Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Biblioteka e Lees, 300 dorshkrime pr Shqiprin

  Bibliotekn e Provincs s Lees ruhen rreth 300 libra e dorshkrime q flasin pr Shqiprin dhe Sknderbeun. Sipas drejtorit Alessandro Laporta ka ende pr t zbuluar pr Heroin Kombtar

  Biblioteka e Lees, 300 dorshkrime pr Shqiprin

  Alma Mile

  Shum flitet pr t, megjithat figura e Sknderbeut mbetet e rrethuar nga hije misteri. Pr shqiptart sht nj hero, pr t huajt nj diplomat e strateg, por mbetet shum pr t zbuluar. Prof. Alessandro Laporta, drejtori i Biblioteks n Provincn e Lees, thot se ka nj boshllk n histori, n lidhje me pozicionin e Gjergj Kastriot Sknderbeut i cili duhet mbushur me informacione q padyshim fshihen n arkivat italiane n Vatikan, Rom, Napoli Vetm n Bibliotekn e Lees ai thot se ruhen rreth 200-300 dorshkrime dhe libra antikuar q flasin pr Shqiprin e Sknderbeun. Jan kryesisht libra studimor dhe historik, q forcojn imazhin e nj heroi q jo vetm u prball me Perandorin Osmane, por edhe krijoi terrenin e duhur tek fqinjt q i mirpritn arbresht n eksodin e par n shek. XV.

  sht i njohur fakti q studiues apo shkrimtar t huaj, mes tyre edhe italian kan shkruar gjithnj rreth figurs s Sknderbeut. sht e mundur q n bibliotekn e provincs s Lees t gjenden t tilla vepra?

  N bibliotekn e Lees ka libra t ndryshm mbi historin e Sknderbeut. M s shumti kemi veprat e disa studiuesve nga Lee, q kan studiuar raportet mes Italis dhe Shqipris. Do prmendja njrin prej tyre, Luigi Giuseppe de Simone, i cili ka studiuar, publikuar dhe n Bibiotekn e Lees ruhen disa dorshkrime. Ai sht nj prej nga ata shum t 800-s, q do t thot se sht nj tradit e gjat, q e sjell Sknderbeun n ditt tona. Do vija n dukje faktin q provica e Salentos sht shum pran Shqipris dhe pr shkak t kolonive shqiptare n Itali, nj arsye m shum pr ekzistencn e ktyre dorshkrimeve.

  Sa dorshkrime, apo libra antikuar gjenden n bibliotekn tuaj?

  N fondin e dorshkrimeve n bibliotekn ton nuk mund t them se jan shum. Mendoj 2-3 kartela me dorshkrime. Nuk mund t them ndonj numr me siguri, por jan t paktn 200-300 libra q flasin pr kt argument dhe pr Shqiprin n prgjithsi. Jan libra studimor, historik, mbi arkeologjin, etj. Vepra letrare, t paktn n hapsirat pulieze, t Lees nuk kam hasur, por m tej ka relacione q autor italian kan br poezi, poema e romane mbi Sknderbeun.

  Si paraqitet figura e Sknderbeut n kto dokumente?

  sht pikturuar gjithnj mir. Ai njihet jo vetm si mbrojts i Shqipris, por edhe Italis nga pushtimi turk. Por flitet gjithashtu edhe pr dhuntit e tij drejtuese politike t kombit dhe q e bri t leht t parin emigracion t shqiptarve, pas vdekjes s tij, n kohn e t birit Gjonit, dhe m pas. Pr hir t tij shqiptart jan mirpritur gjithnj n Napoli, deri n vitet 900.

  far ofrojn kto dokumente pr kt figur si diplomat dhe pr marrdhniet mes Italis dhe Shqipris?

  E vrteta sht q ka nj boshllk n histori dhe arsyeja pse jemi mbledhur ktu sht pikrisht kjo. Mbi fushatat e Sknderbeut n Itali nuk sht hedhur shum drit. Fatkeqsisht nuk i kemi t dhnat pr t kuptuar mir se ka br Sknderbeu n Itali dhe pas kaq shekujsh nuk ka dal askush, asnj historian q t rendis mir ngjarjet dhe t na qartsoj se si kan rrjedhur gjrat. Nse n Shqipri kto gjra jan t qarta, nuk dihet se ka br ai n vitet 1461-1462, sa i prket jo vetm luftrave, por edhe raporteve diplomatike me papatin, me mbretrit e Napolit. Pra ka shum pr t zbuluar. Edhe prej studimeve t de Simones nuk mund t shohim se kush fshihej pas Sknderbeut, Franca, Spanja, Venecia Kush e drejtonte Sknderbeun, pr t lvizur n nj mnyr t atill. Duhen br hulumtime dhe studime t hollsishme npr arkiva, n Napoli, Rom, Venecia ku gjenden edhe dokumente. Apo n arkivat e Vatikanit, q jan nj ar i vrtet dhe ku ka shum gjra pr t zbuluar. Pr shembull un mendoj dhe jam i bindur se ekziston nj biografi e Sknderbeut, Lincunabelo dell Antivarino, gj q ne nuk e kemi gjetur n origjinal, por se ku sht. Do isha i lumtur q bibliotekar, apo studiues italian e shqiptar t mblidheshin e t diskutonin mbi kt shtje. Fatkeqsisht edhe studiues nuk ka. Jan shum t pakt.

  Sa i njohur sht heroi n rajonin tuaj, prtej srs s studiuesve?

  Nuk sht shum i njohur dhe un personalisht n librat e mi jam munduar ta thelloj jetn dhe figurn e Gjergj Kastriotit, sidomos pr studentt, q t paktn t mund ta njohin se cili ishte Sknderbeu, pasi fatkeqsisht nuk njihet, ndrkoh q sht e nevojshme, jo vetm n Salento, por n gjith Italin.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,593
  Arkivi sekret i Vatikanit, rndsia e tij pr historin e popullit shqiptar


  do arkiv ka identitetin e tij
  dhe nuk mund dhe as nuk
  duhet krahasuar me t
  tjert" - sht ky nj ndr mendimet
  aksiom q dgjohet
  shpesh n mes t studiuesve q
  kan hulumtuar dhe mbledhur
  prvoja t ndryshme n arkiva t
  shumt. Gjithmon sht e vshtir
  t tregosh se si funksionon nj
  arkiv i caktuar, por kur vjen fjala
  pr t prshkruar Arkivin Sekret
  t Vatikanit, n mnyr t kuptueshme
  pr studiuesit apo t interesuarit
  q duan t din pr t,
  vshtirsia dhe prgjegjsia sht
  shum m e madhe, pr shkak
  t vllimshmris dhe shumllojshmris
  s dokumenteve,
  dorshkrimeve, librave dhe thesareve
  q prmban ky arkiv. Jan
  shkruar libra t tr me udhzime
  dhe studime me qllimin e mir
  q t mund t ndihmojn sado
  pak pr t gjetur fillin e Arians
  n labirintin e ktij arkivi, por
  gjithmon e m tepr ai vazhdon
  t mbetet nj sekret edhe pr studiuesit
  me shum prvoj, t cilt
  kan kaluar nj jet t tr, duke
  br studime, gjurmime dhe hulumtime.
  Megjithse jan publikuar
  tashm biblioteka t tra
  me dokumente t ktij arkivi dhe
  me interpretime t tyre sidomos
  pr vende t tilla si: Itali, Gjermani,
  Belgjik, Angli, Ukrain,
  Hungari dhe vendet nordike, etj.,
  grupe studiuesish t ktyre
  vendeve, si dhe t vendeve t
  tjera, vazhdojn t prfshihen n
  projekte serioze pr zbulimin e
  dokumenteve t pabotuara akoma
  nga fondet e ktij arkivi dhe
  rezultatet e puns s tyre vazhdojn
  t jen sensacionale, gj q
  tregon se Arkivi Sekret i Vatikanit
  sht nj pus q nuk po shteron.
  Arkivi Sekret i Vatikanit sht
  studiuar mjaft pak nga studiuesit
  shqiptar deri m sot.
  Arkivi Sekret i Vatikanit sht
  studiuar mjaft pak nga studiuesit
  shqiptar deri m sot. Kjo ka
  ardhur veanrisht pr shkak t
  mungess s tradits n studime
  historike dhe arkivistike n vendin
  ton dhe mungess s shkollave
  t gjuhve klasike dhe paleografis,
  q sigurisht kan qen
  t lidhura ngusht me problemet
  ekonomike q ka kaluar dhe po
  kalon vendi yn. Izolimi q iu b
  vendit ton gjat periudhs s komunizmit,
  rezultoi t kthehej n
  asfiksues edhe pr ato prpjekje
  q kishin filluar n fillim t shek.
  XX pr krijimin dhe konsolidimin
  e studimeve historike, duke prfshir
  edhe ato t gjuhve klasike.
  Studiuesit shqiptar q patn
  mundsin dhe rastin t hulumtojn
  dhe studiojn n kt arkiv,
  jan shum t pakt (jo m
  shum se 4-5 veta, gjat gjith
  historis s popullit ton) dhe ata
  nuk kan pasur rastin t hulumtojn
  pr nj koh relativisht t
  gjat n kt arkiv, gj q i ka kufizuar
  ata shum n studimet e
  tyre.
  Mundsia e brezit t ri pr t
  kryer hulumtime dhe studime n
  kto arkiva sht akoma edhe m
  e vogl se e brezave m par, pasi
  jo vetm q paleografia nuk studiohet
  e ushtrohet, por, ajo madje
  po zhduket pothuajse fare edhe
  si koncept npr universitetet
  tona, si shkak se pedagogt q
  ligjrojn kt lnd nuk kan
  prgatitje t duhura dhe nuk jan
  njohs t mir t gjuhve klasike
  greke e latine; duhet theksuar se
  edhe msimi i latinishtes dhe greqishtes
  s vjetr sht reduktuar
  n maksimum npr shkolla e
  universitete, shprehi kto baz
  pr nj pun t suksesshme n
  fardolloj arkivi, aq m tepr n
  at t Vatikanit.
  Nj penges tjetr shum e
  madhe sot sht edhe mungesa e
  mjeteve financiare q do t
  mundsonte nj qndrim relativisht
  t gjat n Rom, pr t kryer
  hulumtime dhe studime t
  themelta n Arkivin Sekret t Vatikanit,
  apo n vende t tjera ku
  ruhen dokumente t shumta pr
  historin. Shteti shqiptar nuk ka
  qen mjaft i fort ekonomikisht
  sidomos vitet e fundit, sa t mund
  t sponsorizonte grupe studiuesish
  apo studiues t veant, specialist,
  q t punojn me "gurt
  e themelit" t popullit ton, si
  bjn pa kursim qeverit e
  vendeve t tjera. Pr nj pun t
  till, sot pr sot, studiuesit shqiptar
  po i prkrahin financiarisht
  organizata t huaja joqeveritare,
  t cilat t interesuara pr t
  ndihmuar vendet e tyre, duke
  nxjerr n t njjtn koh prfitime
  nga politikat q prkrahin
  projektet ndrkombtare, kan
  shtrir projektet e tyre edhe n
  Shqipri, duke u dhn mundsi
  disa studiuesve shqiptar q t
  progresojn n fusha pothuajse
  krejt t pambuluara nga shteti
  shqiptar.
  Deri sot, pr Shqiprin dhe
  shqiptart, kryesisht nga Arkivi
  Sekret i Vatikanit, dokumente
  burimore pr historin e Shqipris
  kan botuar studiuesit e
  huaj.
  Duhet thn q nga Arkivi i
  Vatikanit jan botuar tashm seri
  t dokumenteve pr Shqiprin
  dhe pr trojet shqiptare dhe kto
  kryesisht nga studiues t huaj, si
  p.sh., nga Farlati, Theiner, Miklosich,
  Smièiklas, Valentini, Parrino,
  ... Sella, Vale, Neraliæ, etj., t
  cilve populli yn dhe studiuesit
  tan, u jan shum mirnjohs
  pr punn e tyre.
  Megjithat, duhet thn gjithashtu,
  q kto dokumente t
  botuara jan vetm maja e ajsbergut,
  pasi kta studiues ose kan
  punuar shum hert me kta dokumente
  si p.sh., Farlati (dokumentet
  e prmbledhura nga ai
  duhen redaktuar me aparatus
  criticus), ose nuk ishin drejtprdrejt
  t interesuar n trojet shqiptare
  dhe dokumentet q kan
  botuar pr Shqiprin jan t
  cunguara ose t przgjedhura sipas
  interesave q ata kishin dhe
  kan dhe jo pr t br nj studim
  t mirfillt pr Shqiprin, si
  sht p.sh., rasti i Theiner, Miklosich,
  Smièiklas etj. Kshtu p.sh.,
  Theiner e jep dokumentin me signatur
  Inst. Miscellanea 2526, i
  cili bn fjal pr konvertimin e
  Balshajve nga ortodoks n katolik,
  krejt t prgjysmuar, n
  Monumenta Hungariae II, fq. 86
  nr. 164, pr t ciln vepr, studiuesit
  tan shqiptar flasin me respekt
  t veant, gj q duke krahasuar
  dokumentet origjinale me
  ato t botuara, nuk mund t thuhet
  pa rezerv.
  I mirnjohuri studiues i mesjets
  s Shqipris, Milan Sufflay
  dhe bashkpuntort e tij
  Thallóczy e Jirecek kan botuar
  gjithashtu dokumente nga arkivi
  i Vatikanit (n form prmbledhje
  dhe jo t plota), por edhe kto
  dokumente nuk jan gjithka q
  duhej krkuar dhe gjetur n
  mnyr t planifikuar, sepse Sufflay
  nuk ka qen vet n arkivat e
  Vatikanit pr hulumtime. Pr shkak
  t lufts midis Italis dhe Austro-
  Hungaris, ai nuk mundi ta
  shfrytzonte vet Arkivin Sekret
  t Vatikanit, prandaj n Acta et
  Diplomata res Albaniae Mediae
  Aetatis Illustrantia, ka botuar kopje
  t dokumenteve t prshkruar
  e t przgjedhur q i mori nga
  Pastori, i njohur ndoshta pr lexuesin
  me historin monumentale
  t papve. Kto kan qen dokumente
  sporadike q Pastori i kishte
  hasur gjat krkimeve t tij dhe
  nuk ishin krkuar dhe gjetur n
  mnyr t qllimshme dhe t
  planifikuar pr t ndrtuar pa
  boshllqe historin e popullit shqiptar.
  N nj relacion q ruhet n
  Arkivin Qendror t Shqipris, n
  Tiran, n fondin "Komisioni 25
  vjet vetqeverimi" n dosjen nr.
  21, Sufflay shkruan q materiale
  shum t rndsishme t Arkivit
  Sekret t Vatikanit nuk jan
  shfrytzuar, pasi prof. Pastori nuk
  kishte pr qllim t bnte studime
  specialistike pr historin e
  Shqipris, dhe pr kt shkak
  shprehet domosdoshmria pr
  t‘u kthyer n Rom dhe pr t
  vazhduar krkimet n Vatikan",
  gj q Sufflay nuk arriti ta realizonte
  kurr pr shkak t vrasjes
  s tij nga ana e serbve.
  Dokumente t shumta t
  pabotuara pr historin e shqiptarve
  dhe Shqipris ruhen
  ende t pabotuara n Arkivin
  Sekret t Vatikanit
  Dokumentet q flasin
  pr historin e Shqipris dhe q
  ruhen n Arkivin Sekret t Vatikanit
  jan t shumta, jo aq pr
  shkak t fqinjsis s Shqipris
  me Italin, gj q ka br q kontaktet
  midis dy vendeve t jen
  mjaft t shpeshta dhe gjurmlnse,
  por m tepr pr shkak
  t politiks universale t kishs
  katolike pr t prezantuar besimin
  katolik n t gjith botn.
  Trojet shqiptare zinin vend t
  rndsishm n mozaikun e interesave
  t Kuris s Selis s
  Shenjt, ndaj Ballkanit.
  sht e vrtet q papati
  paraplqente t lidhej diplomatikisht
  dhe politikisht me
  mbretri t konsoliduara apo q
  jepnin shpresa pr konsolidim,
  dhe me kryeipeshkvi, ipeshkvi,
  dhe dioqeza t mdha dhe frytdhnse,
  dhe trojet shqiptare nuk
  ishin nn hegjemonin e nj
  mbreti deri n fillim t shekullit
  t kaluar, pra, n kt pikpamje,
  nuk kishin shum shpresa pr t
  pasur lidhje me papatin. Sidoqoft,
  regjistrohen kontakte t
  shpeshta t ktij t fundit me
  kryeipeshkvit, ipeshkvit dhe
  dioqezat e shumta shqiptare q
  ishin t forta ekonomikisht, pasi
  n mesjet ato nuk ishin aq t
  varfra sa sot, dhe q ishin aq t
  forta shpirtrisht saq delegonin
  misionar n t gjith bregdetin
  dalmat pr t marr prsipr
  poste t tilla t rndsishme fetare
  si at t priftit, ipeshkvit dhe
  kryeipeshkvit etj. Prve ksaj,
  trojet shqiptare ishin n udhkalime
  t rndsishme gjeografike
  pr n thellsi t Ballkanit dhe pr
  n Konstandinopol, si dhe n kufirin
  midis kishs katolike dhe
  ortodokse, gj q u jepte atyre
  pushtet, i cili po t mos vihej n
  duart e papatit do t vihej n duart
  e armiqve t tij. Kshtu, Selia
  e Shenjt, jo vetm q nuk i kishte
  ln jasht vmendjes s saj
  shqiptart dhe trojet e tyre, por
  prkundrazi i ka prkrahur dhe
  shpesh nxitur e prdorur, pr t
  organizuar kryqzata apo fushata
  katolicizmi kundr "skizmatikve"
  t lindjes.
  Arkivi i Vatikanit shquhet
  kryesisht pr pasurin e tij t
  dokumenteve origjinale nga
  fusha t ndryshme. M mir t
  regjistruara jan bulat papnore,
  t cilat dallojn nga dokumentet
  e tjera papnore jo vetm pr nga
  solemniteti i stilit t t shkruarit,
  por edhe se n origjinal mbajn
  nj vul t plumbt, nga e cila
  kan marr edhe emrin bulla.
  Registra Vaticana, nj fond me
  shum rndsi pr historin e
  popullit ton.
  Serin m t famshme dhe m
  t vjetr t ktyre dokumenteve e
  prbjn Registra Vaticana. Kjo
  seri prbhet nga vllime q
  numrohen nga 1 deri te 2020, t
  cilt u dmtuan mjaft rnd, kur
  arkivi u transportua nga Vatikani
  n Paris (1810), me urdhr t Napoleon
  Bonapartit, me kt rast
  humbi vllimi me numr 740.
  Megjithat, meq disa vllime
  prsriten, numrat shkojn deri
  te 2042. Vllimet 29B, 110A dhe
  110B nuk jan vllime me dokumente
  t mirfillta, pasi kto
  vllime prmbajn riprodhime
  fotografike. Regjistrimi sistematik
  i dokumenteve papnore n Registri
  Vaticani fillon me papn Inocent
  III (1198-1216), megjithse
  ekziston edhe nj vllim me letra
  t Paps Gjoni VIII nga vitet 872-
  882, si dhe nj regjistr i Gregorit
  VII me kopje t letrave t Gregorit
  VII nga viti 1073-1085. Seria, n
  formn q ekziston sot, arrin t
  prmbledh dokumente deri n
  periudhn e Papa Piu-t V (1566-
  1572), ku jan shtuar spontanisht
  edhe disa dokumente t Klementit
  VIII pr vitet 1592-1605.
  Ky fond pra mbulon mir nj
  periudh prej disa shekujsh, dhe
  sht konsideruar si burimi m i
  mir pr historin e Evrops n
  prgjithsi e Shqipris dhe popullit
  shqiptar n veanti, sidomos
  pr shek. XII deri XV, dhe jo vetm
  pr historin religjioze, por edhe
  pr at sociale, politike,
  ekonomike, kulturore. E themi pa
  frik fare, meq jemi duke br
  studime pr kt epok, se ky
  fond sht edhe burimi m i mir
  pr historin e Shqipris s ksaj
  kohe, pasi n t gjenden shum
  bula origjinale, t papve t ndryshm
  drejtuar p.sh. Muzakajve
  (Reg. Vat. 109, f. 140, ep. 571),
  Matarangve dhe Blenishtve, t
  cilt Papa Gjoni XXII i quan "baron"
  (Reg. Vat. 109, f. 140, ep.
  572), Marinit, kryeipeshkvit t Tivarit
  (Reg. Vat. 52), drejtuar
  kryepeshkopve t vendeve fqinje
  pr t ndihmuar Andrean,
  peshkopin e Krujs q sht
  dbuar nga mbreti serb, Urosh
  (Reg. Vat. 67, f. 26), drejtuar Zaharis,
  peshkopit t Shasit (Reg.
  Vat. 6 , Bartholemeut, peshkopit
  t Kunavis (Reg. Vat. 70) etj.
  Bulat e papve jan shum
  domethnse ngase prmes tyre
  mund t fitohet nj njohje e
  mrekullueshme e problemeve sociale,
  ekonomike, kulturore dhe
  fetare
  Nga kto bula mund t kuptojm
  shum mir probleme sociale,
  ekonomike, kulturore, fetare
  etj., t zonave t ndryshme t
  Shqipris s asaj kohe, dhe po t
  gjenden t gjitha dhe t prmblidhen
  n nj botim t vetm
  mund t formojn nj mozaik
  shum domethns pr historin
  e popullit shqiptar n mesjet,
  histori q vrtet ka shum pr t
  na br t ndihemi mir q jemi
  pasardhs t ktij populli.
  Duhet pasur parasysh q papati
  n at koh ishte pushteti m
  i lart q njihej n mbar Evropn
  dhe n shekullin e katrmbdhjet,
  madje edhe n Lindjen e
  Afrt e t Largt, n Japoni e n
  Afrik, dhe fakti q ky pushtet
  universal njihte dhe interesohej
  kaq mir pr do gj q ndodhte
  n trevat shqiptare t asaj kohe,
  flet pr vlera t popullit ton.
  Brenda pr brenda fondit, Registri
  Vaticani q shkurt njihet
  edhe si Reg. Vat., prve bulave ka
  edhe vllime me dokumente t
  tjera q klasifikohen n seri m t
  vogla me emra nga m t ndryshmit
  si p.sh., Epistolae, Commune,
  De Curia, Secrete, Diversorum,
  Littere Diverse, Officiorum,
  Officialium, Expectative
  etj., t cilat, n fakt, nuk prmbajn
  strikt, dokumente pr t
  cilat flasin titujt, por shpesh kan
  edhe przierje. Me kto q theksuam
  m lart, kemi prezantuar
  nj ndr problemet kryesore pr
  orientimin dhe pr gjetjen e dokumenteve
  t dshiruara n
  Arkivin Sekret t Vatikanit pr
  Shqiprin dhe shqiptart. Kshtu
  p.sh., ndodh q t vllimin e
  nj pape ta gjejm t przier me
  vllimet e nj pape tjetr, si sht
  rasti i Giulio II dhe Giullio III,
  apo t Paps Pio IV me Papn Pio
  V, dhe madje edhe brenda prbrenda
  nj vllimi qllon q dokumentet
  t mos jen t gjitha sipas
  nj rendi t caktuar, por t
  ket edhe konfuzion, q nuk dihet
  nse sht br gabimisht
  apo qllimisht.
  Registri Vaticani sht formuar
  nga regjistrimi i t gjitha
  letrave papnore, regjistrim ky q
  bhej n Kancelarin Apostolike,
  n Dhomn Apostolike dhe n
  Sekretarin Papnore. Kancelaria
  sht dikasteri i par q shquhet
  pr antikitetin dhe pr kuantitetin
  e bulave papnore. Nga ky
  dikaster, por edhe nga Dhoma
  Apostolike kan dal edhe Registra
  Avenionensia (349 vllime +
  4 apendikse) q jan shum t
  rndsishme pr periudhn e
  papve dhe t antipapve avinionez,
  periudh kjo q korrespondon
  me shek. XIV dhe
  fillimin e shek. XV. Kjo periudh
  karakterizohet nga dy fakte me
  rndsi shum t madhe pr historin
  e dokumenteve t arkivuara:
  fillimi i nj serie t rregullt
  t regjistrave t letrave
  sekrete dhe prezenca n Registri
  Vaticani e nj serie t re regjistrash,
  at q quhet Registri Avignonesi,
  seri kjo q u transportua
  nga Avinioni n Arkivin e Vatikanit
  n vitin 1783. Karakteristik
  pr periudhn e Avinionit
  sht fakti q letrat papnore jan
  regjistruar sipas nj tradite t dyfisht:
  sipas tradits origjinale
  (cartacea) jan regjistruar n
  Registri Avignonesi, dhe n kopje
  (membranacea) jan regjistruar
  n Registri Vaticani, meq papt
  nuk e kishin rezidencn n Vatikan.
  Ky regjistrim i dyfisht u b
  me qllimin e nj kontrolli m t
  mir dhe integrimi reciprok t
  dokumenteve. Meq regjistrimi i
  dokumenteve n Vatikan bhej
  m von, pasi ishte br n Avinion,
  qllon q seria Registri Avenionensi
  prmban dokumente
  q mungojn n Registri Vaticani.
  Pr kt shkak sht e domosdoshme
  q pr studime specialistike
  t studiohen t dy
  serit, megjithse Registra Avenionensia
  sht shum m e
  vshtir pr t‘u lexuar se Registra
  Vaticana. T dy serit e regjistrarve
  jan autoritativ dhe asnj
  nuk e v n dyshim nj dokument
  q sht n Registri Avignonesi,
  por nuk sht n Registri
  Vaticani. Ajo q duhet t ket
  parasysh nj studiues ndrsa
  shfrytzon kto dy seri regjistrash,
  sht konkordanca e
  veant e t dy regjistrave. Kshtu
  p.sh., konkordanca paraqitet
  n formn q vijon: Paps Gjoni
  XXII n Registri Avignonesi (Reg.
  Avin.) i prkasin vllimet 2-47,
  kurse n Registri Vaticani (Reg.
  Vat.) vllimet 63-108. Paps
  Benedikt XII n Reg. Avin. vllimet
  48-55, kurse n Reg. Vat.
  vllimet 119-129. Paps Klement
  VI n Reg. Avin. vllimet 56-120
  me disa fasikula n vazhdim,
  kurse n Reg. Vat. i prkasin vllimet
  147-213. Paps Inocenti VI
  n Reg. Avin. i prkasin vllimet
  121-149, kurse n Reg. Vat. vllimet
  219-234. Paps Urbani V n
  Reg. Avin. i prkasin vllimet
  150-172, kurse n Reg. Vat. vllimet
  252-261. Kshtu p.sh., n
  lidhje me historin e Ndreut, ipeshkvit
  t Krujs q u przu nga
  Uroshi, Mbreti i Serbis, n Reg.
  Vat. gjendet n vllimin 52
  ndrkoh q n Reg. Aven. gjendet
  n vllimin 8. Po kshtu ka
  edhe raste kur nj fjal nuk sht
  e qart, dhe duhet par si sht
  e shkruar n t dy burimet, e
  mjaft probleme t tjera q e
  bjn t domosdoshm nj studim
  t themelt t t dy serive t
  regjistrave.
  Fonde t tjera me interes pr
  shqiptart nga Arkivi Sekret i Vatikanit.
  Registra Lateranensia (2467
  vllime nga viti 1389 deri n vitin
  1897) e kan marr kt emr
  ngaq kur u kthyen nga Parisi n
  vitin 1817 u ruajtn pr nj koh
  n Pallatin Lateran deri n vitin
  1892, kur u dorzuan pr
  mbikqyrje n Arkivin e Vatikanit.
  Disa nga dokumentet q kan
  t bjn me trojet shqiptare n
  kt seri jan Reg. Lat. 538, 539,
  552, 554, 559, 560, 565, [kto
  vllime t cekura kan t bjn
  vetm me shek. XIV!] etj. Kjo sht
  seria q ndoshta mbulon me
  mir se t gjith t tjerat periudhn
  e lavdishme t Sknderbeut
  dhe n t mund t gjenden
  prmbajtjet e korrespondencs
  papnore me Sknderbeun.
  Megjithat, bulat origjinale n
  pergamene t formatit t madh,
  shpesh t zbukuruar me flori
  gjenden n Instrumentia Miscellanea.
  Instrumenta Miscellanea
  zn vendin kryesor n fondet
  diplomatike. Ktu dr. Musa Ahmeti
  ka gjetur shum letra origjinale
  drejtuar Sknderbeut. Ndrsa
  ne kemi gjetur gjithashtu, edhe
  disa dokumente nga shek. XIV
  dhe mendojm se ka shum t
  tjera q mund t gjenden leht
  aty. N Archivium Arcis, (njihet
  ndryshe edhe si arkivi i kshtjells
  s Shn Engjllit) jan ruajtur t
  gjitha regjistrat e privilegjeve t
  dhna nga papati, kurse Archivio
  della Cancellaria della Nunziatura
  Veneta prmbledh dokumente
  nga 31 manastire t Venedikut,
  por q jan shum t pasur sidomos
  pr sa i prket periudhs
  venedikase n Shqipri.
  Pr sa i prket historis
  ekonomike t vendit ton, fonde
  me vlera t paprsritshme jan
  Obligationes et Solutiones (nga
  1295-1555, gjithsej, 91 vllime),
  fond ky q prbhet nga fatura e
  relacione kryesisht me prmbajtje
  financiare, raporte, krkesa
  etj., nga ku mund t nxirren t
  dhna pr pagesat q bnin ipeshkvt,
  abatt etj., te papati.
  Detyrimet ishin dy llojesh: servitia
  communa, t cilat quheshin
  kshtu, sepse taksat q paguheshin
  nga ipeshkvt dhe abatt
  konsideroheshin pr "interesin e
  prgjithshm" t Kolegjit t Kardinalve,
  dhe t Dhoms Apostolike.
  Secila prej tyre kishte t
  drejtn t kishte gjysmn e ktyre
  taksave t mbledhura.
  Ndrsa Servitia minuta ishin
  pagesat q bnin t emruarit tek
  antart e familjes s Paps, dhe
  zyrtarve t Kuris. Ipeshkvi i
  emruar ishte i detyruar q t
  paguante kto taksa, pr t ciln
  duhet t jepte llogari deri m nj.
  Kshtu edhe nse ai largohej nga
  nj ipeshkvi dhe shkonte n nj
  tjetr, vazhdonte t paguante
  borxhin e vjetr nse nuk e kishte
  shlyer. Nse ipeshkvia e tij ishte
  e varfr, ather pagesa e borxhit
  zgjat pr nj koh shum t
  gjat, por nse ipeshkvia sht e
  pasur pagesa bhet brenda kohs
  s caktuar.
  Vllimet e fondit Introitus et
  Exitus (nga 1279-1524, ka 565
  vllime me dokumente t renditura
  kronologjikisht) prmbajn
  dokumente pr shpenzimet dhe
  t ardhurat e Selis Apostolike.
  Fondi Collectoriae Camerae
  (nga fundi i shek. XIII deri n
  fillim t shek. XV ka 504 vllime)
  prmban fatura q kan regjistruar
  parat e dorzuara kolektorve
  t papatit nga secili vend. Kto
  fonde jan burime informacioni
  shum t rndsishme pr t
  vlersuar gjendjen ekonomike t
  dioqezave t ndryshme shqiptare.
  Kur Arkivi Sekret u ngrit
  n vitin 1611, t 80 dollapt e
  ndrtuar n mnyr t veant
  vetm pr t mbajtur dokumentet
  pontifikale, u mbushn me dokumente
  t papve Pal V, Urban
  VIII, dhe Aleksandr VII. Nj e treta
  e gjith dollapve ishte e
  mbushur me pergamente. Dollapt
  shquhen pr prmbajtje t
  shumllojshme dhe pr nj studiues
  nuk mbetet gj tjetr vese
  t‘i prvishet puns aty, sepse asnjher
  nuk do t zhgnjehet nga
  rezultatet e saj.
  Kshtu p.sh., dollapt 1-28
  prmbajn kryesisht Registra Vaticana
  nga viti 872 deri n vitin
  1614; dollapt 29-30 prmbajn
  Diversia Cameralia. Dollapi 31
  prmban kopje t regjistrave kancelarik;
  dollapi 32 letra t papve
  nga shek. XIII deri n shek. XVI;
  dollapi 35 prmban koleksion
  privilegjesh etj.
  Q prej fillimit t tij, ai ka qen
  n zhvillim t vazhdueshm drejt
  nj arkivi qendror t t gjith dokumentacionit
  t shtetit t Vatikanit.
  M 1893 erdhi Arkivi
  Borgez, m 1907 Arkivi Konsistorial
  dhe m 1908 erdhi fondi
  shum i madh i Sekretariatit t
  Breveve etj. N vitin 1892 erdhn
  nga pallati Lateran fonde t
  mdha arkivore t Datari-s me
  dy serit e mdha t rndsishme
  t regjistrave t suplikateve (Registra
  Supplicationum) dhe t
  regjistrave lateranez (Registra
  Lateranensia), si dhe me serit e
  Brevia Lateranensia (erdhi n
  vitin 1906), Minutae Brevium in
  forma gratiosa, Processus Datariae,
  Secretariatus Camerae, Expeditiones,
  Officiorum vacabilium,
  Abreviatores de Curia, Archivio
  dello Scrittore Segreto, Per Obitum,
  dhe Datary Miscellanea. N
  kto seri gjenden suplikata, benefice,
  pensione, lmosha, poste
  q jan pr t‘u shitur, procese informative
  pr emrime ipeshkvsh,
  dhurata etj.
  Fondi Registra Supplicationum
  (Reg. Suppl.) prmbledh 7356
  vllime dhe prmban letra lutjeje,
  krkesash apo falnderimi, dedikimi
  q drgonin klerikt e
  vendeve t ndryshme, ndr ta
  edhe shqiptart, dhe sht ndoshta
  fondi m me interes n kt seri.

  link:

  gazeta-shqip.com/artikull.php?id=9799

 3. #3
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,410
  bukur shume interesante

 4. #4
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,593
  Mesjeta shqiptare, sipas dorshkrimeve e dokumenteve q ruhen n bibliotekat e arkivat kroate

  Shqipria dhe shqiptart kan qen dhe mbeten nj tem interesante si pr intelektualt e dikurshm, ashtu edhe pr studiuesit e sotm. Studiues t shumt nga vende t ndryshme jan marr dhe merren me studimet pr origjinn, kulturn, traditn, gjuhn, fen dhe gjithka tjetr q ka t bj me shqiptart dhe trojet e tyre etnike.
  Debatet e shumta t mirfillta me baz shkencore, botimet e korpuseve t dokumeteve, analizat studimore dhe librat e shumt, t botuar q nga zbulimi i shtypshkronjs s Gutenbergut e deri sot, jan nj nga dshmit m t forta pr interesin e veant q kishin t huajt pr popullin shqiptar, fatin dhe rolin e tij gjat furtuns shekullore mesjetare, por edhe gjate zhvillimeve t vrullshme t rilindjes dhe iluminizmit evropian dhe atij shqiptar.

  Krahas botimeve t shumta dhe voluminoze, jan pr tu pasur n konsiderat edhe dorshkrimet e vjetra t pabotuara akoma, q her me autor ose edhe pa autor, kan pr tem bosht popullin shqiptar dhe trojet etnike t tij. Zbulimet e ktyre dorshkrimeve, jan nj thesar i vrtet, sepse jo vetm pasurojn shum her zbrazsin n informacione q sht krijuar n epoka t caktuara kohore, duke na ndihmuar q t plotsojm e saktsojm njohurit q kemi deri tani pr ngjarje, personalitete dhe data t rndsishme historike, por edhe na tregojn pr imazhin q kishin shqiptart n syt e bashkkohsve, apo jehonn q kishin veprat e tyre tek brezat e mvonshm. Studimet sistematike npr arkiva e biblioteka t ndryshme, aneknd Evrops, pasurojn fondet e albanologjis dhe historis kombtare shqiptare n prgjithsi. do dokument, dorshkrim apo libr i rrall, i zbuluar rishtas, i panjohur deri tani pr studiuesin dhe lexuesin e gjer, ka nj rndsi t veant. Thesare t tilla, kan vler t dyfisht: e para sepse me an t tyre plotsohet ose argumentohet e kaluara jon kulturore dhe s dyti, njihemi me krijime t reja, t zhanreve e gjinive t ndryshme, gj q na mundson t kuptojm rezonancn q kan gjetur periudha t caktuara historike apo personalitete t caktuara historike n fushat e ndryshme t krijimtaris.

  sht theksuar tashm disa her, se qytetet bregdetare dalmate, ruajn n arkivat e bibliotekat e tyre t shumta, qofshin ato publike, shtetrore, kishtare apo private nj lnd jashtzakonisht t pasur dhe t vlefshme pr shqiptart dhe Shqiprin. sht m se e vrtet se nj pjes e ksaj lnde sht vjelur, fillimisht nga studiues t huaj, e m von edhe nga disa studiues shqiptar. sht e domosdoshme q n mnyr sistematike, me nj prgatitje serioze t bhen hulumtime dhe krkime, n gjith qytetet bregdetare t Adriatikut, sepse ekzistojn t dhna t shumta dhe t sakta pr burime shum t vlefshme, t cilat presin studiuesit dhe hulumtuesit serioz e t prgatitur profesionalisht, si n aspektin gjuhsor, paleografik, diplomatik dhe epigrafik, kur bhet fjal pr dorshkrime, dokumente dhe burime t tjera.

  Dorshkrimi nga Shibeniku
  N Shibenik, n famullin e Shn Lovrit, ruhet nj dorshkrim i at Mate Zoriiqit, me titull: Ogledalo prisvitloga i ponosnoga vojevagna vlastelina Jure Castriochianina, recenoga Scanderbeg, n signaturn: R.K - 17/I. II. Dorshkrimi ka 92 faqe, format t madh, me dimensione 26.3 x 49.5 cm dhe ndahet n dy pjes. Pjesa e par prbhet nga nnt kapituj; ndrsa pjes e dyt ka 13 kapituj, gjithsej, 22 kapituj. do kapitulli i paraprin nj nntitull i shkurtr, i cili n mnyr prmbledhse, tregon se pr far bhet fjal, n tekstin n vazhdim! I tr teksti sht i mbushur me data dhe vite t sakta, gj q e rrit vlern dhe rndsin e tekstit, pastaj me nj korrektsi t jashtzakonshme, jan shnuar emrat e bashklufttarve t Sknderbeut dhe t kundrshtarve t tij. N disa raste, vrehet nj njanshmri e leht n favor t Venedikut, q autori me mjeshtri t veant e arsyeton duke treguar madhshtin, forcn dhe diplomacin e prkryer q kishte Republika e Shn Markut n at koh. Dorshkrimi sht shum i dmtuar, sidomos n faqet e para dhe ato t fundit. Edhe n brendi, n disa vende vshtir lexohet. Lagshtira, e n disa vende edhe ngjyra, e kan grryer letrn, e cila sht e cilsis s dobt. Teksti lexohet leht; sht i shkruar n gjuhn kroate, n dialektin e ikavics. sht i prfunduar m 29 shkurt t vitit 1752. Kt t dhn na e ofron vet autori, n faqen e fundit, /f. 92/. Kjo dat na bn t pohojm, se ky sht njri ndr krijimet m t vjetra, deri sot t njohura, t nj autori kroat, n gjuhn kroate, pr Gjergj Kastriotin Sknderbeun. Ky dorshkrim sht edhe m i vjetr se libri i Andrija Kaiq-Mioshiqit pr Sknderbeun.

  Dorshkrimet nga Arkivi i Akademis s Shkencave dhe
  Arteve Kroate n Zagreb

  N Arkivin e Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kroacis, /HAZU-t/, n Zagreb, ruhen disa dorshkrime t shprndara npr fonde t ndryshme personale t krijuesve t shquar kroat. Kto dorshkrime, pr nga volumi, jan m t shumtat. sht i njohur vetm dorshkrimi I. K. Sakcinskit, ndrsa t tjerat deri me sot kan qen t panjohura fare! N fondin e dorshkrimeve t Ivan Kukuljeviq-Sakcinskit, njrit prej historianve, arkivistve dhe bilbiografve m t njohur kroat, dhe njrit prej ideologve t Rilindjes kroate, ruhet nj dorshkrim i nj drame, q i kushtohet heroit kombtar shqiptar t shekullit t XV-t, Gjergj Kastriotit-Sknderbeut. Dorshkrimi ndodhet n signaturn: XV. 23/ C. II. - 7. Daton nga viti 1840. Kt t dhn e gjejm n faqen e fundit, t shkruar nga vet dora e Ivan Kukuljeviq-Sakcinskit. I. Kukuljeviq-Sakcinski sht njri nga studiuesit e shumt kroat, i cili u mor me hulumtimin e historis, kulturs dhe tradits shqiptare. Prve dorshkrimit t drams pr Sknderbeun, ai her pas her sht marr, edhe me shtjen shqiptare deri n gjysmn e dyt t shek. XIX-t, prmes shkrimeve me karakter letrar, historiko-informativ, studimor, dhe botimeve t shumta n shtypin periodik t kohs, si dhe mbledhjes s dorshkrimeve dhe librave t ndryshme, t botuar gjat shekujve. Dorshkrimi i drams n gjendjen e tanishme sht i shkruar n 58 flet t formatit t madh, me dimensione: 27,5 x 51.8cm. Tet faqet e para kan nj format m t vogl, 22,5 x 35cm, n t cilat jepen shnimet paraprake pr jetn dhe veprn e Sknderbeut sipas burimeve dhe autoreve t cilt ka konsultuar Sakcinski. N vazhdim kemi 48 flet t shkruara dhe 2 flet t zbrazta. T gjitha kto flet jan t palosura n dyshe dhe autori ka shkruar vetm n njrn an, n faqen "recto". Dorshkrimi, prgjithsisht, sht i ruajtur mir. Disa flet, ato t aktit t tret dhe dy t fundit jan t prlyera me balt. Si duket kjo sht pasoj e transportit t dorshkrimeve dhe tekstit n to lexohet me vshtirsi.

  Sipas t gjitha gjasave, autorit i sht kthyer disa her ky dorshkrim, ndoshta pr prpunim dhe plotsim, sepse anash, me ngjyr dalluese, ka shnime dhe prmirsime t mvonshme, qofshin ato t natyrs ortografike-drejtshkrimore, qofshin plotsime teksti me fraza t reja, apo edhe ndryshime komplete paragrafsh. Njri ndr problemet m t ndjeshme dhe t rndsishme sht shtja e burimeve historike, n t cilat sht mbshtetur Sakcinski, burime kto q duhet t sqarohen. N shnimet paraprake autori shnon tre autor: Georg Marnaviqin, Andrija Kaiq-Mioiqin dhe J. B. Hamerin, por, sht evidente se Sakcinski ka shfrytzuar edhe burime e autor t tjer t cilt nuk i prmend, por nga leximi i vmendshm, mund t vrejm se cilat jan ato vepra e burime. sht interesant fakti se Ivan Kukuljeviq-Sakcinski nuk i shnon titujt e veprave t tyre n dorshkrimin e tij t drams pr Sknderbeun, por vetm numrin e faqeve q ka konsultuar. Dorshkrimi prmban disa momente t rndsishme. Shkruhet nga penda e njohur e nj historiani t shquar, i cili zbrthen ann faktografike n nj tregim trheqs dhe mjaft t leht pr lexim. Gjuha e prdorur sht e thjesht, e qart dhe shum melodike. Por m e rndsishmja sht se autori ka ruajtur paanshmrin duke qen i kujdesshm q personazhet kryesore t na i paraqes n drit pozitive, por asnjher m shum se sa e meritojn.

 5. #5
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,593
  Dorshkrime t tjera me vlera t larta artistike dhe

  shkencore nga arkivi i HAZU-t


  Prve dorshkrimit t drams s I. K. Sakcinskit, n Arkivin e HAZU-t ruhet edhe nj dorshkrim i historianit me fam ndrkombtare Ferdo Shishiqit. Mendojm se deri tani ky sht dorshkrimi m i kompletuar pr heroin kombtar shqiptar, Gjergj Kastriotin Sknderbeun, i shkruar nga nj autori kroat. Dorshkrimi prbhet nga dy pjes, prkatsisht katr trsi. Historiani i njohur kroat, pr monografin e tij n dorshkrim, ka shfrytzuar burime t shumta t botuara, por edhe t pa botuara si dhe ka konsultuar nj literatur jashtzakonisht t gjer. Nuk sht shum e qart se si ka mbetur pa botuar nj dorshkrim i till, me vlera t jashtzakonshme shkencore. Pjesa e par, ka gjithsej 63 faqe. Autori n kt pjes analizon situatn politike, ekonomike, shoqrore dhe kulturore t Ballkanit n prgjithsi, e t Shqipris n veanti, sidomos, periudhn para turke. Pjesa e dyt ka 24 faqe, dimensionet jan t njjta me pjesn e par. F. Shishiqi n kt pjes t monografis s tij, shqyrton n mnyr kritike rinin e Sknderbeut, qndrimin e tij pran Oborrit mbretror n Stamboll, lidhjet e tij t ngushta me vendlindjen dhe betejn e Nishit! Ndoshta sht ndr biograft e par t Sknderbeut, q hedh iden se Gj. K. Sknderbeu nuk qndroi koh t gjat pran Sulltanit dhe se kishte lidhje shum t ngushta me Shqiprin, prkatsisht, ishte Sanxhakbe i Dibrs! Pjesa e tret e dorshkrimit, prbhet nga 137 faqe. N kt pjes, autori shqyrton gjith jetn e Sknderbeut, deri n vdekje. N 8 faqet e fundit, i bn nj prshkrim t veant Shqipris pas-Sknderbegiane, veanrisht luftrave t prgjakshme t Krujs dhe Shkodrs. Pjesa e katrt, prbhet nga 21 faqe. Ktu F. Shishiq, ka shnuar me saktsi, gjith literaturn e shfrytzuar, dokumentet dhe burimet. Si shtojc /aneks/ sjell edhe 17 dokumente t panjohura deri tani nga periudha Sknderbegiane. Dokumentet jan t prkthyer n gjuhn kroate, por donjri, posht, n t majt, e ka t shnuar vendndodhjen e sakt, t origjinalit. N Arkivin e HAZU-t, ruhen edhe disa dorshkrime t tjera, prkatsisht nj dorshkrim pr Sknderbeun nga Franjo Raki, prej 27 faqesh, nj tjetr nga T. Smiiklasi, prej 52 faqesh, etj. Botimi i ktyre dorshkrimeve, qoft si monografi t veanta ose si trsi, do t begatonte me burime t dors s par, mjaft serioze, periudhn e Sknderbeut.


  Arkivi Shtetror Kroat, me fonde dhe dorshkrime t shumta

  pr historin e Sknderbeut dhe t Shqipris


  Thesare t muara, pr kulturn dhe historin shqiptare, ruhen edhe n fondin e dorshkrimeve, n Arkivin Historik Shtetror Kroat, n Zagreb. Dorshkrimet jan t fushave t ndryshme. Pr disa nga kto dorshkrime me saktsi prcaktohet viti i shkrimit t tyre dhe autori, por, pr fat t keq, pr pjesn drrmuese nuk mund ta themi nj gj t till. E veanta e ktyre dorshkrimeve sht, se t gjitha jan n gjendje t shklqyer duke i shptuar "dhmbit" t kohs. Deri sot, askush nga studiuesit, qoft kroat, shqiptar apo t huaj, nuk kan br nj studim apo botim t veant pr kto dorshkrime. Ktu ruhen tekste t nj volumi jashtzakonisht t gjr, p.sh. histori t gjata, por edhe nga ato m t shkurtra q jan prmbledhse; ka prmbledhje kngsh popullore, aty nga fundi i shekullit t XVIII-t, pastaj prkthime t pjesshme t kronikave dhe dorshkrimeve q tashm jan t zhdukura; fragmente librash t rrall, etj. I till sht dorshkrimi q mban titullin: "Pisma od Szlavnog Naroda Szlavinzkoga na diku Ungarzke i Arvanezke Gospode iz Kronika od Mudrih vam zibrane kak szlide". Ky dorshkrim nuk e ka t shnuar vitin dhe autorin. Por nga titulli dhe prmbajtja, kuptojm se sht fjala, pr nj prshkrim t nj dorshkrimi shum m t vjetr, q i kushtohej Gjergj Kastriotit - Sknderbeut. Gjurmt e kroniks pr t ciln bhet fjal, nuk gjenden askund! Ky dorshkrim, konsiderohet kopje e br nga shekulli i XVII-t. Prve ktyre dorshkrimeve, n fondin e dorshkrimeve t Milan Shufflay-t, n nj kuti t veant, ruhet prshkrime t dokumenteve origjinale pr Sknderbeun, nga disa arkiva e biblioteka t Evrops. Gjithsej jan 289 dokumente, respektivisht 453 faqe. Asnjri nga kto dokumente deri me sot nuk sht i botuar! Dokumentet jan n gjuhn latine dhe spanjolle. Ksaj kutie i mungojn dokumentet, q M. Shufflay ia kishte huazuar Jovan Radoniqit, e ky i fundit i kishte botuar n monografin e tij kushtuar Sknderbeut me titull: "Đurađ Kastriot Skenderbeg i Arbania u XV veku".


  Shum dorshkrime t pabotuara ruhen edhe n Bibliotekn

  Kombtare Universitare t Zagrebit


  sht fondi i librit t rrall i Biblioteks Kombtare Universitare n Zagreb, q ruan m shum se dhjet dorshkrime mbi jetn dhe veprn e Sknderbeut. Prve shkrimeve t tjera, n kt fond ruhen edhe disa krijime letrare si drama, tragjedi, poema, poezi, etj. T gjitha kto dorshkrime jan t inventarizuara dhe pa vshtirsi mund t shfrytzohen nga studiuesit. Kryesisht jan t shkruara n gjuhn latine dhe kroate, por ka edhe n gjuhn hungareze, gjermane dhe italiane. Dorshkrim me vler t veant sht ai i Gjuro Feriqit, me titull: "Georgi Scanderbegi duella cum Alia Scythico ac Persis..." i cili ruhet n signaturn: R. 3424 [Signatura e mparshme: SM. 32. A. 17]. sht i shkruar n gjuhn latine, por nga vet autori, pra n autograf, sht i prkthyer edhe n gjuhn kroate. Ky dorshkrim sht nj poem e gjat prej 1740 vargjesh. Autori ka shfrytzuar si burim Historin e Barletit dhe at A. K. Mioshiqit. Signatura R. 3617, ruan nj variant t panjohur deri tashi t "Razgovora ugodnoga naroda slovinskoga", me autori Andria Kaiq - Mioshiqin. Si duket, ky dorshkrim, ka qen themel pr t shkruar veprn e tij t njohur Kaiq-Mioshiqi, e cila sht prkthyer edhe n gjuhn shqipe, por n nj variant q rrnjsisht ndryshon nga ky dorshkrim, i cili ka nj vler t madhe, sepse n vetvete ruan ide, debate dhe nj formulim t posam pr figurn psikologjike t Sknderbeut, q n tekstin e botuar nuk e gjejm. N vazhdim, n signaturn: R. 4046, ruhet dorshkrimi n autograf i dramaturgut t njohur kroat me origjin gjermane, Matija Juro Shporerit, me titull: "Juro Kastriotić. Xaloigra u 5 uskazah". Shporeri tekstin e ka prfunduar n vitin 1839. Teksti ka 13 faqe, format i madh i shkruar me shkrim t imt dhe shum t ngjeshur. sht e njohur se Shporeri ka shkruar m von nj tragjedi pr Sknderbeun dhe nj tjetr pr mbretreshn Teut. Ky dorshkrim, mesa duket sht pararends pr t dy tragjedit e mvonshme. sht i shkruar n gjuhn kroate dhe lexohet leht. Dorshkrime, por edhe dokumente t ndryshme, pr Sknderbeun, ruhen edhe n Arkivin e Zars, Senjit, Sinjit, Splitit, Pazinit, Krizhevcit, Trogirit, Karlovicit, etj. Nj lnd e muar ruhet edhe n disa arkiva kishtare, sidomos n ato franeskane, domenikane, jezuite, etj. Studimet sistematike q bhen n kt drejtim, shpresojm se do t japin rezultate t pritura, t cilat do t hedhin drit t re pr figurn madhore t Sknderbeut, marrdhniet e tij me kroatt, e veanrisht me Raguzn /Dubrovnikun/.


  Dorshkrime nga Biblioteka Shkencore e Dubrovnikut

  Biblioteka Shkencore e Dubrovnikut, krahas Arkivit Shtetror Historik Kroat t Dubrovnikut, Biblioteks dhe Arkivit t Vllezrve t Vegjl [Male Braće], Biblioteks dhe Arkivit t Domenikanve, Jezuitve... etj, ruan shum dorshkrime me vlera t veanta pr Shqiprin dhe shqiptart, t cilat deri me sot nuk jan botuar. N fonde t ndryshme, nga autor t njohur, por edhe anonim, jan ruajtur nj numr i konsideruar dorshkrimesh nga shekuj t ndryshm, vlera e t cilave sht tepr e muar. I nj rndsie t veant pr fushn e albanologjis, sht dorshkrimi i Franesko Maria Apendinit, nga gjysma e par e shekullit t XIX-t, q mban titullin: "Shnime mbi shqiptart, gjuhn e tyre si dhe nj gramatik pr gjuhn shqipe me nj fjalorth t vogl, krahasuar me gjuhn italiane". Ky dorshkrim ka 4 flet dhe ruhet n signaturn: Rkp. 608/1-11; int. 8; pjesrisht sht n gjuhn italiane dhe shqipe. Ky dorshkrim sht nj sprov pr nj gramatik dhe nj fjalor n gjuhn shqipe. sht tepr interesant momenti q e shtyn studiuesin dhe historianin F. M. Apendini pr t vepruar n kt drejtim. Dorshkrimi sht autograf, n gjendje t mir dhe lexohet pa vshtirsi. Ka format in folio. Nj dorshkrim tjetr sht ai i nj autori anonim, po nga gjysma e par e shekullit t XIX-t, q mban titullin: "Studim nga burime t ndryshme pr qytetin Sebast n Shqipri, q llogaritet si vendlindje e shn Vllahut, Shenjtit mbrojts t Dubrovnikut". Dorshkrimi ka 14 flet dhe ruhet n signaturn: Rkp. 613/1-13, int. 11; i tri sht n gjuhn italiane. Nj ide e till sht tepr interesante ngase, pr her t par kemi nj t dhn t till, ku shenjti mbrojts i Dubrovnikut, na paraqitet me origjin shqiptare. T dhnat biografike dhe studimet e shumta pr shn Vllahun, lejojn nj hipotez t till, e cila mbetet pr tu verifikuar dhe dokumentuar nga burime t ndryshme, qofshin ato kronika, anale, dokumente apo dorshkrime t tjera t cilat ruhen n arkiva dhe biblioteka t shumta t Dubrovnikut. Dorshkrimi ka format in folio. Dorshkrimi n vazhdim sht ai i konsullit gjeneral francez n Shkodr: Marco Bruere, sht autograf dhe daton para vitit 1814. Dorshkrimi ka gjithsejt 16 flet dhe ruhet n signaturn: Rkp. 821, i tri sht n gjuhn italiane. Ky dorshkrim tregon interesin dhe vazhdimsin e konsujve francez n tokat shqiptare. Me nj stil t holl, me nj simbolizm t fort dhe gjuh t matur, autori paraqet popullin shqiptar si shum t virtytshm, me tradita dhe kultur t lasht, por shum luftarak pr t drejtat dhe lirit e tij. Mesa duket, autori sht tepr i ndikuar nga ngjarjet e vrullshme dhe t bujshme n qytetin dhe rrethinn e Shkodrs, kshtu q lehtsisht mund t kapet nj simpati e veant pr popullin shqiptar dhe qytetin e Shkodrs.

  link:
  http://infoarkiv.com/art/43881/0/Mes...at-kroate.html

 6. #6
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,593
  Arkivat otomane mund t hedhin drit mbi historin e 30 shteteve, prfshir edhe Kosovn dhe Shqiprin. Drejtoria e Prgjithshme e Arkivave Shtetrore si dhe Shoqata Turke e Historis (TTK) do t bashkpunojn n klasifikimin e arkivit otoman.  Historiant kosovar i gzohen hapjes s ktyre arkivave. Sipas tyre njpjes e serbve ende jan t verbuar nga nacionalizmi.

  Arkivat otomane prmbajn t dhna dhe dokumente t cilat kan informata t rndsishme lidhur me historin e 30 shteteve, t themeluara pas shprbrjes s Perandoris Otomane, prfshir ktu edhe Shqiprin, q sht shteti i fundit q ka fituar pavarsin nga kjo perandori. Nga hapja dhe hulumtimi n kto arkiva prfiton edhe Kosova, e cila deri n vitin 1912 ka qen pjes e perandoris.

  Dokumentet q ndodhen n kto arkiva, me krkes t tyre, do t'iu sigurohen t gjitha shteteve prkatse. Prkthimi i tyre n gjuhn angleze, gjermane dhe frnge tashm ka filluar.

  Gazeta ditore turke "Todays Zaman" ka njoftuar n nj shkrim se puna e klasifikimit t dokumenteve ishte n zhvillim tashm shum vite m par dhe qllimi i saj sht q t finalizohej n nivel t lart. "N t kaluarn, t dhnat dhe dokumentet e rndsishme ishin t fshehura, ndrsa tash do t lshohet drit jo vetm mbi historin e Turqis, por gjithashtu edhe mbi historin e 30 shteteve n Ballkan, Evrop, Afrik dhe Lindje t Mesme", thuhet n nj artikull t botuar dje n kt gazet.

  T dhnat n arkivat otomane mbulojn periudhn e 400 deri 500 viteve t historis s ktyre shteteve, ku prfshihen Maroku, Tunizi, Algjeria, Libia, Egjipti, Sudani, Jemeni, Arabia Saudite, Katari, Kuvajti, Jordania, Omani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Iraku, Siria, Palestina, Izraeli, Libani, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Bullgaria, Kosova, Rumania, Moldavia, Maqedonia, Greqia, Shqipria, Gjeorgjia, Armenia dhe Qipro.

  Si njofton gazeta "Todays Zaman", zyrtart nga Drejtoria e Prgjithshme e Arkivave kan veuar se numri i shteteve q mund ta prdorin arkivin otoman jan t pakta, duke shtuar q hulumtuesit individual tashm do t ken qasje n arkiva.

  Fillimisht zyrtaret e Drejtoris s Prgjithshme t Arkivave t Turqis kan hetuar se arkivat otomane prmbajn t dhna dhe dokumente t rndsishme q i prkisnin Armenis, pr t ciln Turqia ofroi hapjen e arkivave me rastin e hulumtimeve q kishin t bjn me t ashtuquajturin gjenocidin armen.

  Gazeta turke gjithashtu njofton se ligji i arkivave kombtare, i prpiluar pas konkludimeve t hulumtimeve dhe puns s klasifikimit n arkivin otoman, pritet q t miratohet pas hapjes s Parlamentit turk me 1 tetor. "Gjat afatit paraprak parlamentar, ligji u negociua prmes Komisionit t Planit Parlamentar dhe Buxhetit, i cili e referoi at pr nn-komision. Ndrkaq qeveria po prgatitet q ta miratoj at ligj menjher sa t mblidhet parlamenti. Ky ligj do t siguroj q arkivat do t trajtohen n prputhje me metodat shkencore", bn t ditur "Todays Zaman". Gazeta gjithashtu prmend se q nga koha kur arkivat e shtetit u ndaluan apo kufizuan, shum dokumente t arkivit pr m tepr, kishin humbur apo dmtuar, prandaj ligji prmban masa t rrepta kundr akteve t tilla. Ligji autorizon Drejtorin e Prgjithshme t Arkivave shtetrore pr prgjegjsin e dokumenteve arkivore dhe dokumenteve t gatshme pr t'u arkivuar, mbrojtjen e tyre, prdorimin e tyre n prputhje me interesat kombtare dhe publike si dhe eliminimin dhe shkatrrimin e tyre nse sht e nevojshme. Historiant kosovar shprehen me gzim ndaj hapjes s ktyre arkivave. Jusuf Bajraktari, drejtor i Institutit t Historis, u shpreh pr Express se dokumentet q jan npr arkivat e Turqis jan shum t rndsishme. "Pa dyshim, pr ne ka shum rendsi, ne jemi n prpjekje pr marrveshje me arkivat turke, ata kan br ndrlidhje prmes zyrs turke e cila ka ndihmuar n kt projekt", tha Bajraktari.

  Ndrkaq, Jusuf Osmani, drejtor i Arkivit t Kosovs, tha se dokumentet m t rndsishme dhe m autentike dhe t besueshme jan pikrisht ato otomane, prandaj sipas tij, hapja e ktyre arkivave sht shum e rndsishme. Ai tregoi se para nj jave sht kthyer nga Turqia, ku u ka br nj vizit ktyre arkivave pr t gjetur mundsin e bashkpunimit me ta.

  "Ne nnshkruam marrveshjen dhe protokollin e pasurimit dhe tashm jemi duke hulumtuar n sjelljen e dokumenteve nga kadastra. Rndsia e tyre qndron n ndriimin e s kaluars n mnyr t besueshme, pastaj shtja e shum pronave, popullsis, etj", tha Osmani. Ai tregoi se deri me tani jan sjell m shum se njzet mij dokumente t digjitalizuara, pastaj sht botuar edhe nj libr: 'Vilajeti i Kosovs, dokumentet otomane', n t cilin jan prfshir dokumente q datojn nga viti 1526 deri n vitin 1912.

  Shkakun se pse kto dokumente jan ndr m t besueshmet, Osmani e shpjegon me faktin se nj pjes drrmuese e administratorve kan qen shqiptar, gj t ciln atij ia ka konfirmuar edhe pala turke gjat vizits q ai e ka br n Turqi.

  Gazeta Shqip - (Dhjetor 2007)

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 4. Jezuiti italian q adhuronte Shqiprin
  Nga PLaku-i-Detit n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2004, 06:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •