Close
Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 254
 1. #21
  Ta haj zemren? Maska e Evi_pogradecari
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ia mbeshtes mendimin Barbiet . Ka shume te drejte...
  CuNi Me PaNtAlLoNa Te GjErA

 2. #22
  pogradecare Maska e BarBie_GirL
  Antarsuar
  21-09-2003
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Evi_pogradecari
  Ia mbeshtes mendimin Barbiet . Ka shume te drejte...

  lol
  ja ky qe ka qene ne Fl, sa mire e di :P
  --------------------------

 3. #23
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nese kjo pyetje u drejtohet atyre qe e njohin Florida-n,atehere do ishte me vend!
  Njeriut per t`i pelqyer nje gje,se pari duhet ta kete ate dhe ta shijoje e tek pastaj (ndoshta) mund te pergjigjet ne i pelqen apo jo! Kjo ne bote quhet Degustation!

 4. #24
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Antarsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga shkodrane82
  Te them nje pune per femnat psh nqs ne NJ ke fillu ne mall si psh macys etc etc me 7 $ e pak ketu fillon me 9 $ pa diskutim. Dhe cashiere te punosh e ke me mire.
  Shkodrane ti ke te drejte kur bie fjala per punera qe paguhen pak, dmth <$10. Me mire te punosh me $10/ora ne FL sesa ne NY/NJ. Ama ne FL veshtire se paguhesh me me shume se $10/hr nqs nuk ke nje profesion, kurse ne NYC gjen pune ne pastrim me union me $18/hr, dicka qe s'ekziston ne FL.

  Ndersa per profesioniste si doktor, avokat, accountant apo inxhinier, Veri-Lindja eshte shume me terheqese pasi paguhesh me mire dhe ka me shume vende pune.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 5. #25
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga BarBie_GirL
  i hate Florida
  me boring se Florida, nuk ka ku te veje me
  leqe nuk del dot jashte njehere, se te mbahet pipza, nuk merr dot fryme, po eshte teper boring. Isha ne FL 2 vjet, dhe leviza dhe njehere ne NYC ku isha. Rrini se ne Florida vetem pleq e plaka ka, ci pelqeni aman. Ka 6 muaj candoja ime, dhe mezalla se shitet, se ka rene marketi, te gjithe njerzit po ikin.
  A thu se po flitet per Nagasakin .

  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga BarBie_GirL
  i hate Florida
  me boring se Florida, nuk ka ku te veje me
  leqe nuk del dot jashte njehere, se te mbahet pipza, nuk merr dot fryme, po eshte teper boring. Isha ne FL 2 vjet, dhe leviza dhe njehere ne NYC ku isha. Rrini se ne Florida vetem pleq e plaka ka, ci pelqeni aman. Ka 6 muaj candoja ime, dhe mezalla se shitet, se ka rene marketi, te gjithe njerzit po ikin.

  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha cna shkrive, epo po te shkosh ne Naples boring di jete ahahahahahhahahahahahah

  ne florida enderro me ardh gjith bota e u bot ju me e sha ikni mor anej

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-05-2005
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  un kam qen ne florida nja 2 her dhe sme ka pelqy fare


  si fshat me osht duk

 8. #28
  Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
  Antarsuar
  03-06-2006
  Vendndodhja
  shba
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Talking

  Do me pelqente te jetoja diku ne Florida(Orlando mbase), per arsyen e vetme qe s`do kisha nevoje te blija pallto dimri, apo veshje dimri,adhuroj plazhin, mundesisht ta bej veten 12 muajt e vitit ne plazh(oqean kuptohet)
  -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

 9. #29
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime
  po po me pelqen florida te jetoj nga nendori deri ne mars.
  Prill-Tetor te piqet lekura.1 here ne 9 muaj ja fut edhe nje tornado per qef.Se kush tha ketu Florida eshte boring.E ke pare disney land ne Orlando.Fantastik.Kam qene te MGM.Ka shume vende te bukura edhe jashte Miamit.FT lauderdale eshte bukur,edhe xheksoniville,key biskay jepen skutera uji me qira,flas si turist qe kam qene 2 jave.per te jetuar mbase eshte me ndryshe.Edhe lokale malle,rezervate krokodilash etj i ka te bukura.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 11-10-2006 m 15:44
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #30
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  43
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 4 postime
  Ne fakt ka qene gjithmone nje nga mendimet e mija...
  ju pelqen te jetoni ne Cremona? mua jo!
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga nitiG
  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha cna shkrive, epo po te shkosh ne Naples boring di jete ahahahahahhahahahahahah

  ne florida enderro me ardh gjith bota e u bot ju me e sha ikni mor anej

  Po mer bab po, endrrojne Jevgjit e Porto Rikos e bythshpumit e Kastros se asnje Amerikan me 2 pare mend, 3 klase shkolle e 2 grame ambicje nuk rri ne Florida. A e ke idene ti mer filozof se Miami eshte qyteti me i varfer i Amerikes per madhesine qe ka. Florida eshte vend vec per pushime.
  1) Florida nuk ka mundesira- rrogat shume te ulta, industria eshte e pakrahasushme me shtete e tjera. Ndoshta ngaqe eshte shtet i rri por te ardhurat ne Florida jane te pakten 20-30% me te ulta se ato qe gjen ne Veri-Lindje e ndoshta 50% me pas se ato ne Kaliforni. Industria eshte per ibret, shume pak biznese e kane qendren ne Florida, dhe akoma me pak mbijetojne aty.

  2) Infrasturktura eshte qesharake. Marrim Miamin per shembull meqe nuk te pelqyen ato qytetet qe permende kjo pilivesa me lart. Ka vetem nje autostrade jug-veri dhe vetem nje lindje perendim. Ktahasoi keto me 3 qe gjen ne cdo drejtim ne Philly apo Boston dhe e ke te lehte te kuptosh pse Florida ka trafikun me plehre ne East Coast (pas Nju Jorkut). Haroje pastaj Transportin publik. Ca lesh te permendesh, 30 autobuza ka gjithsej qyteti, harroi metrote apo trenat.... po s'pate makine vdes.... Transporti publik eshte nj nga treguesit kryesore te pasurise se shtetit.

  3) Florida eshte e mbushur me rrob plehra. S'ka mbet Kubanez e Hispanik i rangut te trete pa u mbledh ne ate hale shtet (se te gjithe te rrangut 2-1 jkane leviz lart). Kjo ndoshta dhe shpegon si mungesen e biznesit (te cilit i duhen rrob me shkolle) si rritjen e kriminalitetit.

  4) Florida eshte nga vendet me te shtrenjta per te ardhurat qe mer. Komplet i pa-justifikueshem cmimi i shtepive ne Florida. Florida nuk ka cfare te ofroje pervec turizmit, e turizmi vetem nuk e mban dot popullsine. Per rrogat qe ofrohen cmimet jane qesharake. Vertet shpite ne Philly apo Boston mund te jen 300 apo 400 mije por dhe rroga mesatare eshte tek 50 mije/vit. Ne Florida me 40/vit njerzit bejne feste.

  Nuk po permend Uraganet, qe kane shkateruar komplet siperfaqet e gjelberta dhe nuk ka nje park apo nje lulishte te sakte (Ne Miami), pervec palmave qe jane bima me e qelbur. E si pasoje e Urraganeve dhe siguracioni i shtepive qe eshte 3 here me i larte se ne shumicen e Amerikes e biles qe po pritet te jete vend qe nuk e kap me me dore asnje shoqeri Siguracioni.

  Florida eshte vend per pushime, dhe biles sa me shpesh qe vete aq me plehre te duket.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 12. #32
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Me ke ke bo llafe R2T, qe qeke me nerva?

  Nje pyetje kam une. Pse Florida eshte vend per pushime ?

  P.S Per te ardhurat vjetore ke ekzagjeruar.
  Une personalisht vetem me "bejtet" bej me shume se 40.000 ne vit (loL). Mos llogaris te tjerat.
  Hajt qetesohu tani, se me mire do behet.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #33
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga benseven11
  po po me pelqen florida te jetoj nga nendori deri ne mars.
  Prill-Tetor te piqet lekura.1 here ne 9 muaj ja fut edhe nje tornado per qef.Se kush tha ketu Florida eshte boring.E ke pare disney land ne Orlando.Fantastik.Kam qene te MGM.Ka shume vende te bukura edhe jashte Miamit.FT lauderdale eshte bukur,edhe xheksoniville,key biskay jepen skutera uji me qira,flas si turist qe kam qene 2 jave.per te jetuar mbase eshte me ndryshe.Edhe lokale malle,rezervate krokodilash etj i ka te bukura.
  Beno edhe une para se me ardhe ne FL pergjithmone nga NJ kam mendu obobo si dona me ja kalu veren a thu ka me kete nxehte i madh, por ta them me 100% qe vera nuk me eshte duke gogol fare. Biles nga temperaturat qe shifja me nxehete ka kene ne Shkoder, dhe ne NJ ka arrite me shku dhe 110 kam pa ne lajme, e ketu max ka kene te 100.


  Tulipani i Zi kush te tha ty se s'ka pune me union ne FL, sa te duash ke zyra qe i kam pa vede verdalle, jo po Local 395 union workers etj etj.
  Pune ka sa te duash vec a je i zoti me punu, Fl eshte vend ne ndertim per cdo dite dhe ka mundesi te reja sa te duash. Shume e sigurte nuk jam po agjenti i real estate qe kam pase une nje djale shume i pergatitun me ka thane qe 1000 njerez ne dite move to florida.Popullsia perdite rritet, dhe kendej ca ka te mire qe mundesh me afford nje shtepi shume komode qe ne NJ e NY spreket me pupel...dhe normalisht duke ba leke njesoj ose me shume te themi duke jetu ketu. Une normalisht flas nga pervoja personale, pasi cdo kush i ka rrethanat e ndryshme.

 14. #34
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Antarsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga MI CORAZON
  P.S Per te ardhurat vjetore ke ekzagjeruar.
  Une personalisht vetem me "bejtet" bej me shume se 40.000 ne vit (loL). Mos llogaris te tjerat.
  Hajt qetesohu tani, se me mire do behet.
  Shume e forte kjo llogjika ku argumenti per "rrogat mesatare me te uleta" rrezohet me nje shembull personal.

  Citim Postuar m par nga shkodrane82
  Tulipani i Zi kush te tha ty se s'ka pune me union ne FL, sa te duash ke zyra qe i kam pa vede verdalle, jo po Local 395 union workers etj etj.
  Me thene te drejten as nuk me ka vajtur mendja te pyes ndonjehere thjesht u nisa nga fakti qe jashte NYC unionet jane shume te dobeta. Edhe nese ka rrogat jane me te uleta se ne NYC.

  Sido qe te jete une i bashkohem mendimit te R2T mbi Floridan dhe Miami-n ne vecanti; I wouldn't be caught dead in Florida.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 15. #35
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Tulipani, sa ben nje vize per NY? Se du me ardh aty, por s'di se si.

  Sa naze kemi ne provinicialet ore? Mbetem duke u qare. Jo s'na pelqen Florida, jo s'na pelqen NY, Parisi, London...etj etj.
  S'kam lexu kurre ndonje tirons ketu ne forum te qahet . Interesante kjo !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #36
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Shihet qarte se ku eshte mireqenia me e larte. Na prisni per pushime floridiane ... (lol)
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 17. #37
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga PINK
  Shihet qarte se ku eshte mireqenia me e larte. Na prisni per pushime floridiane ... (lol)
  U mean... se kush i ka faqet si simite?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #38
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Antarsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga MI CORAZON
  Tulipani, sa ben nje vize per NY? Se du me ardh aty, por s'di se si.
  Varet ne se e do fallco apo te vertete dhe nqs do pagush me euro apo me dollare.

  "Zemra Ime" ti je mire aty ne Florida se je hispanizuar tashme.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime
  Po Me Njeren Te Jetoja Ne Florida
  Shume Do Doja

 20. #40
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime
  Citim Postuar m par nga Tulipani Zi

  "Zemra Ime" ti je mire aty ne Florida se je hispanizuar tashme.
  Perkundrazi, tani te gjithe hispaniket ketu , kendojne neper rruge" Enver Hoxha hej tungjatjeta,sa kto...".
  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shqiptart n Florida, USA
  Nga ILovePejaa n forumin Shqipe n SHBA
  Prgjigje: 407
  Postimi i Fundit: 21-05-2016, 05:50
 2. N 'shtet apo qytet t bots keni qejf t jetoni?
  Nga s0ni n forumin Diaspora shqiptare
  Prgjigje: 335
  Postimi i Fundit: 10-07-2011, 08:06
 3. Krijo nje unaze diamanti sic te pelqen.
  Nga benseven11 n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-06-2009, 12:15
 4. Prshtypjet gjat vizitave n Shqipri!
  Nga Brari n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 03-04-2009, 06:43
 5. Ajo qe me pelqen tek ty.!
  Nga sweet_dreams n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 271
  Postimi i Fundit: 29-03-2009, 01:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •