Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12

  Nexhmije Zaimi, gazetarja e par shqiptare e CNN dhe Zri i Ameriks

  Historia e panjohur e vajzs nga Libohova q bri emr n median e SHBA nprmjet dshmive, dokumenteve dhe kujtimeve t t birit, Erik Margolis


  Nexhmije Zaimi, gazetarja e par shqiptare q punoi pr "CNN" dhe "Zrin e Ameriks"

  Afrim Imaj

  N arkivin e CNN dhe Zrit t Ameriks, nj vend t veant z dhe dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi.

  Mjaft nga personalitetet q kan shrbyer pr gjigandt e medias amerikane e prmendin her pas here kontributin e spikatur t reporteres nga Shqipria. uditrisht ktu, n shtpin e zonjs s famshme, din fare pak pr t dhe kontributin e saj. Ka qen veoria e jets nn diktaturn komuniste, q e ka mbajtur n hije dhe e ka ln t pazbardhur historin e shqiptares q bri emr n median e SHBA-s. Qndrimi kritik i Nexhmijes me regjimin diktatorial t vendosur n Shqipri pas Lufts s Dyt Botrore do ta rreshtonte at n radhn e armiqve t Partis e t popullit, duke e stigmatizuar me lloj-lloj epitetesh vulgare. Do t ndodhte kshtu udia e radhs me nj nga shqiptaret, q fill pas lufts, do t linte angazhimet e saj intelektuale n SHBA dhe do t gjendej n Itali pr tu marr nga afr me prmirsimin e statusit social t mijra refugjatve shqiptar, q kishin deprtuar aty pr tu shptuar reprezaljeve t lufts dhe dhuns komuniste. Do t reagohej ksisoj ndaj kontributeve t vyera t gazetares s famshme, q do t bnte shum pr t bindur Shtpin e Bardh dhe Kongresin Amerikan pr shtjen shqiptare dhe pr t fokusuar vmendjen e tyre te gjendja e mjeruar e shqiptarve t persekutuar n ish-Jugosllavi. Me nj sjellje amorale do ti prgjigjej hierarkia e lart e shtetit komunist shqiptares q do t raportonte e para pr OKB-n pranin e kampit t refugjatve me nj milion palestinez. N mnyrn m t paskrupullt do t reagonin strukturat e sigurimit t shtetit prball kundrshtis s prer t saj pr t bashkpunuar me ta. Gjithsesi, pr asnj ast ajo nuk u trhoq nga rruga e saj, nga angazhimi n shrbim t shtjes shqiptare dhe t shqiptarizms. Mbeti deri n ditt e fundit t jets s saj e vendosur dhe kmbngulse pr misionin q i kishte dhn vetes n ndihm t njerzve dhe n vijn e par t frontit kundr padrejtsive.
  Pr her t par pr median n Shqipri, gazeta Panorama sjell nprmjet dokumenteve dhe dshmive t bashkkohsve nj profil t plot t jets dhe veprimtaris s publicistes dhe intelektuales s shquar, Nexhmije Zaimi. Kontakti dhe intervista me t birin e saj, Erik Margolis, nj tjetr gazetar i njohur ky i CNN, zbardh deri n detaje karakterin dhe angazhimet e vyera t saj...

  Nna juaj sht quajtur mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve, ndrkoh q n Shqipri pak njerz e njohin kontributin e saj. far mund t thoni pr jetshkrimin e saj?

  Nexhmija, nna ime, lindi n nj familje toske, si thoshte ajo n gjallje, diku n vitin 1914 dhe u rrit n qytetin e vogl t Libohovs dhe n Tiran. Them diku, se ajo vet pretendonte se kishte lindur n vitin 1917. Babai i saj Mustafa Zaimi ishte njri nga zyrtart e lart t qeveris osmane. Kishte nj motr, Hanifen dhe dy vllezr, Mehmetin dhe Hiqmetin. Ky i fundit vdiq i ri nga nj smundje n mushkri.

  That se fmijrin e kaloi n Libohov dhe n Tiran, ndrkoh q babai ishte pjes e administrats shtetrore. Pr far studioi Nexhmija?

  Nexhmija, bashk me nj vllan e saj, Mehmetin ndoqn nj shkoll t drejtuar nga misionar amerikan t Kishs Protestante (Presbyterian). Nna ime ka qen ndr gjasht vajzat e para n Shqipri, q n at periudh shkuan n shkoll t mesme. Kjo ishte nj zgjedhje e saj n kundrshtim me dshirn e prindrve, t cilt bn sht e mundur pr t mos e lejuar t vazhdonte studimet. Edhe m hert Nexhmija kishte dal n kundrshtim me dshirn e prindrve. Kur ishte diku 13 apo 14 vjee, familja e urdhroi t vinte pere, por ajo e refuzoi dhe e hodhi at nga dritarja, duke shkaktuar nj skandal n Tiran. Nna ime mbante veshje perndimore, duke refuzuar pr t ndjekur traditat turke pr grat q dominonin ather n Shqipri...

  Si mbrriti Nexhmija n Amerik, kur ishte ende e re n mosh?

  Sipas tradits s asaj kohe, kur ishte 16 vjee, me detyrimin e prindrve u martua me nj burr shum m t vjetr se ajo, martes q nuk u konsumua kurr, pasi ata nuk jetuan bashk pr asnj ast. Pas vdekjes s nns s saj, Nexhmija mundi t largohej nga Shqipria pr n SHBA, fal lidhjeve me nj sponsore protestante nga Nju Xhrsi. Kto lidhje pra, me zonjn Jesse Munger, i krijuan hapsirat, madje edhe komoditetet e nevojshme pr t ndrtuar nj jet t re.

  Ku i nisi studimet e para pas zbritjes n Amerik?

  Pas rrugtimit me anije pr n Nju Jork, punoi pr pak koh n shtpin e zonjs Munger, ndrkoh q m von filloi studimet n Kolegjin e Wellesley-it, universitet ky, nga m prestigjozt dhe m t famshmit pr femrat n at koh. Kshtu, ajo u b e para grua shqiptare q shkoi n universitet, me gjith kundrshtimin e madh t familjes dhe pavarsisht zakoneve shqiptare.
  N Wellesley Nexhmija prvetsoi anglishten n mnyr t prshpejtuar dhe u b studente e nivelit A, q do t thoshte e nivelit shklqyeshm. Gjat katr viteve n kt universitet, ajo shkroi nj libr q u vlersua jashtzakonisht n at koh dhe u shit n mnyr rekord. Libri quhej Bija e shqiponjs.

  Ku filloi pun pas prfundimit t studimeve n Universitetin e Wellesley?

  Ajo, menjher pas diplomimit, nisi srish studimet n nj tjetr universitet, madje po kaq t famshm sa dhe ai. N Universitetin e Kolumbis u diplomua pr gazetari. Gjat ksaj periudhe, ajo u njoh dhe u martua me Henry M. Margolis, nj jurist nga Nju Jorku, i cili merrej me administrimin e hoteleve dhe pronave t tjera. Bashkjetesa e tyre ishte e shkurtr dhe produkt i saj ishte nj fmij i lindur n shkurt t vitit 1943, me emrin Erik Sknderbeg Margolis. Pra, un djali i vetm i tyre.

  Me sa dim nna juaj pas Lufts s Dyt Botrore sht shpallur nga autoritetet italiane Komandante e Kryqit t Kuq t Italis. Me far motivacioni lidhet ky dekorim?

  Pas Lufts s Dyt Botrore, Nexhmija shkoi n Itali, ku punoi pr disa vjet, duke ndihmuar shqiptart dhe refugjatt e tjer, t cilt kishin emigruar n Itali. Ajo kaloi disa koh n Kalabri duke investiguar historin e shqiptarve arbresh dhe dialektin e tyre t shqipes mesjetare. Pikrisht pr punn me refugjatt dhe kontributet e jashtzakonshme q ofroi n ndihm t tyre, Nexhmija u b Comandatoressa della Coronna dItalia, q do t thot Komandante e Kryqit t Kuq t Italis dhe iu dha nj nga medaljet italiane m t larta. Kjo sht, si t thuash, historia e dekorimit t nns time nga autoritetet italiane. Pr vitet kur ajo ka shrbyer n at zon ajo ka ln edhe shum shnime, n t cilat ka regjistruar kronikn e plot t aktivitetit t saj n Itali pas Lufts s Dyt Botrore. M duket udi, duke pasur parasysh distancn e vogl t Shqipris me Italin, q pr kt aktivitet t saj aty e din shum pak bashkkombsit e saj, pr mos t thn se nuk e njohin fare.

  Dika pr kontaktet q mbante nna juaj n Amerik me familjart e saj n Shqipri...

  Lidhjet e nns time me familjen e saj n Tiran ishin gjithmon shum t ngushta. Ajo nuk i takoi ata pr dekada, por kujtimi pr Shqiprin dhe dashuria e saj pr familjen mbetn gjithmon shum t forta. Ajo vuante vazhdimisht nga frika se mos familjart e saj arrestoheshin dhe torturoheshin, apo edhe vriteshin nga sigurimi i shtetit, veanrisht kur ajo u b e famshme n shtjet politike shqiptare n SHBA. N mjaft nga analizat e saj n median amerikane, duke filluar nga CNN, ajo, duke promovuar vlerat m t mira t shqiptarve, fshikullonte me forc regjimin komunist t vendosur n Shqipri menjher pas Lufts s Dyt Botrore. Ajo nuk i shkputi pr asnj ast lidhjet e saj me vendlindjen dhe kudo u krenua me faktin q ishte shqiptare.
  N fund t viteve 1940, 1950 dhe 1960 nna ime prpiqej ta shptonte familjen e saj nga uria, duke drguar ngarkesa t rregullta me ushqime dhe veshmbathje. Kshtu ndoshi edhe n kohn kur ajo kishte pak t holla pas divorcit n vitin 1949. Familja e saj n Tiran u deklarua Armike e popullit nga komunistt, vetm pse t afrmit e saj kishin ndjekur shkolln amerikane. Gjendjen e tyre politike e rndonte ndrkoh fakti q Nexhmija dhe vllai i saj, Muhameti kishin shrbyer disa koh si prkthyes pr ambasadn britanike n Tiran. Angazhimi i saj si nj nga gazetaret me emr t medias perndimore, e bnin edhe m t rnd pozicionin e familjarve t saj n Tiran.

  far u kujtohet nga rrfimet e nns pr persekutimet q u bri regjimi komunist familjarve t saj n Tiran?

  Muhameti, vllai, i Nexhmijes, u burgos dhe u torturua pr 16 vjet nga regjimi i Hoxhs. Kjo vetm pr faktin q kishte punuar disa koh si prkthyes i britanikve n Tiran dhe si vllai i nns time, q nuk e kishte mbshtetur asnjher regjimin q erdhi n fuqi pas lirimit t vendit. Po kshtu kushrinjt e mi t par u internuan n Burrel. E gjith familja Zaimi dhe ano (motra e Nexhmies, tezja ime ishte martuar n familjen ano), u shkatrruan si rezultat i ksaj prndjekje t tmerrshme politike dhe me zor mundn t mbijetonin. Ndrkaq, nj i afrm tjetr i nns time, Besnik ano, i lidhur me familjen e saj, u b drejtues i shquar i rezistencs antikomuniste, pr t ciln u zbulua dhe u torturua pr vdekje nga komunistt. Prmbledhtazi, do gj q kishte lidhje me fisin e nns time n Shqipri, provoi nj reprezalje t tr t dhimbshme.

  N Shqipri din far pak pr veprimtarin e Nexhmije Zaimit n Amerik n shrbim t shtjes shqiptare. far do t shtonte pr kt djali i vetm i saj...

  Nga viti 1950 deri n vitin 1980, Nexhmija luajti nj rol drejtues n nj sr organizatash shqiptaro-amerikane. M e rndsishmja ndr to ishte federata pan shqiptare Vatra. Ndrkaq, ajo prfaqsonte Shqiprin n Lign e Kombeve t Evrops Juglindore me qendr n SHBA dhe n Kongresin Amerikan pr shtjet shqiptare dhe pr t kthyer vmendjen e tyre tek gjendja e mjeruar e shqiptarve t shtypur n ish-federatn jugosllave. Nna ime ishte e prfshir trsisht n veprimtarit atdhetare q ndihmonin komunitetin shqiptar n Nju Jork apo Nju Xhrsi, veanrisht t ardhurit rishtaz, t cilt kalonin nj moment shum t vshtir pr tu integruar n jetn amerikane, pasi kishin jetuar n Shqipri, apo n kampet e refugjatve. N vazhdim ajo vijoi me prkthimet n gjykatat e Nju Jorkut pr shqiptart e akuzuar pr vepra t ndryshme dhe prpiqej ti ndihmonte ata dhe familjet e tyre pr tu zbutur sa t ishte e mundur krizat e ndryshme...

  Mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve

  Ka qen nga mikeshat e afrta t ish-mbretreshs Geraldin kur ajo nuk i gzonte privilegjet e monarkis dhe e ka dashur si nj motr t vrtet. Ka ndodhur pastaj q sht pagzuar me fronin e saj, duke u quajtur mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve. Dhe ka punuar nj jet t tr pr ti shrbyer shtjes shqiptare dhe bashkkombsve t saj, pa krkuar tituj e grada. Kshtu, deri pak vite m par, kur ndrroi jet n Santa Barbara t Kalifornis n moshn 90-vjeare. Esht nj histori e panjohur n Shqipri pr vet papajtueshmrin e saj me sistemin komunist q u vendos n vendin ton pas Lufts s Dyt Botrore. Nj histori interesante q ka pr protagoniste Nexhmije Zaimin, vajzn e lindur n qytetin e Libohovs n fillimet e shekullit t kaluar dhe t vendosur n SHBA n vitin 1937. Studentja shqiptare q do t shklqente n universitetin Wellsley College dhe n Columbia University, do t bhej m von nj nga gazetaret me emr n median amerikane, duke spikatur sidomos mes kolegve vendas t Zrit t Ameriks, CNN, Evrops s Lir, pr ta lartsuar personalitetin e vet me shrbimin profesional n Office of Strategic Services (Zyra e Shrbimit Strategjik e SHBA-s). Gjat gjith karriers s saj si gazetare ka promovuar vlerat dhe traditat e bashkkombsve, duke u br ndrkaq nj z i rndsishm n mbrojtje t shtjes s shqiptarve brenda dhe jasht Shqipris. Kontaktet dhe miqsia me figura t tilla si Abaz Kupi, Fan Noli, Faik Konica etj. i ka dhn misionit t saj nj prmbajtje t spikatur kombtare. Prtej angazhimeve me problematikn e shqiptarve, Nexhmije Zaimi sht regjistruar n memorien e institucioneve t rndsishme amerikane si gazetarja e cila prcolli e para gjendjen e mjeruar t refugjatve palestinez n vitet 50. M shum se kaq, ajo ka qen nga t rrallat punonjse t medias amerikane, q ka sjell pr shtypin n SHBA raportet e para nga pasojat e konfliktit arabo-izraelit, ndrkoh q ka qen e para q ka realizuar intervistat me personalitetet m t larta t vendeve arabe, si me mbretin e Jordanis, Husein, at t Egjiptit, Naser etj. Veprimtaria e saj sht vlersuar nga personalitetet m t larta t jets politike e publike t SHBA-s dhe nga mjaft institucione prestigjioze t vendeve perndimore.

  Konica n kujtimet e Nexhmijes

  Nga kujtimet e saj pr Konicn, prve mbresave nga takimet e drejtprdrejta, Nexhmija veon konsideratat e senatorve dhe kongresmenve t ndryshm amerikan, t cilt i kan thn se ndr t huajt q jan n SHBA, Konica sht i pakrahasueshm pr nga aftsit diplomatike, kultura, sjelljet, veshja dhe humori. Pr ta ishte mjaft domethnse paraqitja e tij n takimet me diplomatt amerikan me kostumin kombtar.

  Mirnjohja e Rusveltit

  Nexhmije Zaimi sht nj nga personalitetet shqiptare q ka marr me dhjetra dekorata nga institucionet ndrkombtare. Esht dekoruar s pari nga shoqria amerikane e veteranve t lufts American Legion. Ka marr titullin e nderit Komandante e Kryqit Italian dhe nj nga medaljet italiane m t larta. Ndrkaq, ajo sht dekoruar me Medaljen e Mirnjohjes nga presidenti i SHBA-s, Rusvelt.

  Sfida prball sigurimit t shtetit

  Gjat vizits s saj t par n Shqipri, n vitin 1986, Nexhmije Zaimi u thirr nga punonjsit e sigurimit t shtetit. Ata i bn nj mori pyetjesh: Me se merresh n Amerik, Pse flet me tradhtart e kombit, far lidhje ke me familjen e mbretit Zog etj. N vijim, n mnyr djallzore, i krkuan q me shoqrin e saj n "CNN", t bnte promovime t ndryshme n t pr sukseset e komunizmit n Shqipri. Pas refuzimit kategorik t ksaj oferte, ajo shpallet Person i padshirueshm  Prjetime nga takimet me kolost e kulturs shqiptare

  Zaimi: Me Fan Nolin u njoha n varrimin e Avni Rustemit

  Nexhmije Zaimi sht ndjer mir, si ka shkruar vet ajo, kur sht takuar me kolost e kulturs shqiptare, Fan Noli dhe Faik Konica. Me Fan Nolin sht takuar pr her t par n qytetin e Vlors, ndrsa me Konicn n Washington, kur sa kishte mbrritur nga Shqipria. N kujtimet e saj kan mbetur emocionet nga takimi i par me Fan Nolin...
  Ishte prill i vitit 1924, kur u takova pr her t par me Nolin n qytetin e Vlors. Ai kishte ardhur aty pr t marr pjes n ceremonin mortore t Avni Rustemit. N karrocn me t ciln shkonim n funeral bashk me mua dhe prindrit e mi ishte edhe nna e Avni Rustemit, q her pas here lotonte dhe qante me dnes. Ky ast mortor u b shkak t njihesha me Fan Nolin, i cili ndjehej shum i dshpruar pr humbjen e papritur t Avniut, q si thoshte ai, kishte qen nj patriot i rrall. Mbaj mend q nna ime Sherifja, gjat atyre ditve vuri n dritaret e shtpis plhur t zez. Ndrkaq, nna e Avniut pr dit t tra pas ksaj ndenji n shtpin ton. Po me Nolin, Nexhmije Zaimi, si ka shkruar vet ajo, do t takohej disa her m von n Nju Jork dhe t dy bashk do t bheshin ndr protagonistt kryesor t federats atdhetare Vatra. Sidoqoft takimi i par me t n prcjelljen e Avni Rustemit do t mbetej i paharruar...  neser do te lexoni

  Gazetarja shqiptare q raportoi e para n SHBA pr kampin e refugjatve me nj milion palestinez n fillimet e viteve '50. Argumentet e patjetrsueshme t Nexhmije Zaimit kundr filozofis sioniste: "Palestina nj vend pa njerz, pr njerz pa tok"
  Si u realizua intervista me mbretin e Jordanis, Hussein, dhe presidentin e Egjiptit, Nasar. Cili ishte roli i familjes mbretrore n emigrim dhe mbretreshs Geraldin n prmbushjen e misionit t gazetares shqiptare n Lindjen e Mesme.
  Presionet e vazhdueshme pse raportonte t vrtetn pr ngjarjet e konfliktit arabo-izraelit. Gazetarja q fitoi mirnjohjen e miliona refugjatve teksa i vizitonte n getot e Lindjes s Mesme.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12
  Gazetarja q kundrshtoi politikn amerikane


  Nexhmija zbuloi e para kampin e refugjatve me nj milion palestinez


  Afrim Imaj

  “T vrtetn duhet ta shikojm n sy: Un arrita ta vizitoj nga afr kampin e refugjatve me nj milion palestinez”.

  Pr her t par n median amerikane raportohet pr kampet e mdha t refugjatve palestinez dhe pr shkeljen brutale t t drejtave t njeriut n rajonin e Lindjes s Mesme. Gazetarja me origjin shqiptare, Nexhmije Zaimi, e cila deprtoi n zonn n konflikt qysh n vitin 1949, sht e para q raportoi pr opinionin n SHBA krijimin e kampeve t refugjatve dhe gjendjen e traumatizuar t njerzve q jetonin n to. Investigimet e saj disavjeare do t promovonin t vrtetat e konfliktit arabo-izraelit dhe shkaqet e tij. M shum se kaq, ajo do t paralajmronte institucionet amerikane pr rrezikun q mbartte mbshtetja e SHBA-s ndaj sinoistve izraelit, duke br thirrje t hapur pr bllokimin e deportimit t sovjetikve n rajonin e trazuar t Lindjes s Mesme. Nexhmije Zaimi rikthehet si mysafire n kt zon n vitin 1950, 1951, 1952,1953 e 1954 dhe viziton nga afr Palestinn, Pakistanin, Jordanin, Libanin, Egjiptin, Sirin dhe mjaft shtete t tjera arabe, pr t’u takuar me politikan e njerz t thjesht, me deputet e shkrimtar etj. Gjat takimeve me ta shkmbeu mendime pr konfliktin ndrmjet shteteve arabe dhe Izraelit dhe pr rrugt e mundshme pr zgjidhjen e tij. Intervistoi disa nga figurat kryesore t jets publike e politike, si mbretin Hussein t Jordanis, presidentin Naser t Egjiptit etj. Me hulumtimet n terren dhe njohjen nga afr t situats n rajonin e trazuar, Nexhmija kompletoi nj studim me argumente t plota kundr filozofis sinoiste: “Palestina, nj vend pa njerz, pr njerz pa tok”, me t ciln trhoqi vmendjen e opinioneve zyrtare amerikane jo vetm pr guximin, por edhe pr prognozn pr t nesrmen e konfliktit q do t vazhdonte pr vite e dekada me radh. Ndrkaq, shqiptarja q do ta shkelte me kmb t gjith teatrin e konfliktit arabo-izraelit, do t sillte pr her t par n median amerikane t vrtetat e tij me raporte t drejtprdrejta nga terreni. Pr her t par amerikant do t kishin mundsi q n shtypin e tyre t lexonin konsideratat dhe opinionet e krerve t vendeve t Lindjes s Mesme t intervistuara nga gazetarja shqiptaro-amerikane, Nexhmije Zaimi. Periudha e “guids” n kt zon do t’i jepte mundsin gruas s lindur e rritur n Shqipri t takohej me ish-mbretin e shqiptarve, Ahmet Zogu, dhe t vendoste miqsi t ngusht me mbretreshn, Geraldin, e cila do ta ndihmonte pa kursyer pr t prmbushur misionin e saj.

  Gazeta “Panorama”, nprmjet dokumenteve t kohs dhe kujtimeve t t birit t saj, Erik Margolis, aktualisht drejtor editorialist i gazets m t madhe n Kanada “Toronto Tun”, ka mundur t zbardh veprimtarin e saj publicistike t fokusuar rreth shkaqeve t konfliktit arabo-izraelit dhe parashikimet e saj pr tendencat e tij, t provuara tashm nga koha dhe me nj tingllim aktual n ditt e sotme...


  Nga aq sa dihet n Shqipri, Nexhmija e ka nisur karriern e saj si gazetare n Lindjen e Mesme. far kujtoni nga rrugtimet e para t saj n kt zon t futur rishtaz n konfliktin q do t vazhdonte pr vite e dekada?

  Nna ime gjithmon ka pasur interes t thell pr Lindjen e Mesme. N kt interesim ka pasur edhe motive specifike. Ajo shkoi n Kajro n vitin 1949. T vetmen adres q kishte, ishte ajo e mbretit Zog dhe familjes mbretrore q ndodheshin aty n emigrim. Kishte nj afeksion t veant pr mbretreshn Geraldin. Zogu ishte i ftuari i mbretit t Egjiptit, Faruk, i cili ishte me prejardhje shqiptare. N Kajro ndenji pran Geraldins dhe me rrugtimet e ndryshme aty u njoh me situatn jo vetm n Egjipt, por n tr rajonin. Miqsia e familjes s mbretit Zog me mbretin Faruk do t’i jepte mundsi pr t deprtuar prtej pamjes s jashtme t situats n vendet e Lindjes s Mesme. Nga kjo vizit e Nexhmijes n Egjipt do t prfitoja edhe un pr t’u njohur pak m von me mbretin e Egjiptit, q ishte me origjin shqiptare. Ka qen viti 1958, kur un isha bashk me nnn time n nj hotel n Gjenev. Ndrkoh q pushonim n dhomn ton, Nexhmija, q me sa dukej e kishte marr vesh vendndodhjen e Farukut, nj ast m’u drejtua: “Ngjitu n katin lart pr t takuar mbretin e Egjiptit dhe i thuaj se je shqiptare!” Ashtu veprova. Sa mbrrita aty, Faruku m vuri duart n qaf (ishte shum i shndosh) dhe m prqafoi me shum przemrsi. T pakt jan njerzit q mund t thon se kan pasur rastin t takohen me kaq przemrsi me mbretin Faruk...

  Kur fillojn raportet e para t Nexhmijes nga Lindja e Mesme pr shtypin amerikan?

  Pas udhtimit t saj n Egjipt n vitin 1949, Nexhmija tregoi shum interes pr zonn dhe n mnyr t veant pr shtetin e ri t Izraelit, q sapo ishte krijuar. N vitet 1950-1951, ajo u kthye n Lindjen e Mesme si gazetare prfaqsuese e “Newark News”, nj prej gazetave kryesore t asaj kohe n pjesn e Nju Jorkut. Ajo udhtoi m pas n Amman, Jordani, ku nisi t takohet me palestinezt dhe t msonte pr fatkeqsit q kishin prekur kt popull.
  Nexhmija ishte e para gazetare amerikane q “zbuloi” kampet e mbushura me refugjat palestinez, q ishin dbuar me dhun nga shtpit e tyre. N at koh, amerikant kishin msuar nga Zionists se “Palestina sht nj tok pa njerz, pr njerz pa tok”. Askush n Amerik nuk e dinte se t paktn 750 000 palestinez, mysliman dhe t krishter, ishin pastruar etnikisht. Nexhmija ishte e para q zbuloi kampet e refugjatve dhe me raportin e saj drejtprdrejt nga rajoni, tronditi opinionin amerikan. Ajo zbuloi gjendjen mjerane t refugjatve dhe raportoi se ata ishin t veshur me lecka, jetonin n tenda dhe ushqeheshin shum keq. Tragjedia e tyre dhe sensi i padrejtsis s thell e preku nnn time, e cila gjat gjith jets ishte lufttare pr t shtypurit dhe t paprkrahurit.
  N at udhtim dhe n nj tjetr, dy vjet m pas, ajo kaloi n Egjipt, Jordani, Siri Irak dhe Liban, ku krijoi nj tablo t plot t asaj q ndodhte n rajonin e prfshir n konfliktin e ashpr. Nexhmija ishte e para gazetare amerikane q kuptoi thell at q ndodhte n kt zon dhe problemet q ekzistonin aty. Ajo njohu ndrkaq edhe rolin e Shteteve t Bashkuara dhe t Britanis s Madhe n kt situat. N Jordani ajo u takua me kryeministrin dhe madje arriti t siguronte nj intervist me mbretin Hussein. N at koh Hussein ishte shum i ri. Ai ishte ngjitur n fron pak koh m par nga britanikt, pasi i vllai m i madh ishte deklaruar i paaft mendrisht. Nexhmija kaloi shum koh duke biseduar me Hussein, t cilin e njohu si nj njeri t mbarsur me ide, inteligjent dhe i prqendruar thellsisht n vuajtjet palestineze. Megjithat, ndjenjat e tij fisnike nuk zgjatn shum, sepse shum shpejt ai do t pajtohej me gjendjen pa deprtuar n shkaqet e vrteta t konfliktit. Qndrimi i tij n pushtet do t kushtzohej nga mbshtetja e perndimit dhe e ushtris s tij beduine...

  Dihet q Nexhmija sht e para gazetare amerikane q intervistoi liderin egjiptian, Gammal Abdel Sadat. N cilat rrethana mundi ta realizoj intervistn me t?

  N Egjipt, Nexhmija mori takim fillimisht me Anvar El Sadat, nj nga njerzit m t afrt t kreut t shtetit, Abdel Naser, me funksionin e ministrit t shtetit pr Informacionin, q njihej ndryshe edhe numri dy i regjimit egjiptian. Ajo shkoi n zyrn e tij dhe nuk u largua derisa Sadat e priti. Qndroi atje 9 or, derisa m n fund Sadat doli duke qeshur dhe i dha nj intervist. Po Nexhmija nuk u mjaftua me kaq. Synimi i saj mbetej te kreu i shtetit me nj fuqi magjike n at periudh, jo vetm n Egjipt, por n tr zonn e Lindjes s Mesme. Zonja misterioze dhe shum trheqse e joshi Sadatin, i cili i rregulloi nj intervist me liderin egjiptian, Gammal Abdel Nasser. Ajo shpenzoi srish shum or me Nasser, i cili, si v n dukje ajo, iu duk brilant, i ndershm dhe i prkushtuar … “nj burr i vrtet”. Nasser i foli n lidhje me planet e tij pr modernizmin e Egjiptit. Ajo i tregoi Nasser-it, n mnyrn e saj t zakonshme shqiptare, aspak diplomatike, por t drejtprdrejt, se ai duhej t bnte dika pr t ndihmuar palestinezt q vuanin n kampet e refugjatve. Ishte nj intervist q u ndoq me shum interes n at periudh, kur n Amerik dinin shum pak rreth asaj q ndodhte n rajonin n konflikt t Lindjes s Mesme.
  Kaloi shum koh n pjesn e siprme t Nilit n Egjipt, duke deprtuar n thellsin e profilit t ktij vendi t rndsishm dhe popullit t tij, t cilin e plqente aq shum.

  Si priteshin raportet e Nexhmijes nga opinioni amerikan n at periudh?

  Shkrimet e saj nga rajoni i futur rishtaz n konflikt ngjalln shum interes dhe krshri n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, por u prballn njkohsisht edhe me kritika t ndjeshme nga mbshtetsit e qarqeve sinoiste. Ajo realizoi nj studim t titulluar “Gauge of Arab Anger” rreth vitit 1953, n t cilin n mnyr profetike vuri n dukje se ndrsa Amerika, q ishte heroi pr t gjith arabt do t vazhdonte t mbshteste n mnyr t njanshme hebrenjt, nj dit do ta kthente botn myslimane kundr vetvetes, duke u br n kt mnyr pre e zemrimit e madje dhe e dhuns. 50 vjet m von, predikimet e saj vijn vrtet shokuese. Ajo paralajmroi ndrkaq, se mbshtetja e njanshme q do t mund t bnte Amerika, do t drejtonte shum prej arabve tek ushtria ruse, gj q n fakt ndodhi me Egjiptin, Sirin, Irakun dhe Jemenin. Nna ime iu prmbajt faktit se palestinezt nuk do t shiteshin pr kompensim e pr asgj tjetr. Ajo foli pr tmerret n kampet e refugjatve palestinez: pa ushqime, pa spitale dhe shkolla, pa energji elektrike. Asgj, vese lot, munges e shpress dhe dshprim. Qeveria amerikane nuk u tregua sa duhet e vmendshme pr t dhnat e saj, ashtu sikurse nuk i vlersoi si duhet edhe paralajmrimet e veteranve t tjer t Lindjes s Mesme. Esht periudha kur ndikimi i lobit izraelit n SHBA ishte ende i fuqishm. Askush nuk kujdesej pr ata njerz q ishin larg, t cilt nuk mund t votonin dhe t jepnin kontribut politik. Nj rajon i tr vuante n kufijt e mbijetess.

  Si rrodhi m tej jeta e Nexhmijes e prkushtuar trsisht nga angazhimi n mbrojtje t palestinezve dhe popujve t tjer t Lindjes s Mesme?

  Nna ime e kishte prjetuar me shum dhimbje tragjedin e hebrenjve n Evrop dhe shum prej miqve t saj n Nju Jork ishin hebrenj. Por si thoshte ndonjher “Izraeli kishte m tepr mbrojtje nga sa i duhej. T gjort palestinez, nuk kishin asknd q t fliste pr ta”. Shpesh ajo m prsriste pikpamjen e saj se kombet e Lindjes s Mesme nuk ishin aspak n gjendje t flisnin me perndimort, apo t fitonin mbshtetjen e tyre. “Ata jan patetik”, do t vinte re ajo, “gjysm primitiv” (kur bhet fjal pr komunikimin modern). Si kam shkruar n Nju Jork, nna ime u detyrua t ndrpriste shkrimet, kur gazeta e saj, nn mbikqyrjen e kshilluesve m t mdhenj, pr t ndaluar shkrimet, e largoi at si korrespondente t jashtme. Jo vetm kaq. At do ta ndiqnin m von edhe mjaft krcnime. Gati nj vit m pas, n ort e vona t nats, mes thirrjeve, trokitjeve n der dhe ndjekjeve n rrug, njerz t egrsuar shoshnin se do m qorronin me acid, pikrisht mua, djalin e vetm t saj. Qarqet sinoiste t fuqishme n at periudh bn far mundn pr t ndalur penn e saj, q nuk rreshti asnjher n mbrojtje t njerzve t shtypur...


  Mbreti Hussein me 60 roja shqiptare

  Teksa do t prcillte pr n median amerikane intervistn e plot me mbretin e Jordanis, Nexhmije Zaimi do t hidhte n bllokun e saj t shnimeve edhe mbresat nga takimi i par me kreun e ktij vendi arab. “U mirkuptova me t q n astet e para”, do t shkruante gazetarja shqiptare. “Ishte i mirsjellshm n bashkbisedim dhe her pas here gjrat q i vlersonte t rndsishme, i prsriste dy her, me qllim q mesazhi i tyre t shkonte i plot dhe pa mdyshje te lexuesi i thjesht”. N vazhdim t kujtimeve nga biseda me mbretin Hussein, Nexhmije Zaimi nnvizon edhe nj detaj q ka t bj me astet e ndarjes me t.
  “Kur e prfunduam intervistn, mbreti Hussein m tha se do t m prcillte deri te hyrja e pallatit mbretror. Madje vuri n dukje se kishte rezervuar nj surpriz pr mua, gazetaren shqiptare q kisha shkuar nga larg pr opinionin e tij. Ndrsa zbrisnim shkallt e pallatit, n t dy ant e tyre na nderonin me qndrim gatitu 60 roja t gjata e t veshura me uniform ceremoniali. Diku m tha se mund t komunikoja me ta. “Anglisht”, i thash. “Jo, shqip”, m tha ai, duke u ndalur para tyre. “Shqip?!” “Po, po shqip”, kmbnguli mbreti Hussein. “Si ka mundsi”, e pyeta un e habitur. “Kta t gjith jan shqiptar”, sqaroi ai surprizn q kishte vendosur t m bnte n ndarje e sipr. Kur i thash se pse kishte zgjedhur pikrisht shqiptart pr t’i br roja, mbreti Hussein shpjegoi se ata jan besnik dhe trima.


  “Filozofia ‘Palestina, nj vend pa njerz, pr njerz pa tok’, sht antinjerzore”

  Nexhmije Zaimi ka qen ndr gazetaret e para q ka trhequr vmendjen e qarqeve amerikane pr nj qndrim m objektiv ndaj vendeve t Lindjes s Mesme. Studimi i saj “Madhsia e inatit arab” i br publik qysh n vitin 1952, deprton te thelbi i konfliktit arabo-izraelit, pas nj investigimi disavjear t saj n terren. sht nga zrat e rrall n median amerikane t kohs, q ngrihet kundr filozofis genocidiste t sinoistve dhe mbshtetsve t tyre n SHBA. Nga aq sa kujton i biri, Eriku, ajo n fillimin e viteve ‘50 ka goditur me guxim n opinionin amerikan qndrimin n mbshtetje t sinoistve, t cilt zbatonin strategjin “Palestina nj vend pa njerz, pr njerz pa tok”. sht koha, shton i biri i Nexhmijes, kur lobi izraelit n SHBA, Eshte nj rol prcaktues n politikn amerikane. N kt mjedis prfitonin sinoistt, t cilt nuk reshtn prpjekjet pr t sensibilizuar qarqet zyrtare t SHBA-s pr t siguruar mbshtetjen e tyre n zbatim t strategjis sinoiste. N studimin e vitit 1952, Nexhmije Zaimi paralajmron efektet negative t mbshtetjes amerikane ndaj sinoistve. “Mbshtetja pa limit e Izraelit nga Amerika, paralajmron ajo, n t ardhmen do t mund t ndryshoj n interes t arabve”. Erik Margolis, i biri i vetm i Zaimit, thekson se 15 vite m von parashikimet e saj u kthyen n t vrteta. Gjithsesi, prmbyll, drejtori editor i “Toronto Sun”, ktij guximi t jashtzakonshm pr kohn do t’i shijonte edhe “sherrin”: Terroristt sinoist nuk do t’ia falnin dhe nj dit do t hakmerreshin, duke i hedhur acid n sy. Po edhe pas ktij atentati, Nexhmije Zaimi mbeti e angazhuar n prpjekjet e saj n luftn pa kompromis kundr padrejtsive dhe dhuns ndaj shtresave t pambrojtura...  neser do te lexoni

  Historia e Erik Margols, djalit t vetm t Nexhmijes, q ndoqi profesionin e s ms. Si bri emr gazetari me origjin shqiptare q komenton rregullisht pr “CNN”, “FOX”, “CBC”, “CTV”, “Britain” “SKY” “News TV” etj.
  Korrespodenti q raportoi nga fronti i 15 konflikteve ushtarake duke filluar nga Angola, Mozambiku, Afrika e Jugut, Kurdistani, Salvadori, Kashmiri, Afganistani, Serbia e deri te Iraku
  I przgjedhuri i ish-presidentit t SHBA-s, Nikson, pr t prgatitur fjalimet elektorale.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12
  Flet djali i Nexhmijes, Erik Sknderbeg Margolis

  “Sigurimi i shtetit m krcnoi familjart nga Nju Jorku”

  Gazetari shqiptar q raportoi nga 15 konflikte ushtarake pr stacionet m prestigjioze t Perndimit.

  Afrim Imaj

  “T bsh korrespodentin e lufts, duke raportuar nga vija e par e betejave, do t thot t jesh lufttar dhe t’i kushtosh jetn profesionit”. Njeriu q ka nnshkruar posht ktij mesazhi, i cili citohet shpesh n auditort q shkollojn punonjsit e medias, sht i biri i gazetares s shquar shqiptare, Nexhmije Zaimi, Erik Sknderbeg Margola.

  I panjohur n Shqipri dhe n rrethin e njerzve t medias shqiptare, Eriku sht regjistruar tashm n elitn e gazetarve ndrkombtar, si nj nga mjeshtrat e guximshm q ka raportuar nga 15 konflikte t armatosura, duke qen i pranishm n teatrin e luftimeve, madje ku ka qen piku i tyre dhe shkalla m e lart e rrezikut. Shqiptari q e njson misionin e gazetarit me at t lufttarit, ka koleksionuar n prvojn e tij kronikn e betejave duke filluar nga Angola, Mozambiku, Afrika e Jugut, Vietnami, Kurdistani, eenia, Salvadori, Afganistani, Kashmiri, Bosnja, Serbia e deri tek Iraku, duke prmbyllur n njfar kuptimi enciklopedin e konflikteve ushtarake t kohve moderne. Fakti q raportet e tij kan qen t destinueshme e t vlersuara nga stacionet m prestigjioze t perndimit si N, FOX, CBC, CTV, Britain SKY etj., si dhe nga gazetat m n z t SHBA-s, Kanadas, e Britanis, ku vazhdon edhe sot t jet nga gazetart m t spikatur, tregon potencialin e lart profesional t ktij mjeshtri t fjals s lir, q i plqen t krenohet me t qenit shqiptar dhe ta njsoj profesionin e vet me at t lufttarit, nj amanet ky nga e ma, Nexhmija, e cila investoi pa kursyer pr t trashguar tek ai profesionin e vet.
  Erik Margolis njihet ndryshe n mjediset politike si komentatori q paralajmroi i pari pasojat e shprbrjes s dhunshme t Jugosllavis dhe tragjedin e prgjakshme t Kosovs n mesin e viteve ‘90. M shum se ndjenja e t qenit shqiptar, n kt prfundim do ta onte prvoja e pasur e krijuar nga ndjekja e konflikteve rajonale e ndretnike dhe njohja e mentalitetit fashist t shovinizmit serbomadh. “Rrezikun pr genocidin e Milosheviit, kujton Erik, e kam paralajmruar qysh n vitin 1989, menjher pas fjalimit t tij n Fush Kosov. M duhej t isha sa m objektiv n analizat e mia, duke mposhtur edhe ndjenjat personale si shqiptar, pr t ruajtur profesionalizmin. At q ndjeva e thash hapur, por reagimi ishte me vones, duke ln kshtu nj kosto jo t vogl”. Ky z i vendosur n median e rndsishme t Perndimit, nuk do t’i shptonte vmendjes s nacionalizmit serb, q bri ’sht e mundur pr ta asgjsuar.
  Gjithsesi, Eriku q mundi t’u shptoj edhe atentateve n emr t profesionit dhe fjals s lir, mbetet nj shkoll e hapur pr median dhe reportert e saj. Prvoja dhe karriera e tij sht nj pasuri me identitet shqiptar. Nga biseda me t, gazeta “Panorama” mundi t zbardh vetm nj pjes t ksaj prvoje t vyer me vlera t jashtzakonshme, duke ndikuar njherazi edhe n promovimin e ksaj figure t shquar, e cila kudo q shkoi e shrbeu e prmendi me t madhe origjinn e tij si shqiptar...

  Erik! Ju keni lindur dhe jeni rritur n SHBA dhe thoni se jeni shqiptar, ndrkoh q nuk e njihni gjuhn shqipe...

  Jam shqiptar! Kjo pr mua sht krenari. Ca m tepr kur kam parasysh nnn time, vajzn e Libohovs q bri emr n Amerik. Nns i dedikoj gjithka n jetn dhe profesionin tim.

  far veoni m shum nga vlerat e nns tuaj, Nexhmije Zaimi?

  Ajo ishte nj personalitet jashtzakonisht i fort. Edhe pse vetm me nj trup t pakt, ajo kishte shpirtin dhe zemrn e maleve shqiptare. Ishte gjithmon e gatshme pr t luftuar, e shpejt pr t vepruar dhe pr t ndjer dhimbjen e popujve t persekutuar. Nj femr q e urrente gnjeshtrn dhe propagandn, aq sa urrente edhe njerzit, q nuk flisnin hapur dhe q nuk thoshin at q mendonin. N Nju Jork ajo ishte nj personalitet i njohur dhe shum i admiruar. Nj femr shum e krkuar n shoqri, pr sharmin dhe mnyrn trheqse t biseds. Shtpia jon ka qen gjithmon e mbushur me intelektual shqiptar, shkrimtar, poet, diplomat dhe student. Un u rrita n nj atmosfer t till kulturore, duke kaluar pjesn m t madhe t kohs n bisedat pr politikn dhe historin, se sa n bisedat pr sportin.

  T qenit shqiptare, a kishte t bnte n vendosmrin e saj pr t guxuar n pasqyrimin e s vrtets, pavarsisht pasojave q mund t kishte?

  Para se t kthehem n kt prgjigje, q sht shum e spikatur n imazhin e nns sime, desha t ndaloj paksa te brengat e saj.
  Keqardhja m e madhe e nns sime ishte q nuk kishte m shum fmij dhe problemi me shikimin (kishte smundjen e tmerrshme t glaukomas, t ciln mjekt e kapn me vones). Smundja e syve e privonte nga mundsia pr t punuar dhe pr t shkruar nj libr tjetr, pas atij q kishte botuar q n rinin e saj “Bija e shqiponjs”. Gjithsesi, ajo u prpoq me shum mundim t shkruante dorshkrime prmes ndihms s xhamit t mrekullueshm, derisa smundja e syve e bri t ndalet. Gjat ksaj periudhe t vshtir pr shikimin ajo vazhdonte t dilte, t ishte e ftuar n takime kundr padrejtsive, ku kumtonte lirshm dhe ndiqej me shum vmendje nga auditor t ndryshm.
  Nna ime e deshi Shqiprin dhe shqiptart si rrall kush, por koht e fundit u ndje e zhgnjyer me ngjarjet politike dhe egon e madhe t shqiptarve, me t cilat u prball te “Vatra” n SHBA, pr t ciln punoi pr vite me radh. “Egoja sht kursi i Shqipris”, thoshte shpesh. Ndrkaq, n at periudh u ndje keq me ndonj nga t afrmit e saj n Shqipri. Shpesh ajo onte lek, veshje dhe ushqime, por ata gjithmon krkonin m shum, ndoshta duke menduar se do njeri q jeton n Amerik duhet t jet shum i pasur. Sigurisht q ajo nuk ishte e till, por kishte nj apartament shum elegant n Nju Jork, ishte shum e kulturuar, dashuronte muzikn klasike, opern dhe teatrin. Edhe tek un ushqeu dashurin pr muzikn, e madje m futi n nj shkoll muzike.
  Nexhmije Zaimi ishte nj femr e prparuar dhe i plqente t ishte e till. Q kur ishte vajz n Tiran mbante gjithmon veshje t mods s fundit evropiane, duke u cilsuar si borgjeze. N Nju Jork gjithmon sht veuar pr stilin e lart. Ajo q sht m e rndsishme lidhet me faktin q edhe n at koh, kur femra konsiderohej jo shum e arsimuar, ajo u shqua pr aftsin e saj n bisedat me meshkujt, duke shprehur nj personalitet t lart. Ajo mund t ecte npr nj dhom dhe menjher ta dominonte at. M e rndsishmja dhe m tragjikja njherazi, Nexhmija nuk mundi kurr t kthehej pr t punuar n Shqipri. Ishte e drejtprdrejt n komunikim dhe e dashuronte t vrtetn, pavarsisht konsekuencave q vinin prej saj.
  S fundi, edhe kur ishte n moshn 90-vjeare, nna ime ishte e mbushur me energji dhe pasion. “Un jam nj vajz e re, brenda trupit t nj plake”, thoshte ajo. Mendja e saj ishte aq e mpreht, sa edhe n rini. Ajo mbeti luftarake. Ishte e dshpruar q un nuk u martua dhe nuk kishte fmij. Ishte e dshpruar q shqiptart nuk punuan s bashku pr kombin e tyre. E dashuronte Nju Jork me shum pasion dhe ndonse ditt e fundit i kaloi n Santa Barbara, Kaliforni, e konsideronte veten njujorkeze. Ajo mbrojti Shqiprin, Kosovn dhe vendet arabe deri ditn q vdiq. Dhe vdiq vetm se trupi i saj i dobsuar nga smundjet perndoi. “Zemra e saj, zemra shqiptare, ishte aq e fort sa e nj vajze”, do t thoshte mjeku...

  T kthehemi te karriera juaj profesionale. Njiheni si nj nga reportert m t guximshm e objektiv n konfliktet rajonale. Dika m konkrete nga prvoja juaj...

  Dy gjra i kam visare t trashguara nga nna ime, Nexhmije: S pari, ajo qysh n fmini me edukoi me dashurin e pastr pr Shqiprin. Tjetra, Nexhmija n nj mnyr krejt interesante m pasionoi q n rinin e hershme me profesionin e gazetarit pr rreziqet dhe shprblimet q t fal ky lloj profesioni i nderuar dhe shum delikat. Pikrisht, n shrbim t ktij meraku q kishte nna pr t trashguar profesionin e saj, kreva studimet e larta n “Georgeton University” n Uashington, pastaj n universitetin e Nju Jorkut. Shkrimin e par e kam botuar n vitin 1960 kur studioja n Zvicr. Pas tij pata disa botime n “Daily Gleaner” t Xhamajks. N shtypin amerikan fillova t botoj n vitin 1983, n faqet e opinioneve dhe editorialeve n “The New York Times” dhe m von n “International Herald Tribune”. Qysh n vitin 1983 kam rubrikn personale n gazetn “Toronto Sun” n Kanada, ndrkoh q vazhdoj si komentator i rregullt pr CNN dhe disa nga stacionet e rndsishme amerikane...

  Pr far keni qen i pranishm n kto media t rndsishme?

  M ka qlluar q shpesh t bj reporterin nga fronti i luftimeve t ndryshme. Korrespodenti i frontit ka qen pasioni im. T bsh korrespodentin e lufts, duke raportuar nga vija e par e betejave, do t thot t jesh lufttar dhe t’i kushtosh jetn profesionit. Ky sht msimi dhe amaneti m i rndsishm q kam marr nga nna ime, e cila nj jet t tra iu kushtua ktij misioni, deri n astet e fundit...

  Jeni njohur n Shqipri me raportet dhe komentet q paralajmruan dhunn dhe tragjedin para shprbrjes s Jugosllavis?

  Kt e bra me shum dshir dhe profesionalizm, pasi pash fashizmin q fshihej q fjalorin e Milosheviit n mitingun e Fush Kosovs n vitin 1989. Ndodhi pas ksaj q shovinistt serb, t krkojn shpagim duke krkuar t m zhdukin. Ndodhi disa her kshtu. Aq sa u detyrova t lajmroj organet kompetente dhe t v madje edhe bodigard personal. Esht ky risku i gazetarit q guxon ta thot hapur t vrtetn, ca m tepr kur bhet fjal pr fatin e vllezrve t tij t nj gjaku...

  A keni pasur kontakte me autoritetet zyrtare t shqiptare gjat kohs s komunizmit?

  Ka qen viti 1985, viti kur vdiq diktatori Enver Hoxha, kur mora ftesn e par nga prgjegjsi i sigurimit shqiptar i Misionit pran OKB/s n Nju Jork. Ai, pasi ishte njohur me profesionin dhe prvojn time m tha se si shqiptar q isha duhej t bja promovimin e Shqipris komuniste n median amerikane, madje m sugjeroi edhe objekte konkrete pr shkrime t ndryshme. I thash prer se jam gazetar i pavarur dhe nuk marr nga askush urdhra pr t shkruar. “Duhet t bsh far t themi ne se ndryshe ke prgjegjsi t rnd n Shqipri ku ke edhe familjen”. E kuptova presionin dhe hipokrizin e ktij komunisti tinzar. Sa pr krcnimin ndaj meje dhe familjes i thash se q nga ai moment do t njoftoja autoritetet amerikane t siguris. Si gazetar i thash se kjo histori do t botohet n 400 gazeta t bots.


  Jetshkrimi
  Kush sht gazetari Erik Sknderbeg Margolis


  U lind n Nju Jork m 4 shkurt 1943. Ndoqi shkolln e muziks dhe m von shkolln private n Nju Jork, e m pas shkolln ndrkombtare n Gjenev, Shkolln e Shrbimit t Huaj “Foreign Service School” n universitetin “Georgetown University” n Uashington DC, “New York University Graduate School”, si dhe universitetin e Gjenevs. Hyri vullnetar n ushtri gjat lufts s Vietnamit dhe shrbeu pr dy vjet. Pas ksaj shkoi n Xhamajka, ku punoi n projektet pr zhvillimin e vendit. M pas, u punsua n kabinetin e ish-presidentit Nikson, ku punoi pr prgatitjen e fjalimeve t fushatn e dyt elektorale t tij. N vitin 1975 punoi n Nju Jork, pr Estee Lauder Internationl, n drejtimin e bizneseve t saj n Lindjen e Mesme dhe Evropn Lindore. Nisi t shkruaj pr gazetat n vitin 1982 fillimisht pr “New York Times”, “Wall Street Journal”, e m von pr “International Herald Tribune”, “Mainichi”(Tokyo), “Chicago Tribune”, “Los Angeles Times”, etj. Njherazi, filloi t punoj edhe pr TV dhe radio t ndryshme. Si korrespondent i lufts pr kanalin mediatik “Canada’s Sun” ka mbuluar luftrat n Angola, Mozambik, Afrika e Jugut, Rodezia, Peru, Salvador, Nikaragua, Egjipt, Irak, Kashmir, Liban, Kurdistan, Afganistan. Kam mbuluar konfliktet n Lindjen e Mesme, Bashkimin Sovjetik, (duke prfshir Kaukazin dhe Azin Qendrore), Evrop, Kin, Indi, Pakistan, Liban, Amerika Latine etj. Esht autor i disa librave. Qysh nga viti 1980 sht komentator i prhershm pr shtjet e jashtme n kanalet televizive CNN, Fox, CBC, CTV dhe Britain’s Sky News TV. Antar i Institutit Ndrkombtar t Studimeve strategjike Londr, “Klubi kombtar i shtypit, Uashington DC. Fitues i disa mimeve, pr 5 gazeta t kanalit kombtar “Sun”, Kanada, pr gazetn kryesore pakistaneze, “Dawn”; “Khaleej Times” – Dubai; “Gulf Times’’ –Qatar. Analist n internet n www. foreigncorrespondent.com. Drejtues i Jamieson Labs Ltd Kanada.  “Nna m msoi t mos trhiqem, se jam shqiptar”

  N nj mesazh pr gazetn “Panorama”, Erik risjell nj prjetim t veant nga bashkjetesa me nnn e vet, pr t ciln u ndje gjith jetn krenar: “Kam ndjekur gjurmt e nns sime, duke u fokusuar n zonat n konflikt dhe duke u prpjekur t mbroj dhunn e pakuptimt te njerzit. Kjo ka br q t mos jem shum popullor, por gjithsesi ndjehem i prkushtuar n misionin pr t mbrojtur jetn dhe t drejtat e njeriut. Nna ime m thoshte gjithmon q t mos e njihja trheqjen dhe t qndroja pa u lkundur edhe n situatn m t vshtir. “Kurr mos e lr dik t t mund. Ti je shqiptar dhe shqiptart jan lufttar”, m thoshte shpesh ajo, sidomos gjat fmijris. Nj histori e bukur, kur un isha 7 ose 8 vje: pes djem m t mdhenj se un m vodhn gjithka q mbaja n xhepa prdhunshm. U ktheva n shtpi i pezmatuar dhe i tregova nns. U tmerrua! Prse nuk i qllove? Ma preu me t parn. Pse nuk u ndeshe me ta?, shtoi e indinjuar. I thash q jo, sepse isha nj, kurse ata ishin shum, nuk kisha mundsi. “Kjo nuk ka rndsi. Ti je shqiptar dhe duhet t luftosh edhe nse humbet”, ma ktheu ajo e vendosur n bindjen e saj. Gjithmon i kam kujtuar kto fjal dhe kurr nuk jam trhequr nga nj ndeshje. Gjat lufts s Kosovs, serbt n Toronto u prpoqn t m vrisnin, por un vazhdova t shkruaj dhe t punoj pr median. Profesioni i gazetarit sht pak a shum si ai i lufttarit q thoshte nna ime. Guximi, qndresa dhe forca pr ta thn t vrtetn pa ndrojtje, jan ABC-ja e tij...”

 4. #4
  N kohen e Zonjs Margolis - i past shpirti ndjes - ka qen m mir pr Shqiptar nse ajo kishte qndru n Shqipri e kishte pas fmij Shqiptar, por i lumt q s paku nuk e ka mohu (pr shum koh) se ka qen Shqiptare.

  Sa i prket djalit t Zonjs Margolis, q ka merita t pamohueshme si gazetar, si t mundet me e shfrytzu ndonj lidhje q e ka pr me e ngrit ushtrin e Shqipris se pr fjal kemi mjaft - jo vetm pr vete po me i tregu edhe krejt vendeve t Bots politiken e brendshme e t jashtme t tyre.

  Shkrimtari (Afrim Imaj) edhe hyrjen n shkrim e paska gabim. Eric S. Margolis ka dshmu se e ma e tij ka lindur/qen nga Preveza e sht rrit n Libohov. Por, edhe Eric S. Margolis gabon kur shkruan "My mother, who was born in northern Greece, grew up in Albania..." (144) se Preveza sht tok Shqiptare e pushtuar prej grekve.

  Po bhem cikrrimtar se duhet me u kthy ato vende. Sidoqoft, e mbajt me shndet Eric S. Margolis t qenit Shqiptar (e po shpresoj se vazhdon t mbahet si Shqiptar.)

  ...

  Shkrimi n Anglisht m lart mar prej:

  Margolis, Eric, S. War at the Top of the World: the Struggle for Afghanistan, Kashmir, and Tibet. New York: Routledge, 2001: 144.
  "Hyp se t'vrava, zhdryp se t'vrava." Popullore.

 5. #5
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542

  Erik Margolis: Gazetar, shqiptar, hero i heshtur

  www.ericmargolis.com

  E kam hasur ne Toronto kete gazetar te kendshem. Eshte nje nga ata qe heshtur punon per mbrojtjen e kauzes Shqiptare. Mjafton te permendim qe demaskoi njerez qe punojne per hesap te Serbise si gjenerali Kanadez Lewis MacKenzie i cili paguhet nga Serbnet per perhapjen e demagogjise dhe disinformacionit te tyre.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Erik Margolis
  Shqiptari q raportoi nga 15 konflikte ushtarake

  N auditort e studentve t medias prmendet shpesh nj thnie e tij T bsh reporterin e lufts, duke raportuar nga vija e par e betejave, do t thot t jesh lufttar dhe ti kushtosh jetn profesionit. Njeriu q ka nnshkruar posht ksaj sentence, tashm pjes e filozofis s punonjsve t medias, sht i biri i gazetares s shquar shqiptare, Nexhmije Zaimi, Erik Sknderbeg Margola. I panjohur n Shqipri dhe n rrethin e njerzve t medias shqiptare, Eriku sht rregjistruar tashm n elitn e gazetarve ndrkombtar, si nj nga mjeshtrat e guximshm q ka raportuar nga 15 konflikte t armatosura, duke qn i pranishm n teatrin e luftimeve, madje ku ka qn piku i tyre dhe shkalla m e lart e rrezikut. Shqiptari q e njehson misionin e gazetarit me at t lufttarit, ka koleksionuar n prvojn e tij kronikn e betejave duke filluar nga Angola, Mozambiku, Afrika e Jugut, Vietnami, Kurdistani, eenia, Salvadori, Afganistani, Kashmiri, Bosnja, Serbia e deri tek Iraku, duke prmbyllur n njfar kuptimi enciklopedin e konflikteve ushtarake t kohve moderne. Fakti q raportet e tij kan qn t destinueshme e t vlersuara nga stacionet m prestigjioze t perndimit si CCN, FOX, CBC, CTV, Britain SKY etj., si dhe nga gazetat m n z t SHBA-s, Kanadas, e Britanis, ku vazhdon edhe sot t jet nga gazetart m t spikatur, tregon potencialin e lart profesional t ktij mjeshtri t fjals s lir, q i plqen t krenohet me t qnit shqiptar dhe ta njehsoj profesionin e vet me at t lufttarit, nj amanet ky nga e ma, Nexhmija, e cila investoi pa kursyer pr t trashguar tek ai profesionin e vet.
  sht nj jet dhe nj prvoj interesante, por q fatkeqsisht n Shqipri njihet fare pak, pr t mos thn fare. Fillimisht ka qn Muri i Berlinit q vuri komunizmi i Enver Hoxhs me shqiptart q mendonin ndryshe nga ai, q e ka mbajtur larg e t izoluar kt histori.
  M tej monotonia e ditve t trazicionit, nuk la vend pr ta promovuar kt vler t jashtzakonshme me t ciln mund t krenohemi pa frik para t tjerve.
  Erik Margolis njihet ndryshe n mjediset politike si komentatori q paralajmroi i pari pasojat e shprbrjes s dhunshme t Jugosllavis dhe tragjedin e prgjakshme t Kosovs n mesin e viteve 90. M shum se ndjenja e t qnit shqiptar, n kt prfundim do ta onte prvoja e pasur e krijuar nga ndjekja e konflikteve rajonale e ndr etnike dhe njohja e mentalitetit fashist t shovinizmit serbomadh. Rrezikun pr genocidin e Milosheviit, kujton Erik pr revistn Mbrojtja, e kam paralajmruar qysh n vitin 1989, menjher pas fjalimit t tij n Fush Kosov. M duhej t isha sa m objektiv n analizat e mia, duke mposhtur edhe ndjenjat personale si shqiptar, pr t ruajtur profesionalizmin. At q ndjeva e thash hapur, por reagimi ishte me vones, gj q la prapa nj kosto tragjike.
  Gjithsesi, Eriku, nnvizojn autoritetet perndimore q monitorojn mediumet e gazetaris, i gjendur disa her prball atentateve n emr t profesionit dhe fjals s lir, mbetet nj shkoll e hapur pr median dhe reportert e saj. Prvoja dhe karriera e tij sht nj pasuri me identitet shqiptar. Gjat kontaktit me t, mundm t zbardhim vetm nj pjes t ksaj prvoje t vyer me vlera t jashtzakonshme, duke ndikuar njherazi edhe n promovimin e ksaj figure t shquar, e cila kudo q shkoi e shrbeu e prmendi me t madhe origjinn e tij si shqiptar...
  Un biri i Nexhmijes, gazetares q zbuloi e para kampin me nj milion palestinez
  Jam shqiptar! Kjo pr mua sht krenari. Ca m tepr kur kam parasysh nnn time, vajzn e Libohovs q bri emr n Amerik.
  Kshtu nis biseda jon me Erikun, pr t vazhduar m tej me prjetimet e tij...
  Nna ime ishte nj personalitet jashtzakonisht i fort. Me nj trup t pakt, por me shpirtin dhe zemrn e maleve shqiptare. Ishte gjithmon e gatshme pr t luftuar, e shpejt pr t vepruar dhe pr t ndjer dhimbjen e popujve t persekutuar. Nj femr q e urrente gnjeshtrn dhe mashtrimin, aq sa urrente edhe njerzit, q nuk flisnin hapur dhe q nuk thoshin at q mendonin. N Nju Jork ajo ishte nj personalitet i njohur dhe shum i admiruar. Nj femr shum e krkuar n shoqri, pr sharmin dhe mnyrn trheqse t biseds. Shtpia jon ka qn gjithmon e mbushur me intelektual shqiptar, shkrimtar, poet, diplomat dhe student. Un u rrita n nj atmosfer t till kulturore, duke kaluar pjesn m t madhe t kohs n bisedat pr politikn dhe historin, sesa n bisedat pr sportin.
  Ndrsa pohon se Nexhmija, n saj t miqsis me mbretreshn Gjeraldin dhe ndihms s mbretit Faruk t Egjiptit, u b gazetarja e par q zbuloi n fillim t viteve 50 kampin me nj milion palestinez, Eriku ka dshir t qndroj n an t veanta t karaterit t nns s tij...
  Nexhmije Zaimi ishte nj femr e prparuar dhe i plqente t ishte e till. Q kur ishte vajz n Tiran, n fillimin e viteve 30, mbante gjithmon veshje t mods s fundit evropiane, duke u cilsuar si borgjeze. N Nju Jork gjithmon sht veuar pr stilin e lart. Ajo edhe n at koh, kur femra konsiderohej jo shum e arsimuar, u shqua pr aftsin e saj n bisedat me meshkujt, duke shprehur nj personalitet t lart. M e rndsishmja dhe m tragjikja njherazi, Nexhmija nuk mundi kurr t kthehej pr t punuar n Shqipri. Ishte e drejtprdrejt n komunikim dhe e dashuronte t vrtetn, pavarsisht konsekuencave q vinin prej saj. S fundi, edhe kur ishte n moshn 90-vjeare, nna ime ishte e mbushur me energji dhe pasion. Un jam nj vajz e re, brenda trupit t nj plake, thoshte shpesh. Mendja e saj ishte aq e mpreht, sa edhe n rini. Dhe mbeti luftarake. Ishte e dshpruar pr faktin q un biri i vetm i saj nuk u martova dhe nuk bra fmij. Ndrkaq, ishte e brengosur q shqiptart nuk punuan s bashku pr kombin e tyre. E dashuronte Nju Jorkun me shum pasion dhe ndonse ditt e fundit i kaloi n Santa Barbara, Kaliforni, e konsideronte veten njujorkeze. Ajo mbrojti Shqiprin, Kosovn dhe vendet e tjera q provuan dhunn deri ditn q vdiq. Dhe ndrroi jet vetm se trupi i saj i dobsuar nga smundjet perndoi. Zemra e saj, zemra shqiptare, ishte aq e fort sa e nj vajze, do t thoshte mjeku...
  M tej, gazetari shqiptar i njohur n t gjith median perndimore kujton amanetin e s ms pr t investuar me profesionin e trashguar prej saj pr Shqiprin dhe shqiptarizmin. Nna ime pati rastin t vinte vetm nj her n Shqipri, n kohn e diktaturs, shton Eriku dhe i mbeti merak q nuk bri sa duhet pr ta liruar vendin e saj nga vargonjt e ideologjis komuniste
  Dashuria pr Shqiprin dhe profesionin e gazetarit, ishin motivet e hershme n zemrn time
  Erik Margila i cili thot se sht shqiptar, ndrkoh q ende nuk di nj fjal shqip, ja dedikon emrin e mir t fituar n profesionin e gazetarit t ms, Nexhmijes, e cila, m shum se djal e vlersoi nj shok dhe koleg t afrt. Teksa i kthehet ksaj teme, reporteri q ka raportuar nga nj numr i madh i konflikteve t armatosura, rrfehet pr kolegt e tij t shtypit ushtarak shqiptar me nj lloj ndjesie t veant...
  Dy gjra i kam visare t trashguara nga nna ime: S pari, ajo qysh n fmijeri m edukoi me dashurin e pastr pr Shqiprin. Tjetra, Nexhmija n nj mnyr krejt interesante m pasionoi q n rinin e hershme me profesionin e gazetarit pr rreziqet dhe shprblimet q t fal ky lloj profesioni i nderuar dhe shum delikat. Pikrisht, n shrbim t ktij meraku q kishte nna pr t trashguar profesionin e saj, kreva studimet e larta n Georgetown University n Uashington, pastaj n universitetin e Nju Jorkut. Shkrimin e par e kam botuar n vitin 1960 kur studioja n Zvicr. Pas tij pata disa botime n Daily Gleaner t Xhamajks. N shtypin amerikan fillova t botoj n vitin 1983, n faqet e opinioneve dhe editorialeve n The New York Times dhe m von n International Herald Tribune. Qysh n vitin 1983 kam rubrikn personale n gazetn Toronto Sun n Kanada, ndrkoh q vazhdoj si komentator i rregullt pr CNN dhe disa nga stacionet e rndsishme amerikane...
  N lidhjet e tij me t mn, Erik Margolis ka qn njherazi biri i prgjruar i Nexhmijes, po edhe kolegu i afrt i saj. Pr djalin e gazetares s shquar, prjetohet si nj peng jo i vogl fakti q Nexhmija nuk arriti t kthehet edhe nj her n Libohovn e vendlindjes...
  Reporter n vijn e par, aty ku dhuna shoqrohet me gjak dhe viktima
  Nuk sht e rastit q n komunikimin e Erikut me kolegt e tij t shtypit ushtarak shqiptar, t qndroj gjat n hapsirat e profesionit t reporterit, sidomos kur bhet fjal pr raporte nga shesh betejash...
  M ka qlluar q shpesh t bj reporterin nga fronti i luftimeve t ndryshme. Korrenspondenti i frontit ka qn pasioni im. T bsh korrenspondentin e lufts, duke raportuar nga vija e par e betejave, do t thot t jesh lufttar dhe ti kushtosh jetn profesionit. Ky sht msimi dhe amaneti m i rndsishm q kam marr nga nna ime, e cila nj jet t tr iu kushtua ktij misioni, deri n astet e fundit. Po i kam par edhe sherrin, si themi ne shqiptart ktij profesioni, sidomos kur mu desh ta ushtroja at gjat konfliktit t prgjakshm n shprbrjen e Jugosllavis. Ndodhi q shovinistt serb, t krkojn shpagim duke krkuar t m zhdukin. Ndodhi disa her kshtu. Njerzit e paguar nga politika gjakatare e Milosheviit m gjurmuan gjithandej. Aq sa u detyrova t lajmroj organet kompetente dhe t v madje edhe bodigard personal. sht ky risku i gazetarit q guxon ta thot hapur t vrtetn, ca m tepr kur bhet fjal pr fatin e vllezrve t tij t nj gjaku...
  Nj kujtim i trisht nga Shqipria komuniste
  Ndonse ndjehet kudo krenar me qnien e tij shqiptar, gazetari i shquar i medias perndimore, nuk harron t kujtoj edhe nj ngjarje jo t kndshme q ka provuar gjat periudhs s komunizmit...
  Ka qn viti 1985, viti kur vdiq diktatori Enver Hoxha, kur mora ftesn e par nga prgjegjsi i sigurimit shqiptar i misionit pran OKB/s n Nju Jork. Ai, pasi ishte njohur me profesionin dhe prvojn time m tha se si shqiptar q isha duhej t bja promovimin e Shqipris komuniste n median amerikane, madje m sygjeroi edhe objekte konkrete pr shkrime t ndryshme. I thash prer se jam gazetar i pavarur dhe nuk marr nga askush urdhra pr t shkruar. Duhet t bsh far t themi ne, se ndryshe ke prgjegjsi t rnd n Shqipri ku ke edhe familjen. E kuptova presionin dhe hipokrizin e ktij komunisti tinzar. Sa pr krcnimin ndaj meje dhe familjes i thash se q nga ai moment do t njoftoja autoritetet amerikane t siguris. Si gazetar i thash se kjo histori do t botohet n 400 gazeta t bots...
  N epilog: Dy shnime fundore nga Erik Margolis
  Teksa vjen fundi i biseds me nj shqiptar q ndjehet keq q nuk e di shqipen, ai ka dshir si thot t lr edhe dy shnime fundore pr bashkkombsit e vet...
  N vitin 1980 kur nna ime ishte e verbuar shkonte 3-4 her n jav n gjykatn e Krimeve Nju York t prkthente shqiptarve t ngarkuar me krime. Ajo ndihmoi shum shqiptar me telashe. N fund t jets s saj kur ajo jetonte n Santa Barbara, California, mori n prkujdesje tre fmij kosovar t cilt ishin plagosur gjat bombardimeve n Kosov. Njri prej tyre ishte shum keq (fytyra e tij ishte e shkatrruar pothuajse totalisht). Ajo i birsoi ata. Prkthente pr doktort, ndihmonte fmijt emocionalisht, tregonte historit e tyre pr median dhe i sistemoi ata n Kaliforni. Keqardhja m e madhe n jet ishte q nuk mundi t shkruante nj libr t dyt me mimin m t mir se libri Vajza e Shqipes, q e botoi n vitin 1937 n SHBA.

  Gazetari i vijs s par t luftimeve

  Thot se sht shqiptar, jo vetm nga origjina, por dhe kombsia. Ka lindur n Nju Jork m 4 shkurt 1943. Ka kryer studimet e para n vendlindje. N vazhdim sht diplomuar n sholln ndrkombtare n Gjenev, pastaj n Shkolln e Shrbimit t Huaj Foreign Service School, n universitetin Georgetown University n Uashington DC, NewYork University Graduate School, ndrkoh ka br edhe disa kualifikime disa vjeare. Kontaktin e par me uniformn ushtarake e ka patur gjat lufts s Vietnamit,ku shrbeu pr dy vjet. N vijim ka shrbyer n Xhamajka me projektet pr zhvillimin e vendit. Prej aty sht thirrur n kabinetin e ish-presidentit Nikson, ku punoi pr prgatitjen e fjalimeve t fushatn e dyt elektorale t tij. N vitin 1975 punoi n Nju Jork, pr Este Lauder Internationl, n drejtimin e bizneseve t saj n Lindjen e Mesme dhe Europn Lindore. N vitin 1982 nisi t angazhohet energjikisht n fushn e medias Fillimisht u b i njohur me materialet interesante pr New York Times, Vall Street Journal, e m von pr International Herald Tribune, Mainichi(Tokyo), Chicago Tribune, Los Angeles Times, etj. Po kaq i famshm u shfaq gjat puns pr TV dhe radio t ndryshme. sht i njohur n perndim si nj nga reportert m t suksesshsm q ka operuar n vijn e par t konflikteve t armatosura. Me cilsin e reporterit t lufts ka raportuar nga prleshjet me arm n Angola, Mozambik, Afrika e Jugut, Rodezia, Peru, Salvador, Nikaragua, Egjipt, Irak, Kashmir, Liban, Kurdistan, Afganistan. Kam mbuluar konfliktet n Lindjen e Mesme, Bashkimin Sovjetik, (duke prfshir Kaukazin dhe Azin Qndrore), Europ, Kin, Indi, Pakistan, Liban, Amerika Latine etj. Ka qn ndrkaq i pranishm n konfliktet e prgjakshme n ish Jugosllavi. Qysh nga viti 1980 sht komentator i prhershm pr shtjet e jashtme n kanalet televizive CNN, Fox, CBC, CTV dhe Britains Sky News TV. Antar i Institutit Ndrkombtar t Studimeve strategjike Londr, Klubi kombtar i shtypit, Uashington DC. Fitues i disa mimeve, pr 5 gazeta t kanalit kombtar Sun, Kanada etj,

  Nna m msoi profesionin e lufttarit Ajo ndjehej krenare pr kombsin shqiptare


  Prtej ngrohtsis s nns, Erik Margolis sht munduar t gjej te Nexhmija shmblltyrn e gazetarit q rrezikon shum nga vetja pr tu ardhur n ndihm njerzve. N nj mesazh pr revistn Mbrojtja, Erik risjell nj prjetim t veant nga bashkjetesa me Nexhmijen, pr t ciln u ndje gjith jetn krenar: Kam ndjekur gjurmt e nns sime, duke u fokusuar n zonat n konflikt dhe duke u prpjekur t luftoj dhunn e pakuptimt te njerzit. Kjo ka br q shpesh t riskoj jo pak, por gjithsesi ndjehem i prkushtuar n misionin pr t mbrojtur jetn dhe t drejtat e njeriut. Nexhmija m thoshte gjithmon q t mos e njihja trheqjen dhe t qndroja pa u lkundur, qoft edhe n situatn m t vshtir. Ti je shqiptar dhe shqiptart jan lufttar, m thoshte shpesh ajo, sidomos gjat fmijris. Mbaj mend nj histori t bukur, q ka t bj me kohn kur isha tet vje: Pes djem m t mdhenj se un m kapn n rrug dhe m plakitn me dhun gjithka q mbaja n xhepa. U ktheva n shtpi i pezmatuar. M pyeti Nexhmija dhe i tregova pr at q kishte ndodhur. U tmerrua! Po ti far bre? Prse nuk i qllove? Ma ktheu me t t parn. Pse nuk u ndeshe me ta?, shtoi pastaj e indinjuar. I spjegova se ata ishin shum, ndrkoh q un isha i vetm dhe nuk kisha mundsi. Kjo nuk ka rndsi. Ti je shqiptar dhe duhet t luftosh edhe nse humbet. Nuk duhet t trhiqesh kurrsesi!, ma ktheu ajo e vendosur n bindjen e saj. M ka qlluar n jet ta kujtoj shpesh kt filozofi t veant t saj dhe jam ndjer i motivuar prball fardo situate. Kredoja e nns time kishte t bnte me qndresn e vendosur prball n do ndeshje. Gjat lufts s Kosovs, serbt n Toronto u prpoqn t m vrisnin, por un vazhdova t shkruaj dhe t punoj pr median. Vazhdova t denoncoj me fakte genocidin e tyre ndaj popullsis shqiptare t atyre viseve. Profesioni i gazetarit sht pak a shum si ai i lufttarit q thoshte nna ime. Guximi, qndresa dhe forca pr ta thn t vrtetn pa ndrojtje, jan ABC-ja e tij...
  Gjithsesi, pr Erik Margolis t qnit gazetar sht s pari nj rreshtim i vullnetshm n ann e njerzve n nevoj, n mbshtetje t t drejtave t dhunuara t tyre, n solidaritet me dhimbjet dhe dertet e tyre. Fakti q sht edhe shqiptar, kjo e bn edhe m luftarak n ushtrimin e profesionit pr mos ta njohur frikn


  Nna e Erikut, mbretresha e pa kurorzuar e shqiptarve

  Ka qn nga mikeshat e afrta t ish mbretreshs Geraldin, dhe e ka dashur at si nj motr t vrtet. Ka ndodhur pastaj q Nexhmije Zaimi t pagzohej me ofiqin e saj duke u quajtur mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve. Dhe ka punuar nj jet t tr pr ti shrbyer shtjes shqiptare dhe bashkkombsve t saj, pa krkuar tituj e grada. Kshtu deri pak vite m par, kur ndrroi jet n Santa Barbara t Kalifonis n moshn 90 vjeare. sht kjo nj histori e panjohur n Shqipri pr vet papajtueshmrin e saj me sistemin komunist q mbretroi pr gati pes dekada. Nexhmije Zaimi,nna e gazetarit t shquar, Erik Margolis,lindi n qytetin e Libohovs n fillimet e shekullit t kaluar dhe u vendos n SHBA n vitin 1937. Fillimisht do t shklqente n universitetin Vellsley College dhe at Columbia University. M von do t bhej nj nga gazetaret me emr n median e amerikane, duke spikatur mes kolegve vendas t Zrit t Ameriks, Si En Enit, Europs s Lir, pr ta lartsuar m tej personalitetin e vet me shrbimin profesional n Office of Strategic Services (Zyra e Shrbimit Strategjik e SHBA/s). Gjat tr karriers sht br nj nj z i rndsishm n mbrojtje t shtjes t shqiptarve brnda dhe jasht Shqipris. Kontaktet dhe miqsia me figura t tilla si Abaz Kupi, Fan Noli, Faik Konica etj i ka dhn misionit t saj nj prmbajtje t spikatur kombtare. Prtej ktyre angazhimeve, ajo sht rregjistruar n memorien e institucioneve t rndsishme amerikane, si gazetarja q prcolli e para gjndjen e mjeruar t refugjatve palestinez n vitet 50. M shum se kaq, Nexhmije Zaimi ka qn nga t rrallt punonjs t medias amerikane q ka sjell pr shtypin n SHBA raportet e para nga pasojat e konfliktit arabo/izraelit, ndrkoh q ka qn e para q ka realizuar intervistat me personalitetet m t larta t vendeve arabe, si me mbretin e Jordanis Hysein, at t Egjiptit Naser etj. Veprimataria e saj sht vlersuar nga autoritetet m t larta politike e publike t SHBA-s dhe nga mjaft institucione prestigjioze t vendeve perndimore. Ka ardhur vetm nj her n Shqipri n fillimin e viteve 80-t dhe sht kthyer e zhgnjyer nga realiteti komunist shqiptar...
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 6. #6
  Eric Skanderbeg Margolis

  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lir  Eric Skanderbeg Margolis ( n artikuj prdor Eric S. Margolis) lind n Nju Jork m 4 shkurt 1943. I biri i Nexhmije Zaimi me origjin nga Libohova. Babai ishte hebre.

  Ndoqi shkolln e muziks dhe m von shkolln private n Nju Jork, e m pas shkolln ndrkombtare n Gjenev, Zvicr, Shkolln e Shrbimit t Huaj “Foreign Service School” n universitetin “Georgetown University” n Uashington DC, “New York University Graduate School”, si dhe Universitetin e Gjenevs.

  Hyri vullnetar n ushtrin amerikane gjat lufts s Vietnamit dhe shrbeu pr dy vjet. Pas ksaj shkoi n Xhamajka, ku punoi n projektet pr zhvillimin e vendit. M pas, u punsua n kabinetin e presidentit Nikson, ku punoi pr prgatitjen e fjalimeve t fushatn e dyt elektorale t tij. N vitin 1975 punoi n Nju Jork, pr Estee Lauder Internationl, n drejtimin e bizneseve t saj n Lindjen e Mesme dhe Evropn Lindore.

  Nisi t shkruaj pr gazetat n vitin 1982 fillimisht pr “New York Times”, “Wall Street Journal”, e m von pr “International Herald Tribune”, “Mainichi”(Tokyo), “Chicago Tribune”, “Los Angeles Times”, etj.

  Njherazi, filloi t punoj edhe pr TV dhe radio t ndryshme. Si korrespondent i lufts pr kanalin mediatik “Canada’s Sun” ka mbuluar luftrat n Angola, Mozambik, Afrika e Jugut, Rodezia, Peru, Salvador, Nikaragua, Egjipt, Irak, Kashmir, Liban, Kurdistan, Afganistan. Ka mbuluar konfliktet n [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme, Bashkimin Sovjetik, (duke prfshir Kaukazin dhe Azin Qendrore), Evrop, Kin, Indi, Pakistan, Liban, Amerika Latine etj. Esht autor i disa librave.

  Qysh nga viti 1980 sht komentator i prhershm pr shtjet e jashtme n kanalet televizive CNN, Fox, CBC, CTV dhe Sky News TV. Antar i Institutit Ndrkombtar t Studimeve Strategjike, Londr,"Klubi kombtar i shtypit", Uashington DC. Fitues i disa mimeve, pr 5 gazeta t kanalit kombtar “Sun”, Kanada, pr gazetn kryesore pakistaneze, “Dawn”; “Khaleej Times” – Dubai; “Gulf Times’’ –Qatar.

  Ka prkrahur fuqishm intervenimin e NATOs kundra Jugosllavis n vitin 1999 .

  Analist n internet n www. foreigncorrespondent.com. Drejtues i Jamieson Labs Ltd Kanada.

  Foto e nenes se tij Nexhmie Zaimi

  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 03-01-2007 m 14:43

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Emri i Hala Goranit ne CNN tingellon shqip.

  Din dikush te me thote(gezoj)gje ?

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12

  Nexhmie Zaimi

  Historia e panjohur e vajzs nga Libohova q bri emr n median e SHBA nprmjet dshmive, dokumenteve dhe kujtimeve t t birit, Erik Margolis

  Nexhmije Zaimi, gazetarja e par shqiptare q punoi pr "CNN" dhe "Zrin e Ameriks"

  N arkivin e CNN dhe Zrit t Ameriks, nj vend t veant z dhe dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi.

  Emri: nexhmije-1-1.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 10.9 KB

  Mjaft nga personalitetet q kan shrbyer pr gjigandt e medias amerikane e prmendin her pas here kontributin e spikatur t reporteres nga Shqipria. uditrisht ktu, n shtpin e zonjs s famshme, din fare pak pr t dhe kontributin e saj. Ka qen veoria e jets nn diktaturn komuniste, q e ka mbajtur n hije dhe e ka ln t pazbardhur historin e shqiptares q bri emr n median e SHBA-s. Qndrimi kritik i Nexhmijes me regjimin diktatorial t vendosur n Shqipri pas Lufts s Dyt Botrore do ta rreshtonte at n radhn e armiqve t Partis e t popullit, duke e stigmatizuar me lloj-lloj epitetesh vulgare. Do t ndodhte kshtu udia e radhs me nj nga shqiptaret, q fill pas lufts, do t linte angazhimet e saj intelektuale n SHBA dhe do t gjendej n Itali pr tu marr nga afr me prmirsimin e statusit social t mijra refugjatve shqiptar, q kishin deprtuar aty pr tu shptuar reprezaljeve t lufts dhe dhuns komuniste. Do t reagohej ksisoj ndaj kontributeve t vyera t gazetares s famshme, q do t bnte shum pr t bindur Shtpin e Bardh dhe Kongresin Amerikan pr shtjen shqiptare dhe pr t fokusuar vmendjen e tyre te gjendja e mjeruar e shqiptarve t persekutuar n ish-Jugosllavi. Me nj sjellje amorale do ti prgjigjej hierarkia e lart e shtetit komunist shqiptares q do t raportonte e para pr OKB-n pranin e kampit t refugjatve me nj milion palestinez. N mnyrn m t paskrupullt do t reagonin strukturat e sigurimit t shtetit prball kundrshtis s prer t saj pr t bashkpunuar me ta. Gjithsesi, pr asnj ast ajo nuk u trhoq nga rruga e saj, nga angazhimi n shrbim t shtjes shqiptare dhe t shqiptarizms. Mbeti deri n ditt e fundit t jets s saj e vendosur dhe kmbngulse pr misionin q i kishte dhn vetes n ndihm t njerzve dhe n vijn e par t frontit kundr padrejtsive.
  Pr her t par pr median n Shqipri, gazeta Panorama sjell nprmjet dokumenteve dhe dshmive t bashkkohsve nj profil t plot t jets dhe veprimtaris s publicistes dhe intelektuales s shquar, Nexhmije Zaimi. Kontakti dhe intervista me t birin e saj, Erik Margolis, nj tjetr gazetar i njohur ky i CNN, zbardh deri n detaje karakterin dhe angazhimet e vyera t saj...

  Nna juaj sht quajtur mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve, ndrkoh q n Shqipri pak njerz e njohin kontributin e saj. far mund t thoni pr jetshkrimin e saj?

  Nexhmija, nna ime, lindi n nj familje toske, si thoshte ajo n gjallje, diku n vitin 1914 dhe u rrit n qytetin e vogl t Libohovs dhe n Tiran. Them diku, se ajo vet pretendonte se kishte lindur n vitin 1917. Babai i saj Mustafa Zaimi ishte njri nga zyrtart e lart t qeveris osmane. Kishte nj motr, Hanifen dhe dy vllezr, Mehmetin dhe Hiqmetin. Ky i fundit vdiq i ri nga nj smundje n mushkri.

  That se fmijrin e kaloi n Libohov dhe n Tiran, ndrkoh q babai ishte pjes e administrats shtetrore. Pr far studioi Nexhmija?

  Nexhmija, bashk me nj vllan e saj, Mehmetin ndoqn nj shkoll t drejtuar nga misionar amerikan t Kishs Protestante (Presbyterian). Nna ime ka qen ndr gjasht vajzat e para n Shqipri, q n at periudh shkuan n shkoll t mesme. Kjo ishte nj zgjedhje e saj n kundrshtim me dshirn e prindrve, t cilt bn sht e mundur pr t mos e lejuar t vazhdonte studimet. Edhe m hert Nexhmija kishte dal n kundrshtim me dshirn e prindrve. Kur ishte diku 13 apo 14 vjee, familja e urdhroi t vinte pere, por ajo e refuzoi dhe e hodhi at nga dritarja, duke shkaktuar nj skandal n Tiran. Nna ime mbante veshje perndimore, duke refuzuar pr t ndjekur traditat turke pr grat q dominonin ather n Shqipri...

  Si mbrriti Nexhmija n Amerik, kur ishte ende e re n mosh?

  Sipas tradits s asaj kohe, kur ishte 16 vjee, me detyrimin e prindrve u martua me nj burr shum m t vjetr se ajo, martes q nuk u konsumua kurr, pasi ata nuk jetuan bashk pr asnj ast. Pas vdekjes s nns s saj, Nexhmija mundi t largohej nga Shqipria pr n SHBA, fal lidhjeve me nj sponsore protestante nga Nju Xhrsi. Kto lidhje pra, me zonjn Jesse Munger, i krijuan hapsirat, madje edhe komoditetet e nevojshme pr t ndrtuar nj jet t re.

  Ku i nisi studimet e para pas zbritjes n Amerik?

  Pas rrugtimit me anije pr n Nju Jork, punoi pr pak koh n shtpin e zonjs Munger, ndrkoh q m von filloi studimet n Kolegjin e Wellesley-it, universitet ky, nga m prestigjozt dhe m t famshmit pr femrat n at koh. Kshtu, ajo u b e para grua shqiptare q shkoi n universitet, me gjith kundrshtimin e madh t familjes dhe pavarsisht zakoneve shqiptare.
  N Wellesley Nexhmija prvetsoi anglishten n mnyr t prshpejtuar dhe u b studente e nivelit A, q do t thoshte e nivelit shklqyeshm. Gjat katr viteve n kt universitet, ajo shkroi nj libr q u vlersua jashtzakonisht n at koh dhe u shit n mnyr rekord. Libri quhej Bija e shqiponjs.

  Ku filloi pun pas prfundimit t studimeve n Universitetin e Wellesley?

  Ajo, menjher pas diplomimit, nisi srish studimet n nj tjetr universitet, madje po kaq t famshm sa dhe ai. N Universitetin e Kolumbis u diplomua pr gazetari. Gjat ksaj periudhe, ajo u njoh dhe u martua me Henry M. Margolis, nj jurist nga Nju Jorku, i cili merrej me administrimin e hoteleve dhe pronave t tjera. Bashkjetesa e tyre ishte e shkurtr dhe produkt i saj ishte nj fmij i lindur n shkurt t vitit 1943, me emrin Erik Sknderbeg Margolis. Pra, un djali i vetm i tyre.

  Me sa dim nna juaj pas Lufts s Dyt Botrore sht shpallur nga autoritetet italiane Komandante e Kryqit t Kuq t Italis. Me far motivacioni lidhet ky dekorim?

  Pas Lufts s Dyt Botrore, Nexhmija shkoi n Itali, ku punoi pr disa vjet, duke ndihmuar shqiptart dhe refugjatt e tjer, t cilt kishin emigruar n Itali. Ajo kaloi disa koh n Kalabri duke investiguar historin e shqiptarve arbresh dhe dialektin e tyre t shqipes mesjetare. Pikrisht pr punn me refugjatt dhe kontributet e jashtzakonshme q ofroi n ndihm t tyre, Nexhmija u b Comandatoressa della Coronna dItalia, q do t thot Komandante e Kryqit t Kuq t Italis dhe iu dha nj nga medaljet italiane m t larta. Kjo sht, si t thuash, historia e dekorimit t nns time nga autoritetet italiane. Pr vitet kur ajo ka shrbyer n at zon ajo ka ln edhe shum shnime, n t cilat ka regjistruar kronikn e plot t aktivitetit t saj n Itali pas Lufts s Dyt Botrore. M duket udi, duke pasur parasysh distancn e vogl t Shqipris me Italin, q pr kt aktivitet t saj aty e din shum pak bashkkombsit e saj, pr mos t thn se nuk e njohin fare.

  Dika pr kontaktet q mbante nna juaj n Amerik me familjart e saj n Shqipri...

  Lidhjet e nns time me familjen e saj n Tiran ishin gjithmon shum t ngushta. Ajo nuk i takoi ata pr dekada, por kujtimi pr Shqiprin dhe dashuria e saj pr familjen mbetn gjithmon shum t forta. Ajo vuante vazhdimisht nga frika se mos familjart e saj arrestoheshin dhe torturoheshin, apo edhe vriteshin nga sigurimi i shtetit, veanrisht kur ajo u b e famshme n shtjet politike shqiptare n SHBA. N mjaft nga analizat e saj n median amerikane, duke filluar nga CNN, ajo, duke promovuar vlerat m t mira t shqiptarve, fshikullonte me forc regjimin komunist t vendosur n Shqipri menjher pas Lufts s Dyt Botrore. Ajo nuk i shkputi pr asnj ast lidhjet e saj me vendlindjen dhe kudo u krenua me faktin q ishte shqiptare.
  N fund t viteve 1940, 1950 dhe 1960 nna ime prpiqej ta shptonte familjen e saj nga uria, duke drguar ngarkesa t rregullta me ushqime dhe veshmbathje. Kshtu ndoshi edhe n kohn kur ajo kishte pak t holla pas divorcit n vitin 1949. Familja e saj n Tiran u deklarua Armike e popullit nga komunistt, vetm pse t afrmit e saj kishin ndjekur shkolln amerikane. Gjendjen e tyre politike e rndonte ndrkoh fakti q Nexhmija dhe vllai i saj, Muhameti kishin shrbyer disa koh si prkthyes pr ambasadn britanike n Tiran. Angazhimi i saj si nj nga gazetaret me emr t medias perndimore, e bnin edhe m t rnd pozicionin e familjarve t saj n Tiran.

  far u kujtohet nga rrfimet e nns pr persekutimet q u bri regjimi komunist familjarve t saj n Tiran?

  Muhameti, vllai, i Nexhmijes, u burgos dhe u torturua pr 16 vjet nga regjimi i Hoxhs. Kjo vetm pr faktin q kishte punuar disa koh si prkthyes i britanikve n Tiran dhe si vllai i nns time, q nuk e kishte mbshtetur asnjher regjimin q erdhi n fuqi pas lirimit t vendit. Po kshtu kushrinjt e mi t par u internuan n Burrel. E gjith familja Zaimi dhe ano (motra e Nexhmies, tezja ime ishte martuar n familjen ano), u shkatrruan si rezultat i ksaj prndjekje t tmerrshme politike dhe me zor mundn t mbijetonin. Ndrkaq, nj i afrm tjetr i nns time, Besnik ano, i lidhur me familjen e saj, u b drejtues i shquar i rezistencs antikomuniste, pr t ciln u zbulua dhe u torturua pr vdekje nga komunistt. Prmbledhtazi, do gj q kishte lidhje me fisin e nns time n Shqipri, provoi nj reprezalje t tr t dhimbshme.

  N Shqipri din far pak pr veprimtarin e Nexhmije Zaimit n Amerik n shrbim t shtjes shqiptare. far do t shtonte pr kt djali i vetm i saj...

  Nga viti 1950 deri n vitin 1980, Nexhmija luajti nj rol drejtues n nj sr organizatash shqiptaro-amerikane. M e rndsishmja ndr to ishte federata pan shqiptare Vatra. Ndrkaq, ajo prfaqsonte Shqiprin n Lign e Kombeve t Evrops Juglindore me qendr n SHBA dhe n Kongresin Amerikan pr shtjet shqiptare dhe pr t kthyer vmendjen e tyre tek gjendja e mjeruar e shqiptarve t shtypur n ish-federatn jugosllave. Nna ime ishte e prfshir trsisht n veprimtarit atdhetare q ndihmonin komunitetin shqiptar n Nju Jork apo Nju Xhrsi, veanrisht t ardhurit rishtaz, t cilt kalonin nj moment shum t vshtir pr tu integruar n jetn amerikane, pasi kishin jetuar n Shqipri, apo n kampet e refugjatve. N vazhdim ajo vijoi me prkthimet n gjykatat e Nju Jorkut pr shqiptart e akuzuar pr vepra t ndryshme dhe prpiqej ti ndihmonte ata dhe familjet e tyre pr tu zbutur sa t ishte e mundur krizat e ndryshme...

  Mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve

  Ka qen nga mikeshat e afrta t ish-mbretreshs Geraldin kur ajo nuk i gzonte privilegjet e monarkis dhe e ka dashur si nj motr t vrtet. Ka ndodhur pastaj q sht pagzuar me fronin e saj, duke u quajtur mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve. Dhe ka punuar nj jet t tr pr ti shrbyer shtjes shqiptare dhe bashkkombsve t saj, pa krkuar tituj e grada. Kshtu, deri pak vite m par, kur ndrroi jet n Santa Barbara t Kalifornis n moshn 90-vjeare. Esht nj histori e panjohur n Shqipri pr vet papajtueshmrin e saj me sistemin komunist q u vendos n vendin ton pas Lufts s Dyt Botrore. Nj histori interesante q ka pr protagoniste Nexhmije Zaimin, vajzn e lindur n qytetin e Libohovs n fillimet e shekullit t kaluar dhe t vendosur n SHBA n vitin 1937. Studentja shqiptare q do t shklqente n universitetin Wellsley College dhe n Columbia University, do t bhej m von nj nga gazetaret me emr n median amerikane, duke spikatur sidomos mes kolegve vendas t Zrit t Ameriks, CNN, Evrops s Lir, pr ta lartsuar personalitetin e vet me shrbimin profesional n Office of Strategic Services (Zyra e Shrbimit Strategjik e SHBA-s). Gjat gjith karriers s saj si gazetare ka promovuar vlerat dhe traditat e bashkkombsve, duke u br ndrkaq nj z i rndsishm n mbrojtje t shtjes s shqiptarve brenda dhe jasht Shqipris. Kontaktet dhe miqsia me figura t tilla si Abaz Kupi, Fan Noli, Faik Konica etj. i ka dhn misionit t saj nj prmbajtje t spikatur kombtare. Prtej angazhimeve me problematikn e shqiptarve, Nexhmije Zaimi sht regjistruar n memorien e institucioneve t rndsishme amerikane si gazetarja e cila prcolli e para gjendjen e mjeruar t refugjatve palestinez n vitet 50. M shum se kaq, ajo ka qen nga t rrallat punonjse t medias amerikane, q ka sjell pr shtypin n SHBA raportet e para nga pasojat e konfliktit arabo-izraelit, ndrkoh q ka qen e para q ka realizuar intervistat me personalitetet m t larta t vendeve arabe, si me mbretin e Jordanis, Husein, at t Egjiptit, Naser etj. Veprimtaria e saj sht vlersuar nga personalitetet m t larta t jets politike e publike t SHBA-s dhe nga mjaft institucione prestigjioze t vendeve perndimore.

  Konica n kujtimet e Nexhmijes

  Nga kujtimet e saj pr Konicn, prve mbresave nga takimet e drejtprdrejta, Nexhmija veon konsideratat e senatorve dhe kongresmenve t ndryshm amerikan, t cilt i kan thn se ndr t huajt q jan n SHBA, Konica sht i pakrahasueshm pr nga aftsit diplomatike, kultura, sjelljet, veshja dhe humori. Pr ta ishte mjaft domethnse paraqitja e tij n takimet me diplomatt amerikan me kostumin kombtar.

  Mirnjohja e Rusveltit

  Nexhmije Zaimi sht nj nga personalitetet shqiptare q ka marr me dhjetra dekorata nga institucionet ndrkombtare. Esht dekoruar s pari nga shoqria amerikane e veteranve t lufts American Legion. Ka marr titullin e nderit Komandante e Kryqit Italian dhe nj nga medaljet italiane m t larta. Ndrkaq, ajo sht dekoruar me Medaljen e Mirnjohjes nga presidenti i SHBA-s, Rusvelt.

  Sfida prball sigurimit t shtetit

  Gjat vizits s saj t par n Shqipri, n vitin 1986, Nexhmije Zaimi u thirr nga punonjsit e sigurimit t shtetit. Ata i bn nj mori pyetjesh: Me se merresh n Amerik, Pse flet me tradhtart e kombit, far lidhje ke me familjen e mbretit Zog etj. N vijim, n mnyr djallzore, i krkuan q me shoqrin e saj n "CNN", t bnte promovime t ndryshme n t pr sukseset e komunizmit n Shqipri. Pas refuzimit kategorik t ksaj oferte, ajo shpallet Person i padshirueshm


  Prjetime nga takimet me kolost e kulturs shqiptare

  Zaimi: Me Fan Nolin u njoha n varrimin e Avni Rustemit


  Nexhmije Zaimi sht ndjer mir, si ka shkruar vet ajo, kur sht takuar me kolost e kulturs shqiptare, Fan Noli dhe Faik Konica. Me Fan Nolin sht takuar pr her t par n qytetin e Vlors, ndrsa me Konicn n Washington, kur sa kishte mbrritur nga Shqipria. N kujtimet e saj kan mbetur emocionet nga takimi i par me Fan Nolin...
  Ishte prill i vitit 1924, kur u takova pr her t par me Nolin n qytetin e Vlors. Ai kishte ardhur aty pr t marr pjes n ceremonin mortore t Avni Rustemit. N karrocn me t ciln shkonim n funeral bashk me mua dhe prindrit e mi ishte edhe nna e Avni Rustemit, q her pas here lotonte dhe qante me dnes. Ky ast mortor u b shkak t njihesha me Fan Nolin, i cili ndjehej shum i dshpruar pr humbjen e papritur t Avniut, q si thoshte ai, kishte qen nj patriot i rrall. Mbaj mend q nna ime Sherifja, gjat atyre ditve vuri n dritaret e shtpis plhur t zez. Ndrkaq, nna e Avniut pr dit t tra pas ksaj ndenji n shtpin ton. Po me Nolin, Nexhmije Zaimi, si ka shkruar vet ajo, do t takohej disa her m von n Nju Jork dhe t dy bashk do t bheshin ndr protagonistt kryesor t federats atdhetare Vatra. Sidoqoft takimi i par me t n prcjelljen e Avni Rustemit do t mbetej i paharruar...  Gazetarja q kundrshtoi politikn amerikane

  Nexhmija zbuloi e para kampin e refugjatve me nj milion palestinez

  T vrtetn duhet ta shikojm n sy: Un arrita ta vizitoj nga afr kampin e refugjatve me nj milion palestinez.


  Pr her t par n median amerikane raportohet pr kampet e mdha t refugjatve palestinez dhe pr shkeljen brutale t t drejtave t njeriut n rajonin e Lindjes s Mesme. Gazetarja me origjin shqiptare, Nexhmije Zaimi, e cila deprtoi n zonn n konflikt qysh n vitin 1949, sht e para q raportoi pr opinionin n SHBA krijimin e kampeve t refugjatve dhe gjendjen e traumatizuar t njerzve q jetonin n to. Investigimet e saj disavjeare do t promovonin t vrtetat e konfliktit arabo-izraelit dhe shkaqet e tij. M shum se kaq, ajo do t paralajmronte institucionet amerikane pr rrezikun q mbartte mbshtetja e SHBA-s ndaj sinoistve izraelit, duke br thirrje t hapur pr bllokimin e deportimit t sovjetikve n rajonin e trazuar t Lindjes s Mesme. Nexhmije Zaimi rikthehet si mysafire n kt zon n vitin 1950, 1951, 1952,1953 e 1954 dhe viziton nga afr Palestinn, Pakistanin, Jordanin, Libanin, Egjiptin, Sirin dhe mjaft shtete t tjera arabe, pr tu takuar me politikan e njerz t thjesht, me deputet e shkrimtar etj. Gjat takimeve me ta shkmbeu mendime pr konfliktin ndrmjet shteteve arabe dhe Izraelit dhe pr rrugt e mundshme pr zgjidhjen e tij. Intervistoi disa nga figurat kryesore t jets publike e politike, si mbretin Hussein t Jordanis, presidentin Naser t Egjiptit etj. Me hulumtimet n terren dhe njohjen nga afr t situats n rajonin e trazuar, Nexhmija kompletoi nj studim me argumente t plota kundr filozofis sinoiste: Palestina, nj vend pa njerz, pr njerz pa tok, me t ciln trhoqi vmendjen e opinioneve zyrtare amerikane jo vetm pr guximin, por edhe pr prognozn pr t nesrmen e konfliktit q do t vazhdonte pr vite e dekada me radh. Ndrkaq, shqiptarja q do ta shkelte me kmb t gjith teatrin e konfliktit arabo-izraelit, do t sillte pr her t par n median amerikane t vrtetat e tij me raporte t drejtprdrejta nga terreni. Pr her t par amerikant do t kishin mundsi q n shtypin e tyre t lexonin konsideratat dhe opinionet e krerve t vendeve t Lindjes s Mesme t intervistuara nga gazetarja shqiptaro-amerikane, Nexhmije Zaimi. Periudha e guids n kt zon do ti jepte mundsin gruas s lindur e rritur n Shqipri t takohej me ish-mbretin e shqiptarve, Ahmet Zogu, dhe t vendoste miqsi t ngusht me mbretreshn, Geraldin, e cila do ta ndihmonte pa kursyer pr t prmbushur misionin e saj.

  Gazeta Panorama, nprmjet dokumenteve t kohs dhe kujtimeve t t birit t saj, Erik Margolis, aktualisht drejtor editorialist i gazets m t madhe n Kanada Toronto Tun, ka mundur t zbardh veprimtarin e saj publicistike t fokusuar rreth shkaqeve t konfliktit arabo-izraelit dhe parashikimet e saj pr tendencat e tij, t provuara tashm nga koha dhe me nj tingllim aktual n ditt e sotme...

  Nga aq sa dihet n Shqipri, Nexhmija e ka nisur karriern e saj si gazetare n Lindjen e Mesme. far kujtoni nga rrugtimet e para t saj n kt zon t futur rishtaz n konfliktin q do t vazhdonte pr vite e dekada?

  Nna ime gjithmon ka pasur interes t thell pr Lindjen e Mesme. N kt interesim ka pasur edhe motive specifike. Ajo shkoi n Kajro n vitin 1949. T vetmen adres q kishte, ishte ajo e mbretit Zog dhe familjes mbretrore q ndodheshin aty n emigrim. Kishte nj afeksion t veant pr mbretreshn Geraldin. Zogu ishte i ftuari i mbretit t Egjiptit, Faruk, i cili ishte me prejardhje shqiptare. N Kajro ndenji pran Geraldins dhe me rrugtimet e ndryshme aty u njoh me situatn jo vetm n Egjipt, por n tr rajonin. Miqsia e familjes s mbretit Zog me mbretin Faruk do ti jepte mundsi pr t deprtuar prtej pamjes s jashtme t situats n vendet e Lindjes s Mesme. Nga kjo vizit e Nexhmijes n Egjipt do t prfitoja edhe un pr tu njohur pak m von me mbretin e Egjiptit, q ishte me origjin shqiptare. Ka qen viti 1958, kur un isha bashk me nnn time n nj hotel n Gjenev. Ndrkoh q pushonim n dhomn ton, Nexhmija, q me sa dukej e kishte marr vesh vendndodhjen e Farukut, nj ast mu drejtua: Ngjitu n katin lart pr t takuar mbretin e Egjiptit dhe i thuaj se je shqiptare! Ashtu veprova. Sa mbrrita aty, Faruku m vuri duart n qaf (ishte shum i shndosh) dhe m prqafoi me shum przemrsi. T pakt jan njerzit q mund t thon se kan pasur rastin t takohen me kaq przemrsi me mbretin Faruk...

  Kur fillojn raportet e para t Nexhmijes nga Lindja e Mesme pr shtypin amerikan?

  Pas udhtimit t saj n Egjipt n vitin 1949, Nexhmija tregoi shum interes pr zonn dhe n mnyr t veant pr shtetin e ri t Izraelit, q sapo ishte krijuar. N vitet 1950-1951, ajo u kthye n Lindjen e Mesme si gazetare prfaqsuese e Newark News, nj prej gazetave kryesore t asaj kohe n pjesn e Nju Jorkut. Ajo udhtoi m pas n Amman, Jordani, ku nisi t takohet me palestinezt dhe t msonte pr fatkeqsit q kishin prekur kt popull.

  Nexhmija ishte e para gazetare amerikane q zbuloi kampet e mbushura me refugjat palestinez, q ishin dbuar me dhun nga shtpit e tyre. N at koh, amerikant kishin msuar nga Zionists se Palestina sht nj tok pa njerz, pr njerz pa tok. Askush n Amerik nuk e dinte se t paktn 750 000 palestinez, mysliman dhe t krishter, ishin pastruar etnikisht. Nexhmija ishte e para q zbuloi kampet e refugjatve dhe me raportin e saj drejtprdrejt nga rajoni, tronditi opinionin amerikan. Ajo zbuloi gjendjen mjerane t refugjatve dhe raportoi se ata ishin t veshur me lecka, jetonin n tenda dhe ushqeheshin shum keq. Tragjedia e tyre dhe sensi i padrejtsis s thell e preku nnn time, e cila gjat gjith jets ishte lufttare pr t shtypurit dhe t paprkrahurit.
  N at udhtim dhe n nj tjetr, dy vjet m pas, ajo kaloi n Egjipt, Jordani, Siri Irak dhe Liban, ku krijoi nj tablo t plot t asaj q ndodhte n rajonin e prfshir n konfliktin e ashpr. Nexhmija ishte e para gazetare amerikane q kuptoi thell at q ndodhte n kt zon dhe problemet q ekzistonin aty. Ajo njohu ndrkaq edhe rolin e Shteteve t Bashkuara dhe t Britanis s Madhe n kt situat. N Jordani ajo u takua me kryeministrin dhe madje arriti t siguronte nj intervist me mbretin Hussein. N at koh Hussein ishte shum i ri. Ai ishte ngjitur n fron pak koh m par nga britanikt, pasi i vllai m i madh ishte deklaruar i paaft mendrisht. Nexhmija kaloi shum koh duke biseduar me Hussein, t cilin e njohu si nj njeri t mbarsur me ide, inteligjent dhe i prqendruar thellsisht n vuajtjet palestineze. Megjithat, ndjenjat e tij fisnike nuk zgjatn shum, sepse shum shpejt ai do t pajtohej me gjendjen pa deprtuar n shkaqet e vrteta t konfliktit. Qndrimi i tij n pushtet do t kushtzohej nga mbshtetja e perndimit dhe e ushtris s tij beduine...

  Dihet q Nexhmija sht e para gazetare amerikane q intervistoi liderin egjiptian, Gammal Abdel Sadat. N cilat rrethana mundi ta realizoj intervistn me t?

  N Egjipt, Nexhmija mori takim fillimisht me Anvar El Sadat, nj nga njerzit m t afrt t kreut t shtetit, Abdel Naser, me funksionin e ministrit t shtetit pr Informacionin, q njihej ndryshe edhe numri dy i regjimit egjiptian. Ajo shkoi n zyrn e tij dhe nuk u largua derisa Sadat e priti. Qndroi atje 9 or, derisa m n fund Sadat doli duke qeshur dhe i dha nj intervist. Po Nexhmija nuk u mjaftua me kaq. Synimi i saj mbetej te kreu i shtetit me nj fuqi magjike n at periudh, jo vetm n Egjipt, por n tr zonn e Lindjes s Mesme. Zonja misterioze dhe shum trheqse e joshi Sadatin, i cili i rregulloi nj intervist me liderin egjiptian, Gammal Abdel Nasser. Ajo shpenzoi srish shum or me Nasser, i cili, si v n dukje ajo, iu duk brilant, i ndershm dhe i prkushtuar nj burr i vrtet. Nasser i foli n lidhje me planet e tij pr modernizmin e Egjiptit. Ajo i tregoi Nasser-it, n mnyrn e saj t zakonshme shqiptare, aspak diplomatike, por t drejtprdrejt, se ai duhej t bnte dika pr t ndihmuar palestinezt q vuanin n kampet e refugjatve. Ishte nj intervist q u ndoq me shum interes n at periudh, kur n Amerik dinin shum pak rreth asaj q ndodhte n rajonin n konflikt t Lindjes s Mesme.

  Kaloi shum koh n pjesn e siprme t Nilit n Egjipt, duke deprtuar n thellsin e profilit t ktij vendi t rndsishm dhe popullit t tij, t cilin e plqente aq shum.

  Si priteshin raportet e Nexhmijes nga opinioni amerikan n at periudh?

  Shkrimet e saj nga rajoni i futur rishtaz n konflikt ngjalln shum interes dhe krshri n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, por u prballn njkohsisht edhe me kritika t ndjeshme nga mbshtetsit e qarqeve sinoiste. Ajo realizoi nj studim t titulluar Gauge of Arab Anger rreth vitit 1953, n t cilin n mnyr profetike vuri n dukje se ndrsa Amerika, q ishte heroi pr t gjith arabt do t vazhdonte t mbshteste n mnyr t njanshme hebrenjt, nj dit do ta kthente botn myslimane kundr vetvetes, duke u br n kt mnyr pre e zemrimit e madje dhe e dhuns. 50 vjet m von, predikimet e saj vijn vrtet shokuese. Ajo paralajmroi ndrkaq, se mbshtetja e njanshme q do t mund t bnte Amerika, do t drejtonte shum prej arabve tek ushtria ruse, gj q n fakt ndodhi me Egjiptin, Sirin, Irakun dhe Jemenin. Nna ime iu prmbajt faktit se palestinezt nuk do t shiteshin pr kompensim e pr asgj tjetr. Ajo foli pr tmerret n kampet e refugjatve palestinez: pa ushqime, pa spitale dhe shkolla, pa energji elektrike. Asgj, vese lot, munges e shpress dhe dshprim. Qeveria amerikane nuk u tregua sa duhet e vmendshme pr t dhnat e saj, ashtu sikurse nuk i vlersoi si duhet edhe paralajmrimet e veteranve t tjer t Lindjes s Mesme. Esht periudha kur ndikimi i lobit izraelit n SHBA ishte ende i fuqishm. Askush nuk kujdesej pr ata njerz q ishin larg, t cilt nuk mund t votonin dhe t jepnin kontribut politik. Nj rajon i tr vuante n kufijt e mbijetess.

  Si rrodhi m tej jeta e Nexhmijes e prkushtuar trsisht nga angazhimi n mbrojtje t palestinezve dhe popujve t tjer t Lindjes s Mesme?

  Nna ime e kishte prjetuar me shum dhimbje tragjedin e hebrenjve n Evrop dhe shum prej miqve t saj n Nju Jork ishin hebrenj. Por si thoshte ndonjher Izraeli kishte m tepr mbrojtje nga sa i duhej. T gjort palestinez, nuk kishin asknd q t fliste pr ta. Shpesh ajo m prsriste pikpamjen e saj se kombet e Lindjes s Mesme nuk ishin aspak n gjendje t flisnin me perndimort, apo t fitonin mbshtetjen e tyre. Ata jan patetik, do t vinte re ajo, gjysm primitiv (kur bhet fjal pr komunikimin modern). Si kam shkruar n Nju Jork, nna ime u detyrua t ndrpriste shkrimet, kur gazeta e saj, nn mbikqyrjen e kshilluesve m t mdhenj, pr t ndaluar shkrimet, e largoi at si korrespondente t jashtme. Jo vetm kaq. At do ta ndiqnin m von edhe mjaft krcnime. Gati nj vit m pas, n ort e vona t nats, mes thirrjeve, trokitjeve n der dhe ndjekjeve n rrug, njerz t egrsuar shoshnin se do m qorronin me acid, pikrisht mua, djalin e vetm t saj. Qarqet sinoiste t fuqishme n at periudh bn far mundn pr t ndalur penn e saj, q nuk rreshti asnjher n mbrojtje t njerzve t shtypur...


  Mbreti Hussein me 60 roja shqiptare

  Teksa do t prcillte pr n median amerikane intervistn e plot me mbretin e Jordanis, Nexhmije Zaimi do t hidhte n bllokun e saj t shnimeve edhe mbresat nga takimi i par me kreun e ktij vendi arab. U mirkuptova me t q n astet e para, do t shkruante gazetarja shqiptare. Ishte i mirsjellshm n bashkbisedim dhe her pas here gjrat q i vlersonte t rndsishme, i prsriste dy her, me qllim q mesazhi i tyre t shkonte i plot dhe pa mdyshje te lexuesi i thjesht. N vazhdim t kujtimeve nga biseda me mbretin Hussein, Nexhmije Zaimi nnvizon edhe nj detaj q ka t bj me astet e ndarjes me t.

  Kur e prfunduam intervistn, mbreti Hussein m tha se do t m prcillte deri te hyrja e pallatit mbretror. Madje vuri n dukje se kishte rezervuar nj surpriz pr mua, gazetaren shqiptare q kisha shkuar nga larg pr opinionin e tij. Ndrsa zbrisnim shkallt e pallatit, n t dy ant e tyre na nderonin me qndrim gatitu 60 roja t gjata e t veshura me uniform ceremoniali. Diku m tha se mund t komunikoja me ta. Anglisht, i thash. Jo, shqip, m tha ai, duke u ndalur para tyre. Shqip?! Po, po shqip, kmbnguli mbreti Hussein. Si ka mundsi, e pyeta un e habitur. Kta t gjith jan shqiptar, sqaroi ai surprizn q kishte vendosur t m bnte n ndarje e sipr. Kur i thash se pse kishte zgjedhur pikrisht shqiptart pr ti br roja, mbreti Hussein shpjegoi se ata jan besnik dhe trima.

  Filozofia Palestina, nj vend pa njerz, pr njerz pa tok, sht antinjerzore

  Nexhmije Zaimi ka qen ndr gazetaret e para q ka trhequr vmendjen e qarqeve amerikane pr nj qndrim m objektiv ndaj vendeve t Lindjes s Mesme. Studimi i saj Madhsia e inatit arab i br publik qysh n vitin 1952, deprton te thelbi i konfliktit arabo-izraelit, pas nj investigimi disavjear t saj n terren. sht nga zrat e rrall n median amerikane t kohs, q ngrihet kundr filozofis genocidiste t sinoistve dhe mbshtetsve t tyre n SHBA. Nga aq sa kujton i biri, Eriku, ajo n fillimin e viteve 50 ka goditur me guxim n opinionin amerikan qndrimin n mbshtetje t sinoistve, t cilt zbatonin strategjin Palestina nj vend pa njerz, pr njerz pa tok. sht koha, shton i biri i Nexhmijes, kur lobi izraelit n SHBA, Eshte nj rol prcaktues n politikn amerikane. N kt mjedis prfitonin sinoistt, t cilt nuk reshtn prpjekjet pr t sensibilizuar qarqet zyrtare t SHBA-s pr t siguruar mbshtetjen e tyre n zbatim t strategjis sinoiste. N studimin e vitit 1952, Nexhmije Zaimi paralajmron efektet negative t mbshtetjes amerikane ndaj sinoistve. Mbshtetja pa limit e Izraelit nga Amerika, paralajmron ajo, n t ardhmen do t mund t ndryshoj n interes t arabve. Erik Margolis, i biri i vetm i Zaimit, thekson se 15 vite m von parashikimet e saj u kthyen n t vrteta. Gjithsesi, prmbyll, drejtori editor i Toronto Sun, ktij guximi t jashtzakonshm pr kohn do ti shijonte edhe sherrin: Terroristt sinoist nuk do tia falnin dhe nj dit do t hakmerreshin, duke i hedhur acid n sy. Po edhe pas ktij atentati, Nexhmije Zaimi mbeti e angazhuar n prpjekjet e saj n luftn pa kompromis kundr padrejtsive dhe dhuns ndaj shtresave t pambrojtura...

  Panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Nexhmije Zaimi

  Flet djali i Nexhmijes, Erik Sknderbeg Margolis

  “Sigurimi i shtetit m krcnoi familjart nga Nju Jorku”

  Gazetari shqiptar q raportoi nga 15 konflikte ushtarake pr stacionet m prestigjioze t Perndimit.

  Emri: Eric+S+Margolis+x+Four+Paws+Event+Oct+2019-36.jpg

Shikime: 93

Madhsia: 34.7 KB

  “T bsh korrespodentin e lufts, duke raportuar nga vija e par e betejave, do t thot t jesh lufttar dhe t’i kushtosh jetn profesionit”. Njeriu q ka nnshkruar posht ktij mesazhi, i cili citohet shpesh n auditort q shkollojn punonjsit e medias, sht i biri i gazetares s shquar shqiptare, Nexhmije Zaimi, Erik Sknderbeg Margola.

  I panjohur n Shqipri dhe n rrethin e njerzve t medias shqiptare, Eriku sht regjistruar tashm n elitn e gazetarve ndrkombtar, si nj nga mjeshtrat e guximshm q ka raportuar nga 15 konflikte t armatosura, duke qen i pranishm n teatrin e luftimeve, madje ku ka qen piku i tyre dhe shkalla m e lart e rrezikut. Shqiptari q e njson misionin e gazetarit me at t lufttarit, ka koleksionuar n prvojn e tij kronikn e betejave duke filluar nga Angola, Mozambiku, Afrika e Jugut, Vietnami, Kurdistani, eenia, Salvadori, Afganistani, Kashmiri, Bosnja, Serbia e deri tek Iraku, duke prmbyllur n njfar kuptimi enciklopedin e konflikteve ushtarake t kohve moderne. Fakti q raportet e tij kan qen t destinueshme e t vlersuara nga stacionet m prestigjioze t perndimit si N, FOX, CBC, CTV, Britain SKY etj., si dhe nga gazetat m n z t SHBA-s, Kanadas, e Britanis, ku vazhdon edhe sot t jet nga gazetart m t spikatur, tregon potencialin e lart profesional t ktij mjeshtri t fjals s lir, q i plqen t krenohet me t qenit shqiptar dhe ta njsoj profesionin e vet me at t lufttarit, nj amanet ky nga e ma, Nexhmija, e cila investoi pa kursyer pr t trashguar tek ai profesionin e vet.

  Erik Margolis njihet ndryshe n mjediset politike si komentatori q paralajmroi i pari pasojat e shprbrjes s dhunshme t Jugosllavis dhe tragjedin e prgjakshme t Kosovs n mesin e viteve ‘90. M shum se ndjenja e t qenit shqiptar, n kt prfundim do ta onte prvoja e pasur e krijuar nga ndjekja e konflikteve rajonale e ndretnike dhe njohja e mentalitetit fashist t shovinizmit serbomadh. “Rrezikun pr genocidin e Milosheviit, kujton Erik, e kam paralajmruar qysh n vitin 1989, menjher pas fjalimit t tij n Fush Kosov. M duhej t isha sa m objektiv n analizat e mia, duke mposhtur edhe ndjenjat personale si shqiptar, pr t ruajtur profesionalizmin. At q ndjeva e thash hapur, por reagimi ishte me vones, duke ln kshtu nj kosto jo t vogl”. Ky z i vendosur n median e rndsishme t Perndimit, nuk do t’i shptonte vmendjes s nacionalizmit serb, q bri ’sht e mundur pr ta asgjsuar.

  Gjithsesi, Eriku q mundi t’u shptoj edhe atentateve n emr t profesionit dhe fjals s lir, mbetet nj shkoll e hapur pr median dhe reportert e saj. Prvoja dhe karriera e tij sht nj pasuri me identitet shqiptar. Nga biseda me t, gazeta “Panorama” mundi t zbardh vetm nj pjes t ksaj prvoje t vyer me vlera t jashtzakonshme, duke ndikuar njherazi edhe n promovimin e ksaj figure t shquar, e cila kudo q shkoi e shrbeu e prmendi me t madhe origjinn e tij si shqiptar...

  Erik! Ju keni lindur dhe jeni rritur n SHBA dhe thoni se jeni shqiptar, ndrkoh q nuk e njihni gjuhn shqipe...

  Jam shqiptar! Kjo pr mua sht krenari. Ca m tepr kur kam parasysh nnn time, vajzn e Libohovs q bri emr n Amerik. Nns i dedikoj gjithka n jetn dhe profesionin tim.

  far veoni m shum nga vlerat e nns tuaj, Nexhmije Zaimi?

  Ajo ishte nj personalitet jashtzakonisht i fort. Edhe pse vetm me nj trup t pakt, ajo kishte shpirtin dhe zemrn e maleve shqiptare. Ishte gjithmon e gatshme pr t luftuar, e shpejt pr t vepruar dhe pr t ndjer dhimbjen e popujve t persekutuar. Nj femr q e urrente gnjeshtrn dhe propagandn, aq sa urrente edhe njerzit, q nuk flisnin hapur dhe q nuk thoshin at q mendonin. N Nju Jork ajo ishte nj personalitet i njohur dhe shum i admiruar. Nj femr shum e krkuar n shoqri, pr sharmin dhe mnyrn trheqse t biseds. Shtpia jon ka qen gjithmon e mbushur me intelektual shqiptar, shkrimtar, poet, diplomat dhe student. Un u rrita n nj atmosfer t till kulturore, duke kaluar pjesn m t madhe t kohs n bisedat pr politikn dhe historin, se sa n bisedat pr sportin.

  T qenit shqiptare, a kishte t bnte n vendosmrin e saj pr t guxuar n pasqyrimin e s vrtets, pavarsisht pasojave q mund t kishte?

  Para se t kthehem n kt prgjigje, q sht shum e spikatur n imazhin e nns sime, desha t ndaloj paksa te brengat e saj.
  Keqardhja m e madhe e nns sime ishte q nuk kishte m shum fmij dhe problemi me shikimin (kishte smundjen e tmerrshme t glaukomas, t ciln mjekt e kapn me vones). Smundja e syve e privonte nga mundsia pr t punuar dhe pr t shkruar nj libr tjetr, pas atij q kishte botuar q n rinin e saj “Bija e shqiponjs”. Gjithsesi, ajo u prpoq me shum mundim t shkruante dorshkrime prmes ndihms s xhamit t mrekullueshm, derisa smundja e syve e bri t ndalet. Gjat ksaj periudhe t vshtir pr shikimin ajo vazhdonte t dilte, t ishte e ftuar n takime kundr padrejtsive, ku kumtonte lirshm dhe ndiqej me shum vmendje nga auditor t ndryshm.

  Nna ime e deshi Shqiprin dhe shqiptart si rrall kush, por koht e fundit u ndje e zhgnjyer me ngjarjet politike dhe egon e madhe t shqiptarve, me t cilat u prball te “Vatra” n SHBA, pr t ciln punoi pr vite me radh. “Egoja sht kursi i Shqipris”, thoshte shpesh. Ndrkaq, n at periudh u ndje keq me ndonj nga t afrmit e saj n Shqipri. Shpesh ajo onte lek, veshje dhe ushqime, por ata gjithmon krkonin m shum, ndoshta duke menduar se do njeri q jeton n Amerik duhet t jet shum i pasur. Sigurisht q ajo nuk ishte e till, por kishte nj apartament shum elegant n Nju Jork, ishte shum e kulturuar, dashuronte muzikn klasike, opern dhe teatrin. Edhe tek un ushqeu dashurin pr muzikn, e madje m futi n nj shkoll muzike.

  Nexhmije Zaimi ishte nj femr e prparuar dhe i plqente t ishte e till. Q kur ishte vajz n Tiran mbante gjithmon veshje t mods s fundit evropiane, duke u cilsuar si borgjeze. N Nju Jork gjithmon sht veuar pr stilin e lart. Ajo q sht m e rndsishme lidhet me faktin q edhe n at koh, kur femra konsiderohej jo shum e arsimuar, ajo u shqua pr aftsin e saj n bisedat me meshkujt, duke shprehur nj personalitet t lart. Ajo mund t ecte npr nj dhom dhe menjher ta dominonte at. M e rndsishmja dhe m tragjikja njherazi, Nexhmija nuk mundi kurr t kthehej pr t punuar n Shqipri. Ishte e drejtprdrejt n komunikim dhe e dashuronte t vrtetn, pavarsisht konsekuencave q vinin prej saj.

  S fundi, edhe kur ishte n moshn 90-vjeare, nna ime ishte e mbushur me energji dhe pasion. “Un jam nj vajz e re, brenda trupit t nj plake”, thoshte ajo. Mendja e saj ishte aq e mpreht, sa edhe n rini. Ajo mbeti luftarake. Ishte e dshpruar q un nuk u martua dhe nuk kishte fmij. Ishte e dshpruar q shqiptart nuk punuan s bashku pr kombin e tyre. E dashuronte Nju Jork me shum pasion dhe ndonse ditt e fundit i kaloi n Santa Barbara, Kaliforni, e konsideronte veten njujorkeze. Ajo mbrojti Shqiprin, Kosovn dhe vendet arabe deri ditn q vdiq. Dhe vdiq vetm se trupi i saj i dobsuar nga smundjet perndoi. “Zemra e saj, zemra shqiptare, ishte aq e fort sa e nj vajze”, do t thoshte mjeku...

  T kthehemi te karriera juaj profesionale. Njiheni si nj nga reportert m t guximshm e objektiv n konfliktet rajonale. Dika m konkrete nga prvoja juaj...

  Dy gjra i kam visare t trashguara nga nna ime, Nexhmije: S pari, ajo qysh n fmini me edukoi me dashurin e pastr pr Shqiprin. Tjetra, Nexhmija n nj mnyr krejt interesante m pasionoi q n rinin e hershme me profesionin e gazetarit pr rreziqet dhe shprblimet q t fal ky lloj profesioni i nderuar dhe shum delikat. Pikrisht, n shrbim t ktij meraku q kishte nna pr t trashguar profesionin e saj, kreva studimet e larta n “Georgeton University” n Uashington, pastaj n universitetin e Nju Jorkut. Shkrimin e par e kam botuar n vitin 1960 kur studioja n Zvicr. Pas tij pata disa botime n “Daily Gleaner” t Xhamajks. N shtypin amerikan fillova t botoj n vitin 1983, n faqet e opinioneve dhe editorialeve n “The New York Times” dhe m von n “International Herald Tribune”. Qysh n vitin 1983 kam rubrikn personale n gazetn “Toronto Sun” n Kanada, ndrkoh q vazhdoj si komentator i rregullt pr CNN dhe disa nga stacionet e rndsishme amerikane...

  Pr far keni qen i pranishm n kto media t rndsishme?

  M ka qlluar q shpesh t bj reporterin nga fronti i luftimeve t ndryshme. Korrespodenti i frontit ka qen pasioni im. T bsh korrespodentin e lufts, duke raportuar nga vija e par e betejave, do t thot t jesh lufttar dhe t’i kushtosh jetn profesionit. Ky sht msimi dhe amaneti m i rndsishm q kam marr nga nna ime, e cila nj jet t tra iu kushtua ktij misioni, deri n astet e fundit...

  Jeni njohur n Shqipri me raportet dhe komentet q paralajmruan dhunn dhe tragjedin para shprbrjes s Jugosllavis?

  Kt e bra me shum dshir dhe profesionalizm, pasi pash fashizmin q fshihej q fjalorin e Milosheviit n mitingun e Fush Kosovs n vitin 1989. Ndodhi pas ksaj q shovinistt serb, t krkojn shpagim duke krkuar t m zhdukin. Ndodhi disa her kshtu. Aq sa u detyrova t lajmroj organet kompetente dhe t v madje edhe bodigard personal. Esht ky risku i gazetarit q guxon ta thot hapur t vrtetn, ca m tepr kur bhet fjal pr fatin e vllezrve t tij t nj gjaku...

  A keni pasur kontakte me autoritetet zyrtare t shqiptare gjat kohs s komunizmit?

  Ka qen viti 1985, viti kur vdiq diktatori Enver Hoxha, kur mora ftesn e par nga prgjegjsi i sigurimit shqiptar i Misionit pran OKB/s n Nju Jork. Ai, pasi ishte njohur me profesionin dhe prvojn time m tha se si shqiptar q isha duhej t bja promovimin e Shqipris komuniste n median amerikane, madje m sugjeroi edhe objekte konkrete pr shkrime t ndryshme. I thash prer se jam gazetar i pavarur dhe nuk marr nga askush urdhra pr t shkruar. “Duhet t bsh far t themi ne se ndryshe ke prgjegjsi t rnd n Shqipri ku ke edhe familjen”. E kuptova presionin dhe hipokrizin e ktij komunisti tinzar. Sa pr krcnimin ndaj meje dhe familjes i thash se q nga ai moment do t njoftoja autoritetet amerikane t siguris. Si gazetar i thash se kjo histori do t botohet n 400 gazeta t bots.

  Jetshkrimi
  Kush sht gazetari Erik Sknderbeg Margolis


  U lind n Nju Jork m 4 shkurt 1943. Ndoqi shkolln e muziks dhe m von shkolln private n Nju Jork, e m pas shkolln ndrkombtare n Gjenev, Shkolln e Shrbimit t Huaj “Foreign Service School” n universitetin “Georgetown University” n Uashington DC, “New York University Graduate School”, si dhe universitetin e Gjenevs. Hyri vullnetar n ushtri gjat lufts s Vietnamit dhe shrbeu pr dy vjet. Pas ksaj shkoi n Xhamajka, ku punoi n projektet pr zhvillimin e vendit. M pas, u punsua n kabinetin e ish-presidentit Nikson, ku punoi pr prgatitjen e fjalimeve t fushatn e dyt elektorale t tij. N vitin 1975 punoi n Nju Jork, pr Estee Lauder Internationl, n drejtimin e bizneseve t saj n Lindjen e Mesme dhe Evropn Lindore. Nisi t shkruaj pr gazetat n vitin 1982 fillimisht pr “New York Times”, “Wall Street Journal”, e m von pr “International Herald Tribune”, “Mainichi”(Tokyo), “Chicago Tribune”, “Los Angeles Times”, etj. Njherazi, filloi t punoj edhe pr TV dhe radio t ndryshme. Si korrespondent i lufts pr kanalin mediatik “Canada’s Sun” ka mbuluar luftrat n Angola, Mozambik, Afrika e Jugut, Rodezia, Peru, Salvador, Nikaragua, Egjipt, Irak, Kashmir, Liban, Kurdistan, Afganistan. Kam mbuluar konfliktet n Lindjen e Mesme, Bashkimin Sovjetik, (duke prfshir Kaukazin dhe Azin Qendrore), Evrop, Kin, Indi, Pakistan, Liban, Amerika Latine etj. Esht autor i disa librave. Qysh nga viti 1980 sht komentator i prhershm pr shtjet e jashtme n kanalet televizive CNN, Fox, CBC, CTV dhe Britain’s Sky News TV. Antar i Institutit Ndrkombtar t Studimeve strategjike Londr, “Klubi kombtar i shtypit, Uashington DC. Fitues i disa mimeve, pr 5 gazeta t kanalit kombtar “Sun”, Kanada, pr gazetn kryesore pakistaneze, “Dawn”; “Khaleej Times” – Dubai; “Gulf Times’’ –Qatar. Analist n internet n www. foreigncorrespondent.com. Drejtues i Jamieson Labs Ltd Kanada.

  “Nna m msoi t mos trhiqem, se jam shqiptar”

  N nj mesazh pr gazetn “Panorama”, Erik risjell nj prjetim t veant nga bashkjetesa me nnn e vet, pr t ciln u ndje gjith jetn krenar: “Kam ndjekur gjurmt e nns sime, duke u fokusuar n zonat n konflikt dhe duke u prpjekur t mbroj dhunn e pakuptimt te njerzit. Kjo ka br q t mos jem shum popullor, por gjithsesi ndjehem i prkushtuar n misionin pr t mbrojtur jetn dhe t drejtat e njeriut. Nna ime m thoshte gjithmon q t mos e njihja trheqjen dhe t qndroja pa u lkundur edhe n situatn m t vshtir. “Kurr mos e lr dik t t mund. Ti je shqiptar dhe shqiptart jan lufttar”, m thoshte shpesh ajo, sidomos gjat fmijris. Nj histori e bukur, kur un isha 7 ose 8 vje: pes djem m t mdhenj se un m vodhn gjithka q mbaja n xhepa prdhunshm. U ktheva n shtpi i pezmatuar dhe i tregova nns. U tmerrua! Prse nuk i qllove? Ma preu me t parn. Pse nuk u ndeshe me ta?, shtoi e indinjuar. I thash q jo, sepse isha nj, kurse ata ishin shum, nuk kisha mundsi. “Kjo nuk ka rndsi. Ti je shqiptar dhe duhet t luftosh edhe nse humbet”, ma ktheu ajo e vendosur n bindjen e saj. Gjithmon i kam kujtuar kto fjal dhe kurr nuk jam trhequr nga nj ndeshje. Gjat lufts s Kosovs, serbt n Toronto u prpoqn t m vrisnin, por un vazhdova t shkruaj dhe t punoj pr median. Profesioni i gazetarit sht pak a shum si ai i lufttarit q thoshte nna ime. Guximi, qndresa dhe forca pr ta thn t vrtetn pa ndrojtje, jan ABC-ja e tij...”

  Afrim Imaj
  Panorama

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Nexhmie Zaimi

  Historia e panjohur e vajzs nga Libohova q bri emr n median e SHBA-s/ Kush ishte gazetarja e par shqiptare e “CNN” dhe “Zrit t Ameriks”

  Nga AFRIM IMAJ

  N arkivin e “CNN” dhe “Zrit t Ameriks”, z nj vend t veant dosja e gazetares shqiptare, Nexhmije Zaimi. Mjaft nga personalitetet q kan shrbyer pr gjigandt e medias amerikane e prmendin her pas here kontributin e spikatur t reporteres nga Shqipria. uditrisht ktu, n “shtpin” e zonjs s famshme, din fare pak pr t dhe kontributin e saj.

  Emri: image-1-1.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 52.5 KB

  Ka qen veoria e jets nn diktaturn komuniste, q e ka mbajtur n hije dhe e ka ln t pazbardhur historin e shqiptares q bri emr n median e SHBA-s. Qndrimi kritik i Nexhmijes me regjimin diktatorial t vendosur n Shqipri pas Lufts s Dyt Botrore do ta rreshtonte at n radhn e “armiqve t Partis e t popullit”, duke e stigmatizuar me lloj-lloj epitetesh vulgare.

  Do t ndodhte kshtu udia e radhs me nj nga shqiptaret, q fill pas lufts, do t linte angazhimet e saj intelektuale n SHBA dhe do t gjendej n Itali pr t’u marr nga afr me prmirsimin e statusit social t mijra refugjatve shqiptar, q kishin deprtuar aty pr t’u shptuar reprezaljeve t lufts dhe dhuns komuniste. Do t reagohej ksisoj ndaj kontributeve t vyera t gazetares s famshme, q do t bnte shum pr t bindur Shtpin e Bardh dhe Kongresin Amerikan pr shtjen shqiptare dhe pr t fokusuar vmendjen e tyre te gjendja e mjeruar e shqiptarve t persekutuar n ish-Jugosllavi. Me nj sjellje amorale do t’i prgjigjej hierarkia e lart e shtetit komunist shqiptares q do t raportonte e para pr OKB-n pranin e kampit t refugjatve me nj milion palestinez. N mnyrn m t paskrupullt do t reagonin strukturat e sigurimit t shtetit prball kundrshtis s prer t saj pr t bashkpunuar me ta.

  Gjithsesi, pr asnj ast ajo nuk u trhoq nga rruga e saj, nga angazhimi n shrbim t shtjes shqiptare dhe t shqiptarizms. Mbeti deri n ditt e fundit t jets s saj e vendosur dhe kmbngulse pr misionin q i kishte dhn vetes n ndihm t njerzve dhe n vijn e par t frontit kundr padrejtsive. Gazeta “Panorama” sjell nprmjet dokumenteve dhe dshmive t bashkkohsve nj profil t plot t jets dhe veprimtaris s publicistes dhe intelektuales s shquar, Nexhmije Zaimi. Kontakti dhe intervista me t birin e saj, Erik Margolis, nj tjetr gazetar i njohur ky i “CNN”, zbardh deri n detaje karakterin dhe angazhimet e vyera t saj…

  Zoti Erik, nna juaj sht quajtur “mbretresha e pakurorzuar e shqiptarve”, ndrkoh q n Shqipri pak njerz e njohin kontributin e saj. far mund t thoni pr jetshkrimin e saj?

  Nexhmija, nna ime, lindi n nj familje toske, si thoshte ajo n gjallje, diku n vitin 1914 dhe u rrit n qytetin e vogl t Libohovs dhe n Tiran. Them diku, se ajo vet pretendonte se kishte lindur n vitin 1917. Babai i saj Mustafa Zaimi ishte njri nga zyrtart e lart t qeveris osmane. Kishte nj motr, Hanifen dhe dy vllezr, Mehmetin dhe Hiqmetin. Ky i fundit vdiq i ri nga nj smundje n mushkri.

  That se fmijrin e kaloi n Libohov dhe n Tiran, ndrkoh q babai ishte pjes e administrats shtetrore. Pr far studioi Nexhmija?

  Nexhmija, bashk me nj vllan e saj, Mehmetin ndoqn nj shkoll t drejtuar nga misionar amerikan t Kishs Protestante (Presbyterian). Nna ime ka qen ndr gjasht vajzat e para n Shqipri, q n at periudh shkuan n shkoll t mesme. Kjo ishte nj zgjedhje e saj n kundrshtim me dshirn e prindrve, t cilt bn ’sht e mundur pr t mos e lejuar t vazhdonte studimet. Edhe m hert Nexhmija kishte dal n kundrshtim me dshirn e prindrve. Kur ishte diku 13 apo 14 vjee, familja e urdhroi t vinte pere, por ajo e refuzoi dhe e hodhi at nga dritarja, duke shkaktuar nj skandal n Tiran. Nna ime mbante veshje perndimore, duke refuzuar pr t ndjekur traditat turke pr grat q dominonin ather n Shqipri…

  Si mbrriti Nexhmija n Amerik, kur ishte ende e re n mosh?

  Sipas tradits s asaj kohe, kur ishte 16 vjee, me detyrimin e prindrve u martua me nj burr shum m t vjetr se ajo, martes q nuk u konsumua kurr, pasi ata nuk jetuan bashk pr asnj ast. Pas vdekjes s nns s saj, Nexhmija mundi t largohej nga Shqipria pr n SHBA, fal lidhjeve me nj sponsore protestante nga Nju Xhrsi. Kto lidhje pra, me zonjn Jesse Munger, i krijuan hapsirat, madje edhe komoditetet e nevojshme pr t ndrtuar nj jet t re.

  Ku i nisi studimet e para pas zbritjes n Amerik?

  Pas rrugtimit me anije pr n Nju Jork, punoi pr pak koh n shtpin e zonjs Munger, ndrkoh q m von filloi studimet n Kolegjin e Wellesley-it, universitet ky, nga m prestigjiozet dhe m t famshmit pr femrat n at koh. Kshtu, ajo u b e para grua shqiptare q shkoi n universitet, me gjith kundrshtimin e madh t familjes dhe pavarsisht zakoneve shqiptare. N “Wellesley”, Nexhmija prvetsoi anglishten n mnyr t prshpejtuar dhe u b studente e nivelit A, q do t thoshte e nivelit shklqyeshm. Gjat katr viteve n kt universitet, ajo shkroi nj libr q u vlersua jashtzakonisht n at koh dhe u shit n mnyr rekord. Libri quhej “Bija e shqiponjs”.

  Ku filloi pun pas prfundimit t studimeve n Universitetin e Wellesley?

  Ajo, menjher pas diplomimit, nisi srish studimet n nj tjetr universitet, madje po kaq t famshm sa dhe ai. N Universitetin e Kolumbis u diplomua pr gazetari. Gjat ksaj periudhe, ajo u njoh dhe u martua me Henry M. Margolis, nj jurist nga Nju Jorku, i cili merrej me administrimin e hoteleve dhe pronave t tjera. Bashkjetesa e tyre ishte e shkurtr dhe produkt i saj ishte nj fmij i lindur n shkurt t vitit 1943, me emrin Erik Sknderbeg Margolis. Pra, un djali i vetm i tyre.

  Emri: nexhmi-zaimi.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 38.3 KB

  Me sa dim, nna juaj pas Lufts s Dyt Botrore sht shpallur nga autoritetet italiane “Komandante e Kryqit t Kuq t Italis”. Me far motivacioni lidhet ky dekorim?

  Pas Lufts s Dyt Botrore, Nexhmija shkoi n Itali, ku punoi pr disa vjet, duke ndihmuar shqiptart dhe refugjatt e tjer, t cilt kishin emigruar n Itali. Ajo kaloi disa koh n Kalabri duke investiguar historin e shqiptarve arbresh dhe dialektin e tyre t shqipes mesjetare. Pikrisht pr punn me refugjatt dhe kontributet e jashtzakonshme q ofroi n ndihm t tyre, Nexhmija u b “Comandatoressa della Coronna d’Italia”, q do t thot “Komandante e Kryqit t Kuq t Italis” dhe iu dha nj nga medaljet italiane m t larta. Kjo sht, si t thuash, historia e dekorimit t nns time nga autoritetet italiane. Pr vitet kur ajo ka shrbyer n at zon ajo ka ln edhe shum shnime, n t cilat ka regjistruar kronikn e plot t aktivitetit t saj n Itali pas Lufts s Dyt Botrore. M duket udi, duke pasur parasysh distancn e vogl t Shqipris me Italin, q pr kt aktivitet t saj aty e din shum pak bashkkombsit e saj, pr mos t thn se nuk e njohin fare.

  Dika pr kontaktet q mbante nna juaj n Amerik me familjart e saj n Shqipri…

  Lidhjet e nns time me familjen e saj n Tiran ishin “Familja e Nexhmijes n Tiran ishte deklaruar ‘Armike e popullit’” gjithmon shum t ngushta. Ajo nuk i takoi ata pr dekada, por kujtimi pr Shqiprin dhe dashuria e saj pr familjen mbetn gjithmon shum t forta. Ajo vuante vazhdimisht nga frika se mos familjart e saj arrestoheshin dhe torturoheshin, apo edhe vriteshin nga sigurimi i shtetit, veanrisht kur ajo u b e famshme n shtjet politike shqiptare n SHBA. N mjaft nga analizat e saj n median amerikane, duke filluar nga “CNN”, ajo, duke promovuar vlerat m t mira t shqiptarve, fshikullonte me forc regjimin komunist t vendosur n Shqipri menjher pas Lufts s Dyt Botrore.

  Ajo nuk i shkputi pr asnj ast lidhjet e saj me vendlindjen dhe kudo u krenua me faktin q ishte shqiptare. N fund t viteve 1940, 1950 dhe 1960 nna ime prpiqej ta shptonte familjen e saj nga uria, duke drguar ngarkesa t rregullta me ushqime dhe veshmbathje. Kshtu ndodhi edhe n kohn kur ajo kishte pak t holla pas divorcit n vitin 1949. Familja e saj n Tiran u deklarua “Armike e popullit” nga komunistt, vetm pse t afrmit e saj kishin ndjekur shkolln amerikane. Gjendjen e tyre politike e rndonte ndrkoh fakti q Nexhmija dhe vllai i saj, Muhameti kishin shrbyer disa koh si prkthyes pr ambasadn britanike n Tiran. Angazhimi i saj si nj nga gazetaret me emr t medias perndimore, e bnin edhe m t rnd pozicionin e familjarve t saj n Tiran.

  far u kujtohet nga rrfimet e nns pr persekutimet q u bri regjimi komunist familjarve t saj n Tiran?

  Muhameti, vllai, i Nexhmijes, u burgos dhe u torturua pr 16 vjet nga regjimi i Hoxhs. Kjo vetm pr faktin q kishte punuar disa koh si prkthyes i britanikve n Tiran dhe si vllai i nns time, q nuk e kishte mbshtetur asnjher regjimin q erdhi n fuqi pas lirimit t vendit. Po kshtu kushrinjt e mi t par u internuan n Burrel. E gjith familja Zaimi dhe ano (motra e Nexhmijes, tezja ime ishte martuar n familjen ano), u shkatrruan si rezultat i ksaj prndjekje t tmerrshme politike dhe me zor mundn t mbijetonin. Ndrkaq, nj i afrm tjetr i nns time, Besnik ano, i lidhur me familjen e saj, u b drejtues i shquar i rezistencs antikomuniste, pr t ciln u zbulua dhe u torturua pr vdekje nga komunistt. Prmbledhtazi, do gj q kishte lidhje me fisin e nns time n Shqipri, provoi nj reprezalje t tr t dhimbshme.

  Emri: nexhmije-1-1.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 10.9 KB

  N Shqipri din far pak pr veprimtarin e Nexhmije Zaimit n Amerik n shrbim t shtjes shqiptare. far do t shtonte pr kt djali i vetm i saj…

  Nga viti 1950 deri n vitin 1980, Nexhmija luajti nj rol drejtues n nj sr organizatash shqiptaro-amerikane. M e rndsishmja ndr to ishte federata pan shqiptare “Vatra”. Ndrkaq, ajo prfaqsonte Shqiprin n Lign e Kombeve t Evrops Juglindore me qendr n SHBA dhe n Kongresin Amerikan pr shtjet shqiptare dhe pr t kthyer vmendjen e tyre tek gjendja e mjeruar e shqiptarve t shtypur n ish-federatn jugosllave.

  Nna ime ishte e prfshir trsisht n veprimtarit atdhetare q ndihmonin komunitetin shqiptar n Nju Jork apo Nju Xhersi, veanrisht t ardhurit rishtazi, t cilt kalonin nj moment shum t vshtir pr t’u integruar n jetn amerikane, pasi kishin jetuar n Shqipri, apo n kampet e refugjatve. N vazhdim ajo vijoi me prkthimet n gjykatat e Nju Jorkut pr shqiptart e akuzuar pr vepra t ndryshme dhe prpiqej t’i ndihmonte ata dhe familjet e tyre pr t’u zbutur sa t ishte e mundur krizat e ndryshme…

  Panorama

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Nexhmie Zaimi

  Gazeta shkruan per martesen e saj ne vitin 1940

  Emri: Screenshot 2023-03-30 at 6.17.44 PM.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 55.6 KB

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,639
  Postimet n Bllog
  12

  Pr: Nexhmie Zaimi

  Njoftimi ne gazeten New York Times per vdekjen e saj:

  Emri: Screenshot 2023-03-30 at 6.21.54 PM.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 41.4 KB

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,974

  Pr: Nexhmije Zaimi, gazetarja e par shqiptare e CNN dhe Zri i Ameriks  Nexhmie Zaimi, gazetarja e par shqiptare q punoi pr CNN dhe Zrin e Ameriks
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 30-03-2023 m 19:17

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •