Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2005
  Postime
  51

  Ah, m ka mbrthyer vjeshta...

  po rihedh dhe njehere kete teme nga e para me informacionin qe ende kish mbetur ne Google. rrofshin keta djemte e guglles  Xhexho 04-05-2005, 23:02

  Nė njė tryezė...Karriket bosh,
  Vetėm nė njėrėn...Unė i vetmuar.
  Tė tjerat plot me bukuroshe
  Dhe bukuroshė tė dashuruar.

  Hedh vėshtrimin rreth e rrotull,
  Por asnjė sytė nuk m’i hedh
  Ashtu i heshtur e kthej gotėn
  Dhe thith kafenė me pak sheqer...

  Kthehem prapa nė kujtime,
  Para meje – njė imazh....
  Krejt si ata – rinia ime
  Zemėrqeshur, buzagaz...

  Po ēfarė tė bėj? Kujt t’i ankohem
  Qė sot mė ka mberthyer vjeshta?...
  Ja, pse vjedhur unė largohem,
  Kridhem dhimbshėm nėpėr vjersha...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:12


  Dimri plak, i pleqėruar,
  Ngjitet malit pėrkarshi.
  Merr frymė fusha e zbardhuar
  Me njė pamje bardhė e zi.
  Mali ngjan si pullali.

  Matanė dielli ka kaptuar,
  Si i ndrojtur, i tėrhequr.
  Kush merr frymė me tė ofshuar?
  Ē’i ka ndodhur? Ē’e ka gjetur?
  Prapa dimrit mos ka mbetur?...

  S’ėshtė e bortė kjo bardhėsi,
  Vellon pemėt paskan hedhur...
  Nėpėr fushėn pa kufi
  Bar e lule paskan ēelur...
  Dalin vashat pėr t’i mbledhur.

  Zhurmon jeta ndėr gjallesa.
  Thyhet heshtja...Qielli gri...
  Shkundet fshati nga pėrtesa.
  I deh zemrat mall i ri,
  Kjo, e ėmbla dashuri...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:14

  Trimėri-
  Tė mbash fjalėn!
  Tė marrėsh nė sy rrezikun,-
  Trimėri!

  Tė mposhtėsh vetveten
  Tė falėsh,-
  Mė e madhja burrėri!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:15

  Iku jush e vjen tek ju
  Si njė puthje dallgė - bregu,
  Bredhur motesh kuturu,
  Nė kėrkimin e njė shtegu.

  Humbur rrugėn kish ne kohė,
  Diku ngecur...nje limani,
  Ndaj nxiton me zemrėn plot
  Te shprehė shpirtin prej gorari

  Me njė varkėzė tė thjeshtė,
  Valėsh detit, i pėrkundur.
  Flladi ėndrrat ia mban vesh
  Nėpėr rrugėn e lėkundur...

  Ja, sė largu, dallėndyshet
  Do tė shfaqen radhė-radhė.
  Do tė mbrrijne tek ju sėrish
  Sa t’u rriten pakėz krahėt...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:17

  Edhe fjala do melhem,
  Tė qeton e tė shėron.
  Tek tė urtėt veē e gjen,
  Tė jep shpresė e tė forcon.

  Me kujdes kur fjala flitet,
  Se si plumb ajo tė vret.
  Pastaj shpirti kur goditet,
  Nuk ka shpirt ta sjellė nė jetė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:18


  E hoqa xhupin, kokoren, xhaketėn,
  Se ku i lashė...S’mė duheshin mė.
  Nuk duroheshin...Mė futnin tė nxehtėn.
  I pėrbuza tė gjitha...dhe mbeta pa gjė.

  E shova zjarrin qė mė digjte faqet,
  Iu fsheha diellit...S’e shihja dot.
  Pėlqeva freskinė e ėmbėl nė parqe,
  Pa menduar pėr ditėn tėnde, o Zot...

  Pėr ditėn e murrme, per ditėn gri
  Qė mė fut dridhma i ftohti acar...
  ....Dhe, ja, ku ndjehem mė keq tani,
  Tė kėrkoj falje, o diell gorar...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:19

  Nga shtrati ngrihem edhe marr
  Njė laps e njė fletore.
  Kur vargu bėhet bisk i tharė,
  E pres me gėrshanore...

  Do thonė se qenkam ca hajvan,
  Nga mendja krejt i krisur.
  Tė qetin gjumė e bėj haram
  Mbi vjershėzėn e shpifur!...

  Se ē’thonė, kjo mua nuk mė prek,
  Mė nxit mė tej tė ec,
  E di, e di se kujt i djeg
  E gjellės vjershė, me spec!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:21

  Je nė rrugė. Nė mal shkon.
  Bie borė e tė zbardhon.
  Bora grigjet grigjėron.

  Erė e fortė dhe fėrfėllizė.
  Pėrballė shpati me murrizė,
  Nė trastė:bukė me pak gjizė.

  S’duron qarri qė ėshtė qarr!
  Si duron?...Mos je i marrė?
  Shtyhet rruga pa njė zjarr?

  Dorėmardhur nė korije,
  Nxjerr njė shkrepse me njė fije.
  Bora shkrin.Si loti bie...

  Me njė fije...Ah, kjo fije!
  Tė jep frymė me ca karthije!
  Ia hedh dimrit pėr njė fije!
  Eh,ē’kujtim prej djalėrie!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:23

  Para meje,veē njė gotė,
  Rri atje mbi tabaka.
  Me qejf nė sy,diēka mė thotė,
  Diēka qė qejfi fort ma ka...

  “Thithe lėngun tim,- mė thotė.-
  Mė mbaj pranė si kurdoherė.
  S’ka gjė se dukem si e ftohtė.
  Jam unė qė dimrin ta bėj verė.

  Mė puth, mė puth, o hirėsi!”-
  Mė lutet gota tė dėfrej.
  Une e pranoj me dashuri
  Dhe me njė frymė e rrėkėllej.

  I nxehtė afsh seē mė pėrshkon,
  Sikur mė bėn ca mė tė ri.
  Nga hallet shpirtin ma shpėton,
  Mė jep guxim, mė bėn qejfli...

  O lėng i marrė!... Or ti shejtan!...
  Mė bėn pėr vete e mė dėfren.
  Ma merr ti mendjen e s’ma mban,
  Pas disa oresh prapė ma kthen!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:25

  Tė desha shumė si asnjė tjetėr!
  Po s’munda kurrė tė tė ēoj letėr!

  Dhe kur tė shkrova njė, veē njė,
  Prapė s’munda dot ta nis atė...

  Tani je grua me njė tjetėr.
  Kjo vjershė u bė veē pėr njė letėr!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:28  S’tė do njeri, kur bėhesh plak.
  Kot zė qoshen...E pėrshėmton!
  Pėrposh krevatit mban uturak,
  Pa dashje...edhe tė shpėton...

  Keq me keq, kur ke nė shtėpi
  Njė djalė-kukull, njė guak,
  Me pispillonjėn-pispili,
  Qė tė vramuset ty,o plak...

  Athere ē’gjė tė mbetet tjetėr,
  Teksa tė duket vetja plesht?
  I lutesh vdekjes, po dreqka jetė
  Tė dhimbset shumė dhe...hesht e hesht!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:30

  Ecni rrugės dalngadalė
  Nė lulishte e nė parqe.
  Diku dridhni njė cigare,
  Diku njė raki me kafe...

  Ēlodhni brinjėt nėpėr stola
  Dhe kujtoni pak rininė.
  Porsi rrobėn qė bren mola,
  Po ju bren dhe pleqėrinė...

  Ēamarrokėr kini qėnė,
  Si kėta filizat sot,
  Por fuqia u ka lėnė,
  Ju shton rrudhat mot mė mot.

  Dhe kur bini pėr tė fjetur,
  Mendjen kini te mėngjesi.
  Do t’i shihni gjethe ēelur?
  Do tė vuani nga pėrdhesi?

  Luti-luti ju pėrnatė
  Qė tė ikni zemrėn plot.
  S’doni zi e as mandatė,
  Sa tė rroni te kjo botė.

  Ecni rrugės dalngadalė,
  Nė lulishte e nė parqe.
  Diku dridhni njė cigare,
  Diku njė raki me kafe...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:33

  Dil, moj, dil... Mė mori malli.
  Dhe durimi ka kufi.
  Shih!...Ka ēelur portokalli
  Prapa portės ku rri ti.

  Mos e mbyll, moj, veten brenda!
  A e di sa vjet do rrosh?
  Jeta qėnka vetėm ėndėrr,
  Mos i shko minutat bosh!

  Nėse s’do tė vish me mua,
  Domosdo, qė keq mė vjen.
  Dil, pra, dil...Nė sy ma thuaj.
  Po s’mė dole nuk mė gjen...

  Dil, moj mike... Mbete brenda,
  E rrethuar mur mė mur.
  Po tė dalesh, ma thotė mendja,
  Do ta zbutėsh zemrėn gur...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:34

  Nuk di ku je, nuk di ku jam,
  Sa shumė kohė e tretur!
  Na njeh, na lidh, nė fund na ndan
  Kujtimet – vetėm mbetur...

  Kudo qė je, nėse je gjallė,
  Besoj, s’do kesh harruar,
  Tė ėmblėn puthje, mė tė parė,
  Me buzė tė pėrvėluar.

  Si qengj i urtė, i drithėruar,
  U ndjeva si me faj.
  Oh, isha krejt i pamėsuar,
  Kujtoj e qesh ...e qaj.

  Nuk di ku je, nuk di ku jam
  Kėtej a pėrmatanė.
  Unė mbaj ndėrmend, dhe ti e mban
  Atė, puthjen e parė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:36

  Unė zemėr-shpirt-tulatur
  Si thėngjilli ndėnė shpuzė;
  Flokė-kreshp-e-gjak-pėrflakur,
  Kur mė ceke pak me gjunjė...

  Kur mė preke ti me gjunjė,
  Nuk durova dot mė zjarrin.
  T’i pėrlava gushė e buzė,
  Ta thėthita krejt nektarin.

  Unė, i bėrė zjarr e shpuzė,
  Thashė se zemra kaq e pati
  Ti s’m’i shqite ato buzė
  Mė tė ėmbla se sa mjalti...

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON04-05-2005, 23:37


  Dil, moj, dil... Mė mori malli.
  Dhe durimi ka kufi.
  Shih!...Ka ēelur portokalli
  Prapa portės ku rri ti.

  Mos e mbyll, moj, veten brenda!
  A e di sa vjet do rrosh?
  Jeta qėnka vetėm ėndėrr,
  Mos i shko minutat bosh!

  Nėse s’do tė vish me mua,
  Domosdo, qė keq mė vjen.
  Dil, pra, dil...Nė sy ma thuaj.
  Po s’mė dole nuk mė gjen...

  Dil, moj mike... Mbete brenda,
  E rrethuar mur mė mur.
  Po tė dalesh, ma thotė mendja,
  Do ta zbutėsh zemrėn gur...


  LOL
  Shumė e bukur kjo ! Po ashtu edhe tė tjerat...

  Mė kėnaqe Xhexho.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-05-2005, 23:38

  Ti mė pyet ē’pėlqej mė shumė.
  Ēfarė tė them i mjeri une?
  Faqegropkat brymė-e-brumė...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ard05-05-2005, 03:29
  Xhexho,e nisa mengjesin bukur me ty.
  Dergo dhe nje doze tjeter vargjesh....thjesht qe bukuria te zgjate me shume.

  Ishte kenaqesi te te lexoja.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce05-05-2005, 10:50
  epo eshke paske qene o i uruar Malli ne te ri nuk eshte gje, ta them une. Kur te vjen ne pleqeri eshte c'eshte.

  si gjithmone, te bukura poezite!

  w/b

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 12:22

  MI_CORAZON, Melankoli, upkė , ju falenderoj nga zemra. Eshte hera e pare qe shkruaj ketu dhe me ngrohin fjalet tuaja.

  Xhexho

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 12:24

  Ti je i ri.
  Unė jam i vjetėr.
  Unė – i dobėt.
  Ti – i fortė.
  Ma jep dorėn! Njihe jetėn,
  T’i bėjmė ballė kuēkės botė!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 12:27

  Sa kam ndryshuar!
  Sa jam i zbehur!
  Nė kėmbė, nė duar
  Ndjej njė tė therur.

  S’lexoj pa syze
  Me numur katėr.
  Veē me tė thirrur
  Dėgjoj nga afėr...

  Kur shoh pėrjashtė
  Gjinj tė shkopsitur,
  Rreh zemra fort
  E pėrpėlitur...

  Mė ndizet shpirti
  Si i pėrflakur,
  Por, ah, kjo zemėr
  S’pranon tė mplakur!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 12:28

  Ika atėhere, sapo mė erdhe,
  Si lule ishe, plot me aromė.
  Gjithė ėmbėlsinė tek une e derdhe,
  Porsi nektar ne thekė tė njomė.

  Si ujė tė thitha, si tokė e zhuritur,
  Mė njomėshtove nė shpirt te djegur.
  Kur sapo erdhe, ika papritur,
  Me vete mora veē mall te thekur...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 12:29

  Shpirti-mbushur plot me mall,
  Sytė-tė mbushur plot me lot.
  Dua veten ta pėrmbaj,
  Po, ja, s’u pėrmbaka dot...

  Pyes veten : - Pse ?...Pėrse?...
  Pse na lanė kėtu tė shkretė?
  Pse s’u bėhej mirė me ne,
  Po kėrkuan tjetėr jetė?...

  Ikja e bijve- njė ēudi,
  S’e kuptoj pse-nė as sot.
  Cėrr,ndjej zilen nė shtėpi,
  Vij pėrqark...Mė rrjedhin lotė...

  Tė kam pranė , o telefon,
  A t’u flas a mos t’u flas?
  Zemra thotė: - Ti po gabon!
  Nga inati sa nuk plas!...

  Mė ngjan vetja pa njeri,
  Kurse jeta – ėnderrkote.
  Kur s’jep mė pėrkėdheli,
  Ēfar t’i japėsh kėsaj bote?

  Tė kam pranė, o telefon.
  Nga durimi sa s’pėlcas.
  Zemra thotė : Ti po gabon!
  Falmė, zemėr!...Ja, po flas!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 12:33

  Sa dėshirė qė kam,
  Ah,tė jem njė kalė,
  Qė tė mbaj njė nuse,
  Veshur me tė bardhė!

  Veē mė ruaj, zot,
  Mos jem pjesė e lojės
  Qė po luhet sot
  Si me kalė tė Trojės!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-05-2005, 15:12
  Sa shumė rėndon gjakmarrja,
  Me plagė,me gjak,me lot.
  Vritet prej saj e ardhmja,
  Pa ardhur ndjen dhimbje qė sot.

  Njė krismė diku dėgjohet,
  Njė burrė varroset nė dhe.
  Njė nėnė nga lotėt qėrrohet,
  Njė nuse as kokėn s’e ngre...

  Emri i vrasjes pėrpihet,
  Njė tjetėr zė radhėn qė ka.
  Vdekja zė qesh e zgėrdhihet,
  Veē rrobe tė zeza nė gra...

  Qė nė bark tė nėnės fėmijėn
  E pret gjakmarrja-lubi.
  U mplakėn nuset,u thinjėn,
  Pėrsipėr ēative tym gri...

  Dhe thonė se ka qeveri!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  xhiko05-05-2005, 15:28

  bukur bukur bukur....!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Pride05-05-2005, 16:58
  te lumte penda o xhexho.
  na kenaqe.

  --------------------------------------------------------------------------------


  Xhexho06-05-2005, 00:42

  Dashurinė tonė, sy-e zemėr-prush,
  Siē e ditėm ne, s’na e diti kush.

  Nėna me babanė thanė: Jo e jo!
  Po e fshehtė e zemrės ne na thoshte: Po!

  Hėna, kur na shihte, prapa reve fshihej,
  Qė e fshehtė e zemrės neve mos na shihej.

  Dashurinė tonė, sy-e-zemėr-prush,
  Siē e ditėm ne, s’na e diti kush...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-05-2005, 00:44

  Shikon si skuqen pulat rreth telit,
  Si tapat e shisheve fluturojnė nė erė.
  Sheh zotrinjtė me bark tė fryrė
  Dhe rripin tėnd, shtrėnguar rreth belit.
  Sheh nė ėndėrr njė shishe me verė,
  Qė e pijnė ata me shpirt tė ndyrė...

  Pastaj tė tjerė e shumė tė tjerė
  Qė nė “Omonia” presin nė kėmbė;
  Ndonjė zotėri t’i marrė nė punė
  Vetėm pėr bukė,aspak pėr verė...
  Veē punė po presin me shpirt ndėr dhėmbė,
  Ja,vetėm kaq...Asgjė mė shumė...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-05-2005, 00:48

  Kėshilla antistres

  (Nėse s’doni, mos besoni)


  Flake frikėn, hiq fiksimin!
  Jeto jetėn si tė vjen!
  Me tė dobėtin, mos bėj trimin!
  As me trimin, mos bėj sherr!

  Lere tjetrin tė jėtojė!
  Mos rėnko me uh e ah!
  Lerja kohės tė gjykojė
  Ēdo-secilin maskara!

  Mos pėrdor ti kėrcėnimin!
  Gjakun tjetrit mos ia prish!
  Qofsh tifoz tejdurimit,
  Ēka se lindur me kėmishė!

  Dhe hakmarrjen flake tutje!
  Fali bosėt faqezinj!
  S’ke pse turresh ti me ngutje!
  Puth te mirė e puth tė liq!

  Mos t’i dalėsh mushkės prapa,
  Kur tėt zot e ke pėrballė!
  Mos tė zėr pėrjasht as vapa!
  Veri kalit kapistall!

  Pėr ndonjėrėn, nė tė vajti
  Mėndja jote,nuk ka gjė!
  Nėse ***** nuk ta mbajti,
  Kot hap sherrin me ndonjė!

  Nėse gjėlla ngjan shėllirė,
  Gjakun tėnd ti mos e prish!
  Lavdėroje:”Sa e mirė!”
  Dhe shijoje urtėsisht!

  Edhe gruas, po ia drodhe,
  T’i bėsh be pėr dashuri:
  “Ku mė je, moj kapėrolle?
  S’ka si unė e s’ka si ti!”

  Priftėrinjtė mos i shaj!
  Kur tė flasin, bėj amin!
  Ramazan e kreshmė mos mbaj!
  Ndero kishėn dhe xhaminė!

  Ja, kėto po i besove,
  Ti nuk ke pėr t’u penduar!
  Thashetheme po dėgjove,
  Bėj sikur s’i ke dėgjuar!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-05-2005, 00:51
  U zgjova. Erė gjaku.
  U ngrysa ne dritė.
  Nje dritė fraq...

  Do te ngrohem njė ditė?!

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON06-05-2005, 00:56
  Kėshilla antistres

  (Nėse s’doni, mos besoni)
  .................................
  .................................


  As kukullat Barbie, s'janė kaq tė bukura dhe elegante sa poezia e mėsipėrme "Antistres" . (lol)

  Thxxxxxxxxxxxxxxxxxx !

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce06-05-2005, 01:15
  Do me duhet nje jete e tere per ta mesuar ate me lart o xhexho. Po kur te vijne mente, nuk i hane as qente - i thone. Medet medet, kesaj jete rehati s'ju gjet.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Besim_B06-05-2005, 20:02
  .................................................. ........................

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON06-05-2005, 20:06

  shume te bukura poezite

  urime

  Ēudi...
  Unė mendova qė ishte dora jote .

  Megjithatė pak rėndesi ka. Poezitė janė tė mrekullueshme, si tė Xhexhos ashtu edhe tė tuat.
  Mirėseerdhe pėrsėri . Na kish marrė malli.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle07-05-2005, 01:55


  korasoni ka te drejte..poezite e tua Xhexho jane te mrekullueshme

  sidomos kjo:

  U zgjova. Erė gjaku.
  U ngrysa ne dritė.
  Nje dritė fraq...

  Do te ngrohem njė ditė?!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Veshtrusja07-05-2005, 10:53

  Xhexho, mua me japin nje kenaqesi te jashtezakonshme kenget popullore shqiptare dhe, deri tani, nuk mendoja se arti i poezise mund te me jipte nje kenaqesi te ngjashme me ato kenge...

  Ju lumshin duart.
  Veshtrusja

  --------------------------------------------------------------------------------

  PINK07-05-2005, 17:10

  Dashurinė tonė, sy-e zemėr-prush,
  Siē e ditėm ne, s’na e diti kush.

  Nėna me babanė thanė: Jo e jo!
  Po e fshehtė e zemrės ne na thoshte: Po!

  Hėna, kur na shihte, prapa reve fshihej,
  Qė e fshehtė e zemrės neve mos na shihej.

  Dashurinė tonė, sy-e-zemėr-prush,
  Siē e ditėm ne, s’na e diti kush...


  Xhexho shume te bukura
  Lexofshim me shume prej teje ne te ardhmen .

  PINK

  --------------------------------------------------------------------------------

  Karlos Errera08-05-2005, 14:17

  Me kujdes kur fjala flitet,
  Se si plumb ajo tė vret.
  Pastaj shpirti kur goditet,
  Nuk ka shpirt ta sjellė nė jetė!

  Xhexho,per fillim nje pershendetje speciale dhe nje mireseardhje mes ketyre rremujxhive te pa shoke qe kush me shume e kush me pak pretendojne se shkruajne dicka(ne proze apo poezi).Pra te tere shkruajne por vertet pa ndonje llogari te madhe se nga vret.Si cdo mysafiri qe vjen ne fillim(dhe nese me pelqejne ne fillim i kthehem ndonjehere),i lexova te gjitha ato qe ke postuar ketu por,kjo strofe spo me ndahet e sic duket do ta marr gjate pas vetes.Fjala dhe Shpirti,o zot sa te nderlidhura jane!E ndertuar kaq bukur,e po aq e goditur.Kurse ne te tjerat ka shume per vjeshten,per dimrin. Secila stine ka bukurine dhe rendesine e saj.Me siguri duhet ta kesh takuar deboren dhe te kesh pare se ajo eshte nje jorgan aq i sigurte,aq i bute,aq i ngrohte sa asgje nen te nuk e ndjen veten aq keq sa duket.Asgje nuk vdes nen te.Ndryshe bryma.Ajo eshte e pa bese,ajo vret ate cka debora e braktis e dielli ende nuk eshte aq i afert sa ta shpetoj.E megjithate ato(poezite e tjera) kane cfare thone.Do te uroja qe sa me gjate te rrishe ketu,sa me shume te lexoj nga ty e kaq bukur!

  Me respekt-Errera(ose abati spanjoll)

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:20

  Faleminderit Errera! Vlerėsimi juaj mė jep zemėr.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:30


  X X X

  Kur dikush tė zgjat dorėn
  Dhe tė lutet:
  -Mė fal pak!
  Nė mos mundsh, freno gojėn,
  Dhe pėrēmimin bėje zap!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:33

  Dashuri

  Do ta dua Shqipėrinė,
  At-e-mėmė-dhe te dashur.
  Dhe nė marrsha arratinė,
  Do jetoj me shpirt te plasur.

  Do tė ndjehem i vetmuar,
  Do ma djegė zemrėn malli
  Nėpėr lotė tė pikėlluar
  Do tė tretem pėr sė gjalli

  A do mundem qė ta shuaj
  Zjarrin tim nga pėrmallimi?
  Do tė ulem dhe do shkruaj
  Vargje zemre si Naimi...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kuqalashja12-05-2005, 14:34
  Perdorimi i rimes eshte pak i tepruar, mgjte prape bukur.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:36

  oomerja

  E ndeza sot njė oomere,
  U bėra pak si Don Kishot,
  Kur pashė thėrrime e kothere
  Tek hanim bukė nė sofrėn plot.

  -Po njė avaz ke ti,-thotė djali
  Qė qortimet s’m’i do aspak.-
  -Pėr higjė tė hipėn damari,
  Tė ka mbirė kursimi nė gjak.

  Dil e bėj ndonjė shėtitje,
  Je huqli,ngaqė s’ke dalė.
  S’tė vjen keq qė kėsaj dite
  S’gjen njė shok, tė bėsh dy fjalė?

  I them gruas oj lanete,
  Mė dhemb shpirti,ja,kėtu.
  S’kam punuar ve pėr vete,
  Kam djersitur dhe pėr ju!...

  Ah,e kam,moj,pėr kėta,
  Pa bukė gjumi s’i ka zėnė,
  Qė s’e njohėn kohėn “s’ka”,
  Ditė tė tėra tė pangrėnė!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:43

  Pėr 'ka ngjarė e ’nuk ka ngjarė


  Mos m’u zemėro ti,o qengj i bukur.
  Ashtu si ti nuk bėhem dot.
  Mendimin unė e kam si flutur,
  I lirshėm bredh ai nė botė...

  ...Atje ku roje bėn ushtari,
  Nė shi,nė borė edhe nė vapė.
  Atje ku bie luftėtari,
  Qė ēdo pėllėmbė e mbron me gjak.

  Atje i fryn xhurasė bariu
  E iso mban atje thėllėza.
  Nė zheg gjinkalla plas vetiu
  E kėngėn la mu te nerėnxa...

  Dal qė pa gdhirė,kur ēel agimi
  E vesa shkrihet nė petale
  E gonxhe-kuq ēel trėndafili
  E bari rritet nė livadhe...

  Atje ku lavrėn e hap plori
  E hidhet fara e shėndetshme,
  Atje unė ndjehem mė ēapkėnori,
  Te det i bukės sė pėrjetshme...

  Pa zė e futem lart te retė,
  Tė shoh dhe shiun si krijohet.
  Te cilėt yje vallė ka jetė,
  Tė diė mirė se ku jetohet...

  Pa diellin shoh tė flakėrojė,
  Ia ndiej gjirit ngrohtėsinė.
  Kur hėna zė tė nusėrojė,
  Mė zgjon dhe mua dhėndėrrinė.

  E bukur mirė me kėta veshė
  Dėgjoj buēimat e qershorit,
  Ku i shkarkon ai rrufetė,
  Pėrsipėr majės sė Tomorrit.

  E hapin tim tė madh kam hedhur
  Nga njėri pol nė polin tjetėr,
  E gojdhėna plot kam mbledhur
  Pėr ca vezirė e pėr ca mbretėr.

  Nuk bėj dallim nė ca tė bardhė,
  Tė verdhė,mulate apo tė zes.
  A bėn dallim vallė mėma dardhė
  Pėr kokrrat-bija nė shėrbesė?...

  Kulluar jam porsi lumenjtė
  Qė veē kullim dėrgojnė me valė.
  Mėsuar jam nga tė mėdhenjtė
  Me urtėsinė me pakėz fjalė.

  Mė rrjedh dhe mua nė damarė
  Komiti gjak me fustanellė
  E ēka ka ngjarė e ē’nuk ka ngjarė
  I ndjej nė shpirtin tim tė thellė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:48

  Ylyverja

  'bėn kėshtu, moj ylyvere?
  Ngado shkon, bėn ve qedere.
  I le djemtė prapa dere,
  Sikur je ve ti esmere...

  ’bėn kėshtu, vetull-kaleme?
  ele lulet nėpėr shqeme.
  S’ia di hi pėr thashetheme
  Nėpėr shtigjet prej vapeme...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:55
  Mall

  O miq!...Kallp mė ngjan rubini
  Edhe moti-krejt i murrmė.
  Pranė nipėrve, floriri
  Nuk mė hyn nė sy askurrė.

  ’pezm, o nipėr, kam nė zemėr,
  Tek jam larg nga syri juaj,
  Cilit vallė t’i flas nė emėr,
  Ta puth e ta prek me duar?

  ’mall pėr ju, o Marko, Tedi,
  Pėr ty Sandri, Alb i vogėl...!
  Pa ju bosh mė duket vendi,
  Dridhet zemra porsi zogėz.

  Ku janė zėrat:- O gjysh Xhipi!
  Kush ma heq kėtė mėrzi?
  Ėndėrr moj!...Se kush mė thirri,
  E di vetėm unė e ti...

  Ah, qė s’kam nė dorė magjinė,
  Veten, fap, ta bėja erė,
  Tė takoja nipėrinė,
  Me buzeqeshjet si pranverė!...

  Mall i largėt po me djeg,
  Le te tretem si qiriri.
  Ju kujtoj si zogj nė degė,
  Tek degjojnė ca kėngė bilbili.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 14:59
  ********

  Po eci kuturu, ku mė ojnė kėmbėt,
  Nuk di ku shkel, ku hedh do hap.
  Ecėn dhe koha qė mė sheh vėngėr,
  Se s’di ’t’i marr, se s’kam ’t’i jap.

  I mbushur me ankth e i frikėsuar,
  I trembur jam, se mos rrėzohem.
  Tė vėnė stėrkėmbėsh, tė lėnė gjymtuar.
  Nė kėtė botė nga kush tė mbrohesh?

  Pse, dreqin, qenka kjo rrugė me dredha,
  Kur mund tė ish njė rrugė e drejtė?
  Pėrse nė shpirt na mbijnė veē gjemba,
  Kur jemi njerėz me gjak nė dej?!...

  A s’mund ta lėmė njė udhė tė humbur,
  Tė gjejmė tė renė, tė zėnė pėrdore?
  Ku jeni ju, o zemėr-kumtur?
  Pa ju ēdo rrugė na bėhet qorre!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 15:13

  Ankth dhe shpresė

  Verė. Vapė. Fytyra tė rreshkura.
  Mllef. Ankth. Jetė nė pasiguri.
  Dallėndyshet nė tufa tė mbledhura
  Tė trembura ikin nė arrati...

  Lutje. Psherėtima. Brengė dhe lotė.
  Sharje. Mallkime. U thanė se ē’u thanė.
  Por anija u nis e mbushur plot
  Me ėndrra nė sy pėr botėn matanė...

  Shoh shkreti. I gjorė do shesh.
  Po anija po an dallgėt nė det.
  Qė larg erdhėn dallėndyshet nė mėngjes;
  Gumėzhijne nė hajat si zgjojė me bletė.
  Pjell jetė dhe vendi mė i shkretė!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 15:19

  Lotėt

  Mėkot t’i fėrkoni sytė me qepė
  Nė botėn tonė tė marrosur.
  Prej syve lotėt dalin vetė,
  Lotė gjaku pėr shpirtrat e gjakosur.

  S’ka mė tė dhimbshėm se sa pikėllimi
  I njė loti tė pastisur.
  Lotė tė kripur nė sy pėrmallimi
  Pėr vatrėn e braktisur!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brari12-05-2005, 16:30
  Poezi te bukura ke bere o Xhexho..
  Dukesh qe je nje mjeshter.. urime e na kenaq.. ne te ardhmen..

  Qe thot njera per rimen..
  ..po rime me tepric e rime me pakic nuk ka moj cupė..
  Ajo e uruar rimė o do perdoret ose nuk do perdoret fare..
  Nuk eshte si sheqeri ne kafe..

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 17:15

  Perdorimi i rimes eshte pak i tepruar, mgjte prape bukur.


  Kuqalashe, moj vajze e mire
  une nga rima nuk leviz
  poezia kur s'ka rime
  zemren nuk e gudulis....

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2005, 17:17
  Poezi te bukura ke bere o Xhexho..
  Dukesh qe je nje mjeshter.. urime e na kenaq.. ne te ardhmen..
  faleminderit Brar simpatiku

  Xhexho

  --------------------------------------------------------------------------------

  EXODUS14-05-2005, 11:57

  Eh 'me nxorre malle e Korces dhe dertin e kurbetit me keto poezi!

  Rrofsh e qofsh, i nderuari Xhexho!

  --------------------------------------------------------------------------------


  Xhexho14-05-2005, 15:45

  Sa dėshirė do tė kisha
  qė tė hiqja shtruar-shtruar
  vallen dyshe gorė-opare
  nėpėr ison e kėnduar

  Fustanella palė-palė
  hapur krejt si parashutė
  nė gjoks njė qostek
  mbathur kėpucė me xhufkė

  Kur unė t'ia merrja kėngės
  edhe ortaku tė ma priste
  tė gjithė burrat nė kėmbė
  edhe isoja tė buēiste.

  Dhe me njė kėrcim kaprolli
  nė tavan koka t'mė zinte
  me pėrplasje burrėrishte
  nė dysheme kėmba tė binte.

  Kėmbėn mbi kėmbė unė tė hidhja
  pastaj tė bija nė gjunjė
  qoshe mė qoshe odėn tė bridhja
  tė thoshin: -Tė lumtė, bre burrė

  Sa dėshirė do tė kisha
  qė tė hiqja shtruar-shtruar
  vallen dyshe gorė-opare
  bashkė me ison e kėnduar...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho14-05-2005, 15:53

  Eh, 'mė mori malli,
  'mė pėrvėloi shpirti,
  pėr ata tė mėnmit,
  pleqtė nga Zvarishti.

  Po ku isha unė,
  Ku i pata mėndtė?
  Si nuk ua mola
  trurin e argjendtė?

  Njė ditė kur vajta
  gjallė nuk i gjeta.
  Qava qė i dogja
  ato biblioteka...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho16-05-2005, 10:14

  Vijnė kujtimet radhė-radhė,
  si valė deti pėrmbi breg.
  Nėpėr zgjim mė japin krahė,
  t'i radhit ato nė fletė...

  Kroi i Dhimės si pasqyra,
  hedh stėrkalat gjer te Grendat.
  Si me daltė atje natyra
  buz lumit skalit tendat.

  Shtrirė kopeja lara-lara,
  po pėrtypet e pėrgjumur.
  pėr ca gjethe vjeshtė-thara
  e kot mėndjen i pėrhumbur...

  Bashkė me gushtin, ikėn vapa,
  ikėn mendja ...hajt,ta gjesh!
  Dashi deles i rri prapa,
  se i thotė dika n vesh...

  Gjithė lėndina po kullotet,
  shkundet vjeshta dru mėdru.
  Vetėm mendja nuk mė ngopet,
  kėtu- unė, ajo- se ku...

  --------------------------------------------------------------------------------


  Xhexho16-05-2005, 12:40

  Sa shpejt ikėn vitet!...Sa shpejt rrodhi jeta!...
  Dikur , sa e largėt,dukej gjashtėdhjeta...

  Plot e plot me thinja,ndjehem krejt i lumtur,
  se s'mė hyri krimbi tė mė thante trungun...

  Nuk i humba shpresat pėr ėndrrat qė pata,
  prej blerimit tim, blerim ju le prapa...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho16-05-2005, 13:07

  Erdha, i dashur, tek ti sėrish,
  erdha...Tė mirė se tė gjeta!...
  Mė prunė kėtu njė sėrė ndjesish,
  mori kujtimesh tė vjetra...

  Mė pruri kė njė mal me mall,
  palė-palė palosur nė vite
  njė zė i brėndshėm: "Ku je qyqar?
  Harrove vėndin ku linde, u rrite..."

  Erdha tek ti nga rruga e vjetėr,
  me gurėt dhe drurėt tė ēmallem me radhė,
  ajo, e ngushta, me shtegun e gjelbėr,
  jo rruga me ēakėll tė bardhė...

  Eca pas gjurmve tė mia tė para,
  pas gjurmėve tė lėna dikur,
  pas pikash tė gjakut nga gishtat e ara,
  kalldrėmit me gur e me zhur...

  Nga rruga e gurtė qė bėja ēdo ditė
  me antėn me libra nėn sqetull,
  ku dita ditės mė rritej njėdritė,
  qė unė e shkrepja nėn vetull...

  I njoha...Mė njohėn dhe gurėt dhe drurėt,
  mė dukej se flisnin dhe qeshnin...
  "Pa shihni,kush ardhka!..."Me mallin si grurėt
  mė tokin...Mė heqin dhe veshin...


  "...Po ku ke qėnė?...Eh,vitet si vite
  rrodhėn e ne nuk tė pamė.
  Qytetit si rrodhe nga prapa iu ngjite,
  menduam se vdiqe, pėrpak sa s'tė qamė...!"

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho16-05-2005, 13:22

  'mė ke bėrė,moj hileqare,
  me gėrsheta nyje-pleksur.
  S'po mė zė gjumi fare,
  sikur ti mė ke magjepsur.

  S'kam lėnė plaka,hoxhallarė,
  tyrbe jo dhe as teqe.
  'mė ke yshtur duke parė,
  kur tė shoh dhe kur mė sheh.

  Kthema gjumin qė ma more,
  mjaft mė pe me aq inat.
  Duke pritur mė tėrbove,
  rri me mua ve njė natė...

  Njė natė vetėm, te qershia
  po tė rish, ke pėr tė parė,
  do tė ngjitet ty magjia,
  kur tė puth si magjistar...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho16-05-2005, 13:29

  Brodha e s'u lodha
  kėtej e matanė.
  Ty, moj, tė kėrkoja,
  tė tė kisha pranė...

  Sytė i hapa mirė,
  ndala nė njė vėnd:
  "Mos vallė tė kam mbirė
  ty nė shpirtin tėnd?"

  Thellė nė shpirtin tėnd,
  ti mė kishe pranė.
  Pata lozur mendsh
  qė brodha dynjanė...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Lexusja_196317-05-2005, 04:28

  Xhexho me kenaqe me keto poezi !

  Te lumt ajo pene . Je vertet poet .

  Miqesisht Lexuesja

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho17-05-2005, 13:06

  Ku mė ikėn ti, moj mendje,
  ku, moj, ku mė bredh?
  Sa shumė ty ta paska ėnda,
  t'ė ikėsh breg mė breg...

  Pa mė thuaj, qė ta di,
  ku mė paske shkuar?...
  -Mbi ca shkallė, tė njė shtėpie,
  shkoj pėr tė dėgjuar...

  ...Mė tė ėmblėn melodi
  tė xhura obanit.
  Nė tė shpirtin derdh ai
  te njė mriz i stanit...


  Ashtu,shtruar,me tė qarė,
  vajin ia dėgjoj.
  Nuk e di se ē'i ka ngjarė,
  rri e ėndėrroj...

  Vetėm di qė jam e dehur
  nėpėr aj ahiri,
  mendja kurrė nuk rri e mbledhur,
  se i loz fiqiri...

  Koha ikėn me galop
  e na lė e prapa.
  Sot ka rrep e rrok e pop,
  diskoklub, sfilata...

  Po unė jam ve mendja jote,
  kudo qė t'i bredh...
  Tė mė falėsh, zotrote,
  kjo xhura mė vjedh...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho18-05-2005, 15:01

  Shihni, shokė, shihni,
  shihni lart nė pllajė
  si kullosin dhėntė,
  bukuri e rrallė...

  Nė ballė tė kopesė
  shikoni pėrēorė,
  sa krenar qė ndihet,
  me bri e kėmborė...

  Shihni pak mė tutje,
  qengjin si kėrcen.
  Po kėrkon tė ėmėn,
  mė nė fund e gjen.

  Shihni atė tjetrin
  si qėndron nė gjunjė.
  I ka bėrė me qumėsht
  me buzė e me hundė...

  Pa shih ata deshė,
  pėrplasen me kokė.
  Secili prej tyre
  hiqet mė i fortė...

  Shih sa rėndė-rėndė
  baloja nė vėnd.
  Rreth e rreth kopesė
  vėshtron vigjilent.

  Pa dėgjoni mirė,
  ah,se ē'melodi!
  Bjeri, oban, bjeri
  ashtu si di ti!

  Ja, me atė fyell
  lajmėron matanė:
  "Hajde obaneshė,
  tė takosh obanė..."

  Se tė dyve bashkė
  u ka pjekur ylli.
  Bashkė tė gėzoni
  nė njė disko pylli.

  Ah,me kėto kujtime
  qė mė vinė nga larg.
  S'mė mbetet gjė tjetėr,
  ve t'i shtroj nė varg...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kuqalashja18-05-2005, 15:09


  Pa kur vin pasdrek e madhe
  benim dhe kacibixi
  Hidheshin pleshtat si gjyle
  ne na vinte guduli.

  --------------------------------------------------------------------------------

  EXODUS19-05-2005, 12:50
  Leshkuqe, mo e gudulis Xhexhken atje ku s'duhet se pasazaj do te t'percelloje aq pervelushem sa s'do gje derman...ta thom un!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle24-05-2005, 12:07
  .................................................. ............................

  --------------------------------------------------------------------------------

  Undefined24-05-2005, 12:42
  Vertete shume te bukura, kam mbetur pa fjale
  Urime!!!

  --------------------------------------------------------------------------------

  EXODUS24-05-2005, 13:43

  Fėshfėrimat poshtė njė shkurraje
  mė ngjallin ndjenjė ankthi dhe frike,
  strofull pėr hijena e pėr djaj,
  pėr tė ngulur pas shpine majė thike.

  Sot nėn shkėlqimin e modernes kohė,
  nė holle hotelesh ngritur me ligėsi,
  fshihen hijenat prapa buėzėqeshjes sė hollė
  apo zhargoni qė nuk e kupton asnjeri...

  Atje ku mirėsia si lumi derdhet
  dhe mbi atė ligėsia zhgėrryhet,
  skuqet hėna dhe dielli zverdhet,
  nga turpi,edhe lisat ulin kryet...


  Mėdyshjet jane te pajustifikueshme! Kjo e ka vendin ketu!

  Shpresoj te mos jete hera e pare dhe e fundit qe te uroj!

  Xhexhke, ma bej hallall "nderhyrjen e parregullt" (U nisa t'i bija topit, ja futa kembeve -lol-) ne teme...ke munguar...duku no njehere kshu si mė tė dendur, se na behet qejfi.

  Respekte!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle24-05-2005, 14:07

  S'qe Pune Medyshjeje...ajo Poezi Eshte E Xhexhos, Postuar Ne Nje Forum Tjeter..thashe Ta Sillja Ketu, Por Pastaj U Kujtuac Per Te Drejten E Autorit Dhe Thashe Sa Te Ha Ndonje Gjobe, Me Mire Rri Rehat...po Te Le Rehat Exodus?..lol

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho24-05-2005, 23:30  Bie tė flesh, s'tė zė gjumi,
  Sa tė zė tė del prapė.
  Buet mendja porsi lumi,
  dallgėfryrė **** mė ****.

  Ha mėngjesin, mendon drekėn,
  po pėr darkė 'do tė hamė?
  S'ka korent, bukėn tė pjekėsh,
  S'blen dot gjalpė pėr trahananė.

  Vjen dimri, duhet veshur trashė,
  tė shkosh tek miku, duhet pak qibėr.
  Jashtė shtėpisė s'mund tė hashė,
  Ke dėshirė,s'blen dot njė libėr...

  Nė spital...Do tė blesh ilaet,
  po s'pagove, mbetesh pa shėruar.
  Po t'u skuqėn pakėz faqet,
  t'i kafshon qeni i tėrbuar.

  Merr mė pak se sa merr bota,
  dyfish mimet mė tė larta.
  Fjalėurta s'u dėgjoka,
  Gjuhėsharja s'u pėrmbajtka.

  Ngado sheh lakuriqsi,
  vetėm vdekje dėgjon veshi.
  Asnjė ast s'gjen qetėsi,
  kėmbėkryq rri ulur stresi...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho24-05-2005, 23:42

  Mė mori ėndrra me vete,
  pas saj - gjurmė mė gjurmė.
  Mė oi rrėzė njė bjeshke
  ku shtruar ia merrte njė gurrė.

  I ndenja gjatė karshi
  e piva nga uji i argjendtė.
  Gurra m'u bė poezi,
  gurgujt m'u kthyhen nė kėngė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce24-05-2005, 23:54
  epo si ujrat pranverore e ke derdhur de degjohet bukur...sidomos naten

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho25-05-2005, 00:26

  Ah, moj upkė, kur mė del ti mė kujton Korēn, rininė time. Sa e bukur rinia! Hajde gjeje tani ! Po ti,faleminderit...!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho25-05-2005, 00:33

  ik, moj gushėbardhė,
  vetėm le tė mbetem.
  Mos mė dil pėrpara,
  se s'dua tė qeshem.

  S'dua tė tundohem
  dhe tė bėj gabime,
  sa tė turpėrohem
  nė kėt'moshėn time.

  Mos,moj, e uruar,
  mos mė dil kaq dėndur,
  se mė bėn tė vuaj,
  se mė bėn tė ēmėndur...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce25-05-2005, 11:16

  Xhexho, ti e mban mend ate poezine e Nolit apo jo?

  Dale moj se kam nje fjale
  Se me rrjedhin djerset vale
  Dale moj se s'jam me djale
  dhe me s'eci dot.  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho26-05-2005, 14:27

  Isuf bejdexhiu,
  nga Krosnishti i Gorės,
  kishte gjithė krahinėn
  nė pėllėmbė tė dorės.

  E kaloi jetėn
  nė kuvend me burrat:
  "po ndenje me krundet,
  hahesh ve nga pulat...

  ...Nėse del tė gjuash
  pėr ndonjė sorkadhe,
  kujdes!...Kokė e vogėl
  ha njė kokė tė madhe...

  ...Nėse vjen dikush
  e tė sjell njė thelė,
  ruhu, mik nga lajkat,
  se tė merr njė pelė...

  ...Ruhu nga ai
  qė tė lėpin kėmbėt,
  se kur tė flesh gjumė,
  natėn tė ngul dhėmbėt..."

  'nuk ka thėnė Isufi,
  rritur atij bregu...
  "Nga njė ****ė pule,
  s'pillen nvezė lejleku..."

  Thėnie bejtexhiu,
  diellit tė zhuritur...
  "Nese je i ngopur,
  kujto tė uritur..."

  Brodhi plaku i mirė,
  pa tė tėrė dynjanė...
  "Derrat qė tė gjithė
  njėsoj fekat kanė..."

  Nuk la fshat tė Gorės
  pa i thurur bejte.
  Me humor qėndisi
  vargje dhe pėr vete.

  Buza mė tė qeshur
  deri sa u plak...
  "Kur arrin tė piqesh,
  ikjen e ke hak..."

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho29-05-2005, 09:49

  Mos u lodhni te me gjeni,
  gjithe mundimi u shkon kot.
  Si Naim,atje te bregu,
  veshtroj delet ne kullote.

  Dhe ndjej flladet pranverore,
  feshferimat gjethe-peme,
  pastaj shtrihem ne bregore,
  yjet mua me shkelqejne...

  Ze shetis neper livadhe
  ku mbledh lule trendeline
  ku shkel token bukuvale,
  shuaj mallin, ndez rinine.

  Ku me djep jam perkundur,
  ku zhuzhit e kullot bleta,
  te me gjeni s'eshte e mundur,
  s'u mjafton as e gjithe jeta!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho29-05-2005, 09:55

  Sy te qeshur,
  sy te trishtuar.
  Lote gezimi,
  lote te perveluar.

  Buze mendafshi
  ngjyre trendafili.
  Ndezur nga afshi,
  i shuan bandilli.

  Buze te ara,
  faqe te jerra,
  nga qente kafshuar,
  nga horra nga derra...

  Kenga dhe vaji-
  bashke ne tryeze.
  Dyngjyresh jeta:
  E bardhe, e zeze...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho30-05-2005, 11:22

  Prej shekujsh ka ikur shume kohe,
  por ne gjithnje, te njejtin avaz,
  peshtyjme me buze,qellojme me dore,
  bota na sheh, na tall dhe gajas...

  Peshtyjme ne fytyren e njeri - tjetrit
  dhe njeri - tjetrit i bejme gropen.
  Ai klan qe merr ne dore pushtetin,
  mendon vetem te shtrydhe meme lopen.

  Ėnderrojme te hipim ne grataēiele,
  kur i kemi hipur mushkes gerdalle.
  Po mushka si mushke nuk mund te pjelle,
  ne mitren e saj nuk mbin dot fare...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho30-05-2005, 11:32

  Kudo qe gjenden shqipetaret,
  ne male, fusha e lugina,
  s'i kane bere hesap kokes,
  se kane qene e jane trima.

  Po ē'ka po bejne me te rinjte,
  'kane bere dhe me te vjetrit,
  punet shkuan rrapellime,
  se po hane njeri - tjetrin...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho30-05-2005, 11:40

  Feshferimat poshte nje shkurraje
  me ngjallin ndjenje ankthi dhe frike,
  strofull per hijena e per djajė,
  te te ngulin pas shpine maje thike.

  Sot, nen shkelqimin e modernes kohe,
  ne holle hotelesh te ngritur me ligesi,
  fshihen hienat prapa buzeqeshjes se holle
  apo zhargoni qe nuk e kupton asnjeri...

  Atje ku miresia si lume derdhet
  dhe mbi ate ligesia zhgerryhet,
  skuqet hena dhe dielli zverdhet,
  nga turpi, edhe lisat ulin kryhet...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho31-05-2005, 13:57

  Kush, o popull, kush
  ty ta nxiu jeten?
  Kush t'i preu ėndrrat
  nėpėr rrokopjetėn?

  Kush, o popull,kush
  tė trgoi Evropėn
  dhe po pėrdor kazmėn,
  tė tė bėjė gropėn?

  Kush, o popull,kush
  po tė tregon dhėmbėt,
  po t'i krastit krahėt,
  po t'i pret ty kėmbėt?

  'qėnka kjo shushunjė
  kaq e horoskopur,
  qė tė pi nė gjunjė
  gjak e s'ka tė ngopur

  ' tė ka sorollopur?!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho31-05-2005, 14:28

  Mengjezit qe i mire,
  por koha vate, iku.
  I dukeshim si miza
  kur hipi lart te fiku.

  Pėr kokrrat maje me maje
  iu qep si nje majmun,
  por kembet,ah, i shkane,
  nga maja ra ne fund.

  Kur preku token meme
  ku mbeti i gjymtuar,
  saē solli neper mend...,
  me dhembke te paduruar...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brari31-05-2005, 15:28

  Mjeshter Xhexho na kenaqe..

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho01-06-2005, 15:37
  Ca gjykates qe une njoh,
  thirren kohen per gjykim:
  - Kohe!... ke humbur shume kohe!
  dhjetra vjet ke bere pushim...

  -Une s'jam kohe me mend te marresh,
  ne nje vend nuk kam qendruar.
  Veē ju prape ne post gjyqtaresh
  rrini lidhur kembe e duar...

  Ujku- ju e ju- akalli,
  njeri - tjetrin e sulmoni.
  Ngjallni sherr ku shuhet zjarri
  vetėm prapthi te me oni.

  Dhembet ngulni mbi kopera,
  edhe ligjet po i zhvatni.
  Une jam koha, me e mjera,
  qe ky komb ne shekuj pati...

  Shpejt dhe ju do lagateri,
  kur s'mendoni per askend.
  Vrapin tim s'e permban freri,
  Jo une!...Ju gabuat rende!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ariani_KS01-06-2005, 18:56
  Sa te kendshme i ke poezite or Xhexho... te pergzoj per vullnetin dhe punen tende!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-06-2005, 11:03

  Ah,gjuha merr te prere,
  pikon mjalte,pikon vrer!
  Di te shaje,te mallkoje,
  di si grerez te pickoje!

  Ne mjaft raste,kur nxiton,
  te derrmon, te poshteron!
  Fet e fet te fut ne loje,
  tė tė beje katran me boje!

  Sa e holle! Sa e mprehte!
  'ka te sajen e mban te fshehte!
  Di ta beje mendjen dhalle,
  te genjen! Te sjell verdalle!

  Jo te gjithe e kane te tille,
  veē me teka e me trill!
  Ka dhe gjuhe qe mjalte leshon,
  si ilai te sheron.

  Kur ke hall, te jep shprese,
  nuk e le ajo te vdese.

  Ajo di te te uroje,
  ne te keq, te ngushelloje!
  Frenon fjalen e peshtire,
  kendon psalme si psaltir.

  Por ka raste miku im,
  gjuha merr dhe nenkuptim.
  Nese je i zemeruar
  shkaterron ē'ka ke ndrtuar.

  Nje i urte ka thene nje here:
  - Mat shtate here e pre nje here!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-06-2005, 11:28

  O moj Shqiperi,
  moj nenokja ime,
  mbete ti me prapa,
  Hirushe - jetime...

  Iken para shoqet,
  ti porsi e ngathur.
  Zor se i arrin
  duke ecur zbathur.

  Po 'te mungon ty,
  me thuaj,moj zemer!
  Thelle ne histori,
  bere vetem emer...

  Ty s'te ka munguar
  fusha,deti,mali.
  Syte i ke te llumur
  si me llum moēali.

  Zonje e kryezonje
  ke qene e pa prekur.
  ' zheg e cila vape
  ty te paska djegur?

  Plot me gurgullima
  gurra lart ne male.
  Neper ēezmat tona
  uji s'pikon fare...

  Detin ke dhe plazhin
  dhe persiper diellin.
  Lopet qumeshtore
  Hajnet na i mjelin...

  Livadhet , kullotat
  ngado gjelberuar.
  Ne tenxheret tona
  zjen mish i klonuar.

  Keto mrekulli
  na i fali zoti,
  por kjo ora jone
  ka mbetur qe moti

  Shqiperia ime,
  moj nenokja ime,
  gjithnje e ofshuar,
  veē me pikellime.

  Sa shume te genjyer,
  sa shume te mashtruar!
  Shpirtra te gerryer
  porsi ne te shkuar...

  Mbushur plot spitalet,
  te sėmure, te marre.
  Ne do pellembe rruge
  kembet osh- e- zvarre...

  Toka mbetur djerre,
  vetem bar dhe kashte.
  Buken tone te gojes
  e sjellim qe jashte.

  O moj Shqiperi
  dademadjja moj,
  pa me thuaj ti
  me se te jetoj?...

  Per kete Evropa
  na ka mbyllur deren.
  Se ke grerat lart
  te kane si meshqeren.

  Mos e fal floririn
  tek disa biēime!
  Keshtu ta qaj halin
  une dhe brezi im!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  INDRITI02-06-2005, 14:01

  xhexho mjaft bukur besoj se do shkruash perseri
  Suksese te metejshme.
  Miqesisht.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Veshtrusja02-06-2005, 16:11
  me pelqejn te gjitha... por sot me pelqenka kjo ne vecanti:

  ...Dhe ndjej flladet pranverore,
  feshferimat gjethe-peme,
  pastaj shtrihem ne bregore,
  yjet mua me shkelqejne...

  Ze shetis neper livadhe
  ku mbledh lule trendeline
  ku shkel token bukuvale,
  shuaj mallin, ndez rinine.

  Ku me djep jam perkundur,
  ku zhuzhit e kullot bleta,
  te me gjeni s'eshte e mundur,
  s'u mjafton as e gjithe jeta!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho03-06-2005, 12:06
  Te kerkova gjithandej,
  lodha gjunjet anekend.
  Se me vloje neper dej,
  Imi shpirt - ne shpirtin tend.

  --------------------------------------------------------------------------------


  Xhexho03-06-2005, 12:08
  Kur prekeshim me sup,
  na pershkonin dritherima.
  Isha i yti...Ishe e imja...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho03-06-2005, 12:15

  Kafsha mbron sojin e vet.
  Njeriu - njerine e vret...
  Nje tmerr i vertet!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Veshtrusja03-06-2005, 13:33

  Kafsha mbron sojin e vet.
  Njeriu - njerine e vret...
  Nje tmerr i vertet!

  mendjes njeriu si therret
  rri e sheh, e vetem pret
  pse mor vetes nuk i flet?!
  oh njeri, njeriu i shkret

  ohooooooo

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shkupjani05-06-2005, 15:52


  Nė njė tryezė...Karriket bosh,
  Vetėm nė njėrėn...Unė i vetmuar.
  Tė tjerat plot me bukuroshe
  Dhe bukuroshė tė dashuruar.

  Hedh vėshtrimin rreth e rrotull,
  Por asnjė sytė nuk m’i hedh
  Ashtu i heshtur e kthej gotėn
  Dhe thith kafenė me pak sheqer...

  Kthehem prapa nė kujtime,
  Para meje – njė imazh....
  Krejt si ata – rinia ime
  Zemėrqeshur, buzagaz...

  Po ēfarė tė bėj? Kujt t’i ankohem
  Qė sot mė ka mberthyer vjeshta?...
  Ja, pse vjedhur unė largohem,
  Kridhem dhimbshėm nėpėr vjersha...

  Suksese te me tejeshme jane te gjitha te bukura por kjo me terhoqi me shume.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-06-2005, 10:22

  Perbri lumit, ja xhadeja
  qe me kembe e pershkoja.
  Aspak lodhjen nuk e ndjeja,
  ve mendoja,veē mendoja...

  Lumi im!...Me ty perbri
  sikur ishim vene ne gare.
  Ecja une e rridhje ti
  kush te dilte me i pare...

  Lumi s'prante...Vetem ecte,
  vetperplasej dhe renkonte.
  Se ku lodhej,se ku ngecte,
  mua koha s'me mjaftonte...

  Me zogjte isha miqesuar,
  ujqit rrugen nuk ma prene.
  Sa me ishin te afruar,
  linin shpejt e shpejt xhadene.

  Me te gjithe qesh ne paqe
  dhe ve paqe me ta kerkoja.
  Shpirti im s'me kish gjembaēe,
  Se, te mbinin,s'i lejoja...

  Eh, me njihnin gjithe burimet,
  lugjet,kopshtet me lajthi.
  Shoqeuar me kujtimet,
  thurja endrra pa kufi...

  Pas nje kthese sa ndaloja,
  hidhja syte perkarshi.
  Dhe nje drite te dalloja,
  Thoshja: "Prit,se po te vij!"

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-06-2005, 12:14

  Faleminderit Shkupjani per urimin dhe vleresimin. Edhe une te uroj gjithe te mirat!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shkupjani07-06-2005, 05:01

  Bravo me te vertet bukur shkruan suksese....

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho07-06-2005, 10:03

  Te shoh qe ke mje shqetesim
  per 'ka ndodh rrethe rrotull.
  Ėndrron ti per ndryshim
  te nje bote kaq te ndotur...

  Aq e ndotur esht' kjo botč
  (sidomos kjo bota jone),
  sa te quajne Don Kishot,
  kur ti je ve miku im!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho07-06-2005, 10:06

  E di...Gjithnje me je ankuar
  Per boten qe s'ndryshon kollaj,
  po dhe ti s'je i kulluar,
  sepse dhe ti je pjelle e saj!

  E di...Vetem s'je ne gjendje
  te keqiat t'ia qerosh...
  Une nje bindje kam ne mendje,
  me pare veten te ndryshosh...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho08-06-2005, 10:56

  Ka njerez qe flasin pa menduar,
  pa gje te keqe nje "bombe". leshojne.
  Eh, shpirtrat mbeten te derrmuar,
  gjakrat dhe ndjenjat trazojne.

  Ka pasur, ka dhe do te kete
  te tille, me gisht te terhequr,
  po 'vlere ka pendimi ne jete,
  kur tjetri i padit dhe i vdekur?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho08-06-2005, 11:01

  Te kushdo te shkosh,e njeh a s'e njeh,
  mbase per mall a rastesisht i ngrysur,
  Ti shihe ne sy, gjersa ne sy te sheh,
  ti s'ke pse sofren t'ia kthesh permbysur.

  Dhe ne shtepine tende, dike nese pret,
  ti shtroja sofren me fjalen e dlirte.
  Po s'pate raki, ke buke e shendet,
  ke zemren te fjalet qe i flet me shpirt.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho08-06-2005, 16:32


  Sa i qete qe duket deti,
  si djepe varkat i perkund...
  Ama,
  kur i hipen i nxehti,
  i permbys ato ne fund!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho08-06-2005, 16:36

  Si gjithe te tjeret e provova,
  por fati kurre s'm'u afrua...

  Atėhere djersen kullova.
  Fati me tha:
  -Ja tek me ke mua!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce08-06-2005, 19:30

  Ka njerez qe flasin pa menduar,
  pa gje te keqe nje "bombe". leshojne.
  Eh, shpirtrat mbeten te derrmuar,
  gjakrat dhe ndjenjat trazojne.

  Ka pasur, ka dhe do te kete
  te tille, me gisht te terhequr,
  po 'vlere ka pendimi ne jete,
  kur tjetri i padit dhe i vdekur?

  U mbetet shpirtrave te besojne,
  Se ne ket' bote duhet mashtruar;
  Nuk eshte mekat, si ca mendojne,
  Eshte mbijetese! o te uruar.


  ps. joking

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle08-06-2005, 22:16

  Sa i qete qe duket deti,
  si djepe varkat i perkund...
  Ama,
  kur i hipen i nxehti,
  i permbys ato ne fund!...  shume e bukur kjo...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shpirta11-06-2005, 04:40

  Eh,'mė mori malli,
  ,mė pėrvėloi shpirti,
  pėr ata tė mėnmit,
  pleqtė nga Zvarishti.

  Po ku isha unė,
  Ku i pata mėndtė?
  Si nuk ua mola
  trurin e argjendtė?

  Njė ditė kur vajta
  gjallė nuk i gjeta.
  Qava qė i dogja
  ato biblioteka...


  Midis te tjerash....
  Me duket shume shume e ndjere dhe e vertetet , jo vetem ne pergjithesi por edhe ne vecanti.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle13-06-2005, 10:31

  .................................................. ...............................................

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-06-2005, 11:12

  'mė ke kendellur streheza ime
  shtrire posht nen nje zabel
  para teje mbetet hije
  kulla e hekurt Hejifel.

  Me perkundje nanuritese
  me ke dhene flatra krahesh
  qe te ika,te lash vetem
  oh, te lutem,te me falesh!

  Neper dite drite - hije
  edhe neteve terr ne sy
  mendja ime vjen e s'shqitet
  fleh e zgjohet bashke me ty.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-06-2005, 11:18
  Nje truthare goditi qershine me sepate
  dhe qau ajo me lote dylli.
  Sot nuk eshte gjalle ai i ngrate
  ka ikur ne ate bote...
  Qershia plagen e mbylli....
  I buzeqeshin kokrrat me leng mbushur plot
  permbi Llerce tek bryli.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Era113-06-2005, 11:43

  'mė ke kendellur streheza ime
  shtrire posht nen nje zabel
  para teje mbetet hije
  kulla e hekurt Hejifel.

  Me perkundje nanuritese
  me ke dhene flatra krahesh
  qe te ika,te lash vetem
  oh, te lutem,te me falesh!

  Neper dite drite - hije
  edhe neteve terr ne sy
  mendja ime vjen e s'shqitet
  fleh e zgjohet bashke me ty.

  Sa e bukur kjo.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-06-2005, 12:03
  Faleminderit Era!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-06-2005, 12:08
  Nga mengjesi buzembremje
  here qeshur, here qare,
  plot shpresa here u gjenda,
  shpirt e zemer shpesh i vrare.

  Here dallge, here tulatur,
  here prush, here i shuar,
  here ēartur, here permbajtur.
  Mos ndokend e kam lenduar?!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Acid_Burn13-06-2005, 12:20
  Nje truthare goditi qershine me sepate
  dhe qau ajo me lote dylli.
  Sot nuk eshte gjalle ai i ngrate
  ka ikur ne ate bote...
  Qershia plagen e mbylli....
  I buzeqeshin kokrrat me leng mbushur plot
  permbi Llerce tek bryli.

  Llerca e Tetoves ?????????

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-06-2005, 12:26
  Jo, i dashur, Acid burn, ndodhet diku tjeter... E rendesishme eshte se dhe kjo qe permend une eshte nje toponim qe i perket Shqiperise. Pershendetje!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Acid_Burn13-06-2005, 12:31

  mor vesht poezi te bukra keshtu vazhdo

  --------------------------------------------------------------------------------

  D-i-a-n-a14-06-2005, 10:48
  Si gjithe te tjeret e provova,
  por fati kurre s'm'u afrua...

  Atėhere djersen kullova.
  Fati me tha:
  -Ja tek me ke mua!...  Shume e vertete kjo dhe shume bukur e thene . Megjithate duket sikur me disa fati eshte me mik se me te tjeret. Nuk e di po mua keshtu me ka krijuar pershtypjen.Per disa rruga eshte e shtruar me vaj , per disa me gjemba.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho14-06-2005, 11:01
  E nderuara Diana! Asgje ne kete bote nuk ka vlera absolute, asgje nuk eshte ideale. E pergjithshmja eshte qe fatin duhet ta kerkosh, por nuk perjashtohet as fakti qe dikujt edhe i buzeqesh pa bere asnje perpjekje. Faleminderit!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho14-06-2005, 11:04

  Plot hile - skile
  kjo bote e perdale.
  Dhe nje terfile
  e bejne me fjale.

  S'jam si iriqte
  me shpine te gjembte.
  Se sa me te liqte,
  me mire me qente!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho14-06-2005, 12:48

  U treta,pas teje jam thare,
  Gugue,moj faqehene!
  Me thuaj,nga ke ngjare
  Pas teje mendjen kam lene!

  Folme,moj folme me goje,
  te degjoj far zeri ke!
  Prej teje nuk heq dore,
  edhe memece nese je...

  Folme, moj folme nje fjale,
  shuama gjakun e nxehte!
  Kur te vdes, te kem nxjere malle,
  ndryshe dheu s'do te me trete...

  --------------------------------------------------------------------------------

  viganv14-06-2005, 13:18
  Urimet dhe pergezimet e mia Xhexho shum me pelqyen poezite

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho14-06-2005, 14:53
  Faleminderit vigany!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shpirta15-06-2005, 05:19
  U treta,pas teje jam thare,
  Guguēe,moj faqehene!
  Me thuaj,nga ke ngjare/
  Pas teje mendjen kam lene!

  Folme,moj folme me goje,
  te degjoj ēfar zeri ke!
  Prej teje nuk heq dore,
  edhe memece nese je...

  Folme, moj folme nje fjale,
  shuama gjakun e nxehte!
  Kur te vdes, te kem nxjere malle,
  ndryshe dheu s'do te me trete...


  Shume shume e bukur ....

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho15-06-2005, 10:01
  faleminderit Shpirta, qe lexon krijimet e mija.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho15-06-2005, 10:07

  Mal ne shpirt e mal mbi shpine,
  me zheg vere me djeg malli.
  Zogjte po ikin ne shtegetim
  s'ka me kenge bilbil-gjyzari.

  Peme e hijshme rri e ngrysur
  dhe levorja i ka krisur.
  Ē'kishte lule, i jane vyshkur,
  era tej i ka degdisur.

  Pema qenka e trishtuar,
  rri e pret e ben durim.
  Pertej dimrit te egersuar,
  enderron per pak blerim!

  --------------------------------------------------------------------------------

  viganv15-06-2005, 10:38
  Eh kjo e fundit Xhexho vertete me pelqei urime

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho15-06-2005, 15:10
  Kercitja e kepuceve mbi kalldrem
  me zgjoi ndjesine e nje malli
  te kredhura midis shtat notash
  brenda nje pentagrami...

  Dhe hapave te mi mbi gure
  me iso ua mbaj bukur
  dhe kenga e zogjve mbi drure
  s'mi le kujtimet strukur.

  Dhe, ja, si dikur qershia
  krahehapur porsi shpend,
  me pyet sheh kokrrat e mia?
  Te sjellin ndonje gje ndermend?

  Eh, 'me shkundi nga perhumbja
  dhe me ēoi ne ate kohe
  Kur asaj deget ia shkundja
  me dike...mekoheshim goje me goje .

  --------------------------------------------------------------------------------

  Devil-girl-uk15-06-2005, 17:18
  Te lumte pena Xhexho, verete te bukura.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho19-06-2005, 17:29
  Ka nga ata qe s'ta duan te miren,
  te miren e duan per vete ne duar.
  Ka nga ata qe s'e durojne te veshtiren,
  ate te tjereve ua kane kunguar...

  Ka qe duan per krau t'i mbash,
  Kur vete perkrahu s'te mbajne kurre!
  Nga krahu i tyre duan te mos hash,
  kur krahun e tjetrit e pjekin ne furre.

  Ka qe nderin ia marrin te vjetrit
  dhe me hakun e plakut bejne palle,
  Ka qe lopen e lene ne jonxhe te tjetrit
  e tjetrit t'ia shohin te ngordhur ne stalle.

  Ca duan qe lumin ta kalojne shaluar,
  te tjeret te mbeteen te braktisur matane.
  Nga shtepite e tyre me drita mbuluar,
  te shohin shtepine e tjetrit si han...

  Ne misrin e tyre gjithnje te bjere shiu,
  ne misrin e tjetrit kurre te mos bjere.
  Ne arat e tyre te mos hyje ariu.
  po misrin e tjetrit perdhe le ta shtjere!

  Ka qe veren e duan te ftohte,
  ka qe edhe dimrin e duan vere.
  Ka nga ata... Ē'nuk ka ne kete bote!
  Mjaltin per veten!...Per te tjeret veē vrer...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho27-06-2005, 10:31
  U nisa ma nate,
  me nate u ktheva.
  U gjeta te qeshur,
  u lashe me lot.
  Me falni,te dashur,me shpirtin si drita,
  por me shume... s'qendroja dot.

  U gjeta me diell,
  Me diell u lashe
  diell,vetem diell ka zemra juaj,
  mbi ju mos rente asnje pike terr
  se behem keq, me ben te vuaj!

  U nisa me mall,
  por malli me mbeti
  ngado me ndjek si manar.
  Nga syri diell a thahet deti?!
  Ah, moj, zemer me dysh e ndare!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle02-07-2005, 23:42

  U nisa ma nate,
  me nate u ktheva.
  U gjeta te qeshur,
  u lashe me lot.
  Me falni,te dashur,me shpirtin si drita,
  por me shume... s'qendroja dot.

  U gjeta me diell,
  Me diell u lashe
  diell,vetem diell ka zemra juaj,
  mbi ju mos rente asnje pike terr
  se behem keq, me ben te vuaj!

  U nisa me mall,
  por malli me mbeti
  ngado me ndjek si manar.
  Nga syri diell a thahet deti?!
  Ah, moj, zemer me dysh e ndare!


  ..kjo teme e ka vendin ketu.
  Na ka marre malli shume...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle05-07-2005, 12:04
  hap pak emailin

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho07-07-2005, 15:03
  faleminderit Eagle, por kam probleme me kompjuterin kam disa dite qe nuk futem dot ne internet,prandaj te me falni qe nuk po postoj ndonje te re

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle07-07-2005, 15:09
  mire, s'ka problem...vetem duku nganjehere

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho15-07-2005, 02:48

  Kuvėndi i goglave…

  Symbyllur ndjekim pas tinzarinė
  Si lopėt pas kokrrave tė larushkut
  Turpi i turpit pjell manekinė
  Pėr kuvėndin e goglave tė dushkut

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho15-07-2005, 02:50

  ’mė ke kėndellė, moj vjeshtė e pare !

  Tė kam dashur, moj vjeshtė e parė
  S’tė kam braktisur as dhe sot
  Ti dikur mė ndeze zjarrė,
  Qė mė mban edhe sot ngrohtė.

  Ajo vjeshtė ka mot e ikur,
  Brėnda saj jam kredhur thellė,
  Veēse sy e shpirt tė ndritur…
  Ah, moj vjeshtė ē’mė ke kėndellė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle15-07-2005, 12:33

  Tė kam dashur, moj vjeshtė e parė
  S’tė kam braktisur as dhe sot
  Ti dikur mė ndeze zjarrė,
  Qė mė mban edhe sot ngrohtė.

  Ajo vjeshtė ka mot e ikur,
  Brėnda saj jam kredhur thellė,
  Veēse sy e shpirt tė ndritur…
  Ah, moj vjeshtė ē’mė ke kėndellė!


  ..me shume se e bukur!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho01-08-2005, 16:11

  Ja, ku jam tani i ulur,
  I pėrkulur mbi njė letėr.
  I menduar, kokėulur,
  Mendoj si e shkova jetėn.

  Si jam ndjerė te kjo botė,
  Nga u nisa, ē’rrugė mora.
  Nga ē’kam bėrė, ēfar ka mbetur,
  Ēfar kam mbjellė dhe ēfar korra.

  A mė eci jeta vaj?
  Nė grykė kur e ndjeva lakun?
  Kur u zura unė nė faj?
  A e ngopa me bukė barkun?

  Me shokėt, miqtė si jam sjellė?
  Qejfi kujt i ka mbetur?
  Kush ka shpifur, kush ka vjellė?
  Kur jam gjendur sedėrprekur?

  Ē’mė ka bėrė qė tė vuaj
  Dhe tė ndjehem mjaftė i fyer?
  Kush ka pritur shumė nga mua
  Dhe ka mbetur i zhgėnjyer?

  Kush mė tha: - Xhexho tė lumtė,
  Pėr diēka qė kam arritur?
  Kush ka mbetur hundė e buzė,
  Kur mė pa nga kali zbritur?

  Kush mė moli porsi lopė
  Duke shtrydhur mirė gjinjtė
  Dhe kur zgjeti mė kullotė,
  Shtrėmbėroi ai turinjtė??...

  Kėto vite pėr njė ēast
  I kalova nėpėr mėnd.
  Jeta qėnka njė dhuratė,
  Aq e vyer, aq e shtrenjtė.

  Jeta qėnka gaz e vrere,
  Lot me vaj, e qesh me lotė.
  Zė bilbili mbi rrėkere,
  Zė mėllenje nėpėr shqotė…

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON01-08-2005, 16:19
  Ehh po shyqyr qė tė lexuam pėrsėri, Xhexho .
  Thx pėr kėnaqesinė qė na jep.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle01-08-2005, 18:11
  ...e mrekullueshme!!!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Lexusja_196302-08-2005, 03:59
  Ja, ku jam tani i ulur,
  I pėrkulur mbi njė letėr.
  I menduar, kokėulur,
  Mendoj si e shkova jetėn.

  Si jam ndjerė te kjo botė,
  Nga u nisa, ē’rrugė mora.
  Nga ē’kam bėrė, ēfar ka mbetur,
  Ēfar kam mbjellė dhe ēfar korra.

  A mė eci jeta vaj?
  Nė grykė kur e ndjeva lakun?
  Kur u zura unė nė faj?
  A e ngopa me bukė barkun?

  Me shokėt, miqtė si jam sjellė?
  Qejfi kujt i ka mbetur?
  Kush ka shpifur, kush ka vjellė?
  Kur jam gjendur sedėrprekur?

  Ē’mė ka bėrė qė tė vuaj
  Dhe tė ndjehem mjaftė i fyer?
  Kush ka pritur shumė nga mua
  Dhe ka mbetur i zhgėnjyer?

  Kush mė tha: - Xhexho tė lumtė,
  Pėr diēka qė kam arritur?
  Kush ka mbetur hundė e buzė,
  Kur mė pa nga kali zbritur?

  Kush mė moli porsi lopė
  Duke shtrydhur mirė gjinjtė
  Dhe kur zgjeti mė kullotė,
  Shtrėmbėroi ai turinjtė??...

  Kėto vite pėr njė ēast
  I kalova nėpėr mėnd.
  Jeta qėnka njė dhuratė,
  Aq e vyer, aq e shtrenjtė.

  Jeta qėnka gaz e vrere,
  Lot me vaj, e qesh me lotė.
  Zė bilbili mbi rrėkere,
  Zė mėllenje nėpėr shqotė…

  Xhexho !

  I lexoj perhere poezit e tua me kenaqesi .
  Je nder poetet e FSH qe brezi im te lexon me kenaqesi .

  Shpesh here gjejm veten aty ne vargjet e tua , dhe kujtojm me nostalgji rinin tone , ku per ne ishte koha me e cmuar .

  Respekte nga Lexusja

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doi02-08-2005, 04:00
  Xhexho
  Je fantastik e nuk ka llafe

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-08-2005, 07:45

  Faleminderit te gjithve! jini shume te mire me mua, por une akoma nuk mund ta quaj veten poet. Jam nje dashamires i poezise. aty gjej me shume bote... Do te dal pak me rralle se ketu ku jam ka probleme me internetin nga ana teknike, por edhe financiare. Faleminderit nese me mirekuptoni!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho03-08-2005, 13:26
  Kėngė gurgullimash

  Mė mori ėndrra me vete
  Pas saj-gjurmė mė gjurmė.
  Mė ēoi rrėzė njė bjeshke
  Ku shtruar ia merrte njė gurrė.

  I ndenja gjatė karshi
  E piva nga uji i argjėndtė.
  Gurra m’u bė poezi,
  Gurgullimat m’u kthyhen nė kėngė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  My_Soul03-08-2005, 14:18

  Sa te bukura keto poezite me natyren. Shume te bukura.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-08-2005, 08:10
  (Kemi nevojė dhe per pak tė qeshur,na zgjat jetėn.)


  Mėngjesi ndaj tė gdhirė
  -Afrou, plako,…mė vjen pėr mirė!
  Ty tė dhėntė shėndet Allahu,
  Shtrėgomė, plako, t’u thaftė krahu!

  -Ē’po thua, moj derr pe deri!
  Nuk i hyj dot atij “sherri”.
  S’bėn dot gjė plaku i gjorė,
  S’i ka mbetur dhėmb nė gojė.

  Kur kėshtu ti, moj lugatkė,
  Me kėtė neps pėr fiq tė thatė?
  Hiqmu qafe, moj lanete,
  S’jam pėr ty dhe as pėr vete.
  Mė ka kapur njė e ftohtė,
  S’ka ē’mė bėn as uji i ngrohtė.

  - O plako, tė kam me halle,
  Po ti ke harruar fare!
  Mos nė dimėr, por nė verė
  Bėju gjallė ti njė herė!

  Dhe me dorė e gudulisi,
  Plaku qeshi sa dalldisi.
  Loj e qesh plaka dhe plaku,
  Sa u ngroh dhe u nxeh gjaku.
  Kur nė formė e solli plakun,
  Plaka e nxori merakun…

  Kot s’ka mbetur, or shokė dhe miq:
  “Plakės i ka vajtur mendja pėr fiq”

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON05-08-2005, 11:35
  (Kemi nevojė dhe per pak tė qeshur,na zgjat jetėn.)


  Mėngjesi ndaj tė gdhirė
  -Afrou, plako,…mė vjen pėr mirė!
  Ty tė dhėntė shėndet Allahu,
  Shtrėgomė, plako, t’u thaftė krahu!

  -Ē’po thua, moj derr pe deri!
  Nuk i hyj dot atij “sherri”.
  S’bėn dot gjė plaku i gjorė,
  S’i ka mbetur dhėmb nė gojė.

  Kur kėshtu ti, moj lugatkė,
  Me kėtė neps pėr fiq tė thatė?
  Hiqmu qafe, moj lanete,
  S’jam pėr ty dhe as pėr vete.
  Mė ka kapur njė e ftohtė,
  S’ka ē’mė bėn as uji i ngrohtė.

  - O plako, tė kam me halle,
  Po ti ke harruar fare!
  Mos nė dimėr, por nė verė
  Bėju gjallė ti njė herė!

  Dhe me dorė e gudulisi,
  Plaku qeshi sa dalldisi.
  Loj e qesh plaka dhe plaku,
  Sa u ngroh dhe u nxeh gjaku.
  Kur nė formė e solli plakun,
  Plaka e nxori merakun…

  Kot s’ka mbetur, or shokė dhe miq:
  “Plakės i ka vajtur mendja pėr fiq”


  Doja tė citoja vetėm njė strofė, por ėshtė e kotė...loooooooooooooooool

  Tė paēim o Xhexho !

  --------------------------------------------------------------------------------

  PINK05-08-2005, 12:15
  (Kemi nevojė dhe per pak tė qeshur,na zgjat jetėn.)  Dhe me dorė e gudulisi,
  Plaku qeshi sa dalldisi.
  Loj e qesh plaka dhe plaku,
  Sa u ngroh dhe u nxeh gjaku.
  Kur nė formė e solli plakun,
  Plaka e nxori merakun…

  Kot s’ka mbetur, or shokė dhe miq:
  “Plakės i ka vajtur mendja pėr fiq”


  LooooooooooooooooooL ....... Me pelqeu shume kjo pjese...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-08-2005, 07:37

  Shamė, moj, si tė duash!…
  Po deshe, mė fut njė shpullė!
  Veēse dua njė tė puthur,
  Tė zbut kallot pėrmbi buzė.

  Njė tė puthur dhe asgjė tjetėr…
  Tė betohem: “Pėr perėndi”!
  Qė tė marr nė botėn tjetėr…
  Pak nga mjalti qė ke ti.

  Erė mjalti trendelinė
  Tė kullotur mbi Sopot,
  Tė riprek pėr pak rininė,
  Vetėm kaq,… sa pak,…o zot!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho07-08-2005, 13:05

  U tretėn vitet si qiriri,
  Qiriri trtur pak nga pak,
  Ulur mbi stol nėn hije bliri,
  Vėshtroj dhe ngopje s’ndjej aspak.

  Nuk ndjej tė ngopur sė vėshtruari,
  Ato qė mė…nuk i ze dot…
  Falmė, o zot, njė vit rinie
  E ē’mė ka mbetur, t’i fal qė sot!

  U shkrinė vitet, goxha…firuan
  Tė bukurat, tė ėmblat, tė sertat.
  Tani ē’mė ka mbetur? Pako gjė…
  Dy kafe nė ditė dhe letrat.

  Mbi kėto letra hallakatem,
  Qaj e qesh, gaz e derte
  Po a kam kohė mbi ato tė mbart,
  Gjithė kujtimet e kėsaj jete?!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce07-08-2005, 13:15
  tani e morra vesh une qe qenkam me nje kembe ne varr....se pi nga tre kafe ne dite.
  Te thashe apo s'te thashe qe malli ne pleqeri djeg me shume...me shkrive gazit me ate te plakes lol

  --------------------------------------------------------------------------------

  BRADYKININ07-08-2005, 13:26

  Shamė, moj, si tė duash!…
  Po deshe, mė fut njė shpullė!
  Veēse dua njė tė puthur,
  Tė zbut kallot pėrmbi buzė.

  Shpirt rebel! Eshte me te vertete kenaqesi te te lexosh. Je i vecante!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho09-08-2005, 02:43

  Kėngė moj, krahėngjėllore,
  Nuk t’u ndava asnjė hap.
  Mė dhe rreze diellore,
  Me to shpirtin ma pėrflak.

  Kėngė moj, si brucė ēobani
  Mė ke mbrojtur nė janar.
  Me aroma jargavani
  Ditėt ti m’i bėn behar.

  Kėngė moj, s’e shtyj dot jetėn,
  Pa ty jeta s’ka kuptim.
  Mos mė ler, tė lutem, vetėm!
  Jam njė bisk nė drithėrim!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho09-08-2005, 07:26

  fl.Bradykinin dhe ti, moj upkė pe Korce qe tė zuri tmerri nga kafja. mos ki frike prej kafes,se ajo te forcon zemren. por edhe une nuk kam arritur aq sa te me trėmbin kafet se mbahem mjafte mire kam edhe dyzet vjet jete.
  Paci te gjitha te mirat!

  --------------------------------------------------------------------------------

  dikeafajtore09-08-2005, 13:26

  Xhexho, je si shpirt...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brari09-08-2005, 15:41

  ja keshtu.. edhe xhexhua gezonet edhe poezia pas kesaj behet me gurgulluese..edhe ti Dikea fle me e qete..
  gje e madhe fjala e mire..
  posht tollonizimi.. lol.

  Po mir per cilen keng e keshe fjalen o Xhexho..
  Mos per Bejk e bardh bor'e malit.. etj..etj.. bij e cobanit.. ?

  Apo..a kan uj ato burime..

  Urime..

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho11-08-2005, 03:59

  jini ju te forumit pa jam une, moj dikeafajtore. fl.
  i dashur Brari nuk ka rendesi nga eshte kenga. shpirtrat e trzuar i qeteson kenga, prandaj, edhe kenge i dashur. Tė falenderoj!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho11-08-2005, 09:27

  Tek po bėje ece-jake,
  Tė vėshtroja maramėndur
  Nėn bluzė, poshtė jake
  Tullumbacet thithka ēmendur.

  Lermė, moj, fare pak
  Buzėtharat t’i mbėshtet,
  Tė pi pak nga ky ilaē…
  Dhe nė vdeksha, le tė vdes!

  Ja qė nuk i bėj dot zap
  Sytė e mij tė kuturisur,
  Ndaj tė lutem, lermė pak,
  Tė zbut shpirtin e harlisur.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-08-2005, 11:34

  Fryj, moj erė, merrmė me vete,
  Merrmė, moj, se s’ka derman,
  Shpirti i mbushur malle derte,
  Tė qetohet kėtu ku jam.

  Merrmė, moj, dhe mė degdis
  Atje ku pėr herė tė parė
  Pashė diellin tė mė ndris
  Dhe kam qeshur dhe kam qarė.

  Merrmė, merrmė, mos u druaj!
  Ta kam dhėnė lejėn me pashė…
  Veē kėtė prej teje dua,
  S’duroj dot e mė sa s’plas…

  --------------------------------------------------------------------------------

  dikeafajtore13-08-2005, 17:19

  Tek po bėje ece-jake,
  Tė vėshtroja maramėndur
  Nėn bluzė, poshtė jake
  Tullumbacet thithka mendur.

  Lermė, moj, fare pak
  Buzėtharat t’i mbėshtet,
  Tė pi pak nga ky ila…
  Dhe nė vdeksha, le tė vdes!

  Ja qė nuk i bėj dot zap
  Sytė e mij tė kuturisur,
  Ndaj tė lutem, lermė pak,
  Tė zbut shpirtin e harlisur.

  kjo eshte krejt si prej Khajami. Xhexho, me pelqyen shume keto. pershendetje!!


  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho14-08-2005, 12:53
  Nga koha nė kohė kanė dalė demonė,
  Nga koha nė kohė kanė dalė dėshtakė
  Njė botė plot kameleonė,
  Njė botė plot shpirtzbatharakė.

  Kohėt kanė lindur dhe lindin tė marrė.
  pushtetin e tyre tė veshur me krim,
  Prej kohėsh,…kjo botw, plot me kusarw
  Dhe njerėz tė ndershėm tė zhytur nė mjerim.

  Koha ka kėrkuar dhe kėrkon ushtarė,
  Tė bindur nė rreshta qė hidhen nė zjarr,
  Koha ka nxjerrė dhe nxjerr gjeneralė,
  Veprat e tyre : zjarr dhe varr…

  Kohrat kanė nxjerrė pėrherė tiranė
  Me dredhi dhe gjak nė pushtet janė ngjitur,
  Koha ka nxjerrė dhe nxjerr viganė
  Nė kėngė dhe legjenda tė ngritur.

  Nė kohra divat nuk kanė munguar,
  Tė tillė mė shumė lipset tė kete,
  Pėrkrah vegjėlisė me radhė shtrėnguar
  T’i sjellin botės kthesėn e vėrtetė.

  Njė botė pa mllėfe, pa halle dhe mjerim,
  Pa horra, rrufjanė, lavire e zuzarė,
  Pa trafik, mashtrues, dhunė e krim,
  Pa batakēinj, banditė dhe bastardė.

  Njerėzit e urtė nė krye tė dalin,
  Qė dinė tė drejtojnė me mendje tė fortė,
  Tė menēmit, tė rreptit. qė dinė tė falin,
  Qė zbutin dhimbjen me fjalėn e ngrohtė.

  Mbase tingėllojnw ashpėr, por s’ke ē’i bwn. Shpirtrat e njerėzve janė tė trazuar,kanė dėshira, urrejtje, ndjenja tė ēuditėshme. Meqėnėse s’kemi fuqi tė ndryshojmė boten e zbrazim dufin neper letra. Le te sherbejne sa te sherbejne… Mire qe eshte hapur ky forum ku mund te zbrazim shpirtin.

  --------------------------------------------------------------------------------

  ALTE16-08-2005, 13:47
  Xhexho, me pelqejne shume poezite tuaja, urime je i mrekullueshem

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho18-08-2005, 16:10
  Lumi tė mė marrė

  Qė kur tė kam parė,
  Nga mendja s’mė del.
  Vanė mend e mija ,
  U bėnė kaēurel.

  Shtrihem qė tė fle,
  Por nuk mė ze gjumi,
  Ē’mė bėre verem,
  Moj, tė martė lumi!

  Tė kam rėnė ndėr gjunjė,
  Jam hequr dhe zvarrė,
  Si s’tė vjen pak keq
  Pėr mua qyqarė?

  S’paska kuptim jeta
  Pa tė patur pranė,
  S’mė hyn gjė nė sy,
  Lumi tė mė marrė!

  Lumi tė mė marrė,
  Qė pas teje mbeta
  Dhe s’tė lashė mėnjanė,
  Kur mė priste tjetra…

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho24-08-2005, 11:16


  Sa dėshirė do tė kisha
  Qė tė hiqja shtruar-shtruar
  Vallen dyshe gorė-opare
  Nėpėr ison e kėnduar.

  Fustanella palė-palė,
  Hapur krejt si parashutė,
  Gjoksit varur njė qostek,
  Mbathur kėpucė me xhufkė.

  Kur unė t’ia merrja kėngės
  Dhe ortaku tė ma priste,
  Tė gjithė burrat mė kėmbė,
  Edhe isoja tė buēiste.

  Dhe me njė kėrcim kaprolli
  Nė tavan koka t’mė zinte,
  Me pėrplasje burrėrishte
  Nė dysheme kėmba t’mė binte.

  Kėmbėn mbi kėmbė unė tė hidhja,
  Pastaj tė bija nė gjunjė.
  Qosh mė qosh odėn tė bridhja,
  Tė thoshinė lumtė bre burrė!

  Sa dėshirė do tė kisha
  Qė tė hiqja shtruar-shtruar
  Vallen dyshe gorė-opare,
  Bashkė me ison e kėnduar…

  --------------------------------------------------------------------------------

  dikeafajtore25-08-2005, 12:19

  Lumi tė mė marrė,
  Qė pas teje mbeta
  Dhe s’tė lashė mėnjanė,
  Kur mė priste tjetra…


  puth me respekt ate dore prej zoterie te vertete!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho25-08-2005, 12:53

  Unė si zogu nėpėr qiell
  Fluturimin ta ndal larg…
  Iki unė,mė ndjek njė diell,
  S’mė harrin e bėhet flakė…

  Qesha unė me xhelozinė,
  Qė s’po mund tė mė kapė.
  Dielli qesh pėr lumturinė,
  Qė mė ndrin tė shkel njė prag.

  Tė shkel atje,…ku mendja, kurrė…
  S’mė kishte shkuar se do tė shkel
  Hapėsirėn me qiell tė murrmė
  Borė e shi me pakėz diell.

  Nė njė prag mė pranė polit
  Ku fėmijve u shkeli kėmba,
  Nėpėr gjurmėt e Kolombit
  Ku janė thurur shumė ėndrra-

  Fluturimin asaj rruge
  Ku poshtė shtrihet Atllantiku,
  Si lėvozhgė vezė pule
  U shkėrmoq Titaniku.

  Vėshtroj krahėt e avionit
  Gjatė manovrės pėr nė zbritje,
  Nėn peshėn e emocionit
  Preket toka. Duartrokitje!...

  E ndjej pranė lumturinė,
  Atė cast tė ėndėrruar,
  Tė nxjerr mallė me nipėrinė
  Njė buqetė lule ndėr duar.

  Me vėshtrim kureshtari,
  Njė nga njė hapa tė lehta,
  Pėrshėndetje shqipėtari:
  “Hej, Toronto! Tunjatjeta”!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doi29-08-2005, 09:51

  Xhexho mo te lumtė penda
  Me varg shpirti prej Mokrrari
  Merrme mik e futmė brenda
  tė pėllcasin nga nakari

  Gjith ata qė nuk tė njohin
  Se ti je Khajam Shqiptari!
  Vargjet tėnde seē me shlodhin
  Xhexho rrofsh, o shpirt behari.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gunnar29-08-2005, 10:14

  ne kete qoshe te forumit
  burojne vargjet si uje burimi
  e dredh vargun Xhoxhe "plaku"
  sa bukur ja pret Gim trimi

  --------------------------------------------------------------------------------

  ALTE30-08-2005, 12:25

  I nderuar Xhexho, mezi presim te lexojme krijimet tuaja te reja. Mrekullohem sa here qe i lexoj, sidomos "Tunjatjeta Toronto". Nuk e di pse, por me duket sikur aty gjej vetem time dhe prinderit e mi. Eshte me te vertete nje nga poezite me te bukura qe kam lexuar dhe uroj qe te na ngrohesh perseri me poezi te tjera per ta ndiere sa me pak kete dimer te veshtire kanadez.
  Edhe nje here here te pershendes Xhexho nga Toronto e larget.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Poeti30-08-2005, 15:02
  Xhexho,

  Nėse pėr barkun ushqimi janė pemėt apo perimet, unė kėtu nė pozinė tėnde gjeta pemėt dhe perimet mė tė bukura qė mė ushqyen mendjen time.
  Jam pėrkrahės i poezis me rimė dhe vėrtetė kėtu gjeta jo vetėm rimėn, por edhe pėrshkrimin aq tė bukur tė jetės qė tė rrethon.
  Tė falemiderit pėr momentet e bukura qė mė dhurove duke tė lexuar..

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle01-09-2005, 14:10

  I dashur Xhexho,

  u befsh 100 vjec! shendet dhe frymezim.

  perqafime

  --------------------------------------------------------------------------------

  ALTE01-09-2005, 14:50
  Xhexho,
  me sa kuptova nga Eagle, sot paske ditelindjen, te uroj me gjithe shpirt gezofsh dhe 100 vjet te tjera.
  Befsh sa me shume vjersha te bukura.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho01-09-2005, 15:49

  Jetė e shėndet poet Agimi
  Fllad pranvere vargjet e tua,
  S’ka mė bukur se afrimi
  Para tij,botėn c’e dua!

  Miqėsia tė mban ngrohtė,
  Po na ikėn dhe behari,
  Mirėsia mbretėroftė!
  Pėrshėndetje! Xhexho gorari.

  Tunjatjeta, o mik Poeti,
  Edhe Ty, o mik Gunnari,
  Sa pa vlerė njė kurorė mbreti,
  Kur tė ngroh zemrėn shqiptari.

  Pėr ty Albi, pėr ty Tedi
  C’tu thotė xhexhua mė parė
  Pika loti syrit mbeti
  S’gjendet diell tė shkrijė mallė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho01-09-2005, 15:51


  Sot, nė Toronto, po milen retė,
  Thuajse milen pėr cdo ditė,
  Sic milte gjyshja, ulur nė fron,
  Dy herė nė ditė lopėn dhe dhitė.

  Dicka dhe unė dua tė mjel
  Vargje zemre si kujtim,
  Por, ah, s’mė del ky pakėz diell
  Diell pėr muzė ka vėndi im.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ard01-09-2005, 16:03
  Xhexho Poeti,prano dhe urimet e mija,u befsh 100!
  Kjo vjeshta qofte akoma nje cikel i bukur frymezimi per ty!

  Mel. me respekt

  --------------------------------------------------------------------------------

  ALTE01-09-2005, 16:12

  I mencur je Xhexho Gorari
  s'ke marre kot nuse Opari
  Me shume mall ALTE

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-09-2005, 08:23

  Moj Dikeafajtore,
  Moj mikesha jonė e mirė,
  Ajo “fajtore” ngjan si rrodhe,
  Mė duket e pa harrirė.

  Hiqe,moj, tė lutem unė,
  Hiqe, hiqe,nuk tė shkon!
  Verė njė tjetėr brymė e brumė,
  Njė qė tė trandafilon!

  Rrofsh, moj rrofsh, qė m’i lexon
  Edhe vjershat m’i pėlqen
  Fjala jote mė ngjason
  Erėmirėn sherebel. Fl.


  Faleminderit moj vėshtruese
  Nuk e di ,je vajzė a nuse!

  Nė je vajzė, nė je rini,
  Marsh njė burrė zemėr flori!

  Nė je nuse, c’tė tė them,
  U gėzofsh me vajza dhe djem!

  Nėse je pak e moshuar,
  Pleqėrofsh me kėmbė dhe duar!

  Mos tė lėnshin sy e vesh
  Edhe mendjen top ta kesh!

  Se paraja shkon dhe vjen,
  Sot s’e ke, nesėr e gjen.

  Mė ke shkruar dhe herė tė tjera ,
  U gėzofsh me njėqind pranvera!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-09-2005, 08:26


  Nga gjumi i parė nė Kanada
  Zgjohem unė ėndėrrmadhi,
  Nisem hapėsirave tė mėdha,
  Pa mė shkrirė mirė malli.

  Nėpėr rrugėt e Torontos
  Eci unė i mrekulluar,
  Bėj cudi dhe pyes veten:
  -Jam nė ėndėrr apo i zgjuar?

  Herė e parė qė marr njė rrugė
  Pėr tė dalė jashtė vėndit tim
  Ku kam shkelur baltė dhe gurė,
  Kėtu gjej ngado shkėlqim.

  Dhė mė qahet dhe mė qeshet
  Pėr lukun tonė tė tepruar,
  Xhepat bosh, shkėlqim nė veshjet
  Me kėrc-mėrc e tė mjeruar.

  Eh, c’mė dhimsesh vėndi im
  Sa i pasur, aq i mjerė,
  Si nata me ditėn ke ndryshim
  Nga komshinjtė derė mė derė.

  Mė vjen tė qesh mė vjen tė qaj,
  Tek tė kujtoj ty bukurinė,
  Tė njė vajze tė pa faj
  Humbur dhunshėm virgjėrinė.

  A do tė vijė pėr ty njė ditė
  Qė ta ndjesh veten zonjė?
  Po si t’na duan perėnditė,
  Kur ne s’duam veten tonė?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-09-2005, 08:25

  Mė vajti.. pėr raki,kafe ekspres
  Tė shoqėruar me njė cigare,
  Po nė kėtė vėnd ec e ta gjesh
  Kėtė mėny vrastare!

  Prapė mendja tek vėndi im
  Pijetore nė cdo pėllėmbė…
  A thua se gjejmė ngushėllimin
  E shpirtit ndėrdhėmbė?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho04-09-2005, 16:19

  Faleminderit zonja Mel,
  Vecse falmė nė gabova,
  Ty y’u bėftė rruga diell!
  Tė uron xhexhua nga Gora.

  Hiqe, moj, atė trishtim,
  Ja, kėtė nga ty do tė desha!
  Mirė e bukur pėr pseudonym
  Do tė shkonte: “Buzėqeshja”

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho08-09-2005, 18:03

  Njė zeshkane lėkurdritur
  Nė High Park mė rri karshi
  Me vėshtrimin pa ma shqitur
  C’ka me mua, s’po e di!

  C’mė vėshtron me ata sy?
  Mos tek unė tė vajti mėndja,
  Tė kalojmė njė natė tė dy,
  Nė njė dhomė tė mbyllur brėnda?!

  Mos tė dukem burrė i hijshėm
  Apo tė ngjaj si kreshnik?
  Mos tė dukem gjah i shijshėm
  Rritur nė njė vėnd epik?

  Pse tek unė, jo tek njė tjetėr
  Hedh shikimin epshndjellės?
  Mos ke mbetur fare vetėm,
  Apo dukem zjarrpėrcjellės?

  I tillė jam, ėshtė e vėrtetė
  Prush, shpuzė dhe gur stralli,
  Ti e sheh, jam me njė tjetėr,
  Njė lanetkė prej Opari.

  Hiqmi sytė, moj, tė lutem
  Mos mė shih me aq zjarr.
  Mos mė ndill, se po tė ngjitem,
  Nuk tė shqitem aq kollaj.

  --------------------------------------------------------------------------------

  diikush08-09-2005, 18:14
  shume e bukur poezia Xhexho, dhe gjithashtu humor i lezecem

  P.S. Ca qyteti eshte ky High Park, dhe ca ore ishte ate dite?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gunnar09-09-2005, 02:22
  kapedan ti je o XHEXHO
  dhe gjithkush ta di trimerine
  po te ndodhi prape here tjeter
  mos ngurro po thirr shoqnine

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brari09-09-2005, 03:35
  shum e bukur aventura ne Park.. Xhexho..
  her tjater dil vetem.. se na lejohet ne burrave nga pak tradhti nga njehere ne te rralle..

  --------------------------------------------------------------------------------

  nitROSHI09-09-2005, 07:32
  hahahahahhahahahahahahaha
  shume e bukur.
  Me pelqeu, pa mase.
  Urime.

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON09-09-2005, 08:14
  shum e bukur aventura ne Park.. Xhexho..
  her tjater dil vetem.. se na lejohet ne burrave nga pak tradhti nga njehere ne te rralle..

  Po ti pse s'del vetėm ? Dil njė herė ti tė tė shohim . :P

  lol

  Xhexho , se po e bėj edhe unė si ajo e parkut... Aq i mrekullueshėm je sa i ke edhe poezitė? Lum lanetka pe Opari !
  Thx pėr kėnaqėsinė qė na jep...edhe ne tė tjerave.

  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhexho : 20-08-2006 m 00:26

 2. #2
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Do ishte mekat,sikut te kishin humbur gjithe poezite e shpirtit tend prej poeti.
  Vargjet e tua ta rrembejne buzeqeshjen.

  Vjeshta po vjen Xhexho,shpresoj te te mberthej.........
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2005
  Postime
  51
  Xhexho09-09-2005, 10:55

  faleminderit te gjithve!
  meqwnese me rekomandoni pak tradheti, iu drejtova asaj:

  Tė dy bashkė njė natė brėnda
  Kokė e kėmbė kokolepsur
  Do ma kishte shumė hėnda
  Po tė isha i pampleksur.

  Po ti duku ditė tjetėr
  Rrimė nga mbrėmja nė agim
  Ske pėr tu ndjerė e vetėm
  Nė gjysmėn e shtratit tim.

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego10-09-2005, 00:02
  faleminderit te gjithve!
  meqwnese me rekomandoni pak tradhwti, iu drejtova asaj:

  Tė dy bashkė njė natė brėnda
  Kokė e kėmbė kokolepsur
  Do ma kishte shumė hėnda
  Po tė isha i pampleksur.

  Po ti duk ditė tjetėr
  Rrimė nga mbrėmja nė agim
  Ske pėr tu ndjerė e vetėm
  Nė gjysmėn e shtratit tim.
  Mjaft XHEXHO s'tė ka lezet,
  Ti nuk je me 20vjet.

  Qė tė flasesh per krevatė,
  Dhe per paten qafė-gjatė.

  Se te kemi dhe nga Gora,
  Ku kan' frikė nga dėbora.

  Jo pastaj tė flen' me tjetėr,
  Tė harrojn' bukėn e vjetėr.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle10-09-2005, 13:19
  Mjaft XHEXHO s'tė ka lezet,
  Ti nuk je me 20vjet.

  Qė tė flasesh per krevatė,
  Dhe per paten qafė-gjatė.

  Se te kemi dhe nga Gora,
  Ku kan' frikė nga dėbora.

  Jo pastaj tė flen' me tjetėr,
  Tė harrojn' bukėn e vjetėr.  o depe-ja 17
  qe ke hyre vec per gallate
  shume e voXhexho09-09-2005, 10:55
  faleminderit te gjithve!
  meqwnese me rekomandoni pak tradhwti, iu drejtova asaj:

  Tė dy bashkė njė natė brėnda
  Kokė e kėmbė kokolepsur
  Do ma kishte shumė hėnda
  Po tė isha i pampleksur.

  Po ti duk ditė tjetėr
  Rrimė nga mbrėmja nė agim
  Ske pėr tu ndjerė e vetėm
  Nė gjysmėn e shtratit tim.

  --------------------------------------------------------------------------------


  Michigan200510-09-2005, 14:07

  O shqiponje, shqiponje skeptike
  Keto vargje rrikiti-kritike
  Thurri per nje me probleme psiqike

  Pena shpesh eshte me magjike
  Dore e vogel ka fuqi galektike
  Se nje shpat hormono-mekanike

  Heshtja e ben shqiponjen fisnike
  E verteta e ben poezine me lirike
  Keshillat e bejne temen pasunike

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho10-09-2005, 16:18
  (pak shaka)

  Cfar po thua more zotni,
  Pėr atė kohė qė iku e vate?
  Ku e gjen tė drejtėn ti,
  Tmė dhunosh jetėn private?

  Sipas teje, mor zotrote
  Tė mbyllem nė strofull tė ariut?
  Ti snjeh ligjet e kėsaj bote
  Mbi tė drejtat e njeriut.

  Sa per boren, or tunjatjeta
  Ia ke future fare kot!
  Qw nga kohwt mw tw vjetra
  Ne e kemi carw me gjoks

  Duhet bwrw edhe pak shaka
  Apo jo, or mik me mjekėrr.
  Edhe moshėn nėse e ka
  Xhexhua sfutet nė at thekėr.

  Pėr rininė do shkruaj vjersha
  Do kėndoj pėr dashurinė
  Ndryshe nuk kalohet jeta
  Duke qarė pėr pleqėrinė.

  Pėrshėndetjet e mia, or mik!

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego10-09-2005, 20:37
  (pak shaka)

  Cfar po thua more zotni,
  Pėr atė kohė qė iku e vate?
  Ku e gjen tė drejtėn ti,
  Tmė dhunosh jetėn private?

  Sipas teje, mor zotrote
  Tė mbyllem nė strofull tė ariut?
  Ti snjeh ligjet e kėsaj bote
  Mbi tė drejtat e njeriut.

  Sa pwr borwn, or tunjatjeta
  Ia ke future fare kot!
  Qw nga kohwt mw tw vjetra
  Ne e kemi carw me gjoks

  Duhet bwrw edhe pak shaka
  Apo jo, or mik me mjekėrr.
  Edhe moshėn nėse e ka
  Xhexhua sfutet nė at thekėr.

  Pėr rininė do shkruaj vjersha
  Do kėndoj pėr dashurinė
  Ndryshe nuk kalohet jeta
  Duke qarė pėr pleqėrinė.

  Pėrshėndetjet e mia, or mik!

  Bravo Xhexho qėnke burė,
  Di tė mbash edhe shaka.
  Jo or mik s'do desha kurrė,
  te mėrsis un' nje vella.

  Se dhe un' nė ato anė,
  kam pir ujė dhe raki.
  Jo or mik mėntė smė lane
  dhe nuk jam mė aq i ri

  Merrja Xhexho me zjarr Gore,
  Me njė kėngė prej beqari.
  Merrja ti se po sja more,
  Do tja marr unė gėrnjari.

  Kėndo mik pėr dashurine,
  Gjersa ditke tė kėndosh.
  Kėndo ti dhe pėr rininė,
  Kėngė zemre ti mėsosh.
  falemimderin per mirekuptimin,te pershendes per motivet e bukura dhe te sinqerta

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego10-09-2005, 20:43
  o depe-ja 17
  qe ke hyre vec per gallate
  shume e voēkel ajo dore
  per te ngritur kete shpate
  keni hyre si fare e keqe
  vec per sherr e per shamate
  terrci-verci, gerre-verre
  keq me burrat, keq me grate
  si e pate, nga te erdhi
  zelli i arte me dhane leksione
  s'ta kane msu qe ne kindergarden
  mundesh t;hash vec minestrone
  i ke dhembet shume te dobet
  per kete uri luani
  e.s.j.(e)v. edhe depe
  shkoni beni nani-nani...

  Po tė fal or mik forumi,
  Se tė kam edhe shqiptar.
  Por tė paska zėnė gjumi,
  Pa mė qėnke dhe gėrnjar.

  Xhexho miku mė kuptoi
  Me tė keq qė se kam pasur
  Ty sdi ēfarė tė ngacmoi
  Qė ja fute me tė rrasur

  ne je eagle fare mire
  se ke krah' te fluturosh
  pse kerkon ne erresire
  ku vec minjte do takosh

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON10-09-2005, 21:10

  Kuvendoni o tė bekuar
  pėr ne femrat , dėshiruar
  vargjet seXhexho09-09-2005, 10:55
  faleminderit te gjithve!
  meqwnese me rekomandoni pak tradhwti, iu drejtova asaj:

  Tė dy bashkė njė natė brėnda
  Kokė e kėmbė kokolepsur
  Do ma kishte shumė hėnda
  Po tė isha i pampleksur.

  Po ti duk ditė tjetėr
  Rrimė nga mbrėmja nė agim
  Ske pėr tu ndjerė e vetėm
  Nė gjysmėn e shtratit tim.

  --------------------------------------------------------------------------------

  --------------------------------------------------------------------------------

  BRADYKININ11-09-2005, 11:20

  pse s'thoni ju qe qenkeni te lindur per bejte? shume, shume bukur, sidomos xhexhoja. Na kenaqet!

  Suksese xhexho.

  p.s. c'jane bere te gjithe xhexho, xhixho, xhuxhu. na hutuat fare.

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego11-09-2005, 13:48
  O shqiponje, shqiponje skeptike
  Keto vargje rrikiti-kritike
  Thurri per nje me probleme psiqike

  Pena shpesh eshte me magjike
  Dore e vogel ka fuqi galektike
  Se nje shpat hormono-mekanike

  Heshtja e ben shqiponjen fisnike
  E verteta e ben poezine me lirike
  Keshillat e bejne temen pasunike
  Michigan i drejte ty faleminderit
  qe hoqe gersheret nga dor' e "berberit";
  sepse mikun eagle, nga gjumi po zgjuan,
  jo vetem te qethka, por edhe te rruan.

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego11-09-2005, 13:53
  pse s'thoni ju qe qenkeni te lindur per bejte? shume, shume bukur, sidomos xhexhoja. Na kenaqet!

  Suksese xhexho.

  p.s. c'jane bere te gjithe xhexho, xhixho, xhuxhu. na hutuat fare.
  PO ti qenke melhem nga goja moj shamikuqe.
  PS Faleminderit per nderhyrjen e bukur.
  Xhexhua me pelqeu dhe mua dhe doja ta uroja pak , sigurisht sipas menyres sime.
  Nuk e di por me duket shume i ngrohte.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Lexusja_196311-09-2005, 14:06
  U mor Xhexho na kenaqe me keto poezi . Te lumte dora .

  Edhe bejtet i shkojn kesaj dhome fantastike .

  Urime .. Ju lexoj me kenaqesi .

  Lexuesja

  --------------------------------------------------------------------------------

  alto_sicila11-09-2005, 14:28
  Ne kete mbremje me nje shi qe nuk po pushon qe nga mengjesi ,kur po me percjell nje nostalgji e panderprere gjithe diten , me sheruan shpirtin keto poezi.Falemnderit Xhexho ,falemnderit shume.

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego11-09-2005, 15:27
  Kuvendoni o tė bekuar
  pėr ne femrat , dėshiruar
  vargjet seē ju kanė lezet
  veē mos kapni mė dyfek.

  Kohėrat kanė ndryshuar
  toleranca ėshtė nė modė
  ndaj ti Xhexho-ja i nderuar
  mbushjau edhe nga njė gotė.


  buenas tardes MI CORASON
  Kuvendojme ,oj, kuvendojme,
  per ju femrat sigurisht,
  vec diku edhe gabojme,
  kur dushmani na fut gisht.

  kur e fton Xhexhon e mbare,
  qe ta mbushe goten prape,
  me kujton kohen e pare,
  kur me dimer kur me vape

  kur syzeza shtat-selvije,
  na sherbente gjith' hare,
  dhe ne pinim nene hije,
  rraki rrushi me meze.

  MOS I BESO TE GJITHA..
  lol

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-09-2005, 11:05
  Ju paca tė gjithve! Mirėkuptimi ėshtė i ndėrsjelltė.
  Tani kam nja dy fjalė me Eaglen.

  Zotrote,cfar po mė thua?
  Me moshėn time cfar po ke?
  Kėshilla tė tilla skam ci dua!
  As tė njoh dhe as mė njeh!

  Mosha nuk mė ka shastisur.
  Cfar tė keqe ka tek unė?
  Mos tė dukem ca i krisur,
  Dallgė deti nė furtunė!

  Mos mė merr shoshė me hime?
  Apo dukem hy e ha?
  Futur thellė nė botėn time
  Gjen sherbet pėr bakllava.

  Gjen sherbet dhe cfar sherbeti!
  Shkrirė tėrė nga pite mjalti
  Kush mė njohu mendja si mbeti,
  Kush mė pa mendja si vajti!

  Mė pa deti, dallgėt ngriu.
  Mė pa hėna, u marrua.
  Mė pa akulli, nė lot shkriu.
  Fėt Dorėzonja mu dorzua.

  Lermė! Nė vargje dua tė shpreh
  Atė kohė tė ikur kot
  Sot tė isha njėzet vjec
  Zot, aman! Aman, o zot!...

  Dhe tė tjerėt mos i nga
  Mjaft i cyte, mjaft tė shkretėn!
  Do tė bėjnė dhe shaka
  Buzėqeshja tė zgjat jetėn.

  Njė jetė ėshtė, kjo e uruar
  Kush iku dhe erdhi prapė
  Prandaj ec tia marrim shtruar
  Cdo lloj stresi ta bėjmė zap!

  Tė paca me jetė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-09-2005, 11:09
  dp17ego

  Eh , cmė vure nė mendime
  Pėr atė kohėn e parė!
  Bukė skishim njė thėrrime,
  Kėnga ziente anembanė.

  Niste kėnga lehėt e lehėt
  Me tė hedhur, me tė qarė,
  Kėnga e Rremes shtatė a tetė,
  Ngrehu Naze na ndiz zjarrė.

  Dhe vallja dyshe Gorare
  Herė e lehtė dhe herė e rėndė,
  Atje lart tek cezma e madhe
  Burrat ngritur tė gjithė nė kmbė.

  Cmė kėnaqe, more zotni,
  Kur mora vesh se paske qėnė,
  Paske pirė dhe raki,
  Atje thellė nė vėndin tėnė.

  Njė fletė qepė, pakė gjizė,
  Porse kupat mbushur plot,
  Sna shkonte mendja pėr vizė,
  As se kishte tjetėr botė.

  Dua tė tė kem mikun tim
  Dhe tė ftoj tė vish njė herė
  Bashkė me poetin Agim
  Tė ziejė kėnga me dyzenė.

  Po tė duan le tė vinė
  Tė gjithė ata qė mė duan,
  Hapur do ta kem shtėpinė.
  Do tu pres nė krahėruar!

  Pėrshėndetjet e mia tė sinqerta!

  --------------------------------------------------------------------------------

  My_Soul13-09-2005, 11:16
  C'paskeni qene edhe ju. Lereni Xhexhon te shijoje jeten. Xhexho vertet eshte senior citizen, por nuk eshte dead, lol. Nje gote raki edhe ...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle13-09-2005, 11:23
  je shume me i mire se ce ke quajtur veten

  te paca dhe une ty

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego13-09-2005, 11:24
  Ju paca tė gjithve! Mirėkuptimi ėshtė i ndėrsjelltė.
  Tani kam nja dy fjalė me Eaglen.

  Zotrote,cfar po mė thua?
  Me moshėn time cfar po ke?
  Kėshilla tė tilla skam ci dua!
  As tė njoh dhe as mė njeh!

  Mosha nuk mė ka shastisur.
  Cfar tė keqe ka tek unė?
  Mos tė dukem ca i krisur,
  Dallgė deti nė furtunė!

  Mos mė merr shoshė me hime?
  Apo dukem hy e ha?
  Futur thellė nė botėn time
  Gjen sherbet pėr bakllava.

  Gjen sherbet dhe cfar sherbeti!
  Shkrirė tėrė nga pite mjalti
  Kush mė njohu mendja si mbeti,
  Kush mė pa mendja si vajti!

  Mė pa deti, dallgėt ngriu.
  Mė pa hėna, u marrua.
  Mė pa akulli, nė lot shkriu.
  Fėt Dorėzonja mu dorzua.

  Lermė! Nė vargje dua tė shpreh
  Atė kohė tė ikur kot
  Sot tė isha njėzet vjec
  Zot, aman! Aman, o zot!...

  Dhe tė tjerėt mos i nga
  Mjaft i cyte, mjaft tė shkretėn!
  Do tė bėjnė dhe shaka
  Buzėqeshja tė zgjat jetėn.

  Njė jetė ėshtė, kjo e uruar
  Kush iku dhe erdhi prapė
  Prandaj ec tia marrim shtruar
  Cdo lloj stresi ta bėjmė zap!

  Tė paca me jetė!
  Te lumte

  Qenke trim e kapedan,
  Ne Senisht, a ne Velcan.

  Ja qe s'jemi mosh' e re ,
  Por dicka ka dhe per ne.

  Ke gezim ne poezi,
  Ke gezim dhe ne shtepi.

  Kur sheh djemte qe madhohen,
  Kur sheh vajzat qe martohen.

  Kur sheh niper edhe mbesa,
  Ndritin syte zjarr nga shpresa.

  Per nje jete te gezuar,
  Nje te ardhme te ndricuar.

  Qesh, o Xhexho edhe shkruaj,
  Fjale zemere, na thuaj.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Michigan200514-09-2005, 09:20
  Ah mor Xhexho, mo shpirt-mirė
  Mirė na e shuave atė trazirė

  Nashti nė kėtė t'freskėt mėngjes
  Me nj' valle kam qejf t'ju pėrsh'nes (http://muzika.albasoul.com/album.php?&id=262)

  Mblidhuni ju djem e ju vashe
  Hajt ta kercejm vallen Gorashe

  Por dhe ju burra mjeker-gjat
  Ngrihuni! Pijet s'kane afat

  Dhe ju zonja goje mjaltė
  Shamin (nxirr'ni), hajt Zoti ju faltė!

  kalofshi mire nashti !

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho20-09-2005, 16:11
  Ku ta gjej, o zot, fuqinė
  Dhe durimin ku ta gjej?
  Tė caj dallgėt gulc e shkumė,
  Tė coj varkėn drejt nė breg.

  Ku ta gjej njė shkėndijė
  Turrė drush ta bėj tė prushtė?
  Nė lot akulli tė shkrijė,
  Tmė ndricojė shtegun e ngushte.

  Ku ti gjej tė tjera fjalė
  Fjala, sot, asnjė nuk prek,
  Bėrė zemra akullnajė,
  Drit e syrit lot mu tret!

  Pse, o zot, kaq zemėrngrirė,
  Zemėrbrishtė pse mė le,
  Si ta caj udhėn e dhirtė
  Pyllit ujqėrve kope?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho23-09-2005, 08:16
  Cpo kėndirrem nga njė kėrrn,
  Kėrrn bezdisur i mėrzisė,
  Njė kėrrc-mėrrc shpirtin ta shėmb,
  Shėmb dhe trarin e shtėpisė.

  Dhe me kokėn ulur poshtė,
  Vėshtroj poshtė i cemerritur,
  Ku mė del para njė botė,
  Njė botė fare e fėlliqur.

  Ndaj vėshtrimin tim e tret,
  E tret nė fundin e gotės
  Dhe kėrkoj aty tė gjej,
  Ėmbėlsinė e tė gjithė botės.

  Fundi i gotės mė pėrqesh,
  Pėrqeshja mė cuk nė zemėr,
  Mirpo, ec edhe tė gjesh,
  Botė tjetėr, me tjetėr emėr!...

  Ku ta gjesh njė tjetėr botė,
  Botė tjetėr, me tjetėr emėr,
  Jet pa dhimbje, sy pa lot,
  Sy pa lot, pa cėrr nė zemėr!

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego23-09-2005, 08:49
  Mik i dashur pse mundohesh
  do te jete fare lehte
  kur te thahesh te renohesh
  bote tjeter te gjen vete

  --------------------------------------------------------------------------------

  Michigan200523-09-2005, 09:16
  Shpirt i shėmbur, njeri i mėrzitur
  Kokėn poshtė, nmendime zhytur

  Mos vėshtro nė fund tė gotės
  Jo, nuk erdhi fundi i botės

  Ekziston edhe njė shkėndi
  Brėnda shpirtit tė kti Njeri

  Njė shkėndi, njė rreze dielli
  Anash syrit depėrton
  Lotin e than
  shpirtin e zgjon

  Rrudhen syt, buzėqesh zėmra
  Njė botė kemi, ska njė mij ėmra

  Duhet tė bėjm aq sa tė mundemi
  Para se nga kjo botė tė shkundemi

  Mos mu zhyt nė kto mendime
  Se tė kam gjysh-bab-vllain time

  Mbėshtetu tek unė, cohu
  Tė ecim bashkė nė ktė pyll
  Tė ksaj bote tė cmėndur

  Ti me shkopin e pleqėrisė
  Unė me hartėn e rinisė

  Herė me diell, herė me hėn
  Do gjėjm edhe ne njė vėn (vend).

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego23-09-2005, 09:27
  Shpirt i shėmbur, njeri i mėrzitur
  Kokėn poshtė, nmendime zhytur

  Mos vėshtro nė fund tė gotės
  Jo, nuk erdhi fundi i botės

  Ekziston edhe njė shkėndi
  Brėnda shpirtit tė kti Njeri

  Njė shkėndi, njė rreze dielli
  Anash syrit depėrton
  Lotin e than
  shpirtin e zgjon

  Rrudhen syt, buzėqesh zėmra
  Njė botė kemi, ska njė mij ėmra

  Duhet tė bėjm aq sa tė mundemi
  Para se nga kjo botė tė shkundemi

  Mos mu zhyt nė kto mendime
  Se tė kam gjysh-bab-vllain time

  Mbėshtetu tek unė, cohu
  Tė ecim bashkė nė ktė pyll
  Tė ksaj bote tė cmėndur

  Ti me shkopin e pleqėrisė
  Unė me hartėn e rinisė

  Herė me diell, herė me hėn
  Do gjėjm edhe ne njė vėn (vend).
  Xhexhon vjeshta ka mberthyer
  vjesht'e pare do te jete
  afroj dita me te thyer
  dielli mori tatepjete

  porse vjeshta ka dhe vreshta
  ka dhe rrush edhe raki
  do te vishesh me te leshta
  dhe rri mbyllur ne shtepi

  vetem Xhexhua di se c'do
  ka nje pene dhe nje flete
  shkruan vjersha nga keto
  qe lexojme neve vete

  vetem shume nuk besoj
  qe ky xhexho qenka plakur
  neper vjersha kur kerkoj
  nganjehere e gjej te lagur(nga rakia)LOL

  Mos keqkuptoni, kur shohin dike te dehur andej nga anet tona thone""qenka lagur ky"LOL

  --------------------------------------------------------------------------------

  ujku_TuToR23-09-2005, 09:33
  bravo shum e bukur :P

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gunnar23-09-2005, 09:36
  he me te lumte goja, sikur te ishte ketu edhe Haliti me kallamin e tij

  --------------------------------------------------------------------------------

  Michigan200523-09-2005, 09:37
  Xhexhon vjeshta ka mberthyer
  vjesht'e pare do te jete
  afroj dita me te thyer
  dielli mori tatepjete

  porse vjeshta ka dhe vreshta
  ka dhe rrush edhe raki
  do te vishesh me te leshta
  dhe rri mbyllur ne shtepi

  vetem Xhexhua di se c'do
  ka nje pene dhe nje flete
  shkruan vjersha nga keto
  qe lexojme neve vete

  vetem shume nuk besoj
  qe ky xhexho qenka plakur
  neper vjersha kur kerkoj
  nganjehere e gjej te lagur(nga rakia)LOL

  Mos keqkuptoni, kur shohin dike te dehur andej nga anet tona thone""qenka lagur ky"LOL

  Hahahahahahahahaha e morre vesh Xhexho?

  dp17ego:

  Mbase Xhexhoja seshte plakur
  Por sma ha mendja qe
  Vjeshta te tjera ai ska hasur  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho24-09-2005, 12:12

  Miq tė dashur, tė nderuar,
  Xhexhua do tua thotė drejt
  Ka disa, pak tė nxituar,
  Skuptojnė njė tė vėrtet.

  Unė shkruaj pėr njerinė,
  ėshtė njė qėnie komplekse,
  Tmė kuptoni pak mė mirė,
  Ju drejtohem me pak bejte.

  Qė tė shkruash poezi,
  Duhet njohur realiteti,
  Brenda tij jam unė, ti
  Fukarai edhe mbreti

  Ėshtė plaku,ėshtė i riu,
  Ėshtė gazi edhe derti,
  Shpirtbardhi, shpirtziu
  Dhe njė zog nė majė plepi.

  Ėshtė vaji, ėshtė kėnga,
  Ėshtė uji dhe rakia,
  Ėshtė shpresa, ėshtė ėndrra,
  Mirėsia dhe zilia.

  Ctu thotė xhexhua mė parė,
  Pėr kėtė botė tė ngatrruar,
  Qė mban kalė, mban gomarrė
  qė na hiqet mė i zgjuar.

  Ėshtė pėr dhi, ėshtė pėr dhen
  Si pėr macen edhe derrė,
  Ėshtė pėr lopėn me gjith dem,
  Dhe pėr lule dhe pėr ferrė.

  Ėshtė pėr breshkė dhe shqiponjė,
  Pėr tė mencėm, pėr tė marrė,
  Pėr sorkadhe dhe ulkonjė,
  Pėr ata qė hiqen zvarrė.


  Ėshėt pėr zuskėn dhe zuzarin,
  Pėr gallof edhe bilbil,
  Herzeliun, namusqarin,
  Pėr gjemba dhe trėndafil.

  Se qėnka vetėm njė botė,
  Oh, sa keq, qė se kam ditur!
  Ndaj pėr ju e ngre njė gotė:
  Tė mos ndjehėm i mėrzitur!

  Nė kėtė botė ka vampire,
  Qė sdinė sa para kanė,
  Mirpo, ka edhe tė tillė,
  Bukė thatė skanė tė hanė.

  Ka qė kalojnė jetėn nė jaht
  Prap jan tė pangopur
  Ka fėmijė qė flenė pa darkė,
  I ze gjumi tė pėrlotur.

  Edhe zoti yn i madh,
  Me ne tallet me ne qeshet,
  Ne hamė sapunin pėr djathė,
  Ai mbyll synė dhe zgėrdheshet.

  Zoti ynė nuk ka nge
  Pėr ne nuk do tia dijė fare,
  Se cpo ndodh mbi kėtė dhe`
  Qė ka plasur lufta fetare.

  Pse, pėr kėtė tė merakoset!?
  Pėr atė, kėto janė thėrrime.
  Lere botėn tė gjakoset
  Me pėrplasje qytetrimesh.

  Zoti i madh lartė nė qiell,
  Sdo tia dijė cthonė vjershat,
  I zveshur theket nė diell
  Nė harem me perėndeshat.


  Kur e ndjen veten tė lodhur,
  Ia fut njė sy gjumė,
  Kėtu, posht,spaskan ngordhur,
  Sqėnka derdhur gjaku lumė!?

  Pėr kėto vargjet i shkruaj,
  Vetė me sy i kam parė,
  Mirpo jini ngatėrruar
  Se pėrdor vetėn e parė.

  Dhe nė shkruaj pėr dashurinė,
  Besoj sėshtė ndonjė mėkat,
  I kam enkas pėr rininė,
  Sėshtė mėkat as pėr njė plak.

  Po gjyshrit se meritojnė
  Pėr tu thurur disa vargje?!
  Cu ka mbetur, ta gėzojnė,
  Ti kalojnė ditėt nė paqe!

  Xhexhua nuk shkruan pėr vete,
  Por pėr tė shkretin njeri,
  Sapo mbusha dyzet vjet
  E kam vėnė nė terezi,

  Xhexhua se pi shumė rakinė,
  Dhe duhanin fare pak.
  Sa herė ka ngritur dollinė,
  Asnjėherė nuk u lag.

  As jam lagur, as do lagem,
  Se ia di radhėn rakisė,
  Nuk e bėj veten tė tallem
  Para syve tė njerėzisė.

  Eh, cmė bėtė,qė mė ngacmuat,
  Bejtet ti thur nė varg,
  Kam humbur kohė tė cmuar,
  Por jua kam bėrė hallall!

  Ej, si thoni, e lemė fare,
  I mbyllim bejtet me kaq!...
  Gjuha bėn edhe zarare,
  Prodhon mjaltė, edhe farmaq.

  Kėto bejte qė servira,
  Si gjithnjė me tė qeshur.
  Larg qoftė, mė marrtė e mira,
  Mos mi merrni me tė ngjeshur!

  Se atėhere do tė mėrzitem,
  Do kaloj natėn pa gjumė,
  Do tė marr kokėn ndėr duar,
  Do thėrras: I mjeri unė!


  Ju paca! Pėrpiquni tė mė kuptoni mė mirė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Michigan200524-09-2005, 12:24
  Xhexho, ju vleresoj per poezine dhe pikerisht se poezia mund te shkruhet per gjithcka dhe per njeriun ne pergjithesi, prandaj dhe u mundova te shkruaja dicka me optimiste pas poezise te parafundit qe keni qendisur.

  Megjithate mua sme jepet per poezi keshtu qe te me falni per perpjekjen dhe nderhyrjen.

  Gjithe te mirat.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle24-09-2005, 18:41
  si gjithmone i mrekullueshem...

  hajde me shpesh!!!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho26-09-2005, 16:01
  Faleminderit pėr mirkuptimin, por nuk duhej tė mė kėrkonit falje! Ju skini bėrė asnjė gabim, pėrkundrazi i kini dhėnė njė atmosferė mė tė kėndshme tryezės tonė. Do tė bėjmė edhe ndonjė shaka se njerėz prej gjaku jemi. Edhe unė kam bėrė shaka me disa vargje. Dikush edhe mė ka keqkuptuar dhe mė janė pėrgjigjur me romuze, por unė sjam mėrzitur, nuk i kam paragjykuar pėrgjigjet e tyre. I kam pritur me qetėsi dhe nuk iu jam pėrgjigjur. Pavarsisht pėrgjigjeve, unė i cmoj dhe e ruaj respektin.
  Bashkė kemi kontaktuar shumė herė dhe pėr mua ti je i mrekullueshm,
  Por sinqeiteti dhe ciltėrsi e tejkalojnė masėn. Sinqeritetin tėnd e cmoj shumė. Sa pėr aftsinė pėr tė bėrė poezi, ska pse ndjehesh keq. Ne sjemi vecse belbzues para tė mėdhejve si Pushkini, Esenini, Poradeci, Noli, Fishta, Agolli e shumė e shum tė tjerė. Por kjo sdo tė thotė q ėne tė frenohemi.
  Le tė bėjmė prpjekjet tona, me aq sa mundemi! Le tė vemė edhe ne nga njė tulėl, sado tė vogėl nė tempullin e madh tė poezisė.
  Ndėrhyrjen e fundit e bėra pėr ndonjė sqarim tė vogėl, se mė ishte krijuar pėrshtypja sikur mė merrniė pėr piravec, apo njeri tė dėshpėruar,gjė qė sėshtė e vėrtetė. E kam sqaruar nė ndėrhyrjen e fundit qė kam bėrė.
  Sic e kini vėnė re unė mė shumė i mėshoj anės sociale ne poezi, se pėrsa pėrket natyrės qėė poezia duhet tė zerė nj vend mė tė madh, unė nuk e qullos si duhet. Prandaj, tė gjithė sė bashku, tė mblidhemi kėmbėkryq rreth tryezės tonė dhe tia themi vėnce, tė bucasė konaku ynė! Jini tė gjithė tė mrekullueshm! Faleminderit pėr mirkuptimin!
  Ju paca tė gjithve !

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho29-09-2005, 03:55
  Mos ma trembni vjershėn,
  Vargun mos ma ngani
  E lini tė shpėrthejė
  Fjalėn si vullkani!

  Lermani tė ziejė
  Shpirtin duf tė mbushur,
  Lermani tė rrjedhė
  Lavėn gjak tė prushur!

  Mi lini tė lira
  Tė gjėmbojė hijenat!
  Mbarsur me intriga
  Brenda nė bedena

  Fjalėn mos ma grisni
  Ma lini tė lirė!
  Nė kuvli i mbyllur
  Zogu smund tė rrijė.

  Poshtė monopatit
  Lava le tė rrjedhė,
  Me tė prusht tė zjarrit
  Djallin le ta djegė!

  Mos ma trembni fjalėn
  Nė burg nuk i rrihet!
  Sa mė i ndritshėm dielli
  Mė shumė rrudhen hijet.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle04-10-2005, 18:19

  o xhexho, po ku humbe o flori?

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego04-10-2005, 21:35

  Te lumte miku im. Na duhesh me shpesh.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-10-2005, 10:31
  Tė pashė tek ecje
  Diku e mbėshtetur.
  Vallė ētė ka ngjarė,
  Vallė ētė ka gjetur?

  Me sy tė venitur
  Qiriri nė tė shuar
  Gjethe krejt e vyshkur
  Zhegut pėrcėlluar.

  Ta kujtoj rininė,
  Kaprolle ke qėnė.
  Shumė qėnke plakur,
  Shumė paske rėnė!

  Ku janė ato naze,
  Ato flokė tė arta
  Qė bėje gėrsheta
  Dhe i hidhje prapa?

  Buzėqeshja jote,
  Sytė prej shqiponje,
  Kush ndeshej me to,
  Pėrdhe i rrėzoje

  Sa shumė kanė rėnė,
  Sa shumė janė vrarė.
  Sa shumė pas teje
  Janė hequr zvarrė!...

  Ta kujtoj rininė,
  Kaprolle ke qėnė.
  Ku mi paske nazet
  Qė ndiznin rrufenė?

  --------------------------------------------------------------------------------

  BRADYKININ05-10-2005, 17:05

  2 thumbs up!

  shume bukur! me pelqen vargu i lehte dhe i thjeshte se me duket sikur po surf.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-10-2005, 11:17

  Betohem pėr atė zot,
  Skini parė tė tillė perri,
  As dhe mbreti mė i fortė,
  Ska prekur si kjo hyjni.

  As njė Mbret, as njė Sulltan,
  As dhe Shahu i Persisė,
  Nuk kanė patur diamant,
  Si ajo qė pashė njė ditė.

  Ju betohem pėr timen kokė
  (se kam kokėn pėr birila)
  Ska ledhatuar tė tillė flokė,
  Ska puthur sycka tė tilla!

  Asnjė nė botėn e tėrė,
  (Unė, dihet, jo, qė jo)
  Ska lėmuar gji e llėrė,
  Puthur buzka si ato.

  Mendoja, cqe ajo farė
  Qė bėri tė tillė ngjizė!
  Ctė ketė qėnė ajo arė,
  Qė rriti filiz tė tillė!

  Ndaj e ndiqja i magjepsur,
  Mbetur dhe i marramėndtė,
  Mbi dy kuaj bardhė ecur
  Nėpėr rrugėn e kalldrėmtė.

  Ju betohem pėr atė bukė,
  Do ta ketė tė madhin fat,
  Kush ta ndukė nė buzė e gushė,
  Lere mė poshtė!Eh, cta zgjat!

  --------------------------------------------------------------------------------

  INDRITI06-10-2005, 14:11
  ahahahahahah kjo e fundit e forte fare Xhexho

  Se di te kam thene qe je i mrekullueshem?
  Sigurisht qe te kam thene.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-10-2005, 03:55
  (Pėr Malkė Zvarishtin)

  Eh, kush ska dėgjuar
  pėr bėmat e Malkės,
  Malkės sė Zvarishtit,
  kapedan kacakėsh?...

  Cfar nuk ėshtė thėnė,
  cfar nuk ėshtė shkruar?
  Njė pjesė e kanė sharė,
  shumė e kanė lėvduar

  Flokėt pėrmbi supe,
  dyfekun nė dorė.
  Brezin me fishekė,
  me llullė nė gojė

  Qostekun prej ari,
  fustanellė e bardhė,
  kėpucė gorari,
  me xhufkė nė majė

  Kur kalonte trimi,
  hapi qe i rėndė.
  Po ci lehtė, ci ėmbėl
  nė valle, nė kėngė!...

  Ngrysej nė njė mal,
  gdhihej nė njė tjetėr,
  me gishtin nė kėmbėz,
  syrin nė shėnjestėr

  Porse Anadolli
  ishte i mėrzitur.
  Ceta e kapedanit
  krye kishte ngritur.


  Ferman pas fermani,
  taborr pas taborri
  dėrgonte sulltani,
  kokėn desh Stambolli.

  Taborret e nisur
  sgjenin qetėsi.
  Shkoqeshin si misri
  nė pritė e pusi.

  Me stilt ė kodoshur
  e patėn rrethuar,
  me ofiqe joshur,
  kurrė se shtinė nė duar.

  Nuk e shiste Malka
  shpirtin te halldupi.
  Donte vdekje nderi,
  jo njė vdekje turpi.

  Prandaj plani ityre
  asnjėherė nuk doli.
  Skapej kapedani
  me kėrcim kaprolli.

  Nė rrugėn e nisur
  nuk qe kurrė i trima.
  Mbi pesėdhjet trima
  kish formuar cetėn.

  Kur jepej sinjali
  me tri krisma shtėnė,
  fėt, i gjendej pranė
  krejt njė Gorė e tėrė.

  E ku e kėrkoje
  e nuk gjendej ceta,
  me krahė shqiponje,
  me flatra tė shpėjta?

  Mė vonė grekomanėt,
  skortė e Kostandinit,
  shumė herė e bastisėn
  pėr ta kapur trimin.

  Pėr Vorioepirin
  ishin bėrė merak.
  Malka me gjithė cetė
  i skuqte me gjak

  Atė qė se bėri
  lufta ballė pėr ballė,
  e bėri tradhėtia
  dhe Malkėn e vranė

  Nė njė ditė me diell,
  korriku ka qėnė.
  I zunė pusinė
  duke shirė nė lėmė.

  Mbreti me hafije
  si hije pas shpine,
  nishan pas frėngjie
  njė krismė martine

  Ndjeu kapedani
  plumbin e mallkuar,
  gjakun qė ti rrjedhė,
  pėrmbi vranė e shtruar.

  Nuk iu lėkund trupi,
  eci vet nė kėmbė.
  Dhe nė ecje e sipėr
  na ngjatjet me kėngė.

  Kush se njihte Malkėn,
  Korca anembanė.
  ishte burrė i shkurtėr
  poi madh, me famė

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho17-10-2005, 13:56

  Ah, moj, hėnė kanakare
  Qė mė shafaqesh mbi livadh
  Bėju pak zemėr bujare
  Rrimė tė dy, njė natė, bashkė!

  Pse mė fshihesh hera-herės,
  Hera-herės ma shkel njė sy?
  Mos ia verė llozin zemrės,
  Lerma hapur qė tė hyj!

  Pse mė fshihesh prapa reve?
  Prapa reve mos u fut!
  Zbrit tek unė si qumėsht dele,
  Bėma zemrėn time, bukė!

  Ec tė gjejmė njė lėndinė
  Shtrirė mbi tėrfil tė that,
  Tė lėmoj gushėn dhe gjinjtė,
  Bashkė tė dehemi njė natw!

  Ah, moj, hėnė zemėrgur
  Dil, mu hidh njė ēast nė qafė!
  Po tė bie dhe ndėrgjunjė
  Sduroj dot, e mėsa splas!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Evelyn17-10-2005, 17:31

  Kjo me pelqen ...

  Vazoja e thyer

  Vazon ku vdes kjo vervaine*
  Njė fryrje freskorje e plasi;
  Fryrja sa i fshiku njė krisje,
  Ajo asnjė zhurmė nuk nxori.

  Por gėrvishtja e pakėt,
  E gėrryevi kristalin pėrditė,
  Me hap tė padukshėm, tė sigurt,
  Dhe e rrethoi me tė lehtė.

  Uji i pastėr pikė pikė rodhi,
  Dhe lėngu i luleve u shter;
  Askush nuk e priste ēndodhi,
  Mos e prek, ėshtė thyer.

  Ndodh shpesh me dorėn qė duam
  Sa zemrėn na prek na plagos;
  Pastaj zemra vetveten bluan
  Lulen e dashurisė e plandos;

  Gjithnjė larg syve tė botės,
  Ndien ti rritet dhe qajė ngapak
  Plaga e hollė dhe e thellė:
  Ėshtė e thyer, mos e prek.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho21-10-2005, 12:55
  Nė lokal i ulur vetėm
  Me njė kafe allaturka,
  Pėrkarshi tryeza tjetėr
  Plot meze, pije dhe fruta.

  Ndjej shikimin e ngėrdheshur
  Edhe qesh e qesh me zemėr,
  Nuk ndjehem aspak i prekur
  Nga ngėrdheshja, qė sle emėr.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho24-10-2005, 17:07

  Mu shfaqe pemė pas vjeshte,
  Mbeta krejt i shullapur!
  Skishe mbajtur asnjė gjethe,
  Njė gjethe ta kishe mbajtur!

  Nėna siē tė kishte bėrė
  Mu shfaqe mua papritur
  Si njė mollė pėr tė ngrėnė,
  Luleshtrydhe e vesitur

  Poshtė degve tė tua
  Dy pėllumba krejt tė bardhė,
  Njė herė mė ngjaje si ftua,
  Herėn tjetėr si njė dardhė.

  Ashtu si tė ka bėrė nėna,
  Tė vėshtrova dhe su ngopa,
  Bėj ēudi, si stė hėngra
  Nga kėmbėt deri tek koka!

  Cipėhollė si qershia,
  Thelp arre krejt pėrbrėnda
  Gjysmėhėne poshtė sinia
  Tek u deha, ndaj su ēmėnda.

  Siē tė ka bėrė ajo nėnė,
  Desha tė merrja ndėrduar,
  Por pėr mua sqe e thėnė ,
  Tė tė haja tė qėruar.

  --------------------------------------------------------------------------------

  whisper24-10-2005, 18:16

  Mu shfaqe pemė pas vjeshte,
  Mbeta krejt i shullapur!
  Skishe mbajtur asnjė gjethe,
  Njė gjethe ta kishe mbajtur!

  Nėna siē tė kishte bėrė
  Mu shfaqe mua papritur
  Si njė mollė pėr tė ngrėnė,
  Luleshtrydhe e vesitur

  Poshtė degve tė tua
  Dy pėllumba krejt tė bardhė,
  Njė herė mė ngjaje si ftua,
  Herėn tjetėr si njė dardhė.

  Ashtu si tė ka bėrė nėna,
  Tė vėshtrova dhe su ngopa,
  Bėj ēudi, si stė hėngra
  Nga kėmbėt deri tek koka!

  Cipėhollė si qershia,
  Thelp arre krejt pėrbrėnda
  Gjysmėhėne poshtė sinia
  Tek u deha, ndaj su ēmėnda.

  Siē tė ka bėrė ajo nėnė,
  Desha tė merrja ndėrduar,
  Por pėr mua sqe e thėnė ,
  Tė tė haja tė qėruar.


  perle erotike

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cupke_pe_Korce24-10-2005, 21:43
  Edhe thone qe vjeshta eshte melankolike. Qysh ore, me endrra erotike eh?

  bukur!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gunnar25-10-2005, 02:27
  Edhe thone qe vjeshta eshte melankolike. Qysh ore, me endrra erotike eh?

  bukur!

  Kush tha qe eshte enderr!?

  Siē tė ka bėrė ajo nėnė,
  Desha tė merrja ndėrduar,
  Por pėr mua sqe e thėnė ,
  Tė tė haja tė qėruar.

  Pac fat plako

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho29-10-2005, 15:37
  I gjakosur,
  Gjymtuar,
  I ndarė mė katėrsh,

  I plackitur,
  Djegur
  Mbetur nė mjerim,

  I uritur
  I etur,
  Dorėn ske zgjatur,

  Nė kėmbė,
  Vital,
  Ti vėndi im

  --------------------------------------------------------------------------------

  amelcina29-10-2005, 17:35
  Si gjithmone i mrekullushem Xhexho .I lexoj shkrimet tuaja me shume etje e deshire. Mos na ler te te presim kaqe gjate, po hajde e na shif me shesh

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-11-2005, 11:20
  Pashė nė ėndėrr kohėn,
  Njėzet vjet mė parė.
  Mė kujtoi rininė,
  Mė vjen pėr tė qarė.

  Mė vjen pėr tė qarė,
  se nuk kthehem dot,
  njėzet vjet mė parė,
  Syt i kam me lot.

  Se nuk kthehem dot
  Atje ku kam qėnė,
  Siē nuk mund tė kthehen
  Babė edhe nėnė.

  Qaj e qaj, moj zemėr,
  Qaje ti rininė,
  Atė kohė tė artė,
  Ato ditė qė svinė

  Qaje, veē mendo,
  Ende nuk ke vdekur.
  Mė me vrull jeto
  Vitet qė kanė mbetur.

  --------------------------------------------------------------------------------

  ALTE02-11-2005, 13:18
  Te pacim o Xhexho!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-11-2005, 14:19
  Ju paēa edhe unw!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho03-11-2005, 15:23


  Dhe mbrėmja e bukur ja ku vjen,
  Bashkė me shoqet futesh nė sallė.
  Pas teje edhe unė me disa djem,
  Zemė nga njė vend dhe rrimė pėrballė.

  Kur xhazi bam, ne frap nė kėmbė
  Qėndrojmė pėrpara e lejė kėrkojmė.
  Tė vallėzojmė bashkė, mė e ėmbla ėndė,
  Ēaste tė lumtura tė kalojmė

  Dhe rrotull vijmė nėpėr sallė,
  Lozim, qeshim me ngazėllim.
  Shtrėngime duarsh, premtime pa fjalė,
  Pėr tė ardhmen bėjmė projektim

  Prapė xhazi bam, nė kėmbė unė prapė,
  Por ah, dikush mė parė tė fton.
  E shava veten qė nuk eca vrap
  Dhe ti nga larg po mė qorton

  Nuk u kthevaZura pėr beli
  Njė tjetėr e shpejt po vallzojmė.
  Ti nga njė cep dhe unė nga tjetri,
  Njėri-tjetrin me sy e kėrkojmė.

  Ti mė jep shėnjė: Pse kaq i ngathėt?
  Unė tė pėrgjigjem: Nuk ka gjė!
  Vallėzimin tjetėr veē po tė kapa,
  Me ty do tė rri pa tė lėshuar mė

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho05-11-2005, 12:37

  Vrapoja dikur pėr njė puthje,
  por puthja skishte tė afruar.
  Fati flinte, sbėnte tutje
  Puthjen ta shtinte ndėrduar.

  Renda e renda si i ēartur-
  kalė ergjele nė revan.
  Dreqka mendje smė kish vajtur
  ta kisha aq shumė pranė.

  E mora puthjen ndėrduar
  E rrodhi, e rrodhi si vaj
  nė petė byreku tė shtruar
  dhe peta u shkri prej saj.

  E rrodhi kjo puthje si krua,
  E rrjedh nė ditėt e vona.
  Bora mbi malet e shtruar
  shkrihet prej puthjeve tona.


  Mos e merrni seriozisht, ju lutem!
  E thura enkas pwr ju.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shpirta05-11-2005, 14:48

  E putha puthjen ne buze
  U shkrine dhe gjunje edhe zemer
  U drodh cdo zane e cdo muze
  Se puthja ...e dini ...eshte femer...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho08-11-2005, 18:06

  'ė bėre, moj hėnė, ēmė bėre,
  'mė bėre, tė ziut, njė natė!
  Me gruan mė fute gėrr-mėrre,
  Mė la dyshekun tė thatė.

  Nė gjumė duke belbėzuar
  Njė haiku, pėr ty, moj hėnė,
  Lanetka qėlloi zgjuar,
  Mė futi dhe njė pėllėmbė.

  Mė tha: Po ty, more zuzar,
  ǒtė kam bėrė unė pikėrėna?
  Prandaj dhe spo ma var
  Se shkoke me zuskėn hėna.

  ǒke bėrė, moj hėnė, ke bėrė,
  Mė fute nė dhe tė gjallė!
  Mė gruan mė fute gėrr-mėrrė
  Pėr njė haiku, djalli ta marrė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho09-11-2005, 16:51
  fl. Gunar! Haiku ėshtw njw lloj poezie me origjinw japoneze. ėshtė tre vargjshe, interpretim i natyrws shpirtrore dhe ndjeshmwrisw ndaj natyrws, por ka disa rregulla. sot kwtu ku jam unw ka marre zhvillim. ka shumw qw shkruajnw haiku. shkurtimish,vetwm kaq mund tw shpjegoj. ka 20 rregulla pwr tw. nw qoftw se ke interesim mund t'i poatoj ato. qofsh mirw!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho21-11-2005, 15:05

  Nuk mė je si ēke qėnė
  Biskėllonjė nė tė shkuar,
  Si njė mollė e pa ngrėnė,
  Por e eshkėt, e kafshuar.

  Nuk mė je hėna e plotė,
  Si hėna pesėmbėdhjetė,
  Mė je si njė fik nė shportė,
  E rryshkur si gjeth nė vjeshtė.

  Nuk bėhesh mė dot e tillė
  Mollė lėngoshe e praruar
  Prej orinkės mbirė nė Grijė
  Kėputur me kėto duar.

  Mollė e ėmbėl si kah mot,
  Tė bėhesh sėshtė e thėnė.
  Mė vret zoti, sqahem dot,
  Jam ai qė tė kam ngrėnė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brari21-11-2005, 18:18e bukur kjo..

  Te lumte penda.. Xhexho

  --------------------------------------------------------------------------------

  Humdinger21-11-2005, 18:54

  Pashė nė ėndėrr kohėn,
  Njėzet vjet mė parė.
  Mė kujtoi rininė,
  Mė vjen pėr tė qarė.

  Mė vjen pėr tė qarė,
  se nuk kthehem dot,
  njėzet vjet mė parė,
  Syt i kam me lot.

  Se nuk kthehem dot
  Atje ku kam qėnė,
  Siē nuk mund tė kthehen
  Babė edhe nėnė.

  Qaj e qaj, moj zemėr,
  Qaje ti rininė,
  Atė kohė tė artė,
  Ato ditė qė svinė

  Qaje, veē mendo,
  Ende nuk ke vdekur.
  Mė me vrull jeto
  Vitet qė kanė mbetur.
  Qėnke "babaxhan" o Xhexho. Mė pėlqejnė kėto qė thur sepse ndryshe nga plot tė tjerė kėtu, ti shkruan popullorēe, nuk stėrmundohesh tė bėsh abstraktin e tė na thuash "dhelpra" e tė nėnkuptosh "macja" lol
  Faleminderit pėr ēastet qė na dhuron .

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho25-11-2005, 14:02
  Mė lini ta pi njė gotė
  Njė gotė tė mbushur me raki
  Mė vjen ēudi, por ndjej tė ftohtė
  Edhe pse ditė me zagushi.

  Mė lini tė bėhem xurxull,
  Tė harrohem pėr njė ēast,
  Tmos e shoh ujin e turbull,
  Qė sdi ētė bėj, e mend sa splas.

  Vetėm njė gotė tė rrafshuar,
  Qė ta ndjej veten sulltan
  Nė harem mėndafsh mbuluar
  Pranė hanėmeve tė gjej derman.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho25-12-2005, 12:03
  Me nderim kujtohen burrat e parė,
  Nė minder, tė ulur kėmbėkryq,
  Tė urtė nė fjalėn e marrė me radhė,
  Tė rreptė e tė drejtė, kur bėnin gjyq.

  Si tė mos i nderosh ata qė fjalėn
  E patėn me peshė nė kuvend,
  Ata qė gjaksit gjakun ia falėn
  Dhe nė llogore pėrkrah zunė vend?

  Vėrtet!...Njėri-tjetrit besėn i dhanė
  E besa i bėri si grushti, bashkuar.
  Mėri e tashetheme mėnjanė i lanė,
  Sė bashku rrebeshet pėrballuan

  Me nderim kujtohen burrat e parė,
  Qė kurrė su trembėn si turtė.
  Ata Shqipėrisė ia lanė faqen e larė,
  Tė urtėt e rreptė, tė rreptėt e urtė!...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brari25-12-2005, 15:40
  bukur xhexho..

  gezuar festat juve dhe bashk atdhetarve tjere ne Amerike..

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cobra125-12-2005, 16:24
  Qendisur ne flet ke shkruar
  Kenaqem duke lexuar
  Thash nje cik te qendroj
  Qe te prehem te pushoj,
  Por kur pash ora kaloj

  Mos ele ti ate pen
  Mesa dukesh ja ke ngen
  Kur qendron e flet me te
  Letera nuk te ben ze
  Varghet vijn nje me nje.

  faleminderit per shkrimet qe ke prur Xho

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho30-12-2005, 15:40
  Ja ku na iku edhe ky vit,
  Njė vit fare pa e kuptuar,
  Pėr forumistėt, shokė dhe miq
  Me dy vargje kam pėr ti uruar.

  Pėr dymijė e gjashtėn qė do tė vijė,
  Pėr ju do tė ngre njė dolli.
  Qofshi tė lumtur, o njerėz tė mire,
  Nga pena juaj rrjedhtė flori!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho07-04-2006, 14:19
  Nostalgji pėr pyllin

  Ja, ku erdha prapė, por jo si dikur
  Kopesė pėrpara, me krrabėn nė dorė,
  Gunėn pėrmbi supe, fėrshėllimė nė buzė
  Tek kėrmitja kecat dhe cjapin pėrēorr.

  Vjen kokėulur miku yt i vjetėr,
  Humbur bulevardesh me zift katranosur,
  Vij pėr kėngė zogjsh, si kėrcen njė ketėrr,
  Fėshfėrimė gjethesh, me mallin tejngopur.

  Vij si mik i vjetėr, i thekur nga malli
  Tė qetoj pak shpirtin, trzuar- tallaz
  Si nė dimrin tėnd rrudha-rrudha balli,
  Tė prehem pak ēaste, shpirtin tim tė zbraz.

  Tė vėshtroj thėllėzat tufa-tufa ngrehur,
  Krraket e trumcakut, kėngėt e bilbilit,
  Njė skifter, mbi lepur, nė pikiadė i kredhur
  Gurgullimė ujrash prej lotve tė dimrit.

  Poshtė nėn gjethe tė zbuloj kėrpudhat
  Tė kullosė kopeja nė bebe tė syrit
  Pėrkarshi livadhet kuqur lylyshtrydhjet
  Nostalgjia ime: simfoni e pyllit.

  Erdha, por ēfar gjeta? Ēpo mė ther kjo zemėr,
  Tek tė shoh tė plakur, tek tė shoh gjymtuar!
  Po ku ma ke nurin? Stė ka mbetur emėr!
  Oh, si nuk u prenė, su thanė ato duar!

  Oh, ētė paskan bėrė! Maja thika ngulur,
  Thellė nė mushkėri, prerė kapilarė,
  Prej dhimbjes sė plagės rrėke lotėsh turbull.
  Eh, ske ēfar tė presėsh nga njerėz bastardė!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Manulaki07-04-2006, 15:45

  ǒmė bėre, moj hėnė, ēmė bėre,
  mė bėre, tė ziut, njė natė!
  Me gruan mė fute gėrr-mėrre,
  Mė la dyshegun tė thatė.

  Nė gjumė duke belbėzuar
  Njė haiku, pėr ty, moj hėnė,
  Lanetka qėlloi zgjuar,
  Mė futi dhe njė pėllėmbė.

  Mė tha: Po ty, more zuzar,
  Ētė kam bėrė unė pikėrėna?
  Prandaj dhe spo ma var
  Se shkoke me zuskėn hėna.

  Ēke bėrė, moj hėnė, ēke bėrė,
  Mė fute nė dhe tė gjallė!
  Mė gruan mė fute gėrr-mėrrė
  Pėr njė haiku, djalli ta marrė!

  Ah sa me kenaqe me kete more xhexho, me ke bere te qesh. Kjo ishte shume e gjalle dhe e goditur.

  Ah moj grua, ke ke zili
  Edhe hena qesh me ty
  Merre zemren time dhe fli
  Ne enderr do te te behem yll.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ard09-04-2006, 17:26
  Xhexho,shyqyr qe u ktheve.Po ku humbe kaq gjate mor i uruar!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho10-04-2006, 06:14
  Ard! Faleminderit pwr interesimin! jam marrė me botimin e dy librave tė mia tė fundit. Tė paėa!

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego10-04-2006, 09:07
  Te lumte Xhexho, gjithmone i mrekullueshem.
  DP

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho27-04-2006, 12:04
  Mė nė fund iku dhe dimri
  U shkrinė akujt mė nė fund,
  Dhėndėrush vjen veshur prilli
  Dhe unė qesh e qesh pa fund.

  Qesh e qesh,ska si ndodh ndryshe,
  Tek shoh pragun e shtėpisė,
  Krahapur njė dallėndyshe,
  Ngre folenė e dashurisė.

  Qesh foleja, qesh dhe zogu
  I vetėmuar nėpėr dimra
  Tek i buzėqesh prologu,
  Tė gėlojė me cicėrima.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho27-04-2006, 12:07
  Mė nė fund iku dhe dimri
  U shkrinė akujt mė nė fund,
  Dhėndėrush vjen veshur prilli
  Dhe unė qesh e qesh pa fund.

  Qesh e qesh,ska si ndodh ndryshe,
  Tek shoh pragun e shtėpisė,
  Krahapur njė dallėndyshe,
  Ngre folenė e dashurisė.

  Qesh foleja, qesh dhe zogu
  I vetėmuar nėpėr dimra
  Tek i buzėqesh prologu,
  Tė gėlojė me cicėrima.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Era127-04-2006, 15:28
  Me pelqeu shume ky rikthim joti Xhexho sidmos se na kujtoi qe lame pas dimrin

  Urime

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doēi28-04-2006, 02:22
  Mire se vjen Xhexho vellaj
  Se na morri malli shumė
  Tani mė nuk do tė qaj
  Do tė cicėroj dhe unė

  --------------------------------------------------------------------------------

  INDRITI29-04-2006, 03:43
  Mė nė fund iku dhe dimri
  U shkrinė akujt mė nė fund,
  Dhėndėrush vjen veshur prilli
  Dhe unė qesh e qesh pa fund.

  Qesh e qesh,ska si ndodh ndryshe,
  Tek shoh pragun e shtėpisė,
  Krahapur njė dallėndyshe,
  Ngre folenė e dashurisė.

  Qesh foleja, qesh dhe zogu
  I vetėmuar nėpėr dimra
  Tek i buzėqesh prologu,
  Tė gėlojė me cicėrima.

  mire se na erdhe xhexho serish
  ne kte pranvere, ne k'te fund prilli...
  do ngeme folene siper catise
  jo vetem une, por dhe Agimi.

  ps. e ke postuar dy here, por edhe sikur 100 here ta postoje ja vlente.
  Je i mrekullueshem.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho29-04-2006, 15:31
  Mė gėzon ēka thotė Agimi,
  Ēka ke shkruar dhe ti Indrit
  Pėr pranverėn mbi degė bliri
  Ia thonė bukur kumuritė.

  Cicėrimave tė kumurive
  Tu pėrgjigjemi edhe ne,
  Tu kėndojmė bukurive
  Pėr tė qarė nuk ka pse!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho01-05-2006, 13:31
  Ai vend i largėt me dėborė e ngricė,
  Qė dikur e njihja vetėm si emėr,
  Mė vodhi dy perla, bashkė me florinjtė,
  Por nuk ma vodhi, e sma vjedh dot zemrėn.

  Ku jam,gjaku rri i ngrohtė pėrhera
  Ndaj nuk mė bėhet kurrė qė ta braktis,
  Veēse, si njė zog, mė pėrpėlitet zemra,
  Tek i kujtoj perlat, tek kujtoj florinjtė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Era101-05-2006, 14:05
  Mė vodhi dy perla, bashkė me florinjtė,

  Xhexho me mahnite me kete varg. Je i mrekullueshem.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doēi02-05-2006, 04:08
  XHEXHO je Lasgush i dytė
  Nėm dy lot, tė laj pak sytė

  --------------------------------------------------------------------------------

  Sa Kot02-05-2006, 04:12
  Nene moj, do pres gershetin...

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho03-05-2006, 07:19
  Agimit

  Jo, mor jo, dy pikat lot,
  s'ia u jap as sot, as mot.
  Pėr ju kam vetėm kėngw,
  Kam dhe valle rėndė-rėndė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doēi03-05-2006, 09:20
  Po tė kem zėnė e bilbilit
  Do ja marr njė laberishte
  Do i kėndoj Xhexho bandillit.............(LOL)
  Kėngė Bregu nė ahishte.

  Po ku janė bilbil - gjyzarėt
  qė mbajnė iso det me valė??
  Ku kanė ikur kėngėtarėt
  zemra bosh...kenga pa fjalė

  --------------------------------------------------------------------------------

  B-rexha04-05-2006, 03:01
  Po tė kem zėnė e bilbilit
  Do ja marr njė laberishte
  Do i kėndoj Xhexho bandillit.............(LOL)
  Kėngė Bregu nė ahishte.

  Po ku janė bilbil - gjyzarėt
  qė mbajnė iso det me valė??
  Ku kanė ikur kėngėtarėt
  zemra bosh...kenga pa fjalė

  Gimi me godite pa mendje
  edhe kete ta ftofi mendja
  laberishtes mbaji ison
  lote per zemer ajo eshte zonja

  fyellit kur mos ja thjerrin gropezat
  ndoshta perdoret si kamish
  do ngjeshur dahoni me e lone rat
  se ka fyell gimiiiii!!!.. por ka dhe tradite!!!

  pastaj kengetaret i pervetsove
  tekstet fustaneve ua qendise
  nuk degjohen fjalet qe shkrove
  se kaloi kenga ne arratisje

  per ty Gim (lavdi e ta kthejme dhimbjen ne force)

  --------------------------------------------------------------------------------

  B-rexha04-05-2006, 03:02
  Po tė kem zėnė e bilbilit
  Do ja marr njė laberishte
  Do i kėndoj Xhexho bandillit.............(LOL)
  Kėngė Bregu nė ahishte.

  Po ku janė bilbil - gjyzarėt
  qė mbajnė iso det me valė??
  Ku kanė ikur kėngėtarėt
  zemra bosh...kenga pa fjalė

  Gimi me godite pa mendje
  edhe kete ta ftofi mendja
  laberishtes mbaji ison
  lote per zemer ajo eshte zonja

  fyellit kur mos ja thjerrin gropezat
  ndoshta perdoret si kamish
  do ngjeshur dahoni me e lone rat
  se ka fyell gimiiiii!!!.. por ka dhe tradite!!!

  pastaj kengetaret i pervetsove
  tekstet fustaneve ua qendise
  nuk degjohen fjalet qe shkrove
  se kaloi kenga ne arratisje

  per ty Gim (lavdi e ta kthejme dhimbjen ne force)

  --------------------------------------------------------------------------------

  B-rexha04-05-2006, 03:06
  te me ndjeni se e kapi zhurmuesi linjen e telefonit
  b-rexha

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eagle06-05-2006, 22:55
  Ai vend i largėt me dėborė e ngricė,
  Qė dikur e njihja vetėm si emėr,
  Mė vodhi dy perla, bashkė me florinjtė,
  Por nuk ma vodhi, e sma vjedh dot zemrėn.

  Ku jam,gjaku rri i ngrohtė pėrhera
  Ndaj nuk mė bėhet kurrė qė ta braktis,
  Veēse, si njė zog, mė pėrpėlitet zemra,
  Tek i kujtoj perlat, tek kujtoj florinjtė.


  Aty ku zemra te rri ngrohte
  te ndezur na mbaj zjarrin
  vertet t'i morem ca florinj
  por bosh s'ta lame thesarin...

  tash ke nje vashe, nje trim azgan,
  qe hapur ta mbajne deren
  florinjte do shtohen si ne varg
  e do shperthejne pranveren

  kjo jete e shkurter, jete e gjate
  s'kalohet zemerdridhur
  ndaj xhexho djali merr avionin
  se boll te kemi pritur..

  veroje veren ktej nga ne
  dhe dimrin per matane
  Por vetem, jo me Xhixhile
  se na merzit mamane...

  O c'me kenaqe!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-05-2006, 16:37
  Pėr njė provė

  Njė ditė, vdekjen, e thirra vetė,
  Smė kish pėr zemėr, qėndronte larg.
  Vdekja, si vdekje Kėtė deshte!...
  Shpejt, pranė meje, u gjend, sakaq.

  Desha tė dija njė tė vėrtetė
  Ndaj me bindje, prapa i rashė.
  Qeshėn ataqė borxh mė mbetėn,
  Qanė ataqė zemrėn u dhashė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doēi13-05-2006, 04:22
  Merre pak zemren ne interviste
  Pyete jallanen, valle ku e ka hallin!?
  Xhexho miku im, ti je vete artist
  Mos ja kalo zemres jo...te gjithe mallin...............(lol)

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-05-2006, 15:35
  Kot qė ta marr, Agim djali,
  pwr intervista i zoti s'jam,
  se pėr tjetėr gjė...s'mė merr malli,
  mė mjafton lanetka qė kam.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho13-05-2006, 15:38
  Njė hėrė mė ra nė pjesė edhe mua
  Tė ndez njė sherr, kot sė koti,
  Xhindosur marr degėtndėr duar,
  Bėj tutje si Don Kishoti.

  Njė hėrė tė vetme, vetėm njė herė
  Kur mi thanė: Je top sheqeri,
  Dylqinjės time, ndaj ndeza sherrė,
  Nė vend tu thosha: Faleminderit!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doēi15-05-2006, 09:57
  Isha student me harrakati
  as brisk ne mjekurr nuk kesha vene
  ne dashuri seē rashe i ngrati
  i puthja buzet, kur kish veē hene,

  Ish me e bukura sinqerisht
  Ndaj nuk do lija pa e marre nuse!
  E doja fort dhe marrezisht
  Kur u martuam mbushi dy...puse

  Mbushi dy puse me lotet e saja
  Ndaj dhe gjith jeten ja bere vjeshte
  Tre stine rezerve ne zemer i mbaja
  ...u beme burre e grua, madje shoke per jete

  --------------------------------------------------------------------------------

  Lemon tea15-05-2006, 10:34
  Veprova si Don Kishoti

  --------------------------------------------------------------------------------

  Njė hėrė mė ra nė pjesė edhe mua
  Tė ndez njė sherr, kot sė koti,
  Xhindosur marr degėtndėr duar,
  Bėj tutje si Don Kishoti.

  Njė hėrė tė vetme, vetėm njė herė
  Kur mi thanė: Je top sheqeri,
  Dylqinjės time, ndaj ndeza sherrė,
  Nė vend tu thosha: Faleminderit!

  mė pėlqeu e mė argėtoi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho20-05-2006, 17:41
  Poeti

  Poeti ēka e shpreh me vargje,
  Spranon vargonj tė errėsirės,
  Pėr tė ska vdekje, vetėm ngjallje
  Tė dashurisė dhe tė sė mirės.

  Poeti kėrkon vetėm paqe,
  Ujėi tė rrjedhė gjithnjė kulluar
  Nė kėtė botė me skuta, ēarqe
  A mund tė rrijė pa rrebeluar?!

  Poeti mbetet gjithnjė maja
  Shprehet aēik, me shpirt tė pastėr,
  Pėr atė ska vlerė paraja
  Ndaj e gjen gjithnjė tė varfėr.

  Poeti ėshtė si fllad pranvere,
  Poeti ėshtė dhe uragan,
  Fjala e tij-mjaltė koshere.
  Nė je poet, mbaj kokėn lart!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Agim Doēi22-05-2006, 08:09
  Duajeni fort jetėn, dhe njerzit qė ju duan!
  Duajini edhe shpifėsit, vemjet e ksaj toke...
  Se me dashuri, zemra ma pak vuan
  jemi misionarė fisnikė tė kėsaj Bote!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho25-05-2006, 14:59
  Kujtohu njė herė,
  vetėm njė herė,
  Kur pije prej meje cigare,
  Kafenė ēdo ditė
  dhe ndonjė gotė
  dhe xhepin sta lashė
  pa pare.

  Sot je bėrė, dikush, tjetėr
  Me xhepat plot, sigurisht,
  E kur takohesh, pa qejf,
  Me mikun tėnd tė vjetėr,
  Nxjerr nga xhepi, pėr vete,
  cigaren me gisht.

  Flet e flet vetėm pėr bisnes,
  Si ua hedh, atyre,nė doganė
  E paret me fajde kur mbledh.
  Prźt tė tė zgjat cigarė,
  Prej meje dhe kafen ekspres.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho01-06-2006, 23:22

  Tek njė mollė nėn kurorė
  Djalė e vajzė-gojė mė gojė.

  Puthje gjethesh-fėshfėrimė
  Zogjtė degve cicėrijnė.

  Puth e puth i zuri darka,
  Skuqen krejt mollėt nga flaka.

  Poshtė lumit me jehonė:
  -Mos u tutni,-thotė -seē thonė!

  Kjo e puthur u ka mbetur
  Atjenėn kurorė e tretur.

  Smund tė jetė kjo mollė, ndofta,
  Ndofta kėrrusur, krejt pa kokrra.

  Veēse trungu, plis e gurė
  Tė tillė puthje skanė parė kurrė.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ard02-06-2006, 03:38
  Xhexho,vargjet e tua kane freski .Avra jote eshte tille, shperndahet ne ajer ,jo vetem per ata qe ke perqark ,por e deperton energjine pozitive dhe ne largesi(virtualitet).

  p.s.ke stil te ngjashem me nje mikun tim poet te cilit dhe atij ja kam thene kete gje per ty.Ndoshta njiheni,Z.Kapurani i thone,nga Korca.

  Ard.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho02-06-2006, 08:20
  f.l Ard, qė mė lexoni dhe ndjeni kėnaqėsi.
  Zotninė nė fjalė nuk e njoh. do tė isha i lumtur ta njihja. Njoh disa tė tjerė, tė cilėt edhe mė kanė nderuar me pjesmarrjen dhe disutimet e tyre nė promovimin e librave tė mi . Edhe njė herė tė faleminderit dhe tė uroj tė gjitha tė mirat.

  --------------------------------------------------------------------------------

  dp17ego02-06-2006, 08:46
  Tek njė mollė nėn kurorė
  Djalė e vajzė-gojė mė gojė.

  Puthje gjethesh-fėshfėrimė
  Zogjtė degve cicėrijnė.

  Puth e puth i zuri darka,
  Skuqen krejt mollėt nga flaka.

  Poshtė lumit me jehonė:
  -Mos u tutni,-thotė -seē thonė!

  Kjo e puthur u ka mbetur
  Atjenėn kurorė e tretur.

  Smund tė jetė kjo mollė, ndofta,
  Ndofta kėrrusur, krejt pa kokrra.

  Veēse trungu, plis e gurė
  Tė tillė puthje skanė parė kurrė.

  Me pelqeu shume kjo poezi, ka nje ritem folku te mrekullueshem, te nderthurur me gjetje moderne...E mrekullueshme.
  Skuqen mollet e kam pare edhe diku ne nje poezi franceze...skuqet trendafili
  Kater vargjet e fundit mund te mos ishin fare, me prishin shijen e te tjereve
  DP

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho06-06-2006, 22:58
  Mė dogji malli, pėr njė nimfė,
  Dikur e shfaqur buzėgjoli.
  Eh, ēdiell qė kishte ajo ditė
  Sa shpresa, sa ėndrra mė zgjoi.
  Gurgullima ujė kroi!

  Por, ah, qė turpi i mallkuar,
  Ma ngriu fjalėn magjike,
  E nimfa mė priti gjatė
  E lodhur, mu zhduk ndėr vite.
  Mė mplaku, mė zgajti kjo ikje.

  Nė lingth, me hapa kaprolli,
  Me krahė zgalemi e klithma,
  Pėrherė kam mbritur te gjoli,
  Tė dilte, prej tij, nimfa
  Nė bebe tė syrit ta mbillja.

  Sot, me ankthin e dikurshėm,
  Te gjoli e tret shikimin.
  Ēmė duhet, qė sjam i turpshėm,
  Kur sytė sma kanė shkėlqimin,
  E bryma ma thau blerimin!

  Sėrish nė ėndėrr mė doli,
  Ndaj jam, kėtu, duke pritur,
  Paēka se nimfa e gjolit,
  Sot, mund tė shfaqet e thinjur.
  Eh, kėmbėt smė bėjnė pėr tė ikur!

  --------------------------------------------------------------------------------

  Xhexho12-06-2006, 09:49
  I kredhur nė vargjet e poetve
  (E kujt, ata, si kanė kėnduar!)
  Fllad pranvere, dallgw detesh.
  Sa shumė mė paskan munguar!

  Puhiza mė mori me vete,
  Mė ledhatoi si nėna fėmijėn,
  Nė fėshfėrimėn e gjetheve
  Pėrkėtheva: Psherėtimėn.

  Ndjeva psherėtimėn e njė bote
  Tė mijra viteve tė tretura
  Dhe ēurrk mė rrodhėn lotėt
  Pėr vitet e mia tė vdekura.

  --------------------------------------------------------------------------------

  MI CORAZON01-07-2006, 11:53
  se pėr tjetėr gjė...s'mė merr malli,
  mė mjafton lanetka qė kam.


  Nuk kemi as dyshimin me te vogel , Xhexho , por ti vazhdo e shkruaj se na shton ditet ju kanė lezet

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2005
  Postime
  51
  te falemnderit Kolomb...tani mbarova se hedhuri te gjitha.shpresoj mos kete me probleme.

  pershendetje

 5. #5
  Me vjen mire qe i ri-shikoj keto krijime perseri...Ju lexoj gjithmone me kenaqesi per liriken dhe humorin e holle ne krijimet tuaja...
  Urime!
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  shkruaj shkruaj edhe vuaj...
  tjerr e tjerr vargje me rrim
  Xhexho bgrihu e m thuaj
  Do ta bjm Shqiprin??????

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2005
  Postime
  51
  Me lot syri m qan zemra
  P t mjern Shqipri
  Por sna shqiten disa emra...
  Ndaj po vuajm un dhe Ti.

  Vuajm ne, vuan nj popull,
  Q siqeshi syri kurr.
  Kemi nxjerr burra pr botn,
  Por pr vendin asnj burr

  Ti me vargje dhe me kng,
  Edhe un sadopak
  Tjetr gj nuk mund t bjm.
  ǒt t them m shum se kaq?

  Prshnetje Agim!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Se me dogjen brenda shpirtit
  porosite e shpirtit tend
  Xhexho mbetem fund i bishtit
  sa me djeg e sa me dhemb...

  a s'me thua mik i zemres
  qe mendon per Shqiperi
  Ku jane djemt e mire te Nns?
  qw kane mbetur sevdalli....

  Sevdalli qe vjedhin shtetin
  sevdalli ve per para...
  Sevdalli qe kane blere detin
  Dritat, tokat dhe...gjithshka

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799

  Sevdallinjte

  Se me dogjen brenda shpirtit
  porosite e shpirtit tend
  Xhexho mbetem fund i bishtit
  sa me djeg e sa me dhemb...

  a s'me thua mik i zemres
  qe mendon per Shqiperi
  Ku jane djemt e mire te Nns?
  qw kane mbetur sevdalli....

  Sevdalli qe vjedhin shtetin
  sevdalli ve per para...
  Sevdalli qe kane blere detin
  Dritat, tokat dhe...gjithshka

Tema t Ngjashme

 1. Foto - Arkiv nga Kosova Lindore!
  Nga sam1r n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 13-04-2014, 16:07
 2. Festat e fundvitit: shoqria shqiptare e mbrthyer n politik
  Nga iliria e para n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 13:16
 3. PD: Negociatat u mbylln, qeveria e re publikohet n 10 gusht
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 29-08-2005, 09:41
 4. Rinas, kapet si terrorist zyrtari i UNMIK-ut
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-08-2005, 08:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •