t cilat kan rezultuar shpesh her n zbulime mjaft t rndsishme, si ishte dhe ai i djeshmi. Nj vit m par n kt vend jan kryer punime pr t nxjerr n drit ambiente t ndryshme t ndrtuar nga njerzit q i prkasin kohs s Sknderbeut.

  Dokumentari

  Nj dokumentar prej 96 minutash pritet t dal s shpejti nga studioja e Illyria Entertainment n Miigan, SHBA. Dokumentari sht n fazn finale dhe pritet q s shpejti t jet gati pr publikun. Gjithashtu producentt synojn q dokumentari t prezantohet n festivale t ndryshme filmash. Ai do tu shprndahet kanaleve televizive, ndrkoh q History Channel ka treguar interes pr ta transmetuar. Producentt e dokumentarit shpresojn gjithashtu q ai t shprndahet n mnyr masive n SHBA dhe Evrop.

 2. #2
  Citim Postuar m par nga Albo
  Varri me emrin Donika pran vendit ku prehet Sknderbeu

  Dokumentari

  Nj dokumentar prej 96 minutash pritet t dal s shpejti nga studioja e Illyria Entertainment n Miigan, SHBA. Dokumentari sht n fazn finale dhe pritet q s shpejti t jet gati pr publikun. Gjithashtu producentt synojn q dokumentari t prezantohet n festivale t ndryshme filmash. Ai do tu shprndahet kanaleve televizive, ndrkoh q History Channel ka treguar interes pr ta transmetuar. Producentt e dokumentarit shpresojn gjithashtu q ai t shprndahet n mnyr masive n SHBA dhe Evrop.
  Kam dy vjet (a me shume) qe degjoj per kete dokumentar, dhe mezi po pres te dale. Shpresoj me se "shpejti" do te thote ceshtje muajsh e jo vitesh. Per me teper, nqs eshte realizur me sukses, do te jete nje "prezantim" mjaft i mire (dhe i rendesishem) i botes/historise shqiptare ne bote.

  Persa i perket varrit te Donikes, pervec rendesise historike, arkeologjike, studiuese etj, do te thosha thjesht nga domethenia njerezore: "Nje histori romantike : )."

 3. #3
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar m par nga Albo
  Menjher arkeologt gjerman kan filluar hulumtimin e t gjitha mbetjeve t varrit, i cili, pas ekzaminimeve, ka rezultuar se kishte nj mosh rreth 400- vjeare. N pllakn e varrit, e cila gjendej rreth 1 metr nn tok shkruhej se trupi i varrosur aty i prkiste nj femre me emrin Donika. Gjithnj sipas arkeologve, varri ishte hapur n vitin 1606, ka vrteton se varri sht hapur pikrisht prpara 400 vitesh.
  Derisa Skenderbeu vdiq me 1468, llogjikisht Donika duhet te kete vdekur diku nga fundi i Shek. te 15te. Atehere si ka mundesi qe varri eshte hapur ne vitin 1606?! Per me teper, ndoshta gaboj por me duket se Donika ka vdekur ne Itali. Me duket pak si jorealist varianti se dikush ka zhvendosur trupin e Donikes me shume se 100 vjet pas vdekjes se saj me qellim ta rivarrose ne Lezhe, prane te shoqit. Akoma me teper qe, pas pushtimit te Lezhes varri i Skenderbeut u prish nga mongolet dhe trupi i tij u shperbe (mongolet i merrnin kockat per hajmali), keshtu qe ne vitin 1606 ai ishte zhdukur pa nam e nishan...
  Kam pershtypjen (qofsha i gabuar) se kjo mund te jete perralla e rradhes e "gazetarise" shqiptare (mgjth edhe mua do me pelqente te kishim trupin e Donikes dhe nje varr ku mund t'i beheshin asaj nderimet e duhura).


  Citim Postuar m par nga Albo
  Nj dokumentar prej 96 minutash pritet t dal s shpejti nga studioja e “Illyria Entertainment” n Miigan, SHBA. Dokumentari sht n fazn finale dhe pritet q s shpejti t jet gati pr publikun. Gjithashtu producentt synojn q dokumentari t prezantohet n festivale t ndryshme filmash. Ai do t’u shprndahet kanaleve televizive, ndrkoh q “History Channel” ka treguar interes pr ta transmetuar. Producentt e dokumentarit shpresojn gjithashtu q ai t shprndahet n mnyr masive n SHBA dhe Evrop.
  E pashe trailer-in e tyre dhe nga ana skenike e paraqitjes se Skenderbeut dhe ushtareve te tij mu duk pak e dobet, nejse do duket me mire kur ta shohim t e plote. Ku eshte burimi se History Channel eshte interesuar per kete dokumentar (nqs e transmeton vertet do te jete dicka e shkelqyer)? Kush do te shikoje trairler-in e gjen ketu:
  http://www.illyriaentertainment.com/scanderbeg.htm
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

Tema t Ngjashme

 1. Mesuesi egjiptian rreh per vdekje nxenesin 11 vjecar
  Nga white-knight n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 21:19
 2. JETA E VARRIT ( Stacioni i pare i Ahiretit ! )
  Nga phyro n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2007, 12:09
 3. Shrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:16
 4. Ekspeditat zbulojn fillimet e qytetrimit ilir
  Nga Davius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-08-2006, 17:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •