Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237

    Njife atdheun që ta duash më shumë!

    Kishte tri ditë që e kërkoja sh0kun tim me telefon dhe nuk kisha idenë ku humbi kur papritmas më arriti një e-mail nga ai dërguar nga Shqipëria. Shikoni edhe ju!

    Sent : Thursday, July 27, 2006 7:31 AM

    Subject : pushtuesit e shtigjeve te gjata me biqikleta



    PERSHENDETJE


    "KUSH RREZIKON MUND TE HUMB , KUSH NUK RREZIKON ESHTE HUMBËS "
    popullore gjermane

    E pamundura u be e mundur . E pabesueshme por shum e vertet . Ne sot po verojme ne Golem. Madje qe ne diten e pare e mposhtem Lezhen - Shengjinin , dhe mberritem ne oren 10:45

    Ia mesyem Tirones - na u deshten vetem 5 ore nderkaq Tiron - Durres per vetem 2 ore .

    Kaluam qaste te veqanta me pershtypje te paharruar por jo edhe te pa mundimshme

    Pershendetje nga ........


    pason edhe fotoja
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237

    Për Diamant Abrashin

    Shiko njëherë se kush është ku në foto!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237

    Smile Si i keni bicikletat?

    Pasi askujt s'po iu intereson ky veprimi juaj i pazakontë atëherë po iu pyes:


    Pas atij mundimi të gjatë e të lodhshëm si keni bicikletat?

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237

    Smile Pas udhëtimit Gjakovë - Durrës me çikletë, dje ishte dëshmitarë në Hagë!

    Citim Postuar më parë nga vrojtuesi
    Pasi askujt s'po iu intereson ky veprimi juaj i pazakontë atëherë po iu pyes:


    Pas atij mundimi të gjatë e të lodhshëm si keni bicikletat?
    Duke mos dashur ta bëjë pubik dhe reklamoj emrin e tij që në postimin e parë kisha hjekë disa detale por pasi kjo u bë publike edhe në shtyp sidomos pas shkuarjes së tij edhe në Hagë si dëshmitar po i cek disa pjesë të deklaratave të tija në shtyp.

    "Koha Ditore" 06. 08.06

    Gjakovë - Durrës dhe anasjelltas me biçikletë!

    Kur Fuati kishte qenë i vogël babai i kishte thënë: "Do të vijë një kohë kur do të shkohet atje me biçikletë!" dhe pak për ti çuar në vend fjalët e babait e pak nga pasioni për udhëtime me biçikletë sëbashku me djalin e vëllaut Çerçizin vendosën të nisin aventurën 735 km.

    "Ka qenë një aventurë dhe përjetim i veçantë udhëtimi nëpër rrugët e Shqipërisë. Edhe më parë kisha provuar aventura të tilla deri në Prizren, Pejë dhe Prishtinë por kjo ishte më e gjata."

    "Dëshira për të përshkuar dhe pushtuar këte shteg më ka lindur më heret për ta realzuar tani. Udhëtimi më ka krijuar emocione të fuqishme dhe gjithkah kah kemi kaluar deh ndalur na kanë pritur mirë. Në fillim mendonin se jemi të huaj dhe kur kuptonin se jemi kosovarë pritja ishte edhe më e mirë."

    Përndryshe udhëtimi kishte filluar nga Gjakova në Bajram Curr - Fierzë - Koman - Vau i Dejës - Mjedë - Lezhë dhe Shëngjin ku kanë kaluar natën kurse të nesërmen kanë vazhduar për në Tiranë e më pas disa ditë kanë kaluar në Durrës!

    "Ky udhëtim i imi le të shërbejë si simbolikë e asaj që kjo rrugë deri dje e pakalueshme dhe e anatemuar sort është e mundur të kalohet edhe me biçikleta!"


    Vetëm dy ditë pas këthimit nga Shqipëria Fuati u desht niset për në Hagë ku qysh para disa vitesh ishte ftuar si dëshmitar në Gjykata e saj porse për shkaqe të ndryshme dhe ndërrim të dëshmitarëve dëshmia e tij ishte lënë për gjykimin viues të udhëheqësve kriminelë serb. Kështuqë dje ishte në cilsinë e dëshmitarit kundër ish kryetarit të Sërbisë.

    "Koha Ditore" e sotme lajmëron nga Haga.

    Gjykimi i kryetarit të Sërbisë Milan Millutinoviç ka vazhduar ditën e mërkurë në Tribunalin e Hagës me paraqitjen e e dëshmisë së shqiptarit nga Kosova, Fuat Beqiri i cili atëkohë ka qenë Kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Gjakovë.

    Pasiqë nëseancën kryesore Beqiri i ka thënë prokurorit se:" policia në këte qytet ka nisur të burgosë dhe vrasë shqiptarët që nga demostratat e vitit 1981, në ndërkohë situata është përkeqsuar më 1988, ku forcat paramilitare serbe në mënyrë sistematike kanë përndjekur shqiptarët nga Gjakova ndërsa pasuria e tyre është plaçkitur. "

    Gjat dëshmisë ai ka pasur edhe shum pyetje provokuese nga avokati i njohur serb Toma Fila duke synuar që të ia ndërroi drejtimin dëshmisë dhe kaluar në mbrojtjen e të drejtave të serbëve etj.(vlerësim i imi)

    Përndryshe ish - zyrtarët e lartë ushtarak, policor dhe politik serbë, zyrtarisht akuzohen për shpërbguljen e më se 800 000 shqiptarëve nga Kosova dhe vrasjen masive të 942 shqiptarëve e që sipas dëshmisë është kryer në 13 lokacione në të cilat janë regjistruar rastet e depërtimit masiv të shqiptarëve.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    urime nga une ciklistit Fuat..

    i lumte..

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237

    Arritën fotot!

    Pas këthimit nga Shqipëria dhe Haga, Fuati mi solli edhe fotot nga udhëtimi në Shqipëri e që do ti përcjelli këtu në forum si dhe dh edisa pjesë nga kujtimet e këtij udhëtimi interesant.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237
    Pas rregullimit përkatësisht zvoglimit të madhësive të fotove tjera që po mi refuzon menaxhuesi i forumit do ti dërgoi edhe ato
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237
    ............................. ????

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-11-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    166
    skam cte them per Fuatin, vecse qe ka ba nje gjest per tu falenderuar duke ba nje turne me biciklete anembane kosaoves dhe shqiperise,.me beri pershtypje se paska kaluar edhe ne Tropoje neper tragetin dardania. shume bukur ato pamje.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Postime
    1
    kjo esht nje enderr e shum shqiptareve(kosovarve)

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2006
    Postime
    1

    Question Shkolle ne Kosove me emrin "Zef Mala"

    Pershendetje te gjithe shqiptareve te Kosoves e uroj qe pavaresia te vije sa me shpejt.

    Kohet e fundit morra vesh qe ne Kosove ka nje shkolle (edhe nje rruge) qe quhet "Zef Mala". Jam shume kurioz e kam shume deshire te di se ku ndodhen (jam nipi i Zef Males) prandaj po kerkoj ndihmen e kujtdo qe mund te dije vendndodhjen e shkolles dhe rruges pasi do kisha deshire ti vizitoja ne te ardhemen.
    Faleminderit per cdo ndihme qe mund te jepni

Tema të Ngjashme

  1. E duam atdheun, por jo të jetojmë në të. Pse?
    Nga projekti21_dk në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 222
    Postimi i Fundit: 01-03-2013, 12:38
  2. Çfarë mund të bëjmë sot për atdheun
    Nga Arbushi në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 10-10-2012, 08:32
  3. Seria Shpirtërore II: Vajtimi për Atdheun e humbur
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-08-2006, 23:05
  4. Dashuria në dy kohë
    Nga whisper në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 329
    Postimi i Fundit: 13-04-2005, 13:31
  5. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 01-03-2004, 17:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •