Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Vdes inxhinieri nga tensioni i lart

  ---

  shekulli thote..  Ibrahim Onuzi ishte ngjitur n shtyll pr t vn nj kabll telefoni kur ka takuar me kabllot e tensionit t lart

  Bashk telat e KESH e Telekomm, vdes inxhinieri


  E.J

  TIRAN- Inxhinieri 41- vjear vdes pasi tensioni i lart e hedh nga shtylla. Ngjarja ka ndodhur paraditen e djeshme n kryeqytet. Ibrahim Onuzi ishte duke punuar n nj shtyll duke vendosur disa kabllo telefoni kur pa dashje ka prekur nj nga telat e ryms elektrike. Kjo prekje ka rezultuar fatale duke br q inxhinieri t bjer nga shtylla dhe t dmtohet rnd. Disa or m von, ai ka humbur jetn n spital si pasoj e rryms elektrike por edhe plagve q ka marr gjat prplasjes me tokn. Lajmi sht pohuar dje nga burime t policis s kryeqyteti. Sipas tyre, e gjith ngjarja ka qen nj aksident.
  Paraditen e djeshme, rreth ors 9 e 30, minuta, inxhinieri Ibrahim Onuzi ishte duke punuar n rrugn “Komuna e Parisit”, pran pallateve t HAAY-t. Brigada e prbr nga tre persona kishte pr detyr t rregullonte nj linj telefonike t prishur n at zon. Me an t nj pal shkallve t larta, ai ishte ngjitur n nj shtyll ndrsa dy shokt e tij po qndronin posht duke e ndihmuar me pajisjet e ndryshme t puns. Sipas dshmitarve okular t ngjarjes, inxhinieri ishte duke shtruar kabllot e telefonit, t cilat ndodheshin ngjitur me at t rryms elektrike. N nj moment personat q ishin pran tij kan dgjuar nj zhurm t uditshme. N nj far mnyr inxhinieri Ibrahim Onuzi kishte prekur nj nga telat e tensionit t lart q kalonte n kt shtyll. Menjher rryma elektrike e ka hedhur inxhinierin nga shkalla n tok. Prplasja e Onuzit me tokn ka qen shum e fort duke br q ai t dmtohet rnd. Dy shokt e tij kan tentuar q t’i japin ndihmn e shpejt duke e ngritur. Ndrkoh edhe kalimtar t rastit dhe persona q banonin aty pran jan afruar pr t’i dhn ndihmn e par inxhinierit t rrzuar. Sipas njerzve q kan qen t panishm n momentin e ngjarjes, Ibrahim Onuzi, kishte marr plag t shumta n trup. Prve goditjes nga rryma elektrike ai kishte psuar dmtime t dukshme gjat prplasjes n tok. “N pjes t ndryshme t trupit dukeshin shenja gjaku. Atij i iku edhe gjuha dhe nuk po reagonte fare”,- than dshmitar pas ngjarjes. Menjher sht marr n telefon policia, si dhe urgjenca, e cila ka marr t dmtuarin dhe e ka drguar n spital. Burime t policis pohuan pasditen e djeshme pr “Shekullin” se inxhinieri Ibrahim Onuzi ka marr ndihmn e par n spital por nuk ka mundur q t mbijetoj. Pas verifikimit t ngjarjes dhe marrjes n pyetje t personave q ishin aty pran, policia ka rritur n konkluzionin se ky sht nj rast aksidenti.

  Pritja 30- minutshe pr nj ambulanc
  TIRAN- Edhe pse vendi ku ka ndodhur tragjedia e djeshme sht shum pran urgjencs s Tirans, autoambulancs i sht dashur nj koh shum e gjat pr t mbrritur. Inxhinieri Ibrahim Onuzi ka rn nga shtylla n rrugn “Komuna e Parisit”, pran pallateve t HAWAY-t. Urgjenca e Tirans ndodhet pran stadiumit “Selman Strmasi”. Nse rrugn e prshkon me kmb, t dyja kto vende jan rreth 8 minuta larg njra- tjetrs. Dshmitart okular than dje se inxhinieri ka rn nga shtylla rreth ors 9 e 30 minuta. Kalimtart e rastit kan dashur q t telefonojn urgjencn por asnj nga numrat nuk punonte. Pas disa minutash tentativa t dshtuara, nj prej kalimtarve kishte numrin e telefonit personal t njrit prej shoferve t autoambulancave t urgjencs s Tirans. Edhe kjo zgjidhje nuk ka qen shum e prshtatshme pasi shoferi i ambulancs i ka drejtuar srish tek urgjenca, kt her duke i dhn nj numr telefoni fiks. Kur dukej se gjithka u sqarua dhe zhurma e autoambulancs sa vinte dhe afrohej, njerzve q po ndihmonin inxhinierin Ibrahim Onuzi u ka dal nj tjetr problem. Kt her ambulanca kishte ngatrruar adres dhe kishte hyr n nj rrug tjetr. Pas t gjitha ktyre peripecive ambulanca ka mbrritur n vendin e aksidentit t inxhinierit m shum se 30 munuta me vones.
  01/08/2006

  ---  para ca vitesh ne koh te dull ramizave humbi jeten ambasadori francez.. ai qe i kenaqi me viza (si gjith ambasadoret e tjere perendimore ne tirane) krokodilet bllokmene..
  sja cuan qe sja cuan makinen e doktorin ambasadorit te ngrate hafijet e ramiz enverit po e lane te ngordhe ne krahet e se shoqes se lemerisur..

  mirpo dhe kanibalet e rinj sja len mangut ..
  ne cdo minute ne cdo cep te tiranes mund te te kalojne mbi 300 benxa silver para syve e po te llogarisim dhe benxat e zinj dhe wolfsvagenat dhe humerat dhe bemevet..dhe..plot e plot akull te reja tajota e nisana e turli fare makinash..i bie..( i kam numeruar vete) qe ne 10 sekonda te uturijne qindra e qindra makino kerra para hundes se cdo kalimtari..
  mirpo per inxhinierin e shkrete rene ne krye te detyres nuk del asnje makine e gatshme..por pritet ambulanca e burokracise shqiptare qe te vije.. dhe iken i mjeri per kte mos kokcarje te kanibaleve qe bredhin rrugve te Tiranes..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 01-08-2006 m 02:56

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Sa e bukur asht ba Tirana!!!
  Bojna pallateve e miliarda ne llogari bankare...asnji autoambulance per me ndihmue njeriun e aksidentuem ne krye te detyres!
  Qytet kanibalesh...qe dojne me na e dhane si shembull.

 3. #3
  Citim Postuar m par nga Brari
  ---  para ca vitesh ne koh te dull ramizave humbi jeten ambasadori francez.. ai qe i kenaqi me viza (si gjith ambasadoret e tjere perendimore ne tirane) krokodilet bllokmene..
  sja cuan qe sja cuan makinen e doktorin ambasadorit te ngrate hafijet e ramiz enverit po e lane te ngordhe ne krahet e se shoqes se lemerisur..

  mirpo dhe kanibalet e rinj sja len mangut ..
  ne cdo minute ne cdo cep te tiranes mund te te kalojne mbi 300 benxa silver para syve e po te llogarisim dhe benxat e zinj dhe wolfsvagenat dhe humerat dhe bemevet..dhe..plot e plot akull te reja tajota e nisana e turli fare makinash..i bie..( i kam numeruar vete) qe ne 10 sekonda te uturijne qindra e qindra makino kerra para hundes se cdo kalimtari..
  mirpo per inxhinierin e shkrete rene ne krye te detyres nuk del asnje makine e gatshme..por pritet ambulanca e burokracise shqiptare qe te vije.. dhe iken i mjeri per kte mos kokcarje te kanibaleve qe bredhin rrugve te Tiranes..
  I ke rene pikes !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Brari

  Me vika keq per te , por se kuptoj cdo inginjeri ne maje te shtylles te pakten kur isha une teknik ne poste hypnim ne atje, dhe ne kishim shtyllat tona dhe elektriku te vetat ,por me vone filloj sistemi i lekut dhe dilnin disa pergjejsa e shefa qe merrnin nga nji shuk me pare ne dore dhe merrnin persiper te conin telefonin , edhe atje ku skishte as shtylla e as kanale per kabllo. Kupton ti si eshte kjo pun edhe ai i gjori kushedi ku e ka ngjyer doren me mjalte dhe shkoj te mbaroj punen.

  Me sa di une Kabllot tona ishin dhe jane te ndaluar te kalojne tek shtyllat e elektrikut por edhe ne raste te vecanta i lidhnin provizor ne mesin e shtylles se elektrikut dhe jo ne maje, pra kishte nje largesi rreth 3-4 metra nga telat. dhe flitet per 220 volt dhe jo per 6000 mije volt pasi ai edhe pa e takuar ne rrezen 3 metra te hudh ne toke.

  Faji ketu eshte i atyre qe drejtojne sepse japin urdher per lidhje tel edhe aty ku nuk mbulohet me rrejet sigurisht pun miku dhe pun paresh.


  SI funksionon apo funksiononte nje lidhje e re telefoni ne Tirane


  1- Kerkesa e qytetarit i percillet teknikut te zones per verifikim teknik te lidhjes se tij dhe mbasi merr ok nga ai kalon neper zyrat e tjera, dhe ne rastet kur nuk merr ok nga tekniku per mungese rrjeti fillon dhe hyn ne pune paraja qe e hedh uijin perpjete dhe dalin disa qe e marrin persiper qe ta lidhin andej e ketej derisa arrijne tek vendi i duhur, gje qe une se kam pranuar asnjeher pasi ishte jashte kushteve teknike dhe kishte shum difekte qe te hanin edhe gjith diten per ti rregulluar.

  Psh. vjen elektricisti hyp ne shtyll per te rregulluar difektin e tij dhe nuk kalon dot se e pengon ky tjetri ateher i fut pincat dhe hudh pertok.

  Prandaj kur punoja une refuzova ti lidhja tel nje antari
  te qeverise Berisha 1 me thirri ne zyre i inatosur dhe i parashtrova te gjitha kushtet teknike duke e bindur qe nese do nje tel qe funksion gjithmon duhet punuar per rregullimin e rrjetit ne zonen tuaj dhe jo te prish tel e disa qytetarve per te lidhur tuajin .
  Dhe u be sic thash une , jo se jam koke shkemb por e donte puna kjo zone kapte te gjitha pallatet dhe shtepite perreth fushes se Alidemit .


  Prandaj o Brar i dashur si i thon asaj , qe paraja te han koken.

  Megjithate shpreh ngushellimet e mia familjes dhe shpresoj te mos jete sic e mendova une.
  larguar forever

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  nuk kam dioskutuar ceshtjet teknike ketu o Dard.. se ku duhet te jete teli i telefonit apo i tensionit..
  por faktin se nje njeri do cuar ne spital..dhe sdel nje makine ta coje por pritet ambulanca qe dihet se.. ne nje vend si i joni.. sado ambulanca te kete smund te vije shpejt sepse i thone tirane gati 1 milionshe dhe 4 apo 5 ambulanca sja dalin dot..
  pra mos-gatishmeria mos solidariteti..njerzor.. i atyre mijra poseduesve te benxo bemeveve me tmerron..
  asnje nuk e prish terezine.. dhe nje njeri mbaron per 2-3 minuta te angazhimit pa pagese.. qe asnjeri nuk don ta beje nga ata mijra kerraxhij.. qe kalojne e nuk ndalon asnjeri te jap ndihme se i dhimbsen 300 gram benzine..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 02-08-2006 m 03:24

 6. #6
  e embel
  Antarsuar
  12-10-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  173
  Tirana jone e dashur eshte katandisur per te ardhur keq.....
  eshte e vertete qe ska nje ambulance ne urgjence se jo me larg se para 3ditesh kisha tim ate shume semure dhe ne oren 22.30 morem urgjencen ne tel dhe pergjigja ishte:-" nqs keni makine hajde na merni ketu se skemi ambulance''
  e cuditshme por e vertete dhe keshtu ndodhi shkuam i morem doktoret atje se sdonim ta leviznim tim ati se pati humbje ndjenjash. nejse.....fal zotit eshte mire jo fal doktoreve.
  humbin jeten njerezit per nje ambulance qe smund te gjendet asnjehere kur duhet. kjo eshte e ardhmja jone ne shqiperi....

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar m par nga kumbulla
  kjo eshte e ardhmja jone ne shqiperi....
  Kjo asht e tashmja e jo e ardhmja.
  E ardhmja do jete prap keshtu nese nuk zihet mend e vazhdohet me votue kanibalet.
  Ja sa asht "zbukurue" Tirana...nji kryeqytet ku s'mundesh me gjete nji autoambulance, por ku bashkija per reklame harxhon 400 000dollare, pa llogarite vjedhjet.

 8. #8
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Se pari sigurisht e me vjen keq per te shkretin inxhinier qe dha jeten ne krye te detyres....
  Por me lini te shtoj dicka tjeter. Edhe mua me beri pershtypje se cdo ky inxhinier ne maje te shtylles?
  Pse teli i telefonit kalon ne nje shtylle me korentin elektrik?
  Keto pra jane shkelje te kushteve teknike.
  pastaj kemi edhe nje tjeter shkelje ate te arritjes vone te ambulances.
  Po pse si e mendoni ju sherbimin shendetsor, te perbere nga engjej? Ata jane une, ti, vellai yt, komshiu i dashur etj.
  Jane te njejtet nerez te dashur miq qe kane ndare rolet.
  Disa beken mjeke, disa inxhiniere, disa teknike, disa hajdute, disa te tjere kryeministra. Te gjithe jane njesoj.

  Mos kerkoni vetem nga mjeksia. Qe mjeksia te funksionoje duhet ndryshuar sistemi i funksionimit te saj.
  Dhe qe mjeksia te funksionoje duhet investuar ne ate fushe, pra duhen para, po shume para dhe parate i duan ca te tjere.
  DP
  I shkreti djale qe vdiq dhe e shkreta familje.
  sereno

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  PO mir mer Brar po nuk e di a kujtoj mire se kur ishte Nanua krieminister sikur i bleu nja 50 Ambulanca te reja fringo ke koncensionari i mercedesit qe u hap ne Tirane dhe si shperblim per kete mori edhe nje mercedes ti i fundit.

  Pra leket i pagoj por nuk di a mberriten ato ambulanca apo jo .
  larguar forever

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Kjo eshte me mire nje pune qe bejne ne Shqiperi pa te ardhme jo e ardhmja e Shqiperise por mendoj qe jeta e ketij njeriut te vihet ne gjendje edhe mjeksia qe paska nje funksionim te dobet ne kete rast.

Tema t Ngjashme

 1. Hipertensioni: tensioni i larte i gjakut
  Nga Mimi_1 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 01-04-2013, 21:23
 2. Universiteti, 38 degt pa konkurs
  Nga shtrigaa n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-02-2012, 12:30
 3. Ju rrfej historin sekrete t uraniumit n Kuks e Dibr
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2009, 19:11
 4. Tema studimi pr diplom n informatik e inxhinieri
  Nga Nogi PR n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 20:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •