Ka patur nj karrier t shklqyer. Po a i ka ln tashm Personal Computer-i prapa ditt m t bukura?

Kompjuteri personal sht nn rrezik, si platforma parsore pr t ciln jan shkruar prgoramet kompjuterik, teksa kta t fundit kan nisur t prhapen npr internet. Mund t krkosh Google apo eBay nga o lloj pajisje q ka nj navigues pr internetin jo vetm nj kompjuter. E gjith kjo nuk do t thot se kompjuteri personal ka vdekur. Shitjet e tyre, n nj shifr 200 milion n vit jan n kulm. Shkathtsia e kompjuterit, nnkupton q ai do t vazhdoj t jet platforma n t ciln teknologjit e reja do t jen t prirura t shfaqen fillimisht

Endless Love, kng e Diana Ross dhe Lionel Richie ishte n krye t klasifikimeve. Ronald Regani e shihte Bashkimin Sovjetik nga lart posht. Dhe Princesha Diana, 20 vje, ndodhej n muajin e mjaltit me Princin Karl. Ishte 12 gusht, 1981 dhe International Business Machines e Armonk, Nju Jork, zbuloi IBM 5150, hyrjen e saj t re n tregun q sapo po lindte t kompjuterave personal.

Kjo kuti ngjyr bezh, me nj mim fillestar 1 565 dollar kishte nj memorie vetm 16 kilobajt dhe prdorte audiokaseta pr t hedhur dhe ruajtur t dhnat. (Disketa ishte ende dicka fakultative). Deklarata e Shtypit e IBM trumbetonte me t m,adhe grmat fosforeshente ngjyr jeshile t ekranit pr rehatin e t lexuarit, si dhe manuale pune q kuptohen me lehtsi, t cilt bnin t mundur fillimin eprdorimit t kompjuterit brenda disa orve.

Prpjekjet e mhershme t Ibm pr t nxjerr nj Personal Computer kishin dshtuar. Pr sot, pas 25 vjetsh, IBM 5150 njihet si paraardhsi i lasht i kompjuterit modern, nj hap shum i rndsishm i eviolucionit t kompjuterave, nga lodra pr qurravitsit, n mjete t domosdoshme t biznesit modern dhe, pr shum njerz, t jets prvate. Afro 1 miliard kompjutera jan tashm n perdorim n gjith botn; shum njerz q punojn n zyra kalojn m shum koh me kopmjuterin se sa duke fjetur apo me familjen. Por prhapja e PC ka qen e pabarabart: n Amerik, ka 70 kompjutera pr do 100 vet, krahasuar me 35 n Franc, 7 n Brazil dhe 3 n Kin.

Kompjuteri personal ka shkaktuar mirqenie n nj mas t madhe. Vlerat e burss t firmave t kompjuterave dhe programeve kompjuterike t bra bashk e kalojn gjysm trilioni dollar. Kompjuterat e lir kan rritur s teprmi produktivitetin e puntorve. Dhe qindra milion njerz kan prfituar nga aksesi n programet e shkrimit, tabelave, e-mailet, ndarjen e fileve dhe telefonatat e lira pr t mos folur pastaj pr pasurin q ofron interneti.

Kompjuteri personal demokratizoi informatikn duke i br kompjuterat m t lir dhe m t aksesueshm se m par. Kompjuteri personal i IBM ishte m pak i prparuar se disa makina t tjera n treg. Por ai kishte mbshtetjen e emrit q kishte m shum reputacion n informatik. IBM nuk nxorri thjesht nj produkt; ai nxori nga frert nj industri t tr.

Sekreti i suksesit

Nga shum pikpamje, kompjuteri personal triumfoi pikrisht pr shkak t mnyrs si u zhvillua, aspak e stilit IBM. Kur prpjekjet e mhershme t IBM pr t prodhuar nj kompjuter dshtuan, duke qen shum t kushtueshme, nj ekip inxhiniersh u mblodhn n Boka Raton, Florida. Ekipi nuk raportonte prmes burokracis mbytse t IBM, por drejtprdrejt tek krert e kompanis. Atyre iu dha nj vit koh pr t projektuar nj kompjutrer me kosto t ult. Ata njerz q merreshin me at pun nuk flisnin aspak pr t, nuk kishte asnj mbledhje biznesi, asnj mbledhje rishikimi vjetor pr buxhetin, shpjegon Luis Branskomb, kryeshkenctar i IBM n periudhn 1972-1986. IBM bri shum gjra radikale dhe kjo rezultoi shum e suksesshme.

Pr t arritur qllimin e vet ambicioz, ekipi hoqi dor nga dy tradita t IBM. S pari, n vend q t prdorte vetm pjes t prodhimit IBM, ai zgjodhi t marr edhe prbrs nga jasht raftit. S dyti, n vend q t mbante sekret kt projektim, ai i la t hapura specifikimet, me qllim q zhvillues t pavarur programesh t afroheshin. Kur kompjuteri personal m n fund doli, IBM priste t shiste 250 mij njsi n pes vjet. Realisht, deri n vitin 1985, kishte shitur afro 1 milion.

Megjithat, pikrisht faktort q uan n suksesin e kompjuterit personal, n mnyr t paqllimshme penguan IBM q t merrte gjith prfitimet pr vete. Kompjuteri personal prdorte nj mikroproesor t prodhuar nga Intel dhe nj sistem operimi t prodhuar nga Microsoft (q drejtohej nga nj 25-vjear q quhej BillGates). Asnjra nuk ishte ekskluzivitet i IBM, dhe brenda nj viti, kompani t tjera kishin gjetur se si t prodhonin klone shum m pak t kushtueshm t kompjuterit t tij. Microsoft dhe Intel, dhe jo IBM, dukej se kishin n pronsi margaritart e kompjuterit personal.

Ky projekt i IBM ishte nj projekt superngacmues, shum argtues, i thoshte Gates revists PC n vitin 1982. I pyetur se far do t sillte e ardhmja, zoti Gates ishte goxha parashikues: Pjest fizike t kompjuterit do t bhen gjithnj e m pak interesante. E gjith vmendja do t jet e prqndruar tek programet e kompjuterit. Kishte t drejt. Sot, shoqria edhe prfiton, por edhe vuan prej fleksibilitetit dhe hapjes s kompjuterit persona. Magjia e kompjuterit qndron n faktin q ai sht nj makin me destinacion t prgjithshm t cils funksione t reja mund ti shtohen thjesht duke instaluar nj program t ri. Kompjuteri personal sht nj pajisje shum pjellore, thot Dan Birklin, shpiks i VisiCalc. i pari program tabelor. Por kjo lloj shkathtsie e ka nj mim, prderisa e bn kompjuterin personal m t ndrlikuar, m pak t sigurt dhe m pak t besueshm se sa nj pajisje e cila ka nj qllim t vetm.

Si rezultat i ktyre mangsive, shum teknologji t prfshira n nj kompjuter personal jan duke u hequr. Funksione t till si e-mail dhe telefonatat e tipit zri-n-internet q fillimisht vendoseshin n programe kompjuterik, pikrisht si kishte parashikuar Bill gates, tashm jan t pjekura mjaftueshm pr tu vendosur n njsi fizike. Si rezultat, kompjuteri personal nuk sht m epiqendr e universit teknologjik; sot, ka m shum gjasa q ai t jet thjesht nj prej pajisjeve q rrin vrdall prdoruesit. Sot mund t drgosh e-mail me nj BlackBerry, mund t lidhsh aparatin fotografik dixhital direkt me printerin dhe mund t shkarkosh muzik direkt e n telefonin tnd celular t gjitha gjra q dikur krkonin t kishe nj kompjuter.

N t njjtn koh, kompjuteri personal sht nn rrezik, si platforma parsore pr t ciln jan shkruar prgoramet kompjuterik, teksa kta t fundit kan nisur t prhapen npr internet. Mund t krkosh Google apo eBay nga o lloj pajisje q ka nj navigues pr internetin jo vetm nj kompjuter. Njerzit kan vite q e thon, por m s fundi kjo mund t lejoj terminale shum m pak t kushtueshm n internet, apo rrjete kompjuterik, pr t zvendsuar kompjuterat personal, t paktn n disa situata.

Kto ndryshime jan duke patur ndikim mbi firmat emdha t cilat u rritn prreth Kompjuterit Personal. Microsoft ka lvizur n drejtim t lojrave dhe pajisjeve t tjera, pr t paraprir skenarin kur kto pajisje do t dalin n siprfaqe si sfiduese t kompjuterit si nyja pr prmbajtje dixhitale. Kt jav, Microsoft bri t ditur se do t nxjerr n treg nj pajisje pr muzik dixhitale, e quajtur Zune, n prgjigje t marshimit t suksesshm t Apple n drejtim t tregjeve jo kompjuterik me iPod. Sa pr vet prodhuesit e kompjuterave personal, rnia e mimeve dhe prhapja q u kan volitur kaq shum konsumatorve i kan kthyer n shitsa me fitim t ult. IBM u trhoq nga ky biznes n 2004, duke ia shitur nndegn e saj t prodhimit t kompjuterave personal Lenovos, nj firm kineze.

E gjith kjo nuk do t thot se kompjuteri personal ka vdekur. Shitjet e tyre, n nj shifr 200 milion n vit jan n kulm. Shkathtsia e kompjuterit, nnkupton q ai do t vazhdoj t jet platforma n t ciln teknologjit e reja do t jen t prirura t shfaqen fillimisht. Por me daljen e nj bollku pajisjesh t reja si dhe ngritjen e internetit n nj platform programesh kompjuterik, kompjuteri prballet tashm