Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 63
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime nė 26 postime

  A ndikon pamja e jashtme ne personalitetin e njeriut?

  Ndikon bukuria fizike ne personalitetin e nje njeriu?
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  jo nuk indikon...disa njerez qe kan nje personalitet kaq te admirueshem, duken dhe nga aparenca e jashtme te bukur
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 3. #3
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Para se te pergjigjem per kete do doja te thoja

  A ndikon dora jote se mund te jete cik me e madhe se normalja apo me e vogel per te prere buken?? apo per te punuar??? sigurisht qe jo

  Athere.. pse duhet te ndikoje bukuria.. kur dikush ka shpirtin e bukur??
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga shitesi
  Ndikon bukuria fizike ne personalitetin e nje njeriu?
  Ndikon, sepse shoqeria i cakton standartet "normale" te aparences fizike.

 5. #5
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk ndikon vete ne personalitet, po ne venien ne dukje te tij.
  Ezekiel 25-17.

 6. #6
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga i_pakapshem
  Ndikon, sepse shoqeria i cakton standartet "normale" te aparences fizike.
  Nje pyetje kam une.. Ti thua se ndikon.. Ti vet shoqerine si e zgjedh.. Per bukuri apo per vlerat qe ka???
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga i_pakapshem
  Ndikon, sepse shoqeria i cakton standartet "normale" te aparences fizike.
  Shoqeria i cakton dhe i shfrytezon keto standarte!!!
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Keni kapur teme shume delikate.

  Pyetja eshte nese bukuria ndikon ne personalitet.

  Varet si eshte ambienti rrethues:

  Ka njerez te bukur me prinder katila qe ia kane nxire jeten femijeve dhe keta jane akoma te hutuar dhe pa personalitet.

  Ashtu si dhe ka njerez te shemtuar te cileve u eshte thene qe jane shume te bukur dhe keta sinqerisht e besojne dhe jane plot personalitet.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga shitesi
  Ndikon bukuria fizike ne personalitetin e nje njeriu?
  pyetja nuk eshte shume specifike, por natyrisht ndikon ne pergjithesi te themi

  aparenca e nje njeriu fatkeqsisht ze nje rol shume te madh ne opinionin qe te tjeret kane per ate njeriun ne pergjithesi, ndikon ne menyre shume signifikante sesi njerzit e vleresojne ate njeri dhe sillen ndaj tij (packa se njerzit po ti pyesesh pohojne te kunderten teorikisht, veprimet e tyre provojne kete; ka plot studime shkencore qe tregojne gjera te tilla)

  e per me teper (ose si rrjedhoje) aparenca e nje njeriu ndikon shume edhe sesi ai vete e percepton dhe vlereson vetveten, e me pas jo vetem ne ndjenjat e tij, por mbarevajtjen e tij ne pergjithesi, menyren sesi ai njeri operon me te tjeret, etj etj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 14-07-2006 mė 12:29

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Nje pyetje kam une.. Ti thua se ndikon.. Ti vet shoqerine si e zgjedh.. Per bukuri apo per vlerat qe ka???
  Kur thashe shoqeri e kisha me kuptim e gjere te fjales, dmth society. Me kuptove? Do me thene bota qe ke perreth cakton ato standarte.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Anisela
  Shoqeria i cakton dhe i shfrytezon keto standarte!!!
  Normal, shoqeria shkon nga fryn era.

 12. #12
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Shites, po nuk qe "compatible" me shoqerine, zor te pranohesh. Tani, paraqitja fizike ndikon menyren si sillesh. Kur te duket vetja i bukur, here-here i kalon caqet e konfidences per vetveten e behesh mendjemadh, snobist, a ku di une. Kur te duket vetja i shemtuar, ndihesh i pasigurte, i pafat, duke perjashtuar faktin qe natyra nuk eshte diskriminuese. Ndoshta perpiqesh te kultivosh dicka tjeter (nje veti te pelqyeshme) si kompensim. Si mund te ndihesh i bukur apo i shemtuar pa pasur nje "perceptual contrast"? Pra, do kthehesh tek shoqeria duke krahasuar veten me te tjeret.

 13. #13
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ihti
  Shoqet e bukura, kane shoqe te tjera te bukura...e keshtu me rradhe
  Dhe ashtu lidhet zinxhiri i bukurosheve.

  Zgjedhje e mencur, Ihti!
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #14
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Shkencetaret qe i japin rendesi pikpamjeve evolucionare, thone (per rastin e cifteve, partnereve) qe njerzit kane tendenca te pelqejne partneret qe jane me te bukur, pasi shume shpesh bukuria fizike eshte ne korelacion te drejte me shendetin e personit, dhe per pasoja ne kete menyre ato zgjedhin instiktivisht dhe ne menyre subkoshiente nje person me te cilin kane shanse te linden femije sa me te shendetshem, pra genet me te shendetshme kane shanse me shume per tu trasheguar nga gjeneratat, me qellimin final te permiresimit te jetes se species afatgjatesisht (note, made up word lol).
  Per arsye se kjo tendence eshte e misheruar ne subkoshiencen e njerzve, e manifestuar si preference e pergjithshme, kjo manifestohet jo vetem kur behet fjale per lidhje serioze me tendence per te pasur kalamaj, por per cdo lidhje qe njerzit bejne me nje partner.

  Kam pare njehere nje emision qe bente studime te tilla, dhe verente qe fytyrat e njerezve qe tentojne te jen simetrike (rreth boshtit vertikal ne mes te fytyres) perceptohen si me simpatike nga te tjeret sesa ata qe nuk kane tipare simetrike... dhe pastaj bente lidhjen qe keto njerez gjithshtu tentonin te ishin me te shendetshem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 14-07-2006 mė 14:46

 15. #15
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  tani on a more serioz note, se paskemi dale anash temes

  Shkencetaret qe i japin rendesi pikpamjeve evolucionare, thone (per rastin e cifteve, partnereve) qe njerzit kane tendenca te pelqejne partneret qe jane me te bukur, pasi shume shpesh bukuria fizike eshte ne korelacion te drejte me shendetin e personit, dhe per pasoja ne kete menyre ato zgjedhin instiktivisht dhe ne menyre subkoshiente nje person me te cilin kane shanse te linden femije sa me te shendetshem, pra genet me te shendetshme kane shanse me shume per tu trasheguar nga gjeneratat, me qellimin final te permiresimit te jetes se species afatgjatesisht (note, made up word lol).
  Per arsye se kjo tendence eshte e misheruar ne subkoshiencen e njerzve, e manifestuar si preference e pergjithshme, kjo manifestohet jo vetem kur behet fjale per lidhje serioze me tendence per te pasur kalamaj, por per cdo lidhje qe njerzit bejne me nje partner.

  Kam pare njehere nje emision qe bente studime te tilla, dhe verente qe fytyrat e njerezve qe tentojne te jen simetrike (rreth boshtit vertikal ne mes te fytyres) perceptohen si me simpatike nga te tjeret sesa ata qe nuk kane tipare simetrike... dhe pastaj bente lidhjen qe keto njerez gjithshtu tentonin te ishin me te shendetshem.


  P.S. Ihti, sqarojeni me Rexhijen ate punen e gjuhes juve, se me duket ka paqartesi te theksuara ne komponentin gjuhe-muskul akoma lol
  Shume interesante. Keto pikepamjet shkencore na sill se aty i ke piket, jo tek shakate.
  Une di qe ne jemi biologjikisht te predispozuar te pelqejme genet tona (our own gene pool, me demek shqiptaret pelqejne shqiptaret) ne menyre qe genet te mbijetojne.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rebele
  Shume interesante. Keto pikepamjet shkencore na sill se aty i ke piket, jo tek shakate.
  Une di qe ne jemi biologjikisht te predispozuar te pelqejme genet tona (our own gene pool, me demek shqiptaret pelqejne shqiptaret) ne menyre qe genet te mbijetojne.
  rebele, vetem ti (plus one more person lol) nuk mi pelqen shakata, so something wrong with u, but no time to analyse lool

  gene pool nuk do te thote genet tona, apo te aferta, por konsiston ne varietet/ndryshmeri genesh (pra mbledhje tek femija e geneve te ndryshme nga prinderit) Kjo eshte favor per femijen, pasi lindet me material gjenetik nga 2 prinder te ndryshem; sa me i ndryshem (pa kaluar ne abnormalitet kuptohet) te jete materiale genetik i 2 prinderve, aq me i shendethem eshte femija, pasi duke perfituar nga varieteti i geneve te 2 prinderve ka favor.
  P.sh. nje shembull shume te thjeshtezuar; ta zeme se nje kromomozom i caktuar eshte defektiv tek nena per dicka, por i shendetshem tek baba. I njejti kromozom tek femija do jete me i shendetshem se tek nena, papsi ai mer vec gjysmen e atij kromozomi nga nena, por gjysmen tjeter e mer nga baba, pra te shendetshem.

  Ndaj p.sh. nese do kishte martesa brenda familjes do kishte me shume shanse per defekte tek femijet, sic ndodh disa here tek incestet, etj.

  per sa i perket tendeces per te pelqyer njerzit e ngjashem, kjo besoj ka te beje me ekspozimin. P.sh. nje studim tjeter vinte re qe njerzit dallojne shume me shume vecanti ne aparencen e individeve te racave te njejta me ta, sesa te racave te ndryshme (ndaj thote nje race per nje race tjeter 'me duken ter njesoj' p.sh. lol)
  keshtu qe ne kategorine e pergjithshme mbase kemi tendenca per te mos dale nga lloji ne kete kontekst (per te ruajtur uniformitetin e species apo edhe vec pasardhesve tane)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 14-07-2006 mė 14:32

 17. #17
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  rebele, vetem ti (plus one more person lol) nuk mi pelqen shakata, so something wrong with u, but no time to analyse lool

  gene pool nuk do te thote genet tona, apo te aferta, por konsiston ne varietet/ndryshmeri genesh (pra mbledhje tek femija e geneve te ndryshme nga prinderit) Kjo eshte favor per femijen, pasi lindet me material gjenetik nga 2 prinder te ndryshem; sa me i ndryshem (pa kaluar ne abnormalitet kuptohet) te jete materiale genetik i 2 prinderve, aq me i shendethem eshte femija, pasi duke perfituar nga varieteti i geneve te 2 prinderve ka favor.
  P.sh. nje shembull shume te thjeshtezuar; ta zeme se nje kromomozom i caktuar eshte defektiv tek nena per dicka, por i shendetshem tek baba. I njejti kromozom tek femija do jete me i shendetshem se tek nena, papsi ai mer vec gjysmen e atij kromozomi nga nena, por gjysmen tjeter e mer nga baba, pra te shendetshem.
  Rishiko pak perkufizimin e togfjaleshit "gene pool"
  The collective genetic information contained within a population of sexually reproducing organisms.

  Per ate qe ke shkruar mbi kromozonet, jam dakort.

  Ndaj p.sh. nese do kishte martesa brenda familjes do kishte me shume shanse per defekte tek femijet, sic ndodh disa here tek incestet, etj.
  Pikerisht. Prandaj "morali" sherben per te siguruar mbarevajtjen e shoqerise. Po te ishte incesti "i moralshem", do kishte difekte ne lindje (pa permendur shkaterrimin e berthames familjare).

 18. #18
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rebele
  Rishiko pak perkufizimin e togfjaleshit "gene pool"
  The collective genetic information contained within a population of sexually reproducing organisms.
  ...
  Rebele e kam parasysh idene, edhe pse nuk e mbaja mend perkufizimin.
  Thjesht elaborova ate aspekt per dike qe mund te mos e kishte te qarte, jo vec per ty, pasi gene pool shpesh here keqkuptohet si koncept.
  Per me teper permendet aq shume neper leksione shkollash etj per te shpjeguar funskionin e konceptit dhe pse eshte i rendesishem per jeten, jo vetem si eshte perkufizimi i tij ne fjalor
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 14-07-2006 mė 14:48

 19. #19
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Anėtarėsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pasiqe
  Keni kapur teme shume delikate.

  Pyetja eshte nese bukuria ndikon ne personalitet.

  Varet si eshte ambienti rrethues:

  Ka njerez te bukur me prinder katila qe ia kane nxire jeten femijeve dhe keta jane akoma te hutuar dhe pa personalitet.

  Ashtu si dhe ka njerez te shemtuar te cileve u eshte thene qe jane shume te bukur dhe keta sinqerisht e besojne dhe jane plot personalitet.
  Te kesh personalitet nuk do te thote te besosh se je i bukur, apo te jesh pa personalitet nuk do te thote se je i hutuar.

  Bukuria fizike ka pasur gjithnje rendesi, s'ka si te ndodhe ndryshe. Eshte paraqitja e pare me njerezit. Kur shoh njerez ne rruge eshte fytyra ajo qe shoh dhe trupi dhe jo shpirti apo sensi i humorit. Dhe sido qe te vije puna(nqs je objektiv) dhe jo terheqes fizikisht, ke njefare ndrydhjeje qe mund ta kompesosh me sens humori, shoqeri te gjere etj etj. Dmth aparenca fizike ka rendesi nga ana estetike por vlerat qe cmohen ne shoqeri mbeten gjithnje sinqeriteti, ndihmesa, miqesia etj.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ok…prit te ve icike kollaren se qenkan bo serioze cunat e gocat

  Tani, ka nje diferencim te vogel nga menyra si e trajtojne bukurine forumistet, dhe forumistėt.
  Pse do thoni ju?

  Femrat shqetesohen shume me teper se meshkujt per “Bukurine”
  Per meshkujt bukuria eshte vetem nje nga disa attribute te deshirueshme.

  Ky ndryshim eshte patjeter i ndikuar disi nga shoqeria, por ne thelb mund te jete jo vetem i deshirueshem por dhe i pashmangshem.


  e di une qe do thote Rexhi...po nuk ishe ti qe zgjodhe bukurine?
  Rexhi...fiqte fiqte
  Summertime baby!

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Adem Demaēi
  Nga lum lumi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 16:56
 2. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 4. Tė drejtat e njeriut nė Islam
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11
 5. Botėkuptimi islam mbi njeriun dhe qytetėrimin
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 15:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •