Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,355
  Postimet n Bllog
  4

  Takimi ndrfetar botror n Mosk i paraprin takimit t G8

  M shum se 200 lider fetar, nga disa dhjetra vende, u mblodhn n Mosk nga 3-5 korrik, pr Samitin Botror t Liderve Fetar. Ai kishte si qllim final adoptimin e nj deklarate t prbashkt, e cila do ti drejtohej udhheqsve botror t G8-s (vendet m t industrializuara t bots), q do t mblidheshin n Shn Petrburg nga 15-17 korrik. Merrnin pjes prfaqsues nga besimi i Krishter, Mysliman, Hebre, Hindu, Budist, Shintoist etj. N prshndetjen e tij Presidenti rus Putin premtoi se do t informonte lidert e G8-s pr rezultatet e Samitit dhe dnoi prpjekjet pr t krijuar nj konflikt botror midis civilizimeve dhe feve.

  Patriarku i Mosks dhe i gjith Rusis Aleksej, nismtari i takimit, theksoi rolin e moralitetit pr t evituar konfliktet. Ajatollah Muhamad Al Taskhiri nga Irani vlersoi prpjekjet e Presidentit rus pr gjetjen e gjrave t prbashkta me Islamin dhe theksoi se Islami sht nj fe e paqes etj.

  Delegacioni i Vatikanit, i drejtuar nga Kardinali Walter Kasper ishte m i madhi n takim, n dshmi t ngrohjes s marrdhnieve me Kishn Ruse q nga zgjedhja e Paps Benedikti XVI.

  Merrnin pjes shum nga drejtuesit botror fetar, si Sekretari i Prgjithshm i WCC Samuel Kobia, Papa Shenuda i Kishs Kopte t Egjiptit, Myftiu i Madh i Siris Baderddin Hassun etj.

  Meq Kryepiskopi Anastas, i cili ishte i ftuar, pr shkak t impenjimeve nuk ishte e mundur q t merrte
  pjes, Kisha jon u prfaqsua nga Mitropoliti i Kors, Hirsia e Tij Joani.

  N fund t tij, Samiti adoptoi deklaratn e prbashkt q prekte shtjet e terrorizmit, pabarazive ekonomike, familjes, abuzimeve me mjedisin, drogat dhe Aids-in, shprbrjen e vlerave morale n shoqrin moderne etj., pjes nga e cila po botojm m posht.


  Le t ruajm paqen q na e ka dhn i Trfuqishmi

  Ne pjesmarrsit n Samitin Botror t Liderve Fetarkryetar dhe delegat t feve t Krishtera, Myslimane, Hebreje, Budiste, Hindu Shinto dhe komuniteteve fetare n 49 vende, t mbledhur n Mosk, me rastin e Samitit t Grupit t t Tetve (G8), duke diskutuar gjat pr temat n interes t ndrsjell, u bjm apel kryetarve t shteteve, komuniteteve tona fetare dhe t gjith njerzve me vullnet t mir.

  Ne besojm se personi njerzor sht fetar nga vet natyra e tij. Qysh n fillimet e njerzimit feja ka luajtur rol ky n zhvillimin e mendimit, kulturs, etiks dhe rregullit shoqror. Me rritjen e rolit t besimit n shoqrin bashkkohore, ne duam q fet t vazhdojn t jen nj themel i fort pr paqe dhe dialog midis qytetrimeve dhe jo t prdoren si burim i ndarjes dhe i konfliktit. Feja ka potencialin pr t bashkuar njerz dhe kultura t ndryshme n kundrshtim me brishtsin e natyrs son njerzore, sidomos n kontekstin e sotm t pluralitetit dhe t diversitetit.

  Jeta njerzore sht nj dhurat nga i Trfuqishmi. Detyra jon e shenjt sht ta ruajm at dhe ky duhet t jet shqetsimi i t gjitha komuniteteve fetare dhe i liderve politik.

  Dialogu dhe partneriteti midis qytetrimeve nuk duhet jen thjesht slogane. Ne kemi nevoj t ndrtojm nj rend botror i cili kombinon demokracin - si mnyrn e harmonizimit t interesave t ndryshme dhe t pjesmarrjes s njerzve n vendimmarrjen globale - dhe respektimin e ndjenjs morale, mnyrs s jetess, t sistemeve t ndryshme legale dhe politike si dhe traditat kombtare dhe fetare t popujve. sht e qart: zgjidhjet e drejta dhe afatgjata t mosmarrveshjeve ndrkombtare duhet t arrihen me mnyra paqsore.

  Ne kmbngulim n rndsin e liris fetare n botn e sotme. Askush nuk duhet t detyrohet t veproj n kundrshtim me besimin e tij ose t saj n shtjet fetare. Gjithashtu sht e nevojshme t mbahen parasysh t drejtat e minoriteteve fetare dhe etnike.

  Ne dnojm terrorizmin dhe ekstremizmin e do forme, ashtu si dhe prpjekjet pr ti justifikuar ato me religjionin...

  Ne bjm thirrje ti jepet fund do fyerjeje ndaj ndjenjave fetare dhe prdhosjeje t teksteve, simboleve, emrave apo vendeve q jan t shenjta pr besimtart. Ata q abuzojn me gjrat e shenjta, duhet t din q plagosin zemrat dhe nxisin konflikte mes njerzve.

  Dialogu ndrfetar duhet t ruhet nga lidert fetar dhe ekspertt e t pasurohet nga kontributi i besimtarve. sht nj dukuri e paprshtatshme dhe historia e tregon se sht e rrezikshme, kur veprimi i ndrmarr prej komuniteteve sht i ndikuar nga interesat politike. Ne gjithashtu dnojm prpjekjet pr przierjen artificiale t traditave fetare ose ndryshimin e tyre pa respektuar vullnetin e ndjeksve t tyre, pr ti sjell m afr sekularizmit.

  Komunitetet tona jan t gatshme pr t zhvilluar dialogun me njerzit q nuk kan pikpamje fetare, me politikan, me strukturat civile t shoqris, me organizata ndrkombtare. sht shpresa jon q nj dialog i till t vazhdoj, duke i lejuar fet t kontribuojn pr mirkuptimin dhe koordinimin midis kombeve, pr t themeluar nj shtpi t prbashkt t bazuar n t vrtetn, t ndrtuar sipas parimeve t drejtsis, t gjallruar nga dashuria dhe liria. Ky dialog duhet t zhvillohet n baz t parimit t barazis, n nj mnyr t prgjegjshme dhe me baza t rregullta, duke pranuar do tem, pa pasur paragjykime ideologjike.

  Ne besojm se ka ardhur koha pr t pasur nj partneritet m sistematik t liderve t ndryshm fetar me Kombet e Bashkuara.

  Duke i br nj apel t gjith njerzve q besojn, ne i nxitim ata t respektojn dhe t pranojn njri - tjetrin jo n baz t prkatsis fetare, nacionale ose t diferencave t tjera. Le t ndihmojm njri-tjetrin dhe t gjith njerzit e udhhequr nga mirkuptimi n ndrtimin e nj t ardhmeje m t mir pr t gjith familjen njerzore. Le t ruajm paqen q na e ka dhn i Trfuqishmi.

  Ngjallja
  Korrik 2006
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. Milo: Ju tregoj takimet Nano me Milloshevi dhe Majko-Papandreu
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-03-2017, 15:39
 2. Tregon Paskal Milo..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2009, 06:13
 3. ASIZI 4-5 Shtator: Takimi Nderfetar nderkombetar
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-09-2006, 17:18
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 03:33
 5. Porosia e takimit ndrfetar
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 11-11-2003, 12:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •