Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Wink Kosova duhet ta ket pas Hymnin vet qysh n vitin 1935

  Letr e Krist Malokit drejtuar Kazim Prodanit n vitin 1965


  --------------------------------------------------------------------------------

  (Kjo letr duhet t jet shkruar n vitin 1965 nga Dr. Krist Maloki drejtuar Dr. Kazim Prodanit n Turqi, dhe sipas ksaj letre Kosova duhet ta ket pas Hymnin vet qysh n vitin 1935.
  Letra sht marr nga dorshkrimet e Krist Malokit me lejen e gruas s tij Mag. Freya Maloki n Graz, q e falenderojm n kt rast. Kjo letr sht botuar n revistn fetaro-kulturore Urtia viti VII/ 1/ 1998 (11), faqe 184-193, organ i studentve t teologjis s Ipeshkvis s Kosovs.)

  Prgatiti: Albert Ramaj


  Letr e Krist Malokit derjtuar Kazim Prodanit n vitin 1965


  I ndrti Zoti Prodani,

  M falni q po U prgjigjem kaq von! Jam matur sa e sa her q t'U shkruaj gjat e gjr q t merremi vesht paks m mir; sepse, si pat thn qysh Aristoteli, dy njers - q s'jan rritur s bashku brenda nj rrethi fare t ngusht - nuk munt t merren vesht fort bile nr shteje m t fella mendtare dhe shpirtrore. Dhe fajin s'e kan aq fort problemet dhe kompleksiteti i tyre, se sa mendsija dhe qndrimi shprirtror i zotronjsve t tyre.

  Sa kam patur rast nr ca pak bashkfajlime me Ju q t'U kuptonj, Juve, Zoti Prodani, jini nj tip i veant politikan dhe zhurnalist shqipttar. Po kuptohemi! - Ka politkana e politikana n bot, me qllime e qndrime t ndryshme. Ktu po qndrohemi m fort rreth politikanit nacjonal apor kombtar. ktu ka tri figura t veanta karakteristike.

  Njra drejtohet m tepr kah iderat dhe edealet e kohrave t kaluara romantike, tjetra nga idealet dhe iluzjonet e nj ardhmnie fanije fantastike dhe fantazmogorike dhe e treta si pas kohs s tanishme, si pas realitetit, n kujtim t definicjonit t Bismarck-ut: "politika sht mjeshtrija e shfrytzimi t posibiliteteve reale ... t rasteve t volitshime!". Neve shqiptart e vjetr jemi qysh nga mendsija e jon heroike dhe romantike politikan t kohs s kaluar dhe qellimet t'ona finale apo (e palezueshme kjo fjal m duket se sht theologjike, vr A.R.) shtrihen kah ardhmnija e Kombit t'on si hije.

  Dritat e mngjezit; horizonti i yn sht plot ngjyra e iluzjone, kurse realiteti fare i ngusht dhe i that. Dhe ksodore na po psojm desiluzjone pas desiluzjonesh qysh se kemi filluar t jemi politikan dhe t bjm politik kombtare. Kjo tragjed ka nisur qysh me Rringjalljen Shqiptare, qysh me Baballart e Kombit dhe qysh me Lidhjen e Przrenit!

  Dhe m tepr se t gjith shqiptart tjer neve kosovart i kemi psuar desiluzjnet m t forta, sepse neve kemi qen m t part dhe m luftarakt politikan kombtar. Mir po realiteti ka qen kontra neve. Lidhja e Prizrenit deri m sot sht paraqitur nga shkrimtart idealista dhe romantik me ngjyra shum t shklqyera - apor ka mbetur fare zbet! - porse kush i di pak a shum prapaskenat e verteta, kush i di kumtesat nga goja vet e strgjyshve prizrenas i kupton punt politike kombtare m hollsisht, m afras dhe m desiluzjonisht; kemi ktu ca paralele edhe me Diten e Flamurit 1912 dhe me Kongresin e Lushnjs, por nejse... pr nj her tjetr !

  Realiteti m i idhur per Kosovn sht fakti q Shqiprija e 1913-s s'ka rrfyer kurr donj interes t vrtet pr `t. Iknin kosovart n t katr ant e bots per ta shptaur kokn vetm jo kah Shqiprija, dhe ata q u lan t hynin brnda u detyruan t kalben nr moale e Terbufit (Materjalin dokumentar e kini nga dora e Lumo Skendos n Kalendarin Kombjar!).


  U b lufta vllavrasse ndrmjet nacjonalistave dhe komunistave, vullndetart kosovar vajtne dhe luftuan gjr n Himar... per t'u var pastaj njri pas tjetrit si tradhtor nr ullishtat e Vllors.

  Mtepr: Shqiprija dergoj tre divizjone partizansh shqiptar n Kosov per t vrar atje m tepr se 40 mij patriota kosovar (Shif "Lidhja e Dyt e Prizrenit" nga Tahir Zajmi, 1964). Ju munt t thoni, se me liriminn e Kosovs nepr trupat italjane-shqiptare 1941 u shpetuan kosovart politikisht dhe kulturisht etj., porse kosovart vet jan t nj mentimi tjetr: ata thon edhe sot se shqiptart kan ardhur si karkalecat dhe kan ln prapa napoljona-letr q s'i han as qent! (Xhafer Deva me shok mallkohen edhe sot dhe vetm Ballistat gzojn njfar sympathie!).

  Realiteti i dyt i Kosovs sht mosperfillja dhe mosprotezhimi politik nga donj shtet tjetr jashta Jugosllavis. Si pjes e gjith Kombit Shqiptar dhe Shqipris ethnike dhe sidomos si apendiks i Shqipris s 1913-s, Kosova sot nuk gjen respekt, as sympath dhe as perkrahje n botn e jashtme. Dhe me qen q problemet minoritare kombtare zgjidhen vetm - internacjonalisht - nepr konstelacjonet e fuqive t mbdhaja apor t pushteteve dhunore, s'ka shpres se interesat apor t drejtat e Kosovs do t merren donj her para sysh. "Organizata e Minoriteteve Ethnike Evropjane" sht nj ent m fort platonik moral se sa politik, dhe sht formuar nn hijen e Ameriks vetm per t'i hedhur hi syve t atyre popujve apor kombeve nacjonaliste q u trathtuan n Jallt (Yalta) nga Roosevelt-i dhe Churchilli. Donj efekt politik internacjonal ajo "Organizat" s'ka patur deri m sot as ktej dhe as andej, aq m pak kundrejt pushtonjsit m t madh dhe m barbar Rusis!

  Diskreditimi m i madh q iu b dikur "Kombeve t Bashkuara" rrodhi nga moszotsija e tyre per t'i regulluar problemet minoritare, pr t cilat u b gjith ajo zhurm dhe propagand; Amerika po e pson sot po at fat qysh se nuk qe e zonja t'ndrhyj n revolten e Ungaris m 1956. Jugosllavija n realitet mund t jet nj shtet e pushtet fare i dobt, fare anemik me zorime t shumta t perbrendshime, porse sadokudo n botn internacjonale ka kredit dhe ka mbshtetje. Prandaj edhe sikur t'u ap posibilkitet organeve t "Organizats" n fjal ta e vizitojn Kosovn, me nj viz apor dekllarat politike internacjonale (gjoja formale t s drejts internacjonale") i shlyen dhe i anhilizon t tra pohimet e arganizats platonike.

  Por mua nuk ma merr mendja se mund t lejohet ndonj orrganizat dhe t ndrhyj apo "t perzihet nr shtej t brenshme" t Jugosllavis. Pos ksaj "Organizata e Minoriteteve" nuk zotron donj mandat avukati n baz t s drejts internacjonale. Dhe sa zor do ta e kishte ajo organizat dhe sikur ta e kishte at mandat e shofim neve ktu fare afr me poroblemin e Tirolit t Jugut.

  Jo vetm moralisht e kulturisht, jo vetm politikisht, e ekonomikrisht e juridikisht, Italija dhe Austrija kan marr mbi vehte angazhime t prera mbi vehte per autonomin e nj popuullsije 200.00 vetash, nj popull me nj kompakts gjakut dhe nj kultur mijvjeare origjinale dhe akcidentale... dhe me gjiht at, me gjith ndrhymjn e UNO-s, t Gjyqit t Hagh-s dhe Kshillit Ministror t Strassburg-ut (t'i lem demostratat gjakatare dhe bombat e vendit vet!), gjr m sot s'e ka ndryshuar politikn perfide dhe machialvel-iste Italija - faqe me nder - n'at vend.

  Nj realitet tjetr i Kosovs sht ay q ndoshta gjysmn e kosovarve as q kan ndjenja pr j bashks dhe lir kombtare. Ndoshta q desiljuzonet u a kan prishur ndjenjat, zakonet, idealet dhe qellimet e natyrshme kombtare, sigurisht sht q sot pak kosovar e kan mendjen te Shqiprija.

  M t shumt e tyre sot e quajn Shqiprin "Allbanija e vjetr" dhe flasin per at vend sikur t'ishte n Arabistan apor n Afrik. Si thot letra e "Organizats s Minoritveteve"? - "Kosovart emigranta m par duan t kthehen n Jugosllav se n Shqipri?" - (nj gaf dipllomatike internacjonale dhe nj hajvanllk juridik pr t cilin do t heqim keq ne kosovart ndoshta edhe per 100 vjet!). Por m zi sht q kosovart vet nuk duan t paraqiten si shqiptar. Gjat shetitjeve t mija npr Jugosllavi qysh nga vjeti 1954 e thu, vjet per vjet dhe vend per vend, m ka ngjar jo nj her por me qinda her q kan dashur t m paraqiten m tepr si turq se sa si shqiptar.

  Bnin n fillim sikur flisnin tyrqisht dhe s'dinin shqip, gjr se une ua kthejsha vet tyrqisht dhe ata s'dinin t flisnin m gjat. Kshtu m ka ngjar jo vetm ner vende t'jashtme por vet n Kosov, vet n Prishtin, n Prizren, n Gjakov, n Shkup etj. Ata njerz shum her s'dinin asnj fjal serbisht apor sllavisht, shka mund t'Ua dishmoj zonja ime. Kemi hasur sidomos kosovar nga t Gjakovs dhe t Pejs - sidomos tregtar dhe sportista - q paraqiteshin para bots si "tyrq" (me gjith q s'dinin tyrqisht) dhe q as u vinte mare kur neve i demaskonim si shqiptar; nj student akademik i sporteit m'U gjegj njj dit; "Asht ma interesant dhe ban ma tepr efekt te vajzat!!!"

  Ca miq t'on q e kan kaluar rrugn e gjat nga Podgorica n Andrijevic e pastaj nepr Pej, Gjakov, Ferizovi e Shkup kurrkund s'kam hasur ner "shqiptar" por vetm nr "tyrq" apor "muhametan"!!!... me gjith q ishin veshur me rroba shqiptare apor e kishin dobarem peleshn n kok.

  Ksodore munt t`'U a merr mendja Juve, Zoti Prodani, se si deperton emigrata dhe diaspora shqiptare npr tr Jugosllavin. S'ka sot atje qytet sado t vogl, pazar sado t varfr dhe katund sado t humbur, ku nuk gjnden kosovar, shum her me gjith familje, shum her edhe t martuar me sllavjanka dhe me fmij t rritur n gjuh sllave.

  Akademiku kosovar preferon zyrtar, spitalet dhe ndrmarrjet shtetrore jashta Kosovs, msuesi i normals kosovare (Prishtin, Tetov etj.) krkon t futet o nr qytete o ner krahina sllave, ku paska "ma lezet jeta".

  Qyteti m t mbdhaja shqiptare n Jugosllavi sot jan padyshim Beligradi, Zagrebi, Sarajeva dhe Rijeka. Jemi takuar me kosovar akademik, normalista, mjek inxhenjera, sportista, drejtora e nnpunsa t lart t do dege dhe t do rydbe politike... pr ca koh ka qen ministr i Bosnjs nj far Kola apor Kolja. Kemi n policin sekrete (UDBA) me qindra kosovar - gjr n rangjet m t larta - q "qnkerkan m t zot dhe m t katht" se sllavt. (Prandaj U shkrova q do i dyti kosovar sht "spiun", n mos agjent dhe shitur si Ejupi apor Efjalti!).

  Lreni pastaj kosovart tregtar, fajdexhinj, senkser dhe "esnafr" q e kan mbuluar Jugosllavin me nj rrjet tregjesh t zez dhe me allishverishe spekulacjoni orjental. Nj ditzaj m tha njri: "Ne shqiptart jemi ba erment e Jugosllavis!". Sot floriri dhe xhevahiret rrokullohen nepr Jugosllavi vetm nepr duart e jahudinjve dhe t shqiptarve. I di dhe i njef tr bota, vihet njri a tjetri si pas nevojs dhe sa per t'i hedhur hi syve bots n gjyq, dnodhet dhe gjobitet me gjysm miljoni dinar dhe lshohet pastaj para kohs q t fitoj me miljona... dhe atje prapa skens gjyqtare e luajn syn donj avokat i aprovuar dhe donj shef i UDBA-s krahinore! (Po patet dshir, kto t tra i kam me akte dhe dokumente!).

  Porse ka edhe m zi! Populli i fushave dhe malsirave kosovare i ka ln zakonet dhe adetet e mome shqiptare dhe ka nisur ta gzonj jetn o fare orjentale o fare moderne. Zakonet m t ndyra t Baba Dovletit jan prhapur sot n Kosov, n da si kundrejt seksit femror si edhe seksit t perkundrt. Nepr spekullacjone tregtrare q munt t bhen sot n Jugosllavi si me mjete ushqimore si edhe me pun fitojn bota grumbullojn pasurira q s'dijn pastaj si t'i harxhojn.

  Ka me qindra e me mija kosovar n Jugosllavi q jan br miljonar dhe jan n gjndje t bjn darsma dhe ziajfete q kushtojn - si dikur nek agallart dhe bejlert - gjr m nj miljon dinar dhe m tepr. Ka njerz n Kosov - malsor - q angazhojn pran gruas s vet vajza t reja fare - gjr m 9 vjee - si sherbtore... Ky pisllk shpirtror sht prhapur edhe n jetn prditshme, n jetn praktike.

  Kosovari dikur ka qen i njohur per pastritn shmbullore si n trup, si n veshje- mbathje si edhe n rendin shptijak, familjar dhe botor. Sot kosovari sht demoralizuar fare. M ka ardhur turp kur kam kaluar me gruan t'ime nepr Kosov, jam tronditur gjr n funt t shpirtit kur ajo ka hasur nr gjith ato pisllqe... edhe ner familjart e mij. E kam kuptuar zyrtarin e lart serb n Beligrad kur m tha njj dit: "Nve nuk na vjen mir q t kalojn shum turista nepr Kosov sepse turprohemi atje para bots!".

  Dhe sht edhe m zi: q kosovart sot duan t rrojn "elepir"! Sado t pasur te jen, shtihet si fukarenj dhe lypin e krkojn ndihma pas ndihmash ku e permton rasti i volitshim. Une vet kam hequr dor ta e vizitonj Kosovn per t tretn her brenda ktyre vjetve sepse s'di se nga t ja marri para kerkesave materjale dhe financjare nga njerzit e mij, t shumt dhe t angijshm.

  M thot nj ditzaj motra e ime (e njerks!) q e kam subvencjonuar tash e 30 vjet pa as m t voglin kundrpagim: "Bota ka kujtue qi ke me m prue dobarm nji grusht ar!". Per ilakat tjer nuk po U dftoj gj se do t duheshin vllime. M kan detyrue dhe m kan futur ca her n bel se kan arritur gjr n prak t gjykatoreve.

  Nj her tjetr jam gjetur aq pisk sa i jam ulur puthua nr gjunj komisarit t polics dyke e fajsuar vehtn me fjalt: "Zoti komisar m falni se une si shkenctar austrjiak nuk marr vesht nga kto dallavere orjentale!" Dhe komisari n fjal qe aq zemr-gjer sa m'i gjegj: "Zoti Profesor, neve U njofim Ju dhe po e lem ksaj here, porse nj hers tjetr mos u nakatosnji nr gjra t ktilla".

  Dhe gjjen m t turpshme kush ma bri? Gjerarku i kulturpolitiks s Kosovs: Elhami Nimani! Kur u nisa me gruan t'ime per t parn her si mysafir n Belgrad, hym n marrdhnje dhe marrveshje me autoritetitet akademike jugosllave per nj profesur eventuale albanologjike n Jugosllav (gruaja ime do ta e merrte docenturen gjermanistike!). U rregullaun pothua tr konditat me pelqim t t dy palve, sidomos kah mos-konfundimi i profesuers me politikn komuniste. Kur qe na del si Fanti Spathi n Prishtin Elhami Nimani dhe m thot "Zotni Maloku, Ju ose t futeni n part t'on komuniste jugosllave ose s'keni vend ktu!"

  ...Hajden pastaj dhe i beso shqiptarizmit t kompatriotve kosovar! - Nuk u udita pra, kur m tha nj ditzaj nj kosovar intelektaul: "Na jemi mjaft mir ktu, bilem s'jemi kon kurr ma mir se sot!" - Dhe nj tjetr m tha edhe m keq: "Na leni rahat, ju nacjonalistat, na s'jemi as komunista e as revizjonista, na jemi vetm kosovar!". Ka edhe m, por po i lem kto fjal sot per sot.

  Nj realitet tjetr i porblemit kosovar sht ay q Kosova nuk pson gj t madhe dhe t rnd nga Jugosllavija vet por vetm nga serbt. Jugosllavija si shtet konglomerat me m tepr se 18 popullsira t ndryshme dhe si pushtet federalist ka interes t ja oj mir me t tra kombsirat federale e minoritare.

  Ndoshta m zi se Kosova e pson sot Bosnja-Hercegovina dhe Mali i Zi. Porse edhe kroatt dhe deri sllovent kan filluar t ojn krye kundra Beligradit dhe t faqin paknaqsin e tyre (shifni kritikat e Bakariqit gjat Kongresit t fundit t Partis t Komunistave Jugosllav, sa per veprimet dhe propagandat e emigracjonit kroat s'po bjm fjal aspak!). N librin "Albania" t Ballit e keni aty artikullin prkats t prof. Kelmendit, ku permendet specjalisti i shtjeve boshnjake Dr. Baliq, nj i i njohur i im.

  E kemi ktu n Graz organizaten qndrore t emigrantave boshnjak dhe ui dim mir punt e tyre. E ka psuar m zi se neve kosovart dhe veprojn me do mjet... por edhe ata pa asnj sukses. Kroatt dhe boshnjakt n emigracjon kan mjete dhe personalitete t shumta n dispozicjon, sidomos n Gjerman (ku une dshtova me tentativat e mij rreth problemit kosovar!).

  M keq se neve kosovart e kishin dikur makedonasit, porse atyre ja ndreqi Tito-ja aq mir hesapin sa s'e kishin pritur kurr m mir. Jo vetm q e fituan autonomin shtetrore federale, po ata krijuan edhe gjuhn e tyre t lart dhe literatyren e vet fare autonome, shkollat dhe universitetet t pamvarura nga Belgradi etj. etj. Me gjith at makedonasit sot jan t lumtur brenda Jugosllavis porse armiqt m t rrept t serbve!!!

  Dhe me dokumentacjon .......(nj fjali e palezueshme n fund t faqes V. t ksaj letre e pastaj vazhdon n faqen tjetr, vr e A.R.) ... se brenda lufts s dyt botrore jan vrar dhe mbytur mizorisht s paku 1.300.000 serb - m t shumtn intelektual nga dora vet e kroatve, boshnjakve, malazve dhe makedonve.

  Serbt vet ja u kan marr hakun pas librimit t Jugosllavis nga trupat gjemrane dyke mbytur po aq mizerisht se paku 80.000 kroat, e me qinamija boshnjak, me ndoshta 100.000 malazez dhe sa e sa makedonas (kosovart, si duket, kan patur humbje m t vogla, munt t'ken qen 40.000 shpirt; Mehmet Hoxha n Belgrad m rrfej se n nj kamp t Vojvodins qenkan grumbulluar afro 30.000 kosovar per t'u "likviduar", porse me ndrhyrjen e tij dhe me ndermjetsin e Titos qenkan ln t gjall dhe m von liruar!).

  Sot shum kosovar e quajn Tito-o "burr i mir"! (Kemi qen njj dit n Pula, ku ka shum shqiptar dhe ner 'ta edhe shum prizrenas, dhe na dftuan se aty para dy orsh paska qen Tito-ja dhe paska kaluar nepr pazar t gjytetit fare vetm si civil dhe me bastun n dor dhe paska hyr ner ca dyqane dyke bler plaka e tjera per familjen e vet q rron aty afr n ishullin Brion; njj dite tjetr bilem i paska ikur tinas suits s vet dhe paska shkuar me nj automobil privat gjr n Rovinj per t shetitur po ashtu lirisht si n Pula, ku kan pa njerzit e mij q rrojn atje!).

  Kjo do t thot se ndrmjet pushtetit central jugosllav dhe pushtetit federalist serb ka ndryshime t mdhaja. Prandaj edhe kroatt, sllovent, makedonasit dhe bilem emigrata politike kroate sot bjn dallime t forta ndrmejt njrit e tjetrit Beograd. Per t zezn t'on kosovare, Kosova ka rn nn pushtetit serb dhe serbt gzojn privilegje t veanta brenda gjith Jugosllavis, jo vetm sepse jan kombi ma i madhi (afr 9 miljon) por edhe pse kan qen krijonjsit e partis komuniste dhe t lvizjs partizane; jan edhe m trima, m barbar, m fanatik dhe vetmohonjs se t tjert ("Kijau inat por faljau hakun!").

  Pra - si pas mentimit t'im - neve kosovarvet nuk bjm mir kur e drejtojm luftn t'on dhe prpagandn t'on kundra Jugosllavis n vend q ta luftonim Serbin, a m mir "serbo-mbdhajt". Ky percaktim sot bhet pothua nga t gjitha nacjonet federalsite dhe minoritare t Jugosllavis - edhe n emigracjon - dhe ne kosovart jemi mjaft n rrezik ta e humbim at sympath q gzojm nr ma t ma t shumtit e atyre nacjoneve (shifni shkrimet e Milovan Djilasit se si flasin n favor t'on! - shifni edhe shkrimet e emigrats kroate, p.sh. rivista "Republika Hrvatska" q del n Argjentin!) Serbija vet sht br indirekt e zeza e jon dyke na i br per vehte gjeneracjonet m t reja, m t forta dhe m inteligjente.

  Po Kuptohmi! - Dyke humbur gjith ata burra brenda lufts vllasvrasse apor civile dhe kundr armiqve t huj (Nediq, Mihajloci, kroat, boshnjak, italjan, gjerman shqiptar etj etj.). N Serb kan mbetur shum her katunde, pazare dhe deri qytete t tra pa mashkuj t ritur dhe djaloshar, kan mbetur me femra t pamartuara apor t veja, kan mbetur shtpija, villa dhe konaqe pa njri t zotin e tyre... dhe ktu kan ulur kryt dhe jan futur si zvends me qindra e me mija shqiptar kosovar.

  Kush i merr sot rrugt nga Kosova e deri n Belgrad - sidomos si neve me automobil t vetin! - i konstaton kto "humbje" sidomos ner gjytete t Serbis, ku e gzojn jetn shumica e kosovarve intelektual n anonymitet (Shmbllin m t mir e kini n njrin nga m t lartit intelektual kosovar - q do ta njifni personlaisht, pse ka marr pjes para ca kohe nj kongres orjentalistash n Ankara) dhe i cili sht br zot i nj "villa" me nj grua t bukur e t pasur dhe me nj djal 10 vjetsh q s'flet asnj fjal shqip (kur e pyetm sepse nuk flet shqip na u gjegj "Tata ne mi je uio!).

  N hotelin Moskwa t Beligradit, ku e kemi zakon t marrim "logis" dhe ku ka rn edhe zonja Pina, sht si portjer i par nj kosovar; flet me neve n do gjuh t huaj, por kurr jo shqip dhe nuk faqet si shqiptar me gjith q ay e kupton nga dokumentet e mija se jam kosovar shqiptar. N shkollat serbe sot japin msime msonjs dhe profesora shqiptar, kurse n Kosvov na mungojn, n universitetin e Shkupit, t Beogradit etj. bjn pun akademike sa e sa kosovar t cilve bota s'u a di as emrin. Si pas statistikave zyrtare merret nepr ment se n t tr Jugosllavin sot ka s paku 2000 gjr m 2500 kosovar akademik dhe s paku 5000 veta m matur t plot t cilve s'u shifet boja n vend t vet.

  Porse edhe ktu na faqet nj realitet i idhur i Kosvos. Pr elepirllkun e kosvarve folme! N Jugosllav sht zbatuar sistemi i sherbimit popullor mjeksor, d.m.th. badijava edhe aty ku kerkohet ndihma mjeksore n shtp private. Mir po si n spital si n shtp private sht zakoni q t shperblehet mjeku me donj "peshqesh" privat., vetm kosovart s'e kan ashtu, ata perkundrazi krkojn nga mjekt shqiptar jo vetm sherbime t veanta por edhe ilae specjale falas. Dhe kshtu ja bjn edhe npunsave, ixhenjerve, avokatve e edhe puntorve t thjesht t shtetit.

  Dhe ktu na paraqet edhe nj relaitet tjeter tragjik! N Kosov ka shum pun per t br (sot munt t thohet me gjith ment se Kosova sht vendi m i prapambetur i Jugosllavis, dhe jo nga faji i "qeveris" por m tepr nga ay i popullsis!) . N Jugosllavi ka prgjithsisht dy lloj punsh dhe punimesh: 1.) puna b bhet n sherbim zyrtar apor publik dhe 2.) puna q bhet me angazhement privat. Dhe ktu duhen dalluar tri mnyra pagimi apor rroge t puns.

  Puna e thejsht shprblehet si pas tarifit zyrtar: nj or pun afro 80-100 dinar (nj lira tyrke apor dy paketa cingare apor 1/2 kile buk). Puna me akord dy-tri-fish m tpr. Puna specjale-teknike 4-5 fish. N Jugosllav pergjithsisht punon vetm gjymsa e popullsis, porse ata q punojn, punojn dy-fish dhe perfitojn nga puna e vet dy-tri her dhe m tepr se sa u paguhet nga shteti. Sepse puntori i thjesht e fillon punn e vet m ora 6 a 7 t mngjesit dhe e perfundon aty m ora 2 pasdreke.

  (Me kt pun ay i fiton t drejat e sigurimit socjal!) Mir po pas saj ay merr persiper angazhime ner fimra apor shtpija private dhe shperblehet per do or gjr m 300 dinar (4 lira tyrke, 6 paketa cingare etj.).

  Kosovart - q njihen n tr Jigosllavin si puntor t mir! - e kan pikur marifetin t marrin persipr angazhime me "qesim" (akord) dhe si specjalista. Dhe kshtu fitojn 4-5 her m tepr se puntort tjer jugosllav q akuzohen per "javashlluk" (fjal fluturake sot n tr Jugosllavin!). Pr t patur nj dftes specjalizimi zyrtar n dor, sot organizohen n Kosvo kurse t shpejta specjalistash. Dhe kso dore kosovart munt t futn edhe nr punt e shtetit kudo n Jugosllav pa krkuar leje t veant.

  Mir po n Kosov s'u punon! Organizimi i punve botore apor publike varet nga kompetenca e "komuns" (opshtina) dhe e "rrethit" (okrug). Dhe komunat dhe rrethet e Kosovs nuk kan mjete t mjafta finacjare. Me gjith q kosovart - privatisht - kan grumbulluar mjaft t holla, per interesat publike dhe pr "punt e shtetit" nuk lshojn gj nga dora. elepirllku m njren an dhe zakoni i vjetr me i pritur t tra punt publike dhe kulturale nga "shteti" e Baba Dovleti, nuk i jipet rast puntorve kosovar t bjn pun n vent t vet. Kshtu i shef njeriu pra puntort kosovar t shprndam nepr tr Jugosllavin. E kemi shembullin tragjik ktu afr. Graz-i sht 35 km lark kufirit jugosllav, 15 km m tutje gjndet qyteti i vogl Maribor.

  Dhe aty kemi sot m tepr se 400 puntor kosovar, lrini ata puntor q e kalojn kufirin fshehurazi dhe na vin ktu n'Austri per t krkuar pun (une si dragoman zyrtar i shqips kam pastaj pun dhe telashe me 'ta!). Dhe n Kosov mbetet vendi prapa dhe s'ka puntor t mjaftm as per pun publike, as zyrtare dhe as private. Fati i lik e do pastaj q populli kosovar nuk i ln "ikat" (vajzat) t hyjn n pun. Si m rrfeu Fadil Hoxha me statistika sekrete n dor, n Kosov sot sht nevoja per s paku 300.000 gra puntore n t gjitha degt e rendit publik. Mir po "ikat" nuk po lejohen nga prindrit as t kalojn ner klast e fundit t shkollave fillore, jo ma n ato t tetvjears apor t gjimnaseve.

  Kur qesh me gruan t'ime n Kosv dhe kur i vizitonim klast paralele - shqiptare dhe sllave - ato shqiptaret ishin pothua t zhbrazura dhe pa asnj nxnse (vajz) shqiptare, kurse klasat sllave t mbushura dng. "Sot Kosova ka mbet n ika" m tha nj kosovar plak dyke br aluzjon per djelmt q po ikin jasht dhe vajzat po mbetn krcune dhe t pamartuara. Dikur - si pas thnjeve t Fadil Hoxhs - Kosova ka psuar nga numri m i madh i mshkujve, sot femrat e siprkalojn.

  Mir po njato femra mungojn ner sa e sa pozita, zyre e organizata ku lypset sherbimi femror (Mjerisht kemi hasur edhe ner shum burra kosovar q endeshin posht e lart pa pun nga "turpi" i puns!). Dhe kto t gjitha e shkaktojn tragjedin t'on q shum katunde shqiptare n Jugosllav nuk i kan shkollat e veta shqipe, q shum her popullsija shqiptare i dergon fmijt ner shkolla sllave dhe q analfabetizmi ner kosovart shqiptar sot sht m i lart se para lufts (kto i ka lajmruar qysh para nj viti statstika zyrtare jugosllave dhe une i kam botuar qysh kur n DIELLI-n e Ameriks.

  N kujtim t ksaj mjerije kosovare - si m tha Mehmet Hoxha - Tito-ja i ka dhn Kosovs ndihma t jasht-zakonshme dhe m t mdhaja - relativisht! - se do vend tjetr jugosllav. Vjen pastaj edhe fakti q popullsija shqiptare e Jugosllavis po shtohet vjet pr vjet me teprica lindje-vdekje gjr m 30 pro-mile, kurse e gjiht popullsija tjetr mesatarisht gjr m 14 a 15 pro-mile. Sot Kosova sht vendi m i denduri i Jugosllavis: statistika zyrtare e gjith shtetit 1964 e paraqet dndesin populore t Kosmetit me 88,5 shpirt per km2, kurse at t vendeve tjera me m pak %, Serb 86,5, Bosnje 64,1 dhe Mali i Zi 34,2!).

  Po ajo statistik flet edhe per popullsin e pergjithshme t Kosmetit me 964,000 shpirt, shka do t thot se n Kosmet sot numuri i shqiptarve i afrohet t 800.000-ve. Si pas do methodave statistikore (retrograde dhe numur -njese) sot munt t thomi se n tr Jugosllavin gjnden s paku 1,2500.000 shqiptar (d.m.th. afro 450.000) t padekllaruar dhe t fshehur nepr tr jugosllavin.

  Ky, more Zoti Prodani, sht bilani aproksimatif i popullsis kosovare dhe tablloja tragjike e Kosvs s'on. Do t kisha pr t thn edhe shum gjra tjera, por s'dua t bhem piktor pesimist. Porse kto t gjitha jan br edhe shkaku q nuk shkruaj gj mbi "Problemin Kosovar". Jo vetm q jam m tepr shkectar, por edhe si politikan realist nuk jam n gjndje t shes patriotizm dhe t bj propagand q sht n kundershtim me ato q parashof per kohn e ardhshme - si n Kosov, si n Shqipri si edhe ner rrethanat internacjonale.

  Shum her e kam pyetur vehten: Si do t'u bnte sikur t'u shlironte Kosova nga pushteti jugosllav? Shqiprija vet nuk na do. Dhe donj shtet tjatr nuk ka interes per ne - kolonjalizmit t hershm i ka shkuar vakti - dhe edhe sikur t liroheshim kombet tjera jugosllave nga zgjedha serbe, ato i kan hallet e veta, sepse gjnden m keq se neve; lre pastaj q ato kombe ngadale jan dyke na shikuar si konkurenta puns dhe t ekonomis, n mos t politiks, dhe jan dyke e humbur sympathin e hershme per neve (Biseduem njj dit gjat e gjr me profesorin Relja n Borgo Erizzo (Arbresh) afr Zadrs, dhe ay n rrfej se si populsija dalmatine-kroate e atij vendi nuk i lejonte intelektualt dhe teknikt e lart arbresh t kthenin dhe t bnin sherbim n vend t vet!).

  Prandaj - si m bhet mua!- edhe do propagand tepruar dhe do politik terroriste kundtrejt gjith Jugosllavis on m tepr dam se fitim dhe u prish puna Kosovarve n vent q t'u ndihi. E di vet shum mir se gjymsa e popullis kosovore bn pjes edhe sot n traditan mijvjeare dhe n shpirtsin e Bajram Currit porse ajo gjyms nuk del n shesh, nuk shihet, nuk njofet dhe nuk mohet nga bota... as nga bota shqiptare.

  Prandaj edhe e gjith politika dhe propaganda e ime sht ajo q t bashkohen t gjith kosovart kudo qofshin n bot, t kthehen ner vendet e veta, ta forcojn shpirtsin kosovare-shqiptare dhe ta e presin rastin e volitshm pr t'u ba zot i plotfuqijshm i vendit t vet. Jugosllavija siprnacjonale dhe edhe Serbija vet e kan kuptuar se me koh nuk munt t sundojn me sukses kundra vullndetit t kombsinave t ndryshme (Kemi patur bisedime me intelektual t lart serb q na e kan faqur kt filozof qysh para 8 a 10 vjetsh! – N Jugosllav ekziston me t vertet lirija e fjals dhe e shtypit, s paku ner qytete t mbdhaja, dhe njeriu munt t llafoset fare lirisht mbi do them, dhe une kam hasur ner serb q flitshin mbi "Problemin Kosovar" si t'ishin vet shqiptart - si dikur kroati Shufflay apor serbi Tuceviq!).

  Prkundrazi njri a tjetri m'i ka faqur qysh asokohe mendimet e Djilas-it ("Bisedime me Stalinin"!) q problemi i Kosmetit si problem politiko-ethnik paraqet nj barr t rnd per Jugosllavin dhe se kjo do t kishte dashur ta e bashkoj me Kosmetin me Shqiprin e 1913-s sikur mos t'ishin zorimet gjeopolitike dhe strategjike (dhe ky problem do t'ishte zgjidhur m s mir sikur t'u bashkonte e gjith Shqiprija ethnike me Jugosllavin ... si republika e shtatt fare autonome, si Serbija apor Kroacija vet!) ... ashtu si u b me Makedonin!).

  Prandaj ma e merr mendja mua q m e mira e Kosovs - si pas realitetit t sotshm - do t'ishte q t kerkojm - n baz t s drejts internacjonale dhe t Statutit Federalist t Jugosllavis q t na jipet edhe neve autonomija e plot, si i-u dha Malit t Zi apor Makedonis etj. Kjo autonom sht parapar n pregatitjen e Statutit n fjal qysh m 1946 dhe vetm nepr prishjen e Shqipris komuniste me Jugosllavin m 1948 (dhe natyrisht me intervencjonin e "serbve t mbdhenj" sht shlyer nga planet e ndryshm politik, kultural dhe ekonomik. Kam patur rast t'i hedhi nj sy planeve ekonomo-politike n vitin 1955 q parashifshin nj industrializim t gjr t Kosovs, ngrehje rrugsh dhe ferojivash dhe ndertime pallatesh qeveritare, hotelesh moderne dhe shtpijash kulturore etj.

  (Asokohe kish filluar ndertimi i rrugs magjistrale nga Shkupi nepr Kosov dhe gjr n Dubrovnik; qysh n ato koh ishte ngrahur gjymsa e Prishtins moderne me nj stil dhe me dimensjone fare amerikane, qysh asokohe ishin planifikuar dhe instaluar vreshta dhe plantazhe pemsh frutore si ato t Kalifornis, qysh ather kishte stacjone fare moderne ndrtimi n do komun etj.etj.

  Sot shkon treni ferovjar nga Beligradi drejt per s drejti nepr Kosov dhe gjr n Prizren: rrug t reja hekur-udhore nga t tjera an jan n pregatitje e sipr. Jan ngrehur hotele fare moderne n Prizren dhe n Prishtin dhe jan dyke u ngrehur nr t gjitha qytetet tjera t Kosovs.

  Jugosllavija centraliste ka dekllaruar n Washington dhe sht detyruar botrisht (shif "New York Teimes" para tri javsh!) se sht dyke ngrehur fabrika dhe ndrmarrje industiriale n Kosov n baz t "statutit t ndermarrjeve me vet-administrim dhe fitim-prpjestim t puntorve t vendit". (Ju do t m pyetni se si kuptohet pastaj sepse jan dyke u shprngulur kosovart dhe dergohen dhuntarisht ner vise tjera t Jugosllavis dhe sepse pronzohen bujqit kosovar dhe u merren tokat - si pas dekllarats s Kardelj-it n Shkupshtinen e Beligradit.

  Kto gjra kan nj istro t gjat dhe nj rndsi tranistore (eksperimentale) dhe nuk zbatohen? (nuk sht e lezueshme nj fjal n fund t faqs X t ksaj letre, por duket se sht zbatohen, pastaj vazhdon n faqen tjetr, vr e A.R.) pas nj sistemi absolut dhe t pergjithshm - lrni qa ato masa t pushtetit centralsit jan provokuar nga ca vende t Kosovs vet.

  Argumenti a contra rio sht q pushteti central gjr m sot nuk i ka zbatuar n Kosov principet e prgjithshme agrar-politike: u ka lejue bujqrve q t zotronin toka mbi 10 hektar dhe barinjve kosovar mbi m tepr se 100 kok bakti (Ju munt t m besoni se karakteri i degjeneruar i ca kosovarve dhe nakari i tyre shum her e kan shtyr qeverin centraliste t marri masa restriktive kundrejt t favorizuarve - tokat q u pronzuan n kohn e fundit - si pas Kardelj-it (me prblim!) ishin vetn vetm ato m t pjllshmet dhe m t fitimshmet, m t leverdijshmet!...

  Kto mentime, kujtime dhe kundrime t permbghelura brnda nj autonomije - politike, kulturale dhe ekonoike do t'ishin - si pas konvikcjonit t'im - he pr he nj zgjidhje e knaqshme per ne kosovart dhe per t gjith shqiptart e vrtet, kudo qofshin n bot. Neve duhet t jemi prudent dhe konshjent se me "Problemin e Kosovs" mvaret dhe sht i lidhur ngsuhtsisht "Problemi i Verioepirit". Ju, Zoti Prodani, do ta dini se Senati Amerikan ja ka konceduar ligjorisht mandatin Greqis mbi Shqiprin e Jugut apor "Epirin" (shif Kosta Chekrezi "Plani i tret i coptimit t Shqipris"!)

  Para 10 ditsh ka folur dhe shkruar botrisht senatari republikan (Illionis) n favor t grekve dyke e dhn t drejt ta e kputin "Epirin" nga thonjt e komunistave t Tirans!!! Ner marrveshjet e fundit ndrmjet Bullgaris, Tyrqis, Greqis dhe Jugosllavis sht ekur ky problem dhe si duket Papandreu i ka siguruar Greqis "dor t lir"; Shqiprija komuniste kerkoj me do mjet t sjellte nj marrveshtje me Greqin, por Athina as s'i dha pergjigjje. Dhe tani - prap si duket! - po bhen pazarllqe mbi platformen internacjonale dhe botrore-gjysmzyrtare n Washington dhe n New York, ku jan br - si pa dashur - n t njjten koh deklaratat (pro-jugosllave dhe pro-greke) e siprshnuara!

  (N paranthezsa per problemin e Vario-Epirit ka ca vjet q i kam kerkuar bashkpunimin Stavro Skndit per nj botim dokumentar n baz t s drejts internacjonale. Mua m duhet nj njeri q e zotron greqishten dhe i ka n dispozicjon dokumentet perkatse - si Stavri atje n Amerik. Lnden juridike dhe historike munt ta e punonjam vet me methodat perkatse shkenctare.

  E kam kekruar edhe bashkpunimin e Dr. Nui Kotts, i cili e ka shkruar thezn e doktoraturs s tij mbi po mbi at them. E kam lajmruar me koh edhe Abas Ermenjit dhe i jam lutur q t ndrhyj pran atyre t dyve. Tani kur qesh n Istambul vajta posaqrisht te Stavro Skndi dhe ja paraqita per tretn a t katrten her kerkesn t'ime, por ay u fsheh prapa ca frazave boshe dhe ca fajsimesh pro-forma, q linin t kuptohet se ay nuk do t perzihet n problemin n fjal. Zoti Abas Ermenji m'u gjegj me fjalt lakonike se "edhe s'i ka ardhur koha"!!!)...

  I nderti Zoti Prodani, une do t kisha per t'U thn edhe sa e sa t tjera mbi kto probleme por m mir po e lm ndoshta pr nj her tjetr . Une mjerisht nuk kam zotz zhurnalistike dhe do paraqitje e ime rreth problemev t koklavitura nacjonle zgjatet dhe bhet trkuz deskriptive-analitike dhe objketive-shkenctare.

  Kur m shkruat per t parn her dhe m kerkojshi bashkpunim n gazetn t'Uaj, u ula t shkruaj per Ju mbi dy thema t ndryshme: njra ishte thema e gjuhs s prbashkt dhe merret me dallaveret dhe tertevertimet e atyne t "Diellit" (Athanas Gegaj, Don Zef Oroshi, Mhill Marku etj.), thema tjetr sht ajo e "Bashkimit t t gjith shqiparve t vrtet, kudo qofshin n bot" (nj them q e kam paraqitur para nj viti n numurra t "Diellit" dhe q ka patur efekte tronditse (nj kopje e ka Sermet Xhaxhulli atje nk Ju!).

  Kt them desha ta e paraqitjam per s dyti n lidhje me vitin 1965 si aniversar t shnuar dhe t shumllojshm: sht aniversari 65-vjetorit t vdekjes s Naimit, aniversar i 45-vjetorit t Kongresit t Lushnjs, 40-vjetori i vrasjes se Bajram Currit dhe Luigj Gurakuqit dhe 25-vjetori i vdekjes s Gjergj Fishts.

  Mir po mos-zotsija ime zhurnalistike nuk m permenton t shkruaj ashtu shkurtazi dhe n mnyr sinthetike (pr shka U kam zil, se Ju jeni nj nga t vetmit zhurnalista shqiptar q e meritojn at emr!)... dhe dy artikujt e mij kan dalur m t gjat se sa po U shkruaj sot... dhe gjitha s'kan marr funt!!! Sa per kto q po U shkruaj sot Ju - po deshet - mund t'i shfrytzoni si pas rastit apor nvojs, pa e faqur emrin t'im botrisht; nr rrethe miqsore, patriotike dhe sidomos kosovare munt ta e paraqitni fjal pr fjal dhe fare hapt si mentimin e Kristo Malokut. N kt drejtim i kam lajmruar qysh me koh edhe qarqet e interesuara shqipttare q ma e kan kerkuar opinjinin e bashkpunimit t'im.

  Si thash edhe m lart une jam kosovar nacjonalist, kam qen gjith jetn t'ime kosovar patriot, e kam fituar m 1935 mimin e par t Hymnit Kosovar, kam qndrim kosovar edhe para bots s jashtme me shkrime dhe konferenca perkatse, porse une jam edhe shkenctar dhe kerkoj ta kuptoj "realitetin kosovar" me gjakftohtsin e nj shkenctari gjemran. Aq m tepr kur e di vet se vaktet e Baba Dovletit dhe t patriotizmit romantik me "Bini Tosk e bini Geg..." kan kaluar dhe se - karshi pushteteve dhunore internacjonale - nuk punon as heroizmi terroristik edhe m vetflijues.

  Shptimi i Kosovs dhe ringjallja e Shpirtit Kosovar munt t vij vetm nga brenda dhe npr vepra t verteta dhe t perbashkta kulturale t t gjith kosovarve kudo qofshin n bot. Sot statistika zyrtare e Jugosllavis 1964 flet per afro 950 shkolla shqipe n Kosmet, si pas statistiks mesatare duhej t'ishin dy her m tepr, duhej t kishim s paku 200 shkolla t mesme, s paku (numri i universiteteve nuk shifet sa sht n faqen e letrs XII, vetem se duhet te jet evetualisht 2-3 sipas mendimit tim, vr A.R.) universitete etjetj- duhej t prmblidheshin t gjith intelektualt kosovar n vend t vet dhe rreth vatrs kosovare....

  M falni, i nderti Zoti Prodani, q U besdisa kaq shum. Pata nis t'U rrfej per nj tentativ t Tirans me qellim t m afroj dhe t m bj per vehte, por m mir nj her tjetr! U faqi mirnjoftjen t'ime q ma e drgoni gazetn t'Uej dhe q m'i keni premtuar botimet dokumentat t N. Xhaxhulit. Me t fala t perzemerta, dhe miqve tjer, i Juaji

  K. Maloki

  T drejtat e ribotimi jan tek Albert Ramaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 07-08-2006 m 09:56
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime
  e lexuar pas 4 vitesh postimi - pa asnj positim nga askush.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e PoQari
  Antarsuar
  14-11-2010
  Postime
  34
  Faleminderit
  8
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Kosova duhet ta ket pas Hymnin vet qysh n vitin 1935

  e lexuar me 30.7.2014...perseri asnje koment....

 4. #4
  Prkthyes i Anglishtes Maska e Viti5
  Antarsuar
  19-04-2010
  Vendndodhja
  Prishtin, Republika e Shqipris
  Mosha
  53
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Kosova duhet ta ket pas Hymnin vet qysh n vitin 1935

  Nuk e di per fare himni te Kosoves po flitet! Nese prtendojme se Kosova eshte shqiptare, fare eshte ne realitet, atehere ajo e ka nje himn - "Rreth flamurit te perbashkuar"!
  XHIKNA Company LMT

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 12:31
 2. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 14:18
 3. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 09:07
 4. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 15:52
 5. ICG: - UNMIK-u ka lejuar ndarjen e Kosovs
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-06-2002, 07:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •