Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Auditimi i Brendshm

  Autor: dodoni

  Auditimi i Brendshm


  N ditt e sotme, pothuajse t gjitha korporatat e mdha n bot kan departmentin e auditimit t brendshm. Instituti i Auditorve t Brendshm i formuar n vitin 1941, sht nj organizat botrore me m shum se 80,000 antar dhe me degt e saj n pothuajse t gjitha qytetet kryesore botrore. Ky institut e prkufizon Auditimin e Brendshm si:

  nj aktivitet i pavarur, siguri objektive, dhe konsultime t dizajnuara me qllim t shtimit t vlerave dhe prmirsimit t operacioneve t organizats. Ndihmon organizatn n arritjen e objektivave duke sjellur nj qasje disciplinore dhe sistematike t vlersimit t efektivitetit t menaxhimit t riskut, kontrollit, dhe proceseve udhheqse.

  Dallimet kryesore midis auditimit t brendshm dhe atij t jashtm mund t prmblidhen n kt mnyr:

  N raport me: Auditimi i Brendshm Auditimi i Jashtm

  Fokusin Operacionet, financat, dhe rregulloret Raportimi financiar

  Menaxhert Raportojn tek Komiteti i Auditit n Raportojn vetm
  Bordin e Drejtorve bashk me tek Komiteti i Auditit
  raportimin administrativ tek n Bordin e Drejtorve
  menaxhert ekzekutiv

  Pavarsin Jan t pavarur brenda organizats Jan t pavarur nga
  por jo t pavarur nga organizata organizata

  Riskun Identifikojn dhe cilsojn riskun Identifikojn riskun
  e biznesit, dhe japin rekomandimet n pasqyrat financiare
  e duhura si rezultat i asesimit t riskut

  Kontrolli Jan kryesort ne sistemin Auditojn pasqyrat
  monitorues t organizats. financiare(n do vend)
  Auditojn kontrollet operacionale, dhe asesimin e
  financiare, dhe rregullative. menaxherve pr
  Mund t ndihmojn n kontrollet e brendshme
  dokumentimin dhe testimin e mbi raportimin financiar
  kontrolleve t brendshme. (vetem ne SHBA)


  Pavarsia e auditorve t brendshm nnkupton pavarsin brenda organizats por jo edhe pavarsin nga organizata pr shkak se auditort e brendshm jan puntor t organizats dhe rrjedhimisht nuk e kan pavarsin e auditorve t jashtm. Pa marr parasysh kt, pavarsia e auditorve t brendshm sht shum e rndsishme dhe ata duhet t jen profesional, t paanshm, dhe t shmangin do lloj konflikti potencial t interesit.

  N shum kompani, auditort e brendshm jan pothuajse trsisht t varur nga menaxhert ekzekutiv t kompanis. N raste t tilla, auditort e brendshm jan vetm konsultant biznesi t menaxherve ekzekutiv dhe siguria objektive q ofrojn ata si tek menaxhert ekzekutiv ashtu edhe tek bordi i drejtorve sht e kufizuar. Shembull ilustrues: si mund t raportojn auditort e brendshm ndonj defienc potenciale t menaxherve n Komitetin e Auditit kur menaxhert kan fuqin e shkarkimit nga puna t auditorve t brendshm n do koh? Prandaj, gjithmon sht shum e preferuar q auditort e brendshm t jen sa m t pavarur nga menaxhert q dtth. se vendimet lidhur me punsimin, largimin nga puna, vlersimin e performancs s auditorve t brendshm, etj. duhet t mirren vetm nga Komiteti i Auditit n Bordin e Drejtorve q duhet t jet i vetmi organ mbi auditort e brendshm.

  Duke qen t pavarur, auditort e brendshm jan m t lir n raportimin real rreth gjendjes momentale n organizat duke prfshir ktu: gjendjen financiare, kontrollet e brendshme, menaxhimin e riskut, proceset udhheqse t biznesit etj. Rrjedhimisht, menaxhert ekzekutiv dhe bordi i drejtorve fitojn nj siguri objektive dhe t arsyeshme se menaxhimi i organizats sht duke u br si duhet.

  N organizatat ku departmenti i auditimit t brendshm sht i zhvilluar dhe profesional, zakonisht kemi edhe nj doz t ult konflikti pozitiv midis ktij departmenti dhe menaxherve ekzekutiv. Auditort e brendshm pas do auditimi bashk me analizn dalin edhe me rekomandimet e tyre. Nse menaxhert ekzekutiv nuk i marrin parasysh kto rekomandime dhe kto konsiderohen si t qensishme pr t ardhmen e organizats nga ana e auditorve t brendshm, ather t dy palt duhet ti mbrojn pozicionet e tyre n lidhje me shtjen n fjal para Komitetit t Auditit dhe gjith Bordit t Drejtorve.

  Rekomandimet e auditorve t brendshm lidhur me defiencat, lshimet, dhe abuzimet potenciale n menaxhimin e organizats si psh. n menaxhimin e riskut, kontrollin, dhe proceset udhheqse t organizats, i japin auditorve t brendshm epitetin e konsultantve t biznesit brendaprbrenda organizats. Departmentet progresive t auditimit t brendshm u japin menaxherve shrbime t ndryshme konsultative t biznesit, prandaj sht shum e rndsishme q auditort e brendshm t jen sa m t kualifikuar pr nga aspekti biznesor.

  Auditort e brendshm nuk mirren vetm me kontrollet financiare t organizats por me gjith kontrollet e brendshme t organizats. Ata vlersojn dhe testojn vazhdimisht efektivitetin e kontrolleve t dizajnuara pr t ndihmuar organizatn n arritjen e objektivave dhe qllimeve. Ndihmojn antart e tjer t organizats n kryerjen e detyrave dhe prgjegjsive t tyre duke i furnizuar me analiza, vlersime, rekomandime, dhe kshilla. Pr kt arsye, auditort e brendshm konsiderohen edhe si kontroll i brendshm i organizats, bile edhe vet standardet e auditimit e konsiderojn funksionin e auditimit t brendshm si pjes e komponentit monitorues t kontrollit t brendshm t organizats.

  vazhdon....

  PS: Probleme me vendosjen e tabeles. Nese di kush si mund ta vendos tabelen pa e prishur formatizimin e saj, le te me tregoj.

  Ndalohet publikimi pa lejen e autorit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 26-08-2006 m 06:03
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Nese dikush nga shtypi shqiptar eshte i interesuar qe ta publikoj kete shkrim ose shkrimet e tjera profesionale qe do sjelle ketu ne te ardhmen, le te me kontaktoj ne privat. Nuk kerkoj para fare, dmth. i kane falas por duhet ta kene lejen time patjeter dhe te me japin kreditat per autoresine. Perparesi kane gazeta Biznesi ne Tirane dhe Koha per Ekonomi ne Prishtine. Poashtu, edhe profesoret e auditimit ne univerzitetet shqiptare. Pra, vetem me kontaktoni dhe merrni lejen time para se te publikoni dhe perdorni shkrimet e mia.

  Keto kushte nuk vlejne per auditoret profesionale qe punojne ne firmat e kontabilitetit, auditimit, dhe konsultimeve biznesore, dhe ata qe punojne ne departmentet e auditimit ne kompanite tona private e publike.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  vazhdimi

  Auditimi i Menaxhimit t Riskut

  N standardin e performancs PS2110 t Standardeve pr Praktikimin Profesional t Auditimit t Brendshm, thuhet:

  Aktiviteti i auditimit t brendshm duhet t ndihmoj organizatn duke identifikuar dhe vlersuar ekspozimet sinjifikante ndaj riskut, dhe t kontribuoj n prmirsimin e menaxhimit t riskut dhe sistemeve t kontrollit.

  Pra, auditort e brendshm nuk e bjn menaxhimin e riskut dhe t sistemeve t kontrollit por auditojn mnyrn se si menaxhert jan duke kryer kt prgjegjsi t tyre dhe ndihmojn n prmirsimin e vazhdueshm t tyre. Auditort identifikojn risqet q eventualisht menaxherve mund t’iu ken shptuar nga identifikimi dhe vlersojn ato duke krahasuar me vlersimin e br nga menaxhert dhe mnyrn se si jan duke u menaxhuar ato n organizat.

  N SHBA, me nxjerrjen e ligjit Sarbanes-Oxley n vitin 2002, kompanit publike jan t detyruara q t prdorin COSO (Committee of Sponsoring Organizations of Treadway Commission) - Kontrollet e Brendshme (Internal Controls), q sht nj struktur konceptuale bazike pr identifikimin dhe vlersimin e kontrolleve t brendshme n organizat. COSO – Kontrollet e Brendshme, krkohet n menaxhimin e riskut me arsyetimin se: Nse komponentet e kontrollit n ambientet e organizats nuk funksionojn, ather kemi risqe sinjifikante n arritjen e objektivave t organizats. Tani, para dy vitesh, ka dalur edhe publikimi m i ri i COSO-s q quhet COSO – ERM (Enterprise Risk Management) dhe q integron t gjitha risqet n departmentet dhe fushat e veprimtaris s organizats e jo vetm n kontrollet e brendshme. M shum pr t dyjat kto, do shkruaj m von pr shkak se ka shum pr t shkruajtur pr to, sidomos pr COSO ERM.

  vazhdon.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 26-08-2006 m 06:04
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Auditimi i Sistemeve t Informimit (Information Systems ose Information Technology)

  Prderisa mirmbajtja e prditshme e kontrolleve n procesimet e sistemit t informimit sht prgjegjsi e departmentit t sistemit t informimit, auditort e brendshm bjn vlersimin e efiencs dhe efektivitetit t prgjithshm t operacioneve t sistemit t informimit dhe kontrolleve t tyre n gjith organizatn.

  Auditort e brendshm duhet t marrin pjes n dizajnimin dhe implementimin e sistemeve t informimit n organizat pr t siguruar shtegun e duhur t auditit dhe kontrollet adekuate n sistem. Pr kt arsye, sht e domosdoshme nj njohuri e prgjithshme mbi sistemet e informimit nga ana e auditorve dhe ekipi i auditorve t brendshm duhet t ket nj ekspert t ksaj fushe, sidomos n korporatat e mdha q kan sisteme t mdha informimi. Mbasi t jet br dizajni dhe implementimi i sistemit t informimit, auditort e brendshm rishikojn t gjitha aspektet e sistemit duke testuar pr tu bindur q kontrollet e dshiruara jan duke funksionuar ashtu si jan planifikuar. Midis tjerash, auditort e brendshm bjn testet pr tu siguruar se ndryshimet n sistem bhen vetm me autorizimin e duhur; stafi programues sht i ndar funksionalisht nga stafi operativ i sistemit; dokumentacioni i duhur mbahet, ruhet, dhe mirmbahet n organizat; aktivitetet e kontrollit funksionojn si duhet; dhe grupi i kontrollit t t dhnave sht duke kryer detyrat e tij.

  Aktivitetet e kontrollit n sistemin e informimit ndahen n: aktivitetet e kontrollit t prgjithshm, aktivitetet e kontrollit t aplikacionit, dhe aktivitetet e kontrollit t prdoruesve t ktij sistemi. Aktivitetet e kontrollit t prgjithshm bhen n m shum se nj ose n t gjitha aplikacionet e sistemit t informimit, pra kto aktivitete kontrolli bhen n t gjitha aplikacionet e kompjuterit. Aktivitetet e kontrollit t aplikacionit bhen n vetm nj aplikacion specifik t kompjuterit, pra n programet e kompjuterit q kan t bjn me vetm nj aplikacion kompjuteri dhe prfshijn si aktivitetet e kontrollit t programimit q jan t shkruara (kodet) n programet e kompjuterit, ashtu edhe n aktivitetet e prcjelljes manuale q bhen n raportet q i gjeneron vet sistemi. Aktivitetet e kontrollit t prdoruesve jan ato aktivitete q i bjn prdoruesit pr t testuar saktsin dhe kompletimin e raporteve t sistemeve t informimit ose transaksioneve t prpunuara nga kompjuteri si psh. krahasimi manual i raportit t nxjerr nga kompjuteri me dokumentin burimor ose hyrs.

  Aktivitetet e Kontrollit t Prgjithshm – prfshijn aktivitetet pr t kontrolluar: krijimin dhe zhvillimin e programeve dhe sistemeve t reja, ndryshimin dhe prmirsimin e programeve dhe sistemeve ekzistuese, qasjen n programe dhe t dhna, dhe operacionet e sistemeve t informimit.

  Aktivitetet e Kontrollit t Aplikacioneve Kompjuterike – prfshijn aktivitetet e kontrollit n prpunimet e aplikacioneve individuale dhe aktivitetet e kontrollit n lidhje me inicimin, regjistrimin, prpunimin, dhe raportimin e transaksioneve apo t dhnave tjera financiare.

  Aktivitetet e Kontrollit t Prdoruesve – jan t dizajnuara t testojn kompletimin dhe saktsin e transaksioneve t prpunuara nga sistemet e informimit dhe t sigurojn qndrueshmrin e outputit t sistemeve t informimit si psh. raportet e prgjithshme apo t dhnat e transaksioneve.

  Shum kompani t mdha sot, prdorin kornizn COBIT (Control Objectives for Information and Related Technology) si udhzues pr dizajnin dhe menaxhimin e kontrolleve t sistemit t informimit t tyre dhe pr ti plotsuar kushtet q krkohen nga ligji Sarbanes-Oxley. Struktura e COBIT prbhet nga:

  1. Objektivat e Kontrollit q prmbajn 34 objektive kontrolli t nivelit t lart dhe 318 objektive t detajuara kontrolli.

  2. Udhzimet pr Menaxhim q prmbajn t arriturat e dshiruara (targetin) dhe matsit.

  3. Udhzimet pr Auditim q: sigurojn nj struktur t thjesht t auditimit t kontrolleve n sistemet e informimit; ofrojn udhzime t prgjithshme dhe t detajuara t auditit (por jo planin e detajuar t auditit); i mundsojn auditorve rishikimin dhe krahasimin e proceseve me objektivat e kontrollit t sistemeve t informimit. Sipas udhzimeve t prgjithshme t auditit, proceset auditohen duke: kuptuar kushtet e biznesit, risqet e lidhura me to, dhe matsit e rndsishm t kontrollit; vlersuar kontrollet; br vlersimin e funksionimit t kontrolleve duke testuar pr tu vrtetuar se kontrollet jan duke funksionuar ashtu si jan planifikuar, n mnyr t vazhdueshme dhe konsistente; br substancimin e riskut t dshtimit n realizimin e objektivave t kontrollit duke prdorur teknikat analitike dhe/ose burimet alternative konsultuese.

  Auditimi i Konformitetit ndaj Ligjeve dhe Rregullave

  Nj seksion n vete tek auditimi i brendshm ka edhe auditimi i shtjeve t ndryshme juridike tek bizneset pr t vlersuar konformitetin e tyre ndaj ligjeve dhe rregullave n fuqi, dhe zbatimit t plot t kontratave e marrveshjeve t ndryshme biznesore t organizats. Ky lloj auditimi ka pasur nj evolucion t madh vitet e fundit dhe sht br pjes shum e rndsishme e puns s jo vetm auditorve t brendshm por edhe atyre t jashtm. Prfshin testet dhe raportet q tregojn se a sht biznesi duke operuar konform ligjeve dhe rregullave n fuqi dhe kontrollet pr t siguruar konformitetin n mnyr t vazhdueshme dhe konsistente. do biznes duke prfshir ktu edhe organizatat qeveritare e jofitimprurse kan t bjn me ligje e rregulla t ndryshme, mos respektimi i t cilave paraqet risk sinjifikant pr arritjen e objektivave t organizats dhe vet t ardhmen e organizats.

  ertifikimi i Auditorve t Brendshm (CIA – Certified Internal Auditor)

  Programi i ertifikimit t auditorve t brendshm administrohet nga Instituti i Auditorve t Brendshm q nga viti 1974. Pr tu ertifikuar, kandidatt duhet ta ken t kryer fakultetin n nj univerzitet t akredituar, dhe ta kalojn me sukses provimin dy ditor q mbahet dy her n vit n shumicn e qyteteve kryesore botrore. Provimi prmban katr pjes: proceset e auditimit t brendshm, njohurit mbi auditimin e brendshm, kontrolli menaxherial dhe teknologjia informative, dhe ambienti i auditimit. Nj kusht tjetr pr tu ertifikuar sht edhe minimumi i dy viteve prvoj pune n auditimin e brendshm ose n fusha t ngjajshme, ndrsa diploma e masterit apo doktorata mund t zvendsoj nj vit prvoje pune pr plotsimin e ktij kushti. Auditort e brendshm edhe pas ertifikimit duhet ti plotsojn kriteret e edukimit t vazhdueshm profesional pr ta mbajtur ertifikatn. M shum informacione pr auditimin e brendshm dhe provimin e ertifikimit mund t mirren n webfaqen e Institutit t Auditimit t Brendshm, www.theiia.org.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 14-08-2006 m 16:20
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Si funksionon nje auditim i brendshem ne nje firme... ( puna qe une dhe cdo ekonomist ben cdo mengjes )

  Qe te besh nje auditim duhet ne radhe te pare te krahasosh dy burime informacioni te ndryshme Psh. banka dhe libri i firmes

  Informacioni qe merret nga banka duhet te permbledhe te gjitha levizjet debitore dhe kreditore qe jane bere nga kompania diten paraardhese dhe qe jane te rregjistruara ne banke

  Informacioni qe merret nga libri i kompanise duhet te permbledhe gjith levizjet debitore dhe kreditore te bera nga kompania diten paraardhese.. Gjithashtu eshte e domosdoshme qe te merren totali i bankes per kete account ne fund te dites paraardhese si dhe levizjet e librit te dites paraardhese te cilat jane te mbetura aty(mbetura nenkupton jo te eleminuara)

  Kur behen krahasimet Fillohet te eleminohen levizjet qe ndodhen ne debi te bankes me levizjet qe ndodhen ne kredi te librit ( ato shenohen zakonisht me numura.. keto levizje nuk do te shenohen ne faqen e punes ku do te punohet)
  Gjithashtu levizjet kreditore te bankes eleminohen me levizjet debitore te librit( gjithmone per shumat dhe pershkrimet e njejta qe jane bere ne keto tranzaksione)

  Me pas kontrollohet faqja e vjeter( ajo ne te cilen eshte punuar die ) dhe shifen se cilat tranzakisone jane ne liber per diten e sotme dhe kane qene ne banke diten e dieshme.. dhe fillojne te eleminohen( keto markohen me shkronja ) dhe ne te anasjellten cilat tranzksione kane qene ne liber diten paraardhese dhe sot jane pasqyruar ne banke..

  Ne fund

  Pasi shenohet balanca e bankes dhe radhiten me radhe te gjitha veprimet te cilat nuk jane eleminuar( dmth ato veprime te cilat jane ne liber por nuk jane pasqyruar akoma ne liber dhe ato veprime qe jane ne banke por qe nuk jane rregjistruar akoma ne librin e kompanise ) .. Vertetohet nese totali qe del ne fund eshte i njejte me totalin qe jep libri apo jo.. Nese jo.. Ne kemi gabuar diku. dhe duhet te bejme analizen perkatese qe te perputhet ky total..

  ps. neser do perpiqem tju fus nje shembull per ta bere sa me te kuptueshme kete ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 14-08-2006 m 16:36
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Standardet e Praktikimit Profesional t Auditimit t Brendshm

  Standardet e Atributeve (AS)

  AS1000 – Qllimi, Autoriteti, dhe Prgjegjsia
  Qllimi, autoriteti, dhe prgjegjsia e aktivitetit t auditimit t brendshm duhet t jet i prkufizuar zyrtarisht n arter.

  AS1100 – Pavarsia dhe Objektiviteti
  Aktiviteti i Auditimit t Brendshm duhet t jet i pavarur, dhe auditort e brendshm duhet t jen objektiv n punn e tyre.
  AS1110 – Pavarsia n Organizat
  Shefi Ekzekutiv i Auditimit duhet t raportoj n nivelin brenda organizats q
  lejon auditimin e brendshm ti kryej prgjegjsit e tij.
  AS1120 – Objektiviteti Individual
  Auditort e brendshm duhet t jen t paanshm, pa paragjykime, dhe t shmangin konfliktet e interesit.
  AS1130 – Pavarsia dhe Objektiviteti i Kufizuar
  Nse pavarsia dhe objektiviteti kufizohet n fakt apo dukje, detajet e kufizimit duhet ti paraqiten palve t duhura. Mnyra e paraqitjes mvaret nga kufizimi.

  AS1200 – Profienca dhe Kujdesin Profesional t Duhur
  Angazhimet duhet t bhen me profienc dhe kujdesin profesional t duhur.
  AS1210 – Profienca
  Auditort e brendshm duhet t ken dijenin, aftsit, dhe kompetencat tjera t
  Nevojshme pr ti prmbushur prgjegjsit e tyre individuale.
  AS1220 – Kujdesi Profesional i Duhur
  Auditort e brendshm duhet t ken kujdesin dhe aftsit e pritura nga nj auditor kompetent i arsyeshm. Kujdesi profesional i duhur nuk dtth. pagabueshmri apo perfeksionizm.
  AS1230 – Zhvillimi i Vazhdueshm Profesional
  Auditort e brendshm duhet t rrisin dijenin, aftsit, dhe kompetencat tjera nprmjet zhvillimit t vazhdueshm profesional.

  AS1300 – Programin e Sigurimit dhe Prmirsimit t Cilsis
  Shefi Ekzekutiv i Auditit duhet t zhvilloj dhe mbaj Programin e Sigurimit dhe Prmirsimit t Cilsis q mbulon t gjitha aspektet e aktivitetit t auditimit t brendshm dhe t monitoroj efektivitetin e tij vazhdimisht. Programi duhet t dizajnohet pr t ndihmuar aktivitetin e auditimit t brendshm n shtimin e vlerave dhe prmirsimin e operacioneve t organizats dhe t jap siguri q aktiviteti i auditimit t brendshm sht duke u br n konform me Standardet dhe Kodet e Etiks.
  AS1310 – Vlersimet e Programit t Cilsis
  Aktiviteti i auditimit t brendshm duhet t bj nj proces monitorimi dhe vlersimi t prgjithshm t efektivitetit t programit t cilsis. Procesi duhet t prfshij si vlersimet e brendshme ashtu edhe ato t jashtme.
  AS1311 – Vlersimet e Brendshme
  Vlersimet e brendshme duhet t prmbajn:
  • Rishikimet e vazhdueshme t aktivitetit t auditimit t brendshm; dhe
  • Rishikimet periodike t bra nprmjet vetvlersimit ose vlersimit nga personat tjer brenda organizats, me dijenin e praktikave t auditimit t brendshm dhe standardeve
  AS1312 – Vlersimet e Jashtme
  Vlersimet e jashtme, si rishikimet e sigurimit t cilsis, duhet t bhen s paku nj her n pes vjet nga ndonj rishikues apo ekip rishikues i kualifikuar dhe pavarur prej jasht organizats.
  AS1320 – Raportimi n Programet e Cilsis
  Shefi Ekzekutiv i Auditimit duhet ti komunikoj rezultatet e vlersimit t jashtm
  tek Bordi i Drejtorve.
  AS1330 – Prdorimi i fjalis “Auditimi i br n pajtim me Standardet”
  Auditort e brendshm inkurajohen t raportojn se aktivitetet jan “br n pajtim me Standardet e Praktikimit Profesional t Auditimit t Brendshm”. Mirpo, auditort e brendshm mund ta prdorin kt fjali vetm nse vlersimi i programit t prmirsimit t cilsis demonstron se aktiviteti i auditimit t brendshm sht br konform me standardet.
  AS1340 – Paraqitja e Nonkonformiteteve
  Edhe pse aktivitetet e auditimit t brendshm duhet t arrijn konformitetin e plot me standardet dhe auditort e brendshm me Kodin e Etiks, mund t ket raste n t cilat konformiteti i plot nuk arrihet. Kur jokonformiteti ka impakt n madhsin e prgjithshme apo operacionet e aktivitetit t auditimit t brendshm, paraqitja e tyre duhet t bhet tek menaxhert ekzekutiv dhe bordi i drejtorve.

  vazhdon me Standardet e Performances.

  PS: Probleme me formatizimin.
  Zemrushe, cfare ke shkruar ti, ka te beje me vetem nje proces te vogel praktik te auditimit te brendshem, auditimin e xhirollogarise bankare te biznesit. Mirepo auditimi i brendshem eshte shume me shume se auditimi i nje xhirollogarie bankare, lexo shkrimet e mia.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 14-08-2006 m 17:58
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Standardet e Performancs (PS)

  PS2000 Menaxhimi i Aktivitetit t Auditimit t Brendshm
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet te menaxhoj efektivisht aktivitetin e auditimit t brendshm pr t siguruar shtimin e vlerave t organizats.
  PS2010 Planifikimi
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet t bj planin e bazuar n risk pr t prcaktuar prioritetet e aktivitetit t auditimit t brendshm, q duhet t jen konsistente me qllimet e organizats.
  PS2020 Komunikimi dhe Aprovimi
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet t komunikoj planet e aktivitetit t auditit t brendshm dhe resurset e duhura, duke prfshir ndryshimet sinjifikante periodike, tek menaxhert ekzekutiv dhe tek bordi pr rishikim dhe aprovim. Shefi ekzekutiv i auditimit duhet t komunikoj edhe impaktin e kufizimeve n resurse.
  PS2030 Menaxhimi i Resurseve
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet te siguroj se resurset e auditimit t brendshm jan vrtet t nevojshme, t bollshme, dhe t shfrytzuara efektivisht pr realizimin e planit t aprovuar.
  PS2040 Rregullat dhe Procedurat
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet ti bj rregullat dhe procedurat sipas t cilave bhet aktiviteti i auditimit t brendshm.
  PS2050 Koordinimi
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet t ndaj informacionet dhe koordinoj aktivitetet me ofruesit tjer t brendshm dhe t jashtm, t shrbimeve konsultuese dhe t sigurimeve t rndsishme, pr t siguruar mbules t duhur dhe minimizim t duplikimit t angazhimeve.
  PS2060 Raportimi tek Bordi dhe Menaxhert Ekzekutiv
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet t raportoj periodikisht tek Bordi dhe menaxhert ekzekutiv pr qllimin e aktivitetit t auditimit t brendshm, autoritetin, prgjegjsin, dhe performancn n raport me planin e tij. Raportimi duhet t prfshij ekspozimet sinjifikante t riskut dhe shtjet e kontrollit, shtjet e qeverisjes/udhheqjes n korporat, dhe shtjet tjera t nevojshme apo t krkuara nga bordi dhe menaxhert ekzekutiv.

  PS2100 Natyra e Puns
  Aktiviteti i auditimit t brendshm vlerson dhe kontribuon n prmirsimin e menaxhimit t riskut, sistemit t kontrollit, dhe sistemit udhheqs/qeveriss.
  PS2110 Menaxhimi i Riskut
  Aktiviteti i auditimit t brendshm duhet t ndihmoj organizatn duke identifikuar dhe vlersuar ekspozimet sinjifikante ndaj riskut dhe t kontribuoj n prmirsimin e menaxhimit t riskut dhe sistemeve t kontrollit.
  PS2120 Kontrolli
  Aktiviteti i auditimit t brendshm duhet t ndihmoj organizatn n mbajtjen e kontrolleve efektive duke vlersuar efektivitetin dhe efiencn e tyre dhe duke br prmirsime t vazhdueshme t tyre.
  PS2130 Udhheqja/Qeverisja
  Aktiviteti i auditimit t brendshm duhet t kontribuoj n proceset udhheqse/qeverisse t organizats duke vlersuar dhe prmirsuar kto procese nprmjet t cilave (1)vlerat dhe qllimet krijohen dhe komunikohen, (2) arritja e qllimeve monitorohet, (3) prgjegjshmria sigurohet, dhe (4) vlerat kultivohen.

  PS2200 Planifikimi i Angazhimeve
  Auditort e brendshm duhet t zhvillojn dhe regjistrojn planin pr do angazhim.
  PS2201 Konsiderimet n Planifikim
  N planifikimin e angazhimeve, auditort e brendshm duhet t konsiderojn:
  Objektivat e aktivitetit q rishikohet dhe mjetet me t cilat aktiviteti kontrollon performancn.
  Risqet sinjifikante t aktivitetit, objektivat e tij, resurset, dhe operacionet e mjetet me t cilat impakti potencial mbahet n nivele t pranueshme.
  Menaxhimi i riskut t aktivitetit dhe sistemeve t kontrollit sht adekuat dhe efektiv krahasuar me kornizn e rndsishme t kontrollit apo modelin.
  Mundsit pr t br prmirsime sinjifikante n menaxhimin e riskut t aktivitetit dhe sistemeve t kontrollit.
  PS2210 Objektivat e Angazhimit
  Objektivat e angazhimit duhet ta adresojn riskun, kontrollin, dhe proceset udhheqse lidhur me aktivitetet n rishikim.
  PS2220 Madhsia e Angazhimit
  Madhsia e krijuar e angazhimit duhet t jet e duhur pr arritjen e objektivave t angazhimit.
  PS2230 Shprndarja e Resurseve t Angazhimit
  Auditort e brendshm duhet t prcaktojn resurset e nevojshme pr realizimin e objektivave t angazhimit. Numri i stafit duhet t bazohet n vlersimin e natyrs dhe kompleksitetit t seicilit angazhim, kufizimit kohor, dhe resurseve t siguruara.
  PS2240 Programi i Puns n Angazhim
  Auditort e brendshm duhet t zhvillojn programe pune q realizojn objektivat e angazhimit. Kto programe pune duhet t regjistrohen.

  PS2300 Performimi i Angazhimit
  Auditort e brendshm duhet t identifikojn , analizojn, vlersojn, dhe regjistrojn informacionet e duhura pr t ardhur te rezultatet e angazhimit.
  PS2310 Identifikimi i Informacioneve
  Auditort e brendshm duhet t identifikojn informacione t bollshme, t qndrueshme, t rndsishme, dhe t nevojshme pr t realizuar objektivat e angazhimit.
  PS2320 Analizat dhe Vlersimi
  Auditort e brendshm duhet ti bazojn konkluzionet dhe rezultatet e angazhimit n analiza dhe vlersime.
  PS2330 Regjistrimi i Informacioneve
  Auditort e brendshm duhet ti regjistrojn gjith informacionet e rndsishme pr t mbshtetur konkluzionet dhe rezultatet e angazhimit.
  PS2340 Mbikqyrja e Angazhimit
  Angazhimit duhet t mbikqyren mir pr t siguruar realizimin e objektivave, cilsin, dhe zhvillimin e ngritjen profesionale t stafit.

  PS2400 Komunikimi i Rezultateve
  Auditort e brendshm duhet ti komunikojn rezultatet me koh dhe n mnyrn e duhur.
  PS2410 Kriteriumi pr Komunikimin
  Komunikimi duhet t prfshij objektivat dhe madhsin e angazhimit sikur edhe konkluzionet e arrira, nse arrihet deri te konkluzioni.
  PS2420 Cilsia e Komunikimit
  Komunikimi duhet t jet i sakt, objektiv, i qart, konstruktiv, komplet, dhe me koh.
  PS2430 Gabimet dhe Lshimet
  Nse komunikimi final prmban gabime apo lshime sinjifikante, shefi ekzekutiv i auditimit duhet t komunikoj informacionet e korigjuara tek t gjith personat q kan pranuar komunikimin origjinal.
  PS2430 Paraqitja e Angazhimit ose Jokonformiteti me Standardet
  Kur jokonformiteti me standardet ka impakt n angazhimin specifik, komunikimi i rezultateve duhet t paraqes:
  Standardet n t cilat konformiteti nuk sht arritur
  Arsyet pr jokonformitet
  Impakti i jokonformitetit n angazhim
  PS2440 Shprndarja e Rezultateve
  Shefi ekzekutiv i auditimit duhet ti shprndaj rezultatet tek t gjith personat e duhur.

  PS2500 Progresi i Monitorimit
  Shefi ekzekutiv i euditimit duhet t krijoj dhe mbaj nj sistem pr t monitoruar shprndarjen e komunikimit t rezultateve tek menaxhert.

  PS2600 Pranimi i Riskut nga Menaxhert
  Kur shefi ekzekutiv i auditimit beson se menaxhert kan pranuar nj nivel t papranueshm risku residual pr organizatn, shefi i auditimit t brendshm duhet t diskutoj shtjen me menaxhert. Nse shtja nuk zgjidhet prap, shefi ekzekutiv i auditimit dhe menaxhert ekzekutiv duhet t raportojn shtjen tek bordi pr t zgjidhur problemin.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Pozitive, rezultatet e para antikorrupsion


  Ridvan BODE


  Duke shprehur knaqsin q marr pjes n kt analiz t puns s 6-mujorit t par t vitit n vijim, rreth veprimtaris s Auditit t Brendshm t Drejtoris s Prgjthshme t Auditimit, ministrive dhe institucioneve t tjera qendrore e atyre t pushtetit vendor, dshiroj para s gjithash t shpreh vlersimin tim dhe falenderimet e rastit pr angazhimin dhe rezultatet inkurajuese q keni arritur gjat ksaj periudhe 6-mujore.

  Pr qeverin ton, miradministrimi i fondeve publike, prmirsimi thelbsor i prdorimit me efektivitet t tyre, rrnjosja e praktikave korruptive dhe abuzive n nxjerrjen dhe shpenzimin e fondeve publike, prbn nj angazhim madhor konstant dhe me nj interes n rritje. Rritja e ndjesive t opinionit publik pr dekurajimin e korrupsionit, i vlersuar si mjaft i prhapur vitet e fundit, sht rezultat edhe i puns dhe angazhimit t kontrollorve dhe Auditit t Brendshm n t gjitha nivelet e qeverisjes. Konsiderata inkurajuese dhe vlersime pozitive pr rezultatet e para t instalimit t nj fronti antikorrupsion nn qeverisjen e re, vijn edhe nga institucione ndrkombtare q asistojn progresin e reformave n vendin ton. Kto jan thjesht ftesa pr nj pun m intensive dhe m t kualifikuar pr t gjitha strukturat tona. Praktikat korruptive t konsoliduara prej vitesh jan ngado t pranishme dhe vigjlojn pr t prfituar nga momenti dhe shprqndrimi i organeve t kontrollit pr t rimarr edhe nj her terrenin q po humbasin do dit.

  Objektivi yn kryesor pr 6-mujorin e par n fushn e kontrollit t brendshm konsistonte n intensifikimin e prgjithshm t puns dhe arritjen e rezultateve konkrete n goditjen e korrupsionit n prdorimin e fondeve publike, n dominimin e evazionit fiskal dhe informalitetit t ekonomis, n bllokimin dhe minimizimin e trafiqeve kriminale dhe n trsi n vendosjen e rregullit dhe disiplins ligjore n prdorimin e fondeve publike.

  Pa dashur t listoj arritjet e dikastereve t ndryshme n kto fusha, ka nuk sht objekt i ksaj analize, m lejoni q n mnyr rezultative t ilustroja disa nga aspektet e prmirsuara t puns suaj:

  -t ardhurat fiskale n buxhet pr 6-mujorin e par ishin rreth 17% m t larta, n krahasim me te njjtn periudh t nj viti m par dhe me nj tejkalim t dukshm, n krahasim me programin, ka oi n miratimin n Kuvend t nj buxheti suplementar prej afro 200 milion USD;

  -numri i bizneseve t regjistruara sht rritur me 14 mij dhe kontrabanda e mallrave t akcizs sht dominuar dukshm, duke zhdoganuar m shum se nj vit m par 60-70% cigare dhe kafe;

  -shpenzimet pr funksionimin e administrats qendrore jan ulur me 23%, n krahasim me nj vit m par dhe po n t njjtin nivel jan ulur kostot e shrbimeve apo investimeve publike, etj.

  Por, nga ana tjetr, ne duhet t pranojm se prpjekjet tona pr t shtrir mbretrimin e ligjit n hapsirat gri t informalitetit e t dominuara nga korrupsioni, jo gjithmon kan qen t suksesshme. Frekuenca e hasjes s ktyre fenomeneve sht ende e lart. Individ apo grupe t caktuara, t msuara gjat me prfitimet e paligjshme, nuk heqin dor kollaj nga praktikat e prfitimit antiligjor t 16, 20 apo 36 pagave shprblim brenda nj viti, t hasura n disa nga kontrollet tuaja. T msuarit me prfitime prmes tenderave dhe q kan humbur parajsn e tyre, ojn n dshtim t njpasnjshm, shpesh pa arsye t bazuara ligjore, tenderat duke rezikuar realizimin e investimeve apo duke shtyr afatet e tyre.

  Dy kan qen drejtimet kryesore, t cilat do t na mundsonin ndryshmin e praktikave tradicionale t drejtorive t Auditit n ministrit dhe n t gjitha institucionet publike:

  S pari, intensifikimi i kontrolleve dhe mbajtja nn vzhgim t rrept t mnyrs dhe praktikave t nxjerrjes s t ardhurave dhe shpenzimit t tyre nga prdoruesit e buxhetit.

  N kt drejtim, gjat periudhs 6-mujore jan audituar 1.739 objekte ose 83,7% e totalit t objekteve nga 2777 auditime t realizuara gjat gjith vitit 2005, n t cilat jan zbuluar rreth 1.7 miliard lek shkelje me dm ekonomik. Pr t kuptuar efektin e mbshtetjes s qeveris dhe "prkthimit" t saj nga audituesit, mjafton t themi se n vitin 2005 zbulimet ishin vetm 1.4 miliard lek, ose pr 3-mujorin e par, koh n t ciln u b edhe ballafaqimi i par me problematikat e ksaj strukture, zbulimet ishin vetm 421.6 milion lek ritme, t cilat do t onin n t njjtin rezultat sa ai i vitit 2005. Struktura e zbulimeve sht si vijon:

  -Shmangia prej detyrimeve fiskale e doganore, mosvjelja n prputhje me krkesat ligjore e tatimit mbi t ardhurat dhe atij n burim prbjn 1.1 miliard lek ose rreth 65,5% t dmeve t zbuluara;

  -Mungesat dhe dmet materiale e monetare t zbuluara n kt gjashtmujor jan 140,2 milion lek,

  -Shkeljet me dm t disiplins financiare pr periudhn gjashtmujore jan 419 milion lek dhe pr 393 milion lek sht prcaktuar prgjegjsia.

  -Vlera e tenderave me shkelje t procedurave ligjore t zbuluara gjat ktij gjashtmujori, sht 145.6 milion lek.

  Krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar jan kryer mesatarisht m shum 12% auditime pr do punonjs. Me nj personel sa 64% e vitit t kaluar jan zbuluar 35,9% raste m shum. Nse n gjasht mujorin e par t vitit kaluar u zbuluan 999 mij lek pr auditim ose 2.935 mij lek pr punonjs, n gjashtmujorin e ktij viti u zbuluan 1,899 mij lek ose rreth 2 her m shum se n t njjtn periudh t vitit kaluar pr do auditim, dhe 6,353 mij lek pr punonjs, ose 2,5 her m shum se e njjta periudh e vitit t kaluar.

  Prmirsim ka edhe puna pr respektimin e objektivit, pr t mundsuar kontrollin e do njsie t administrats publike e t institucioneve e ndrmarrjeve t varsis, t paktn nj her n do dy vjet.

  S dyti, rritja e fuqis goditse dhe qndrimit rigoroz ligjor prball rasteve t konstatuara dhe shkeljeve t vrtetuara.

  Nga analiza e br rreth materialeve t kontrollit t raportuara nga njsit e Auditit t Brendshm n t gjitha nivelet, pr 6-mujorin e par vrtetohet se nga 1.7 miliard lek shkelje me dm ekonomik, sht prcaktuar prgjegjsia pr 1.64 miliard lek ose 97,2% t zbulimeve me dm, ku jan identifikuar 19.355 persona e subjekte si prgjegjs pr dmet e shkaktuara. Gjithashtu, sht krkuar zhdmtim pr 83,2% t shums s "mungesave e dmeve" n vlerat materiale e monetare pr 93,8% t "shkeljeve t disiplins financiare" dhe pr 100% t "evazionit fiskal e doganor" t zbuluar.

  Jan krkuar masa disiplinore pr 838 persona, nga t cilat jan miratuar nga organet e kompetencs 737 masa t propozuara.

  Gjat ksaj periudhe jan br 21 denoncime pr ndjekje penale t 53 personave e subjekteve, nga t cilt 11 jan drejtues dhe sipas raportimeve t strukturave t auditimit, shtjet jan n proces hetimi.

  Prmirsimi i akteve ligjore n fushn e Auditit t Brendshm dhe aspekteve strukturore administrative t organeve t Auiditi t Brendshm, ka qen nj drejtim tjetr i puns son n gjashtmujorin q lam pas.

  Pr t rritur efektivitetin e puns s strukturave t Auditit t Brendshm dhe prmirsuar administrimin e fondeve publike, sht ndjer nevoja e prmirsimeve t thella ligjore dhe akteve nnligjore, t cilat n trsi duhet pranuar se jan jo adekuate dhe t pamjaftueshm pr t arritur standardet e krkuara. Gjat ksaj periudhe prfundoi drafti i prmirsuar i Ligjit "pr Auditin e Brendshm publik", draft i cili tashm sht n diskutim publik dhe s afrmi do t'i nnshtrohet procesit ligjvns n parlament. Krahas tij, manuali i procedurave t auditimit psoi prshtatje dhe prmirsime t qensishme. Vendime t tjera t rndsishme jan marr nga qeveria pr t forcuar rigorozitetin ligjor dhe uniformuar rregullat n prdorimin e fondeve publike t tilla si prdorimi i t ardhurave dytsore nga institucionet, rregullimi ligjor i hierarkis s pagave dhe shprblimeve, prmirsimi i akteve nnligjore pr prokurimet publike etj.

  Akte t rndsishme ligjore n proces diskutimi do t krijojn m shum mundsi pr t fuqizuar m tej kuadrin ligjor n veprim dhe pr t rregulluar m mir e pa ekuivok prdorimin e fondeve publike dhe funksionimin ligjor t ekonomis n trsi. Ligjet q do t miratohen brenda ktij viti si ai organik i buxhetit, i prokurimeve publike, i koncesioneve, i kontrollit dhe administrimit fiskal si dhe manualet e tyre, do t jen nj mundsi m shum n dispozicion t Auditit t Brendshm pr t prmirsuar rrnjsisht qeverisjen n t gjitha nivelet e saj.

  N vazhdim t skemave t prfitimeve, DPAB sht prfshir n krijimin e nj database t strukturave t bordeve, komiteteve, komisioneve dhe kshillave t drejtimit, ku gjithashtu evidentohen problematika shum serioze dhe q do t prezantohen n vijim nga Drejtori i Prgjithshm.

  Gjithashtu, dua t veoj n vazhdim prmirsimin e strukturave t sistemit t Auditit n prgjithsi dhe DPAB n veanti. Kjo e fundit, tashm do t ket dy drejtori dhe nj numr prej 22 npunsish, kurse strukturat e institucioneve me ndryshimet e propozuara vijn n t njjtin nivel q ishin n vitin 2005. S fundi, n vijim t mbshtetjes dhe vlersimit pr kto struktura, sht edhe nisma e marr pr nj rritje mesatarisht prej 25% t trajtimi ekonomik pr kontrollort e brendshm.

  Prpara se t ftoj drejtorin e Prgjithshm pr t paraqitur n mnyr t detajuar rezultatet e kontrolleve 6-mujore, problematikn dhe arritjet sipas institucioneve, dshiroj t nnvizoj edhe nj her se prballja me fenomenet e korrupsionit, informalitetit, trafikimit e kontrabandimit, shprdorimit financiar e abuzimit me fondet publike, si dhe prmirsimi n trsi i standardeve t qeverisjes dhe funksionimit t shtetit ligjor, objekte kto t puns suaj, mbeten pr qeverin nj sfid e prhershme. Rezultatet e arritura jan thjesht nj fillim inkurajues dhe aspak kurorzim i nj siprmarrjeje t vshtir. Objektivat q do t caktojm sot pr 6-mujorin e dyt dhe angazhimi yn i prditshm pr arritjen e tyre do t jen prcaktuese pr fatet e ksaj prballjeje n vijimsi. Un ju ftoj t gjithve pr t rritur impenjimin tuaj dhe pr m shum rezultate n misionin tuaj t vyer.

  (*) Fjala e ministrit t Financave n analizn e veprimtaris s strukturave t Auditit t Brendshm pr 6-mujorin e par t vitit 2006

  marre nga Rilindja Demokratike
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 26-08-2006 m 05:43
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Publikohet raporti i Auditit pr periudhn 2003-2005. Dmet financiare shkojn n 1.7 milion lek


  Ndshkime financiare dhe ligjore pr abuzuesit  Drejtoria e Prgjithshme e Auditit t Brendshm publikoi dje rezultatet e kontrolleve t ushtruara gjasht muajt e fundit n veprimtarin financiare t institucioneve shtetrore. Analizat dhe kontrollet q prfshijn periudhn 2003-2005 kan nxjerr n pah shifra alarmante t abuzimeve q jan kryer me fondet publike gjat qeverisjes socialiste, nnvizoi drejtori i Auditit, Pajtim Shehu. Prmes shifrave, ai tha se jan audituar 684 objekte ose 92 pr qind e auditimeve t programuara pr 6-mujorin e par, ku 70,8% ishin auditime t plota, 100,9% auditime tematike dhe mbikqyrje n masn 137,5%, si dhe jan kryer 94 verifikime.

  "Nga t gjitha strukturat e auditimit sht br prpjekje pr respektimin e frekuencave t auditimit. Nga 2.075 objekte gjithsej, jan programuar pr t'u audituar gjat ktij viti 1.739 objekte ose 83,7% e totalit t objekteve, gj q flet pr angazhimin e tyre pr t audituar objektet n nj koh n m pak se dy vjet, mbshtetur n riskun q paraqesin pr ekonomin", theksoi Shehu. N raportimin e shkeljeve t evidentuara, Shehu tha se dmi financiar gjat periudhs qeverisse 2004-2005 arrin n vlern e 1.7 milion lekve, duke pohuar faktin se pr 1.6 milion lek vler t abuzimeve financiare jan prcaktuar prgjegjsit. "Gjat ksaj periudhe jan zbuluar gjithsej 1.684 milion lek shkelje me dm ekonomik, nga t cilat pr 1.636 milion lek ose 97,2% t zbulimeve me dm sht prcaktuar prgjegjsia, jan identifikuar 19.355 persona e subjekte si prgjegjs pr dmet e shkaktuara", tha Shehu.

  "Dmet ekonomike t zbuluara, krahasuar me t njjtn periudh t vitit t kaluar, jan rritur 35,9%. Ndrkoh puna, cilsia dhe forca zbuluese e strukturave t auditimit sht rritur. Si u cilsua m sipr, prcaktimi i prgjegjsis pr dmet e zbuluara sht 97,2%, nga 93,7% q u arrit n t njjtn periudh t vitit t kaluar. Gjithashtu, vlersojm se shkeljet dhe dmet, t cilat jan mjaft t larta, vijn nga fakti se sistemi i kontrollit t brendshm financiar publik nuk ka funksionuar rregullisht", nnvizoi Shehu.


  Abuzimet m t mdha, n doganat dhe tatimet


  Dmet e shkaktuara vijn kryesisht nga keqadministrimi dhe keqmenaxhimi i fondeve buxhetore e publike. Raporti pohon 65.5% e dmeve vijn nga shmangia e detyrimeve fiskale e doganore dhe mosvjelja e tatimit mbi t ardhurat. Gjat kontrollit t ushtruar jan konstatuar abuzime me dm financiar edhe n sektor t tjer, ku n KESH, pr vitin 2005, dmi financiar arrin n vlern e 13 milion lekve. M pas, Shehu, n pasqyrimin e t dhnave, ka konktretizuar dmet e konstatuara n sektort e kontrolluar. "Shmangia prej detyrimeve fiskale e doganore, mosvjelja n prputhje me krkesat ligjore t tatimit mbi t ardhurat dhe atij n burim, prbjn 1.103 milion lek ose rreth 65,5% t dmeve t zbuluara", tha Shehu.

  M pas, n publikimin e t dhnave rezulton se abuzime pr vitin 2004-2005 jan konstatuar dhe n Ministrin e Transporteve dhe institucionet e linjs, ku konkretisht "nga Drejtoria e Auditimit n Ministrin e Punve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacioneve jan zbuluar n sistemin e ktij dikasteri 662,2 milion lek. N subjektet e sistemit t Ministris s Punve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacionit jan zbuluar 70,8 milion lek dm, t cilat kryesisht jan n sh.a Ujsjellsin Elbasan, n Albtelekom sh.a, n Posta Shqiptare sh.a, n Enti Kombtar i Banesave ", konkretizoi Shehu.

  "Nga strukturat e sistemit t Ministris s Financave jan zbuluar 78,4 milion lek dme, prej t cilave 14,9 milion lek nga DPAB, ku pothuajse t gjitha n Institutin Sizmiologjik Tiran, nga keqinterpretimi i VKM nr. 424, t dats 9 korrik 1998 "Pr t ardhurat dytsore". Nga Drejtoria e Auditimit jan zbuluar 6,4 milion lek, kryesisht n Agjensin e Trajtimit t Kredive Tiran, 55,5 milion lek nga Drejtoria e Prgjithshme e Tatimeve", tha Shehu.


  Dmi n Ministrin e Energjitiks arrin n 140 milion lek


  Mungesat dhe dmet materiale e monetare t zbuluara, kan qen tematik e kontrollit t ushtruar n kt gjashtmujor, ku dmi financiar arrin n vlern e 140.2 milion lek. Drejtori i Prgjithshm i Auditit t Brendshm, Shehu, njoftoi se 96,6 milion lek t dmit financiar nga mungesa dhe dmet materiale e monetare jan n sistemin e Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks. M pas, Shehu shtoi se n Ministrin e Energjitiks jan konstatuar shkelje n 419 milion lek dhe pr 393 milion lek sht prcaktuar prgjegjsia. Dmet n kt z jan zbuluar nga t gjitha strukturat e Auditimit. "N subjektet e sistemit t Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks jan zbuluar 40 milion lek dme. 20,4 milion lek jan zbuluar nga Drejtoria e Auditimit n ministri dhe 19,6 milion nga struktuat e Auditimit n strukturat vartse, nga t cilat 13,1 milion lek vetm n KESH-sh.a", nnvizoi Shehu.

  Abuzime jan konstatuar dhe n Ministrin e Brendshme, n sistemin arsimor dhe Ministrin e Jashtme. Sipas drejtorit Shehu, n pasqyrimin e abuzimeve sht specifikuar se "strukturat e Auditimit n Ministrin e Brendshme dhe n prefektura kan zbuluar 66,2 milion dm ekonomik kryesisht n fushn e pagave, shpenzimeve pr dieta si dhe n fushn e prokurimeve dhe t investimeve. Dmet kryesisht jan zbuluar n prefekturat Elbasan, Vlor dhe n Bashkin Gramsh", u shpreh Shehu. M pas, ai shtoi se shkeljet me dm n sistemin e Arsimit dhe Shkencs jan 23,9 milion lek. Dhe n strukturat e ktij sistemi dmet jan krijuar n fushn e pagave, veanrisht t shprblimeve, investimeve, prokurimeve, blerjet e vogla. Ndrkaq, n sistemin e Ministris s Jashtme jan zbuluar 15,4 milion lek dme, prej t cilave n Ambasadn e Budapestit 9,7 milion lek, n at t Uashingtonit 4,3 milion lek, n Bern afrsisht 1 milion lek, etj.


  Denoncohen 77 zyrtar t lart t qeverive socialiste


  Prve kontrollit t ushtruar, Drejtoria e Prgjithshme e Auditit ka prcaktuar prgjegjsit dhe masa administrative e disiplinore pr shkeljet dhe dmet. N zbulimet e gjashtmujorit t par, nga strukturat e Auditimit jan prcaktuar prgjegjsit pr 97,2% t dmeve t shkaktuara dhe sht krkuar zhdmtimi nga shkaktart. Po sipas Shehut, sht krkuar zhdmtim pr 83,2% t shums s "mungesave e dmeve" n vlerat materiale e monetare pr 93,8% t "shkeljeve t disiplins financiare" dhe pr 100% t "evazionit fiskal e doganor" t zbuluar. Jan krkuar masa disiplinore pr 838 persona, ku pr 737 masa t propozuara jan miratuar, ndr t cilt 77 jan drejtues.

  M konkretisht, nga strukturat e Auditimit t Ministris s Financave jan krkuar 273 masa disiplinore, prej t cilave 61 largime nga puna, 13 gjoba me vler 840 mij lek, si dhe jan br 4 kallzime penale pr 15 persona. Sipas Shehut, nga strukturat e Auditimit t Ministris s Punve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacioneve jan propozuar 201 masa disiplinore, prej t cilave 38 largime nga puna, 11 gjoba me 615 mij lek, 3 kallzime penale pr 3 persona. Nga strukturat e Auditimit t Ministris s Brendshme jan propozuar 168 masa disiplinore, prej t cilave 9 largime nga puna, 201 gjoba me 7,543 mij lek. N sistemin e Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks, nga strukturat e Auditimit jan krkuar 99 masa disiplinore, prej t cilave 11 largime nga puna, 30 gjoba me 1.493 mij lek, jan br 5 kallzime penale pr 15 persona.

  Kreu i Drejtoris s Prgjithshme t Auditit shtoi se "prve krkess pr zhdmtim, strukturat e Auditimit i kan kushtuar vmendje prcaktimit t prgjegjsive penale pr personat apo subjektet prgjegjse pr dmet e shkaktuara. Gjat ksaj periudhe jan br 21 denoncime pr ndjekje penale t 53 personave e subjekteve, t cilat sipas raportimeve t strukturave t Auditimit, shtjet jan n proces hetimi. Nga raportimet e dikastereve jan propozuar 2.819 masa dhe rekomandime, nga t cilat jan vlersuar e pranuar 2.745 ose 97,4% e tyre", prfundoi Shehu.

  Dorina Azo


  marre nga Rilindja Demokratike
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Tema t Ngjashme

 1. Ministrat e brendshm dhe fati i tyre!
  Nga Agim Doi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 17-05-2009, 07:24
 2. Miratohet n kuvend ligji pr auditimin e brendshm
  Nga Zemrushja n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-04-2007, 22:25
 3. lirimi i Fryms
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55
 4. Problem me Rrjetin Lokal te Brendshem.
  Nga kacaku basket n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 15-05-2005, 00:49
 5. Shn Justini: Misioni i brendshm i Kishs son
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-09-2004, 06:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •