Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3

  Festohet solemnisht 15 vjetori i Fronzimit t Kryepiskopit Anastas

  KishOrthodhokse e Shqipris a kremtoi 14 vjetorin e Fronzimit t Kryepiskopit Anastas

  Prparimi i Kishs Orthodhokse sht prparim pr mbar vendin

  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris kremtoi t mrkurn m 2 gusht, 14 vjetorin e Fronzimit t Fortlumturis s Tij, Kryepiskopit t Tirans, Durrsit dhe gjith Shqipris Prof. Dr. Anastas Janullatos dhe n t njjtn koh momentin e ringritjes kanonike t Kishs Orthodhokse pas regjimit komunist.


  N kishn Ungjillzimi i Hyjlindses Mari, n Tiran, u zhvillua t mrkurn paradite liturgjia hyjnore ku mori pjes Sinodi i Shenjt i Kishs, klerik dhe laik, besimtar nga Tirana dhe nga e gjith Shqipria.

  N kt dit t veant dhe historike pr Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Kryepiskopi Anastas prcolli urimin e tij pr besimtart dhe mbar shqiptart, duke theksuar se pas problemeve q kaloi besimi n Shqipri n kta 14 vjet shikohet nj prezenc e ndjeshme e Kishs Orthodhokse n zhvillimin e shoqris. ...Ne vazhdojm me siguri rrugtimin ton dhe Perndia nuk na ka braktisur. T jemi njerz entuziast n Frym, Shpirti i Shenjt le t na rrezatoj n do moment e n do komunikim me njerzit rreth nesh, t jemi t gatshm t falim sepse zemrgjersia dhe falja jan karakteristika t mbar orthodhoksve. Prparimi i secilit prej nesh do t jet progres pr Kishn dhe pr mbar vendin. Zoti i shpress le t na mbush t gjith me gzim dhe paqe...- theksoi gjat fjals s tij Kryepiskopi Anastas.

  N kt prvjetor prshndetn edhe Mitropoliti i Beratit, Imzot Ignati, i cili e vuri theksin n misionarizmin e Kryepiskopit Anastas dhe shembullin q jep ai pr mbar orthodhokst. Ndrsa Mitropoliti i Kors, Imzot Joani shprehu falnderimin e tij pr veprn e madhe t Kishs dhe Kryepiskopit Anastas n kontributin e gjithanshm pr zhvillimin e Kishs dhe mbar shoqris shqiptare.

  Ky festim rikujton dhe vlerson fronzimin e Kryepiskopit Anastas n krye t Komunitetit Orthodhoks t Shqipris si primat i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Kjo ngjarje prbn momentin e vendosjes s gurit t themelit t organizimit dhe veprimtaris kishtare n vend pas regjimit komunist, ringritjen kanonike t Kishs Orthodhokse, fakt kanonik ky q lidhet edhe me krijimin e Sinodit t Shenjt, si organi m i lart i Kishs.

  Ky festim thekson krenarin dhe vlersimin pr figurn drejtuese t Kishs me frymn e tij t paqes, mirkuptimit, t menuris dhe respektit pr do qenie njerzore. Ai e ka udhhequr Kishn n koh paqeje dhe n koh trazirash, gjithmon me menuri dhe urtsi, aq sa Kisha Orthodhokse sht nj faktor i rndsishm zhvillimi n jetn shoqrore t Shqipris dhe nj institucion i nderuar dhe i njohur n mbar botn.  Informacion rreth ringritjes s Kishs Orthodhokse t Shqipris

  Gjat viteve q Kryepiskopi Anastas ka drejtuar Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris jan shnuar zhvillime t vazhdueshme e t shumanshme kryesisht n:

  Organizimin kishtar:

  Prgatitjen, arsimimin dhe dorzimet n klerik t 138 klerikve t rinj si dhe krijimin e Sinodit t Shenjt.

  Ndrtimin e m shum se 90 kishave t reja nga themelet, riparimin e m shum se 140 kishave t tjera, restaurimin e manastireve dhe kishave-monumente, Selive metropolitane, si dhe ndrtimin e mjaft ndrtesave t tjera, pr t cilat u shpenzuan miliona dollar.

  Gjithashtu, pr nxjerrjen e kuadrove t rinj t Kishs funksionojn edhe dy shkollat kishtare: Akademia Teologjike Ngjallja e Krishtit n Shn Vlash t Durrsit si dhe shkolla e mesme Kryqi i Nderuar n Gjirokastr.

  N gjith vendin u organizuan shoqatat e gruas, rinis dhe intelektualve t cilt ndihmojn Kishn n veprimtarit e saj.  Edukimin social dhe kontributin kulturor:

  U ngritn 14 kopshte ditore pr fmij n t gjith Shqiprin.

  N Tiran u ngrit e u hap Instituti i Formimit Profesional Frym Dashurie me 6 deg dhe filial i tij n Dervian, si edhe shkolla fillore shqiptaro-amerikane Protagonistt, n Tiran dhe nj shkoll fillore n Durrs.

  U sht dhn mbshtetje teknike dhe materiale shkollave publike dhe jan rikonstruktuar 10 shkolla e 6 kopshte si edhe sheshin sportiv t Shtpis s fmijs Zyber Hallulli, Tiran.

  N vitin 1998 filloi transmetimet radioja kulturore Ngjallja, n frekuencn 88.5 MHz.

  N botimin e shum librave fetare, social e kulturor n shtypshkronjn e saj, n Tiran.

  Formimin e nj Brthame t Trashgimis Kulturore pr prgatitjen e nj brezi t ri artistsh q do t rigjallroj traditn shum t pasur ikonografike e restauruese.  Prkujdesjen sociale:

  U ndrtua dhe funksionon Qendra Diagnostike Ungjillzimi, n Tiran, me 24 specialitete dhe laborator bashkkohor, me mjekt m t njohur t vendit, ku vizitohen do muaj m shum se 6000 pacient. Kt vit n kt klinik u prurua edhe skaneri m modern n Shqipri, i vetmi n vend dhe i dyti n Ballkan me nj investim prej 1 milion dollarsh.

  Poliklinika t tjera mjeksore funksionojn edhe n Kavaj, Lushnje, Kor dhe Gjirokastr.

  U ndrtua dhe u hap Shtpia e Fmijs Shpresa, n Shn Vlash t Durrsit.

  Qendra Bamirse Shoqria e Dashuris, n Tiran, q ushqen njerz n nevoj dhe t varfr, tashm punon me nj kapacitet ditor prej 100 vetash.

  Projekte zhvillimi bujqsor pr zona t thella malore, ndrtime rrugsh n zona rurale; ndihma pr shkolla, jetimore, spitale, institute, pr persona me aftsi t kufizuara, azile, t burgosur etj.

  Nj kujdes i veant gjat ktyre viteve sht treguar pr mjedisin. U realizuan projekte pr mbrojtjen e ekosistemeve n lumin e Vjoss, n Llogara e Zvrnec.  Situata t vshtira t vendit:

  N vitin 1997 riparoi n riparimin e ndrtesave t shkatrruara universitare t Tirans dhe Gjirokastrs.

  Po n 1997 kontribuoi s bashku me kryetart e komuniteteve fetare n stabilizimin e situats kaotike dhe shum t vshtir n Tiran e n t gjith Shqiprin.

  N vitin 1999 kur vendi yn priti refugjatt kosovar, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris organizoi nj program t gjer ndihme prej m shum se 12 milion dollar n bashkpunim me donator dhe organizma ndrkombtar, duke hapur dy kampe pritjeje e qndrimi pr ta, ku u b e mundur tu qndrohej afr dhe t ndihmoheshin rreth 33 mij t ardhurve nga Kosova.

  N vitin 2004 ajo dhuroi 600 mij dollar pr rindrtimin e nj xhamie dhe kishe, si nj kontribut simbolik dhe parimor n bashkjetesn e brisht kosovare, pas shkatrrimeve t objekteve t kultit n Kosov gjat krizs s marsit.  Marrdhniet ndrkombtare:

  Ndrkoh Kisha Orthodhokse e Shqipris merr pjes si e barabart n veprimtarit e Kishave Orthodhokse t bots.

  Ajo sht antare e Konferencs Evropiane t Kishave, ku Kryepiskopi Anastas sht zv/president i saj, si dhe sht antare e Kshillit Botror t Kishave ku Kryepiskopi sht zgjedhur president, duke kontribuar n prpjekjet pr bashkpunim paqsor dhe solidaritet n rajon dhe m gjer.

  Kryepiskopi Anastas gjat 14 viteve n krye t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris sht prpjekur t jetoj misionin e Kishs brenda kndvshtrimit t duhur universal

  KOASH
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  Faleminderit Kryepiskopi Anastas!

  I dashur Fortlumturia e juaj,

  Un q po ju shkruaj jam nj besimtar i thjesht orthodhoks i ri n mosh q si ata qindra mijra emigrant shqiptar emigrova nga vendi im gati nj dekad m par drejt Ameriks. Ju nuk m njihni, por un u njoh ju edhe pse bashk nuk jemi takuar apo komunikuar ndonjher m par. Njoh prpjekjet e punn tuaj t palodhshme n keto 14 vjet si Kryepiskop i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Njoh vshtirsit e paimagjinueshme, sulmet e gjithanshme, sharrjet, ofendimet, krcnimet, plumbat, presionet e hapura ndaj jush dhe Kishs q ju drejtoni. Njoh jetn tuaj misionare n shrbim t Krishtit dhe Kishs Orthodhokse; njoh kontributin tuaj t jashtzakonshm ekumenik; njoh disa prej librave tuaj, referateve, predikimeve, qndrimeve dhe honoraret e shumta q ju keni marr n vite. Dhe n kt jubile t 14 vjetorit t Fronzimit Tuaj n krye t KOASH, un falnderoj e lavdroj Perndin n lutjet e mia pr drgimin e nj prej shrbetorve t Tij m t mir n Shqipri; ashtu si i lutem Atij q t’u fali shndet e forcn e hirit t shenjt q t prmbushni deri n fund misionin e Perndis pr popullin shqiptar.

  Ju falnderoj Hirsi q zgjodht t qndroni e ndihmoni at popull n kto 14 vjet, kur shum nga ne shqiptart e lindur e rritur n at vend, zgjodhm at rrugn e thjesht, emigrimin nga Shqipria n krkim t nj jete m t mir. Kur ju shum mir mund t kishit zgjedhur t bheshit Kryebari i nj prej Kishave Orthodhokse m n z n bot, ju zgjodht kryqin e rnd t rimkmbjes fizike dhe shpirtrore t nj Kishe t rnuar dhe t nj populli t sapodal nga nj rrsir e plot shpirtrore 50 vjeare.

  Ju falnderoj Hirsi pr mrekullin m t madhe t ketyre dy dekadave t tranzicionit shqiptar: ringjalljen e besimit n zemrat e shqiptarve dhe ringritjen nga themelet t Kishs Orthodhokse Autoqefale Shqiptare. Ju sollt flakn e besimit q sot ndrion fort dhe ngroh zemrat e mijra shqiptarve, at flak q armiqt e besimit orthodhoks n Lindje e Perndim jan munduar t shuajn n kto 600 vjet. sht nj mrekulli, dhe nj mrekulli shum e madhe bile, se asnj njeri n bot nuk do t mund t arrinte dot at q keni arritur ju n kto 14 vjet pa patur me vete bekimin e Perndis! Ai "qiriu i ndezur para ikons s Krishtit" sot ka ndezur nj flak q ka pushtuar zemrat e mijra shqiptarve. Pr kt bekim i jemi mirnjohs n prjetsi Perndis dhe ju, shrbtorit t zgjedhur t Tij!

  Ju falnderoj Hirsi pr dashurin e pakushtzuar pr popullin tim, jo vetm pr komunitetin orthodhoks por pr t gjith shqiptart e t gjitha besimeve fetare. Ju falnderoj pr t urriturit q keni ushqyer; pr t harruarit e anashkaluarit e shoqris shqiptare q i keni vizituar, bekuar e ndihmuar; pr fmijt jetim q keni adoptuar; pr t smurt q keni shrruar; pr kurajon e madhe me t ciln keni prballur racizmin dhe prbuzjen etnike t popujve ballkanik; pr apelin e paqes n vitin 1997 ne emr t Perndis e drejtsis s Tij hyjnore; pr ata mijra refugjat nga Kosova q strehuat dhe ndihmuat n kampet e hapura nga Kisha gjat vitit 1999; pr prulsin me t ciln keni lypur ndihma pr Kishn dhe popullin shqiptar n do cep t bots; pr durimin e urtsin q tregoni kur prballeni me barazhin e sharrjeve dhe ofendimeve t nacionalistve t rrugs shqiptare; pr korrektsin mbreslnse jo vetm karshi kanoneve kishtare por edhe ndaj shtetit e ligjit shqiptar; pr kurajon q u jepni t pashpresve t shumt t popullit tim me pranin tuaj mes tyre.

  Ju falnderoj Hirsi pr shembullin e nj jet t pastrt kristiane n shrbim t popullit ton. Populli im shqiptar sht edhe populli juaj, dhe ju e keni dshmuar kt me vepra e jo me fjal n kto 14 vjet. Nse krert e shtetit shqiptar zvarrisin dhnien e shtetsis suaj shqiptare, ky sht nj turp pr ta e jo pr ju! Shum nga nacionalistt e rrugs mundohen tu shesin ju si "grek", por cili prej tyre ka br me vepra aq shum sa keni br ju pr popullin shqiptar n kto 14 vjet?! Jan t part pr t shprehur me fjal nacionalizmin e tyre t rrugs, por t fundit pr t treguar veprat e tyre n shrbim t popullit e kombit shqiptar. Cili prej tyre gzon respektin e prmasave botrore q ju gzoni, si kryetar i Kshillit Botror t Kishave dhe si nj prej misionarve m n z n mbar botn e krishter me nj jet t tr n shrbim t Krishtit?! Cili prej tyre ka ndikuar sadopak n prmirsimin e imazhit t Shqipris e shqiptarve n nj aren botror, ashtu si keni br ju n kto 14 vjet?! Cili prej tyre mund t bhet nj urr e madhe mirkuptimi midis popujve fqinj, si jeni br ju midis dy popujve m t lasht t Ballkanit?! Nse veprat e do njeriu jan etaloni mats i patriotizmit t tij, un nuk njoh asnj shqiptar n kto 2 dekadat e fundit q t ket br pr at popull aq sa keni br ju. Jo vetm q ju jeni shqiptar m i mir se un, por un do t isha i lumtur sikur n jetn time t arrija t bja 1/10 e asaj q keni br ju pr popullin shqiptar.

  Ju krkoj t falur Hirsi, n emr t gjith atyre bashkkombasve t mi, q me dije apo pa vetdije, me qllim apo pa qllim, ju kan sulmuar e penguar n punn tuaj. Fali se jetojn n nj errsir t trashguar shpirtrore dhe nuk e kuptojn se do sulm mbi ju, sht nj sulm mbi fen orthodhokse, fen e t parve tan, besimin m t lasht n tokn e Arbrit. Lutu pr ta dhe pr mbar popullin shqiptar se m shum se kurr ne kemi nevoj jo pr nj iluminim t jashtm, por pr nj iluminim t brendshm q vjen nga lart.

  Fjalt nuk mund te shprehin dot mirnjohjen e thell q un ndjej pr jetn dhe veprn tuaj Hirsi, mirnjohje q nuk buron nga goja por nga shpirti. N pamundsi pr tua shprblyer kt borxh t madh, un i drejtohem me lutje Perndis q tu fali shndet e fuqin e hirit t shenjt q t mund t prmbushni deri n fund misionin tuaj. Dhe n nj koh kur sulmet ndaj jush dhe KOASH jan kthyer n nj biznes fitimprurs mediatik n Shqipri, pranoni nj fjal t sinqert nga un: Faleminderit!


  Ilirjan Papa
  Philadelphia,
  6 gusht 2006

  P.S Letr e hapur urimi me rastin e 14 vjetorit t Fronzimit, 2 gusht 2006.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 09-08-2006 m 09:13

 3. #3
  Person
  Antarsuar
  06-09-2005
  Vendndodhja
  Massachusetts
  Mosha
  38
  Postime
  6

  Te shumta i qofshin vjetet.

  Eshte ky urimi tradicional orthodhoks qe shqiptaret i shprehin me zemer te gjere Kryepeshkopit te tyre te dashur, +Anastasit.

  Une nuk di se cfare te them tjeter, sepse Hiresia e Korces dhe Beratit, Albo dhe vete Kryepeshkopi e kane bere te qarte.

  Shendet dhe jete te kete gjithmone,

  Bogdani.
  Besimi qe nuk te con tek vepra eshte i kote.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  Do t doja t shikonim figurn e kryedhjakonit dhe martirit t par Stefan si nj pamje q na udhheq t gjithve ne, q na on drejt nj epoke t re q nis qysh nga dita e sotme. Sot nuk bhet fjal pr fronzimin e Kryepiskopit, por pr rithemelimin e kishs vendore, ngjarje t ciln ne dhe e festojm, prandaj i jep edhe nj ton q sht dhe m festiv dhe q ka lidhje me jetn e mbar Kishs."

  (Nga prshndetja e Kryepiskopit Anastas)

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  Nga prshndetjet n Liturgjin Hyjnore t 2 gushtit

  Nga Hirsi Ignati

  Fortlumturi, sot me rastin e prvjetorit Tuaj, kemi bekim t veant t marrim pjes n Meshn Hyjnore dhe t dgjojm fjaln e Perndis me rastin e shenjtorit, dshmorit dhe kryedhjakonit t par. Nuk sht pa rndsi edhe lidhja q ekziston midis dits s Fronzimit Tuaj dhe transferimit t lipsanit t ktij shenjtori t madh dhe t parit martir t Krishterimit, sepse ka shum gjra q lidhen s bashku.

  S pari, sepse ky sht i pari q pr dshmin e tij u martirizua; pr mbrojtjen e krishtrimit u vra me gur.
  Por dhe juve Fortlumturi keni pasur misionin e prhapjes s fjals s Perndis jasht Kishs, n popujt t cilt nuk kishin par dritn e Perndis, n Afrik s pari, por edhe pastaj me at prvoj erdht edhe ktu t ringjallnit kt kish dhe t hapnit zemrat e besimtarve q ishin t friksuara dhe t mbyllura nga frika e regjimit.

  Shn Stefani ishte martiri q ishte mbushur sipas fjals s shenjt t veprave t apostujve - me frymn e shenjt dhe me shum fuqi - i frymzuar nga Shpirti i Shenjt dhe me fuqin e trshenjt erdht dhe filluat kt mision
  ǒsht vepra e udis sipas fjals s Perndis: T ngjallet nj i vdekur me urdhr t apostujve, edhe t profetve, edhe t shenjtorve. Por m e madhe sht t ngjallen shpirtrat e vdekur Prandaj jan t justifikuara fjalt e Patrikut Ekumenik, i cili tha: Kush do t shikoj udira le t shkoj n Shqipri.

  Edhe juve fatin e mir kishit, sepse duke i ngjar zotit Krisht dhe shn Shn Stefanit mbi supet tuaja keni ngrn shum shpifje dhe shum gnjeshtra, por t gjitha i prballuat si Shn Stefani dhe si Zoti Krisht me zemrgjersi, me dashuri. Mos u mund nga e keqja - por me t mirn ta mundsh t keqen. Ky ishte dhe sht synimi i misionit Tuaj.

  Nuk kemi koh t thomi dhe m tepr. Nnkuptohet. Nga e pakta kupton t shumtn. Prandaj i lutemi Zotit tu mbaj nn kt hir dhe t vazhdoni t jini prgjithmon. Tu jap shndet dhe jet t gjat, q pr shum vjet s bashku t kremtojm kt prvjetor t shklqyer.  Nga Hirsi Joani

  Fortlumturi! Dita e Fronzimit dhe prkujtimi i saj sht nj fest e t gjithve ne, sepse prkujtojm fillimin e restaurimit t Kishs son me fillimin e demokracis, q ringjalli t gjith Kishn ton... Nuk ka qen gjithmon kshtu. As nuk ka qen n t gjitha kishat n t njjtn form. Tek ne ka qen realisht bekimi i Zotit. Tek ne drgoi nj njeri q ishte n gjendje t bnte mrekulli n ringjalljen e Kishs son nga grmadhat.
  Pr kt ne duhet ta falenderojm dhe jo vetm thjesht si bhen falnderimet, por duhet t falnderojm persona konkret, sepse Zoti punon me njerz konkret dhe kta njerz erdhn tek ne dhe e deshn vendin ton, e deshn Kishn ton dhe e donin popullin ton.

  Prandaj dhe derdhn gjithka ktu. Do t doja q kt dit ta falnderonim nga zemra t gjith ne Kryepiskopin Anastas, i cili i dha popullit ton gjithka q kishte, dha gjith energjit e tij, gjith diturin e tij, gjith eksperiencn e tij dhe gjithka tjetr q ai kishte msuar gjat jets s tij e derdhi pr ndrtimin e ksaj Kishe. Pikrisht sepse e deshi e ndrtoi. Nuk mund t ndrtosh dika n. q. se nuk e do. Shenj e dashuris s madhe sht pikrisht vepra e tij, sepse vepra, thuhet n Ungjill, njihet nga frutat... Un do t thoja q t gjith ne ti lutemi Zotit q ktij njeriu ti jap fuqi, jet t gjat e durim, sepse deti sht prsri i stuhishm dhe pr t drejtuar anijen e Kishs duam kapiten t zot, me mendje t mpreht dhe me dashuri t madhe, sepse stuhi t tjetra ngrihen prsri e q t drejtohet anija e Kishs nuk sht leht. Do devotshmri, do prkushtim, do dhe mnuri. Dhe Zoti e kishte pajisur pikrisht timonierin e anijes son me t gjitha kto veti. Prandaj ti kujtojm vazhdimisht kto gjra, sepse vetm duke i kujtuar ndizet falenderimi. E vetm duke pasur falenderimin n shpirt ndoshta do t jemi n gjendje q t japim nj kontribut pr Kishn ton.

  Le ti lutemi Zotit edhe nj her, q ktij njeriu, q ishte nj dhurat pr Kishn ton ti jap jet t gjat pr t mirn e gjithsecilit nga ne dhe pr t mirn e Kishs son dhe pr Lavdi t Perndis. Per shum vjet, o Kryezot.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-09-2006 m 01:32

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  2 gushti sht vrtet nj dit epokale pr Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Sepse n thelb ai sht m shum se Fronzimi i Kryepiskopit t par pas persekutimit t egr shumvjear.

  Kjo dit shnon ringritjen kanonike t Kishs son, duke i mbyllur rrug si zrave q e quanin at “t vdekur” ashtu edhe manipulimeve nn rrogoz me komunitetin orthodhoks. Jan 14 vjet t nj rrugtimi mes vshtirsish, por edhe t shoqruar nga suksese aq t jashtzakonshme, sa pa frik mund t’i quajm mrekulli t Perndis n kt tok t martirizuar.

  Dhe t gjitha kto etapa jan t shnuara qart dhe fort nga personaliteti i jashtzakonshm i Kryepiskopit Anastas, i cili e ka mbajtur plot prkushtim dhe besim t patundur tek Perndia kryqin e ksaj ngritjeje nga grmadhat.
  Sot mund t themi me plot gojn se q nga koha e krijimit t saj Kisha jon nuk ka njohur kurr nj organizim dhe zhvillim t till dhe nuk ka pasur dhe luajtur asnjher nj rol kaq t spikatur n shoqrin shqiptare.

  Dhe pashmangshmrisht, kjo do t sillte dhe sulmet e goditjet e prsritura t atyre q dshirojn ta shohin t pafuqishme dhe t margjinalizuar, sipas mentaliteteve dhe formateve q nuk i prkasin as kohs q jetojm dhe as Evrops, pjes e t cils luftojm t jemi.

  Th. Dh.

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  Kisha Orthodhokse, bekim pr vendin

  Kryepiskopi Anastas n fjalimin e Fronzimit, 2 gusht 1992

  Kisha Orthodhokse e Shqipris prbn para t gjithave bekim pr vendin, n t cilin lviz. Lulzimi i saj dhe zhvillimi i prgjithshm i veprimtaris s saj, do t ndikoj n mnyr vendimtare n punn mkmbse t t gjith vendit.

  E para: Duke litur me entuziazm besn te Perndia i Trinishm, hirin dhe mshirn e Tij t pakufishme, dashurin e paanshme, i paraqet popullit pa ndrprerje mendime t reja, ideale t reja, shpres dhe fuqi t qndrueshme, pr t vazhduar luftn n kt periudh t vshtir, n t ciln dekurajimi dhe humbja e shpress po e krcnojn. Ndihma m e rndsishme e Kishs n lmin social sht se ajo edukon njerz t pjekur, me prgjegjsi, t ndershm, q luftojn me ndrgjegje edhe ather kur asnj, dhe asgj e jashtme, nuk i detyron q t jetojn me dashuri dhe krijimtari, duke ngritur lart pa zhurm mbar trsin shoqrore.

  E dyta: Kisha Orthodhokse ka qen gjithnj e do t jet faktor bashkimi, paqeje dhe pajtimi n Shqipri, duke litur ndjesn dhe mirkuptimin, dhe duke ofruar motive t brendshme dhe fuqi pr to. Duke vazhduar traditn e vjetr t tolerancs fetare n Shqipri, prkrah sinqerisht bashkekzistencn paqsore dhe respektimin reciprok t komuniteteve t ndryshme fetare. Po njkohsisht kultivon ndjenja respekti dhe dashurie edhe pr ata q akoma qndrojn indiferent apo dhe negativ ndaj fes. Respektimi i liris s do njeriu, pavarsisht nse beson apo nuk beson ai, karakterizon moralin orthodhoks” do person sht i shenjt, sepse sht krijuar sipas ikons s Perndis.

  E treta: Me veprimtarit konkrete pr t cilat folm m sipr, shpresojm se Kisha jon do t ndihmoj n tr prpjekjen pr zhvillim t Shqipris, n mnyr q ajo t zr n nj koh sa m t shkurtr, vendin q i takon n Evrop. Dhe, si gjithnj, antart e saj do t mbrojn me konsekuenc t drejtat e vendit....

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  15 VJET ZHVILLIM I PANDRPRER

  (1992-2007)

  • N vitin 1998, u formua Sinodi i Shenjt i Kishs, i cili sot prbhet nga Kryepiskopi Anastas, Mitropoliti i Beratit Ignati; Mitropoliti i Kors Joani; Mitropoliti i Gjirokastrs Dhimitri; Episkopi i Apollonis Nikolla dhe Episkopi i Krujs Andoni, me Kryesekretar Protopresviter Jani Trebicka.

  • Jan prgatitur rreth 140 klerik t rinj, t diplomuar n Akademin Teologjike Orthodhokse “Ngjallja e Krishtit” (hapur si Seminar m 1992).

  • Jan ndrtuar mbi 140 kisha dhe kishza t reja, jan restauruar rreth 90 manastire e kisha-monument kulture dhe jan riparuar 141 kisha. Jan ngritur dhjetra ndrtesa t tjera t reja dhe jan bler e rikonstruktuar mjaft godina pr qllime t ndryshme.

  • Kisha Orthodhokse ka shtypshkronjn e saj dhe boton gazetn e prmuajshme “Ngjallja”, revistn pr fmij “Gzohu!”, revistn rinore “Kambanat”, libra t ndryshm liturgjik, shpirtror, shkencor etj.

  • N Qendrn Diagnostike “Ungjillzimi”, n Tiran, vizitohen do muaj m shum se 6 mij pacient, pa dallim besimi. Nj deg e Qendrs u prurua n Lushnje.

  • Poliklinika mjeksore funksionojn n Kavaj, Kor dhe Jergucat, ndrsa nj njsi ambulante dentare ofron shrbimin e saj n qytete dhe fshatra.

  • Jan ngritur 14 prkujdesje ditore, q frekuentohen nga rreth 800 fmij.

  • N shtator t vitit 1998 u hap n Gjirokastr Shkolla e Mesme Kishtare “Kryqi i Nderuar”, me konvikt.

  • N Tiran funksionon prej vitit 2000 Instituti i Formimit Profesional “Frym Dashurie”. Nj deg e institutit sht hapur n Gjirokastr.

  • N Tiran funksionon shkolla nntvjeare shqiptaro-amerikane “Protagonistt”, ndrsa n Durrs shkolla nntvjeare “Frym dashurie”.\

  • Gjat krizave t ndryshme q ka kaluar vendi yn (1992, ‘94, ‘97), Kisha ka zhvilluar nj veprimtari t gjer sociale e humanitare, duke siguruar e shprndar mijra ton ushqime, veshmbathje, ilae etj.

  • Kisha jon ka prkrahur shum programe sociale, ku prfshihen projekte zhvillimi pr zonat malore, pr zhvillimin e bujqsis dhe blegtoris, ndrtime rrugsh e ujsjellsash, programi pr edukimin shndetsor t fmijve dhe ngritja e qendrave shndetsore n fshatra, kontributi pr shkolla, jetimore, spitale, ndihma pr institutet pr persona me aftsi t kufizuara, azilet, pr t burgosurit, dreka pr t varfrit etj.

  • Gjat vitit 1999, kur vendi yn priti valt e refugjatve kosovar, Kisha n bashkpunim me donator dhe organizma fetar ndrkombtar, organizoi nj program t gjer ndihme, prej m shum se 12 milion dollarsh.

  • Esht formuar nj Brtham e Trashgimis Kulturore, e cila merret me objektet orthodhokse t kultit q jan edhe monumente t kulturs kombtare etj.

  • Jan sponsorizuar botime t rndsishme shkencore, realizimi i filmave dokumentar, organizimi i simpoziumeve shkencore, ekspozitave t ndryshme etj.

  • Kisha jon merr pjes si e barabart n veprimtarit e Kishave Orthodhokse t bots dhe sht e pranishme n veprimtari t ndryshme ekumenike,duke kontribuar n prpjekjet pr bashkpunim paqsor dhe solidaritet n rajonin ton dhe m gjer.

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  Sot Kisha sht m e fort se kurr!...

  Pas nj periudhe njvjeare pune intensive, gjat s cils Eksarku i Patrikans Ekumenike n Shqipri, episkopi i Andhruss Anastasi prmbushi me sukses detyrn e ngarkuar, orthodhokst e Shqipris, nprmjet nj prfaqsie t Kshillit t Prgjithshm Kishtar t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, i parashtruan m 30 maj 1992 Kishs s Madhe t Krishtit krkesn dhe dshirn q njeriu i cili ringriti nga themelet Kishn e tyre t shkatrruar nga diktatura komuniste t qndronte prgjithmon mes tyre, pr t vazhduar misionin e tij historik si at dhe kryebari.

  M 17 korrik t po atij viti Sinodi i Shenjt i Patrikans Ekumenike, duke marr parasysh kt krkes, si dhe duke vlersuar n t njjtn koh veprn kishtare q ishte kryer deri ather, zgjodhi me vota unanime Imzot Anastasin, Kryepiskop t Kishs son Orthodhokse Autoqefale.

  Ceremonia e Fronzimit u zhvillua m 2 gusht 1992, n Kishn e Ungjillzimit n Tiran, n nj atmosfer festive, n prani t qindra besimtarve t ardhur nga t katr dioqezat e Shqipris. Merrnin pjes gjithashtu dy antar t Sinodit t Patrikans Ekumenike, mitropoliti i Filadelfis Melitoni dhe mitropoliti i Pergs Evangjeli, miq e dashamirs t shumt dhe personalitete fetare nga Evropa dhe bota, prfaqsues t trupit diplomatik t akredituar n Shqipri, personalitete t shquara t jets s vendit etj., prania e t cilve dshmonte qart e n mnyr t paprgnjeshtrueshme miratimin e popullit shprestar orthodhoks e t t gjith atyre q dshironin mbarvajtjen dhe prparimin e Kishs Orthodhokse pr Fronzimin e Imzot Anastasit si Kryepiskop i Shqipris.

  Ashtu si ishte paralajmruar, kt atmosfer u prpoqn ta prishin disa persona q nuk kishin asnj lidhje shpirtrore me orthodhoksin, madje shumica u prkisnin besimeve t tjera. Argumenti i vetm q ngritn kundr Fronzimit t Imzot Anastasit ishte kombsia e tij. Sipas tyre, fakti q ai ishte grek vinte n rrezik autoqefalin e Kishs Shqiptare, e nnshtronte kt t fundit ndaj Patrikans greke t Konstandinopojs dhe e bnte pre t interesave shoviniste t saj n favor t Greqis. Me kalimin e kohs reagimet u bn m t shumta e m intensive. Madje edhe n ditt tona dgjohet nga njerz kompetent, se do t ishte m mir q Imzot Anastasi t vazhdonte t qndronte Eksark, deri sa t gjendej nj shqiptar pr postin e lart t Kryepiskopit.

  Ndrkaq mund t kuptohet leht se pas reagimeve ndaj Fronzimit t Kryepiskopit Anastas fshiheshin interesa, t cilat vetm si atdhedashse nuk mund t etiketohen. Duhet qartsuar tashm se prania e nj eksarku t Patrikans Ekumenike pran Kishs Orthodhokse Fronzimin e Imzot Anastasit n krye t Kishs son nuk mund t bhej i mundur riprjetimi i autoqefalis, e cila pr ne orthodhokst konceptohet vetm n dimensionin e saj kishtar, d.m.th. si prmbushje kriteresh t caktuara, q presupozojn besnikri t Kishs vendore ndaj dogmave dhe traditave t Kishs Orthodhokse, lvrim t veprs didaktike kishtare, prgatitje t infrastrukturs s nevojshme, formim t klerikve dhe t kuadrove kishtar, zhvillim t monakizmit, prgatitje t klerit t lart etj.

  Gjith sa u than e u bn kundr Fronzimit t Kryepiskopit, edhe pse n maskn e nj nacionalizmi t skajshm, kishin thjesht karakter ideologjik, me autor prfaqsues t elits intelektuale komuniste, demagog fanatik e t papenduar, bashkfajtor n krimet e regjimit kundr popullit shqiptar, protagonist t zellshm t terrorit ateist, shkels t ndrgjegjshm t t drejtave m themelore t njeriut. N periudhn e prpjekjeve pr liri e demokraci, t cilat arritn kulmin me lvizjen antidiktatoriale studentore n dhjetor t vitit 1990, u rreshtuan her hapur e her n mnyr t kamufluar pr t penguar hapjen e shqiptarve dhe t Shqipris ndaj Perndimit. Me po aq forc reaguan edhe ndaj ardhjes dhe vendosjes n Shqipri t imzot Anastasit, t nj perndimori, i cili vinte nga i vetmi shtet antar i TPE-s (sot BE) dhe i Aleancs Atlantike, t cilin e ndante nga Shqipria vetm nj fije peri. Aq m tepr q bhej fjal pr nj personalitet fetar, me autoritet dhe popullaritet t padiskutueshm n arenn ndrkombtare.

  Zyrtarizimi i qndrimit t Kryepiskopit Anastas n Shqipri nprmjet Fronzimit t tij, m 2 gusht 1992, shkaktoi panik n radht e kasts s intelektualve enverist. Tashm ata kishin prball jo vetm nj njeri me kultur t gjer, por edhe nj personalitet t afirmuar si barts vlerash demokratike. N t njjtn koh prania e tij fitonte dashje pa dashje karakter monitorues n emr t komunitetit ndrkombtar n nj nga fushat m t ndjeshme t t drejtave t njeriut, at t lirive fetare. N fakt jeta e tij n Shqipri ka qen gjithmon barometri q i ka treguar bots ecurin e proceseve demokratike dhe shkalln e prkushtimit t shoqris shqiptare ndaj proceseve integruese euroatlantike. Sa her q Kryepiskopi Anastas ka qen objekt sulmesh e fushatash denigruese, po kaq her Shqipria sht br objekt kritikash t ashpra nga ana e organizmave ndrkombtar, madje jo vetm n fushn e lirive fetare, por n t gjitha aspektet e jets s vendit.

  Sot, 15 vjet nga zgjedhja dhe Fronzimi i Imzot Anastasit si Kryepiskop i Shqipris, kur Kisha Orthodhokse sht forcuar m shum se kurr, t gjith jemi t bindur se, n thelb, lufta kundr tij prej 2 gushtit 1992 e n vijim ishte nj pretekst pr t prligjur luftn kundr rehabilitimit t institucionit t fes. Kt e vrteton m s miri edhe krkesa para pak kohsh e disa prej tyre drejtuar zyrtarve t lart t shtetit pr shndrrimin srish t kishs s Shn Maris t Prmetit n shtpi kulture! Pr fat t mir, grahmat e tyre q ndjellin t kaluarn e hidhur nuk i dgjon m askush, aq m tepr brezi i sotm, nj brez q dshiron me gjith shpirt t jetoj n paqe, n liri e demokraci.

  K.

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  2 gusht 1992 - 2 gusht 2007: 15-vjetori i Ringritjes Kanonike t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris

  Zgjedhja dhe Fronzimi i Kryepiskopit Anastas – guri i themelit i Kishs son t ringjallur

  Ndrsa 24 qershori 1992, me zgjedhjen e Kryepiskopit Anastas n krye t Kishs son, shnonte rikthimin e autoqefalis t Kishs dhe niste rrugtimin e saj t sigurt drejt ringritjes s plot nga grmadhat - 2 gushti, Fronzimi, ishte dita e shpalljes s lajmit t mir se: Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris jetonte dhe askush nuk do t mundte m t’i ndalonte veprn shpirtrore t ndriuar nga Perndia n dobi t gjith shoqris shqiptare. Kisha kishte prsri nj kryebari t shquar n krye t saj, i cili jo vetm do ta rilindte, por edhe do ta bnte t barabart dhe t pranuar nga t gjitha kishat simotra. Ndaj ajo u quajt edhe dita e Ringritjes Kanonike t Kishs son, dita q e rivuri n vendin q i takonte n Orthodhoksin dhe Krishterimin e mbar globit.

  Ishte ky lajm q shqetsoi t paktt dhe gzoi t shumtt, ishte edhe siguria se rruga e nisur drejt zhvillimit, me nj vizion shum t qart dhe me bekimin e Perndis, nuk mund t ndrpritej m ashtu si e vrtetuan faktet e mpasme. Ky zhvillim nuk mbshtetej n boshllk, por mbi nj tradit dymijvjeare t Orthodhoksis n trojet tona, n veprn e martirve dhe klerikve t shquar q predikuan dhe u sakrifikuan pr ta mbajtur t gjall flakn e besimit. Flak q t venitur nga prndjekja ateiste e mori n duart e tij nj personalitet i shquar i krishterimit botror si ishte Kryepiskopi, i cili jo vetm e rigjallroi, por e shndrroi n nj flak t mrekullueshme, q mbushi shpirtrat e besimtarve, u kthye n nj bekim pr gjith vendin dhe dha forcn pr mrekullin e ktyre 15 viteve t pranuar nga t gjith.

  Madje edhe sulmet q nuk reshtn kundr Kryepiskopit ktu e kan bazn: Tek arritjet e paimagjinueshme q ai bri t mundura. Ata q nuk e duan Kishn, ata q nuk e duan besimin ton, ata q dshironin q orthodhoksia t kishte vdekur dhe shpresonin q askush nuk mund ta ringjallte, u tronditn dhe vazhdojn t trbohen nga kjo ecje e bekuar nga Perndia dhe godasin at q sht “prgjegjsi” pr dshtimin e ndrrave t tyre t kota. Pa arritur t kuptojn, se kshtu nuk cnojn vetm Kishn, por t edhe t ardhmen evropiane t gjith popullit shqiptar.

  Nga fjala e Mitropolitit t Kors, Hirsis s Tij Joanit, me rastin e kremtimit t 15 vjetorit t fronzimit t Kryepiskopit Anastas

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,262
  Postimet n Bllog
  3
  1992-2007: Kremtohet 15-vjetori i ringritjes kanonike t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris

  24 qershori 1992, me zgjedhjen e Kryepiskopit Anastas n krye t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe 2 gushti, me Fronzimin e Tij, shnuan rikthimin e Autoqefalis t Kishs son. Kto ngjarje historike shpalln, brenda dhe jasht vendit, lajmin e mir se: Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris jetonte dhe askush nuk do t mundte m ti ndalonte veprn shpirtrore t ndriuar nga Perndia n dobi t gjith shoqris shqiptare.

  Kisha kishte prsri nj kryebari t shquar n krye t saj, i cili jo vetm do ta rilindte, por edhe do ta bnte t barabart dhe t pranuar nga t gjitha Kishat simotra. Q kur erdhi si Eksark Patriarkal, n vern e vitit 1991, Episkopit (i hirotonisur si i till m 1972), Mitropolitit t Andruss Anastasit, i ishte shfaqur prpara nj imazh apokaliptik i besimit: Pa kisha, pa objekte administrative, pa klerik dhe sidomos, me disa breza njerzish t mbajtur me dhun larg besimit dhe t edukuar q t mohonin Perndin.

  Shumkush do t ishte dekurajuar, por jo veprimtari i dalluar apostullor i ditve tona, q kishte kaluar m prpara me vshtirsit e Afriks dhe t Lvizjes Ekumenike botrore. Ai e nisi punn pikrisht atje ku kishte ndalur, tek formimi i klerit dhe ringritja e tempujve, pr ta shtrir gjithmon e m tepr edhe n fushat e tjera dhe sidomos n at t ndihms sociale.

  Ishte pikrisht kjo kmbngulje, prkushtim dhe aftsi e rrall, e cila bri q besimtart orthodhoks t vlersonin se ai ishte personi i prshtatshm pr ta vazhduar veprn e saponisur. Ky vlersim iu shpreh Patriarkans Ekumenike n mars 1992, nga nj delegacion i gjer zyrtar kleriko-laik i Kishs son, q bri nj vizit pran saj.

  M pas, m 30 maj 1992, Kshilli i Prgjithshm i Ki*shs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris i drejtohej me nj krkes zyrtare n emr t besimtarve orthodhoks t Shqipris, Trshenjtris s Tij, Patriarkut Ekumenik Vartholomeut I.

  N t, pasi lavdrohej e vlersohej lart puna e jashtzakonshme e Eksarkut, theksohej, se, q Kisha tu prgjigjej nevojave t shumta, q t shpejtohej riorganizimi i saj mbi baza kanonike, q t rikthehej e barabart n gjirin e Kishave motra, ishte nevoja q t ngrihej sa m shpejt nj hierarki e aft pr t prballuar kto detyra.

  Ndaj, si Kisha mm, q kishte dhn autoqefalin, i takonte Patriarkans Ekumenike t prdorte t drejtat e detyrat e saj pr plotsimin kanonik t strukturave t Kishs son, duke nisur nga Kryepiskopi, ku vlersohej se Prof. Dr. Anastasi ishte personi m i prshtatshm pr t marr kt detyr.

  Sinodi i Shenjt i Patriarkans Ekumenike, pasi shqyrtoi kt krkes, duke pasur parasysh se nuk kishte mbetur i gjall asnj episkop me origjin shqiptare, dhe duke ma*rr n konsiderat punn e shklqyer t Imzot Anastasit, vendosi m 24 qershor zgjedhjen e Tij Kryepiskop i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Ndrsa m 2 gusht u b ceremonia e Fronzimit, n kishn Ungjillzimi i Hyjlindses Mari, n Tiran.

  Me kt rast, m 24 Qershor 2007 dhe m 2 Gusht 2007, u kremtua 15-vjetori i Zgjedhjes dhe i Fronzimit t Fortlumturis s Tij, Kryepiskopit t Tirans, Durrsit dhe t gjith Shqipris Anastasit, n krye t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Liturgjit Hyjnore festive u kryen n Kishn Ungjillzimi i Hyjlindses, n Tiran, me pjesmarrjen e gjith Sinodit t Shenjt t Kishs.

  Mes telegrameve dhe urimeve t rastit, veojm letrn q Presidenti i porsazgjedhur i Republiks, z. Bamir Topi, i drgoi me kt rast Kryepiskopit t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, e cila u lexua n fund t Liturgjis s dt. 2 Gusht. Ndr t tjera, me fjal t ngrohta dhe mirnjohjeje, Presidenti shkruan: M lejoni, q me rastin e 15-vjetorit t Fronzimit Tuaj n krye t KOASH, tJu uroj nga zemra.

  Shpresoj q edhe n t ardhmen misioni Juaj t jet nj forc e madhe paqeje, nj kontribut i shquar qytetar, nj shembull i jashtzakonshm bashkjetese sikundr deri m sot M lejoni gjithashtu tJu shpreh bindjen time se edhe bashk do t punojm q gjat viteve n vijim do t kemi marrdhnie t shklqyera

  Programi i veprimtarive pr kremtimin e ksaj ngjarjeje historike pr Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris u shkurtua pr shkak se Kryepiskopi Anastas u largua pr n Bukuresht, n krye t nj prfaqsie t Kishs son, pr t marr pjes n ceremonin e varrimit t Fortlumturis s Tij, Patriarkut t Bukureshtit dhe t gjith Rumanis Theoktist, q fjeti m Zotin para pak kohe.

  N kt ceremoni Kryepiskopi Anastas prfaqsonte gjithashtu edhe Kshillin Botror t Kishave, si President i ktij organizmi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-08-2007 m 17:15

 12. #12
  kryezotit dhe kryebariut tone te shumta i qofshin vitet

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 01:22
 2. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 3. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-10-2007, 07:12
 4. Festohet 15 vjetori i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 14:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •