Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Freedom Maska e Bianconero
  Antarsuar
  07-11-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  263
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Fanatizmi fetar mysliman dhe pasojat e tij pr lirin e besimit dhe t komprometimit

  Nga Ibrahim Kelmendi

  Jan disa t drejta themelore q asnj njeri nbot nuk mund t'i gzoj kurr: nuk mund t vendos nse dshiron t (mos)lind, ta zmsi fmij i prindrve me smundje t rnda gjenetike, nuk mund t'i zgjedh prindrit,nuk mund ta zgjedh kombin, nuk mund t zgjedh vendlindjen, nuk mund t zgjedhbesimin fetar...

  N Maqedoni tashm po shfaqet fanatizm i theksuar fetar. M vulgari po shfaqet fanatizmi mysliman tek disa qytetar shqiptar, pore dhe fanatizmi ortodoks. N shnjestrn ndrkombtare t luftimit tani sht vetm fanatizmi mysliman, meq n emr t tij po bhen krime t rnda terroriste. Kjo, shqiptart n Maqedoni duhet t'i merakos n mnyr t veant, pr faktin se n shumic jan t besimit mysliman, duhet t'i merakos sepse fanatizmi mysliman ka gjetur terren t prshtatshm n kto an. Dihet se religjionet jan t sanksionuara n mnyr n librat e shenjt. Grupimet fanatike, kriminele e terroriste q kamuflohen pas besimeve fetare, kan interesa t tjera q nuk prputhen me normat e saktsuara fetare. E drejta e besimit fetar sht e drejt e gjithsecilit. Askush nuk mund dhe askush nuk guxon t privoj t tjert nga kjo e drejt. Shqiptart jan dshmuar n konceptimin e lirive fetare nga m tolerantt dhe nga m modernt n Evropn Juglindore. Nse, her pas here, kan qen t vonuar n probleme t tjera, n trajtimin e shtjeve religjioze, ata kan qen prpara fqinjve t tyre. Asnjher shqiptart nuk kan luftuar pr interesa fetare ose religjioze, edhe pse u kan takuar tri besimeve fetare (myslimane, katolike e ortodokse). Asnjher problemet e besimit fetar nuk jan br faktor i lufts n mes tyre apo kundr fqinjve. Krejt ndryshe nga fqinjt e tyre, ata kan bashkjetuar mrekullisht, edhe pse i kan pasur n vete tre besimet fetare. Pikrisht n kt konceptim, mrekullisht t admirueshm t shqiptarve, jan munduar t goditin ata q nuk e kan dashur kt veti t hershme tonn, pikrisht ktu edhe prpiqen t godasin. Meq fanatizmi fetar, n trajta t ndryshme, po shfaqet m shum te shqiptart e besimit islam, ather u takon vet qytetarve shqiptar t besimit islam q ta vzhgojn me vmendje shfaqjen dhe pasojat e tij. Rndom, klasa politike shqiptare po heziton t merret me prkushtim me veprimtarin e grupimeve fanatike pseudo-myslimane, nga frika se mund t humbasin votat e besimtarve shqiptar mysliman. Por, ky lloj hezitimi dhe taktike naive dhe egoist nuk duhet t zgjas n pakufi, sepse besimtart shqiptar do t lihen pa mbrojtje nga ndikimet dhe keqprdorimet q po ushtrojn grupimet fanatike sektare myslimane. Po nuk u penguan mjekrosht "misionar", komuniteti shqiptar n kt hapsir do t psoj deformim, duke vn t qenit mysliman para atij shqiptar.

  Nse nj veprimtari e till regresive nuk do t luftohet arsyeshm, nse ata nuk do t demaskohen e diskreditohen, se veprojn pr interesa politike t tyre dhe t padronve, pr interesa t shrbimeve sekrete antishqiptaredhe pr interesa t bindjeve t tyre primitive, q nuk prkojn me myslimanizmin e vrtet, ather shqiptart n Maqedoni do t ken pasoja t rnda nga veprimtaria e ktyre mjekroshve. Vshtruar n aspektin historik, kombi shqiptar e ka psuar tepr rnd nga keqprdorimi i fes islame pr qllime pushtuese, sunduese dhe asimiluese. Gati pes shekuj osmanlinjt dhe turqit na kan shtypur, shfrytzuar e tjetrsuar n prmasa t tmerrshme, duke e keqprdorur edhe fen islame si mjet. Dhe ky tjetrsim ishte i atyre prmasave, sa ata shqiptar, q prballuan tjetrsimi (asimilimin), n shekullin e 19-t nuk njihnin as Flamurin e tyre kombtar (t cilin e "zbuloi" Faik Konica dhe ua bri t njohur atyre!). Pra, pushtuesi imperialist osman kamuflohej si ithtar i Profetit Muhamed a.s. pr t luftuar kundr ithtarve t Profetit Isa (Jezuit) dhe ithtarve t profetve Ibrahim (Abraham) e Musa (Mojsi) dhe anasjelltas. Ja far keqprdorimesh t tmerrshme u kan ndodhur feve! T gjith jan profett e Zotit dhe t besimtarve! Profetin Isa e madhron Kurani si Pejgamber i Allahut, kurse osmanlinjt i damkosn ithtart e Profetit Isa si "kaurr", pr t'i pushtuar dhe mundsisht pr t'ua ndrruar me dhun edhe besimin e tyre fetar! Edhe besimtart e Profetit Isa organizuan "kryqzata" kundr besimtarve mysliman dhe jahudi. Vazhdimisht, n historin dymij vjeare t njerzimit, kan dal n sken bandit, t cilt pr t knaqur orekset e tyre pushtuese e shfrytzuese, bnin luftra e invadime t tmerrshme, gjoja n emr t prhapjes dhe mbrojtjes se fes prkatse. Pushtonin, shtypnin e asimilonin popuj, duke i prdhunuar t ndrrojn edhe besimet e tyre fetare. Akoma m i padrejt ishte pushtimi "mysliman" i osmanlinjve n hapsirat shqiptare. Ai u lejonte, ta zm popujve serb e grek, autonomi gjuhsore, kulturore, arsimore e fetare, kurse shqiptarve, q i kishte br mysliman, kryesisht me dhun n kuadr t hakmarrjes se madhe pr luftrat heroike t udhhequra nga Heroi yn legjendar Gjergj Kastrioti, nuk ua njihte asnjrn kto t drejta, i prdhunoi drejt asimilimit t plot! Dhe, shqiptart u tjetrsuan (asimiluan) n shekujt e m pastajm n ato prmasa, sa filluan t ndjeheshin vetm si turq mysliman
  Tani ca pseudo intelektual nuk ngurrojn t spekulojn se sa mir paskshin br osmanlinjt q i kan islamizuar shqiptart, prndryshe do ishim br sllav (!). Ata qllimisht harrojn, se shqiptart ortodoks dhe katolik ruajtn shqiptarizmin e tyre, t kombit t tyre, nuk u sllavizuan, ishin flamurtar t ilindjes ton kombtare n shekullin e 19-t

  Fatmirsisht, pushtimit imperialist osman po i vinte fundi n mbarim t shekullit 19-t dhe i duhej t trhiqej edhe nga hapsirat tona. Fal rilindsve q arritn t ndrgjegjsojn shqiptart, edhe pse t vonuar pr shkak t pushtimit m t sforcuar, n hapsirn ton etnike filluan kryengritje t mdha lirimtare. Ky ndrgjegjsim kombtar arriti kulmin me organizimin patriotik e politik, t njohur n histori me emrin Lidhja Shqiptare e Prizrenit, kurse n Maqedin nn emrin Ilinden. Pushtuesve turq nuk u vinte keq pse po dorzonin "vllezrit mysliman" (shqiptart) te pushtuesit e rinj, "kaurt" serbo-malazez. Pushtuesit turq bashkpunonin me serbt pr t shtypur kryengritjet shqiptare. N fund, serbt, pasi shqiptart u lodhn n luftra kundr pushtuesve turq e serb, filluan luftrat kundr turqve, duke formuar aleanca ballkanike q t ndanin mes tyre territoret etnike shqiptare dhe maqedonase Pushtuesit serb shfrytzuan me sukses nj pjes t klerit mysliman shqiptar pr interesat e tyre pushtuese. Shrbimet serbe rekrutuan shum hoxhallar e imam, pr t br pro-Propagand te besimtart shqiptar q t shprnguleshin sa m shum nga tokat e "kaurrit", si i quanin ata trojet tona, n tokn "myslimane" t Turqis. Serbia i shfrytzonte hoxhallart edhe si hafije (spiun), pr t msuar planet luftarake t kryengritsve shqiptar. Serbia bri nj skenar gjenial, n fund t shekullit t 19-t, pr t mashtruar Fuqit e mdha Perndimore, se gjoja "arnautt mysliman" ishin lojal ndaj Perandoris turke dhe nuk dshironin pavarsimin nga ai pushtim. Kur po vizitonte pr her t fundit Padishahu turk Shkupin (ather Shkupi ishte i banuar n shumic me shqiptar dhe kryeqendr politike e administrative e Vilajetit t Kosovs), Serbia organizoi veshjen e shum serbve me rroba kombtare shqiptare q t dilnin ta prisnin at me mirseardhje. Vet shqiptart kishin organizuar bojkotim t pritjes s tij. Me pamjet q inskenoi Serbia, donte t mashtronte Evropn, se gjoja "arnautt mysliman" dshirojn t mbetn nn sundimin e Sulltanit
  Pr t mos u zgjatur shum me paraqitje t ksaj tematike historike, Serbia edhe pasi pushtoi hapsirat e banuara me shqiptar e maqedonas, para dhe pas Lufts s Dyt Botrore, vazhdoi t shfrytzoj nj pjes t klerit mysliman pr t shprngulur sa m shum shqiptar n Turqi. Epiqendr zyrtare organizuese e shprnguljeve shqiptare n Turqi qe br Shkupi, prej ku u "administruan" mbi 300 mij shqiptar q t shprnguleshin n Turqi, tani t tjetrsuar zyrtarisht si turq... Deri n vitet e 80-ta t shekullit 20-t, shrbimet serbe shfrytzonin shum hoxhallar shqiptar pr interesat e tyre. Pr ilustrim konkret, se kt marifet e prdori edhe ndaj shqiptarve n emigracion, po sjell nj shembull domethns. N vitin 1980 u drgua pr muajin Ramazan nj ksi "hoxhe" (nga Pollogu), q t'u shrbej besimtarve shqiptar mysliman n Dyzeldorf (Gjermani), meq aty kishte shum emigrant shqiptar nga Tetova me rrethin. Dhe ai "hoxh" para e pas faljeve t namazit, gjat "nasihateve" t tij, propagandonte Titon si "pejgamber t Allahut"(!). Sigurisht q e kundrshtuam dhe ai u detyrua t ik q andej. Por, pr kt kundrshtim dhe veprimtari t mtejme patriotike e psoi malsori pollogas Samedin Iljazi (nga Perca), i cili u keqtrajtua kur erdhi pr pushim dhe iu konfiskua pasaporta, q t mos kthehej m n Gjermani, duke u survejuar e maltretuar nga UDB-ja gjat viteve n vazhdim

  Edhe nj shembull tjetr domethns, se si e ka shfrytzuar fen myslimane Beogradi edhe tek shqiptart n Suedin e largt. N qytetin Malme, n fillim t viteve t 80-ta, po prpiqeshim t prfitonim pr veprimtari patriotike nj intelektual shqiptar, i cili n fakt nuk ishte edhe aq besimtar. Ai ishte br kryetar i Shoqats Islamike n at qytet. I njjti kushtzonte angazhimin e tij pr veprimtari t organizua patriotike, duke kushtzuar q programi yn politik (i LPK-s) t mbshtetej n "Librin e gjelbr" t Gadafit. Ai u kundrshtua me argumentin, se Gadafi sht mik i ngusht i Beogradit. Ndrkoh u injorua, duke u ln ansh. M von organet suedeze e arrestuan. Me sa mbaj mend, e arrestuan pr keqprdorim t mjeteve q ishin dhn pr ndrtimin e nj xhamie t madhe n Malme. Ai (dez)informonte se parat pr ndrtimin e xhamis i kishte dhn n form ndihme Gadafi. U fol pastaj, se sigurimi sekret suedez (SEPO) kishte zbuluar se parat pr ndrtimin e asaj xhamie i kishte dhn Beogradi, duke i kamufluar sikur po i jepte Gadafi. Qllimi i Beogradit ishte q t'i neutralizonte shqiptart e shumt n at qytet, duke i manipuluar q t merreshin vetm me besimin islam dhe jo me veprimtari patriotike shqiptare dhe njhersh t komprometonte shqiptart n sy t suedezve si ithtar t Gadafit

  Edhe gjat Kryengritjes se armatosur lirimtare n Kosov shum mjekrosh, q kishin pamje t prafrt me at t kryeterroristit Bin Laden, insistuan t infiltroheshin n radh t UK-s pr ta kompromentuar Luftn ton lirimtare si luft "islamike". Nj veprimtar aventurier kishte caktuar nj takim n korrik t vitit 1998 me mjekro-sht e vendeve arabe, q ishin vendosur n Tiran. Nga kurioziteti shkova n takim. Mjekrosht ia kishin mbushur mendjen aventurierit, se do t sillnin ndihma t mdha financiare pr UK-n. N takim u ballafaqova me tre mjekrosh me pamje t shmtuar, t mbshtjell me beze, pr t cilt krijova bindje t atypratyshme se jan kamufluar nn maskn e "myslimanve t vrtet" pr t'i shrbyer dreqit dhe t birit, por jo besimit t mirfillt islamik. Ata krkuan kusht pr ndihm: "N vend t Flamurit kombtar, UK-ja t nxirrte n ball flamurin "islamik" (arab)"!. Menjher humba taktin diplomatik dhe ua ktheva: "Prpara preferoj sundimin e kriminelit Mi-llosheviq, sesa sundimin e fanatizmit tuaj pervers dhe po ju pam t'u afroheni radhve t UK-s do vlersoheni pr armiq. Edhe nga Tirana keni afat t zhdukeni vetm nj jav!" Aventurierin e zun ethet nga frika se ata mund t na thernin me thika Fal vigjilencs dhe prcaktimit politik, t till mjekrosh nuk guxuan t'u afroheshin radhve t UK-s son fammadhe dhe ky ishte edhe nj faktor tjetr me rndsi q prfituam prkrahjen e Perndimit. Po t vareshim nga prkrahja e mjekroshve, mbase Kosovn tani do ta shihnim vetm me dylbi nga kufijt, t pushtuar dhe t banuar vetm me kolon serb...
  N vitet e fundit, n t gjitha hapsirat shqiptare po shfaqen mjekrosh q kan para t paguajn femrat tona pr t mbajtur ferexhe, pr t paguar djemt tan t varfr q t marrin pamjet e tyre, etj. Dhe, kta mjekrrosh po veprojn lirshm, t kamufluar si misionar islamik, por, jam m se i bindur se, prapa tyre (kapove) fshehen qllime politike. Jam i bindur se ata jan mercenar t kamufluar t shrbimeve serbe dhe t ndonj shrbimi
  tjetr antishqiptar. Ata po spekulojn vajza e djem shqiptar, pr shkak t varfris s tyre, duke i joshur fillimisht me para (t Beogradit) dhe duke i indoktrinuar pr t krijuar sekte fetare, ndoshta edhe pr qllime t mvonshme kriminale, terroriste
  Beogradi dhe Shkupi u munduan t shfrytzojn pranin e tyre n hapsirat shqiptare, pr t etiketuar kombin ton si komb fundamentalist islamik. Beogradi dhe Shkupi vazhdimisht prhapnin n bot pamjet e tyre prmes mediave Qytetart shqiptar, sidomos ata me besim mysliman, duhet t'u kundrvihen ktyre mjekroshve "islamik", duhet ta prkufizojn veprimtarin e tyre agjenturore, pseudoislamike. Duke vepruar kshtu, do ta mbrojm
  m mir lirin autoktone fetare dhe t arriturat tona kombtare, pr t shkuar drejt prparimeve t mtejme. Besimtart mysliman shqiptar, q mashtrohen nga parat e tyre agjenturore, t pista, q mashtrohen nga indoktrinomi i ktyre mjekrroshve, duhet t ndihmohen q t mbrohen nga kurthi i mjekroshve "misionar" dhe nse nuk e pranojn ndihmn e popullit
  pr t'u liruar nga ky kurth antishqiptar dhe pseudomysliman, ather duhet t trajtohen si jashtqitje e kombit... Shqiptart n kto treva, pavarsisht mnyrs se si u bn mysliman, krijuan tradit autoktone pr t ushtruar besimin mysliman. Kt liri t besimit nuk e kishim t cenuar, prkundrazi sht sponsorizuar me zell nga Beogradi dhe nga Shkupi zyrtar. T cenuar e kishim
  lirin kombtare. Pr kt u desh t luftohet. Prandaj, nuk duhet t lejojm q kta mjekrosh mercenar t rrezikojn fitoret e arritura. Ata duhet t prbuzen gjithandej, t ndjehen t huaj, si jan vrtet, n mnyr q t ikin sa m par nga kan ardhur. Kshtu, duhet t veprojn sidomos shqiptart e besimit mysliman, q kan krijuar tradit autoktone n ushtrimin e besimit, pa i lejuar kta "lesh-arap" q t infiltrohen n strukturat e besimtarve tan. Duhet t'i kundrshtojm t gjith "lesh-arapt", pa hezitim e frik, me kuraj e prkushtim. Kurse, detyr me rnd-si kan edhe strukturat prkatse shtetrore, q t zbulojn se t kujt mercenar e spiun jan kta mjekrosh, nga i marrin parat e pista pr t mashtruar femrat e djemt tan,pr t prhapur n hapsirat shqiptare veshje t Arabis mesjetare Edhe besimtart ortodoks, maqedonas e shqiptar, duhet t prkrahen n fitimin e pavarsis nga sundimi fetar i Patriarkut serbomadh, duhet t prkrahen pr t fituar autonomin (autoqefalin) kishtare, t ciln e konteston Patriarku serbomadh. Fatmirsisht besimtart ortodoks shqiptar n Maqedoni e fituan lirin, t drejtn dhe mundsin pr t'u deklaruar se jan besimtar ortodoks shqiptar dhe jo maqedonas, si ndjeheshin t detyruar t kamufloheshin m par, me qllim t lehtsimit t jetess nn sundimin serbomaqedonas. Dhe, kta vllezr duhet t mirpriten krahhapur n gjirin e kombit t tyre. Kt mirkuptim duhet ta tregojn sidomos shqiptart e besimit mysliman, meq jan shumic...
  Mekat qe talenti nuk eshte semundje ngjitese, sepse kesisoj nuk do te kishim kaq shume budallenj neper kembe.

  Frederik Rreshpja

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2005
  Vendndodhja
  Strug
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa qesharak qe beheni mo njerez.

  E para e punes, shqiptaret e Maqedonise nuk ka pse te mos jene tolerante, sepse te gjithe jane 100% muslimane, dhe te vetmen intolerance qe kane, eshte ajo kombetare, e jo fetare ashtu sic thoni ju.

  E dyta, permendet ca misionare mjekrrosha, duke harruar qellimisht misionaret te krishtere qe jane shtuar si mizat koheve te fundit neper te gjithe trojet shqiptare, dhe pikerisht fanatizmi dhe intoleranca qe ju permendet,i vjen nga keto shoqata.


  Por, ne fund te fundit, nuk ka edhe arsye qe dikush te besoje keto dokrra qe keni shkruar. Sepse vete fakti qe ti guxon te akuzosh muslimanet shqiptare, qe ne numer jane rreth 90% te shqiptarise, dhe nuk te gjen gje e keqe, tregon se po ja fusni kot.

  Jo per gje, por po te shkruaje kete postim tendin ne ndonje shtet arab, do e shihje fanatizmin e vertete. LOL
  Albanian ForEver

 3. #3
  Freedom Maska e Bianconero
  Antarsuar
  07-11-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  263
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nuk eshte artikull i imi por i nje puro muslimani, i cile me te drejte ndjehet i shqetesuar nga turpi qe ka pushtuar nje pjese jo te vogel te shqiptareve te Maqedonise. Te jesh shqiptar aty, sigurisht vjen pas te qenit musliman. Ne shqiptaret e Shqiperise dhe Kosoves jemi e keqja e vetes, por te pakten spo i bejme dem ndonje shteti tjeter, kurse ju na e qelbet Maqedonine.

  Kerceni si gjela prape
  Mekat qe talenti nuk eshte semundje ngjitese, sepse kesisoj nuk do te kishim kaq shume budallenj neper kembe.

  Frederik Rreshpja

 4. #4
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [QUOTE=Belmondo]
  muslimanet shqiptare, qe ne numer jane rreth 90% te shqiptarise, dhe nuk te gjen gje e keqe, tregon se po ja fusni kot.
  [QUOTE]

  Ore keta 90% qe thua ti jane ateiste, as qe e vrasin mendjen per fene dhe se kane pare ndonjehere deren e xhamise apo kishes, se te ishin besimtare me te vertete e shihje ti se ca ndodhte...dhe thuaj shyqyr qe ne shqiptaret jemi gatuar keshtu se perndryshe do ishim duke luftuar me njeri tjetrin tani si Somalezet , indianet apo irakenet...
  Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA !!!

 5. #5
  Freedom Maska e Bianconero
  Antarsuar
  07-11-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  263
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Dhe sa per sqarim: Une nuk jam aspak besimtar dhe feja me duket kohe e humbur, por indinjohem nga mjekercjeperit morraxhi. Dua te jemi ku na takon, qytetare evropian, larg dogmave te ndyra arabe. Nese indinjohet ndonjeri nga qe i shava Arabine, ''ne te semes i qofte'' - thote nje fjale e vjeter ne kohen e re.
  Mekat qe talenti nuk eshte semundje ngjitese, sepse kesisoj nuk do te kishim kaq shume budallenj neper kembe.

  Frederik Rreshpja

 6. #6
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  A do mbijetonte feja ne mungese te fanatikeve?!
  Shqiptaret kane me teper 'tolerance fetare' (vete togfjaleshi eshte ironik) pasi shumica, edhe ato qe besojne, e shohin fene si mjet udhezimi- ndihen te dobet e kane nevoje te varen tek dicka me e fuqishme se ato ( e rrjedhimisht, me/pa ndergjegje zhvleresojne potencialin e tyre ). Per sa i perket atij 90% te Muslimaneve, ki parasysh se ka edhe nga ato te cilet pandehen si Muslimane vetem e vetem se mbiemrin e kane me prejardhje turke. Kjo nuk i ben besimtare. Une e kam ortodoks mbiemrin por nuk kam pasur deshire te edukohem rreth kesaj feje, aq me pak te perkatesohem ne te. Te quhesh besimtar i nje feje duhet te permbushesh kriteret minimale qe kjo fe kerkon prej atyre qe duan ta ndjekin.
  Tani, fanatiket jane ato qe bejne propagande dhe shpesh here e perdorin fene si alibi. Fatkeqsisht, ende ekzistojne sikurse dhe ky artikull deshmon, por regjimi i kaluar me ateizmin e imponuar ka ndikuar ne zbehjen e forces se feve, pra te fanatizmit.

 7. #7
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Rebele
  por regjimi i kaluar me ateizmin e imponuar ka ndikuar ne zbehjen e forces se feve, pra te fanatizmit.
  Rebele jam plotesisht dakord me mendimin tend, ateizmi i imponuar ka bere te veten padyshim. Por do te shtoja se harmonia nderfetare ne Shqiperi, ose me sakte moskokecarja e shqiptareve per fene i ka rrenjet shume me thelle. Per me shume lexo Edith Durham se cthote per shqiptaret ne lidhje me fene.

 8. #8
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Rebele
  A do mbijetonte feja ne mungese te fanatikeve?!
  Shqiptaret kane me teper 'tolerance fetare' (vete togfjaleshi eshte ironik) pasi shumica, edhe ato qe besojne, e shohin fene si mjet udhezimi- ndihen te dobet e kane nevoje te varen tek dicka me e fuqishme se ato ( e rrjedhimisht, me/pa ndergjegje zhvleresojne potencialin e tyre ). Per sa i perket atij 90% te Muslimaneve, ki parasysh se ka edhe nga ato te cilet pandehen si Muslimane vetem e vetem se mbiemrin e kane me prejardhje turke. Kjo nuk i ben besimtare. Une e kam ortodoks mbiemrin por nuk kam pasur deshire te edukohem rreth kesaj feje, aq me pak te perkatesohem ne te. Te quhesh besimtar i nje feje duhet te permbushesh kriteret minimale qe kjo fe kerkon prej atyre qe duan ta ndjekin.
  Tani, fanatiket jane ato qe bejne propagande dhe shpesh here e perdorin fene si alibi. Fatkeqsisht, ende ekzistojne sikurse dhe ky artikull deshmon, por regjimi i kaluar me ateizmin e imponuar ka ndikuar ne zbehjen e forces se feve, pra te fanatizmit.

  Plotesisht dakort.

  Ajo qe me bezdis ne kuptimin figurativ te fjales,eshte vrapimi i brezit te ri per te mbushur me besim fetar gjithe boshllikun kohor qe nga 1968 ,deri ne vitet e para te 90.

  Kam frike ndonese nuk bej pjese tek besimtaret se besimi fetar nuk mesohet,por mekohet..................
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e salahudin
  Antarsuar
  13-06-2005
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Bianconero
  Dhe sa per sqarim: Une nuk jam aspak besimtar dhe feja me duket kohe e humbur, por indinjohem nga mjekercjeperit morraxhi. Dua te jemi ku na takon, qytetare evropian, larg dogmave te ndyra arabe. Nese indinjohet ndonjeri nga qe i shava Arabine, ''ne te semes i qofte'' - thote nje fjale e vjeter ne kohen e re.

  Duke qene se pretendon se je nje qytetar evropian ose e mire aspiron te behesh atehere nuk ke pse flet keshtu perse?

  Me sa di une ne evropen qe ti do ka shume fe, ne qender te evropes gjendet qendra e kristianizmit pra ndodhet Vatikani(apo ato nuk kane fe?) pastaj qendra oksfordit ehste kthyer ne nje qendre per studimin e Islamit, apo dhe kete se dije....prandaj te keshilloj te matesh disa here para se te shkruash, jo per gje por ve ne dyshim deshiren tende per evropian
  Njeriu eshte ne gjume derisa ti vije vdekja

Tema t Ngjashme

 1. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Publikohet raporti vjetor mbi lirin fetare n bot
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 02-03-2007, 05:14
 3. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 4. Komuniteti Mysliman dhe legjislacioni
  Nga Iliriani n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 12:26
 5. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •