Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 99
 1. #1
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  50
  Postime
  212

  Lightbulb Rruga Kombetare Durres-Kukes-Prishtine!

  Rruga Durrs-Prishtin, "enveristt" dhe "antienveristt"
  Nga Leonard Gremi

  Dy dit m par n nj nga mjediset e Pallatit t Kongreseve u mbajt konferenca kombtare pr ndrtimin e rrugs Durrs-Prishtin. Interesimi ishte i madh, pjesmarrja e niveleve m t larta. U fol pr variantet t mundshme t gjatsis, gjersis, pr kostot, pr financimet etj. Midis tyre, ajo q bri m shum prshtypje ishte nj diskutim shum i shkurtr i biznesmenit Koo Kokdhima. Po e perifrazoj t plot, pasi mendimet e tij nuk u pasqyruan n asnj nga mediat e shkruara dhe elektronike, madje as n median private q ai zotron:
  "N shqiptart, qeveria dhe t gjitha institucionet tona nuk duhet t ngurrojn t studiojm, t njohim, t artikulojm dhe t mbrojm publikisht dhe botrisht interesat tona shqiptare dhe vetm shqiptare, t dallueshme nga interesat e t tjerve brenda vendit dhe n rajon. N t gjitha projektet globale e rajonale, kombtare dhe lokale, integruese pr vendin dhe rajonin, ne duhet t gjejm dhe t mbrojm ato projekte q i shrbejn interesave tona t vrteta kombtare. Projekti i ndrtimit t rrugs Durrs-Prishtin i shrben interesave tona shqiptare si komb e si shtet, zhvillon ekonomin, zgjeron hapsirat e tregut ton dhe ne prandaj e mbshtesim fuqimisht iniciativn e kryeministrit Majko pr kt projekt ...."
  Cshtja e dyt: "Ndrtimin e rrugs Durrs-Prishtin e kundrshtojn dhe e ironizojn vetm tradhtart e interesave tona kombtare, e sabotojn ata politikan t papjekur q nuk kan punuar dhe ndrtuar asgj n jet me duart e tyre, por q politika i mori nga rruga dhe shtitoret e Tirans dhe i bri ministra. E sabotojn ata q megjithse nuk dalin hapur, krkojn e shpikin vshtirsi t karakterit teknik, buxhetor e financiar. Megjithse pr shumicn e politikanve tan t sotm koncepti "tradhtar" dhe "sabotator" konsiderohet i tejkaluar ...".
  Dhe shtja e tret, prsri po e perifrazoj ishte :"Nga pozitat e biznesmenit n e ndiejm q tregu yn sht i kufizuar e coptuar. Ai nuk ka mundsi q t zhvillohet n raste se nuk lidhet me t gjitha hapsirat e tjera shqiptare n Kosove e Maqedoni. T coptuar si na ka ln historia, ne e kemi shum t vshtir, pr t mos thn t pamundur pr zhvillim .Komunikimi me t gjitha pjest do t krijoj kushte pr nj treg normal. Rruga Durrs-Prishtin sht nj hap i mir prpara".
  Pr nj pjes t auditorit t konferencs, mendimet e biznesmenit Kokdhima jane kundr rryms evropianizuese, euroatlantike, kundr politikave integruese, rajonale etj. Madje nj deputet, gjat kohs s zhvillimit t konferencs, mendimet e msiprme i cilsoi si pikpamje enveriste. Sipas tij dhe disa t tjerve, vetm Enveri fliste pr tradhtar dhe sabotator. Le t arsyetojm rreth ktij vlersimi. Enveri fliste pr tradhtar, armiq, sabotator ? E vrtet! Mendimi enverist se "jemi t rrethuar nga t gjitha ant me armiq e duhet t jetojm si n rrethim" nuk kishte t keqen vetm se na shtonte m shum radht e armiqeve edhe atje ku nuk ishin. Ai frenonte edhe do lloj iniciative dhe mendimi pr t'i par gjrat si ishin n t vrtet. Kshtu u arrit t kultivohej dembelizmin total mendor dhe shitjen e interesave private jetsore t njerzve vetm tek "Partia". Po sot 'po ndodh? Mendimi i sotm i vetquajtur antienverist, flet vetm pr miq t shqiptarve gjithandej kudo q jan, pr "integrim rajonal", "integrim euroatlantik" e kshtu m radh. Pra nga "t gjith armiq", kaluam tek "t gjith miq". Rezultati? sht i njjt me enverizmin: Pengohet tendenca pr t'i par gjrat realisht dhe konkretisht, sabotohet analiza logjike dhe racionale. Goditet liria e t menduarit, kultivohet dembelizmi (ja t shohim 'do na jap e 'do na thot bota) i shrbehet verbris dhe miopis politike.
  Jetojm n nj bot me dallime te mdha t mbushur me prplasje e konflikte interesash nuk ka prse t'i injorojm interesat tona nacionale. Duhet t jemi ne ata q do t njohim dhe duhet t'i mbrojm. Duhet t'i kemi n t qarta se cilat jan interesat tona jetike dhe duhet t jemi po ne q duhet t luftojm pr realizimin e tyre. T vijm prap tek shtja e rrugs Durrs-Prishtin. I plasi mender Evrops se nuk u lidh Durrsi me Prishtinn, pse pushuesit kosovar i kaluan pushimet n Ulqin e Tivar dhe nuk i kaluan n Durrs, pse n t ardhurat kombtare nuk u shtuan aq e kaq milion dollar etj. sht e qart se pr grekt, maqedonasit, serbt, malazezt, kjo rrug nuk ka pse t ndrtohet, sepse atyre ju ikn nje pjes mire e t ardhurave q ata vjelin nga lvizja e mallrave dhe e njerzve n magjistralet q kalojn n vendet e tyre.
  Q projekti pr rrugn Durrs-Prishtin nuk u pranua t prfshihej n projektet e paktit t stabilitetit, kjo nuk do t thot se kjo rrug nuk duht t ndrtuar. Q buxheti i shtetit shqiptar sht i vogl kjo nuk do t thot q kjo rrug nuk duhet ndrtuar . Q shqiptart jan t varfr dhe taksat pr financimin e ksaj rruge do t bien mbi konsumatort, prap kjo nuk do t thot q t justifikohen pengesat pr ndrtimin e ksaj rruge. Dhe mbi t gjitha, nuk kemi pse t'ju marrim dorn t tjerve pr t zgjidhur hallet e shtpis son. Ktu nuk kan vend klishet "e ka thn Evropa", "E di Komiteti Evropian" "e ka thn Doris Pack, e ka thn Prodi","E di Banka Botrore","E ka vn si kusht FMN-ja","ODHIR", "OBT-ja", etj. Llomotitjet pa fund pr prirjet globale objektive pr integrimin evropian, rajonal, euroatlantik, botror etj. duke injoruar realitetin ton shqiptar jan t njjta me srukturn logjike e psikologjike t t menduarit t djeshm pr komunizmin botror e internacionalizmin proletar.
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

 2. #2
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467
  mrdt!

  Kjo rruge DUHET ndertuar, me gjith sakrificat qe mund te jape populli shqiptare.

  Nuk ka ARGUMENT pse mos te ndertohet, dhe sidomos NUK KA ARGUMENTE EKONOMIKE. E kunderta, rruga lidh brendine e ballkanit me adriatikun. Me kete do te frymezohet turizmi, do te shpejtohen transportete mallrave, dhe do te zmadhohet pamvaresia e kosoves dhe maqedonise nga fqinjet, keshtu qe ka mundesi qe edhe rruge E5 qe kalon neper serbi te lehtesohet nga komunikacioni i madh, dhe arka shtetnore e serbise nga leket.

  Kjo rruge do te barazonte shpenzimet brenda disa viteve, pra nuk ka edhe argument kunder financimit.

  Europa nuk ka te drejt qe ASPAK te gjykoj mbi ceshtjet te brendshme te shqiperisem ajo mund vetem te leshoj kredi dhe pik.

  Rruga eshte ne interes te ekonomise shqiptare dhe do te ndikoje shume ne zhvillimin e shtetit me te varfun ne europe, dhe nga an atjeter kjo eshte ne interes te europes, dhe, serbit nuk ja fut askush.

  Nuk e di une per cfare arsye politizohet ceshtja, si shembull mund ti marin shtetet e ish paktit te varshaves, ku psh. hungaria si prioritet te pare e pati ndertimin e nje komunikacioni efikas dhe bashkkohore. Mos jane ato koktulat e parlamentit te tiranes te mednimit, se shqiperia e ka komunikacionin e zhvilluar?, le te pyesin organizatat botenore qe ishin aktive ne valen e refugjateve nga kosova. Perndryshe, a mund dikush ketu te me sqaroje se me cfare projektesh miret ministria e komunikacionit?

  Flm
  albanish by nature

 3. #3
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477
  Pershendetje. kjo rruge duhet ndertuar sa ka mbrenda shume te mire e kuptime qe do ti japin shqiperis e popullit shqipetare. Durres-Prishtin eshte nje urre bashkimi per shqiperin me prishtin. e ben si fakt lidhjen shqipetare, sa me shume te hym e te dalim sa me shume te kemi lidhje aq me e hapur e me leht do te jet bashkimi i shqiperise. kush do qe eshte kunder kesaj rruge do te thote se nuk eshte per te miren e shqiperise, jan kundeshtare e armiq. kjo rruge mund te ndryshoje e mund te jete nje pike ndryshimi per te gjtihe ne shqipetaret e shqiperine. nga kjo nuk vjen as nje e keqe vetem te mira. oh po ka ca mendje mire qe e "duan" shqiperin e thon e japin mendime qe te behet rruge nga jugu i shqiperise me greqin Kjo eshte nje JO e madhe kjo eshte vetem nje mendim keqdashi e mendim greku, te behsh nje rruge kalimi bashkimi me grekun greku po na ha me dyer mbyllur e jo me dyher hapur bile bile mendoje qe kufri me grekun duhet forcuar nje cik me shume........
  me shume respekt
  eda

 4. #4

  ...

  Une mendoj se ndertimi i rruges Durres-Kukes-Prishtine do ishte relaizimi i endrrave tona...Nuk kemi nevoj ta pysim Evropn shtrig per rruget e tona ,mendoj se Shqiptaret kan potencial ekonomik ta ndertojn ate rruge pa ndihmen e askujt,nese llogaritet 7 milion Shqiptare jasht trojeve etnike dmth Europ,Kanada edhe USA nese te gjithe nga ne japim 5$ mendoj se do te bejm nje rruge qe do ti perngjan magjistralev europjane.Kjo rruge edhe eshte rruge e rimekembes ekonomike te Shqiperis...

  Ti kthehemi turizmit ata qe nuk e din por per informim mbas termetin ne Mal te zi ,Ulqini ka qen shume i shkatrruar ,por jan ata Kosovaret qe e ndertuan Ulqinin duke kaluar te gjithe pushimet ne Ulqin,tani Ulqini i perngjan nje qytet shume te bukur bregdetar,deri sa ne nje kohe qytet tjera te bregdetit te Malit te Zi ishine me nje sezon te gjumet,ne Ulqnin nuk kishte shtrat te zbrazet neper pansion private si dhe ato hoteliere.Tani Baben e kam ne bregdetin Adriatik te Shqiperis edhe tregon se shume bukur jan duke kaluar edhe jan te knaqeur me sigurin si dhe me gezon fakti kur ndegjoj se shume miq e mikesha te mija tani do kalojn pushimet ne Durres,Saranda etj te mundohemi ti shtrijm doren Kosovarve edhe te bashkohemi edhe te luftojm ndaj tradhtarve qe plaqkisin Autobusat dhe veturat e vizitorve ne Shqiperi,ata nuk jan asgje tjeter vetem njerz te paguar nga Greku dhe Shkjau qe nuk deshirojn ta shofin Memen SHqiperi ton duke perparuar.Une ne kete vere nuk mundem ta vizitoj Shqiperin por shpresoj se vitin tjeter do rrezitem ne Plazhat e Shqiperis,ndoshta nuk do jen ato aq te pasterta si ato te Spanjes apo Italis por per mua jan plazhet me te bukurat ne bote...

  Te mundohemi te gjithe se bashku ta ndertojm ate rruge sepse do ju a lem pasardheseve ton sepse nese ne kemi jetuar te ndar ata nuk do te jetoj.

  Ju pershndes kudo qe jeni,
  Mjellma

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391

  DURRES-KUKES-PRISHTINE

  Ndertimi i kesaj autostrade ne de facto do te thote bashkimi kombetar i Shqiperise me Kosoven.

  Te gjitha te tjerat mbesin te dores se dyte.

  Me nderime,

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e bora
  Antarsuar
  22-06-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  15
  Shume dakord pelasgian.
  logjika nuk i ndryshon emocionet, perceptimi po

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Vazhdojn punimet e rrugs Durrs-Morin

  Ministri i Transporteve tha se deri n mars pr rrugn Durrs-Kuks do t mblidhen 3 miliard lek

  Poi: Durrs-Kuks, ndrtimi fillon n qershor

  TIRAN- Ministri i Transporteve dhe Telekomunikacionit, Spartak Poi, vlersoi dje, n mbledhjen e Kshillit Kombtar t Rrugve, "angazhimin m t madh t qeveris shqiptare n realizimin e projekteve strategjike pr ndrtimin e nj infrastrukture brenda standardeve europiane". Gjat fjals s tij, ministri Poi, tha se, "deri tani jan kryer tre studime fizibiliteti nga PHARE n rrugt Fier-Tepelen, Konispol-Sarand-Jergucat dhe Qaf Than-Pogradec, dhe n prfundim jan studimet e fizibilitetit pr rrugt Lushnj-Fier, Fier-Vlor dhe Vlor-Sarand". Ministri bri t ditur se s shpejti do t paraqitet pr miratim projekti pr rrugn Durrs-Kuks-Morin. Ai vlersoi n mnyr t veant "angazhimin m t madh t qeveris pr ta nisur dhe realizuar kt rrug brenda standardeve europiane". Punimet pr studimin e fizibilitetit t ksaj rruge jan drejt prfundimit dhe jan kryer nga Banka Botrore me nj fond rreth 700 mij dollar dhe n fillim t muajit maj 2003 ajo do t jet gati pr miratim. "Qeveria ka nxjerr nj ligj t posam pr mbledhjen e fondeve pr realizimin e ksaj rruge dhe deri n muajin mars 2003 shuma e mbledhur do t arrij n 3 miliard lek. Kan filluar negociatat pr t afruar donator t tjer si Banka Botrore, etj", -theksoi ministri Poi. Fondet e mbledhura pr realizimin e ksaj rruge do t bhen aktive n prfundim t studimit dhe brenda vers s vitit 2003 do t filloj edhe ndrtimi i saj. N fillim t diskutimit pr studimet e tre segmenteve, drejtori i prgjithshm i Rrugve, Engjll Cakaj, u shpreh se, "vmendja dhe prkushtimi i qeveris pr prmirsimin e rrjetit rrugor shqiptar, vitet e fundit ka qen n nivelet maksimale, sidomos pr Korridorin Lindje-Perndim, si pjes e rndsishme e Korridorit 8, dhe n at Jug-Veri, si pjes e Korridorit 10"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:13

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Durrs-Kuks dhe interesat shqiptare

  Nga Bashkim Mua

  Prfundimi i lufts n Kosov u pasua nga Pakti i Stabilitetit, i cili, prve dy fushave t tjera, prmbante edhe nj program t rndsishm pr ndrtimin e Ballkanit jugperndimor. Kosova mund t konsiderohet pa mdyshje si shkaku kryesor i lindjes s nj pakti t till. Ndryshimet n Kosov u vlersuan nga Perndimi si nj moment q prfundimisht kishte eliminuar prplasjet e mtejshme ndretnike n Ballkan. Por, paradoksalisht, sht pikrisht Kosova ajo q deri m sot ka prfituar m pak se do rajon tjetr nga jetsimi i ktij pakti. Futja n program e ndrtimit t rrugs Durrs-Kuks do t shtonte shpresat n drejtim t integrimit t bots shqiptare n Ballkan e m gjer. Rruga Durrs-Kuks konsiderohet nga shumica e shqiptarve si aksi m i rndsishm, brenda t cilit prfshihen shum interesa, jo vetm ekonomike. Por, deri m sot, prpjekjet pr t vn n jet kt nnpik t paktit kan qen tepr t zbehta dhe t vonuara. Intensifikimi i prpjekjeve n planin e brendshm i prket kohs s ish-kryeministrit Majko, i cili ka qen shtysa kryesore zyrtare, pavarsisht se mbshtetja ka qen e vakt. I njjti nivel mbshtetjeje ka ekzistuar edhe nga opinioni shqiptar i Kosovs. M interesante kan qen shpjegimet e dhna n shtyp nga njri prej ish-ministrave t Transportit (pr t trija variantet e hedhura sot n studim), i cili ka pasur iden q rruga duhet t filloj t ndrtohet, qoft edhe n segmente t veanta t saj.
  far e vonon ndrtimin e ksaj rruge?
  N pamje t par duket se vonesat n fillimin e punimeve t ksaj rruge kan t bjn thjesht me shtje financiare. N fakt, problemi shfaqet shum m i komplikuar. shtja shtrohet: prse nuk sht arritur t sigurohen fondet e mjaftueshme, t paktn pr t filluar akse t veanta t ktij aksi rrugor, si ka ndodhur me akse t korridoreve t tjera? Pr t sqaruar kt problem, sht mir t vihen n balanc akset kryesore, t cilat kan si destinacion Kosovn dhe m pas Serbin. Lidhja e Portit t Durrsit me Kuksin, nprmjet nj aksi rreth 180 km t gjat (q prshkohet n m pak se 3 or), duket se prish shum interesa dhe ndryshon shum itinerare lvizjesh t mallrave. Ky aks do t dobsonte mjaft lvizje q sot kalojn nga porti i Selanikut, pr t shkuar n Shkup dhe m pas n Kosov. E njjta gj do t ndodhte me lvizjet n aksin rrugor Durrs-Q. Than-Shkup, i cili sht m i gjat se aksi Durrs-Kuks-Shkup. Shmangia e ndjeshme nga akset e siprprmendura duket se direkt do t prekte interesa t fuqishme biznesi, q e kan nisjen m s pari n Greqi dhe q kan lidhje edhe me biznese brenda Shqipris. Interesat greke, t cilat dukshm kan gjetur nj shtrat t ngroht n Shqipri, duhet t ken influencuar, t jen amplifikuar m tej, nga interesa t nj pjese t biznesit maqedonas. Ktu nuk sht fjala fare pr t shprehur ndonj fobi pr fqinjt, por thjesht pr t vn n dukje interesa tregjesh dhe biznesi, t cilat luajn rol t dors s par. Prishja e ekulibrit t tregjeve, mendoj, t ket qen shkaku themelor q ka vonuar fillimin e realizimit t punimeve t aksit t integrimit ndrshqiptar. Akoma m evident bhet ky argumet, kur ktyre interesave u shtohen edhe ato serbe, t cilat, ndonse m t padukshme, jan m ushtrueset dhe m agresivet, pr momentin. Padyshim, ndrtimi i ksaj rruge do t favorizonte ekonomikisht Serbin, n biznese t veanta, por problemi qndron n faktin se ndrtimi i aksit n fjal do t ndikonte direkt n integrimin e bots shqiptare, pengimi i s cils, momentalisht, sht ai q u intereson m shum serbve. Nj gj e till sht vn re edhe gjat vizits s fundit t ministrit t Jashtm t shtetit Serbi-Mali i Zi, i cili, prkundrejt propozimit t kryeministrit shqiptar pr ndrtimin e aksit Durrs-Prishtin-Nish, ka heshtur. Argumenti i fundit, n linjn e ndryshimit t ekuilibreve t biznesit, ka t bj me dyndjet verore t shqiptarve t Kosovs dhe Maqedonis pr n plazhet shqiptare. Sipas nj llogaritjeje t prafrt, gjat nj sezoni t plot veror, vetm shqiptart e Kosovs dhe t IRJEM –it mund t fusin n Shqipri afro 40 milion euro, gj q natyrisht nuk u intereson disa vendeve fqinje. Fakti q plazhet e Shqipris jan m t preferuarat pr shqiptart jasht kufijve u provua m s miri gjat sezonit t kaluar.
  Pavarsisht se punimet e rrugs mund t mos fillojn n vjeshtn e ktij viti, vrehet nj lvizje e opinionit n kt drejtim. shtja sht t neutralizohen faktort kryesor, q kan ndikuar n vonesat e siprprmendura. Askush m mir se vet shqiptart e Ballkanit nuk mund ta bjn kt gj. Duhet vn n dukje se ndrtimin e rrugs principialisht e kan mbshtetur vetm italiant, t cilt, para disa kohsh, kan reaguar nprmjet qeveris s tyre. Por kt interesim t italianve duket se nuk e kan shfrytzuar si duhet qeveritart shqiptar. Reagimet pozitive italiane rreth aksit rrugor Durrs-Kuks nuk jan t rastsishme. Ndonse t vonuara, ato zbulojn n fakt disa nga misteret kryesore q kan qen penges pr realizimin e nj vepre t till madhore. Aktivizimi i italianve pr kt shtje, prvese nj leverdi direkte e tyre, sht edhe n fokusin e konkurrencs s tregjeve n Ballkan ku, padyshim, Porti i Durrsit z nj vend t rndsishm. Ndrtimi i nj aksi, sipas variantit m t shkurtuar, do t lehtsonte s teprmi disa linja, deri m sot t pacekura aq sa duhet. Interesat italiane lidhen jo vetm me komunikimin me Prishtinn dhe Shkupin nprmjet Durrsit, por edhe me dobsimin e influencave greke n Shqipri dhe n tregjet ballkanike.
  Avantazhi i padiskutueshm i variantit t ri
  M duhet t riprmend edhe njher t trija variantet e paraqitura, pr t shpjeguar eprsin e dukshme t variantit t shkurtuar, i cili q n fillim duhej vlersuar si i vetmi pr nj investim kaq t madh. Interesat e veata t grupeve t njerzve kan ln n diskutim akoma dy variantet e vjetra, t cilat vshtir se mund t rindrtohen n standarte ndrkombtare. Por, edhe nse do t shpenzohej n kt drejtim, nuk mendoj se ndonjri prej tyre do t sillte ndonj avantazh t madh. Varianti i par, i vjetri: Durrs-Milot – Bushat - Fush-Arrz – Kuks (Morin), ka nj gjatsi prej rreth 250 km. Varianti i dyt, i vjetri: Durrs – Milot – Rubik – Fush-Arrz - Kuks e ka gjatsin rreth 230 km. Ndrsa varianti i ri: Durrs – Milot - lugina e Fanit – Kalimash - Kuks sht rreth 180 km. Nse do t merreshim me rikonstruksionin kapital t ndonjrit prej dy varianteve t para, t cilat nuk do t’i veoj nga njri-tjetri, pr shkak t ngjashmris q kan, athere rruga nuk do t shkurtohej shum n koh. Shqiptart prsri do ta masnin rrugn me or dhe jo me kilometra, duke mbetur srish vendi i vetm n Evrop q vazhdon ta bj nj gj t till. Rrezet e kthesave jan t standarteve t papranueshme pr nj autostrad dhe do t duheshin operacione t tipi kapital pr t’i ndryshuar. N variantin e par, rruga do t prshkohej n jo m pak se 4,5 or, pr shkak t numrit t madh t kthesave t forta, cilat jan me qindra, por edhe t rrezeve t ktyre kthesave, q nuk mund t anashkaloheshin n shumicn e rasteve. N kt variant, do t duhej t kaloheshin disa qafa malesh, t cilat n dimr jan mjaft t rrezikshme, pr shkak t bllokimit nga dbora. M konkretisht, do t duhej t prshkoheshin kthesat e famshme t Gomsiqes, Qafa e Lufit (ku era fryn shum n dimr dhe grumbullon shtllunga t mdha bore), Qafa e Malit, e cila konsiderohet m e rrezikshmja n Shqipri n stinn e dimrit, Qafn e Shllakut dhe Qafn e Shtans. N variantin e dyt, sipas t cilit, rruga do t prshkohej n jo m pak se 4 or, prve kthesave t njohura t Shpalit, do t duhej t kalohej edhe pjesa e Gjegjanit t Puks, ku shpesh her, pr shkak brishtsis s relievit, ndodhin shembje t mdha dheu si dhe pjesa tjetr, e cila sht e njjt me variantin e par t vjetr, duke filluar nga Qafa e Malit. Shihet se, n t dyja kto variante ekzistuese, rruga kalon n disa pjes t pafavorshme, t cilat i kalojn 100 m mbi nivelin e detit. T gjitha kto pjes t pafavorshme t rrugs eliminohen n variantin e tret, i cili kalon n Luginn e Fanit, nj lugin kjo q nuk rrihet shum nga dbora dhe ka relativisht nj lartsi t ult mbi nivelin e detit. Nprmjet nj tuneli, rruga do t prfundonte n Kalimash dhe do t prshkohej n jo m shum se 3 or, duke mos pasur rrezikshmri t lart n stinn e dimrit.
  Bazuar n kto q shpjeguam, prparsia e variantit t ri sht evidente. Ai jo vetm sht shum m i shkurtr, por ka prparsi t tjera tepr t mdha. Studimi i fizibilitetit do t evidentoj kostot pr secilin variant, por m duket se ka qen shpenzim i teprt kohe dhe parash futja n diskutim e varianteve ekzistuese. Shpenzimet pr ndrtimin e variantit t ri nuk besohet t ken diferenca t ndjeshme, krahasuar me me variantet e vjetra. Ndrsa meraku pr futjen n komunikim t portit t Shngjinit mund t realizohej pothuajse njlloj, nprmjet lidhjes s tij me variantin e ri. E njjta gj do t ndodhte me rajonin e Shkodrs, i cili, n koh, mund ta prshkonte kt rrug njlloj. N kt kuptim, investimi do t ishte strategjik dhe prfundimtar. Problemi nuk shtrohet thjesht pr t shkuar nga Durrsi n Kuks, pasi kjo linj mund t bhet p.sh. edhe nprmjet Peshkopis; por pr t ndrtuar rrug t pakonkurrueshme. Lvizjet e fundit, q burojn n parlament, mund t ken nj efekt mjaft pozitiv pr shpejtimin e ndrtimit t ktij aksi strategjik.  Edhe pse ky shkrim eshte nje analize shume e mire mbi interesat ekonomike te shqiptareve nga autorruga, mua me duket se po ekzagjeron paksa ne lidhje me gjetjen e arsyeve te vonimit te deritanishem te ndertimit te kesaj rruge, sepse as fqinjte dhe as askush nuk mund te ndaloje e as shtyje ndertimin e kesaj autorruge shqiptare, vecse mund ta ndihmojne disa nga te cilat edhe ata perfitojne nga ndertimi i saj.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:14
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Rugova shprehet se idea e rrugs Durrs-Prishtin duhet realizuar


  PRISHTINE, 20 Shkurt/ATSH-B.Jashari/- Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova mori pjes sot n hapjen e konferencs pr autostradn Merdar-Prishtin-Prizren-Vrmic, pjes e autostrads Durrs-Kuks-Prishtin-Merdar, q po mbahet n Hotelin "Grand" n Prishtin. N fjaln q mbajti n hapje t konferencs s organizuar nga Ministria e Transportit dhe Post-Telekomunikacioneve t Kosovs, Presidenti Rugova tha se kjo konferenc ka rndsi pr sensibilizimin e opinionit kombtar dhe ndrkombtar pr nevojn e ndrtimit t autostrads. Idea tani po bhet projekt, q duhet t realizohet s shpejti, tha Presidenti i Kosovs. Ai theksoi se duhet par mundsia e dhnies s ksaj rruge pr ndrtim me koncesion ndonj kompanie apo vendi dhe vlersoi faktin se t dy qeverit, e Kosovs dhe e Shqipris, e kan prioritet ndrtimin e autostrads./vik/
  2003-02-20
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:14
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Konferenc pr ndrtimin e autostrads Durrs-Prishtin: Duhen 600 milion euro


  PRISHTINE, 20 shkurt - Projekti pr ndrtimin e autostrads Durrs-Kuks-Prishtin sht shum i shtrenjt dhe kap nj shum prej 600 milion euro. Ekspertt nga Shqipria dhe Kosova theksuan sot n nj konferenc se ky projekt do t ndihmohet nga Banka Botrore dhe donator t tjer. Sipas tyre, ndrtimi i autostrads sht projekt shum i rndsishem, q lidh Kosovn me vendet e ndryshme evropiane e m gjer.
  Zyrtart e Ministris s Transportit dhe Telekomunikacionit t Shqipris kan studiuar projektin dhe sipas tyre konkretizimi i punve do t filloj s shpejti, edhe pse realizimi, sipas tyre, nuk sht i leht. Sipas tyre, ndrtimi Autostrads Durrs-Kuks-Prishtin sht projekt shum i madh q premton zhvillim ekonomik dhe krijon stabilitet n rajon. Ndrsa ministri i Transportit dhe Telekomunikacionit n Qeverin e Kosovs, Zef Morina tha se autostrada Merdar-Prishtin-Prizren-Vrmic do t jet element ky pr lidhjen e vendit ton me Shqiprin e m gjer. Drejtoris s Rrugve t Shqipris Engjll Caka, shprehet se n Shqipri tani jan shqyrtuar t gjitha mundsit dhe projekti sht hartuar. “Tani pritet vetm t nis puna”, thot ai.
  Presidenti i Kosovs dr.Ibrahim Rugova tha se projekti i ksaj rruge sht nj rrug shum e vjetr e kohs Iliro-Romake Lissus-Therand (Prizren)-Vendenis dhe se tani parashihet q vendin ton ta lidh me vendet e rajonit e m gjer. N fjaln q mbajti n hapje t konferencs, Presidenti Rugova tha se kjo konferenc ka rndsi pr sensibilizimin e opinionit kombtar dhe ndrkombtar pr nevojn pr ndrtimin e autostrads. “Ideja tani po bhet projekt, q duhet t realizohet s shpejti”, tha Rugova. Ai theksoi se duhet par mundsia e dhnies s ksaj rruge pr ndrtim me koncesion ndonj kompanie apo vendi dhe vlersoi faktin se t dy qeverit, e Kosovs dhe e Shqipris, e kan prioritet ndrtimin e autostrads.
  Ministri i Tregtis dhe Industris Ali Jakupi tha se investimet do t jen t shum t mdha por n t ardhmen do t ndihmojn zhvillimin e ekonomis s Kosovs. Edhe prfaqsuesit e Drejtoris s Rrugve t Kosovs vlersuan se autostrada Durrs-Kuks-Prizren-Prishtin-Merdare ka rndsi esenciale pr prfshirjen e Kosovs n korridort ndrkombtare t rrugve.

  Radio 21
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:15
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #11
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  tirane- "Prfundimi i studimit, hartimit dhe projektit t zbatimit pr rrugn Durrs-Kuks-Morin, pritet t prfundoj n korrik t vitit 2003". Ky zotim i sht premtuar ministrit t Transporteve dhe Telekomunikacionit, Spartak Poci, n nj takim pune q ai ka zhvilluar me prfaqsues t Banks Botrore. Kryerja e fizibilitetit t ksaj rruge, sht konsideruar tepr e rndsishme nga ministri Poci i cili ka shprehur edhe gadishmrin e drejtprdrejt t Kryeministrit Fatos Nano pr kt rrug tepr t rndsishme. Ecurija e projekteve t transportit q financohen nga Banka Botrore sht trajtuar gjersisht n nj takim t zhvilluar mes prfaqsuesve t BB dhe specialistve t ministris s Transporteve nn drejtimin e ministrit Spartak Poci. Sipas prfaqsuesve t Banks Botrore, ecurija e ktij projekti sht cilsuar pozitivisht nga ana e tyre duke prgzuar pr kt, punn e mir t ksaj ministrie. Po kshtu, u diskutuan mes palve disa nga kushtet e vna n marveshjen e kredis pr Projektin e Mirmbjtjes s rrugve ku kryesore u prcaktua rritja e buxhetit t mirmbajtjes nga viti n vit.

  Sipas prfaqsuesve t BB, ky buxhet sht prmbushur me sukses nga Qeveria shqiptare pasi buxheti i vitit 2003 pr mirmbajtjen e rrugve (n kilometr), sht rritur 5,5 prqind n raport me vitin 2002, n nj koh kur sipas marrveshjes s huas kushti i prcaktuar n kt buxhet ishte n masn 5 prqind.

  Nj arritje shum e madhe e ministris nga ana e prfaqsuesve t Banks Botrore sht konsideruar realizimi i seminarit Kombtar pr Sigurin Rrugore. Me sugjerimin e ksaj Banke, ky seminar duhet t shtrihet n rrethet m problematike. Ministri i Transporteve dhe Telekomunikacionit, Spartak Poci, mori prsipr realizimin e disa seminareve t ngjashm me at t zhvilluar n mnyr t suksesshme pak dit m par n Tiran n prefekturat m t rndsishme me pjesmarrjen e Pushtetit Lokal n bashkpunim edhe me ministrin e Rendit dhe ministrin e Pushtetit Lokal. Nj arritje shum e madhe nga prfaqsuesit e Banks Botrore sht konsideruar kryerja e studimit t fizibilitetit pr rrugn Durrs-Kuks-Morin ku nga konsulentt sht marr zotim para ministrit q ky studim t prfundoj para afatit, n muajin korrik 2003. Kjo rrug, sipas ministrit Poci, sht cilsuar shum e rndsishme edhe nga kryeministri Fatos Nano i cili ka treguar gadishmrin dhe angazhimin e tij n kt drejtim. "Kjo rrug, ka thn ministri Poci, sht shum e rndsishme dhe ne do t mundohemi t ecim shum m shpejt por duke respektuar n t njjtn koh t gjitha hapat e nevojshme". Nj rndsi shum t madhe n kt drejtim, sipas ministrit, ka grumbullimi i taksave pr rrugn, e cila mendohet q deri n fund t vitit t arij n 32 milion dollar. "Nga institucioni yn, po punohet pr sigurimin e financimeve nga donatort e tjer", ka pohuar ai. Nga ministri i Transporteve, Spartak Poci, sht theksuar edhe interesimi i shprehur gjat vizits s fundit t Drejtorit Rajonal z. Portman pr sigurimin e disa fondeve. Deri tani jan siguruar 20 milion dollar, por mendohet q kjo shum do t rritet nga sigurimi i fondeve prej donatorve t tjer. Nj rndsi mjaft e madhe n kt takim, iu kushtua edhe zgjidhjes s Mirmbajtjes s Rrugve Rurale, pasi prfaqsuesit theksuan se vitet e fundit ka pasur prmirsime t dukshme t rrugve nacionale gj q nuk sht vrejtur n rrugt rurale. Ministri Poci premtoi q Kshilli Kombtar i Rrugve do t marr n konsiderat kt cshtje t rndsishme megjithse kjo nuk sht kompetenc e ministris s Transporteve pasi ka 7 vjet q rrugt rurale i kan kaluar n kompetenc pushtetit Lokal .

  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 12. #12
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Jashari: Autostrada Prishtin-Durrs brenda tre vjetsh


  PRISHTINE, 24 shkurt - Autostrada Prishtin - Kuks - Durrs mund t ndrtohet brenda tre vjetsh. Kshtu thot drejtoresha e Drejtoris s Rrugve t Kosovs, Kaqusha Jashari, sipas t cils pr kt nevojitet angazhimi m i madh i institucioneve t Kosovs n radh t par i Qeveris s Kosovs. Jashari thot se kjo autostrad e kualitetit t lart vlersohet se mund t ndrtohet vetm me koncesion, por edhe pr kt mnyr t ndrtimit nevojitet prkrahje e institucioneve. “Ndrtimi i autostrads n pjesn kosovare nuk do t zgjas shum nse arrihet vendimi q t fillohet ndrtimin me koncesion”, thot Jashari. Sipas saj, nse fillon ndrtimin sivjet ather me siguri pr dy-tri vjet pes firma mund ta kryej at, por edhe t hyj n funksion.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:15
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 13. #13
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Studimi i fisibilitetit pr rrugn e veriut do t jet gati n korrik


  TIRAN - Studimi i fisibilitetit pr segmentin rrugor Durrs-Kuks-Morin do t prfundoj n fund t korrikut 2003, bn t ditur burimet pran Ministris s Transportit dhe Telekomunikacionit.

  Punimet pr ndrtimin e korridorit verior q do t lidh Shqiprin me Kosovn do t fillojn pas prfundimit t ktij studimi, bn t ditur ekspertt. U deshn dy vjet q Banka Botrore, q po financon kt projekt nprmjet nj fondi prej 20 mij dollar, t'u hapte dritn jeshile dy kompanive q t kryenin studimet e fisibilitetit n baz t tre varianteve t mundshme q po shqyrtohen.

  "Mund t thuhet se studimet jan n rrugn e duhur", deklaroi Sekretari i Prgjithshm i Ministris s Transportit dhe Telekomunikacionit, Eduart Prodani. Sipas tij, "studimi ka filluar q prej disa muajve dhe ka mundsi t prfundoj kt ver". Pr studimet e fisibilitetit pr segmentin rrugor Durrs-Kuks-Morin, aktualisht, jan duke punuar dy kompanit e huaja, ajo italiane "Technico Roma" dhe ajo britanike "McDolce".

  Sipas shkrimit t dits s premte n t prditshmen "Koha Jon", kto studime kan filluar q n vitin 2001, por Banka Botrore nuk i ka pranuar prfundimet e disa tenderave t mparshm pr shkak t parregullsive t kompanive pretendente. N tenderin e fundit q u zhvillua pr kt qllim, ku morn pjes gjasht kompani t huaja, u przgjodhn si fituese dy prej tyre, "Techno Roma" dhe "McDolce".

  Pr ndrtimin e ktij segmenti rrugor jan paraqitur tre variante. Sipas ekspertve, varianti m i prshtatshm sht ai i pari, q parashikon ndrtimin e distancs m t shkurtr, 180 km, por q ka kosto t lart prej 247 milion dollar. Ndrsa dy projektet e tjera parashikojn ndrtimin e distancave m t gjata, respektivisht 254 km dhe 233 km, me m pak shpenzime, 202 milion dollar pr projektin e par dhe 224 pr t dytin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:15
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  35
  Postime
  240
  Rruga Prishtin Durrs me t vrtet ka nj domethnie t madhe pr t gjith ne.

  Prveq se sht nj rrug mjaft strategjike pr integrimin ndrshqiptar ajo poashtu ka edhe rndsin e vet mjaft t madhe ekonomike. Lidhja e tegut t Kosovs me portin e Durrsit sht mjaft domethnse pr t dyja edhe Kosovn edhe Shqiprin.
  Maltretimet q shkaktojn maqedonasit n kufi pr kalim e doganim, mbyllja e kufirit shum shpesh, rrezikon mjaft shum Kosovn pr t'u furnizuar me mallra duka patur parasysh rrugn e tanishme shum t mundimshme Durrs-Tiran-Prizren-Prishtin.

  Uroj q, edhepse punt po na shkojn shum ngadal rreth fillimit t ndrtmit t rrugs, ky projekt madhshtor t mos ngec pr raste t manipulimeve dhe korrupsionit.

  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 15. #15
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  DURRES-PRISHTINE DO INTEGROJE SHQIPTARET

  Ndertimi i Korridorit 10 dhe rendesia e tij. Hapja e rruges Autostrada Durres-Rreshen-Fan-Kukes-Prishtine eshte me leverdi te madhe ekonomike-tregtare-e turistike dhe fitimprurese per tere rajonin juglindor te Europes. Kjo rruge lidh me afer lindjen me perendimin, lidh shume shtete lindore me portin e Durresit, me portin e Shengjinit dhe ate te Vlores me rruge tokesore me keto porte tregtare; si per levizjen e mallrave me mjetet dhe qarkullimin e lire te njerezve per mbare Rajonin. Lidh shtetin e ndare pergjysem Shqiperine me Kosoven (lidh te gjithe Dardanin). Lidh Nishin e Serbise-Beogradin-Budapestin dhe Varshaven; pra lidh me afer Kosove-Serbi-Maqedoni-Bullgari, Hungari-Rumani-Poloni. Lidh madje dhe shtetet e Balltikut si Letoni-Lituani dhe Estoni si dhe ata me te largeta sic jane Finlanda Suedi-Norvegji si dhe Ukraina e Biellorusia qe keto shtete kane dimra te tejzgjatura me 7-8 muaj ne vit me temperature te uleta -18grade Celcius deri ne minus 15 grade Celcius (30 grade C minus). Kurse ne ne Shqiperi kemi nje klim- mesdhetare shume te pershtatshme dhe se kemi nje vije bregdetare prej 480 km, qe shtrihet Deti Adriatik dhe Deti Jon, qe shtrihen qe nga Shkodra deri ne Sarande. Plazhet tona shfrytezohen dhe shijohen qe me 1 maj, qershor, korrik, gusht e shtator 5 muaj barazi me 150 dite per cdo vit qe behet plazhe per mrekulli ne vendin tone.

  Prandaj Ministria e Turizmit si dhe Pushtetet Lokale te cdo zone gjate zones bregdetare, mos t'i zere gjumi per te pergatitur plazhet tona per fluksin e madh te turistave qe dot e vine si nga Kosova, Maqedonia, Serbia dhe shtetet e tjera te Balltikut qe permenda me lart, e qe deshirojne te frekuentojne plazhet tona ne Shqiperi. Domosdo duhet te ndertohen nga firmat e Ndertimit Hotele te bukura si te Turqis dhe te garantohet gjate gjithe sezonit uji i pijshem dhe energjia elektrike 20 kw gjate gjithe bregdetit shqiptar (dhe pasterti).

  Variantet e kesaj rruge jane:

  1-Varianti i pare eshte Durres-Shkoder-Puke-Kukes-Morine: Kjo rruge eshte 254 km e gjate, rruga ekzistuese e cila ka 32 kthesa te forta nga Shkodra ne Gomsiqe te Pukes 28 kthesat e Lajthizes 86 kthesat e Qafes se Malit e te Shemeris se Kukesit gjithsejt 146 kthesat e berryle te forta dhe rruge qe izolohet shume gjate nga dimrat me debore. Ky variant s'ia vlen barra qerane, thote populli se eshte 174 km, me i gjate se varianti i III-te e cila eshte vetem 180 km gjithsejt.

  2-Varianti i dyte eshte Durres-Shenpal-Mirdite-Gjegjan-Fushe ARrezi-Qafa Mali-Kukes-Morine. Kjo rruge eshte e gjate 243 km ose 63 km me e gjate se varianti i III-te qe eshte 180 km. Ne kete variant jane 134 kthesa e berryle te forta e te lodhshme per te kaluar. Edhe ky variant izolohet me shume nga dimerat me debore, ndaj dhe ky variant eshte i papershtatshem dhe anti ekonomik financiarisht.

  3-Varianti i trete ndertimi i autostrades Durres-Rreshen-Fan-Kukes-Morine eshte 180 km gjatesi ose nga Miloti-Fan-Kukes-Morine eshte 106.7 km ku parashikohet nga Tirana ne Kukes te shkohet brenda 2 oreve dhe brenda 3 oreve te arrihet nga Tirana ne Prishtine, qe eshte 235 km dhe me Nishin e Serbise 374 km qe lidh lindjen me perendimin.

  Me Shkupin eshte 112 km me shkurt se nga Korridori 8. Sofja e Bullgarise dhe Ankaraja e Turqise eshte 50-60 km me afer se nga (korridori i 8-te). Prandaj varianti i III-te eshte me i dosmosdoshem dhe me ekonomik financiarisht per t'u zbatuar pa hezitim e sa me shpejt te fillojne punimet e kesaj Autostrade dobi prurese per Shqiperine-Kosoven e mbare Rajonin Ballkanik-Rruge e cila nuk izolohet gjate dimrave mbasi si kalon 320 m mbi nivelin e detit, duke kaluar nga Miloti-Rreshen-Fan- gjate bregut te lumit te lugines se Fanit te Mirdites.

  Vija pershkruese e kesaj autostrade eshte

  Nga Miloti ne luginen e Fanit-Marin eshte 106.7 km gjatesia e saj dhe nga Miloti-Rreshen shkon paralel me hekurudhen duke zgjeruar vetem rrugen ekzistuese. Ura e Fanit-Nderfushaz-Nderfan-Peshqeve-shkon gjate bregut te lumit te Fanit-rruge e re me 2 ura 40-50 m, dhe me dy tunele 50-60 m, duke dale ne Repez e cila ka qene piketuar e parashikuar qe ne vitet 1935-1936 nga inxhinieret-italiane dhe hekurrudhe per te lidhur Shqiperine me Kosoven. Nga Repesi kalon ne fshatrat Mashterkor-Shtrungaj-Bisake-Fan-Zoll-Xhugje-Sange dhe Thirre te fanit. Ne Thirre te Fanit parashikohet nje tunel 3.3 km duke pershkuar Qafen e Kumbulles e cila del ne minier te Kalimasht ne rrugen ekzistuese te Kukesit qe dote zgjerohet rruga ekzistuese qe eshte sot deri ne Prizren.

  Kjo rruge eshte ne Milot 20 m mbi nivelin e detit, ne Rreshen 100 m, ne Repes 150 m, ne Fan 200 m dhe Sange 280 m, ne Qafe Kumbull 320 m. Prandaj sic shihet nga lartesia gjeografike s'eshte shume e larte. Kjo rruge eshte e drejte, e shkurter dhe nuk izolohet nga dimrat me debore, pothuajse eshte fushore duke kaluar gjate lugines se Fanit. Me parashikimet e studimeve te bera nga Rresheni-Fan-Kosove ne dekaden e ardhshme do te ndertohet edhe hekurudha qe lidh shume shkurt (e me afer), te gjithe Ballkanin, dobiprurese per mbare rajonin, dhe qe eshte jo me shume se 120 km, qe lidhet me portet e Shqiperise-Durresit-Shengjinit dhe te Vlores qe sherben me shkurt, me afer me te gjithe rajonin juglindor te Evropes, dhe te shteteve lindore.

  Dobite e medha ekonomike per rajonin

  E para: Kjo rruge lidh me afer dhe me shkurt Shqiperine me Kosoven, Shtetet juglindore te Europes me portin e Durresit-Shengjinit dhe Vlores si per tregtimin e mallrave me mjetet dhe levizjen e lire te njerezve. E dyta: Shqiperia ka nje vije bregdetare prej 480 km, ku frekuentohen plazhet tona 5 muaj me 150 dite ne cdo vit ne vendin tone; duke filluar maj, qershor, korrik, gusht, shtator.

  E treta: Ndertimi i autostrades Durres-Rreshen-Kukes-Prishtine-fuqizon ekonomikisht gjithe Shqiperine-Verilindore dhe Kosoven e Maqedonine te lena pas dore e pas vemendjes nga qeverite e meparshme. Ngrene ne nivel me te larte mireqenien e gjithe Mirdites gjithe Qarkun e Kukesit dhe mbare Kosoven e Maqedonine si vende keto me te varferat ne bote; e qe nentoka e tyre eshte shume e pasur me baker e flori, vihen ne pune 10-12 minierat e Mirdites e te Kukesit e Kosoves si minierae Rubikut e Kulmes e Perlatit-Prosekut, Kurbneshit, Rreshenit, Repesit, Spacit te Munelles, Qafe-Barit, te Thirres, Fanit te Kalimashit, te Rexhepaj te Kukesit si dhe Trepeqja e Kosoves dhe nga keto miniera nxirret baker e flori dobiprurese si per Shqiperine-Kosoven dhe gjithe rajonin.

  Ne keto miniera punesohen 20-30 mije punetore dhe ushqehen qindra e mijera familje dhe gjallerohet jetesa e popullit te ketyre zonave. E katerta: Behet-shfrytezimi e perpunimi i te gjithe pyjeve te Shqiperise Verilindore -Kosoves-Maqedonise si dhe ruajtja e rimekembja e tyre me afer me me pak shpenzime financiare per te ardhmen e tyre. E pesta: Behet ndertimi i hidrocentralit te madh elektrik qe do te ndertohet ne (Skavic) qe do furnizoje me energji elektrike Shqiperine, Kosoven, Serbine, Maqedonine dhe Bullgarine i cili eshte me afer 50 km ne kete autostrade qe per ndertimin e tij (materialet inerte) do te merren ne lumin e Fanit qe jane shume afer. Keto probleme te kihen parasysh per t'u zbatuar ne te ardhmen.

  Sensibiliteti i kesaj-autostrade

  Eshte se varianti i trete eshte 180 km. Durres-Fan-Kukes-Morin-Prizren dhe se Milot-Fan-Kukes-Morine eshte 106.7 km (e gjate distanca). Kjo autostrade qe nga Durresi ne Milot ka perfunduar ne vitin 2000 dhe nga Tirane ne Milot ka perfunduar ne vitin 2002-2003.

  Per kete rruge jane parashikuar 3 variante:

  1.Me dy kalime 14.60 m e gjere =300 milion dollare

  2.me tre kalime 19.50 m e gjere =350 milion euro

  3.Me kater kalime 22.50 m e gjere = 530 ilion euro

  Per te cilat do t'i shqyrtoje dhe vendose Qeveria shqiptare.

  Deri tani nga taksapaguesit shqiptar vetem per naften jane mbledhur ne Banken e Shqiperise vetem 30 milion dollare gjate vitit 2002 dhe po kete vit grumbullohen edhe 30 milion per vitin 2003= 60 milion dollare deri tani. Prandaj del e nevojshme qe per ndertimin e kesaj autostrade duhet te kontribuojne te gjithe shqiptaret si dhe diaspora shqiptare e kosovare-biznesi i madh dhe i vogel per te dhuruar leke ne Nr.----e llogarise te kesaj rruge ne Bankat e Shtetit Shqiptar. Po keshtu behet thirrje organizatave dhe fondacioneve dhe 140 legatave qe jane te akredituara ne Shqiperi. Keto me shtetet e tyre le te kontribuojne sado pak ne ndertimin e kesaj vepre. Gjithashtu F.M.N dhe Banka Boterore le te japin ndihma te medha sipas projektit te kesaj vepre te Rajonit-Ballkanik dhe per gjithe Evropen Juglindore. Kjo autostrade duhet te filloje sa me pare dhe diten e festes se Flamurit me 28 nentor te vitit 2005 te dy Presidentet, ai i Shqiperise dhe i Kosoves le te presin shiritin e perfundimit dhe te filloje shfrytezimi i autostrades se re per gjithe rajonin.

  Gjon Gjeci  Qeverit shqiptare si dhe gjith shqiptart kudo jan duhet financuar duke llogaritur edhe ndihmat nga institucionet ndrkombtare q kjo autoudh t ndrtohet sa m shpejt t jet e mundur.
  Prshndetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:15
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-03-2003
  Vendndodhja
  gjenev
  Mosha
  51
  Postime
  43
  cdo here kur bisedohet per ket autostrade me behet zemra male se kjo do jete nje porte e madhe ce do hapet per ter shiptarine dhe duhet nga ne ti jipet cfardo mbeshtetje te pershendes dodoni.
  fytyrat jane hapur

 17. #17
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Vazhdojn punimet e rrugs Durrs-Morin

  Nano: 7 tetor nis rruga Durres-Kukes

  Kryeministri deklaron ne Rreshen fillimin e ndertimit te rruges Durres-Kukes. Po ju jap sihariqin se projekti i rruges ka perfunduar dhe ne daten 7 tetor do ta miratojme ne Keshillin Kombetar te Rrugeve per te filluar segmentet e para brenda ketij viti, deklaron ai

  Ndertimi i korridorit te tete ka qene kryefjale e fjalimit te Kryeministrit Fatos Nano, ne mitingun elektoral te Partise Socialiste ne Rreshen. Nano, ka deklaruar se ne fillim te tetorit ne Keshillin Kombetar te Rrugeve do te miratohet projekti i ndertimit te rruges Durres-Kukes-Morine, shume e rendesishme per zhvillimin e Mirdites, pasi ky segment kalon neper kete zone. Padyshim qe rruga Durres-Kukes-Prishtine, e projektuar per te pershkuar Mirditen, do te jape nje impakt shume te madh zhvillimit te Shqiperise verilindore. Por, perpara se ky zhvillim te perfshije te gjithe verilindjen do te ndjehet e do te pulsoje fillimisht ketu midis jush. Po ju jap sihariqin se projekti i rruges ka perfunduar dhe ne daten 7 tetor do ta miratojme ne Keshillin Kombetar te Rrugeve per te filluar segmentet e para brenda ketij viti, ka deklaruar Nano ne fjalen e tij. Shefi i qeverise shqiptare eshte shprehur per rendesine strategjike si ne pikpamjen e rritjes ekonomike te zones, ashtu dhe ne ate te lidhjeve shume me te shpejta me pjeset e tjera te vendit dhe Kosoven. Nese gjashte vitet e fundit na u desh te investonim per te kthyer Rreshenin dhe gjithe Shqiperine ne normalitet, trasene e zhvillimit dhe per tju kthyer juve dinjitetin e neperkembur gjate regjimit te Berishes, ne vitet e ardhshme prioriteti yne kryesor do te jete integrimi i ketyre trevave me tregun kombetar, me rajonin dhe me infrastrukturat moderne me Evropen e Bashkuar, ka theksuar kryeministri dhe njekohesisht kryetar i PS-se, Nano. Duke folur ne vijim te asja qe Nano e quajti sihariq, ai u shpreh se ne socialistet i beme shqiptaret te shijojne dhe shfrytezojne hapesirat reale te lirise, sistemin e institucioneve demokratike qe mbrojne te drejtat tuaja themelore, ekonomine e sipermarrjes se lire private e publike.

  Per studimin e fisibilitetit per rrugen e re Durres-Kukes-Morine ka rreth dy vjet qe puna eshte ne proces. Varianti i marre ne konsiderate parashikon nje linje te re rrugore qe kalon nga Ura e Milotit-Rreshen-Orosh-Klos-Thirre-Fushe Dukagjin-Kukes-Morin. Kjo zgjidhje parashikon distancen me te shkurter te mundshme dhe deri ne Milot ndjek gjurmen e rruges ekzistuese. Sipas ketij varianti rruga Durres -Morine eshte e gjate rreth 171 kilometer. Kushtueshmeria e ndertimit eshte rreth 228 milione dollare. Ajo parashikohet te jete nje superstrade me dy korsi, element ky qe eshte kritikuar mjaft nga ekspertet shqiptare te transporteve. Nga ana tjeter Ministri i Financave ka deklaruar dje se do te heqe taksen e posacme per rrugen Durres-Kukes qe vilej 1 per qind mbi importet.
  --------------------------------------------------------------------------------
  30/09/2003
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 24-02-2007 m 23:12
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Nano i ben rruget ose me mire "petullat" me uje.

  Meqense Nano ka baba Thanasin, nje nga mjeshtrat e industrise se propogandes (ish drejtor i ATSH-es dhe i Radio Televizionit ne kohen e Hoxhes) ai ja "di kimene Propogandes" pra mashtrimit.

  Ai ka mesuar nga i jati dhe Partia e tije qe Mirditen dikur e genjenin me ndonji Flamur Festivalesh Folklorike dhe i kurdisnin mirditoret e mjere me kendu per Partin e Shokin Ver.

  Ai u permendi Rubikasve Floririn e tha se juve u ka lene ne mjerim ky kryetari tanishem demokrat.
  A thua se Rubiku qe nxorri Baker 50 vjet ishte ndonji dit i lumtur.
  PPSH e Thanasit nxorri Flori nga Bakri i Mirdites e ai Flori as MUX per morrat e Rubikasve nuk u be e jo me buk, uje e ilace ose veshmbathje. Perkundrazi Floriri ose ARI i Bakrit te Mirdites avulloi kasafortave te KQ te PPSH e nuk i dihet destinacioni.

  Ne se do ti venim nji Nick Namme MIRDITES asaj do i shkonte per bukuri nicku "Fukaralleku".

  Mundesh me bredh shpi me shpi e katund me katund ne Mirdite e nuk e gjen nji mirditor e mirditore faqekuqe sepse Urija e mjerimi kane lene gjurme ne disa gjenerata te Mirditoreve dhe Grat Mirditore akoma jane te verdha e plaken qe 30 vjece sepse kurre nuk u ngopen me buk e ushuj.

  Nano po u thote Pukjanve e Lacjanve e Rubikasve se kto jryetaret Demokrat te ketij mandati u a kan vjedhur Fondet qe ai Nanua kinse u a ka dhene ktyre komunave.

  Pse a nuk ishte Nano kryeminister e qe ka ne dore tu bej inventar komunave per fatin e Parave qe kinse u ka dhene e ti gjente e faktonte me kohe se Komunat po u tallkan me fondet !!?

  Nano ka shkopin ne dore e tash para votimeve Kuptoi se Vuajtjet ne zonat Veriore i paskan shkaktuar Demokratet.

  Hipokrizi i trashe dhe qe tregon se Nano i urren e cvlehteson Malsoret e Mirditoret dhe mendon se me ta mjafton ti fusesh ndonji Kumbull e ata genjehen.

  Nano e di se ne ato zona ka me vete vetem klyshet e rekrutuar nga operativat te cilet "levrijne" si zhapika per te mashtruar miletin.


  Rruga Durres Prishtine do behet kur ne Shqiperi te kete stabilitet e prosperitet ekonomik qe fshataret te mos punojne diten ne kantjeret e Kompanise qe do ndertoje Rrugen e Naten te shkojne me vjedh tenxheret me pilaf te menxave e batanijet ku do flejne puntoret.

  Ajo rruge do Makineri te cilat i zoteron vetem Gjermania , Suedia, Norvegjia e Franca a ato Kompani nuk vijne me kte Qeveri e me Koco kokdhima e dava greksh e maqedonsh ajo rrug nuk behet..

  Leri Nano shakate..

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Te nderuar!
  KJo eshte nje pallavere e re,kjo nuk eshte risi,kjo eshte ide e pa ide saikur Koridori 8,qe sot e kesaj dite nuk egziston askund ne asnje leter te shkruar,ne asnje dokument zyrtar, as ne Shqiperi as ne Europe e per ne Kosove mos te flasim se ketu as letra te shkruara nuk ka.
  Ore mos te jetojme me enderralla te tilla te pavlera te cilat lansohen per interesa te ngushta personale,mos tu besojme te pabesve,te pavlershmive,te pa ndjenjeve,te pa moralshmive sepse vetem rrena dhe asgje tjetr nuk ka deri me sot te ta.Te tillet si Nano_Majko e shume e shume kan vetem demagogji.
  ----------
  mani

 20. #20
  i thare
  Antarsuar
  23-06-2003
  Vendndodhja
  u.s.e
  Mosha
  53
  Postime
  384
  Brukseli rrzon Korridorin 8

  Erisa Zykaj
  korrespondente nga Brukseli

  Prioritetet e prezantuara nga komisarja Lojola de Palacio kan t bjn me projektet n vetvete dhe jo me korridoret e ndryshme, t cilat lidhin kto projekte. Nj nga kto korridore sht edhe korridori 8, i cili kalon nga Italia, Shqipria, Maqedonia, Bullgaria deri n Turqi

  Presidenti i Komisionit Evropian, Romano Prodi dhe komisarja evropiane pr transportet Lojola de Palacio kan prezantuar dje n Bruksel prioritet kryesore pr projektet transevropiane t infrastrukturs. Kto projekte lidhin shtetet antare aktuale t BE-s dhe dhjet shtetet kandidate aktuale, t cilat do t bhen antare duke filluar q prej vitit t ardhshm. Bhet fjal pr projekte rrugore, hekurudhore, ajrore, ujore etj.. Prioritetet e prezantuara nga komisarja Lojola de Palacio kan t bjn me projektet n vetvete dhe jo me korridoret e ndryshme, t cilat lidhin kto projekte. Nj nga kto korridore sht edhe korridori 8, i cili kalon nga Italia, Shqipria, Maqedonia, Bullgaria deri n Turqi. sht pikrisht mosprfshirja e korridoreve n prioritetet e fiksuara deri n vitin 2020 nga KE, q vazhdon t krijoj konfuzion n vendet n t cilat kalojn korridoret. KE ka reaguar ndaj ksaj shtjeje, duke qartsuar edhe nj her m shum dallimin q qndron midis projekteve dhe korridoreve q lidhin kto projekte. "Korridoret q kalojn nga rajoni i Ballkanit nuk mund t prfshiheshin n listn e ktyre prioriteteve, pasi bhet fjal pr akset e mdha q lidhin Evropn e zgjeruar dhe jo pr korridore dhe s dyti vendet e Ballkanit nuk jan ende antare t BE-s dhe as nuk kan prfunduar negociatat me t. Ne flasim n prioritetet tona vetm pr vendet antare t BE-s. Korridori tet sht prfshir, por n nj hart tjetr, at t korridoreve dhe i prket nj koncepti tjetr, pavarsisht se t dyja konceptet lidhen", ka deklaruar komisarja Lojola de Palacio. Ndrkoh ajo q e ka nxitur debatin pr korridorin tet, sht prfshirja e nj korridori q kalon nga Serbia n hartn e prioriteteve q ka prezantuar KE ditn e djeshme krahas dokumentit pr prioritetet. Kjo pyetje ka lindur n mnyr spontane, pasi korridoret e tjera, si korridori tet nuk ishin nnvizuar n hart, por ai q t binte n sy ishte pikrisht korridori q kalon nga Serbia dhe lidh Hungarin dhe Rumanin. Vet zdhnsi i ksaj komisareje, ka thn pr gazetn "Tema", se mund t bhet fjal pr nj harres t mosprfshirjes t t gjitha korridoreve, apo t prfshirjes s atyre, pr t cilat shtetet nga i cili ai kalon, jan anazhuar q do ta ndrtojn. "Ajo q mund t'ju them me siguri, sht se korridori q kalon nga Serbia nuk prbn aspak nj prioritet, pasi ai sht nj korridor si t tjert. E vetmja diferenc sht q shtetet q lidh ai mund t jen angazhuar seriozisht pr ndrtimin e ktij korridori dhe pr kt arsye, besoj se ai sht prfshir n hartn q ju kemi dhn", ka thn zdhnsi Giles Gantelet. Ai ka insistuar n faktin se korridori 8 merr jet mbi bazn e nnshkrimit t memorandumit t shteteve, nprmjet t cilave kalon ai, dhe q i takon ktyre shteteve q t angazhohen pr ta ndrtuar kt korridor. "Ashtu si Hungaria dhe Rumania jan angazhuar pr korridorin q kalon nga Serbia, le t angazhohen edhe shtetet e korridorit 8 dhe t bjn punimet. sht e kot q ju krkoni fajin tek KE-ja, ndrkoh q ndrtimi i korridorit varet nga vet shtetet", ka deklaruar Giles Gantelet. Ai ka shpjeguar se sht mse logjike, q t ndrtohen fillimisht projektet e mdha, t cilat lidhin shtetet antare aktuale me ato t ardhshme dhe pastaj t ndrtohen korridoret q lidhin midis tyre kto projekte, t cilat kalojn n shtete joantare si jan shtetet e Ballkanit. Nga ana tjetr, KE ka prezantuar ambicien e tij pr t rritur financimin e projekteve prioritare. Presidenti Romano Prodi ka deklaruar: "Ne jemi t vendosur q t rrisim nga 10% q sht aktualisht deri n 30% financimin e zbatimit t projekteve nga buxheti i BE-s, ndrkoh q financimi i hartimit t tyre mbetet 50% nga buxheti i BE. E kemi br kt se ndryshe financimi i ktyre projekteve do t jet shum i vshtir, po t'u lihet barra kryesore shteteve antare". Prodi ka thn gjithashtu se kushtet kryesore pr kt financim qndrojn n faktin, se shtetet antare t BE, duhet t mbshteten n financimet publike dhe sektorin privat pr t mundsuar zbatimin e ktyre projekteve. Presidenti i KE-s ka vn n pah zvarritjen e madhe t ktyre projekteve dhe prqindjen gjithnj e m t madhe n zbritje t financimit t shteteve antare t BE-s pr kto projekte, kryesisht pr ato ndrkufitare. Ai sht ndalur veanrisht n kontributin e sektorit privat pr realizimin e ktyre projekteve, si t domosdoshm. "Shtetet antare duhet t ndryshojn edhe rregullacioni ekzistues mbi financimin, pr t br t mundur ecurin e ktyre projekteve dhe jo lnien pothuajse n harres t tyre", ka thn Prodi. Kto rregullore lidhen ngusht edhe me strategjin e re q KE-ja sapo ka aprovuar paralelisht me projektetet transevropiane, t cilat prcaktojn rregullat pr rritjen ekonomike t territorit t BE-s. "Lista e 29 projekteve q kemi zgjedhur ka vlern e 222 miliard euro", sht shprehur Prodi. Nga ana tjetr, komisarja Lojola de Palacio ka thn, se ka tre pika t reja prsa u prket projeketeve. "E para ka t bj me deklaratn e interesave t prgjithshme t shteteve antare q preken nga projektet ndrkufitare, efektet q ato japin mbi kto vende n nivelin e mjedisit etj.. E dyta ka t bj me masat q do t prezantohen nga shtetet, t cilat do t lehtsojn realizimin n kohn e duhur t projekteve. E treta ka t bj me nismn e KE-s pr t trhequr nj projekt nga lista e projekteve, nse shtetet npr t cilat kalon nuk kan marr masat e duhura dhe nuk kan dhn financimin e duhur brenda kufirit kohor q sht caktuar", ka deklaruar komisarja pr transportet Lojola de Palacio. Ajo ka shpjeguar gjithashtu se s bashku me projektet, do t trhiqen edhe fondet e BE-s q jepen pr kto projekte nga fondet e ndryshme ekzistuese. Por kjo sht e vlefshme pr shtetet antare dhe jo pr shtetet e korridorit tet, t cilat do t duhet t'i drejtohen Komunitetit Ndrkombtar pr t marr financim t plot t projekteve q krkon korridori i 8, ku mund t bjn pjes edhe fondet e shteteve antare t BE n rolin e donatorve, ashtu si dhe t vet KE-s. Kt do ta shohin n t ardhmen. Gjithsesi, ky sht nj shembull i asaj se si mund t realizohen projekte t tilla. KE ka aprovuar kshtu projektet kryesore q jan paraqitur n raportin e grupit t nivelit t lart nn udhheqjen e ish komisarit Van Miet, raport t cilin gazeta "Tema" e ka botuar n numrin e saj t 10 shtator.  Burimi: temanet.net

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 4. Urgjenca pr planifikimin e rrugs Morin-Prishtin-Merdare
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 11:16
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •