Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 126
  1. #1
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708

    Skuadrat e huaja dhe patriotifozlliku i shqiptarėve

    Po hap dhe une nje teme ketu qe mbase nuk ka te bej me sportin, por qe duke pare disa artikuj tek gazetat shqiptare(shekulli) dhe sidomos kete ketu poshte qe po ju vendos them ja vlejme te debatojme.

    Me vjen keq qe disa ketu, qe kam shume rrespekt e ndjejne "veten" sikur jane Italiane, Gjermane e me the te thashe. Me vjen keq qe identifikimi tejkalon boten e sportit ne shume raste. Ma merr mendja edhe un them shume here "ne interistet" por duhet patur parasysh qe Interi psh eshte themelu nga dy Angleze ne mos gabohem dhe eshte nje ekip qe fatkisht ka perfaqesues nga gjithe bota. Me globalizimin e futbollit provincialiteti i ati ekipi pothuajse zhduket, por kombetaret jane tjeter gje, perfaqesojne me teper se sa futbolli per ato njerez qe i perkasin atij kombi. Po ne shqiptaret ?????? Ne flasim a thoni ju jemi lindur "italiane", "gjermane", "hollandeze" etj etj.

    Nje gje shume shpifur. Bie gati plotesisht dakort me kete artikull me poshte dhe mendoj se shume njerez ketu duhet ti therrasin pak trunit se i ka ikur PER LESH. Ska pune patriotizmi ketu, por jane disa norma qe kur tejkalohen ne te tille gjendje jemi ne kufijte e komikes.

    Artikulli poshte me sa kuptova i referoheshe nje tjeter pergjigje me siper qe dikush thoshte se "po na ktheni ne kohen e Enverit" ne kuptimin qe nuk "po na lini me bo tifozllik rehat". Tifozlliku per ekipet kombetare per mendimin tim kap normat me te larta te simpatise ndaj nje ekipi dhe lojes qe e karakterizon(Italine psh mbrojtja dhe vuajtja, Hollanden futbolli total, Brazili,Argjentina futbolli spektakel, Gjermania/Anglia loja e forte etj etj) por jo te shkohet ne nje lloj ekstaze dhe nje lloj patriotizmi ndaj nje kombi tjeter( kjo ja ben MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU kur Italianet e forumit grinden me Gjermanet e forumit) !!!!!!!

    ---------------------------------------------------


    Ashtu si termi "liri-freedom" perdoret ne boten perendimore per te justifikuar cdo gje, te miren dhe te keqen me raste(ose hipokrizine) etj etj po tek ne ekziston dhe fjala "ne kohen e Enverit". Nje lloj sinonimi i mbrapsht pasi ne vend qe te perdorim lirine, perdorim mohimin e lirise. Kjo tregon se shqiptari akoma e ndjen veten peng te se kaluares ne shume aspekte. Sidoqofte kur shef kombe te tjera qe kane qene komuniste shikon qe kane mesuar qe te hecin perpara dhe te shikojne boten me tjeter sy, sidomos nga emigrantet e tyre jashte shtetit kane mesuar qe ta dashurojne me teper vendlindjen e tyre. Kjo gje nuk ndodh me shqiptarin, ai tashme duket i lodhur qe te mbroj kombin e vet. E ka mbrojtur ne lashtesi nga Sirianet, Greket, Romaket, Gothet, Turqit, Imperialisteve(nese e ka mbrojtur me te vertete nga "imperialistet), dhe tashme duket i lodhur qe ta mbroj, pasi armiku nuk eshte me i huaji, por eshte vete shqiptari, dhe nese ky ka qene nje armik i fjetur ne te kaluaren qe e nxirrte koken si tradhtar, tani tradhtia eshte bere "shembulli dhe norma" per tu ndjekur. Kjo patjeter e kamufluar me nje doze te rende "internacionalizmi proletar" ku "nuk ka asgje te keqe qe te tifosh me nje ekip tjeter ose te "tjetersohesh"", dhe me shkoqur akoma "boll me keto nacionalizma". Eshte per tu cuditur se si disa analiste te medhenj te shtypit shqiptar shkruanin te habitur nga "nacionalizmi" per dneshjen "Shqiperi - Greqi", dhe tani qe kemi njerez qe e ndjejne veten "azzurri", "Deuchland Uber Alles", apo "Gjela Francez" etj etj nuk del me njeri qe te kritikoj kete lloj identifikimi qe shkon PERTEJ botes se futbollit. Kete e them se me vjen te vjelle kur shof disa artikuj si "mos e perziene futbollin me politiken". Ne mos ta perzienim atehere un si tifoz i Frances nuk do dilja me parrulla Franceze, por do dilja me parrullen per idhullin tim, Zidane. AShtu si nje studiues i kultures perendimore nuk do dilte me flamurin e Gjermanise por me figuren intelektuale te bie fjala Shopenhauerit qe eshte nej personalitet qe hyjnizohet nga lindja deri tek perendimi. Ne nuk dime cfare eshte kufiri dhe si rrjedhoje e tejkalojme ate pa vetedije. Nje person qe kalon kufurin pa nje fare vetedije nuk mund ta kuptoj kurre gabimin qe ben. Jemi rritur shtrember, te pakten keto gjenerata qe vijne ti rrisim sic duhet. Urime Francezeve dhe Italianeve. Shpresoj te shikoj nje ndeshje te paharrueshme. Dhe kur Franca te vije ndonjehere te luaj ne Shqiperi, ashtu sic do vije nje tjeter ekip "i dashur i shqiptareve" si Hollanda, do kem nje kenaqesi akoma me te madhe kur Shqiperia do fitoj(nese do fitoj por mire eshte te enderrojme dhe shpresojme).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 06-07-2006 mė 19:19
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  2. #2
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anėtarėsuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Ska asgje te keqe te jesh tifoz i nje ekipi te huaj ose kombetareje te huaj.
    Sidomos per ne shqiptaret qe skemi pasur kurre nje kombetare te denje te perfaqesoje ngjyrat kuqezi ne boteror ose europian eshte mese normale qe te perplasemi diku si tifoza qe jemi .
    Por kjo sna ben as italian as gjerman as brazilian , thjesht me kto ekipe jemi rritur ne ekranet e tv-se qe te vegjel , dhe i perkrahim ne evenimente te ndryshme , I tille ka qene sistemi per 2 brezat e fundit shqiptar.

    Ti qe po ofendon nje pjese te tifozave te ketij forumi , qe kemi ik per lesh apo ku ta di une ,duhet te kuptosh qe ti fut dhe veten ne kte mes pasi e quan dhe veten Interist i flakte , Tifoz hollandez ...etj etj , gjithmone me dosje ne dore te kam pare sot e 2 vjet qe te njof per kto 2 ekipe ne fjale , mos valle kto 2 ekipe te bojne gjys hollandez e gjys Italjon (jo) .
    Nqf se je kaq patriot i flakte dhe indinjohesh nga tifozlliku qe antare te ndryshem bejne per ekipe te tjera ben mire te kthehesh ne shqiperi dhe jo te endesh rrugeve te botes si zvarranik duke i hedhur zjarrit benzine mbi patriotizmin e shqiptarve .
    Kaq kisha me ty.

  3. #3
    [duke luajtur futboll] Maska e Adriano-10
    Anėtarėsuar
    06-08-2005
    Vendndodhja
    Stadium........ Grupi: Tetova Clan
    Postime
    305
    S'ka gje te jesh tifoz me nje ekip kombetar, thjesht eshte nje simpati dhe aq!

    Ajo se etiketojne veten me italian apo gjerman eshte thjeshte simpati dhe asgje me teper.
    Punėn e sotme mos e lėr pėr nesėr...shtyje sa tė mundesh...

  4. #4
    Kjo qe thote ky cuni me ka rene ne sy dhe mua. Ama kam pershtypjen qe mesazhi qe ka dashur te jape ai dhe si eshte marre nga lexuesit mund te jete i ndryshem.
    Une kuptoj nga shkrimi me siper qe albanezet marrin kot si pula pa koke.Te jesh tifoz i nje skuadre te huaj eshte me se normale por eshte dicka tjeter qe behet shume e bezdiseshme ne forum. Kur dikush flet gjithe pasion per skuadren e tij te zemres, vjen tjetri e i leshon fjalet si ti vije qejfi duke identifikuar tjetrin me skuadren qe ky i fundit perfaqeson.
    Marrim shembullin e njerit ketu qe e kisha me kollaj ta gjeja:
    O ty qe te ra nuri, por kur thoni ju papino neve sna vjen keq, pse ofendoheni juve qe jeni si arusha Mira?
    Identifikimet me "Ju" dhe "Ne" pra identifikimi i personave me skudarat, te cilat te tjere mund ti kene inat, mund te ben te ofendosh dhe tjetrin mqs e sheh ate si perfaqesues te skuadres ne fjale. Mua kjo gje me ka rene ne sy dhe kam shkruar dhe here te tjera per kete pune. S'po diskuton njeri patriotizmin por eshte bezdi dreqi e mori te acarosh nervat me komente te tipit "ju" dhe "ne", ky eshte ai idintifikimi qe bejne shqiptaret ne pergjithesi me skuadrat e tyre te zemres, nderkohe qe s'ka kuptim kur "ju" dhe "ne" jemi te gjithe NE qe po ndajme disa caste ne forumin shqiptar.

    Tifozlleku eshte gje e bukur, edhe shaka mund te behen por ketu shpesh here gjerat e tejkalojne shakane sidomos ne rastin e identifikimeve te mesiperme. Ka plot vende qe nuk kane skuadrat e tyre ne Boteror, dhe kur flet me njerezit e ketyre shteteve ne asnje gjuhe te botes nuk thuhet "ju" dhe "ne" po flitet me "ata" mqs nuk po flasim me shtetin tone, nga ku kemi origjinen.

    Une keshtu e kuptova mesazhin e ketij djalit qe ka hapur temen dhe jam dakort me disa gjera qe jane shkruar aty. Identifikimi me skuadren e zemres behet nje cike si i merzitshem e i pa kuptimte, kur plasin te sharat lart e poshte. Edhe mua me duket e ekzagjeruar te flasesh vend e pa vend sikur je Italian apo Gjerman, apo Portugez etj etj. Une si duroj dot fare Italianet psh, por s'mund te them "Ju jeni shpifesira, jeni langaraqe ne fushe, dhe hunderra" se ne kete rast s'po i flas ekipit te Italise po ekipit te nje dore studentesh apo emigrantesh apo bashkemoshataresh qe thjesht na kane mbledhur nje forum e nje ambjent qe na kujton pak e shume Shqiperine.

    Ky eshte mendimi im. Mund ta merrni shtrembur, mund ta merrni drejte, por mundohuni ta lexoni sic duhet te pakten.


    p.s Tito harrove qe me the " kisha per te dhone nje dreke te mire te Juvenilja po tashi mu ndrua mendja se qeke me Brazilin" c'faj kam une i shkreti ne ket mes he me thuaj ti
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Julie : 06-07-2006 mė 21:05
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  5. #5
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anėtarėsuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    O Julie , mos i ngaterro gjerat te lutem .

    Fjala Ne perdoret instiktivisht nga shume antare per ti bere me te lehta preferencat per nje skuader *shembulli me i thjeshte ne bisedim e siper me nje shok kundershtar *Rri amon mos fol se ne u bom zbor mrom* ēte keqe ka ktu ? U bona italjon une me kte qe thashe ,Ne? apsolutisht jo .

    Ne nuk po dalim me flamuj neper dur edhe duke bertit Forca italia apo Deuchland uber alles jemi ne forum shqiptar mbi te gjitha , dhe kemi preferencat tona dhe te drejten e fjales mbi perkrahjen e ekipeve perkatese.

    Pastaj mos harroni futbolli eshte dashuri dhe nuk ka kufi.
    Ke 2 miliard aziatik qe bejne tifo per dynjon , mos valle zhgenjyen kinen apo singaporin me tifozlikun e tyre , apo lane atdheun ne balte ?

    Une me kto 2 ekipe jom rrit , kur vje puna per tifozllik i perkrah me gjithe shpirt , Por ama italjon nuk me bejne kurre , pa merak ....
    Kshu qe mos i keqkuptoni gjerat duke perdorur epitete qe kemi ik per lesh apo dhe kjo e fundit , qe s'dime te lexojme .

    Naten e mire nga mua dhe ndofta lamtumire mbas finales se nuk ja vle me ēa derrasat me milet ktu.

  6. #6
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Tito nuk paske kuptu gje. Ti thua nuk po dalin shqiptaret me flamur ? Ja tek lagjja ku jetoj une kishin vene flamurin gjerman tek nje klub shqiptar, jo nje po disa. Me shef gje mua te shkruj ndonje gje Hollandisht ? Italisht ehde kam shkrujt se keshtu na kane ardh dhe lajmet dhe e marr vesh si gjuhe, por vallaj me shkrujt gjuhe qe nuk i di psh...... !!!!!!!! sikur shkon pak sa pertej futbollit(po them pak sa se nuk dua te te prish ndjenjat dhe te ngjaj si nje patriot i flakte. Siduket jashte shtetit i merrni "mbrapsht" nocionet e identifikimit me kombin qe ke lere.

    Pastaj ta tregova qarte ndryshimin ndermjet nje "Interisti,Milanisti" etj dhe nje ekipi kombetar. Jane si nata me diten. Preferenca eshte nje gje, por sic thashe dhe sic shprehet qarte tek ai artikull ti nuk e kupton dot kufirin, ti dhe shume te tjere. Eshte normale qe rivaliteti Itali-Gjermani te ndjehet dhe tek Shqiptaret, fundia ne Europe jemi dhe sic the jemi rritur me keto gjera keto 2 gjeneratat e fundit, por un kam pershtypjen se po tejkalohen shume gjera. Instikti i pare eshte mbrojtja e individit qe perfaqeson, jo identifikimi me dicka tjeter.

    E shef Gjermonin se car ben ? U rraf nga Italia dhe e ben lecke Italine, kemi hymnin me te mire thone se ju. Atehere me ket llogjike, dhe un jam i bindur 1000000 % qe edhe shqiptaret kete ne mos e kane shkrujt, e ndjejne sikur "ne e kemi hymnin me te mire se ju"....

    E kuptove apo duhet te bej ndonje hartim une ketu qe te kuptosh se ku gjendet kufiri i futbollit, simpatise ndaj nje ekipi dhe lojen/karakterin/menyren e lojes qe te mahnit dhe .... tifozllikut qe beni sikur po beni tifozllik me shqiperine. Fakti qe ne nuk kemi ekip fort te mire nuk do te thote qe o burra hajde tani ta transferojme ate pasion qe kemi per ekipin e vendlindjes ne nje tjeter vend. Ky eshte mendimi im xhanem, jemi ne bote te lire, ku edhe loqet mund te hiqen dhe te vihet dicka tjeter ne vend te tyre ne emer te lirise, por ....
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #7
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Kur ka lujt Shqiperia gjithmone me Gjermanine kam qen i teri ne te kuqe. Nuk e them per p0rdhe ama eshte fakt.
    Po diskutonim sikur te shkonte Shqiperia ne nje eveniment te rendesishem si do caheshin kartat e kreditit me udhetime, bileta stadiumesh, hotele, stervitje ekipesh, femra lol etj etj.
    Vogelsia e ekipt tone kombetar na ka berte te ndjejme kenaqesi per X, Y ekip edhe pse kur luan Shqiperia te gjithe besoj edhe jam i bindur na rreh zemra per kombetaren kuq e zi. Kush nuk beson se ka pare si eshte bere NY ne diten qe rrafem grekun. Flamure te shqipes valviteshin kudo.

    E ritheksoj te kualifikohet shqiperia edhe leshte kom me i ly kuq e zi mos te kaloj ne detaje.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  8. #8
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Ueeeeeeeeee car bohet kshu mer jahu?


    Po pse re pse po bertasim Itali, Gjermani e mthe e t'thashe u bom te huj kshu ne re?

    Po mos shifni mer se nai here e kalojm pak shakane tu e ngacmu njoni tjetrin jo ti kshu jo ne ashtu po mos leni nom tashi se ja sa te maroj botrori gjithcka do kthehet ne normalitet e sdo kete mo kshu gjonash. (pervec tifozave te Interit ene Juves lol)


    Kush o ai mer qe e veka nai kombtare tjeter para Shqiprise i here? Kush o mer ai qe e ka hudh poshte kombtaren tone per nai tjeter?

    Amon mer amon se ca ti bosh fatit te keq qe spo lu Shqiperia i here me nai kompeticion se sdu me ja pa syte as Italise e as kush ja ka bo syte para kombtares tone.


    Ne pamundesi qe kombtarja jone te luaj ne ndonje kompeticion per ta bere me terheqes kampionatin qe luhet ne dac botror ne dac europian qofte ai seicli ose shumica eshte tifoz me nai skuader te huaj, po kjo edhe i here e them sdo te thote qe kombtaren tone ose Shtetin tone po e lejm mos dore.


    E cna bote me qesh ne pike te notes re se i nxorrem gjumin robve!

    Hajd me tmira ene me kismet Shqiperia ne europianin 2008 ene Teuta ne Champions!

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga Titi
    O Julie , mos i ngaterro gjerat te lutem .

    Fjala Ne perdoret instiktivisht nga shume antare per ti bere me te lehta preferencat per nje skuader *shembulli me i thjeshte ne bisedim e siper me nje shok kundershtar *Rri amon mos fol se ne u bom zbor mrom* ēte keqe ka ktu ? U bona italjon une me kte qe thashe ,Ne? apsolutisht jo .

    Une me kto 2 ekipe jom rrit , kur vje puna per tifozllik i perkrah me gjithe shpirt , Por ama italjon nuk me bejne kurre , pa merak ....
    Kshu qe mos i keqkuptoni gjerat duke perdorur epitete qe kemi ik per lesh apo dhe kjo e fundit , qe s'dime te lexojme .

    Naten e mire nga mua dhe ndofta lamtumire mbas finales se nuk ja vle me ēa derrasat me milet ktu.

    Tito une bera nje shaka me ty ne fund sepse njifemi aq sa te shkruhemi me email dhe jo me forum per gjera si keto qe po diskutohen ketu. Mgjth mqs po flasim ketu, une po te them qe une si ngatrroj gjerat fare, thjesht une jam Julie e ti je Titi (pra dy njerez te ndryshem) gjithesecili prej nesh ka te drejte te kete te drejte ne vetvete.
    Une s'po diskutoja qe ju u bete Italion se beni tifozllek per Italine sic je shprehur me siper, por po thoja qe per identifikimin qe behet me skuadrat perkatese plas sherri ne forum sepse disa arrijne ne ekstrem.

    Ajo qe thashe une me siper dhe qe ti e ke cituar si epitet nuk ishte epitet, por ishte e drejte perdrejte (per te gjithe) sepse ky eshte mendimi im, mgjth s'dua ta zgjas me shume Titu se po i merr gjerat si personale nderkohe qe une s'kisha per te marre asgje personale nga ty. (sad)

    hajt kalofshi mire se ne jemi shume pasionant si popull e kalojme shpejt ne ekstreme gje qe nuk ja vlen per kete teme.
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  10. #10
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Citim Postuar mė parė nga Julie
    hajt kalofshi mire se ne jemi shume pasionant si popull e kalojme shpejt ne ekstreme gje qe nuk ja vlen per kete teme.
    Tamon, duhet me e lon zjarrmin per ne vene te tjera!

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga romeoOOO
    Ueeeeeeeeee car bohet kshu mer jahu?


    Po pse re pse po bertasim Itali, Gjermani e mthe e t'thashe u bom te huj kshu ne re?




    Kush o ai mer qe e veka nai kombtare tjeter para Shqiprise i here? Kush o mer ai qe e ka hudh poshte kombtaren tone per nai tjeter?



    O Romooo lexove vetem postimin e fundit lal e hape nje teme tjeter ..komplet ndryshe nga kjo ku ke shkrujt, po futi nje te lexume te gjithave para se te mbyllet dhe syni tjeter...



    p.s Po Teuta ...mos eshte gje e Durresit eee?? te paska zone gjumi fare dmth, qeke tek endrra dyte rrezik
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  12. #12
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Citim Postuar mė parė nga Julie
    O Romooo lexove vetem postimin e fundit lal e hape nje teme tjeter ..komplet ndryshe nga kjo ku ke shkrujt, po futi nje te lexume te gjithave para se te mbyllet dhe syni tjeter...



    p.s Po Teuta ...mos eshte gje e Durresit eee?? te paska zone gjumi fare dmth, qeke tek endrra dyte rrezik

    E kam shume te veshtire te kuptoj se cfare po perpiqesh te me thuash!

    Mos po tze gjumi ty?

    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

    Flm qe na e bone nga 30 ne 10 se po me hikte jeta tut lexu firmen hihihihihihihi!

  13. #13
    vazhdo vazhdo se flasim neser pasi ti kesh hedh nje grusht uje syve.

    sa per firmen e ndryshova pra se njerezit gjate dites lexojne me shpejt se noten, po ja prej teje do ta vej prape 30 tashi se ta merrka me miza endrra .
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  14. #14
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Citim Postuar mė parė nga Julie
    vazhdo vazhdo se flasim neser pasi ti kesh hedh nje grusht uje syve.

    sa per firmen e ndryshova pra se njerezit gjate dites lexojne me shpejt se naten, po ja prej teje do ta vej prape 30 tashi.

    Ishalla nuk na shajn tashi kto xhaxhat kur te vijn se per fajin tat do na bertasin!


    Hajd tung se e bom chit-chat, po Shqiptare hesapi nuk rrim pa prish pune ne!

  15. #15
    Perjashtuar Maska e Ihti
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    966
    Citim Postuar mė parė nga bayern
    Kur ka lujt Shqiperia gjithmone me Gjermanine kam qen i teri ne te kuqe. Nuk e them per p0rdhe ama eshte fakt.
    Po diskutonim sikur te shkonte Shqiperia ne nje eveniment te rendesishem si do caheshin kartat e kreditit me udhetime, bileta stadiumesh, hotele, stervitje ekipesh, femra lol etj etj.
    Vogelsia e ekipt tone kombetar na ka berte te ndjejme kenaqesi per X, Y ekip edhe pse kur luan Shqiperia te gjithe besoj edhe jam i bindur na rreh zemra per kombetaren kuq e zi. Kush nuk beson se ka pare si eshte bere NY ne diten qe rrafem grekun. Flamure te shqipes valviteshin kudo.

    E ritheksoj te kualifikohet shqiperia edhe leshte kom me i ly kuq e zi mos te kaloj ne detaje.
    Per kete karafilin siper jam dhe une deshmitar. Me bluzen e kombtares shqiptare erdhi me pa Gjermanine.


    Sic e thane dhe te tjere siper, ne jemi shume te apasionuar pas futbollit, por per fat te keq skuadrat tona, apo kombetarja nuk na dhurojne dot gje ne nivel nderkombetar.

    Ndaj dhe detyrohemi te bejme tifozllik per skuadra te tjera.

    Te ndeshet cfaredo skuadre me kombetaren tone te gjithe sa llapin ketu do kuqelojne po ti kene floket e zinj...dhe do nxihen po t'i kene floket e kuq

    Edhe valevitja e e flamureve eshte pjese e tifozllikut, jo serviliziem apo nenshtrim. Kjo nuk qendron fare. Tifozlleku i tille eshte...dhe ne forum shahen e grihen njerezit, sic ndodh ne klube e sheshe.
    Summertime baby!

  16. #16
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Une pervete nuk fshihem dot.Jam tifoz mese i apasionuar i Gjermanise sportive,jam i apasionuar pas historise se Beckenbauerit,Matheus,pas klasit te madh te Marita Koch dhe Heike Dresler,pas legjendes Michael Schumaher,pas lavdise se mbretit te pishinave Michael Gross,pas supremancise se Stefi Graff,pas te bardhit qe kerkon te sfidoje ne parketet e basketbollit lojtaret me ngjyre amerikane,Dirk Nowitzki.


    Sporti per mua nuk njef ngjyra,as nacionalizem.
    Degjoja pardje nje emision sportiv grek ne radio Sport FM,nje nga telefonuesit i thote drejtuesit te emisionit,sesi mundet te kemi mes nesh njerez te simpatizojne apo bejne tifo per Gjermanine dhe Italine dy kombe qe kane luftuar kunder nesh.............

    Drejtuesi i emisionit i thote shpresoj te kete mbetur ne gryke fitorja e Europianit pasi ishte arkitektuarnga nje gjerman.

    Globalizmi i futbollit ka kapur jo vetem klubet,por edhe ekipet kombetare.
    Gjermania ka polake dhe ganeze,Italia nje argjentinas,Franca te huaj plot,Anglia,Hollanda gjithashtu.
    Nje brazilian ne bankinen japoneze dhe ate portugeze,nje Suedez ne bankinen Angleze,serbet dhe hollandezet nderojne bankinat e Ghanes,Australise.
    neper rruget e Berlinit shihje arabe,turq,ruse e polake me shallin tringjyresh te Gjermanise.

    Motoja e Boterorit................"Ejani te behemi miq"

    Futbolli dhe sidomos prezenca e tij ne kater-vjecaret e kampionatit boteror i kapercen kufijte e nje sporti te zakonshem.

    Jam dhe do ngelem apasionant i Gjermanise ne te gjitha llojet e sporteve.

    Epidemia sic kerkon ta quaje gazetari i mesiperm nuk eshte shpikur nga shqiptaret,as nuk jemi ne te vetmit te infektuar nga ky lloj tifozlleku.Tifoza braziliane,gjermane ,italiane,hollandeze gjen nga Australia e deri ne Kine.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 06-07-2006 mė 23:10
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  17. #17
    SPHINX
    Anėtarėsuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    Nga e keqja e bejme

    Citim Postuar mė parė nga Cyclotomic

    Nje gje shume shpifur. Bie gati plotesisht dakort me kete artikull me poshte dhe mendoj se shume njerez ketu duhet ti therrasin pak trunit se i ka ikur PER LESH. Ska pune patriotizmi ketu, por jane disa norma qe kur tejkalohen ne te tille gjendje jemi ne kufijte e komikes.
    Nuk eshte se luajti Italia me Shqiperine dhe nuk do therras per Shqiperine. Do therras per Shqiperine dhe mund te qaj kur te mundet.

    Eshte nje shprehje: "Kur u ndane keto na rane". Ne shqiptareve na ra fati mos shikojme skuadren e vertete te zemres ne keto evenimente dhe bejme tifozllek per skuadra te tjera. Pjese e ketij tifozlleku eshte te identifikohesh me skuadren qe zbret ne fushe dhe me karakterin e saj. Nuk do te thote qe te identifikohesh me kombetaren italiane je italian. Mund te vesh nje bluze te Maldini-t ose Baggio kur luan Italia po kjo nuk me ben italian; jam thjesht nje tifoz i apasionur pas ketij ekipi. Ti mund te thuash cfare te duash po ky jam une.

    Jam dhe do mbetem shqiptar dhe sa here me pyesin ne rruge, shkolle, pune kam thene, them dhe do te them pa turp qe jam SHQIPTAR. Nderkohe qe njoh shume patriote te tjere qe nga turpi a per tu futur ne krevate femrash mqse kishin qene emigrante ne Itali/Greqi/Gjermani theshin qe jemi italiane, greke dhe gjermane. Keta tipa jane PSEUDOPATRIOTET dhe jo ne qe bejme tifozllek per nje ekip X ose Y. Pseudopatriotet shihen dhe ne lokale tip pizzeri ose kafene greke qe hapin dhe vene emra italiane ose greke mqse Shqiperia nuk njihet dhe po t'i vene emrin TIRANA ose ELBASANI nuk do ju vine kliente por po ta vene ROMA ose ATHINA fjala qe vjen gjithkush e di cfare lokali eshte "italian" por me pronar shqiptar.

    Gjithe te mirat
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Isomer937 : 06-07-2006 mė 23:32
    Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
    WCC 2006 ITALY

  18. #18
    Epo ose une e kam lexuar me tjeter sy postimin e pare tek kjo tema ose....ky muhabet po behet zinzhir kot.

    patrotizmi me identifikimin e sherrin qe plas ne forum ....s'kane shume lidhje po nejse vazhdim te kendeshem.
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  19. #19
    SPHINX
    Anėtarėsuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    Me tej kuptoje vete

    Citim Postuar mė parė nga Julie
    Epo ose une e kam lexuar me tjeter sy postimin e pare tek kjo tema ose....ky muhabet po behet zinzhir kot.

    patrotizmi me identifikimin e sherrin qe plas ne forum ....s'kane shume lidhje po nejse vazhdim te kendeshem.
    Tani titullin i zoti i kesaj teme e ka vene:

    Skuadrat e huaja dhe patriotifozlliku i shqiptarėve

    Ne fund te fundit sherri virtual eshte 100 here me i mire se sherri real. Pastaj me shaka gerricen shumica mendoj. Nuk ka hap njeri bllokun dhe ka bere liste te zeze.
    Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
    WCC 2006 ITALY

  20. #20
    Iso sherri eshte sherr kot se ka emrin kaq te shemtuar Nejse se dola nga tema.

    sa per temen nuk flas me gjate se s'me pelqeu pergjigjja qe mora tek kjo teme pak me pare.
    Kalofshi mire
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. ...KLANET ose SKUADRAT tuaja ???
    Nga KOKASHTA nė forumin Lojra nė kompjuter
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 26-02-2009, 17:31
  2. Skuadrat shqiptare nė Evropė, endėrr apo realitet?
    Nga Noerti nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 27-08-2008, 14:22
  3. Skuadrat dhe stadiumet nė 'Germany 2006'!
    Nga inter_forever nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:24
  4. Champions League - 8 skuadrat dhe dyshet.
    Nga inter_forever nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 21-03-2005, 08:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •