Data: 10/07/2006, ora

Ambasadorja amerikane Ris viziton sinagogn hebraikeAmbasadorja amerikane, Marsi Reis, vizitoi dje sinagogn ebraike n qytetin e Sarands. N kt vizit, ajo u shoqrua nga nnkryetari i bashkis, Fatos Mullaj, drejtori i Drejtoris Rajonale t Monumenteve, Feruz Shabani, nga arkitektja amerikane e Korpusit t Paqes, Judy Green, dhe specilalist t monumenteve. Ambasadorja amerikane u njoh me prmbajtjen e mozaikut, q gjendet n brendsi t baziliks, si dhe me elementt e shandanit ebraik. Zonja Reis shprehu knaqsin q gjendej prball nj simboli autentik t kulturs ebraike, q ka bashkjetuar me ato t besimit kristian n kt bazilik, ndrkoh q ka ln t hapur mundsin e financimit t grmimeve t mtejshme.

Sinagoga ebraike e Sarands rezulton e ngjashme me nj t till t zbuluar n Italin e Jugut. Ambasadorja Reis ka qen e pranishme dje n mbrmje n natn e dyt t Edicionit t 7 t Festivalit Ndrkombtar, ku sht prezantuar trupa amerikane "La Mama", me shfaqjen "Aesclipius".

Re. Po.

g 55