moda e flokeve - makineria

Ishte nj artizan gjerman n vitin 1906, ai q krijoi makinn e mods


100 vite permanent, flokt prmbushin shijet tuaja

Kush dshiron t duket e bukur duhet t vuaj paksa. Kjo moto e pavdekshme prshkruan ende sot dhimbjet e prjetshme t joshjes femrore. 100 vjet m par do t lindte revolucioni estetik i kohs moderne. Nj revolucion q mban vuln Made in Germany. Jemi duke folur pr permanentin, artin q i lejon parukiert ta bjn t pavdekshme bukurin femrore, ose t paktn ti zgjasin jetn. Ka qen pikrisht viti 1906, kur artizani Karl Nessler, bir i nj kpucari nga Todtnau, shpiku teknikn pr t zgjatur bukurin e koks femrore. Ndalo, je i bukur, shkruante Gte n veprn e tij t njohur Fausti, duke i dhn z ndrrs s prjetshme t njerzimit, bukuris q duhet t lulzoj, qoft kjo edhe n kmbim t nj marrveshjeje me djallin. Dhe ndoshta pikrisht pr kt ndrr dhe letrsin e vendit t tij mendoi Herr Nessler, ndrsa studionte teknikn e vshtir t krehjes s flokve t drejt, apo kaurrel te zonjat me shije. N Londr, n vitin 1906, Nessler prezantoi pr t parn her shpikjen e tij. Dauerwelle, kshtu thuhet edhe sot n gjermanisht. Nj modifikim floksh q reziston gjat. Tuba t prdredhur, prreth t cilve rrotulloheshin flokt e zonjave t shoqris s lart, duke i ln m pas pr or t tra n temperatura t nxehta, n pak centimetra larg lkurs. Tortura apo do gj tjetr n emr t bukuris. Nj revolucion pr estetikn n nj epok q ndrronte mjete t mrekullueshme dhe progresive: borgjezia e ushqyer nga letrsia franceze zhytej n knaqsit e konsumit, ndrkoh q n Evrop tregon Stefan Cvajg as Bota e djeshme dhe as proletart nuk i jepnin rndsi dekorit. Bhet fjal pr nj epok n t ciln shndeti dhe bukuria q nga aspirina te kremi Nivea flisnin gjermanisht. Kshtu pra u jepet lamtumira parukeve groteske, sepse flokt origjinale u kthyen n joshs. Permanenti pushtoi botn. M von, pas katastrofs s madhe, Lufts s Par Botrore u kthye n instrument zbavits. Amerika e Charleston, Gjermania vitale e Republiks s Vajmarit, Parisi i pak kohve prpara frontit popullor. Ishin Marlene Dietrich dhe Greta Garbo q lanuan botn e permanentit, t imituara m pas nga miliona femra n t gjith perndimin q ndodhej n kriz. N vitet 20 Amerika perfeksionoi shpikjen evropiane, duke shpikur teknika pr nj permanent m t shpejt. Dauerwelle kishte qen simbol i femrave gjermane dhe atyre evropiane n prgjithsi gjat viteve 30, koh n t ciln Evropa borgjeze vraponte n mnyr t pavetdijshme drejt luftrave nazifashiste. Vetm me lirin, ushtart e Rooseveltit dhe t Trumanit do t sillnin permanentin e ftoht dhe pa dhimbje. Ishte kjo arma sekrete e divave t reja q nga Sophia Loren te Brigitte Bardot, Marylin, Ingrid Thulin Ingmar Bergman, Cathrine Deneuve, etj. Sot permanenti duket se e ka humbur disi shklqimin midis prerjeve ultra t shkurtra, kasketave dhe transplantit t flokve, si dhe me krehjet ultra t drejta si Naomi Campbell, Kate Moss, apo Elle McPherson. E megjithat modeli qndron dhe sht krijuar rastsisht nj shekull m par nga djali i ndrojtur i nj kpucari gjerman.Origjina
N kohrat e Luigjit XIV pr permanentin e flokve prdorej nj sistem i aplikuar te paruket. Flokt rrotulloheshin rreth cilindrave t mbajtur n uj t nxeht pr tre or.

Procedura
Ondet bhen direkt n flok. Fijet e flokve jan t rrotulluara n bigudina metalike t vendosura n furr n temperaturn 140-150 grad celsius.

Nxehtsia
Esht nj metod shum agresive tashm e kaluar. Zakonisht parukiert aplikonin n flok nj substanc si karbonati i sodiumit me sulfit dhe m pas bigudinat n 180-200 grad celsius.

T ftohtit
Teknika n t ftoht eviton nxehtsin e jashtzakonshme duke preferuar temperaturn e ambientit. Flokt prgatiten me solucion dhe m pas rrotullohen n bigudina q fiksohen me an t nj lngu.

Panorama