Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 63
 1. #21
  . Maska e nausika
  Anėtarėsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Per te gjithe pjesemarresit ne kete teme:

  Mos dili jashte temes duke u kapur neper komente shkarazi. Te gjitha postimet chit-chat do fshihen (megjithese disa ishin shume per te qeshur)
  When in Doubt, Act Stupid!

 2. #22
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Anėtarėsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Femrat fiksohen pas bukurise vetem per rendesine qe i japin sot meshkujt (te pakten shumica). Sa do ju pelqente juve cunave te kishit nje te dashur me mjeker psh, ose me sy si te bretkoses?
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 3. #23
  . Maska e nausika
  Anėtarėsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Sigurisht qe ndikon, por ne menyre indirekte. Njerezit nuk na shikojne sic e shikojme ne veten, dhe ajo qe nuk duket ka me pak influence sesa ajo qe duket. Pasiguria apo euforizmi qe i jep dikujt pamja e jashtme eshte nje nga ndikimet indirekte e paraqitjes ne menyren sesi e shikon gjithkush veten e vet.
  Megjithate, nje difekt i jashtem nuk bie fare ne sy ne nje njeri me personalitet te qendrueshem dhe shpirt te paster.
  When in Doubt, Act Stupid!

 4. #24
  Perjashtuar Maska e strano
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Vendndodhja
  n'toke
  Mosha
  38
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Normale qe duhet edhe bukuria, se smund te lidhesh me dike qe e ka ftyren gjith pucrra, nje dhemb po, nje jo, nje kushedi, nje mbase... nuk lidhesh dot.. normale qe ne cdo aspekt te jetes bukuria duhet.. ca ti besh se jam cik i shemtut se sdo isha ktu tu fol me ju, po do isha ne noj ven me nja 7 pjeshka LOL

  tek karakteri nuk ndikon bukuria.. ska lidhje me karakterin.. mendimi im ky.

 5. #25
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Mashkulli dhe femra kane koncepte te terheqjes fizike pakez te ndryshem nga njeri-tjetri. Diikush ka shume te drejte kur thote se "vleresimi estetik" i nje individi eshte ne fakt vleresimi arkegonik i shendetit te mire. "Estetike" do te thote kryesisht simetri, dmth zhvillim te mire te embrionit ne miter (deformimet e para fillojne gjate zhvillimit embrional per mungese hapesire te mjaftueshme ne miter), ushqim i mire i individit (gje qe do te thote se individi ne fjale ka mundesite te siguroje ushqim per familjen/tribune e vet), skelet te forte (qe mund te toleroje barra te renda, ne rastin e burrit, ose shtazanine, ne rastin e gruas), zhvillim trupor (mundesi mbrojtjeje nga rrezikqet) etj. Ilustrim klasik eshte terheqja seksuale e meshkujve ndaj gjokseve dhe vitheve te zhvilluara mire, me nje fjale ato qe do kene rendesi per mbajtjen e embrionit dhe ushqimin e foshnjes se ardhshme. Me nje fjale "njeriu i bukur" thjesht do te thote "njeriu me gjene te mire", ne sensin biologjik (pa permendur nderlikimet qyteterore qe shfaqin shoqerite njerezore).


  Citim Postuar mė parė nga Rebele
  Pikerisht. Prandaj "morali" sherben per te siguruar mbarevajtjen e shoqerise. Po te ishte incesti "i moralshem", do kishte difekte ne lindje (pa permendur shkaterrimin e berthames familjare).
  Ne fakt, "morali" ka me shume mundesi te jete nje produkt evolucioni shoqeror, se sa evolucioni biologjik. Incesti p.sh. eshte mjaft i perhapur ne boten shtazore. Ndalimi i tij me rregulla morale duhet te jete dukuri e vone e zhvillimit te njeriut, dhe ka lidhje me shfaqjen e elementeve te pare te qyteterimit. Mashkulli primitiv, pothuajse gjithe kohen e dhe energjine e tij e shpenzonte ne 1) gjetjen e ushqimit, 2) gjetjen dhe ruatjen e partneres seksuale. Ne nje tribu ku marredheniet e incestit do ishin dukuri e zakonshme, do krijoheshin antagonizma te forta midis meshkujve si dhe prirje shperberese te grupit (gje qe permende dhe ti). Me vendosjen graduale te rregullave=moral, njeriu primitiv krijonte njefare sigurie si dhe forcoheshin lidhjet ne tribu. Tanime ketij njeriu i moralizuar i tepron kohe dhe energji te eksploroje gjera te reja, te formoje struktura me te nderlikuara shoqerore, te krijoje vegla te reja pune, te krijoje art etj, dmth te krijoje qyteterim. Ai mund te krijoje arme me te sofistikuara dhe te mposht/pushtoje tribute fqinje, keshtu rregullat e moralit perhapen dhe behen mbizoteruese.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 14-07-2006 mė 15:30
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 6. #26
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kėrēovare1
  Anėtarėsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afėr...
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Natyrisht qe personaliteti eshte bukuria e njeriut, por une mendoj qe edhe pamja fizike eshte nje nga faktoret qe ndikon ne krijimin e personalitetit. Psh, nese ti nuk je i/e kenaqur me pamjen tende fizike, je gjithnje i/e ndrojtur dhe gjithnje ke frike si do te dukesh perpara tjereve. Pra kjo krijon pasiguri ne vetvetje dhe sikur te mbyll ne boten tende duke te bere ta humbish edhe bindjen...
  Por kjo s'eshte tragjike kur ke besim ne vetvetje dhe kur e di qe cdonjeri eshte i/e bukur ne menyren e tij/saj te vecante...

  Happiness is: ME & YOU ;)


 7. #27
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Mosha
  36
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga nausika
  Sigurisht qe ndikon, por ne menyre indirekte. Njerezit nuk na shikojne sic e shikojme ne veten, dhe ajo qe nuk duket ka me pak influence sesa ajo qe duket. Pasiguria apo euforizmi qe i jep dikujt pamja e jashtme eshte nje nga ndikimet indirekte e paraqitjes ne menyren sesi e shikon gjithkush veten e vet.
  Megjithate, nje difekt i jashtem nuk bie fare ne sy ne nje njeri me personalitet te qendrueshem dhe shpirt te paster.
  Nga merret ajo menyre e te shikuarit veten ama?! Eshte komplet subjektive. Pa te thene dikush qe je i bukur apo i shemtuar, nuk mund ti thuash vetes qe je i tille.

 8. #28
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga D@mian
  ... Incesti p.sh. eshte mjaft i perhapur ne boten shtazore. Ndalimi i tij me rregulla morale duhet te jete dukuri e vone e zhvillimit te njeriut, dhe ka lidhje me shfaqjen e elementeve te pare te qyteterimit...
  Tek kjo Pike une ngurova te elaboroj, per arsye se nuk kam njohuri te mjaftueshme.
  Tek njerzit mesa di une (ndonje njeri me dege mjekesie mund te na korigjoje ketu) eshte i stabilizuar fakti qe ka plot raste (edhe pse jo gjithmone) qe femijet e lindur nga inceste apo njerez me afri te jashtezakonshme ngjashmerie genetike te lindin femije me te meta, dhe kjo shpesh i atribuohet ngjashmerise genetike.

  Gjithashtu, ne pergjithesi teoria e gene pool dhe diversitetit genetik duhet te aplikohet edhe tek kafshet mendoj.
  Por nga ana tjeter e di qe kafshet (normal) kane mardhenie midis 'familjes' e tyre ... thjesht nuk e di nese kane bere ndonje studim me kafshet qe te kene treguar se ngjashmeria e pazakonte genetike e ty kafsheve qe ciftohen eshte shkak defektesh tek pasardhesit e tye (offspring).

  Di gje per kete?

 9. #29
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  Tek kjo Pike une ngurova te elaboroj, per arsye se nuk kam njohuri te mjaftueshme.
  Tek njerzit mesa di une (ndonje njeri me dege mjekesie mund te na korigjoje ketu) eshte i stabilizuar fakti qe ka plot raste (edhe pse jo gjithmone) qe femijet e lindur nga inceste apo njerez me afri te jashtezakonshme ngjashmerie genetike te lindin femije me te meta, dhe kjo shpesh i atribuohet ngjashmerise genetike.

  Gjithashtu, ne pergjithesi teoria e gene pool dhe diversitetit genetik duhet te aplikohet edhe tek kafshet mendoj.
  Por nga ana tjeter e di qe kafshet (normal) kane mardhenie midis 'familjes' e tyre ... thjesht nuk e di nese kane bere ndonje studim me kafshet qe te kene treguar se ngjashmeria e pazakonte genetike e ty kafsheve qe ciftohen eshte shkak defektesh tek pasardhesit e tye (offspring).

  Di gje per kete?

  Pasardhesit e lindur nga kryqezime njerezish (ose kafshesh) me afersi farefisnore kane probabilitet shume te larte te bartin gjene recesive (potencialisht te demshme) ne gjendje homozygotie. Si rrjedhoje, mundesite e shprehjes se nje fenotipi difektoz eshte me i larte. Kjo vlen edhe per kafshet.
  Ndoshta (hipotezoj), incesti (ne kuptimin gjenetik, dmth lenia e pasardhesve) tek shtazet mund te shmanget deri ne nje fare pike, po te marresh parasysh diferencen e fazave ne moshat e pjekurise seksuale dhe dominances trupore midis brezave.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Anėtarėsuar
  18-08-2004
  Postime
  511
  Faleminderit
  3
  12 falenderime nė 11 postime
  Sigurisht qe pamja fizike eshte goxha ndikuese tek individi dhe varet se sa i forte eshte ky individ ta kthej gjithe ate presion ngacmues qe i vine nga jashte ne energji pozitive apo negative, ka njerez qe e pranojne kete defekt ke vetja dhe mundohen ta konpesojne me nje vlere tjeter psh studiojne per te arritur nje pozicion te admirueshem ne karrier, ose e kthejne ne energji negative duke zhvilluar me shume sensin e vetmbrojtes qe shoqerohet me ego te thelle, xhelozi, smire, ambicje ne shkalle teper te larte. Gjithsesi cdo gje varet nga mjedisi ku ne jetojme dhe kunderpergjigja jone do te jete ne varesi te emocioneve pozitive apo negative qe na rrethojne.
  failure is not an option!

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Mund te ndikoje pak,
  por ajo qe besoj une eshte se pamja e jashtme eshte produkt i ADN, dhe meqe personaliteti patjeter qe ka lindje me ADN, atehere pamja e jashtme sigurisht qe eshte e lidhur me karakterin e nje njeriu.

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vete Mendoj Se Po. Ndikon Shume Biles .
  Po Qe I Bukur Te Gjithe Gocat Te Vin Mbrapa Po Nuk Qe I Bukur I Shkon Ti Gocave Mbrapa.nje Shembull I Thjeshte Qe E Verteton Kete Punen E Bukuris.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e sweetshejtone
  Anėtarėsuar
  13-11-2008
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une them qe ndikon...Amon mo se po shohim perdite po ste afrohet njeri mo po spate cike paraqitje po pastaj po spate shoqeri do mbyllesh ne vetvete dhe hopa probleme qe mund ti hapen robit..
  Impakti i pare me boten eshte pamja e jashtme dhe per mendimin tim kjo ka rolin e saj ne jeten e nje njeriu...
  Ti mund te jesh i zgjuari i botes por ste afrohet njeri me te njoh nese sje pak i e paraqitshme...
  Ka dhe rob me paraqitje po qe sia vlen ti kesh afer edhe kjo qendron...

 14. #34
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Anėtarėsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pamja e jashtme ne teresi ndikon!

  Sa eshte ky ndikim? A eshte i njejte ne te gjitha rastet? Cilat jane arsyet etj ??

  Pamja e jashtme mund te thjeshtohet ne paraqitjen fizike dhe ne paraqitjen kulturore dhe sociale. (sipas mendimit tim, se s'jam i fushes psikologjike)

  Paraqitja fizike ka te beje me trupin e lindur te nje njeriu. Eshte i gjate, i shkurter, i shendosh apo i dobet, me difekte te lindura apo jo etj!

  Paraqitja kuturore dhe sociale ka te bej me menyren se si rri veshur njeriu. Me thonj te prere apo te paprere etj.  Me fjale te tjera nje paraqitje jo e pershtatshme eshte nje disavantazh teper i madh, sidomos ne disa fusha te caktuara.

  Megjithate ka profesione (fusha) te caktuara ku paraqitja e jashtme e lindur (psh. i shkurter, me difekte te lindura etj) nuk ndikojne dhe aq shume! Mjafton te kesh nje paraqitje te mire social-kulturore dhe aftesi ne keto fusha dhe jo vetem qe nuk te paragjykon njeri por i ke rruget e hapura!
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Dardanius
  Anėtarėsuar
  02-09-2008
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  "Fėtyra dhe karakteri nuk japin gjithmonė tė njejtin konkluzion"
  (ANONIM)


  ResPektE
  DarDanius

 16. #36
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Po ndikon shume. Dikush qe nuk di te vishet, qe nuk eshte king, qe nuk rruhet, qe heq vetullat, qe stylet me shume sec ci takon nje mashkulli , as qe ia hedh fare syte le te jte mr. intelligence po te doje
  Elegance is an attitude.

 17. #37
  _Karramele_ Maska e LOVELY_ANGEL
  Anėtarėsuar
  09-08-2005
  Vendndodhja
  Between the stars........
  Mosha
  39
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk ndikon direkt , por e ben pak me te sigurt njeriun ..
  I may BE a Cruel Heartless bitch BUT im Good at it ...

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  35
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja Lexo Postimin
  Para se te pergjigjem per kete do doja te thoja

  A ndikon dora jote se mund te jete cik me e madhe se normalja apo me e vogel per te prere buken?? apo per te punuar??? sigurisht qe jo

  Athere.. pse duhet te ndikoje bukuria.. kur dikush ka shpirtin e bukur??

  Pajtohem me ty dhe keshtu duhet te jet, por fatkeqsisht sot jemi deshmitar qe tek femra me shum pelqehet imazhi i saj sesa personaliteti shpirteror dhe ndertimi intelektual i saj, te meshkujt eshte me mir gjendje.
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 19. #39
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  pamja e jashtme eshte ajo qe te terheq ne fillim
  dhe per kete jemi te gjithe koshient
  se ndryshe po nuk e afrova kete njeri si do ja njohesh karakterin ose personalitetin.


  karakteri,personaliteti eshte ajo qe na lidhe ne fund te fundit.


  ka persona te bukur nga ana fizike por jane bosh nga mednja dhe shpirti.
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  42 falenderime nė 30 postime
  Jam dakord me Izdorėn.
  Pamja e jashtėme ėshtė ajo qė tė shtyn ta ftosh ose tė tė ftojė pėr njė bisedė a kafe.Tė tjerat vijnė pastaj.Karakterin e njė njeriu nuk mund ta zbulosh pa e njohur.Shpeshherė pamja e jashtėme tė gėnjen qoftė pėr mirė a pėr keq.Por thellė,brėnda syve tė bukur tė njė femre nuk besoj se fshihet njė shpirt i keq.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Adem Demaēi
  Nga lum lumi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 16:56
 2. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 4. Tė drejtat e njeriut nė Islam
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11
 5. Botėkuptimi islam mbi njeriun dhe qytetėrimin
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 15:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •