Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  amt: Athina t njoh gjenocidin ndaj nesh

  Shqiptart etnik, t dbuar dhe masakruar nga grekt q nga viti 1876, krkojn t drejtat n BE

  amt: Athina t njoh gjenocidin ndaj nesh

  PDI thot se Greqia duhet t kushtzohet, sikurse Turqia pr arment

  Denion Ndrenika

  Komuniteti Evropian duhet t krkoj nga Greqia njohjen e gjenocidit kundr popullats etnike shqiptare ame. Kt krkes i ka drguar komisionerit evropian t zgjerimit, Oli Renit (Olli Rehn), Partia pr Drejtsi dhe Integrim. Sekretari i prgjithshm, Amos Dojaka, i tha mbrm Shekullit, se letra sht protokolluar n zyrn e komisionerit evropian t zgjerimit, duke pritur prgjigjen e tij aq m shum q Olli Rehni e njeh dhe e ka konfirmuar kt, shtjen ame. Dojaka tha se ne besojm se nuk mund t ket paqe t qndrueshme pa drejtsi dhe se ashtu sikurse i sht krkuar Turqis njohja e gjenocidit kundr armenve pr t prparuar n antarsimin n BE, e njjta duhet t bhet edhe ndaj Greqis. Partia pr Drejtsi dhe Integrim, duke i kujtuar zoti Rehn se mbshtesim nismat evropiane pr ti krkuar Ankaras t pranoj gjenocidin e kryer kundr armenve n vitet 1915-1918, si parakusht pr hyrje n Bashkimin Evropian, beson se duhet ti krkohet edhe Athins t pranoj gjenocidin grek t ushtruar kundr popullsis s pafajshme dhe t pambrojtur ame gjat viteve 1944-1945, - thuhet n letrn drguar komisionerit Rehn. Gjenocidi ndaj shqiptarve etnik am filloi q nga vitit 1876, kur trupat e ushtris greke pushtuan kryeqendrn e krahins etnike shqiptare t amris, Artn. Partia pr Drejtsi dhe Integrim i referohet si fillim asaj q e quan strategji kundr amve, viteve t fundit t ekzistencs s Perandoris Turke, 1915-1918, saktsisht t njjts periudh t gjenocidit kundr armenve, i njohur n vitet 90-t nga Asambleja Kombtare e Francs. PDI-ja, duke e informuar Komisionin Evropian se edhe strategjia greke kundr popullsis ame ka filluar n t njjtat vite me gjenocidin e kryer ndaj armenve dhe se ngjarja e dhimbshme historike kundr amve dhe parametrat e saj prputhen me prshkrimin q i bn gjenocidit, baza e t dhnave t Komisionit Evropian, ka krkuar nj reagim racional nga ana e vet Komisionit - vijohet m tej n letr. PDI-ja gjithashtu prkujton se vitet 1944-1945 jan hapat e fundit t gjenocidit t grekve kundr popullats shqiptare etnike ame, periudh t ciln e ka njohur zyrtarisht Kuvendi i Shqipris m 30 qershor 1994, si Dita e Gjenocidit Grek pr 27 qershorin 1944 me masakrat e Paramithis si pik kulmore (Dekret Presidencial nr. 885 t dats 12.07.1994). Dojaka saktsoi se PDI-ja i sht referuar pr kt krkes t drejts ndrkombtare t popujve q kan psuar genocid. Nj seanc dgjimore sht zhvilluar me krkesn e Hilari Klintonit, n Komisionin e Helsinkit n SHBA n shtator 2002 me prfaqsuesin e Komitetit Grek t Helsinkit, Panajotis Dimitras, i cili u vu prball pyetjes s kshilltarit eduik Gour (Chadick Gore) mbi shtjen ame. Sipas Dojaks, krkesa e PDI-s i drejtohet KE-s pr ta nxitur Greqin ta bj kt njohje n shenj t respektit ndaj viktimave t dhuns shoviniste dhe vnies s drejtsis n vend. Partia pr Drejtsi dhe Integrim thot se sht e bindur se Komisioni Evropian nuk ka paragjykime politike n drejtim t kombsive, feve apo shteteve, por vetm respekton principet universale t s drejts, ndaj dhe, sipas Dojaks, PDI-ja sht n pritje t reagimeve t nevojshme t lidhura me respektimin e t drejtave themelore t njeriut pr popullsin ame; pra qeveria shqiptare, qeveria greke dhe Komisioni Evropian.

  Oli Ren njohu shtjen ame
  Zvendspresidenti i Komisionit Evropian, Franco Frattini, i ka prcjell pr shqyrtim dosjen e Partis pr Drejtsi dhe Integrim komisionerit t zgjerimit, Olli Rehnit. Zyra e Fratinit, sipas PDI-s, ka njoftuar m 8 qershor se dokumentacioni i monitorimit t marrdhnieve greke dhe shqiptare n lidhje me shtjen ame ishte n kabinetin e Rehnit. N dosje jan prfshir nj kopje n italisht e ktij dokumenti (t monitorimit), Memorandumi i Qershorit 2006, pr t cilin PDI-ja dshiron q t jet mirkuptimi, Memorandumi i Emigrantve am n Shqipri drguar Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara n vitin 1947, raporti i gjendjes s minoriteteve n Greqi dhe n Shqipri si dhe evidenca t paraqitura nga profesori James Pettifer i Akademis s Mbrojtjes t Britanis s Madhe. Mandej, Dirk Lange, shefi i kabinetit t Renit, i ngarkuar nga komisioneri i zgjerimit ktheu prgjigjen:
  Dshiroj tju falnderoj pr letrn adresuar komisionerit Frattini nga ju n dat 29 mars, e cila bn fjal pr shtjen e popullsis ame. Ashtu si shkruhet edhe n letrn e drguar m 12 prillin e kaluar nga zyra e komisionerit Frattini, marrdhniet me Shqiprin do t hyjn n kompetencat e komisionerit Rehn. Madje, komisioneri Rehn m krkoi tju prgjigjem. Komisioni sht n dijeni pr shtjen relative t popullsis ame dhe pr m tepr, sht plotsisht i informuar pr shtjen e rishikimit t t drejtave t antarve, n veanti t drejtat pr pronn e konfiskuar n fund t Lufts s Dyt Botrore. Komisioni mendon se nj shtje e till duhet t jet n thelb me natyr bilaterale ndrmjet Shqipris dhe Greqis. Por, prve ksaj, komisioni do t vazhdoj t ndjek me vmendje zhvillimet e situats dhe do t vazhdoj t ngrej zrin pr nj avancim t dialogut ndrmjet dy shteteve pr t arritur n nj zgjidhje t favorshme t shtjes.
  Dirk Lange, shef kabineti


  01/08/2006
  KATEGORIA: Politike.shekulli.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-11-2005
  Postime
  14
  ,avash.do ti bejne presion greqise pasi e futen ne be dhe ne sistemin e euros.turqise i bejne presion se eshte ne prag,po greqise per cfare ?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  amt: Athina t njoh gjenocidin ndaj nesh
  hihihihihihhi

  vella...PO TI KU E KE PROBLEMIN?

  Te nenshtetsia greke qe do- apo te shqiptaresia e camerise?

 4. #4
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527


  Shkencetare Grek ne nje bisede te hapur per Camerine.
  Flasin per vuajtjet e Cameve .
  Biseda ishte e hapur dhe ishin mbledhur aty te gjitha qarqet nacionaliste greke (dhe ato voriopiriote)
  te cilet kur degjuan qe vorioepiriotet bashkepunuan me gjermanet filluan te bertasin.

  nuk i themi ne ......shkencetare grek i thone.
  Thone shkenctaret per krimet qe bene Greket kunder Cameve.
  Thone qe ne Cameri flisnin vetem Shqip dhe asnje gjuhe tjeter.
  Thone qe nuk i lane te shisnin pronat e tyre dhe tokat e tyre ua dhane emigranteve qe erdhen nga Turqia.
  Nje Historian thote qe greket(voriopirotet) ne bashkepunim me gjermanet (wermacht) dogjen fshatra shqiptare .....
  Ne salle ka plot nacionalist grek ...kuptoni pse berrtasin

  U lumte ktyre profesoreve dhe historianeve qe gjeten kurajon...se do shume me besoni

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-08-2009
  Vendndodhja
  Preveze
  Postime
  71
  Citim Postuar m par nga BARAT Lexo Postimin
  hihihihihihhi

  vella...PO TI KU E KE PROBLEMIN?

  Te nenshtetsia greke qe do- apo te shqiptaresia e camerise?


  neneshtetsin greke e kerkojn te ashtu vaftisurit vorioipirot, elementat te drejtuar nga dhespotet dhe zervistat fashist qe zulmuan skenctaret edhe akademin qe zbulonte historin reale te greqis.
  .................................................. ............................................diku bertitur cam-cifut.

 6. #6
  Teme e bukur dhe e drejte.Inteligjente.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412


  Tiran, 25 qershor

  Komuniteti am n Shqipri prkujton sot masakrn greke ndaj ksaj popullsie nga ushtria greke, njofton “Start”.
  Gjenocidi ndaj amve ndodhi m 25 qershor 1944, ku mbetn t vrar ose vdiqn rrugs 2700 persona n Kllogjer t Sarands. Ushtria e drejtuar nga Napolon Zerva prndoqi n mnyr barbare popullsin ame, teksa pronat e tyre ishin sekuestruar.

  N fund t Lufts s Dyt Botrore, popullsis ame iu konfiskuan pronat e tyre ndrsa u przun pr n Shqipri dhe gjetk. 2000 am u vran brenda nj nate n at koh n qytetin grek t Paramithis, ku viktimat ishin kryesisht gra dhe fmij.

  Sot, pas kaq shum vitesh ende nuk sht zgjidhur kjo shtje dhe asnjher nuk sht krkuar ndjes pr kt masakr. Shteti komunist shqiptar bri edhe padrejtsin tjetr duke i regjistruar t gjith amt me shtetsi shqiptare, teksa ua hoqi at greke, ka ishte nj hap prapa pr t fituar pronat e tyre q sot gjenden n Greqi.

  E ndrsa n jug t Shqipris ngrihen prmendore t ushtarve grek q supozohen se kan rn gjat Lufts s Dyt Botrore, n Greqi, amve nuk iu lejohet as t vizitojn pronat e tyre dhe banesat, q tashm jan kthyer n rrnoja ose objekte muzeale.
  koha.net

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  427
  Ja nje shkrim i mehershem per pis Vasillaqisave dhe Dulisve Lindita ela
  Shekulli
  Hene, 11 Gusht 2008 08:27:00

  Duke mbledhur nj t ashtuquajtur Kuvend, kreu i bashkis synon q t marr vet n dor certifikatat e pronsis

  Bollano krijon institucione paralele, anashkalon hipotekat

  HIMAR- Krijimi i institucioneve paralele me ato t shtetit shqiptar sht veprimi i radhs i kryetarit t bashkis s Himars, Vasil Bollano, i cili edhe kt her duket se do t “kaprdihet” n heshtje nga qeveria shqiptare. Duke shfrytzuar nj nga shtjet m delikate t banorve t zons, si sht pronsia e toks, Bollano nuk ka nguruar t sfidoj hapur institucionet shqiptare. Nprmjet ngritjes s komisioneve n do komun t bashkis s Himars, Bollano do t anashkaloj Hipotekat e shtetit shqiptar dhe t kryej vet ndarjen e toks dhe t shprndaj certifikata pronsie. T paktn ky ka qen qllimi i tubimit t kuvendit t t dy shoqatave, t cilat pretendojn se prfaqsojn mbar bregdetin e jugut.

  “N t gjitha komunat e bashksis s Himars t ngrihen komisione q do t administrojn tokat n kt zon. Tokat t ndahen nga ana e bashkis”. Ky ka qen vendimi i marr n bashkin e Himars ku sht zhvilluar dje i ashtuquajturi “Kuvend mbarkombtar i dy shoqatave t bregdetit” t mbshtetura nga bashkia e Himars dhe komuna e Lukovs pr shtjen e pronsis n kto zona. Ky “kuvend” ka vendosur dje q n do komun t ndrtohen komisione me pes antar, ku sipas drejtuesve duhet t ishin autokton, t cilt deri m 15 nntor duhet t prfundojn t gjith regjistrimin e pronave. “Komisionet kan pr detyr t caktojn saktsisht vendndodhjen e kufijve t fshatrave, pronave n bashkin e Himars. Kto komisione duhet t hartojn nj dosje t plot me t dhnat e duhura, duke filluar q nga emri i pronarit e deri tek hartat topografike dhe deri m 15 nntor t’i dorzojn n zyrn e bashkis s Himars”,- sht thn gjat mbledhjes s djeshme.

  Ashtu si edhe hert e tjera, mbledhja e kryer n tokn shqiptare, madje n nj institucion shtetror shqiptar, sht zhvilluar n gjuhn greke. Thirrjet n greqisht si “larg duart nga Himara, rroft Bollano” apo edhe largimi nga podiumi i dy pleqve q kryesonin takimin thuajse kan ndezur salln ku pjesa m e madhe e t pranishmve ishin persona t ardhur nga shteti fqinj enkas pr kt tubim. Sipas fjals s t pranishmve, tokat n Himar jan marr. N mbledhje sht kundrshtuar ligji 7501 dhe ndarjae tokave n baz t pronarve q kan dokumente t para vitit 1945.

  N fund t saj sht miratuar ngritja e komisioneve pr t ciln kan firmosur t gjith ata q e quanin veten “delegat”. Por, edhe pse t mbledhur pr t vendosur mbi shtjen e pronsis, t pranishmit kan insistuar pr t protestuar n mes t qytetit. Me pankarta t shkruara kryesisht n gjuhn greke, pjesmarrsit n t ashtuquajturin kuvend, jan nisur nga bashkia e qytetit n drejtim t selis s Omonias. Thirrjet n mbrojtje t tokave dhe larg duart nga Himara kan shoqruar t tr itinerarin e protestuesve, n krye t t cilve kan qen persona q nuk kan as edhe nj pllmb tok n kt zon.

  Bollano: Kam marr miratimin e kryeministris

  Pas protests Bollano ka deklaruar se pr shtjen e pronsis n zonn e Himars, ka pasur takime edhe m drejtuesit e qeveris shqiptare si dhe prfaqsues t kryeministris. “Nj nga shqetsimet q kam ngritur sht ai i toks ku kemi kundrshtuar njohjen e pronsis n Porto Palermo. Qeverit punojn pr zgjidhjen e problemeve t ndryshme n zgjidhjen mbshtetur n legjislacion”- tha dje Bollano n nj konferenc pr shtyp pas mbledhjes.

  Dy “fshatart pa tok” t Himars

  George Gionis dhe Dhimitri Perdhiqi jan dy prej njerzve m t njohur n Himar, jo aq pr faktin se deklarojn se jan grek, por pr kauzn q ato mbrojn n kt qytet bregdetar shqiptar. Tashm sht br m se normale q do aktivitet politik q do t ket n Himar, t jen t pranishm kta dy persona. Megjithsetubimi i djeshm thuhej se organizohej nga disa shoqata n mbrojtje t tokave t bregdetit dhe mbshtetje nga Bashkia e Himars t dy kta persona jan marr me do detaj t ktij tubimi. Megjithse asnj prej tyre nuk rezulton t jet pronar tok n Himar, ata kan qen n krye t tubimit duke mbajtur n duar pankarta greke. Duke kryesuar protestuesit n qendr t qytetit, George Gionis nxiste thirrjen e parullave n quhen greke ku krkohej mbrojtja e tokave. “Larg Duart nga Himara” ka qen nj ndr thirrjet m t prsritura t protestuesve.

  Deputeti grek “bekon” tubimin e Bollanos

  N tubimin e djeshm ka qen i pranishm edhe nj prej deputetve grek. Deputeti Mavroudis Voridis sht gjendur n Himar prpara nisjes s tubimit. Madje ai ka zhvilluar dhe nj takim n bashkin e Himars me Bollanon. Megjithse deputeti grek nuk ka qen i pranishm n tubimin e djeshm, ai ka ndjekur nga afr do lvizje t ktij aktiviteti. I pyetur nga “Shekulli”, pr qllimin e vizits s tij, deputeti Voridis, tha se ka qen krejtsisht private. “Kam ardhur vetm t takoj miqt e mi dhe do t largohem”- tha dje pr gazetn “Shekulli” deputeti grek. Kshtu ai nuk ka pranuar t bj asnj komet as pr takimin e zhvilluar para tubimit t shoqatave t bregdetit t jugut. Po kshtu as kryetari i Bashkis s Himars nuk ka br me dije asnj detaj pr kt takim n zyrn e tij me deputetin grek pak minuta para zhvillimit t tubimit t djeshm. Deputeti grek sht larguar nga Himara menjher pas takimit.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  amt ngren zrin pr historin dhe t drejtat

  amt ngren zrin pr historin dhe t drejtat

  Drguar m: 12/12/2010 - 13:44

  Dat: Dec 12, 2010


  U mbajt dje konferenca e katrt shkencore mbi shtjen ame, Si t lobohet shtja ame n nivel ndrkombtar, si dhe n Greqi, e organizuar nga Instituti i Studimeve ame, n bashkpunim me shoqatn amria dhe me Partin Drejtsi dhe Unitet. N konferenc morn pjes historian t shumt nga Shqipria. Nga lektorimi i studiuesit Pllumb Xhufi prmendim faktin se ai e quajti arritje q n Shqipri fituan forcat e majta n Luftn e Dyt Botrore, pasi e djathta me n krye Ballin kishte br marrveshje me t djathtn greke, e cila udhhiqej nga gjenerali Zerva, nj antishqiptar i njohur. Beqir Meta analizoi qndrimin e t gjitha qeverive shqiptare ndaj shtjes ame, ku duket se qeveria e Zogut ka pasur m shum sukses n shtjen ame. Bashkim Kuuku, nga ana e tij e konsideroi si t papranueshm qndrimin e politiks aktuale ndaj amve. N takimin e djeshm foli edhe kryetari i Partis s Minoritetit Maqedonas n Greqi, Ylberi, Pavlo Voskopulos, i cili sqaroi t prbashktat e historis s diskriminimit t amve dhe sllavo-maqedonasve nga shteti grek.

  gsh
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Xhufi: Ja debati Alia-Micotaqis pr amt n 91 Drguar m: 12/12/2010 - 13:47 Laj

  Xhufi: Ja debati Alia-Micotaqis pr amt n 91

  Dat: Dec 12, 2010


  Historiani i njohur, Pllumb Xhufi, n konferencn ndr-kombtare Si t lobohet shtja ame n nivel ndrkombtar, organizuar nga Instituti pr Studime pr amrin, theksoi se pas vendosjes s diktaturs komuniste, shtja ame as nuk u diskutua fare. M pas, Xhufi pohon se kjo shtje u ringrit me tone t ashpra n 1991-in nga Ramiz Alia, n nj takim q pati me Micotaqisin n vizitn e tij t par n Shqipri. Dhe sjell n lektorimin e vet debatin e zhvilluar mes t dyve. Si pik kulmore pr shtjen ame, Xhufi njeh dhe qndrimin e mbajtur nga kryeministri Aleksandr Meksi, si dhe nj deklarat t tij publike br n korrikun e vitit 1993.

  Alia

  N mnyr paradoksale, thelbi i shtjes ame u paraqit, madje n nj atmosfer tejet t acaruar, nga udhheqsi i fundit komunist, Ramiz Alia, gjat takimit q pati me kryeministrin Micotaqis n Tiran, m 13 janar 1991. Ndonse gjithnj n kuadrin e nj karte rezerv, shtja am u nxor papritur nga R.Alia, pasi kryeministri grek paraqiti me arroganc dy krkesa themelore: at t vendosjes s nj kleriku grek n krye t KOASH, dhe at t rikthimit n Shqipri t minoritarve grek q kishin kaluar ilegalisht kufirin. Po pr kthimin e amve, do bjm, e ndrpreu gjithashtu me arroganc Alia monologun e kryeministrit grek. Dhe vazhdoi: Kemi 100 e ca krkesa nga familje ame q duan t kthehen n tokat e tyre, por atyre nuk u jepet viz. N kt mnyr t beft hyri shtja ame n nj takim t nivelit m t lart shqiptaro-grek. Debati pr t u kthye n nj nga shtjet kryesore, dhe si duket nga procesverbali, Alia duhet t ket dal fitues n at debat. N nj moment t caktuar, Micotaqis e humbi dhe pohoi se problemi i minoritarve grek sht i ndryshm nga ai i amve, pasi kta u larguan vet nga Greqia, si bashkpuntor t nazistve. E pastaj, shtoi ai, ata nuk ishin grek, ishin t nj kombsie tjetr. Kt moment e kapi si duhet Alia, i cili nga pozitat e nj mbrojtsi t t drejtave t njeriut, ia kthen Micotaqisit: Kshtu pra, ata q i prkasin nj kombsie tjetr, ju i przrkeni! Nj tjetr moment kulmor i ktij takimi emblematik, sht dhe ai q ndoqi pretendimin tjetr t Micotaqisit, at t njohjes si greke t atyre fshatrave, q sipas tij dshironin t ishin t tilla dhe hapjen aty t kishave e t shkollave greke. Alia iu prgjigj prer edhe ksaj radhe, se shtja e kombsis nuk sht shtje e zgjedhjes personale, por shtje e historis, gjuhs, kulturs: jo kushdo q i thot vetes grek sht n t vrtet grek. Pastaj, shtoi Alia, si mund t m flisni mua pr nj fshat q na krkoka t quhet grek, ju q me nj fjal tuajn ktu shuajtt 30 mij njerz duke i quajtur bashkpuntor t gjermanve, bashk me pleq e fmij?
  Si e pohon indirekt Alia, ky rikthim i shtjes ame, madje nprmjet drejtuesit t fundit komunist t Shqipris, i detyrohej presionit, q tashm pas ardhjes s pluralizmit kishin filluar t ushtronin vet komuniteti am dhe organizata e tij amria mbi institucionet shqiptare. N at bised, Alia i shtroi t dyja problemet themelore t shtjes ame, q prfaqsonin edhe dy nivelet e zgjidhjes s saj: problemin e kthimit t pronave, dhe at t rikthimit t tyre n trojet e veta. E konsideroj shum t rndsishm kt replikim t presidentit Alia me kryeministrin Micotaqis n vitin 1991, pasi duke qen ai edhe nj prfaqsues i Shqipris s vjetr diktatoriale, dashur padashur vendosi nj standard t politiks s jashtme shqiptare...

  Meksi

  N 3 maj 1993, kryeministri Micotaqis erdhi prsri n Tiran, ku takoi kryeministrin e par demokrat, Aleksandr Meksi. Pas debatit t shurdht me Ramiz Alin n janar 1991, grekt kishin korrur fitoret e para n marrdhniet me fqinjin e dobt, duke filluar nga imponimi i klerikut grek Janullatos si kreu i KOASH. Edhe n kt takim, ku qe i pranishm edhe ministri i Jashtm Serreqi, aktiv n bisedime, pala shqiptare rishtroi me forc shtjen ame n tre komponentt e saj: lejimin e qytetarve shqiptar nga amria t vizitojn vendin e tyre; kthimin e pronave dhe rikthimin e amve n trojet e tyre. Kundrshtimeve t Micotaqis pr t diskutuar m tej kt problem, kryeministri Meksi iu prgjigj se pala shqiptare nuk do t heq dor nga shtja ame. Shprthimi i histeris antishqiptare nga ana e Athins zyrtare pas dbimit t priftit grek Kristostomos Maidonis, propagandist i Vorio-Epirit, ndeshi n nj reagim po aq t ashpr t qeveris shqiptare. N prgjigje t ultimatumit prej 6 pikash t shpallur m 14 korrik 1993 nga kryeministri Micotaqis, kryeministri Meksi n nj deklarat publike t 18 korrikut shprehet mes t tjerash: Qeveria shqiptare krkon q qeveria greke t njoh zyrtarisht ekzistencn e pakics shqiptare t amve, mysliman e ortodoks, si dhe t arvanitasve q jetojn n Greqi prej shekujsh. N baz t normave ndrkombtare ajo i njeh vetes t drejtn t interesohet pr shqiptart dhe minoritetin shqiptar n Greqi...Krkess s z. Micotaqis pr t shkuar n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis, ne i prgjigjemi me dshirn pr ti zgjidhur problemet mes dy vendeve n rrug bilaterale. Por, n qoft se pals greke i mungon ky vullnet i mir, ne jemi gati t shkojm para ksaj gjykate edhe pr t krkuar njohjen e s drejts s popullsis ame pr tu kthyer n trojet e veta n Greqi, t drejtat e minoritetit shqiptar q jeton n Greqi, i cili nga frika e terrori nuk guxon as t pohoj identitetin e tij etnik, t drejtn e pronsis t qytetarve shqiptar n at vend dhe gjith t drejtat e tjera q u takojn atyre n mnyr t ligjshme.

  gsh
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Meta: Vetm Zogu pati sukses pr amt

  Meta: Vetm Zogu pati sukses pr amt

  Dat: Dec 12, 2010


  Ish-drejtori i Muzeut Kombtar Beqir Meta, n fjaln e mbajtur n konferencn e djeshme pr ndrkombtarizimin e shtjen ame theksoi se ishte vetm Zogu q arriti suksese, duke hapur shkolla shqipe n amri e duke krkuar m shum t drejta pr ta. Me ardhjen n pushtet t komunistve, u b pak pr shtjen ame. Nga viti 1948 deri n 2010, politika u angazhua fare pak pr kt shtje. Duhet prmendur fakti se politika ishte m aktive n vitet 1992-1995, kur u pa nj prpjekje pr ta ringritur shtjen ame. Por n shuarjen e ksaj shtjeje ndikoi edhe profili komunist e mendsia e till e administrats, si dhe ndjenja kombtare e saj. Duhet theksuar se politika dhe administrata patn nj cilsi t dobt kombtare t politiks dhe kjo e fundit nuk financoi studimet e shtjes ame, tha dje Meta.

  gsh.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Dy deputet t PD shtyn rezolutn e amve

  Dy deputet t PD shtyn rezolutn e amve

  Drguar m: 12/12/2010 - 13:46


  N fjaln e tij n kt konferenc, studiuesi Bashkim Kuuku theksoi se shtjen ame nuk e zgjidh dot vet komuniteti, por duhet angazhimi i gjith politiks. Politika qeveritare vazhdon ti shmanget dhe t hesht pr shtjen ame. Nga viti 1991-1994, t gjith drejtuesit e shtetit shqiptar e kan paraqitur shtjen ame dhe n ato vite ajo pati nj paraqitje dinjitoze, - tha dje ai. M pas shtoi se pas 1993-1994, kjo shtje nuk pati m bujn e mparshme dhe se nga vitet 1994-2010 sht nj pasqyr krejt e ndryshme nga periudha e siprprmendur. Ai e quajti t patolerueshm faktin q n 2003 parlamenti shqiptar nuk arriti t miratonte rezolutn pr shtjen ame. E uditshme ishte fakti se u ngritn dy deputet t PD-s, q u shprehn se nuk ishte situata e duhur pr t diskutuar kt shtje, pasi sapo ishte miratuar rezoluta pr Kosovn dhe na u premtua q shum shpejt kjo do t kaloj n parlament. Por q nga 2003 e deri m tani asgj nuk sht br, - theksoi n fjaln e tij, studiuesi Kuuku. Gjithsesi, sipas tij, e rndsishme sht fakti q tani n skenn politike shqiptare jan dy parti politike q prfaqsojn komunitetin am dhe q njra prej tyre ka dhe deputet n parlament.

  gsh.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Idrizi: Po negociojm me britanikt pr padi ndaj Greqis

  Idrizi: Po negociojm me britanikt pr padi ndaj Greqis

  Drguar m: 12/12/2010 - 14:00
  Gilmana Bushati

  Kryetari i Partis Drejtsi dhe Unitet, Shptim Idrizi q sht njkohsisht dhe deputet i parlamentit shqiptar, theksoi dje se dy jan kushtet kryesore t bashkpunimit t ksaj partie me kt maxhoranc: e para, miratimi i rezoluts pr amt n parlament, pr t ciln dy deputett do t kushtzojn edhe votat, dhe e dyta, ngritja e shtjes ame n diskutimet me paln greke, gjithnj sipas fryms s Marrveshjes s Miqsis, e nnshkruar mes dy vendeve. Ne jemi parti q do t jemi gjithnj pran maxhorancave, pasi jan kto q mundsojn ngritjen n nivel qeveritar shtjen ame. N bisedimet tona me maxhorancn n kta dy muaj, si dhe n takimet me kryetarin e saj sht rn dakord pr krkesat tona, megjithse un ia kam br t ditur atij se edhe kaq sa do t bj qeveria, sht shum pak pr komunitetin am, - u shpreh dje Idrizi n konferencn e katrt shkencore mbi shtjen ame. Ai shtroi pr pjesmarrsit n kt konferenc edhe diskutimin se si e sheh kjo parti zgjidhjen e ksaj shtjeje. Zgjidhjet juridike, q jan njherazi edhe politike, jan kto: Greqia duhet t shfuqizoj, si n kundrshtim me Konventn Europiane pr t Drejtat dhe Lirit e Njeriut, t dyja ligjet diskriminuese ndaj popullsis ame, e cila dikur kishte shtetsin greke. Nj ligj i viteve 70 dhe nj ligj tjetr i viteve 80, ua njohn t drejtn e rikthimit n trojet e tyre vetm atyre ish-shtetasve grek me origjin t djatht apo t majt, q megjithse kishin bashkpunuar me pushtuesit apo me komunistt, kishin mbajtur qndrim t mir kombtar pas lufts dhe me kusht q t ishin me kombsi greke, - tha Idrizi. Sipas tij, pr t arritur n nj sukses t ksaj shtjeje, shum shpejt do t krkohet bashkpunimi me dy nga komunitetet q kan psuar t njjtin fat si amt, sllavo-maqedonasit dhe hebrenjt, q t krijohet nj koalicion, i cili t krkoj vetm respektimin e t drejtave t tyre n Greqi. Kryetari i PDI-s theksoi se kjo parti sht n negociata me nj studio ligjore britanike lidhur me ngritjen e shtjes ame n Gjykatn e Lart t t Drejtave t Njeriut. Nj krkes tjetr e ksaj partie, si ndaj qeveris shqiptare, por edhe ndaj asaj greke, sht q kjo e fundit duhet t krkoj falje dhe t shikoj mundsi shprblimi pr viktimat e genocidit t organizuar nga forcat paramilitare apo t krahut t djatht, ashtu sikurse duhet t parashikoj edhe kompensim pr pronat e amve dhe t shqiptarve n prgjithsi.

  gsh.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  amt: Greqia t krkoj falje dhe t ndryshoj qndrimin

  amt: Greqia t krkoj falje dhe t ndryshoj qndrimin

  12/12/2010

  Fatjona Mejdini


  Zhvillohet konferenc shkencore pr shtjen. Shptim Idrizi mban fjaln e rastit. Merr pjes edhe Tahir Muhedini

  shtja ame duhet t nis t shikohet n nj drit t re historike dhe juridike nga pala greke dhe po kshtu shteti grek duhet t krkoj falje pr sa i prket gjenocidit t ushtruar ndaj amve. Kto ishin disa nga konkluzionet kryesore q u nxorn nga konferenca e katrt ndrkombtare: shtja e amris dhe sfidat e s ardhmes, organizuar nga Instituti i Studimeve pr amrin, n bashkpunim me Institutin e Historis n Tiran dhe Institutin e Studimeve Albanologjike n Prishtin, ku morn pjes edhe drejtuesit e dy partive ame n vend, Shptim Idrizi i PDU-s dhe Tahir Muhedini i PDI-s. N fjaln e mbajtur n kt konferenc, ku merrnin pjes studiues shqiptar dhe t huaj, kryetari i PDU-s, Idrizi deklaroi se, po bhen t gjitha prpjekjet q shtja ame t trajtohet me vrtetsi pr sa i prket ans historike, me drejtsi pr sa i prket ans juridike dhe me vullnetin e mir t shtetit grek pr ta pranuar at. N fjaln e tij, Idrizi shprehu nj sr krkesash pr kt shtje, duke theksuar se Greqia duket t shfuqizoj dy ligje diskriminuese t ndrmarra ndaj popullsis ame n kundrshtim t plot t konventave ndrkombtare. N kt pik, Idrizi theksoi se interesat e popullsis ame prkonin edhe me ato t sllavo-maqedonasve, dhe madje t hebrenjve. Duhen shfuqizuar nj ligj i viteve 70 dhe nj ligj tjetr i viteve 80, q ja njohu t drejtn e rikthimit n trojet e tyre vetm atyre ish-shtetasve grek, t djatht apo t majt, q megjithse kishin bashkpunuar me pushtuesit apo me komunistt, kishin mbajtur 'qndrim t mir kombtar' pas lufts, dhe me kusht q t ishin me kombsi greke, - krkoi Idriz, duke shtuar se kjo krkes sht nj pik kontakti mes shtjes ame me shtje t tjera t ngjashme t krijuara n territorin grek, si shtja sllavomaqedonase dhe ajo e hebrenjve. Nga ana tjetr, n fjaln e tij, kryetari i PDU-s deklaroi se, Greqia duhet t krkoj falje pr sa i prket gjenocidit dhe diskriminimit q i ka br popullsis ame. Greqia duhet t krkoj falje dhe t shikoj mundsi shprblimi pr viktimat e gjenocidit t organizuar nga forcat paramilitare apo t krahut t djatht, ashtu sikurse duhet t parashikoj edhe kompensim pr pronat e amve dhe t shqiptarve n prgjithsi, - theksoi Idrizi n fjaln e tij. Nga ana tjetr, Idrizi, i cili mbajti edhe fjaln e hapjes, krkoi ballafaqimin e studiuesve grek me gjenocidin ndaj amve, duke theksuar se n vitet 1990 Greqia ka manipuluar opinionin n lidhje me gjenocidin am. Po kshtu, sipas kryetarit t PDU-s, Greqia duhet t njoh t drejtn e pakics shqiptare ortodokse dhe t afirmoj publikisht identitetin e vet kombtar. Nj tjetr krkes ishte edhe ajo e mundsin q ish-viktima t gjalla t ksaj lufte t mund t kthehen pr t par trojet dhe varret e t parve t tyre. Sipas Idrizit, t gjitha kto krkesa jan n prputhje me normat dhe ligjet ndrkombtare. Po kshtu, n kt konferenc shkencore u fol mbi historin, situatn politike, ligjore dhe diplomatike, t athershme dhe t sotshme, dhe mnyrat se si do t duhet t zgjidhet shtja ame. N konferenc morn pjes historian t shumt nga Shqipria, si Pllumb Xhufi, Beqir Meta, Enver Kushi, Ahmet Mehmeti, Bashkim Kuuku, si edhe tre historian nga Turqia dhe lektorja e Universitetit t Oksfordit, Dr. Rudina Jasini. N konferenc foli edhe kryetari i partis s minoritetit maqedonas n Greqi, "Ylberi", Pavlo Voskopulos, i cili sqaroi t prbashktat e historis s diskriminimit t amve dhe sllavomaqedonasve, nga shteti grek.

  shqip.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Xhufi: Politika jon ia ka vshtirsuar pozitat amve

  Xhufi: Politika jon ia ka vshtirsuar pozitat amve
  12/12/2010


  Historiant

  Historiani i mirnjohur, Pllumb Xhufi kritikoi dje shtetin shqiptar dhe qeverit gjat tranzicionit, t cilat sipas tij, kan ndikuar negativisht pr sa i prket qndrimit t Greqis ndaj shtjes ame. “Gabimet e rnda t politiks shqiptare, si mbajtja ndezur e nj klime konfliktuale politike t brendshme, marrveshja politike PS-PASOK, promovimi politik bipartizan i prfaqsuesve ekstremist t minoritetit grek si Dule dhe Bollano, vjedhja e zgjedhjeve t vitit 1996, ‘piramidat’ mashtruese dhe korruptimi galopant i politikanve, e forcuan aftsin e Athins pr t ndrhyr n axhendat e brendshme e t jashtme t shtetit shqiptar”, - theksoi Xhufi n fjaln e tij, t mbajtur n konferencn shkencore pr shtjen ame.

  shqip.

  Meta: Greqis ju dha kisha ortodokse pa asnj shprblim

  12/12/2010

  Historiant

  Historiani Beqir Meta u tregua kritik gjat fjals s mbajtur n konferenc, kryesisht me faktin se Shqipria i dha Greqis kishn ortodokse pa i krkuar asgj n krkim. Po kshtu, i ashpr Meta u tregua edhe me qndrimin shqiptar ndaj shtjes ame. “Qeveria shqiptare i akordoi t gjitha t drejtat minoritetit grek n Shqipri, pa krkuar asnjher si kmbim nga qeveria greke plotsimin e nj krkese minimale t shqiptarve t amris. U cenua statusi i kishs autoqefale ortodokse pa krkuar n kmbim asgj”, - u shpreh Meta.

  shqip
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhuxhumaku : 12-12-2010 m 15:38
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pazios: Pr amt nuk krkojm ndjes. sht shtje e mbyllur

  Pazios: Pr amt nuk krkojm ndjes. sht shtje e mbyllur

  12/12/2010
  Matilda Troka


  Ambasadori grek mohoi dje ekzistencn e nj marrveshjeje pr piramidat mes PASOK-ut dhe Partis Socialiste

  Nuk ka falje nga shteti grek. Qndrimi i Athins zyrtare pr shtjen ame sht dhn. Kshtu i sht prgjigjur ambasadori i Greqis n vendin ton, Niklaos Pazios pyetjes s gazets Shqip lidhur me deklaratn e kreut t Partis pr Drejtsi dhe Unitet, Shptim Idrizi. Ky i fundit, dje sht shprehur se: Greqia duhet t krkoj falje dhe t shikoj mundsi dmshprblimi pr viktimat e gjenocidit t organizuar prej forcave parlamentare apo t krahut t djatht, ashtu si duhet t parashikoj edhe kompensim pr pasurit dhe pronat ame dhe shqiptare n prgjithsi. Gjithashtu, Idrizi gjat nj dalje publike me prfaqsuesin tjetr am, Tahir Muhedini jan shprehur pr nj marrveshje t mundshme mes PASOK-ut dhe PS-s n vitin 1996, dyshime t forta pr origjinn dhe kontrollin e firmave piramidale si dhe rolin e Athins n politikn e jashtme vendase. Deklaratn e tij, ambasadori i Greqis, Pazios e kreu gjat nj vizite t zhvilluar pasditen e s shtuns n qytetin e Fierit. Fillimisht, ambasadori Nikolaos Pazios ka zhvilluar nj takim me kryetarin e bashkis, Baftjar Zeqaj si dhe nj pjes t ngusht t stafit t tij. Ai sht njohur me pozicionin gjeografik t Fierit si dhe me resurset q mban ky qytet. Ndrsa ka thn se ka njohur m shum Tirann, ka vlersuar Fierin pr zhvillimin ekonomik, industrial, kulturor dhe turistik. M pas, takimi mes dy prfaqsuesve, shqiptar dhe grek, ka vijuar me dyer t mbyllura. Takimi me dyer t mbyllura ka zgjatur afro 45 minuta. N fund t takimit, gazeta Shqip ka mundur ti marr nj prononcim t shkurtr ambasadorit grek, Nikolaos Pazios pr deklaratn e dhn pak m hert se vizita e tij n Fier, nga prfaqsuesit e amve t vendit. Duke mos ditur se n Fier jeton nj komunitet i gjer am, ambasadori ka hedhur deklarata t forta se shtja e tyre nuk njihet nga shteti q ai prfaqson. Ndrsa ka dgjuar pyetjen dhe deklaratn e Idrizit, tek e cila sht mbshtetur edhe gazeta pr prononcimin q krkonte, prkthyesja dhe shoqruesit e kan orientuar q t mos shprehej. Ata i kan thn se duhet shmangur nj prgjigje. Nn pretendimin se aktiviteti pr t cilin ambasadori kishte ardhur n Fier duhet t kishte filluar, shoqruesit e ambasadorit kan krkuar shmangien e tij. Por, t njjtn gj kan br edhe dy nga prfaqsuesit e Bashkis s Fierit, pikrisht nnkryetari i porsaemruar, Florian Muaj si dhe shefja e kabinetit, Luiza Strati, t cilt n anglisht i jan lutur ambasadorit se duhet q t shkonte n aktivitet. Megjithat, Nikolaos Pazios i ka dgjuar pyetjet dhe ka kthyer kto prgjigje. Konkretisht, pr marrveshjen e shumprfolur PS-PASOK ambasadori ka thn se, nuk ekziston dika e till. Ju siguroj se dika e till nuk ekziston. Edhe pr dyshimet pr firmat piramidale, t njjtn prgjigje ka kthyer. Ndrkoh q pr negociata konkrete si dhe angazhimin e qeveris s Athins pr njohjen dhe zgjidhjen e shtjes ame, ambasadori grek n Tiran, Nikolaos Pazios sht shprehur se: Ka prgjigje nga m t ndryshme pr zgjidhjen e shtjes ame. Prgjigjet jan dhn, kshtu q pr t gjitha kto prgjigje q krkoni, i keni tashm t dhna nga Greqia. M pasm vizita e ambasadorit ka vijuar me pjesmarrjen n aktivitetin kulturor Koncert pr Poetin e Deteve, Nikos Kavadhias.

  shqip
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 17. #17
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  eshtja ame mund te regullohet vetem atehere kur ne Shqipri te vijne nje fuqi qeveri me parime te shndosha kombtare,dhe me greket te bejne polike mbi baza te reciprocitetit, qe do te thote te ia kthej me te njejten monedhe grekve ne shqipri,ashtu si ,bene grekrit me pakicen shqiptare(ame) ne greqi...ndersa per nje politike te tille duhet paraprakisht te filloje si nje levizje kombtare me nje program ultra-nacionalist qe nuk do te kishte meshire ,ndaj te gjithe atyre qe veprojne ne kundershtim me interesa kombtare kudo qofshin ata....

 18. #18
  Ceshtja Came Duhet Ngritur, Duhet Te Perpiqen Te Gjithe Shqiptaret Per Kete Pa Perjashtim!

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,187
  Ceshtja Came mund te regullohet vetem atehere kur ne Shqiperi largohen "Vllehet" dhe "Greket" nga (poltika) partija Socialsite e sidimos ata qe jane ne krye te asaj partie .

  Deri atehere .

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-02-2003
  Postime
  444

  Ceshtja came tregon se Europa e Perendimi flasin me dy gjuhe!!!

  Po te ishte Perendimi seriozisht i angazhuar per te denuar padrejtesite historike kundrejt popujve te vegjel duhesh t'a fillonte tek rradhet e veta.
  Perendimi duhesh prej kohesh t'i kish bere Jermanise presion qe te njohe Genocidin e saj kundra shqiptareve ne Luften e Dyte Boterore,dhe te paguaje reparacionet e Luftes per Aktet qe ka kryer kundra popullit shqiptar!!!
  Po keshtu Perendimi para se te shkonte deri tek kufijte lindor te Turqise(nuk jam kunder denimit te Genocidit turk kundra ermeneve,madje pres qe Turqia dhe fqinjet e saj te njohin dhe padrejtesite shekullore kundra kurdeve dhe t'i riparojne ato) duhesh njehere te denonte Aktet e perseritura te Genocidit te kryera nga Greqia si vend anetar i BE dhe i NATO-s.
  Duhet te shohin njehere pislleqet tek oborret e tyre pastaj po te duan te hapin gojen per padrejtesi qe jane bere jashte territoreve europiane.
  Kete model sjelljeje te perendimoreve e shohim edhe kundrejt Kines,te ciles i kane shpallur lufte ne Libi.
  Nga njera ane perendimoret ngrene zerin mbi fatin e nje piktori kinez Ai Weiwei nga ana tjeter perendimoret rruajne me fanatizem irracional statusin e heshtjes absolute mbi Akte Genocidi te kryera ne Europe qe prej dy dekadash kundra intelektualeve te popujve te vegjel!!!
  Nuk jane vetem keto temat ku shihet se perendimoret flasin me dy gjuhe.
  Kjo shihet edhe tek tema e preferuar e perendimoreve: Krimet e komunizmit.
  Nga njera ane ngrene e vene krimet e komunizmit si ngarkesa faji kundra popullatave te vendeve lindore,nga ana tjeter kuadro te larta te hierarkise komuniste,denunciante e bashkpuntore te rregjimit komunist i kane integruar ne instutucionet e tyre perendimore prej dekadash,madje i kane ngritur neper poste!!!  Ndalu Neno mos ki frike
  Se ke djalne te semur psiqik!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga wittstar : 22-04-2011 m 10:06

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A duhet t hyje Shqipria n BE ?
  Nga Eni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 707
  Postimi i Fundit: 29-04-2022, 16:05
 2. Prejardhja linguistike e emrit ATHINA
  Nga ash n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 147
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 10:55
 3. Athina nis negociatat pr emrin e Maqedonis
  Nga Hyllien n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-10-2004, 18:51
 4. Athina Onassis, adoleshentja bilionere
  Nga StormAngel n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-09-2004, 19:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •