Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Shndeti fmijror

  Shum faktor ndikojn n rritjen e fmijs duke e prfshir ktu edhe trashgimi n , ushqimin dhe gjendjen shndetsore. Mund t vlersohet n shum mnyra. Nse ushqimi sht adekuat dhe nse nuk ekziston ndonj smundje kronike shumica e fmijve arrijn rritje dhe zhvillim normal.

  Bebet

  Bebet dhe fmijt zakonisht nuk rriten n mnyr ideale t barabart-ata kan tendenc t rriten n periudha. Te ata ndryshim n lartsi dhe pesh shfaqet pr koh t shkurt. Viti i par i jets sht periudha e rritjes m t shpejt. Mesatarisht n vitin e par, bebe e lindur me 3.2 kg do ta trefishoj peshn dhe do t peshoj rreth 10 kg.

  Fmijt e vegjl

  N vitin e dyt normal rritja ngadalsohet, fmija mesatarisht shton n pesh nga 2-3 kg do vit t ardhshm deri n majn e madhe t dyt q ndodh n pubertet.

  Metodat pr vlersimin e rritjes

  Ekzistojn mnyra t ndryshme q t vlersohet rritja t fmijt dhe adoleshentt. M shpesh prdoren kto :

  • Matjet themelore q prfshijn peshn , lartsin dhe madhsin e koks.
  • Vlersimi i prmbajtjes trupore, si sht indi dhjamor dhe masa muskulare.
  • Njehsimi i BMI (body mass index)
  • Krahasimi me standardet-duke i shfrytzuar vijat e rritjes dhe hartat e rritjes, t cilat mundsojn matjet t interpretohen objektivisht.


  Vlersimi i prmbajtjes trupore

  Prfshin disa matje ekzakte si sht prcaktimi i indit dhjamor dhe mass muskulore. Ato jan matje t shtrenjta, t komplikuara dhe q realizohen me vshtirsi. Zakonisht shfrytzohen n hulumtimet mjeksore.

  Indeksi i mass trupore (BMI)

  Prcaktimi i BMI sht mnyra m e shpesht q t vlersohet se nj i rritur a sht nn peshn normale pr t, me pesh normale, ose mbi peshn normale. Ky sht nj numr q e interpreton peshn n relacion me lartsin e atij personi. Njehsohet ashtu q pjestohet pesha e shprehur n kilogram me lartsin e shprehur n metra katror.

  BMI te fmijt dhe adoleshentt

  Nse BMI sht prej 20-25 ather llogaritet si pesh e shndosh. Kjo vlen pr t rriturit por, nuk vlen pr fmijt. Te t rriturit, rritja ka mbaruar dhe nse BMI sht m e lart kjo tregon se sasia e indit dhjamor sht e zmadhuar. Fmijt rriten dhe te ata sasia e indit dhjamor ndryshon tr kohn si edhe BMI i tyre. P.sh., ky indeks sht m i vogl gjat moshs parashkollore e pastaj rritet deri n pubertet dhe deri n periudhn e t rriturit.

  Vijat standarde dhe hartat e rritjes

  Kto harta shfrytzohen pr vlersimin e rritjes te fmij t . Ato jan fituar nga hulumtime t mdha mbi popullatn dhe e pasqyrojn diapazonin normal t lartsis dhe t peshs, pr popullatn e dhn, n cilndo mosh, deri n periudhn e t rriturit. N vendin ton shfrytzohen harta internacionale t rritjes, t cilat jan prpunuar n baz t hulumtimeve mbi popullatat nga m shum shtete t ndryshme.

  Kur t drejtoheni te mjeku?

  Nse jeni t brengosur rreth rritjes s fmijs tuaj ose nse keni fardo pyetje dhe paqartsi n lidhje me kt.

  Ku t drejtoheni pr ndihm?

  • Pediatrit tuaj
  • Klinika e Pediatris-Ambulanca Endokrinologjike
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Zhvillimi i fmijs 1-3 Muaj

  Zhvillimi social dhe emocional

  Nga vet lindja, t porsalindurit fillojn t komunikojn dhe t'ju drgojn sinjale pas t cilave duhet t kuptoni se ata jan t lodhur ose t uritur apo prkundrazi, jan t disponuar pr loj. Ata vazhdimisht msojn dhe zhvillohen, ndrsa prindrit e kan pr detyr t ndihmojn q kto procese t zhvillohen pa pengesa. Duke u kujdesur pr beben tuaj ju do t msoni t'i identifikoni shenjat e saj (gjuhn e bebeve). Nse nuk i njihni dhe nuk u prgjigjeni ktyre sinjaleve, fmija reagon me t qarr. T porsalindurit nuk e kuptojn q jan persona t veant. Nuk din se kush i ushqen dhe kush u ndihmon kur qajn. Qeshin q nga java 5-7 ndrsa q eshin n z rreth muajit t tret. Shumica e bebeve para se t mbushin tre muaj qajn shum, sidomos pasdite dhe n mbrmje. Mos e shkundni pr ta qetsuar pasi q mund ta lndoni.

  T dgjuarit dhe t parit

  T porsalindurit kan dgjim t zhvilluar, ata dgjojn tinguj edhe para se t lindin. E kthejn kokn nga ana prej nga vjen zri. Muskujt e syve te ata, nuk jan t zhvilluar mjaftueshm edhe pse ata shohin (sidomos me sy gjysm t mbyllura), kshtu q nuk mund t'i organizojn fotografit vizuele n forma me kuptim. I trheq drita e fort, ngjyrat e forta . Diku nga java e gjasht syt lvizin s bashku. Objekti i par q e njeh sht fytyra e nns. Gjat tre muajve t par, ata fillojn t njohin disa fytyra t veanta dhe sende (p.sh. lodrn e tyre).

  Zhvillimi fizik

  Tet javt e para foshnjat nuk kan kontroll n lvizjet dhe aktiviteti i tyre fizik sht refleksivi pavullnetshm: ata e lvizin trupin kur zgjohen; por ata ende nuk dijn si t veprojn q me qllim ta lvizin ndonj pjes t trupit. Prezent jan reflekset primitive refleksi i t thithurit, i lakmis, i t kapurit. Rreth javs s tet msojn ta lvizin kokn derisa jan t shtrir n bark. N muajin e tret i zbulojn duart dhe shputat e veta dhe i vshtrojn ato se si lvizin n ajr, fillojn t'i lvizin grushtat drejt fytyrs suaj ose drejt ndonj objekt t cilin duan ta prekin.

  T folurit dhe gjuha

  Pr t porsalindurin mnyra e vetme pr t komunikuar sht t qarit. E rndsishme sht q t'i prgjigjeni sa m hert, q ta kuptoj se ju jeni aty pr t. Diku rreth 7-8 javsh fillojn ta zbulojn zrin e tyre dhe fillojn t gugasin dhe t prodhojn tinguj me zanore. Rreth javs s tet dgjojn derisa u flisni, pastaj u prgjigjen me tinguj t caktuar sikur flisni.

  Si ta nxisni zhvillimin e fmijs?

  Prkrahni zhvillimin e bebes tuaj me aktivitetet q vijojn: Bni nj lodr mobile dhe e lidhni mbi krevatin q ta shoh. Ledhatojeni beben, i flitni ndjeshm dhe shfrytzojeni emrin e saj, i lshoni muzik, i kndoni, mbajeni m shum n dor, le t'ju shoh n fytyr derisa i flisni, e luhatni.

  Shenja q sugjerojn penges n zhvillimin e fmijs

  T gjith fmijt jan t ndryshm dhe zhvillohen me shpejtsi t ndryshme, kshtu q nse fmija juaj nuk i bn gjrat e lartprmendura, nuk do t thot se sht i smur. Megjithat nse fmija juaj dallohet shum nga fmijt tjer, ose jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose u duket se ngec krkoni ndihm nga profesionisti (pediatr). Shenjat q sugjerojn q ndoshta vrtet bhet fjal pr pengs n zhvillim jan:


  • Trupin e ka jozakonshm t plogsht apo t shtangur.
  • Dora apo kmba e njrs an dallon n krahasim me ann tjetr n tonusin muskular.
  • Gishtat e dors gjithmon jan t mbledhura n grusht.
  • Deri n muajin e dyt tret nuk i sheh personat rreth vehtes.
  • Nuk bn gu-gu .
  • Thithja e gjirit sht e kompromituar.
  • Periudha t gjata t t qarit dhe vshtirsi t mdha q t qetsohet.
  • Fmija sht jozakonshm i urt dhe i qet.
  • Ku t drejtoheni pr ndihm


  Pediatri juaj.
  • Infermierja e patronazhit .
  • Klinika e Pediatris Ambulanca Konsultative e Neonatologjis


  Zhvillimi i fmijs 3-6 muaj

  N mosh prej tre muajsh shumica e prindrve knaqen me fmijn e tyre. Ai ve m i ka kaluar t shumtn e proceseve t adaptimit, karakteristike pr priudhn e t porsalindurit. Foshnja juaj sht nj qnie sociale e cila knaqet q sht me ju, ndrsa ju jeni msuar t'i kuptoni porosit e saj dhe t prgjigjeni ashtu si duhet.

  Zhvillimi social dhe emocional

  Fmija juaj tashm e ka msuar q ju jeni personi q m shpesh ia plotson nevojat, por ende s'e kupton q ju jeni person m vehte. Kur mbush katr muaj knaqet n kontakte dhe n biseda, qesh n z dhe brtet nga knaqsia, shqelmon me kmb, do njerz rreth tij, interesohet pr rrethin dhe pr aktivitete t ndryshme.

  Zhvillimi motorik

  Fmija juaj fillon t'i kontrolloj pjest e trupit. Mir sht ta lini nj koh t caktuar t shtrir n bark, gjat s cils i luan duart dhe kmbt. Kshtu i forcon muskujt dhe kjo gj ndihmon t aftsohet pr aktivitetin e ardhshm-zvarritjen. Katr muajsh mund ta ngrej kokn dhe krahrorin kur sht i shtrir n bark. N kt pozit lviz (bn lvizje) me kmbt dhe duart. Tre-katr muajsh luan me gishtat. Mund t mbaj sende pr koh t shkurt. Mundet me dorn sendet t'i afroj gjer te goja. Gjasht muajsh fmija mund t kthehet prej barkas n shpin. Nse e vendosni n pozit t ulur rrzohet.

  T dgjuarit dhe t pamurit

  Tingujt dhe fotografit i bhen m t qarta dhe m t definuara. E rndsishme sht t lejoni t hulumtoj, prandaj i jepni koh ta analizoj detajisht sendin q e sheh dhe i ndihmoni t koncentrohet. Fmija ndjek me shiqim, sheh nga nj send n tjetr dhe mund t fokusohet n objekte t vogla. E teston percepcionin e tij n at mnyr q i kap dhe i fut n goj sendet q i sheh. Njeh zra dhe e kthen kokn n at drejtim.

  Gjuha dhe t folurit

  Prodhon m shum tinguj t ndryshm dhe tregon interes si punon goja juaj dhe si i prodhoni tingujt. sht shum e rndsishme t bisedoni me t. Kur fmija juaj do t prodhoj tingull, e prsritni pas tij, ashtu edhe ai do t kuptoj far tingulli ka prodhuar. Ia tregoni gjuhn dhe ushtroni s bashku p.sh. po. N kt mosh fmija gugat dhe lshon zra nga fyti dhe e kthen kokn nga zrat.

  Si ta nxisni zhvillimin e tij?

  I flisni fmijs shum, bni grimasa t ndryshme, i kndoni kng. E vini barkas n dysheme q t luaj pr nj koh t caktuar. E lini t xhveshur n dysheme dhe i lejoni t shqelmoj. Vendosni sende me ngjyra t forta q t'i shoh, n distanc q t mund edhe t'i prek, dhe i thoni q t'i pre. Siguroni m shum sende (lodra) me t cilat mund t luaj dhe i ndrroni shpesh ose i lvizni n pozita t ndryshme, kshtu q t ket dika tjetr pr t par. I vendosni lodrat afr q t mund t'i shoh, t'i prek dhe t provoj t'i shtyj.

  Shenja q sugjerojn pr penges n zhvillimin

  Fmijt jan t ndryshm dhe zhvillohen me shpejtsi t ndryshme, kshtu q nse fmija juaj nuk mund t'i bj t gjitha gjrat q jan t prmendura m lart ndoshta sht ashtu pasi q n moment sht i zn me zhvillimin e ndonj pjese tjetr t msimit. Megjithat, nse dallon shum nga fmijt tjer t moshs s tij, ose nse jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose ju duket q ngec, krkoni ndihm profesionale (pediatr).

  Shenjat q sugjerojn n pengesa n zhvillim prfshijn:


  • Nj tonus muskular shum t dobt ose shum t potencuar.
  • Nuk i shtrin spontanisht gishtat.
  • Duart dhe kmbt i mban t fiksuara t shumtn e kohs.
  • Nuk i ndjek aktivitete me shikim.
  • Prindrit nuk mund ta qetsojn tr kohn.
  • Nuk prparon n pesh.
  • Nuk e njeh nnn dhe antart tjer t familjes.
  • Nuk tregon interes pr rrethin.
  • Nuk reagon n tinguj t fort.
  • Nuk i ndjek tingujt me shikim.
  • Nuk vokalizon aspak (nuk gugat).


  Ku t drejtoheni pr ndihm?


  • Pediatri juaj.
  • Klinika e Pediatris Ambulanca Konsultative e Ne urologjis
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 08-08-2006 m 18:16
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Zhvillimi i fmijs 6-9 dhe 9-12 muaj

  Zhvillimi social dhe emocional

  Diku rreth muajit t gjasht foshnja e kupton q sht person m vehte dhe se edhe ju jeni person m vehte, andaj brengoset nse nuk ju sheh ose nse nuk ju ndjen n afrsi. Fillon t njoh ndjenja t ndryshme dhe senzacione-p.sh., ndjenj urie ose ndjenj q sht i vetm. Ajo sht e aft ta kuptoj ka sht e rndsishme pr t, p.sh. antart e familjes. I shpreh ndjenjat e saj-p.sh. dshira ta merrni n duar ose t'i jepni ndonj lodr. Knaqet t flas apo t luaj me ndonj, kjo sht mosha kur fmija sht shum i shoqrueshm.

  Zhvillimi motorik

  N kt periudh foshnja fut n goj gjithka. Buzt dhe gjuha jan pjest m t ndjeshme t trupit dhe prmes tyre fmija merr t dhna pr formn, prbrjen dhe shijen. Fillon t haj ushqim t fort, n fillim e miksuar e m von vetm e imtsuar, nn kontrollin tuaj. Pr t sht e vshtir t prtyp, pasi gjer ather vetm ka thithur, prandaj mund ta mbaj ushqimin n goj. Mson q dika guxon ta glltis si pr shembull ushqimin, e dika jo, p.sh. lodrn. Gjat ktyre katr muajve fmija juaj do t jet i aft:

  • T kthehet nga barkas n shpin dhe anasjelltas.
  • T rrij vetm ca aste nse e veni n pozit t ulur, m von do t msoj t rrij edhe pa e mbajtur.
  • T ngrihet kur sht i shtrir n bark.
  • I shtrir n bark, fillon t lviz n fillim n stil komandos (duke u shtyr me duart) e pastaj zvarritet.
  • E kap trokatsen dhe e shkund.
  • E kalon lodrn nga njra dor n tjetrn.
  • I kap kmbt, luan me to dhe i fut n goj.


  T parit dhe t dgjuarit

  Foshnja juaj sht e aft t:

  • Fokusoj sende t vogla, pasi q tashm muskujt e syve funksionojn mir.
  • Percepton thellsi, prandaj friksohet nga lartsia dhe nga rrzimi.
  • Kthehet kah zrave dhe tingujve q i njeh.
  • Vet prodhon tinguj, jo vetm verbalisht por edhe duke i goditur sendet.


  T folurit dhe gjuha

  Tingujt q i krijon ngjasojn n fjal t vrteta. Fmija juaj:

  • Sigurisht do t shqiptoj njera pas tjetrs nj zanore dhe nj bashktingllore, si nna ose babi. Fjala nna sht fjala e par q ndoshta do ta thot, por jo se e kupton domethnien e saj.
  • Mson t shfrytzoj tinguj t ndryshm kshtu q do t msoj si t reagoj n to. Knaqet n zrat q i krijon.
  • Eksperimenton me imitimin e tingujve t ndryshm, si klik, zra t ndryshm me buzt si dhe me zra q ngjasojn n fjal.
  • Shfrytzon m shum fjal dhe zra t ndryshm q t shpreh emocione t ndryshme.
  • Ndgjon me vmendje kur flisni, dhe mundohet t'ju prgjigjet duke shfrytzuar tinguj bebesh t pakuptueshm


  Si ta nxisni zhvillimin e fmijs tuaj?

  Bebet kan nevoj m t madhe pr t qn n komunikim me njrzit tjer, se sa t luajn me lodra.

  • I flisni duke e par n sy.
  • Luani lojra si ktu sht hunda jote e kjo sht hunda e nns
  • Luani lojra me kapjen dhe lshimin e lodrs nga dora, m shum her (fmijt e duan kt loj n kt mosh).
  • Luani symbyllazi n at mnyr q ta fshihni fytyrn tuaj pas ndonj libri dhe ngjashm. Pastaj, thireni n emr kur do t paraqiteni.


  Shenja q sugjerojn pr penges n zhvillimin

  Fmijt zhvillohen me shpejtsi t ndryshme, kshtu q nse fmija juaj nuk mund t'i bj t gjitha gjrat q jan t prmendura m lart nuk do t thot q ka penges n zhvillim. Megjithat, nse dallon shum nga fmijt e tjer t moshs s tij, ose nse jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose ju duket q ngec, krkoni ndihm profesionale (pediatr). Shenjat q sugjerojn n pengesa n zhvillim prfshijn:

  • Nuk mund t rrijn ulur.
  • Nuk buzqeshin e as qeshin n z.
  • Pamundsi t kapin dhe t mbajn sende.
  • Nuk mund t kapin nj send dhe ta fusin n goj.
  • Nuk kthehen kur i thrrisni n emr.
  • Tregojn rezistenc gjat dhnies s ushqimit t fort.
  • Pamundsi t krijojn tinguj dhe zra t ndryshm.
  • Pamundsi pr t kontaktuar me shikim.
  • Nuk shfaqin gzim kur i shohin t afrmit.
  • Duken sikur nuk e njohin nnn e tyre dhe antart e tjer t familjes.


  Ku t drejtoheni pr ndihm

  • Pediatri juaj.
  • Klinika e Pediatris Ambulanca Konsultative e Ne urologjis
  • 9-12 Muaj


  Zhvillimi social dhe emocional

  Fmija juaj flet duke prodhuar zra t njohshm, do q t'i flisni dhe t'i prsrisni fjal t thjeshta. Zakonisht friksohet nga t panjohur, por formon relacione t posame me antart e familjes. Personaliteti i tij u bhet m i qart. Karakteristikat e zhvillimit n kt periudh jan kto:

  • Ata e din se kur dilni jasht e kur do t ktheheni, dhe se ju jeni ktu, edhe pse nuk mund t'ju shohin-loja e tyre e preferuar ende sht symbyllazi. Ata ende mendojn q nse ata nuk ju shohin juve, edhe ju nuk i shihni ata.
  • Kuptojn se jan persona t veant dhe mund ta njohin vehten n pasqyr.
  • Tashm kan krijuar konkluzione rreth asaj se 'duan e far nuk duan -kundrvihen nse orvateni t bni restrikcione t caktuara.
  • Qeshin dhe llomotisin dhe mundohen t kyen n konverzacion.
  • Mund t imitojn lvizje t thejshta me duart p.sh. u bie shuplakave ose pa-pa.
  • Ata jan shum t ndjeshm, t varur nga ju dhe t kujdesshm me t huaj.


  Zhvillimi motorik

  Kthesa e madhe n zhvillimin motorik sht kur do fillojn t lvizin vet. Mund t shtyhen me duart, t lakohen ose t zvarriten. Ose t ecin me ndihmn e dubakut. Problemi kryesor tani sht siguria. Duhet t'i siguroni t gjitha pikat e rrezikshme n shtpi, t jen larg fmijs. Pr kt periudh karakteristike sht:

  • Orvaten t ngrihen duke u mbajtur pr mobiljesh.
  • Disa bebe ecin, edhe pse shumica do t fillojn t ecin gjat muajve q vijojn.
  • Mund t kapin ndonj send, me ndihmn e gishtave.
  • Tregojn kah sendet me gisht dhe mund t mbartin sendin nga njra dor te tjetra.
  • Nuk munden ta vendosin sendin te vendi por shpesh e hedhin nse u bezdiset.
  • Nuk mund t rrijn ulur gjat nse nuk i mbani.
  • sht e mundshme q t fillojn t ushqehen vet, t ulur n karrike speciale, por zakonisht m interesant e kan ta thithin ose ta mbajn ushqimin n goj se sa ta han.
  • Mund t pijn nga got speciale pr ta.


  Gjuha dhe t folurit

  Bebeja juaj e kupton qllimin e biseds, dhe nse nuk mund t shqiptoj fjal t kuptueshme, flet me ju me intonacion t sakt t zrit. Bebeja juaj:

  • Mund t thot fjal t thjeshta si n-na, ba-ba.
  • I njeh disa fjal.
  • Lviz me kokn q t thot jo.
  • Tingujt q i prodhon tashm jan m specifike pr gjuhn e tij personale.
  • Do muzik dhe ritm, dhe krcen dhe luan pas ritmit.
  • Do prsritje t kngve.


  Si ta nxisni zhvillimin?

  Fmijt e ksaj moshe m shum duan q t jen me njerz, por tregojn interes edhe pr lodra sidomos pr lodra q lvizin dhe bjn zhurm. Sugjerimet q vijojn ndikojn n mnyr nxitse pr zhvillimin:

  • I bni kuti n kuzhin, t ciln ai vet mund ta mbyll dhe ta hap. I jepni kusi dhe lug q t trokas.
  • I kndoni kng dhe ia prsritni refrenet. Vallzoni me t derisa i kndoni.
  • Furnizohuni me libra t zakonshm me fotografi t qarta (libra t ilustruar).
  • Luani symbyllazi. I flisni shum.
  • Uleni te vendi i tij dhe e rrethoheni me lodra q t luaj.
  • I jepni t ngas troler ose karroc t vogl.


  Shenja q sugjerojn n pengesa n zhvillim

  Fmijt zhvillohen me shpejtsi t ndryshme, kshtu q nse fmija juaj nuk mund t'i bj t gjitha gjrat q jan t prmendura m lart nuk do t thot q ka penges n zhvillim. Megjithat, nse dallon shum nga fmijt tjer t moshs s tij, ose nse jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose ju duket q ngec, krkoni ndihm profesionale (pediatr). Shenjat q sugjerojn n pengesa n zhvillim prfshijn:


  • Nuk tregon gzim kur sheh person q e njeh.
  • Nuk tregon frik kur e largojn nga ai q kujdeset pr t.
  • Nuk rri ulur n mosh prej 9-10 muajsh.
  • Nuk fillon t lviz prreth, n asnj mnyr.
  • Nuk interesohet pr sendet.
  • Gugatja nuk bhet m komplekse.
  • Nuk gugat n konverzacion me t tjer.


  Ku t drejtoheni pr ndihm?

  • Pediatri juaj
  • Instituti pr Nna dhe Fmij
  • Klinika e Pediatris, Ambulanca Konsultative Neurologjike
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Zhvillimi i fmijs 1-2 vjet

  Zhvillimi social dhe emocional

  Edhe pse fmijt e ksaj moshe kuptojn shum fjal, ata nuk mund t mendojn n mnyr abstrakte-ata jan t prpikt, mendimtar konkret. Nuk jan shum t ndgjueshm, shpesh nuk u prgjigjen urdhrave. E kuptojn 'do t thot jo, por nuk mund t'i kontrollojn impulset e tyre.

  Karakteristikat e zhvillimit n kt periudh prfshijn:

  • Fmija juaj sht kureshtar, plot me energji dhe krkon t'i kushtoni vmendje.
  • Ai sht shum i varur dhe i lidhur, dhe duket sikur friksohet q mos e braktisni.
  • Knaqet n loj me t rriturit, sidomos n lojra me karakter prsrits..
  • Tregon interes pr fmij m t mdhenj, por zakonisht luan vetm. Ende nuk e ka zhvilluar aftsin t'i ndaj gjrat me t tjert.
  • I imiton t tjert-p.sh., shtiret se gjoja bisedon n telefon.
  • Mund t bashkpunoj rreth veshjes, pasi q do t imitoj dhe t marr pjes n kt.
  • Prmirsohet aftsia t ushqehet vet.


  Karakteristikat tjera t zhvillimit jan:

  • Prmirsohet memoria.
  • Tregon aftsi t punoj me sende q shkojn bashk-p.sh. laps dhe letr.
  • Aftsi t radhis fotografi n nj trsi, kube.
  • Aftsi t mbaj mend dhe t prsris ndodhi t kaluara.
  • Knaqet n lojra t thjeshta kinse, p.sh. shtiret se flet me ndonj n telefonin e tij-lodr.
  • Nuk e kupton madhsin e siprfaqes -p.sh. mund t friksohet mos rrzohet n kanalet e ujit, n banjo.


  Zhvillimi motorik

  Fmija juaj tregon prparim t shpejt n lvizjet, q do t thot duhet ta reorganizoni tr shtpin. Fshihni larg fmijve sendet q thyehen dhe ato t rrezikshmet. Karakteristikat e zhvillimit:

  • Fmija nj vjear mund t'ju humbas sysh shpejt, me dubak me katr rrota.
  • 15 muajsh mund t ec vet, me kmb t hapura dhe me duar t ngritura. Deri n moshn dy vjeare, fmijt msojn t vrapojn.
  • 15 muajsh, ata ndalen n kmb duke i shfytzuar duart, por dy vje mund ta bjn kt pa i shfrytzuar duart.
  • Deri m dy vjet, shumica e fmijve mund t zbresin shkallve nse mbahen, por para se t kalojn n shkalln e ardhshme ndalen n shkall me t dyja kmbt.
  • Dy vje mund t shtypin butona dhe t'a shtypin rrezen e ders.


  Zhvillimi i gjuhs

  • N mosh 15 muajsh fmija juaj mesatarisht di 10 fjal.
  • N mosh mes 18 muaj dhe 2 vjet mesatarisht ka n dispozicion 50 fjal.
  • Deri 2 vjet, fmijt mund ta shprehin me fjal shumicn e asaj q duan ta thon. Fjalit bhen m t gjata dhe m precize.
  • T kuptuarit prmirsohet, ashtu q ata mund t mbajn mend dy gjra njkohsisht-p.sh. ta marr topin dhe ta oj te babi.
  • Kur sht i shqetsuar mund t flas me ndrprirjee ose t dyshohet rreth ndonj fjale.


  Si ta nxisni zhvillimin e fmijs tuaj?

  • I bleni lodra me kopsa dhe dorza t cilat mund t'i shtypin.
  • I bleni libra t ilustruar t thjesht.
  • I bleni lodra t prbra nga pjes, q t mund t'i shprbj.
  • I bleni libra me fotografia.
  • Luani loja me jo, p.sh. a sht vllai nn krevat?
  • Fmijt e vegjl duan t'i imitojn t tjert. I siguroni sende pr ta br kt.
  • E lini ndonjher t lozin vetm, duhet t msoj t knaqet vet.
  • Shenja q sugjerojn pr penges n zhvillimin


  Fmijt zhvillohen me shpejtsi t ndryshme, ashtu q nse fmija juaj nuk mund t'i bj t gjitha gjrat q jan t prmendura m lart nuk do t thot q ka penges n zhvillim. Megjthat, nse dallon shum nga fmijt tjer t moshs s tij, ose nse jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose ju duket q ngec, krkoni ndihm profesionale (pediatr).

  Shenjat q sugjerojn n pengesa n zhvillim prfshijn:


  • Nuk tregon vetdije pr njerz t ndryshm.
  • Nuk tregon interes pr antart e familjes.
  • Nuk tregon frik nga ndarja.
  • Ende nuk ec.
  • Nuk ecn stabil, sidomos nse ka plogshti (flopy infant).
  • Nuk gugat shpesh.
  • Nuk di t thot fjal me domethnie.
  • Nuk dgjon kur i flasin t tjert.
  • sht shum i qet kur luan.
  • Nuk prgjigjet kur i flasin t tjert.
  • Nuk sht i aft t'i tregoj sendet kur ia thua n emr.
  • Ku t drejtoheni pr ndihm?  Pediatri juaj.

  • Kshillimore pr zhvillimin e fmijs
  • Klinika e Pediatris Ambulanca Konsultative e Ne urologjis
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Zhvillimi i fmijs 2-3 vjet

  Zhvillimi social dhe emocional

  Fmija n kt mosh ve m shqipton fjali. Ka msuar shum gjra pr raportet mes t afrmve, di t'i doj (empatia). Ka shum vetbesim dhe fjala jo sht m e plqyera pr t. Karakteristika tjera pr kt periudh jan:
  Sulmet e mllefit/hidhrimit (temper tantrum), kur fmija e humb plotsisht kontrollin.
  Fmijt e ksaj moshe duan t luajn me fmij tjer, por pr koh t shkurt, pasi q ende nuk e kan zhvilluar aftsin pr t'i ndar gjrat me t tjert. Jan t padurimshm, nuk mund t presin dhe u vjen rnd kur duhet ata ta bjn zgjedhjen. Ende nuk mund ta kuptojn shkakun pse dika ndodh, dhe nuk mund t'i kontrollojn impulset.
  Duan n gjithka t'i imitojn t rriturit.

  Zhvillimi i t kuptuarit

  Edhe pse din t shqiptojn shum fjal ata nuk mund ta kuptojn n trsi kuptimin e tyre. Karakteristikat q vijojn jan tipike pr kt periudh:
  Fmija dy vjear ende mendon q prindi mund t'i lexoj mendimet e tij. Rnd e bn dallimin mes reales dhe imagjinats. Knaqet n lojat kinse (shtirja) . Di t heq vija t ndryshme, pika dhe rrethe, por ende nuk di t vizatoj fotografi.

  Zhvillimi motorik

  Fmija dyvjear ka vetbesim n aspekt t aftsive motorike, por nuk di t vlersoj kur duhet t ndalet. Shpesh i teston kufijt personal. Nuk ka aftsi ta vlersoj rrezikun, prandaj prindrit duhet t'i caktojn kufijt. Ata duhet t'i ndihmojn t'i zhvilloj aftsit, duke i siguruar vend t sigurt pr t lojtur, por patjetr nn kontrollin e t rriturve. N kt periudh fmija do t msoj t hip npr shkall, ta shqelmoj topin dhe t krcej. Ndihmon derisa e veshni dhe e zhveshni.

  Zhvillimi i gjuhs

  Gjuha zhvillohet shum shpejt. Fjalit q i shqipton shpesh duken si pa kuptim. N vitin e dyt, shumica e fmijve e din emrtimin e shumics s sendeve ndrsa deri n fund t vitit ata mund t thon fjali t shkurta. Deri n vitin e tret mund t ndjekin instrukcione komplekse. Ende koh pas kohe i prziejn un me ju. Shumica e fmijve t ksaj moshe nuk i shqiptojn qart fjalt.

  Vendosja e shprehive higjienike (brja e nevojs n nevojtore)

  N kt mosh fmijt jan t prgatitur ta prdorin nevojtoren. Megjithat, disa fmij i preferojn pelenat ose u kthehen pelenave nse lind bebe e re n familje. Sugjerimet q vijojn mund t shrbejn pr vendosjen e shprehive: E lini t prparoj me shpejtsin e tij, e inkurajoni ta marr prgjegjsin. Nse nuk prparon mjaftueshm shpejt, ndaluni pakz dhe orvatuni srish kur t rritet edhe pakz. Nse sht i friksuar ose nn presion, m rnd shkon n nevojtore. Konsultoni pediatrin tuaj nse mendoni q mes jush dhe fmijs krijohet nervoz e madhe rreth ksaj shtjeje.

  Si ta nxisni zhvillimin?

  Prkushtoni kujdes fmijs sa her q keni mundsi. I lexoni n z dhe i flisni pr fotografit. I parashroni pyetje, tregoni interesim t vrtet. Furnizohuni me lodra t ndryshme, letra pr t vizatuar, kukulla, arusha, qen, karroca etj.
  Siguroni mundsi pr t lojtur n oborr si rrshqitse, rr etj.
  I prmbani n prpjekjet ta hulumtojn botn, por keni kujdes pr sigurin e tij.

  Shenja q sugjerojn n probleme n zhvillim

  T gjith fmijt zhvillohen me shpejtsi t ndryshme, kshtu q nse fmija juaj nuk mund t'i bj t gjitha gjrat q jan t prmendura m lart nuk do t thot q ka penges n zhvillim. Megjithat, nse dallon shum nga fmijt tjer t moshs s tij, ose nse jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose ju duket q ngec, krkoni ndihm profesionale (pediatr).

  Shenjat q sugjerojn n pengesa n zhvillim prfshijn:

  • Tantrume t shpeshta (sulme t hidhrimit).
  • Nuk luan, as me fmij, e as me t rritur.
  • Nuk do lojra me imagjinat.
  • Shpesh sht n botn e vete dhe nuk przihet me t tjer.
  • Rnd vrapon.
  • sht i plogsht.
  • Nuk mund t hip npr shkall ose n mobilje t ulta. Nuk sht i aft pr t hipur.
  • Nuk sht mjaftueshm aktiv ose tepr aktiv, n krahasim me fmijt e tjer t moshs s tij.
  • Nuk sht i aft t ushqehet vet.
  • Nuk shfrytzon fjal pr t'u shprehur (t'u tregoj t tjerve se 'do).
  • Nuk flet qart, nuk kuptohet se 'do t thot.


  Ku t drejtoheni pr ndihm?

  • Pediatri juaj
  • Kshillimore pr zhvillimin
  • Klinika e Pediatris, Ambulanca Konsultative Neurologjike
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Zhvillimi i fmijs 3-4 vjet

  Zhvillim social dhe emocional

  Fmija juaj tre katr vjear nga foshnj kalon n fmij. Ai fillon t msoj si t sillet me t tjert, m mir t'i kontrolloj emocionet e veta edhe pse sigurisht do t ket ende nga ndonj tantrum (reagim impulsiv). Fmija juaj fillon t'i kuptoj traditat sociale, t jet i sjellshm kur ka nevoj. Karakteristikat q vijojn jan tipike:


  • Fmija tre vjear knaqet t luaj me fmijt e tjer.
  • Ende mund t ket frik nga zhurma, errsira, kafsht, prbindshat etj.
  • E zhvillon sensin pr humor dhe dshiron t qesh dhe t prsris fjal t ndyta dhe situata t tilla.
  • Ende krkon qetsues (si kukulln apo batanien e tij) kur sht i lodhur apo kur sht larg nga shtpia.
  • Ka shum ide stereotipe pr at se si duhet t jen vajzat apo djemt.
  • Fillon ta marr prgjegjsin pr tualetn e tij por mund t ket aksidente gjat dits dhe mund t urinoj natn.


  N kt periudh shumica e fmijve tashm i kan marr eksperiencat e para n foshnjore.

  Zhvillimi i t kuptuarit
  Bota e tij e brendshme sht shum e fuqishme. Disa her e ka vshtir ta kuptoj dallimin mes reales dhe asaj q e pretendon. Nuk gnjen me shkak. Tregon nj dijeni t caktuar pr kohn dhe e kupton q pas nats vjen dita. E kupton q prindrit nuk mund t'ia lexojn mendimet. Ende nuk i kupton gjrat si lartsia dhe madhsia.

  Zhvillimi motorik

  N ket mosh fmijt knaqen me aktivitetin fizik. Nuk jan shum t mir n caktimin e aktivitetit, do t lodhen shpejt nse nuk u ofrohen aktivitete m t qeta. Mund ta rrotulloj dhe ta shqelmoj topin por hudhja sht ende e rnd pr at. Lapsin (stilografin) e mban n mnyr korrekte n moshn katr vjeare. Gjat ktij viti do t msoj te pres me grshr.

  Gjuha

  N moshn tri vjeare flet me fjali t thjeshta, shpesh belbzon dhe dyshohet rreth fjalve. Disa trevjear flasin qart, t tjert ende e flasin gjuhn e bebeve. N moshn tre vjet e gjysm ata dijn mesatarisht 1200 fjal. Shpesh parashtron pyetje q fillon me far, kush, ku dhe pse? Mund t flasin pr dje dhe pr nesr.

  Tualeta

  Disa fmij arrijn t msojn t shkojn n banjo duke filluar nga viti i tret, t tjert jo. Nse keni edhe fmij tjetr, fmija juaj mund t ngec pr shkurt q vet ta bej tuletn e tij. Mos u shqetsoni, nse ekziston shqetsim rreth ksaj pyetje, konsultoni profesionalist (pediatr).

  Sugjerimet q mund ta nxisin zhvillimin e fmijs tuaj

  Lejohini atij m shum aktivitete fizike. Furnizojeni me lodra t thjeshta ashtu q fmija juaj t mund ta msoj bazn pr lojrat grupore. Furnizojeni me muzik, kng, fotografi dhe libra me prralla, mundsi t vizatoj dhe t ngjyros. Fmijt mund t knaqen n emisione televizive t prshtatshme. I ofroni shum dashuri, argtim, t qeshur, leje dhe kurajo.

  Shenja q sugjerojn pr penges n zhvillimin

  T gjith fmijt nuk jan njsoj dhe nuk prparojn me t njjtn shpejtsi, n qoft se fmija juaj nuk mund t'i bj gjrat t lart prmendura, nuk do t thot q ka problem siguri. Megjithat nse dallohet shum nga fmijt e tjer apo nse jeni t brengosur pr zhvillimin e tij ose ju duket q ai ngec krkoni ndihm profesionale (pediatr).

  Shenjat q sugjerojn pr problem n zhvillimin :


  • Nuk komunikon me fmijt tjer as me t rriturit gjat lojs.
  • sht tepr agresiv ose tepr i inhibuar (i trhequr) me fmijt tjer.
  • Kur luan, luan me prsritje dhe n mnyr stereotipe.
  • Fizikisht sht m pak i aft se sa fmijt tjer n t njejtn mosh.
  • Nuk i kontrollon t dalat jasht dhe urinimin.
  • Srish fillon t urinoj n mbathje pas nj periudhe kur ka qen i that gjat dits.
  • Ende flet joqartsisht apo nuk shqipton fjali.
  • Nuk sht i aft t ndjek instrukcione verbale.
  • Nuk flet derisa luan.
  • Ku t drejtoheni pr ndihm?  Pediatri juaj

  • Kshillimore pr zhvillimin
  • Klinika e Pediatris, Ambulanca Konsultative Neurologjike
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Temperatura e lart

  Temperatura e lart sht simptom e shpesht n fmijri, e cila te prindr pa edukat mjeksore dhe pa eksperienc t mjaftueshme shpesh shkakton stres dhe reakcion paniku. Prandaj, lexojeni me kujdes kt tekst!

  Cila temperatur llogaritet si normale kur fmija sht e shndosh?

  Temperatura trupore normale sht 37 0C. Gjat dits mund t fluktuoj nga 36.10 C n mngjes deri 380C von pasdite, por fmija sht n gjendje t mir shndetsore dhe sht i disponuar.

  Si matet temperatura?

  • Me prekje t rndomt t ballit, fytyrs dhe stomakut, nnat mund t orientohen se a ka fmija temperatur t lart.
  • Megjithat, mnyra e vetme e sigurt q t vrtetohet se fmija ka temperatur t lart sht q t matet ajo. Temperatura trupore mund t matet n zorrn e trash (rektum), n goj dhe nn sqetulla (aksil).
  • Mos prdorni shirita q vendosen n ballin e fmijs ose termometra q nuk duken t sigurt.


  Cila temperatur llogaritet si e lart?

  N prgjithsi, llogaritet se temperatura sht e lart nse temperatura rektale (n pasdalje) sht mbi 38C, orale (n goj) mbi 37.8C ose aksilare (nn sqetulla) mbi 37.2C.

  Lloje t termometrave

  • Termometri m i sigurt sht elektroniku, ai sht m i leht pr prdorim, por m i shtrenjt.
  • M shpesh prdoret termomteri prej qelqi me zhiv, i cili sht edhe m i lir. Mund t prdoret pr matje t temperaturs aksilare, por edhe rektale dhe orale. Para do prdorimi, sht e rndsishme q t shkundet zhiva, ashtu q vija e zhivs t bie nn 370 C. Pas do prdorimi lajeni me uj dhe e thani. E rruani n vend t sigurt larg fmijve, n kllf q t mbrohet nga thyerja.


  Matja e temperaturs (udhzim)


  • Matja e temperaturs aksilare. E vendosni termometrin n mesin e sqetulls me njrn dor, ndrsa me dorn tjetr e mbani fort dorn e fmijs. Mbajeni kshtu 3-4 minuta.
  • Matja e temperaturs orale. Matni temperatur n goj vetm nse fmija bashkpunon dhe te fmij m t mdhenj se 5 vjet. Fmijt m t vegjl mund t kafshojn dhe ta thyejn termometrin. Fmija mund t rrij ulur ose i shtrir. E vendosni majn e termometrit nn gjuhn e fmijs i thuani fmijs q t'i mbyll buzt, por t mos e kafshoj termometrin. Mbajeni kshtu termometrin 2-3 minuta. Mos e lini fmijn vetm, me termometrin n goj.
  • Pasi q njher konstatohet ngritje e temperaturs, nuk duhet matje e shpesht, prvese n situata kur fmija duket shum i nxeht ose shum i smur.


  A sht e rrezikshme pr fmijn temperatura e lart?

  • Zakonisht temperatura nuk sht e rrezikshme, as q mund t'i bj keq fmijs me prjashtim kur sht e lart (mbi 41.10), kur mund t ket efekte t padshirueshme mbi funksionin e trurit.
  • N fakt, temperatura e lart gjat infeksioneve sht e dobishme pr organizmin. N kushte t temperaturs s lart, mikroorganizmat (shkaktart e infeksioneve) shumzohen m ngadal, dhe krijojn m pak produkte toksike.
  • Temperatura i zmadhon aftsit e organizmit t luftoj me infeksionet dhe e zmadhon efikasitetin e antibiotikve.


  Si e rregullon organizmi temperaturn trupore?

  Temperatura trupore rregullohet prmes qendrs q sht e vendosur n pjesn e trurit e quajtur Hipotalamus. Temperatura shfaqet kur ky termostat sht i zhvendosur, n vlera m t larta se normalja.

  Cilat jan shkaqet m t shpeshta pr ngritje t temperaturs?

  • Ngritja e temperaturs mund t shkaktohet nga substanca q lirohen n organizm, si prgjigje ndaj infeksionit, kancerit, disa smundjeve joinfektive (p.sh..artriti reumatoid juvenil), disa barra dhe vaksina.
  • Afatshkurt, temperatura mund t ngritet gjat lodhjes, nse temperatura e jashtme sht shum e lart ose nse fmija pranon ushqim t nxeht dhe pije t nxehta. N kta raste nuk bhet fjal pr temperatur t vrtet. Organizmi orvatet q me djersitje ta ul temperaturn kah normalja.
  • Prkundrazi nga mendimi i prhapur, dalja e dhmbve nuk shkakton temperatur.
  • M shpesh temperature e lart sht simptom, e cila shfaqet n suazat e ndonj smundjeje infective. Zakonisht bhet fjal pr infeksione virale, temperatura nuk sht m e lart se 38.3-40 C dhe zgjat 2-3 dit.


  Si t hetoj q fmija im ka temperatur?

  • Fmijt zakonisht shfaqin simptoma q jan t lidhura me smundjen ekzistuese, q ka sjell deri te ngritja e temperaturs (p.sh. kruarje te ethet me rash, kollitje te infeksionet respiratore, dhembje te infeksionet e veshit).
  • Vet ngritja e temperaturs shkakton prshpejtim t frymmarrjes, t pulsit, ethe dhe djersitje. Ethet jan shenj se organizmi mundohet ta risin temperaturn; djersitja tregon se organizmi mundohet ta ul temperaturn.
  • Si efekte ansore mund t shfaqen plogshti, dehidrim i leht, ndonjher rregullim i vetdijes dhe konvulsione febrile.


  A korrespondon lartsia temperatura me seriozitetin e smundjes?

  Jo do her. Pamja dhe gjendja e prgjithshme e fmijs sugjerojn m shum pr seriozitetin e smundjes, se sa lartsia e temperaturs.

  A mund t sjell temperatura e lart deri te disa komplikime?

  • Te fmijt normal, temperatura e lart rrall shkakton komplikime.
  • Nse fmija sht tepr i nxeht dhe nuk ka mnyr q ta eliminoj nxehtsin mund t shfaqet pika e diellit. Kjo mund t ndodh nse fmij febril vishet shum ose nse vendoset n afrsi t burrimit t ngrohtsis ose nse lihet n vetur n diell direkt, pa ventilim adekuat.
  • Humbja e teprt e lngjeve q ndodh prmes djersitjes ose prmes frymmarrjes t prshpejtuar, mund t sjell deri te dehidrimi. N at rast, nna vren se pelenat q zakonisht jan tepr t lagura, tani jan t thata (urinim i pakt), ndrsa urina sht shum e koncetruar dhe ka er t fort. Fmija i dehidruar sht m shum i prirur ndaj piks s diellit.


  A mund t sjell temperatura e lart deri te konvulsionet febrile dhe cili sht rreziku?

  Me kt emr emrtohen ngret t shkatuara nga temperatura e lart. Vet ataku duket shum dramatik. Fmija prnjher e humb vetdijen, syt jan t ngulitura kah lart dhe fillon t dridhet.

  • Edhe pse sulmet e tilla ngjasojn n ato epileptiket, konvulsionet febrile t pakomplikuara jant t parrezikshme. Ata mund t prsriten gjat nj situate tjetr me temperatur t lart, por zakonisht nuk sjellin deri te epilepsia, dhe tepr rrall shkaktojn dmtim t trurit.
  • Shfaqen te rreth 4% e fmijve, m shpesh n mosh prej 1-3 vjet. Zakonsiht zgjasin m pak se 15 minuta.
  • Kujdes! Ndonjher konvulsionet e shoqruara me temperatur sinjalizojn inflamacion t cipave t trurit (meningjit) dhe prandaj fmijt me konvulsione febrile duhet t drgohen te mjeku, i cili do ta krkoj shkakun dhe do ta filloj tretmanin.


  Si t veprojn prindrit kur fmija ka temperatur t lart?

  • Te shumica e fmijve me temperatur t lart n pyetje sht infeksion viral banal, pr t cilin m shpesh nuk sht e nevojshme konsult mjeksore. Prindrit duhet t dijn t'ia japin fmijs ndihmn e par t vrtet dhe m tutje t vendosin a sht e nevojshme ta drgojn te pediatri. Masat q duhet t'i ndrmerr prindi ndahen n t a.q. suportive pa prdorim t barnave dhe ulje t temperaturs me prdorim t barrave.
  • Nse fmija ka temperatur, por sht i disponuar, i lumtur, ha, pi ose luan, nuk ka nevoj pr barra. Visheni me veshje t leht ose ia hiqni teshat, q t lejoni ngrohtsia t eliminohet prmes lkurs. Nse ka ftoht ose ka ethe e mbuloni me mbules ose batanie t holl. Mundohuni t pushoj aktiviteti e rrit temperaturn. I jepni lngje plotsuese q ta pengoni dehidrimin (uj, pije t ftohta, lngje frutash ose fardo tjetr q do t pij). N mesin ton metod e njohur sht vendosja e kompresave t ftohta nga alkooli ose masazh i trupit me alkool. Prindrit duhet t dijn se alkooli, sidomos te fmija i vogl (foshnja) mund t shkaktoj helmim me alkool, prmes inhalimit t avullit t alkoolit ose prmes lkurs.
  • Barrat q jepen pr uljen e temperaturs nuk shrojn, por vetm i ndihmojn fmijs t ndjehet m mir. Jepni Acetaminophen (emra komercial Panadon, Paracet, Febricet, Paracetamol etj.) Doza fillestare sht 15 mg/kg, e pastaj n do 6 or n doz prej 10 mg/kg, por asnjher m shpesh se 5 her pr 24 or. Nse gjat nats lshohet nj doz, n mngjes doza fillestare sht srish 15 mg/kg. Nse vendoseni pr Ibuprofen (Brufen), e jepni n do 6-8 or. Doza sht 7 mg/kg n do 8 or.
  • Mos prdorni aspirin pr temperatur lidhet me smundje serioze si sht sindromi i Rejit.
  • Zakonisht me barrat antipiretike temperatura do t ulet, por nuk do t normalizohet. N rrjedhn e mtutjeshme t smundjes, temperatura zakonisht varion dhe m shpesh barrat do t duhet t prsriten. Por jeni t kujdesshm, pa konsult me mjekun mos jepni vet antipiretik, m gjat se 3 dit. N qoft se jepen gjat koh ose n doza m t mdha, kta barra jan toksike. I rruani larg nga fmijt. Nse temperatura sht mbi 400 C edhe pse ka kaluar gjysm ore pasi q keni dhn antipiretik, lajeni fmijn me uj t vakt. Mos pritni temperatura t bie nn 38C. Mos shtoni alkool te uji, nse thithet alkooli mund t shkaktoj helmim me alkool. Asnjher mos e lini fmijn vet na vask, aksidente mund t ndodhin edhe kur priten m s paktu.


  Udhzime speciale pr fmijt me konvulsione febrile

  • Nse fmija juaj ka histori t mparshme pr konvulsione febrile, ather barrat pr uljen e temperaturs duhet t jepen menjher pas do ngritje t temperaturs. Jepni acetaminofen ose ibuprufen sipas dozave t rekomanduara pr 48 or (ose m gjat nse perziston temperatura).
  • Nse fmija fiton konvulsione uleni temperaturn sa m shpejt q mundeni, me at shkurtohen konvulsionet. Zhvisheni fmijn dhe vendosni lecka t lagura n fytyr dhe n qaf. Me pjesn tjetr t ujit t ftoht lageni barkun. Pasi q njher temperatura do t bie nn pragun pr ngr?e, ata do t ndalen.
  • Kur do t zgjohet fmija, ia jepni dozn prgjegjse t acetaminofens dhe t ibuprufens. E lini t pushoj. Mos u friksoni, prskaj konvulsioneve, fmija nuk sht n rrezik derisa nuk sht e kompromituar frymmarrja dhe derisa ngjyra e lkurs sht roz (te fmij me ten t errt t lkurs orientohemi nga ngjyra e buzve dhe shuplakave).
  • Sa i prket tretmanit t mtutjeshm, konsultojeni pediatrin tuaj.
  • Nse ngret zgjasin m shum se 5 minuta ose nse fmija sht m i vogl se 1 vjet ose nse ngret shfaqen pr her t par, menjher e drgoni fmijn te mjeku.


  Kur t drejtoheni te mjeku?

  • Drgojeni fmijn tuaj urgjent te mjeku n situatat q vijojn: nse fmija sht m i vogl se 2 muaj, nse temperatura sht m e lart 40.40 C, nse zgjohet rnd, nse sht konfuz ose me vetdije t rregulluar, nse qan dhembshm, nse duket shum i smur, nse sht prezent rrezik pr infeksion serioz (p.sh. fmij me abnormalitet t imunitetit), nse ka konvulsione, nse e ka qafn e shtangur, nse n lkur jan prezente njolla t kuqe (pika), nse merr frym vshtir, dhe kjo nuk korigjohet edhe pasi ia pastroni hundn.
  • N situatat q vijojn edhe pse nuk sht urgjente, prap se prap duhet ta kosultoni pediatrin tuaj: nse fmija sht i moshs prej 2-4 muaj, nse temperatura sht e lart (400C) sidomos nse fmija sht m i vogl se 2 vjet, nse gjat urinimit ndjen djegie ose dhembje, nse i dhemb veshi, nse shqepon gjat t ecurit (paraprakisht ka ecur normalisht), nse ankohet pr dhembje barku, nse temperatura zgjat m shum se 72 or, nse ka temperatur m shum se 24 or pa arsye t qart, nse temperatura sht ulur m gjat se 24 or dhe pastaj sht shfaqur srish.


  Ku t drejtoheni pr ndihm?

  • Pediatri juaj
  • Klinika e Pediatris, Ambulanca e Prgjithshme
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Imunizimi: udhzues pr prindrit

  'sht imunizimi(vaksinimi)?

  Imunizimi (vaksinimi) sht procedur me t ciln mundsohet mbrojtja nga smundjet ngjitse. Imunizimi sht mnyra m e mir pr mbrojtjen e fmijve nga smundjet e rnda q mund t shkaktojn edhe vdekje. N R. e Maqedonis fmijt vaksinohen pa pages kundr:

  • Hepatitit B
  • Tuberkulozit
  • Paralizs s fmijve
  • Difteris
  • Kolls s bardh
  • Rubeols


  Si ndikojn vaksinat?

  • Vaksinat prmbajn shkaktar smundjesh t dobsuar ose t vrar. T prgatitur si vaksin, ata nuk mund t shkaktojn smundje te fmija.
  • Me injektimin e vaksins n organizmin e fmijs krijohet mekanizm mbrojts natyral, me krijimin e antitrupthave dhe qelizave mbrojtse. Nse gjat jets fmija infektohet me snundjen kundr s cils sht i vaksinuar, rezistenca e fituar pas vaksinimit do ta mbroj nga smundja e rnd dhe komplikimet.
  • Pr mbrojtje komplete dhe t qndrueshme t fmijs, sht e nevojshme t jepen nj numr i ndryshm i dozave t vaksinave, n intervale kohore t caktuara dhe n mosh t ndryshme t fmijs. Pr kt qllim ekziston kalendari i vaksinimit.


  Si jepen vaksinat?

  Varsisht nga lloji, vaksina jepet me:

  • Injeksion (n muskul, nn lkur)
  • Lug (te pihet)


  Kur mund t vaksinohet, dhe kur duhet t shtyhet ose t mos vaksinohet aspak nj fmij?

  Para do vaksinimi, fmija kontrollohet detyrimisht. Nj infeksion i zakonshm dhe i leht i rrugve t frymmarrjes, me nj temperatur leht t ngritur, nuk duhet t jet shkak pr shtyrjen e termit t rregullt pr vaksinim. Pediatrit tuaj gjithsesi duhet t'i tregoni nse fmija ka patur:

  • Reaksion t rnd pas dozs paraprake t vaksins
  • Nj form t rnd t alergjis
  • Imunitet t dobsuar (pr shkak t smundjes ose pranimit t barrave)
  • Ka pranuar gjak ose produkte tjera t gjakut
  • Pengesa n zhvillimin neurologjik


  N baz t t dhnave nga biseda me prindrit dhe kontrolli i fmijs, mjeku do t vendos se a do t vaksinohet fmija.

  Si t veproni nse e lshoni termin e rregullt pr imunizim ?

  • M s miri sht imunizimi t realizohet sipas kalendarit pr imunizim, pasi q vetm imunizimi i rregullt dhe i plot jep nj mbrojtje t sigurt t fmijs.
  • N qoft se pr shkaqe t arsyeshme lshohet termi i rregullt, pediatri juaj sipas rekomandimeve q vlejn pr situatn konkrete, do t rekomandoj kur t vazhdohet me imunizimin.


  'do t ndodh nse fmija nuk vaksinohet?

  • Nse gjat tr jets s tij nuk vjen n kontakt me shkaktart e smundjeve t rnda ngjitse, nuk do t'i ndodh asgj.
  • Por, nse eksponohet n cilndo nga kto smundje, sigurisht do t smuret, dhe jan t mundshme komplikime dhe vdekje.
  • sht shum e rndsishme t dihet q smundja sigurisht do t transmetohet te fmijt dhe te t riturit n rrethin, t cilt nuk jan rezistent pasi q nuk jan t vaksinuar ose nuk e kan kaluar smundjen. Kjo do t thot, paraqitje e epidemis me numr t paparashikueshm t prfundimeve me vdekje.
  • Me imunizimin, nuk i mbrojm vetm fmijt tan, por edhe niprit edhe strniprit. Si ilustrim, smundja e rnd e njohur si lia e vrtet (Variola vera), m nuk ekziston, n fal t imunizimit. Prandaj, sot m, fmijt nuk vaksinohen kundr ksaj smundjeje. Me realizimin komplet t programit pr vaksinim, s shpejti pritet edhe rrnjosja e paralizs s fmijve, e pastaj edhe e fruthit.


  A mund t shfaqen efekte t padshirueshme nga vaksinimi?

  Efektet e padshirueshme nga imunizimi jan t rralla dhe rreziku nga komplikimet sht shum m i vogl pr fmijn dhe pr shoqrin, se sa t mos realizohet imunizimi aspak.

  • Gati se gjysma e fmijve t vaksinuar do t shfaqin ndonj reaksion n vendin ku e kan pranuar vaksinn. M s shpeshti kjo sht kruarje me t skuqur, njtje ose dhembje. Rreth 25% do t shfaqin shqetsim dhe temperatur t lart. Kto reaksione t padshirueshme menjanohen me venien e kompresave t ftohta dhe dhnien e antipiretikve dhe analgjetikve (panadon, eventualisht brufen dhe ngjashm). Prve ksaj, si edhe gjat do smundje tjetr, fmijs duhet t'i jepet ushqim i leht dhe shum lngje. Dhnia gji ather sht gjja m e mueshme.
  • Rreth 15% e fmijve q kan pranuar vaksin kundr morbilit, 7-10 dit pas vaksinimit mund t shfaqin simptoma q i ngjasojn forms s leht t infeksionit me morbili - morbili mitigant (shprthim atipik n lkur, temperatur e leht).
  • Rreth 10% e fmijve t vaksinuar kundr rubeols, pas 2-8 jav mund t shfaqin reaksion n form t dhembjes dhe njtje e leht e nyjeve.
  • Vaksinimi kundr shytave rall jep komplikime.
  • Shum rrall, pas vaksinimit mund t shfaqen efekte t padshirueshme m t rnda: encefalopati akute, konvulsione n tre ditt e para pas vaksins, temperatur e lart me t qamur t pandrprer dhe nj gjendje e ngjashme me shokun dhe reaksion anafilaktik, menjher pas pranimit t vaksins. N rast t shfaqjes s ktyre simptomave, fmija duhet menjher t drgohet te mjeku. Pranimi i srishm i s njejts vaksin, te kta fmij sht i ndaluar (kontraindikuar).


  Ku t drejtoheni pr ndihm

  • Pediatri juaj.
  • Klinika e Pediatris Ambulanca Konsultative e Imunologjis
  • Klinika pr Smundje Infektive
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Vjellja dhe diarreja

  Cilat jan shkaqet m t shpeshta?

  Vjellja dhe diarreja jan simptoma t shpeshta t cilat mund t shfaqen n suaza t m shum smundjeve. Shkaku m i shpesht jan gabimet kualitative dhe kuantitative n ushqim.

  • Zvjerdhja e hershme ose kalimi ne ushqim t przier mund t jet shkaku pr vjellje dhe diarre.
  • N disa raste vjellja sht si rezultat i alergjis ndaj qumshtit t lops.
  • Dhnia e ushqimit q nuk prgjigjet pr moshn, ushqim i yndyrshm ose i infektuar gjithashtu mund t jet shkak pr vjellje e ndjekur me diarre. Kjo ndodh m shpesh gjat muajve t vers.
  • Infeksionet akute t zorrve, t shkaktuara nga bakteret dhe viruset gjithashtu shkaktojn vjellje dhe diarre, t cilat transmetohen leht nga fmija n fmij. N raste t tilla sht e rndsishme t izolohen t smurt.
  • Vjellje dhe diarre mund t paraqitet si fenomen shoqrues gjat infeksionit t veshit, infeksion urinar ose gjat problemeve tjera.
  • Vjellje karakteristike haset te stenoza e pilorit (anomali e lindur, te e cila sht prezent ngushtim te dalja nga lukthi). Paraqitet m shpesh te foshnjat meshkuj diku pas dits s 15-20 pas lindjes. Vjellja ndodh menjher pas pirjes gji, dhe ka karakterin e shadervanit, nga dita n dit prforcohet ndrsa fmija mbetet i uritur dhe humb n pesh. Jashtqitjet jan t pakta dhe t errta. Kjo smundje sot prcaktohet me ekzanimim ultrasonografik dhe shrohet me operacion.
  • Duhet t bhet dallim mes vjelljes s vrtet dhe gromsirs q shfaqet te foshnjat pas pirjes gji. Kjo mund t jet e shoqruar me vjelljen e sasis s vogl t qumshtit. Kjo sht dukuri normale.


  A jan ngjitse vjellja dhe diarreja?

  Ndonjher mund t jen ngjitse, n varshmri nga smundja q i ka shkaktuar.

  A tregojn vjellja dhe diarreja se bhet fjal pr smundje serioze?


  • M shpesh shfaqen si fenomen kalues dhe nuk bhet fjal pr smundje serioze.
  • M rrall mund t ndodh dehidrim, i cili do ta krcnoj jetn e fmijs, sidomos te foshnjat e vogla.
  • N disa raste vjellja dhe diarreja sugjerojn pr prezenc t smundjes serioze, e cila duhet t diagnostikohet dhe t shrohet shpejt.
  • Shumica e smundjeve q manifestohen me vjellje dhe diarre jan t lehta dhe reagojn mir n terapi t rndomt.


  Tretmani


  Vjellje


  • Shumica e vjelljeve nse trajtohen si duhet ndrpriten pas 8-12 orsh. Nse fmija vjell, duhet t jepet tretje elektrolite n sasi t vogla, nj lug kafeje n do pes minuta. Sasia zmadhohet gradualisht n varshmri nga toleranca.
  • Nse fmija nuk vjell pas 8-12 or futet ushqim solid. Foshnjave u jepet uj orizi. Fmijve m t mdhenj oriz pilaf, krekera ose buk t rreshkur.
  • Qumshti futet nse foshnja nuk vjell 12-24 or.


  Diarreja


  • Nse fmija ka diarre, menjher duhet filluar me dhnjen e lngjeve. Pr kt smundje, m e rndsishme sht sa do t pij, se sa do t ha. M s miri sht t'i jepet tretje orale elektrolite (si sht Neliti), i cili sht special i formuluar pr foshnja dhe fmij t vegjl.
  • Nuk duhet t jepen lngje frutash ose pije t mbla, sidomos jo foshnajve t vogla.
  • Fmijve m t mdhnj q pranojn ushqim solid u jepen banane, oriz pilaf, drithra t ziera, molla dhe mish t zier.
  • Duhet t vazhdohet me dhnien gji ose me qumshtin nga formula (nse sht n ushqim artificial), me prjashtim nse e ndalon mjeku.
  • Mes ushqimeve duhet t jepen lengje t kthejllta.


  Cilat jan shenjat q ka ndodhur dehidrimi?

  Rreziku m i madh gjat diarres s rnd dhe t prolonguar dhe/ose vjelljes sht dehidrimi humbje e ujit nga organizmi. Foshnjat e vogla mund t dehidrojn shpejt.

  Shenjat pr dehidrim jan:

  • Etje ekstreme ,
  • Urinon pak (rrall dhe me sasi t vogla t urins). Normal, shumica e foshnjave jan t lagura deri n fyt gjat do ndrrimi (m s paku 6 her gjat dits).
  • Letargji dhe polgshti ,
  • Syt jan t gropuara, buzt jan t thata, nuk ka lot, lkura duket e rrudhur me turgor t zvogluar.


  Kur t drejtoheni te mjeku?

  Kontaktoni me mjekun tuaj nse sht prezente kjo q vijon:


  • Diarre dhe vjellje q nuk reagojn n terapi.
  • Nse jan prezente shenjat e dehidrimit.
  • Nse bhet fjal pr inflamacion t veshit ose fmija ankohet n vshtirsi gjat urinimit.
  • Nse jashtqitjet jan me gjak, nse temperatura perziston ose nse sht prezent shqetsim ekstrem.


  Ku t drejtoheni pr ndihm?


  • Pediatri juaj
  • Klinika e Pediatris , Ambulanca e Prgjithshme
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Fmija i maltretuar

  'kuptojm me fmij t maltretuar?

  • Mendohet n agresionin fizik ose verbal t fmijs ose fmijve kundr fmijve t tjer. Nuk bhet fjal vetm pr krcnime. Ktu ekziston dshir e vetdijshme e prdhunuesit q diknd ta lndoj ose friksoj, me fjal ose vepr.
  • Prfshin edhe krcnime, prqeshje, thnje t fjalve t kqija, ndalim t dikujt q t shkoj ose t bj far t doj, shtyerje, rrahje, goditje ose forma t tjera t prdhunimit fizik.


  Cilat fmij jan objekte t maltretimit?

  • Fmijt prdhunues si objekt t dhuns mund ta zgjedhin cilindo qoft, por ata shpeshher i zgjedhin fmijt q duken me t dobt. Pr shembull, zgjedhin fmij t cilt n njfar mnyre duken m t dalluar, t cilt jan m t friksuar, kan ndonj invaliditet, fmijt t cilt jan t njohur se msojn s teprmi, t cilt nuk jan t shkatht n sport, fmijt t cilt nuk kan vetbesim social, t cilt nuk jan t aft pr tu mbrojtur sepse jan m t vegjl, m t dobt ose m t rinj.
  • Ndonjher, fmijt provokojn fmij t tjer q t sillen dhunshm kshtu q s pari i prqeshin. Dhuna ndodh m shpesh npr rrethina ku ekzistojn kompeticione (garime). M s shpeshti ndodh npr shkolla. Shkolla ka prgjegjsi pr sigurimin e rrethins dhe duhet t ket planin e vet se si t veproj m prdhunuesit.


  Keni kujdes n vendet ku dominojn shenjat pr maltretim e fmijs tuaj!

  Fmijt e maltretuar nuk ia tregojn dertin e tyre m t rriturve. Ata jan t friksuar ose ndjehen t turpruar. Disa shenja tregojn se ata kan qen t maltretuar:

  • Fmija nuk do t shkoj n shkoll, gjen lloj lloj mnyrash q t rrij n shtpi (p.sh. Thot se sht i smur).
  • Shkon n shkoll npr rrugt rreth e prqark, pr ta larguar takimin me fmijt t cilt e maltretojn.
  • Tregon shenja t shtrnguara. Thot se e urren shkolln dhe se nuk ka shok .
  • Mund t ket mavijosje dhe t grvishtura. Refuzon t tregoj se far po ndodh n shkoll.


  Kto shenja nuk mund t tregojn me siguri se fmija i juaj sht i maltretuar, por duhet t ju nxisin q ta kontrolloni, se a po ndodh dika. Nse maltretimi ndodh shum koh, mund t ket efekt humbs mbi fmijn e maltretuar. Nse ju lejohet fmijve q t maltretojn, ekziston mundsia se ata do t rriten si pr dhunues, t cilt do ti rrahin partnert e tyre dhe fmijt e tyre personal.

  'mund t bjn prindrit ?

  • Thuani fmijs tuaj se prdhunimi sht i gabuar, kuptojeni frikn dhe ndjenjat e fmijs tuaj seriozisht dhe ndihmoni q t gjej mnyr se si t ballafaqohet me t. Bindeni se kjo nuk sht devijim dhe se duhet dika e prbashkt t ndrmeret pr ta ndaluar dhunn. Sqaroni se dhuna ju ndodh edhe shum fmijve t tjer. Mbrojeni ashtu q ti kyqni edhe prgjegjsit n shkoll. Flisni me kujdestarin e klass. Shum shkolla kan politikn e tyre se si t ballafaqohen me prdhunuesit. Nse maltretimi vazhdon, flitni me drejtorin e shkolls se cilat hapa duhet t ndrmerren, q t prevenohet dhe mbrohet fmija. Bhuni i qndrueshm n kmbngulsin derisa nuk zgjidhet problemi.
  • Nse problemi sht i vazhdueshm ose nse prsritet n situate t ndryshme me fmij t ndryshm, krkoni ndihm profesionale.


  Nse fmija juaj sht dhunues

  Nse fmija juaj i maltreton t tjert, mendoni rreth ksaj q vijon:

  • Si e siguroni ju diciplinn n familjen tuaj, a modeloni mnyra t preferuara n komunukim me njerzit tjer?
  • A ekziston mosmarrveshje mes bashkshortve, znie, rrahje ose prdhunime n shtpi?
  • A sht fmija i juaj i shqetsuar ose i friksuar nga dika? Ku e ka msuar fmija juaj sjelljen e ktill prdhunues??
  • A keni mbajtur kontakt me shkolln?


  Ku t paraqiteni pr ndihm?


  • N shkoll kujdestari i klass, drejtori
  • Psikologu
  • Mjeku i juaj
  • Puntori social
  • Instituti pr shndet mental t fmijve dhe rinis
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Poleni i bletes dhe shendeti
  Nga good girl n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-02-2007, 17:06
 2. Shndeti nuk ka mim. Pr dallim prej barnave!?
  Nga Gimi3 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2006, 07:59
 3. Shendeti dhe kurat natyrale
  Nga benseven11 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 05:10
 4. Nj masazh si kur shndeti
  Nga Xhuxhumaku n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 18:20
 5. Ngjyrat dhe shendeti
  Nga benseven11 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2005, 21:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •