Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  Ndihma e shpejtė

  Po e hap kete teme pasi shpesh ndodhemi ne situata te tilla ku duhet vendosur me shpejtesi se c'far duhet bere per vete apo per dike tjeter ne menyr qe ti shpetojme jeten .


  Gjakftohtesia eshte ilaci me i mire ne keto raste.
  I- Kur dikush ka prere gishtin apo ka prere me dashje apo pa dashje damaret e gjakut gjeja e pare qe duhet tju vije nderment eshte te lidhni fort ne krahun e te plagosurit nje rryp apo nje cope rrobe nga te trupit ne menyre qe ti ndaloni rrjedhjen e gjakut.
  Me pas ti hidhni dicka mbi plage qe i plagosuri te mos e shohe plagen sepse mund ti shkaktoj probleme te tjera psikologjike.
  Duhet shtrire ne njerin krah dhe mundesisht ti mbahet krahu i demtuar sa me lart, e njejta gje ndodh edhe me kemben.
  Pastaj duhet menduar per transportimin e te plagosurit ne spital.


  2-Kur dikush ka gelltitur gjuhen apo si i thone i eshte futur gjuha brenda per probleme te ndryshme si psh nga korrenti , semundja e tokes , e shum raste te ndryshme .

  Cfar duhet bere ??

  Kur isha i vogel kam pare nje rast te tille dhe jam shokuar sa qe e kujtoj edhe sot kur pashe qe po i thyenin dhembet me pinca per ti kapur gjuhen.

  Kurse kur u rrita mesova se gjuha dhe dhembet e shtrenguar ne raste te tilla hapen me shume lehtesi me ane te teknikes.

  1- I plagosuri shtrihet ne toke dhe nen shpatulla i vihet nje jastek apo dicka rrethanore ne menyre qe koka ti bjere pas jastekut e varur futen gishti tregues dhe ai i nastradint ne fundin e nofullave dhe me nje shtypje te lehte aty ku mberojne dhembet goja hapet vet pastaj me nje cope nape apo basme o pelhure kapet gjuha dhe terhiqet lart ndjehet zhurme karakteristike e thithjes se ajrit dhe mbahet keshtu per disa sekonda dhe frymemarja kthehet normale.

  Kam patur rastin ta aplikoj tre here te treja me sukses dy rastet e para kane qen shum te lezetshem sepse ishte nje rast histerizmi.


  Kaq per sot por mund te shkruani edhe ju per ato qe keni mesuar dhe praktikuar.
  larguar forever

 2. #2
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Nje inisiative e mire dhe humane Dardajano , por puna eshte se ketu ne usa , nuk para i prekin njerezit ne keshtu rastesh. Ketu vetem therrasin 911 , urgjencen dhe vetem presin .

  Nje rast para ca kohesh ketu ne pune , manaxherja jone sesi rreshket dhe bie me koke ne toke , ra dhe thye hunden .. gjaku vuuuu ... por asnjeri nuk tentoi ta ngreje. Une ne fakt ate dite qe ndodhi nuk isha aty prezent , por pasi pyeta si ndodhi .. me thane qe asnjeri nuk e preku deri sa erdhi urgjenca. U habita ne fakt sesi nuk i dha njeri nje dore te ngrihej apo dicka tjeter , sado te gjitheve u erdhi keq asnjeri nuk nderhyu. Ne fakt nga keto gjera ruhen njerezit ketu se nese ndodh ndonje gje e papelqyer e paguan shtrenjte , ndonese qellimi yt ishte per te ndihmuar.

  ps:Nejse une personalisht nuk jap ndihme te shpejte , jo se nuk dua por kam frike. lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar mė parė nga PINK
  Nje inisiative e mire dhe humane Dardajano , por puna eshte se ketu ne usa , nuk para i prekin njerezit ne keshtu rastesh. Ketu vetem therrasin 911 , urgjencen dhe vetem presin .

  Nje rast para ca kohesh ketu ne pune , manaxherja jone sesi rreshket dhe bie me koke ne toke , ra dhe thye hunden .. gjaku vuuuu ... por asnjeri nuk tentoi ta ngreje. Une ne fakt ate dite qe ndodhi nuk isha aty prezent , por pasi pyeta si ndodhi .. me thane qe asnjeri nuk e preku deri sa erdhi urgjenca. U habita ne fakt sesi nuk i dha njeri nje dore te ngrihej apo dicka tjeter , sado te gjitheve u erdhi keq asnjeri nuk nderhyu. Ne fakt nga keto gjera ruhen njerezit ketu se nese ndodh ndonje gje e papelqyer e paguan shtrenjte , ndonese qellimi yt ishte per te ndihmuar.

  ps:Nejse une personalisht nuk jap ndihme te shpejte , jo se nuk dua por kam frike. lol
  E di Pink edhe ketu ne Itali nuk duhet te preken kjo per arsyen e thjeshte se pothuajse te gjith nuk marrin vesh dhe nuk dine se cfare te bejne pra mund te bejne dem,
  Psh po ti thyesh dhembet tjterit per ti nxjerre gjuhen ai kur behet mire te denoncon dhe kerkon qe ti pagush dentistin per dhembet . Prandaj dhe keshillohet te mos e prekesh,
  por ne disa raste nje nderhyrje e vogel ne momentet e para i shpeton jeten tjetrit .

  Nejse mir eshte qe ti dish pastaj tjeter gje nese dom ti zbatosh apo jo por mund te duhen ti zbatosh tek vetja ndonjeher .


  Ndersa per friken tende me duket se sta mban te besh frymemarrje artificiale !!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 02-08-2006 mė 15:51
  larguar forever

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  Thyerja e kockave

  Ndodh te biesh nga bicikleta apo nga motorri apo edhe nga krevati dhe te thyesh doren
  Cfare duhet bere ??

  1- Per 15-30 min e para dhimbjet jane shum te forta dhe shoqerohen me djerse te ftohta ne te gjith trupin nganjeher edhe me humje te ndjenjave.
  Keshillohet ne momentet e para te vihet akull apo uje i ftohte ne menyre qe te lehtesoje sado pak dhimbjet e para.

  Menjeher pas duhet te fashohet por duke vene ne fillim disa shkopinj apo copa te tjera rrethanore te drejta dhe te forta ne menyr qe ta mbaje sa me drejt doren pastaj lidhet rreth qafes me nje shall ne menyr qe te mos kete peshe mbi kockat dhe qe te mos levize, pastaj mund te transportohet ne qendren mjekesore me te afert.
  larguar forever

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  Goditje ne Kocka apo shembje

  Ne raste goditje te forta por pa thyerje pra vetem shembje keshillohet gjithashtu akull dhe uje i ftohte per rreth 30 min pastaj mund te behet me qepe dhe kripe per 24 ore, dhe me pas lihet te kaloje vete ose mund te perdoren disa kremra sipas keshilles se mjekut.

  Qepa me kripe eshte shum e rendesishme pasi nuk lejon pjesen e demtuar te enjtet dhe te nxihet sepse lengu i qepes vepron direkt mbi qelizat e demtuara duke i regjeneruar ato shpejt.

  kjo perdoret edhe per rastet kur kemi nxjerrje te kaviljes se kombes apo dores apo demtime ne gju ku nuk lejon qe gjuri te mbledhe uje qe me vone duhet operuar.
  SI pregatitet :

  Merret qepa grihet holle hidhet kripa dhe te dyja bashke futen ne nje qese plastmasi nga ato rotolat e guzhines mbyllet gryka dhe rrihet me luge druri derisa te dale lengu i qepes pastaj ashtu sic eshte rrotullohet rreth plages shtrengohet dhe mbahet per 24 ore nese duhet perseritur duhet lene disa ore e hapur pastaj mund ta perseritesh edhe per disa ore te tjera.
  Por kjo nuk vlen dhe nuk ka efekt nese kalojne nje apo disa dite.

  Te kuptohemi qepa dhe lengu i saj duhet te jene ne kotakt me lekuren por kujdes kur keni edhe plage pasi djeg jasht mase, dhe nese don ta besh edhe ne kete rast duhet ne fillim te kurosh plagen ta lyesh me krem dhe ti vesh nje cope garze siper te izoluar.

  Kjo metod kurimi eshte e sigurte dhe jep gjithmon rezultat vet e kam praktikuar me djetra e dhjetra here por e kam praktikuar edhe tek te tjere dhe me kan falenderuar perzemersisht .

  Them dhjetra here se kam qene futbollist dhe kudershtaret shpesh i binin kembeve te mia ne vend te topit.
  larguar forever

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  E para fare

  Gjeja e pare qe duhet bere me nje te aksidentuar eshte pozicioni i tij asnjeher nuk duhet te ndihmohet qe te ngrihet ne kembe dhe as te lihet me fytyre lart , por gjithmon me fytyr permbys ose anash qe quhet edhe qendrimi anti -shok pasi lejon te demtuarin te marre fryme lirisht dhe te vjelle nese ka te vjella te cilat nga ana e tyre ndihmojne ne zgjimin apo riperteritjen e forcave.

  Kujdes nese ka dhimbje te forta shpine nuk duhet te levizet ne asnje menyre.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 02-08-2006 mė 17:05
  larguar forever

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Kur dikush ju godet ne organet gjenitale (meshkujt ) menjeher duhet te beni pipine ..
  larguar forever

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681

  Kollona vertebrale

  Nese i demtuari ka dhimbje qafe dhimbje ne kurrz dhe nuk leviz dot kembet nuk duhet te levizet ne asnje menyre dhe nuk duhet dhene uje.

  Duhet vetem lajmeruar personeli mjekesor.
  larguar forever

 9. #9
  Kur ka rrjedhje gjaku nga hundet:
  Shtrengohet hunda me gishtin e madh dhe gishtin tregues duke shtypur ne drejtim te fytyres. Mbahet ne kete menyre per rreth 5-10 min.
  Qendroni ne pozicion qe koka te jete me lart se niveli i zemres. Mos u shtrini ose vendosni koken midis gjunjeve.
  Vendosni akull mbi hunde dhe zonen perreth.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta
  Kur ka rrjedhje gjaku nga hundet:
  Shtrengohet hunda me gishtin e madh dhe gishtin tregues duke shtypur ne drejtim te fytyres. Mbahet ne kete menyre per rreth 5-10 min.
  Qendroni ne pozicion qe koka te jete me lart se niveli i zemres. Mos u shtrini ose vendosni koken midis gjunjeve.
  Vendosni akull mbi hunde dhe zonen perreth.
  E dretjte por nese gjaku nuk poshon dhe shpesh kur vriteni gjaku do shum kohe qe te mpikset duhet te beni analizat
  e gjakut se mund te keni mungese vitamine ( K ) e cila ben koagulimin e gjakut pra mpiksjen.
  Dhe ne rastet kur plaget jane te medhaja eshte e rezikshme.

  Por zakonisht ata qe kane kete problem e din dhe ruhen shume.
  larguar forever

Tema tė Ngjashme

 1. Apple krijon shfletuesin mė tė shpejtė nė botė Safari 4 Beta
  Nga YlliRiaN nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 03:57
 2. Ndihma, SHBA kualifikon Shqipėrinė
  Nga Genti^Itali nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 01-08-2006, 11:29
 3. Ndihma e shpejte.
  Nga bursa33 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-03-2005, 02:08
 4. Ndihma e shpejtė
  Nga Klevis2000 nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2004, 10:28
 5. SHBA: Ndihma ndaj Shqiperise ne 2003 varet nga perparimet.
  Nga Enri nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-01-2003, 12:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •