RTSH i dnoi shqiptart me mostransmetim t Kampionatit botror t futbollit


Friday, 07 July 2006

Nga Xhelil Aliu - Pr nj muaj rrjesht njerzimi i globit mbar u prfshi n festn e Kampionatit Botror t futbollit.Edhe ata q psuan tragjedi nga trmetet dhe forcat e tjera shkatrruse t natyrs nuk mbetn pa marr pjes n kt fest. Edhe t burgosurve t mbyllur n burgjet e thella t Pakistanit ua krijuan kushtet e nevojshme t bnin tifozllk dhe ti shijonin spektaklet futbollistike t Gjermani - 2006. T vetmit t prjashtuar nga e gjith bota qen shqiptart q jetojn ktu n Shqipri. Jo vetm npr fshatra apo qytete t ndryshme t vendit, por edhe brenda n Tiran qen me qindra familje q nuk e patn mundsin pr ta ndjekur kampionatin. As n kohn e diktaturs atyre nuk ua ndaloi kush ndjekjen e kampinateve apo kupave futbollistike t bots. Po ja q sot, pas 16 vjet demokracie, na doln ca Artur, t cilt sillen si padron t RTSH, stacionit m t madh publik t shqiptarve, i cili e ka pr detyr t transmetoj evenimentet e rndsishme me karakter kombtar dhe ndrkombtar. E tr infrastruktura e nevojshme e ktij stacioni sht e shprndar n t gjith vendin pikrisht pr t prmbushur detyrimin e msiprm. Jo m kot investohet 45% e buxhetit t ktij institucioni pr antenat dhe stacionet e transmetimit. Megjithat Arturt nuk pyesin as pr ligjin dhe as pr nj popull t tr, i cili nuk shikon dot programet e dshiruara n ekranin pr t cilin paguan rregullisht taksat. Pikrisht nga kto taksa Arturt ia kan br vehtes pagn dy milionshe, pa llogaritur shpenzimet e tjera t palimituara, si karburante, celular, dreka e darka, udhtime me e pa pun etj. Si sht e mundur q tr strukturat shtetrore qndrojn indiferente, ndrsa partit politike bjn hartime bajate pr pavarsin e medias? Askush nuk i ha gorricat e Zhejit se gjoja nuk paska patur para pr t marr t drejtn e transmetimit.Vetm pr nj festival knge ai harxhon afr 500 mij euro. Si menaxhohen parat e stacionit m t madh radioteleviziv t shqiptarve, t cilve tashm u mohohet edhe e drejta pr t ndjekur kampionatin botror t futbollit? Veprat kriminale nuk kan brir pr tu dalluar nga ato q sjan t tilla. Prandaj edhe guximi i Arturve pr tu mohuar shqiptarve nj t drejt kaq elementare nuk mund t ket emr tjetr, vese krim. Organet kompetente mund t hetojn dhe t zbulojn t vrtetn, e cila, ssht udi t jet e fshehur brenda ndonj zarfi. Nuk sht hera e par q Arturt e kalojn miun n mustaqet e shqiptarve. Ata e kan kthyer RTSH n nj stacion t cilin nuk e shikon askush, pasi i jan hequr programet e shumta q e mbanin afr publikun. Jo nj her punonjsit kan reaguar ndaj ndrprerjes s prodhimit t spektakleve t mrekullueshme, ndaj mbylljes s studiove t emisioneve debat, ku trajtoheshin probleme t shumta politike, ekonomike, sociale, kulturore etj. sht protestuar ashpr ndaj letimit t Kanalit t Par t Radio-Tirans, t cilit iu hoqn dramatizimet e mrekullueshme, poezia, humori, emisionet komplekse e nj seri programesh t tjer, t cilt, Drejtori i Radios i quajti t vjetrurara. Ndonj kureshtar mund t pyes se kush sht Drejtori i Radios. sht nj far Gzim Podgorica, t cilin Fatos Nano e hoqi nga tregtia e viave me Podgoricn dhe e bri Drejtor t Radios. Qytetart e Shkodrs e njohin pr shum hynere, por ajo q ata nuk ia harrojn sht lidhja e tij me tragjedin e 9 janarit t vitit 2004. Pikrisht at dit kur i tr opinioni shqiptar ishte n ankth e me zemr t ngrir pr fatin e atyre 30 shqiptarve q mbyteshin n det, kur t gjitha radiot dhe televizionet e vendit dhe t huaja ndiqnin pa ndrprerje fatin tragjik t atyre fatkeqve, Gzim Podgorica, sbashku me sejmenin e tij Nikolla Lena, mbylln pr tri dit me radh telefonin e transmetimit t Radios-Tirans, duke shkputur fare lidhjet me publikun. Vetm nj njeri pa zemr, ose me detyrime shum t mdha ndaj dikujt tjetr, mund ta bnte nj veprim kaq t ult dhe kriminal. Pse e bn kt zotrinjt e msiprm? Veanrisht tani kur po hetohet tragjedia e 9 janarit kjo sht nj pyetje q duhet t marr prgjigje nga organet kompetente. Sepse Gzimt dhe Arturt nuk ishin kaq trima sa t mernin mbi vehte prgjegjsi kaq t rnda. Por ata qen vegla t verbra t atyre q i gjetn si me qiri e i prun n krye t RTSH. T pa aft profesionalisht e servil deri n neveri ndaj atyre q i bn padrejtsisht me poste, Gzimt dhe Arturt patn kurajo t shkelin me kmb mbi emrin dhe dinjitetin e RTSH, t cilin e kthyen n nj stacion lokal, q nuk e sheh e nuk e dgjon kush. Ata u bn garipa edhe me mbshtetjen e Kshillit Drejtues t RTSH. Prndryshe, ata nuk mund ti trajtonin financat e RTSH si portofolin e tyre personal dhe t shprndanin sipas qejfit paga speciale pr servilt dhe njerzit e pa aft, ndrsa profesionistt e vjetr, gazetar, regjisor, operator me emr, t liheshin si u lan me paga 17 mij dhe 20 mij lekshe. Ishte Kshilli Drejtues ai q sbashku me drejtuesit u mohoi punonjsve vjetrsin dhe vshtirsin n pun. Kshilli Drejtues u soll armiqsisht ndaj punonjsve q ngritn zrin pr t drejtat e tyre dhe pr dinjitetin e RTSH. Dhe, pr ta vazhduar hallkn e zinxhirit, Kshilli Drejtues prcillte nj politik, e cila mbylli syt dhe vesht prpara degradimit pa kthim t RTSH. Q nga Presidenti, ish Kryeministri, ish Kryetari i Kuvendit, Komisioni Parlamentar i Medias etj. i frkuan kraht Arturvve dhe Gzimve, heshtn pr abuzimet e rnda financiare t zbuluara nga KLSH dhe shprfilln tr masn e punonjsve q ngritn zrin kundra korrupsionit. Me ndrrimin e pushteteve kjo llogjik duhej t merte fund. Por, pr fat t keq, Arturt dhe Gzimt vazhdojn t bjn hynere me RTSH, si sht edhe ky rasti i mostransmetimit t kampionatit. Ata q i mbronin Arturt dje, vazhdojn tu qndrojn n krah edhe sot, duke e sabotuar ligjin me argumenta bajate pr pavarsin e medias. Llogjika e tyre sht e kuptueshme dhe nuk t udit. Ajo q t udit dhe t le pa mend sht mefshtsia e pushtetit aktual. far presin akoma zotrinjt e qeveris dhe t parlamentit? A nuk e shohin ata se far bhet prdit n RTSH? Akoma nuk jan bindur pr korrupsionin e drejtuesve t tij? Edhe sikur t mos qndronte asnj nga akuzat q i jan ngritur Zhejit pr tre vjet me radh, a nuk mjafton ky skandali i fundit, i cili u mohoi t drejtn shqiptarve pr t par kampionatin botror t futbollit? Edhe sikur t jen t besueshme pretendimet e Arturve dhe Gzimve pr munges parash, athere prse kta vazhdojn t qndrojn ende n krye t RTSH, prderisa nuk dijn ta menaxhojn at? Edhe ju zotrinj t pushtetit aktual, do t qndroni sehirxhinj, si qndruan ata para jush? Mos i zhgnjeni njerzit kaq shum, por vini dor urgjentisht n RTSH.

SOT.