Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955

  Regjistrimi i popullsis n Kosov

  Regjistrimi i popullats do t zbatohet n Kosov nga autoritetet kosovare me mbshtetje jozyrtare t UNMIK-ut dhe Bashkimit Evropian (BE). Diaspora shqiptare do t mund ta dshmoj qndrimin e prhershm n Kosov me dy dshmitar, t cilt do t dshmojn se personi ka munguar nga Kosova m shum se nj vjet, transmeton Bi-Bi-Si.

  Komisioni pr monitoring t popullats dhe amvisrive n Kosov, n t cilin marrin pjes edhe ekspert nga Kombet e Bashkuara (KB), BE-ja dhe Kshilli i Evrops, n raportin e qershorit vlersojn se s`ka kushte t mjaftueshme pr zbatim korrekt dhe objektiv t regjistrimit t popullats n Kosov. Ata n raportin propozojn zbatimin e regjistrimit provues, q do t kryhej n tetor t ktij viti, por autoritetet kosovare e kan hedhur posht kt mundsi, lajmron Bi-Bi-Si-ja.

  Makfax
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Wikipedia:

  Population: (2003)

  2.1 million

  Ethnic groups

  Albanians: 87%
  Serbs: 8%
  Turks: 1%
  Others: 4%
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Diaspora shqiptare jasht regjistrimit t prgjithshm t popullsis t 2007-s

  Enti Statistikor i Kosovs thot se sht i prgatitur teknikisht q regjistrimin e prgjithshm t popullsis ta bj n vitin 2007. N tetor t ktij viti do t filloj faza e dyt testuese e regjistrimit t popullsis, ekonomive familjare dhe banesave

  T gjith banort q mund t dshmojn se kan qndruar n Kosov 12 muaj vazhdimisht do t regjistrohen dhe do t jen banor t Kosovs, por kosovart q kan qndruar m shum se nj vit pa ardhur n Kosov nuk do ta ken kt privilegj, por vetm do t numrohen si popullsi vendse. Megjithat do t aplikohet nj list shtes ku do t numrohen ata banor q jetojn n diaspor pr t ditur se ku jetojn, kur kan shkuar, far profesioni kan. Sipas procedurave, regjistrimi mund tiu rrezikohet edhe kosovarve q studiojn jasht dhe nuk kan mundur t kthehen n Kosov brenda nj viti. Zgjidhja e statusit final t Kosovs brenda ktij viti, sipas zyrtarve qeveritar do ta lehtsoj regjistrimin e prgjithshm t popullsis q planifikohet t kryhet n prillin e vitit 2007. Aktualisht nuk ka t dhna t sakta se sa banor ka Kosova, ndrkoh q shifrat sillen nga dy milion deri n dy milion e gjysm. Kosova q nga viti 1981 nuk ka pasur regjistrim t popullsis t pranueshm ndrkombtarisht.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-06-2005
  Postime
  632
  sikur edhe serbia ti kishte bere kete regjistrim te popullsise nuk do te kishte prur keso rregulla te coroditura.

  kush eshte nje vit pa ardhe ne kosove ti humbet e drejta e njehsimit banore te kosoves.

  cka nuk do te ndegjojme edhe ndoj dite nga kosova e udhehequr nga njerez coroditur si ministreshja e cila eshte pergjegjse per keto pune termkollka.

  ruana zot nga ministra te ketille.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Regjistrimi i popullsis n Kosov nga 1 - 15 prill 2011

  Regjistrimit i popullsis n Kosov tashm ka nj dat t caktuar. Nga 1 deri m 15 prill, ky proces pritet t zhvillohet n tr territorin e Kosovs.
  Ajo q sht pjes e udhheqjes s procesit, ministrja e Administrats Publike, Edita Tahiri, n nj intervist pr KTV-n ka thn se kriza institucionale n vend nuk do t pengoj regjistrimin e popullsis.

  Madje, pr kt shtje, ajo i ka drguar nj letr presidentit n detyr, Jakup Krasniqit, t cilit i krkon q n do vendim t ardhshm t kihen parasysh datat e prcaktuar ndrkombtarisht pr regjistrimin e popullsis.

  Me miratimin e Ligjit pr Regjistrimin e Popullsis nga Kuvendi i Kosovs, sht precizuar edhe prmbajtja e formularit. Por, formulari do t ket edhe nj list suplementare, q e plotsojn qytetart, familjart e t cilve jetojn jasht Kosovs. Kryesisht do t prdoren dy gjuh zyrtare, shqip dhe ajo serbe, ndrsa n pjest e Kosovs ku prqindja e komuniteteve t tjera pakic sht m e madhe se 5%, do t prdoret edhe gjuha e komunitetit prkats.

  Kostoja e ktij projekti sillet rreth 11 milion euro, ndrsa deri tash jan siguruar 3.9 milion nga Qeveria e Kosovs dhe 2.5 milion nga BE-ja, ndrkaq pjesa tjetr pritet t sigurohet nga donacionet t tjera. ("Koha ditore")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Kt vit pritet regjistrimi i popullsis

  Regjistrimi i popullsis pritet t jet njra ndr shtjet e rndsishme q do t shnojn 2011-n. Pas 30 vjetsh Kosova duhet t bj regjistrimin e popullsis s vet dhe bartsit e ktij procesi thon se gjithcka sht gati....

  Shteti i Kosovs m shum se kurdohr ka nevoj pr regjistrimin e piopullsis, ekonomive familjave dhe banesave, pr faktin se nevoiten t dhnat statistikore t besueshme. Ministrja n largim e Administrats Publike, Edita Tahiri thot se n mbshtetje t bashksis ndrkombtare, jan br prgatitjet e duhura pr realizimin e ktij rpojekti.

  Zyrtart prjashtojn mundsin q mos konstituimi ende i institucioneve pas zgjedhjeve t 12 dhjetorit t jet penges pr procesin. Procesi i regjistrimit nuk ka karakter politik, thot Rifat Blaku, udhheqs i Komisionit Qendror t Regjistrimit t Popullsis, Ekonomive Familjare dhe Banesave. “Zhvillimet politike nuk do t reflektohen, sepse prgatitjet kan filluar tashm sa vite dhe projekti vazhdon. Projekti nuk sht politik, por sht aksion ekskluzivisht pr prodhime t statistikave, kshtu q (politika) absolutisht nuk reflektohet”.

  E vetmja sfid e ktij procesi mbetet nse serbt nga veriu i Kosovs do t jen t gatshm t’i prgjigjen regjistrimit. Kryetari i Kshillit Nacional Serb pr veriun e Kosovs, Millan Ivanovi paralajmron bojkotimin e regjistrimit.

  Mirpo Blaku sht optimist, meq, si thot, n testin provues t 2008-s, pjesmarrja e serbve ka qen mbi 70 pr qind. “Projekti sht sipas normave, standardeve, rekomandimeve ndrkombtare dhe zbatohet n tr territorin e Kosovs. T gjith qytetart do t jen prfitues...”, tha ai.

  Formulari pr regjistrim sht n finalizim e sipr dhe t gjitha pyetjet kan t bjn me shtjet ekonomike, sociale, materiale e kulturore. Kostoja e regjistrimit t popullsis vlersohet t jet rreth 11 milion euro, shum kjo e ndar nga institucione t shumta, prfshir qeverin e Kosovs dhe Komisionin Evropian. Regjistrimi i popullsis n Kosov bhet n t njjtn periudh kohore me regjistrimet n shtetet e BE-s. Regjistrimi i fundit sht br para 30 vjetsh nga pushteti i athershm serb.

  (Rrezarta Zekaj - RTK)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Debat pr regjistrimin e popullsis

  N Prishtin filloi fushata e sensibilizimit pr regjistrimin e popullsis, banesave dhe ekonomive familjare. N debatin e organizuar nga Enti Statistikor i Kosovs dhe Komuna e Prishtins, u vlersua se regjistrimi i popullsis do t ofroj nj pasqyr t qart pr gjith vendin.

  T dhnat q dalin nga regjistrimi i popullsis, ekonomive familjare dhe banesave, jan shum t rndsishme pr Kosovn, ngase me dekada me radh institucionet e vendit e kan ndier mungesn e t dhnave t sakta pr indikatort n vend.

  Kshtu u tha n debatin e organizuar nga Enti i Statistikave i Kosovs dhe Komuna e Prishtins. Shefi i hartografis n Entin e Statistikave Rrahman Tara tha se do gj sht gati pr realizimin e ktij projekti dhe n Prishtin do t jen n terren shtat mij puntor q do t bjn regjistrimin e popullsis.

  “Pr banesa kemi 17 pyetje, pr personin kemi 41 pyetje, dhe do ekonomi familjare t’i pres regjistruesit sepse jan miqt e tyre, dhe qllim i secilit q shkon n der do t ket nj me nj hart n t ciln do ta merr nga qarku i vet dhe n t ciln do t jen t gjitha objektet e vizatuara, secila ka nj kod q banuesi do ta ket shum t leht ta identifikoj regjistruesi bashk me mbikqyrsin”, tha Tara.

  Ndrkaq, Arif Halili nga Komisioni Komunal i Prishtins, tha se Komuna do t ofroj mbshtetjen e plot, pr realizimin e projektit.

  “Para vets kemi nj projekt shum t madh, t cilin e kemi pritur me vite t tera. sht detyr e jona q t angazhohemi dhe si Komision Komunal jemi mobilizuar, kemi caktuar edhe zyrat ku do t pranohet materiali pr regjistrim t popullsis”, theksoi Halili.

  N takim u krkua nga qytetart q t jen real n t dhnat e tyre, duke i siguruar ata se t gjitha t dhnat klasifikohen si sekret zyrtar dhe shrbejn vetm pr qllime statistikore dhe jan t mbrojtura me dispozitat ligjore n fuqi. Regjistrimi i popullsis mbahet prej 1 deri m 15 prill.

  (Majlinda Doda) RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Sfid pr regjistrimin e popullsis pjesmarrja e serbve

  Sfid e regjistrimit t popullsis n Kosov, do t jet pjesmarrja e serbve n kt proces. Pjesmarrsit e nj tryeze, ku u diskutua pr kt tem shfaqn shqetsime se projekti mund t dshtoj pr shkak t ndikimit t Beogradit tek serbt e Kosovs pr ta bojkotuar procesin e regjistrimit.

  Serbt e Kosovs duket se do t jen t ndar pro dhe kundr pjesmarrjes n regjistrimin popullsis q do t realizohet n muajin prill n Kosov. Ndrkoh q institucionet e vendit dhe ato ndrkombtare po bjn prpjekje pr t dhn garanci se procesi do t jet vetm pr nevoja statistikore e kurrsesi politike.

  Livia Plaks, kryetare e projektit pr marrdhnie ndretnike ka thn se serbt do t humbin shum nse bojkotojn kt proces. “Ende sht evidente q ka rezistence t serbve n Kosov pr t marr pjes n regjistrim. Ata ankohen se shum serb jan t zhvendosur nga Kosova dhe regjistrimi nuk do t tregoj nj piktur t vrtet t komunitetit serb n Kosov. Por popullata serbe duhet t ket parasysh se far ata humbin duke mos marr pjes n kt regjistrim”, ka thn Plaks.

  Rifat Blaku kryetar i Komisionit Qendror t Regjistrimit t Popullsis, tha se projekti i regjistrimit do t bhet sipas standardeve t bashksis ndrkombtare.

  Nebojsha Periq, nga Kuvendi Komunal i Graanics tha se pjesmarrja n regjistrim sht n interesin e t gjith serbve sepse gjrat nuk mund t kthehen m prapa.“Ekzistojn t dhna t ndryshme pr serbt q jan shprngulur nga Kosova dhe ata q jetojn n Kosov. Prandaj duhet t ulemi dhe t bisedojm pr interesin q kemi nga procesi i regjistrimit sepse Beogradi jep t dhna tjera nga ato q jep Prishtina zyrtare”. ka thn Periq.

  Ndrsa Rangjell Nojkiq, nga subjekti politik Lista e Prbashkt Serbe ka thn se serbt nuk mund t regjistrohen n kushtet far ekzistojn tani dhe ka mundsi q ata t braktisin kt proces. ”Regjistrimi i popullsis sht nj proces i rndsishm, por si t beht ai. Beogradi duhet t jep udhzime m t qarta e jo t veproj me serbt sikurse ka br n zgjedhje. Shum serb nuk mund t regjistrohen sepse nuk kan dokumente ose jan n Serbi. Si mund t jet i suksesshm ky projekt. Ky sht nj problem thelbsor e jo teknik”, ka thn Nojkiq.

  Regjistrimi i serbve npr enklave e sidomos n veri t Kosovs pritet t’i lihet agjencis s OKB-s, m sakt zyrs s Kombeve t Bashkuara pr shrbime t projekteve. Regjistrimi i popullsis s Kosovs bhet pas 32 vjetsh.

  (Serbeze Haxhiaj) RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230
  kam disa pytje a esht e lejuar me ligj qe ne ke regjistrim qe dote behet ne kosove te deklarohesh si shqiptar e jo si kosovar se pse te kunderten un si kosovar nuk e kom ndermend te deklarohem fare

 10. #10

  perkatesia kombetare

  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  kam disa pytje a esht e lejuar me ligj qe ne ke regjistrim qe dote behet ne kosove te deklarohesh si shqiptar e jo si kosovar se pse te kunderten un si kosovar nuk e kom ndermend te deklarohem fare
  Duke u bazuar ne Kushtetuten e Kosves eshte miratu edhe Ligji per regjistrimin e popullsise... dhe ketu shprehismisht eshte percaktuar qe respondeti, perkatesishte qytetari mund te deklarohet per perkatsin kombetare cilen ai deshiron dhe e ndien veten qe i perket, apo ka te drejt te mos deklarohet per perkatesi kombetare fare. Andaj ju lirisht mund te deklaroheni si shqiptare.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Gjithka gati pr 1 prill

  Pr procesin e regjistrimit t popullsis dhe ekonomive familjare jan br t gjitha prgatitjet e duhura, ndrsa kjo do t udhhiqet nga Enti i Statistikave, e n t cilin do t jen t prfshir edhe KE dhe UNOPSI. Kshtu ka thn ministri i Administrats Publike, Mahir Jagxhilar, duke folur pr ecurin e prgatitjes pr kt proces. Pr procesin e regjistrimit parashihet nj fond prej 12 milion eurove, katr prej t cilave jan siguruar nga Qeveria e Kosovs, ndrsa tet nga donatort.  Bogdanoviq i fton serbt pr bojkot

  Ministri pr Kosov n Qeverin e Serbis, Goran Bogdanoviq, i ka ftuar serbt e Kosovs pr bojkotim t regjistrimit, ndrsa ka theksuar se pr serbt sht e pranueshme q vetm OKB-ja t jet autoriteti kryesor i ktij procesi. Mirpo, Eurostat ka koh q ka dhn drit jeshile pr mbajtjen e procesit t regjistrimit, madje duke ofruar mbshtetje t duhur. Ministri Jagxhilar thot se t hnn do t zhvillohet takimi i kshillit udhheqs, me ’rast do t shqyrtohen prgatitjet finale nga Entit i Statistikave, i cili sht barts i ktij procesi. “Ve Entit t Statistikave, jan t prfshir edhe KE dhe UNOPSI, t cilt kan premtuar donacion n vler prej 8 milion eurove pr kt proces”, ka thn Jagxhilar. Ai tha se regjistrimi do t bhet n tr Kosovn, ndrkaq do t filloj m 1 prill. T hnn, ministri Jagxhilar dhe kryeshefi ekzekutiv i Entit t Statistiks t Kosovs, Ibrahim Shabani, do ta vizitojn Qendrn e Paketimit dhe t Shprndarjes s Materialit Regjistrues n Fush-Kosov mbi mbarvajtjen e procesit, sidomos shprndarjes s materialit regjistrues npr kuti t veanta.  Materiali i verifikuar

  Ministri Jagxhilar ka thn se sht i knaqur me punn e madhe q ka br dhe po vazhdon ta bj Enti i Statistiks. Ai ka vlersuar se jan br t gjitha paraprgatitjet e nevojshme pr t filluar realizimi i regjistrimit t popullsis.

  “Regjistrimi i popullsis, i ekonomive familjare dhe i banesave do t filloj m 1 prill, pr t vazhduar gjat dy javve dhe besoj se do t jet proces i suksesshm”, ka theksuar ministri i MAP-it. Kryeshefi ekzekutiv i ESK-ut, z. Ibrahim Shabani, ka dhn detaje lidhur me fazn ku jan aktualisht prgatitjet e ESK/ ZRP-s, pr procesin e regjistrimit t popullsis, q do t zhvillohet nga 1-15 prill 2011. “N mnyr q t jet plotsisht i suksesshm dhe t rezultoj me t dhna t sakta dhe t pranueshme, n pajtim me standardet ndrkombtare, Enti i Statistiks i Kosovs e ka nn mbikqyrje dhe nn kontroll gjith procesin e realizimit t suksesshm t regjistrimit t popullsis, t ekonomive familjare dhe t banesave”. N Qendrn e Paketimit dhe t Shprndarjes s Materialit Regjistrues, i cili do t prdoret gjat regjistrimit t popullsis, po mbyllen tashm kutit e fundit, q do t shprndahen npr komisionet komunale t regjistrimit. 36 ton material, ku prfshihen 5 milion formular, jan paketuar dhe shprndar npr kuti t veanta pr 4 800 qarqe regjistruese, q do t mbulohen nga prafrsisht 5 000 regjistrues, rreth 920 kontrollor dhe 120 mbikqyrs. Kutit, n t cilat sht vendosur materiali, i prmbajn pyetsort dhe hartat, t cilat regjistruesit do t’i prdorin gjat ditve kur do t bhet regjistrimi, si dhe udhzuesit e nevojshm pr procedurat dhe rregullat e regjistrimit. Materiali q sht vn n kuti sht kontrolluar dhe verifikuar nga Enti i Statistiks.

  I. KRASNIQI

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Thai premton mbshtetjen pr regjistrimin

  Kryeministri Hashim Thai ka pritur sot Komisionin Qendror pr Regjistrim, t udhhequr nga Rifat Blaku, me t cilt ka diskutuar pr prgatitjet q sht duke i br ky komision pr organizimin sa m t suksesshm t regjistrimit t popullsis.

  Thai ka vlersuar lart prkushtimin e t gjith antarve t Komisionit Qendror pr Regjistrim dhe ka ripotencuar mbshtetjen e gjithanshme t Qeveris s Republiks s Kosovs pr organizimin e ktij procesi, sipas standardeve t EUROSTAT-it.

  “Regjistrimi i popullsis, banesave dhe ekonomive familjare sht nj proces jashtzakonisht i rndsishm, q ka reflektime n t gjitha prioritetet strategjike t institucioneve t Republiks s Kosovs, prandaj ju inkurajoj q t prmbyllen n mnyr sa m efektive, transparente dhe profesionale t gjitha prgatitjet, n mnyr q ky proces t rezultoj me sukses t plot, duke e prmbushur kshtu edhe nj nga obligimet tona q del nga Raporti i Progresit i Komisionit Evropian”, theksoi kryeministri Thai.

  Nga ana e tij, kryesuesi i Komisionit Qendror pr Regjistrim, Rifat Blaku siguroi se me procesin e regjistrimit t popullsis do t arrihet nj rezultat i plot, q do t pasqyroj gjendjen reale n Republikn e Kosovs dhe do t jet baz shum e rndsishme pr t br planifikimet e duhura n kuadr t procesit t zhvillimit dhe integrimit.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Regjistrimi n Kosov prfundimisht nga 1-15 prill

  Nuk ka shtyrje date pr regjistrimin e popullsis n Kosov. Gjithka sht gati thot Qeveria e Kosovs dhe prfaqsuesit e EUROSTAT-it pr t nisur ky proces nga 1 deri m 15 prill. Mund t’u jepet afat shtes procesit t regjistrimit t serbve t Kosovs, nj afat shtes por jo t pacaktuar ka thn ministri i Administrats Publike Mahir Jagxhillar.

  Pyetjeve t gazetarve nse serbt do ta bojkotojn kt proces pr t’iu bindur thirrjeve t Beogradit, ministri Jagxhillar ka thn se “do t prpiqemi q edhe n zonat me shumic serbe t futet ky proces dhe sht shprehur optimist se gjithka do t shkoj pr s mbari. Ndrkoh q prfaqsuesit e EUROSTAT-it i kan br vizit kryeministrit t Kosovs Hashim Thai ku kan biseduar pr regjistrimin e popullsis, proces i cili n Kosov po ndodh pas 30 vjetsh.

  M 1 prill 2011, Kosova do t mbaj regjistrimin e par t popullsis dhe prons pas tri dekadave. Regjistrimi do t ofroj informacion statistikore t vlefshme mbi popullatn dhe kushtet e jetess, q ndikon drejtprdrejt n planprogramin e dekads s ardhshme, thekson Zyra e Komisionit Evropian n Prishtin, nprmjet nj komunikate pr media.

  Komunikata bn t ditur se prgatitjet pr regjistrim kan filluar n vitin 2005 dhe jan monitoruar nga Operacioni ndrkombtar i monitorimit (ONM), i prbr nga Komisioni Evropian (EUROSTAT), Kshilli i Evrops, UNECE dhe UNSD, si dhe ekspert ndrkombtar t regjistrimit. Objektiva e ONM-s sht q regjistrimi t zhvillohet n prpikshmri me rekomandimet e Kombeve t Bashkuara.

  N muajin tetor t vitit t kaluar, ONM ndihmoi n prgatitjet e regjistrimit mbi bazn e rekomandimeve te lartprmendura si dhe u dakordua me synimet e autoriteteve kosovare pr t mbajtur regjistrimin prej dats 1 – 15 prill 2011. ONM-ja do t vazhdoj monitorimin jo vetm gjat fazs s numrimit, por edhe fazave t tjera deri n publikimin final t rezultatit.

  ONM-ja pret q Enti Statistikor i Kosovs t ket sukses n implementimin e regjistrimit, t paktn n ato pjes t Kosovs ku nuk prfshihen komunitetet e pjess veriore.

  Prgjat procesit t numrimit ONM-ja do t drgoj nj ekip t prbr nga 27 ekspert, t ardhur nga zyre t ndryshme statistikore evropiane me qllim t monitorimit n vend t ngjarjes. Prmes ktyre vzhguesve, ONM-ja do t prcjell nga afr procesin e mbledhjes s informacionit me qllim q t zbatoj standardet ndrkombtare mbi ruajtjen e informacionit dhe konfidencialitetit. Pas fazs s numrimit do t zhvillohet procesi i pas numrimit (PPN) me qllim t verifikimit t informatave.

  Disa grupe kan kundrshtuar regjistrimin pr shkak t pyetjeve mbi etnin dhe fen. ONM-ja ka rishikuar pyetjet dhe ka vrtetuar se ato jan n prpikshmri me standardet ndrkombtare, dhe pjesmarrsit jan t lir t deklarojn prkatsit etnike dhe fetare por nuk jan t obliguar. Megjithat sht esenciale q t gjitha kombsit t marrin pjes n regjistrim me qllim t reflektimit t karakterit multietnik t Kosovs.

  Gjithashtu jan ngritur brenga se informatat personale t regjistrimit mund t prdoren pr tatim apo ndrtimin e regjistrit mbi pronn. Kjo nuk sht e mundur pr arsye se informatat prdoren vetm si figura agregate dhe ato nuk mund t prdoren pr arsye tjera. ONM-ja do t monitoroj q informatatat e regjistrimit t mbahen n mnyr anonime n prputhje me standardet ndrkombtare, thuhet n nj komunikat nga Zyra e Komisionit Evropian n Prishtin.

  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Nis procesi i regjistrimit t popullsis

  Nesr, m 1 prill, pas 6 vjet prgatitjesh, fillon procesi i regjistrimit t popullsis, ekonomive familjare dhe banesave n Kosov. Ministri i Administrats Publike, Mahir Yagcilar, Rifat Blaku nga Komisioni Qendror i Regjistrimit, Ibrahim Shabani nga Enti i Statistikave t Kosovs si dhe Kjartan Brojnson nga Zyra Ndrlidhse e Komisionit Evropian, u kan br thirrje qytetarve t Kosovs t marrin pjes n kt proces t rndsishm.

  “Regjistrimi i popullsis sht nj obligim i t gjithve, regjistrimi do t krijoj parakushte pr nj zhvillim t gjithmbarshm ekonomik dhe nj mirqenie sociale pr t gjith ne”, tha Yagcilar.

  Kryesuesi i Komisionit Qendror t Regjistrimit, Rifat Blaku tha se Kosova nesr fillon ta jap nj provim t madh, sikurse edhe shtetet e tjera, sepse ky sht edhe nj standard tjetr ndrkombtar pr ata q synojn integrimin n BE, transmeton RTK. Blaku tha se pr tejkalimin e situats me komunat me pushtet paralel jan duke u angazhuar udhheqsit politik, n bashkpunim me UNOPS-in. T dhnat e mbledhura n kto komuna, sipas tij, do t prpunohen n data bazn e EUROSTAT-it.

  Edhe Kjartan Bjornson, nga Zyra ndrlidhse e Komisionit Evropian, dhe Ibrahim Shabani nga Enti i Statistikave t Kosovs, u bn thirrje qytetarve q t marrin pjes n kt proces.

  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230

  korabi06

  Citim Postuar m par nga korabi60 Lexo Postimin
  Duke u bazuar ne Kushtetuten e Kosves eshte miratu edhe Ligji per regjistrimin e popullsise... dhe ketu shprehismisht eshte percaktuar qe respondeti, perkatesishte qytetari mund te deklarohet per perkatsin kombetare cilen ai deshiron dhe e ndien veten qe i perket, apo ka te drejt te mos deklarohet per perkatesi kombetare fare. Andaj ju lirisht mund te deklaroheni si shqiptare.
  te falenderoj per ket njoftim pra kjo dote thot se un kam drejt te deklaroj kombsin time shqiptar

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230
  APEL TE GJITH ATYREE QE K AN GJAK SHQIPTARI TE DEKLAROHEN SHqIPTAR JO JOOOOOoOOo SI KOSoVAR

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Deri tash n Kosov jan regjistruar 1,5 milion banor

  Dymbdhjet dit pas fillimit t regjistrimit t popullsis, ekonomive familjare dhe banesave, ministri i Administrimit Publik i Republiks s Kosovs, Mahir Jagxhillar, s bashku me shefin e Entit t Statistikave t Kosovs, Ibrahim Shabani, njoftuan se deri m tani jan regjistruar 1.5 milion banor, kurse regjistrimi nuk do t prfundoj m 15 prill, ashtu si sht parapa.

  Duke e cilsuar procesin si shum t rndsishm dhe duke ftuar qytetart q t’i prgjigjen regjistrimit, sipas Kosovapressit, ministri Jagxhillar tha t martn gjat nj konference pr media se ky proces duhet kuptuar n mnyr t drejt nga qytetart dhe se ai do t ndikoj vetm tek statistikat.

  “Un dshiroj edhe njher me ritheksoj, q regjistrimi i popullats, ose regjistrimi n Republikn e Kosovs, absolutisht nuk ka asgj lidhur me at, pyetjeve ose prgjigjeve a do t ndikoj n posedimin e prons, as n taksat, as n lidhje me regjistrimin civil me marrjen e shtetsis, ose me humbjen e shtetsis, sht thjesht nj proces statistikor, i cili krkohet edhe me standarde evropiane dhe ndrkombtare”, ka theksuar ai.

  Ndrsa shefi i Entit t Statistikave n Republikn e Kosovs, Ibrahim Shabani tha se deri m tani jan regjistruar rreth 1.5 milion e popullsis.

  “Pr t ditur se sa sht prqindja e daljes n regjistrim, apo t regjistruesve, ather duhet pikspari t kemi piknisje pr t gjetur prqindjen, duhet ta dim se sa sht numri pr me dit prqindjen se sa kan dal, mirpo prafrsisht mund t themi se pr dhjet dit, prafrsisht 1.5 milion banor jan regjistruar”, potencoi Shabani.

  Mirpo n kt nj milion e gjysm t popullsis, sa jan regjistruar, nuk bjn pjes edhe qytetart e Kosovs q jetojn n pjesn veriore, pasi q sipas Shabanit nuk mund t ket regjistrim pa regjistrues dhe t regjistruar.

  Ndrsa lidhur me kt ministri Jagxhillar tha se n bashkpunim me grupet relevante q kan ndihmuar n regjistrim, jan duke u br prpjekje q regjistrimi i popullsis t filloi edhe n at pjes.

  Pr m tepr pr shkak t neglizhencs s qytetarve t veriut t Kosovs pr t’u regjistruar, regjistrimi i popullsis n Kosov pritet q t mos prfundoj m 15 prill ashtu si ishte parapar, duke mos u br e ditur se pr sa koh sa do t zgjas. Ndrsa regjistrimi i serbve n veri ende mbetet m shum si dshir, se sa si dika q pritet t realizohet.

  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230
  si esht e mundur qe shqiptaret e veriut ne mitrovic te jen viktim per shkakt te nje grupi serb qe nuk deshirojn te regjistrohen a ka mundesi qe te pakten shqiptaret ne veri te ju muindosohet ky regjistrim un mendoj se po te jen kjo qeveri e vendosur ket dota kishin kry por kjo tregon se pa lejen e beogradit ve veri smunsd te leviz qeveeia e korruptuar e kosoves

  jam skeptik deri tash 1.5 milon banor si pas kti rtmi ka hapsir per te dyshuar se nuk dote ket publikim te drejt te banorve shqiptar dyshoj se perqindja dote jet e ballancuar me minoritete
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 15-04-2011 m 08:38

 19. #19
  Ironikisht, fatkeqsisht, mjerisht... Kosova eshte deshitm total. E ter siperfaqja e saj dhe cdo gje brenda saj eshte deshtim. Nuk jemi dhe nuk duhet te jemi verber. Ka vite qe vetem deshtime ndodhin ne kete toke. Regjistrimi, eshte nje nga hallkat e zinxhirit deshtues.
  "N fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pran Perndis, dhe Fjala ishte Perndi!"

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Shtyhet regjistrimi

  Autoritetet prgjegjse pr regjistrimin e popullsis kan br t ditur se n prpjekje q procesi t jet m gjithprfshirs, regjistrimi sht shtyr deri t martn n disa komuna t Kosovs – n Prishtin, Dean, Partesh, Kllokot dhe n disa komuna t tjera.

  Dita e sotme ishte dashur t jet e fundit pr regjistrimin e popullsis, banesave dhe ekonomive familjare n Kosov.

  Nj gj e ktill nuk ka ndodhur fare n zonat e veriut t Kosovs dhe n kt drejtim, prfaqsuesi i Zyrs Ndrlidhse t Komisionit Evropian, Kjartan Bjornson, tha se ambienti politik ka br q n veri t mos jet realizuar regjistrimi.

  Ai tha se duhet t prmbushen disa kushte dhe se duhet t arrihet nj marrveshje me vendimmarrsit e ndryshm, por nuk saktsoi se pr cilt vendimmarrs bhet fjal.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 07-07-2018, 11:21
 2. Mbulimi i krimeve te kryera gjate luftes ne Kosove
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 07:43
 3. Albin Kurti: "T gjithve na mungojn"
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 25-01-2006, 22:29
 4. Bisedimet pr statusin e Kosovs n tetor 2005
  Nga Harudi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 08-10-2005, 16:27

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •