Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 126
  1. #41
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Le te hedhe nje sy ky veterineri-gazetar,sesa flamuj e himne turke e greke kendohen e valviten cdo mengjes neper kolegje ne mes te Tiranes,dhe te leri rehat tifozin rrogozhinas,durrsak apo shkodran qe cdo kater-vjecar futbollistik vesh nje fanelle te Ronaldos,apo Canavvaros,dhe jeton me pasion caste qe vec futbolli,ky sport i njerzve te thjeshte pa tela dhe klone pa ideologjira ti afron.

    Ka njerez qe mes pasionit futbollistik,largojne mizerjen e te perditshmes ne nje Shqiperi me uje e drita me orar,aty ku e lene cdo dite "patriotet" e vertete te majte e te djathte.
    Eh do preferoja me mire ,te shihja pasionin ,histerine e tifozeve qe mbeshtesin ekipet e huaja,sesa sharlanatizmin e deputeteve-patriote neper seancat e kuvendit.........
    Ah,se desh harrova keta te fundit i keni te mbeshtjelle me flamur ne ndonje ndeshje te kombetares."Patriotet" e kombetares sone................
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  2. #42
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga kolombi
    Duam ,sduam dolen kalemxhinjte shekullore te "Shekullit'',te kujtojne se topi i futbollit do shoqeruar me flamur valvitur.Dhe kujdes ne raste se me globalizmin nxirrni nga xhepat e ngaterroni flamur.................


    Hipokrizi,hipokrizi,hipokrizi.

    As nuk dua te rri e analizoj,artikullin e mesiperm.Ne te gjitha vendet me zhvillim te paket futbolli,tifozet kerkojne heronjte e tyre ,mes fanelave plot ngjyra,mes historise se shkruar.
    Sa per kryeidiotllikun,se neper Turqi,Bullgari,Greqi(ketu i jetova dhe njoha plot tifoze te zjerrte ekipesh gjermane,italiane,braziliane),nuk ka tifoze fanatike,ky defterxhiu i shekullit duhet informuar se ne te gjitha keto vende jane krijuar dhe kane veprimtari shoqata tifozesh nga ekipet me ne ze te botes,dhe gjithashtu klubesh.Organizohen shpesh udhetime per te ndjekur ekipet e tyre te zemres veshur me uniformat e tyre dhe flamurin sportiv.
    Vafsh shendoshe o Kolomb djali. Po krahason vetedijen Greke me ate Shqiptare postkomuniste ? Vetdija Shqiptare tek nje shumice fatkeqisht eshte dicka kaq sensitive saqe dhe nje grade celcius te ndryshoj temperatura ndryshon cdo gje. Pastaj ti po shpreh nje koncept, koncepti i lirise, ashtu si psh nuk ka nazista vetem ne Gjermani por ka dhe ne Greqi(nje shtet qe gjermani e beri me fol me vete ne LIIB). Ma merr mendja se 90 % e Grekeve mendon se ky 0.004% i organizuar jane nje grumbull idiotesh ose kane rreshqitur nga fiqiri... dmth te fandaksur.

    Ne mos gaboj ne Durres qe ne kohe te qepes ,ishte krijuar shoqata e Gerd Mueller.

    Keshtu dhe puna e ketij kloun-gazetarit te Kokedhimes,nuk i pbaelqeka tifozlliku im i semure,nuk i pelqeka pasioni im per gjermanine e futbollit,dhe ndoshta as fanella e kombetares qe me shoqeron prane TV,ne cdo ndeshje boterori dhe europiani.
    U dashka per hir te patriotizmit,te vesh ndonje kostum gravate,nje gote uski menjane dhe kur shenohet ndonje gol-spektakolar te mos bertas dhe brohoras,por te duartrokas me delikatese sikur jan ne Teatrine Operas dhe Baletit.
    Se besoj ta ket shkrujt Kokedhima artikullin loool... edhe un ulem me bluzen e Interit kur ka ndeshje por vallaj me vesh bluzen e Hollandes dhe ta quj veten i semure......... ka dicka tjeter.



    Tjeter Bogdani,tjeter Zidani or ti i kshillit shekullor..................

    Ah dhe dicka tjeter,mos i mohoni askujt dicka qe nuk munt tia dhuroni dot.......................thote nje llaf i vjeter.


    PS Bayern djali,te falenderoj edhe njehere per dhuraten e madhe qe me solle fanelen e nacionales sime te zemres Gjermanise.Ta kam nderuar cdo te djele edhe ne fushat e Amerikes..........
    Kete e kemi ne shqiptaret.... ndjenjen e inferioritetit. E kuptuam qe Zidane eshte tjeter... por jo qe tani te shkojme me vrap dhe me tone pak si ironike te fillojme krahasimet. Ai Zidane po te kishte lere ne Shqiperi mbase as kepucar nuk do beheshe dot, e lere mo futbollist. Realitetin e veshtire qe kemi mos ta perbuzim, nese nuk i intereson kujt le ta lej me nje ane. Kjo lloj menyre e te folurit qe ti ke siper eshte nje derivat i asaj cka un shpreha nje shqetesim me siper.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #43
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Qe X apo Y gjate Kampionatit Boteror ( apo dhe atij Evropian) te Futbollit shnderrohen ne gjermane, braziliane, italiane apo argjentinas, nuk ka asgje te keqe...Asnje nuk pretendon se ktheu kombesine....C'lidhje ka kombesia apo nacionalizmi me sportin....Une jam "brazilian" sepse me pelqen loja e Brazilit ne rrjedhen e te gjithe kampionateve....Por nuk kam ndonji simpati te vecante per brazilianet e vertete ( shtetasit braziliane) ....Nga ana tjeter bej "gerr-verr" me "italianet" qe simpatizojne nje skuader kot si Italia ( mendimi im), por kam simpatine me te thelle per popullin italian...Por ne asnje lloj menyre nuk do te kaloja nga debati verbal ne dhune fizike per hir te X apo Y skuadre....Jane gjera krejt te ndryshme.....Kushdo qe ngre flamurin e skuadrave nacionale te Boterorit e ngre sepse ka simpati per skuadren, jo se eshte e nevojshme te kete simpati per flamurin si simbol te kombit perkates....Njesoj sikur do te ngrinte flamurin e Realit, Interit, Tiranes , Panathinaikosit apo dhe ....Sopotit! Nese dikush simpatizon Greqine apo Jugosllavine si skuadra futbolli nuk e ben kjo gje automatikisht antishqiptar ne kuptimin politik te fjales.

    Qe dikush simpatizon Pelen si lojtar, nuk do te thote se ka ndonji simpati te vecante per zezaket!

    Mos i ngaterroni gjerat dhe flisni per mungese dinjiteti kombetar e budallalliqe te tjera me oke....Nese dinjiteti kombetar ka ngelur ne meshiren e tifozave te futbollit per tu ngritur atehere turp per ne qe quhemi shqiptare!

    C'lidhje ka Mikelanxhelo, Da Vinci, Verdi, Puccini, Vivaldi e te tjere artiste te shquar italiane me menyren se si luan futboll "Italia" e Bearzottit apo e Marcello Lippit? ASNJE! Shikon "Monalizen" apo degjon nje pjese klasike te Vivaldit e te kenaqet shpirti....Shikon Tonin e Materacin e te vjen te vrsesh veten!

    Eh pra , asnje lidhje nuk ka simpatia e cdo shqiptari per skuadrat nacionale qe luajne ne Boteror me dinjitetin kombetar!

    U zgjidhen te gjitha problemet e tjera sociale ne Shqiperi, dhe ngeli vetem mungesa e dinjitetit kombetar te shqiptareve sepse simpatizojne Italine e Gjermanine, Brazilin e Francen ne Boteror? Please....Gjeni dicka me te mire per tu marre, mos u masturboni me veten tuaj!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toro : 08-07-2006 mė 08:28

  4. #44
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Nga te fillosh e te flasesh per kete teme.... po e nis me ku dua te dal : Ne shqiptaret kemi dhe gjejme shume arsye per tu ndare sesa per tu bashkuar.
    Jemi popull i vogel dhe shume i ndikuar nga cka kemi perreth, po ecim me shpejtesi drite kundrejt atyre gjerave qe na jane mohuar kohe me pare. Nuk me duket normale te identifikohemi me skuadrat qe bejme tifozllik. Ne rradhe te pare sepse nuk jemi objektive. Nje tifoz e "detyron veten" te mbeshtese nje skuader te caktuar per hir te dinjitetit sportiv, ska shume rendesi nese luan mire apo jo nje skuader e caktuar. Shume e vertete ajo qe kane thene disa se nuk kemi skuader kombetare te denje per tu perfaqesuar ne nje eveniment te madh sportiv dhe kulturor sic eshte boterori. Per kete ndoshta gjejme rrugen e lehte te simpatizojme dike tjeter i cili NUK na perfaqeson. Identiteti eshte i pandryshueshem, mund te transformohet lehtesisht ne dicka tjeter per te genjyer veten apo per tu ndjere se perkasim diku. Dele,fjala qe me vjen ne mendje. Futemi vete ne kope te huaj dhe vete percaktohemi, vetklasifikohemi, vetmashtrohemi. Rrenja eshte e thelle, shkon ne kohet e vegjelise ku fanella e nje skuadre loja qe benin ishte nje lloj reklame qe na ofrohej permes tv-se se atehershme bardh e zi. Apatia kundrejt futbollit, per nje tifoz eshte dicka e ndaluar. Keshtu zgjodhem nje fanelle te dikujt tjeter dhe e veshem e brohoritem per te. Deri ketu mire, ska ndonje gje te keqe. E keqja vjen me pas, permes perqafimit te futbollit te huaj ulim ne menyre te pashmangshme futbollin tone. Duke u interesuar e simpatizuar dicka te huaj e qe nuk na perket, nuk kemi kohe te merremi me cka jemi e cka kemi vete. Sa simpatizante te skuadrave te huaja ketu e kane ndjekur qofte nepermjet internetit ecurine e kampiontit kombetar? Cila skuader zuri vendin e pare? Cili doli golashenuesi me i mire? Kjo eshte e jona, kampionati e futbollistet shqiptare. Le qe diferencimi i tifozllikut na ben te percahemi me njeri tjetrin ne te njejten menyre qe vepron feja e dikujt apo dhe perkatesia krahinore. Nuk eshte e drejte kjo gje, ashtu sic nuk eshte e drejte t'i thuash nje durrsaku apo shkodrani pse nuk e perkrah futbollin italian? Ti je dhe katolik! Kjo eshte gjeja me patetike qe kam degjuar ne forum! Me e keqja e te gjithave! Ne kete rast shprehja "futbolli nuk njeh kufij" bie poshte. Perse nuk mundemi te flasim me objektivitet? Luan nuk luan mire nje skuader e caktuar detyrohemi ta mbeshtetim sepse "jemi betuar" per te qene tifoz. Shpresoj se gjerat me gjeneratat e tjera kane per te ndryshuar, kane per te fituar apati perkundrejt "identifikimit" me skuadrat e tjera dhe kane per ta pare me sy me objektiv futbollin. Ky tifozllik nuk na ndihmon per te ndertuar dicka, na ben hipokrtite qe gjejme rrugen e lehte duke mbeshtetur me te fortin, po me i forti nuk na perket. Ky eshte mendimi im, te me falni nese kam lenduar ndokend me keto qe thashe.


    p.s Me mire nje teme e tille te hapej pas mbylljes se boterorit.
    Ezekiel 25-17.

  5. #45
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Julius
    Nga te fillosh e te flasesh per kete teme.... po e nis me ku dua te dal : Ne shqiptaret kemi dhe gjejme shume arsye per tu ndare sesa per tu bashkuar.
    Jemi popull i vogel dhe shume i ndikuar nga cka kemi perreth, po ecim me shpejtesi drite kundrejt atyre gjerave qe na jane mohuar kohe me pare. Nuk me duket normale te identifikohemi me skuadrat qe bejme tifozllik. Ne rradhe te pare sepse nuk jemi objektive. Nje tifoz e "detyron veten" te mbeshtese nje skuader te caktuar per hir te dinjitetit sportiv, ska shume rendesi nese luan mire apo jo nje skuader e caktuar. Shume e vertete ajo qe kane thene disa se nuk kemi skuader kombetare te denje per tu perfaqesuar ne nje eveniment te madh sportiv dhe kulturor sic eshte boterori. Per kete ndoshta gjejme rrugen e lehte te simpatizojme dike tjeter i cili NUK na perfaqeson. Identiteti eshte i pandryshueshem, mund te transformohet lehtesisht ne dicka tjeter per te genjyer veten apo per tu ndjere se perkasim diku. Dele,fjala qe me vjen ne mendje. Futemi vete ne kope te huaj dhe vete percaktohemi, vetklasifikohemi, vetmashtrohemi. Rrenja eshte e thelle, shkon ne kohet e vegjelise ku fanella e nje skuadre loja qe benin ishte nje lloj reklame qe na ofrohej permes tv-se se atehershme bardh e zi. Apatia kundrejt futbollit, per nje tifoz eshte dicka e ndaluar. Keshtu zgjodhem nje fanelle te dikujt tjeter dhe e veshem e brohoritem per te. Deri ketu mire, ska ndonje gje te keqe. E keqja vjen me pas, permes perqafimit te futbollit te huaj ulim ne menyre te pashmangshme futbollin tone. Duke u interesuar e simpatizuar dicka te huaj e qe nuk na perket, nuk kemi kohe te merremi me cka jemi e cka kemi vete. Sa simpatizante te skuadrave te huaja ketu e kane ndjekur qofte nepermjet internetit ecurine e kampiontit kombetar? Cila skuader zuri vendin e pare? Cili doli golashenuesi me i mire? Kjo eshte e jona, kampionati e futbollistet shqiptare. Le qe diferencimi i tifozllikut na ben te percahemi me njeri tjetrin ne te njejten menyre qe vepron feja e dikujt apo dhe perkatesia krahinore. Nuk eshte e drejte kjo gje, ashtu sic nuk eshte e drejte t'i thuash nje durrsaku apo shkodrani pse nuk e perkrah futbollin italian? Ti je dhe katolik! Kjo eshte gjeja me patetike qe kam degjuar ne forum! Me e keqja e te gjithave! Ne kete rast shprehja "futbolli nuk njeh kufij" bie poshte. Perse nuk mundemi te flasim me objektivitet? Luan nuk luan mire nje skuader e caktuar detyrohemi ta mbeshtetim sepse "jemi betuar" per te qene tifoz. Shpresoj se gjerat me gjeneratat e tjera kane per te ndryshuar, kane per te fituar apati perkundrejt "identifikimit" me skuadrat e tjera dhe kane per ta pare me sy me objektiv futbollin. Ky tifozllik nuk na ndihmon per te ndertuar dicka, na ben hipokrtite qe gjejme rrugen e lehte duke mbeshtetur me te fortin, po me i forti nuk na perket. Ky eshte mendimi im, te me falni nese kam lenduar ndokend me keto qe thashe.


    p.s Me mire nje teme e tille te hapej pas mbylljes se boterorit.

    Te lumte, e the tamam ate qe po mundohesha te shprehja dhe une me gjithe keto postime.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  6. #46
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Citim Postuar mė parė nga Cyclotomic


    Se besoj ta ket shkrujt Kokedhima artikullin loool... edhe un ulem me bluzen e Interit kur ka ndeshje por vallaj me vesh bluzen e Hollandes dhe ta quj veten i semure......... ka dicka tjeter.




    Kete e kemi ne shqiptaret.... ndjenjen e inferioritetit. E kuptuam qe Zidane eshte tjeter... por jo qe tani te shkojme me vrap dhe me tone pak si ironike te fillojme krahasimet. Ai Zidane po te kishte lere ne Shqiperi mbase as kepucar nuk do beheshe dot, e lere mo futbollist. Realitetin e veshtire qe kemi mos ta perbuzim, nese nuk i intereson kujt le ta lej me nje ane. Kjo lloj menyre e te folurit qe ti ke siper eshte nje derivat i asaj cka un shpreha nje shqetesim me siper.

    E para e punes,ku shkrova une qe artikullin e ka shkrujt Kokedhima,me duket se e ke nga Himarra ,une thashe ndonje klloun i Kokedhimes.Pastaj ti si doktor sportiv,e quan pasionin e nje tifozi semundje............


    E dyta sa per Zidan po te linde ne Tiran do behej kepucar,ke te drejte,ndaj Piro Dhima te mos behej marangoz shkoi ne Greqi dhe vari nje duzine medalje ne qafe.
    Dhe nese luan ne nje ndeshje Shqiperi-France,dhe pas ndeshjes une kerkoj autograf nga Zidan dhe jo nga Bogdani,kjo me ben anti-shqiptar dhe me ve damken e ndjenjes si inferioritetit,se adhuroj ne futboll me te mirin..............?
    Gazetari-lavire me damka si puna e kulakeve qemoti.

    Sa per ndjenjen e inferioritetit,tregoji atij qe jeton Shqiperi,jo nga USA,ai e sheh sa i shemtuar,sa i mbrapshte,sa i korruptuar eshte e perditshmja ne nje vend ku jeta e perfolur demokratike ne keto 16-vjet ecen si gaforrja buze detit,nje hap perpara dhe dy mbrapa.Dhe ne qe e perbuzkemi kur veme gishtin ne plage,qenkemi pjese e derivatit tend,kurse ti qe e ke lene menjane,dhe e lexon ne ndonje gazete mes NY te zhurmshem e plot jete,qenke shpetimtari.
    Te shohesh realitetin ne sy,te adhurosh me te mirin ,te emocionohesh nga fitoret sportive te nje ekipi te huaj,nuk te ben aspak inferior.Ekipe me zhvillim te vogel sportiv si ne ,duhet te gjejne rruget,te marrin shembull modelin sportiv te me te mireve,pasi sportet sot ne kete bote xhungel jane bere ambasadori me i mire i kombeve,sidomos te vegjel.


    Jam krenar qe jam pjese e derivatit te shqetesimit tend,dhe mekatar njekohesisht se bluza e Ballack me shoqeron cdo te djele ne fushat ku loz futboll.
    Ngrini kryqet e kryqezimit sportiv,nese jane shteruar Krishtet,do gjeni me bollek,Kolomb,Toro,Titi,Bayern e te tjere..........






    PS Te tjerat i ka shpjeguar Toro me lart.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 08-07-2006 mė 13:24
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Po Mire Meqe Kombetarja Jone Nuk Merr Pjese Neper Boterore Ne Bejme Tifoze Me Ekipe Te Ndryshme , Por Une Nuk E Hedh Poshte Kurre Patriotizmin Qe Jam Shqipetar . Une Kam Lindur Dhe Do Vdes Shqipetar .
    Kurse Puna E Sportit Eshte Thjeshte Nje Pelqim Per Ato Ekipe Duke Qene Se Ne E Ndjekim Shume Sportin Por Me Lidhjen Qe I Ke Bere Ti Nuk Besoj Se Jane Dakort Asnjeri Ketu Sepse Asnjeri Nuk E Mohon Qe Eshte Shqiptar Dhe Besoj Se Jane Krenare Te Gjithe Qe Jane Shqipetare .sporti Ose Tifozelliku Per Ekipet Kombetare Te Huaja Eshte Thjesht Nje Hobi



    Rrofte Shqiperia Etnike

  8. #48
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anėtarėsuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Eshte qesharake kur shef ca tipa qe kapen pas bishtit dhe mundohen te shkelin me kembe patriotizmin e shqiptarve .
    O popull i pagdhendur kemi nje jete te tere qe ndjekim futboll te huaj , tifozlliku per nje ekip perkates njehere lind , mundohu sa te duash ta mohosh qe sme pelqen , e urrej , apo ku ta di une , eshte ne gjak e shkreta , mbetet e tille pergjithmone , akoma se kuptoj me ēfare tifozash kam te bej ktu ?
    Emocionet qe kombetarja dhe ekipet tona na i kane dhene me pikatore jemi munduar ti gezojme diku tjeter , asgje te keqe nuk ka, mi ka dhene interi i treshes gjermane , mi ka dhene italia e Baggios , vialit , Manēinit etj etj ....Do ishte hipokrizia me e madhe te mos e quaja veten i apasionuar i flakte per 2 ekipet ne fjale!!

    Kur ekipi yne pesonte humbje te tipit 9-0 ne spanje , 5-1 ne qemal stafa , une mbeta po ai , me nje bluze te kuqe , i mbeshtjell me nje shall ne qafe ne shkallet e stadiumit i qendrova prane edhe ne te tilla disfata , me lot ne sy , si kombetares ashtu dhe ekipit te zemres Tirana qe pesonte humbje te tipit 6-2 nga dinamo zagrebit , Dhe kam vazhduar ti qendroj prane deri ne miqsoren e fundit te Gjeorgjise .

    E kane thene dhe shume te tjere siper kjo ndodh ne shume vende jo te zhvilluara ne fushen e sportit .
    Sipas jush tani mos bejme tifozllik fare ne formula 1 , sepse nuk ka asnje shqiptar ?
    As ne NBA sespe nuk kemi as nje basketbollist shqiptar .
    Ne boks te rrijme si kercunj kur ndeshet Vladimiri me Williamsin sepse nuk eshte krasniqi ne ring ?
    Mos valle duhet te bejme tifozllik per lacion sepse luan tare apo berhami ? apo me sienen e bogdanit ?

    Hajde mentalitet hajde .

  9. #49
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Se kuptoj gjithe kete zell te Cuklos ne fakt. Deri ne Europian ishte me Hollandez se Hollandezet, tani ka ardh koha per me u tregu Shqiptar?
    Tifozlliku nuk ka te beje fare me patriotizmin.
    Qe je tifoz me nje kip edhe te pelqen himni i ekipit ne fjale nuk do te thote qe po perdhos himnin e Shqipes.
    Nqs Otto Baric na kualifikon atehere derisa ne loje te jete Shqiperia mua nuk do me interesoje mbarevajtja e ekipeve te tjera, ama jam i bindur qe sa te mbarojne ndeshjet ne grup prap do bej tifozllik per Gjermanine.
    Kjo e ritheksoj jo se nuk jam Shqiptar i denje por thejsht per faktin qe dua te kem nje 'arsye' te shikoj ndeshjet. Ca kuptimi ka me pa futboll pa snje pike emocioni?

    Faji im apo i te tjereve eshte qe ekipi yne kombetar na servir emocione nje ndeshje ne 10 vjet? Jemi shume te vegjel edhe prandaj mundohemi te admirojme madheshtine e te tjereve, ama ta garantoj une qe te gjithe ne tifozat e superfuqive mendojme "Sikur te sihte Shqiperia ne vend te X, Y ekipi duke ngrit kupen"

    Te kuptoj shqetsimin po ke gjet rrugen e gabuar me e nxjerr si problem. E ritheksoj qe patriotizmi nuk ka te beje me tifozllikun.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  10. #50
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic
    ti lioness more shembull shtetet ku nacionalismi esht shume i tepruar .dhe un si gje negative qe e shof nacionalizmit e ushtruar ne keto shtete [greqi ,bullgari.turqi] ,nuk kam pse ti marr si model fare ...plus ta tha mire dhe kolombo qe edhe keto shtete kan tifozllik per shtete te huaja
    Smth_Poetic, thjesht per sqarim, lol, meqenese nuk e ke lexuar mire artikullin, dmth qe nga titulli ku ne thonjeza kam vene "Marre nga Shekulli." Nuk e shkruajta une carfafin, artikullin dmth, e shkroi dikush tjeter, une vetem e solla ne forum, dhe komentova dicka ne fund.
    Bile dhe postimin e Kolombit ta lexoje me me kujdes, se nuk me drejtohej mua, por autorit te Shekullit.

    PS: Shekulli ne kete rast, i referohet gazetes, jo njesi per te matur kohen .

  11. #51
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Citim Postuar mė parė nga Cyclotomic
    Po hap dhe une nje teme ketu qe mbase nuk ka te bej me sportin, por qe duke pare disa artikuj tek gazetat shqiptare(shekulli) dhe sidomos kete ketu poshte qe po ju vendos them ja vlejme te debatojme.

    Me vjen keq qe disa ketu, qe kam shume rrespekt e ndjejne "veten" sikur jane Italiane, Gjermane e me the te thashe. Me vjen keq qe identifikimi tejkalon boten e sportit ne shume raste. Ma merr mendja edhe un them shume here "ne interistet" por duhet patur parasysh qe Interi psh eshte themelu nga dy Angleze ne mos gabohem dhe eshte nje ekip qe fatkisht ka perfaqesues nga gjithe bota. Me globalizimin e futbollit provincialiteti i ati ekipi pothuajse zhduket, por kombetaret jane tjeter gje, perfaqesojne me teper se sa futbolli per ato njerez qe i perkasin atij kombi. Po ne shqiptaret ?????? Ne flasim a thoni ju jemi lindur "italiane", "gjermane", "hollandeze" etj etj.

    Nje gje shume shpifur. Bie gati plotesisht dakort me kete artikull me poshte dhe mendoj se shume njerez ketu duhet ti therrasin pak trunit se i ka ikur PER LESH. Ska pune patriotizmi ketu, por jane disa norma qe kur tejkalohen ne te tille gjendje jemi ne kufijte e komikes.

    Artikulli poshte me sa kuptova i referoheshe nje tjeter pergjigje me siper qe dikush thoshte se "po na ktheni ne kohen e Enverit" ne kuptimin qe nuk "po na lini me bo tifozllik rehat". Tifozlliku per ekipet kombetare per mendimin tim kap normat me te larta te simpatise ndaj nje ekipi dhe lojes qe e karakterizon(Italine psh mbrojtja dhe vuajtja, Hollanden futbolli total, Brazili,Argjentina futbolli spektakel, Gjermania/Anglia loja e forte etj etj) por jo te shkohet ne nje lloj ekstaze dhe nje lloj patriotizmi ndaj nje kombi tjeter( kjo ja ben MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU kur Italianet e forumit grinden me Gjermanet e forumit) !!!!!!!

    ---------------------------------------------------


    Ashtu si termi "liri-freedom" perdoret ne boten perendimore per te justifikuar cdo gje, te miren dhe te keqen me raste(ose hipokrizine) etj etj po tek ne ekziston dhe fjala "ne kohen e Enverit". Nje lloj sinonimi i mbrapsht pasi ne vend qe te perdorim lirine, perdorim mohimin e lirise. Kjo tregon se shqiptari akoma e ndjen veten peng te se kaluares ne shume aspekte. Sidoqofte kur shef kombe te tjera qe kane qene komuniste shikon qe kane mesuar qe te hecin perpara dhe te shikojne boten me tjeter sy, sidomos nga emigrantet e tyre jashte shtetit kane mesuar qe ta dashurojne me teper vendlindjen e tyre. Kjo gje nuk ndodh me shqiptarin, ai tashme duket i lodhur qe te mbroj kombin e vet. E ka mbrojtur ne lashtesi nga Sirianet, Greket, Romaket, Gothet, Turqit, Imperialisteve(nese e ka mbrojtur me te vertete nga "imperialistet), dhe tashme duket i lodhur qe ta mbroj, pasi armiku nuk eshte me i huaji, por eshte vete shqiptari, dhe nese ky ka qene nje armik i fjetur ne te kaluaren qe e nxirrte koken si tradhtar, tani tradhtia eshte bere "shembulli dhe norma" per tu ndjekur. Kjo patjeter e kamufluar me nje doze te rende "internacionalizmi proletar" ku "nuk ka asgje te keqe qe te tifosh me nje ekip tjeter ose te "tjetersohesh"", dhe me shkoqur akoma "boll me keto nacionalizma". Eshte per tu cuditur se si disa analiste te medhenj te shtypit shqiptar shkruanin te habitur nga "nacionalizmi" per dneshjen "Shqiperi - Greqi", dhe tani qe kemi njerez qe e ndjejne veten "azzurri", "Deuchland Uber Alles", apo "Gjela Francez" etj etj nuk del me njeri qe te kritikoj kete lloj identifikimi qe shkon PERTEJ botes se futbollit. Kete e them se me vjen te vjelle kur shof disa artikuj si "mos e perziene futbollin me politiken". Ne mos ta perzienim atehere un si tifoz i Frances nuk do dilja me parrulla Franceze, por do dilja me parrullen per idhullin tim, Zidane. AShtu si nje studiues i kultures perendimore nuk do dilte me flamurin e Gjermanise por me figuren intelektuale te bie fjala Shopenhauerit qe eshte nej personalitet qe hyjnizohet nga lindja deri tek perendimi. Ne nuk dime cfare eshte kufiri dhe si rrjedhoje e tejkalojme ate pa vetedije. Nje person qe kalon kufurin pa nje fare vetedije nuk mund ta kuptoj kurre gabimin qe ben. Jemi rritur shtrember, te pakten keto gjenerata qe vijne ti rrisim sic duhet. Urime Francezeve dhe Italianeve. Shpresoj te shikoj nje ndeshje te paharrueshme. Dhe kur Franca te vije ndonjehere te luaj ne Shqiperi, ashtu sic do vije nje tjeter ekip "i dashur i shqiptareve" si Hollanda, do kem nje kenaqesi akoma me te madhe kur Shqiperia do fitoj(nese do fitoj por mire eshte te enderrojme dhe shpresojme).


    Citim Postuar mė parė nga Arrnubi
    DEMET E FUTBOLLIT

    Vėzhguesi nė ndeshjet e futbollit nė tė gjitha anėt e botės, gjen nė to njė grup tė madh negativitetesh dhe shfaqje tė kėqia tė cilat mund t'i pėrmbledhim si mė poshtė:

    Sė pari: Futbolli ėshtė bėrė mjet pėr pėrēarjen e popullit dhe pėrhapjen e armiqėsisė e urrejtjes nė mesin e bijve tė tij. Kjo pėr shkak se ai futi tifozllėkun e mallkuar pėr skuadrat e ndryshme sportive. Dikush inkurajon njė skuadėr dhe dikush tjetėr njė skuadėr tjetėr. Madje pjesėtarėt e tė njėjtės shtėpi ndahen ndėrmjet tyre dhe njėri bėhet me kėtė skuadėr dhe tjetri me njė tjetėr. Por ēėshtja nuk mbaron me inkurajimin e skuadrave, por e tejkalon atė pėr tė shkuar nė tallje e sharje tė ithtarėve tė skuadrės sė mundur prej ithtarėve tė skuadrės fituese.

    .[/I]
    Ne nje kazan zjen "shqetesimi" si derivateve te tua dhe shekulloreve te Kokedhime-Shekullit,edhe te ketij carcafbardhit te meposhtem.

    Lereni futbollin,kete sport popullor edhe te njerzve te thjeshte, pa derivat dhe pa sheriat..................se nuk kemi breke akllasi te lozim golf dhe tenis..............
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 08-07-2006 mė 14:40
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  12. #52
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga Lioness
    Ehhhh, lol, keshtu eshte kur t'i bejne dhurata fanellat, s'te dhemb shume .

    Sa per temen, e ka ekzagjiruar pak ky i shekullit, po prape se prape, flamurin s'e ngre, nami te behet. Jo per gje, po flamure italiane e gjermane neper Shqiperi, do kujtoje dynjaja ka plas lufta e trete boterore, se paskan pushtuar serish Ballkanin, .
    Mire mi zonjushe, mos e ngri flamurin....Nuk ta imponon dot njeri...Por ama nga ana tjeter dhe ti ( dhe cilido tjeter, mos keqkuptohemi, nothing personal) nuk mund te gjykoni dike se sa patriot eshte vetem e vetem sepse ai ngre flamurin italian apo gjerman kur loz Italia e Gjermania...As une personalisht nuk kam ngritur flamur te Brazilit, por kjo nuk me ben me teper patriot se ( bie fjala) Kolombi apo Bayerni qe mund te kene ngritur flamur gjerman apo veshur fanelle te kombetares gjermane!

    Sa per gazetarin e Shekullit.....Pak psikopate ka Shqiperia? Se doli nje psikopat dhe pa se po i kercenohet vatani , shqiptarizmi e nacionalizmi nga "Deutchland Uber Alles" apo "Gjelat franceze" nuk u be ndonji cudi e madhe....Fundi i fundit dashuria ndaj atdheut eshte pak e madhe te caktohet nga kufijte cingune apo nga normat e nje gazetari deshtak, qe ne mungese te lajmit, krijon nje te tille!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toro : 08-07-2006 mė 14:31

  13. #53
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Toro, me ke gjete dhe ti te kapesh, lol, qe sa lote kam derdhe ate te marte te zeze , nje Zot e di. Une po them per vete nuk do e ngrija lol, po s'do gjykoj, dhe as do mas patriotizmin e njerit apo tjetrit me ate meter. Eshte preference personale.

    PS: Fanellen e kam dhe une shtepi, me nr 13 te kapitenit, po me duket eshte nr tersi ai i shkreti, jo kapiteni dmth, po 13 .

  14. #54
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    Mua me vjen nder mend koha kur luaja Toto-futboll ne Shqiperi dhe parashikonim rezultatet e ndeshjeve midis skuadrave italiane. Pse jo te atyre Shqiptare? Fatkeqsisht, te rralla jane rastet kur loja e skuadrave vendase percjell ndonje ndjenje pervec pikellimit, zhgenjimit, dhe keqardhjes tek shikuesi. Tifozi do te perjetoje eufori, te ndjeje nje fare animizmi, ndaj edhe identifikohet me ate skuader qe ia permbush kete kerkese.

    Sipas disave prej jush, i bie qe nje tifoz shqiptar duhet medoemos te bertase per kombetaren tone, edhe kur kjo nuk na perfaqeson denjesisht, se perdryshe i ngjitet stigma "anti-shqiptar"?
    Ka plot menyra mes te cilave mund te shprehet patriotizmi. Patriot i vertete nuk eshte detyrimisht ai qe valevit flamurin shqiptar ne stadium (kush te siguron, ta zeme, qe ai nuk prezantohet si italian ne jeten e perditshme?) por ai qe ne nje bisede me te huaj paraqet nje pasqyre reale te ndodhive ne vendin tone, pa llustra e pa mohime.
    Mos e ngaterroni tifozllikun me patriotizm.

    Tani, ka edhe nga ato qe supozojme fillimisht perkrahin Gjermanine dhe pas humbjes se kesaj skuadre me Italine "nderrojne fanelle". Ky veprim, per mua, nuk eshte hipokrizi me teper sesa deshire per t'u ndjere mire per veten duke krijuar nje aleance imagjinare me ate qe, per nje interval te caktuar kohor, shfaqet si me superiore.

  15. #55
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    deshira per tu ndjere me mire ne vetvete duke krijuar aleance imagjinare me ate qe per nji interval te shkurte kohe shfaqet si superior quhet ndryshe pakt me djallin

  16. #56
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Rebele
    Mua me vjen nder mend koha kur luaja Toto-futboll ne Shqiperi dhe parashikonim rezultatet e ndeshjeve midis skuadrave italiane. Pse jo te atyre Shqiptare? Fatkeqsisht, te rralla jane rastet kur loja e skuadrave vendase percjell ndonje ndjenje pervec pikellimit, zhgenjimit, dhe keqardhjes tek shikuesi. Tifozi do te perjetoje eufori, te ndjeje nje fare animizmi, ndaj edhe identifikohet me ate skuader qe ia permbush kete kerkese.

    Sipas disave prej jush, i bie qe nje tifoz shqiptar duhet medoemos te bertase per kombetaren tone, edhe kur kjo nuk na perfaqeson denjesisht, se perdryshe i ngjitet stigma "anti-shqiptar"?
    Ka plot menyra mes te cilave mund te shprehet patriotizmi. Patriot i vertete nuk eshte detyrimisht ai qe valevit flamurin shqiptar ne stadium (kush te siguron, ta zeme, qe ai nuk prezantohet si italian ne jeten e perditshme?) por ai qe ne nje bisede me te huaj paraqet nje pasqyre reale te ndodhive ne vendin tone, pa llustra e pa mohime.
    Mos e ngaterroni tifozllikun me patriotizm.

    Tani, ka edhe nga ato qe supozojme fillimisht perkrahin Gjermanine dhe pas humbjes se kesaj skuadre me Italine "nderrojne fanelle". Ky veprim, per mua, nuk eshte hipokrizi me teper sesa deshire per t'u ndjere mire per veten duke krijuar nje aleance imagjinare me ate qe, per nje interval te caktuar kohor, shfaqet si me superiore.

    Ajo pyetja me Bold mbeti pa pergjigje. Ti ke ikur ndonje here ne stadiume shqiptare se un kur isha ne Shqiperi nuk leja vend te pakten ne Durres e Elbasan kam shku me e pa Dinamon duke lujt, ndersa kushurinjte e mij shkonin deri ne Shkoder dhe e ndiqnin ekipin. KEshtu qe flit per vete dhe mos PERGJITHESO se dhe te tjeret... keto gjenerata te reja te pakten se sipas Titit por edhe mua dhe kjo gje duket... dy gjenerata jane mesuar te tjetersohen... te pakten keto qe po vijne mos shikojne mosbarazimet e tua qe rrezik nuk ke shkel ne ndonje stadium ne Shqiperi.

    Tema nuk eshte patriotizmi i shqiptarit, eshte patriotizmi qe shqiptari shfaq ndaj nje ekipi KOMBETAR tjeter. Se sa per patriotizmin tone ai ka mberdhif fatkeqsisht me diten kur rilandasi i fundit mbylli syte 30 e sa kusur vjet me pare ne Amerike. Megjithate mua me pelqen qe kete gje mos ta besoj, prandaj dhe e hapa kete teme. Je ti dhe disa te tjere qe i japin ngjyrime te tjera per te sulmuar temen qe faktikisht nuk ka te bej me patriotizmin e shqiptarit ndaj shqiperise se sa me identitetin e tij pak si te cuditshem, tjetersimin etj etj qe per mendimin tim jane gjera shume serioze.

    Te mos jesh tifoz per ekipin tend kombetar eshte dicka e cuditshme dhe e pakonceptueshme. Eshte pikerisht kjo mendesi qe ben qe qindra lojtare shqiptare qe jane e do behen fenomene sot veshin fanellen e Finlandes, Zvicres dhe kushedi se sa prej tyre veshin fanellat e U19 te ekipeve te ndryshme Europiane. Nese ti do qe futbolli jone te ngrihet mos be pyetje retorike... por nga trute qe ke un te keshilloj qe te pakten MOS PERGJITHESO... se me ato pergjithesime e perkeqeson me keq gjendjen. Kampionati shqiptar sidoqofte ndiqet, jo dhe aq po ndiqet. Shume njerez qe nuk e ndjekin thone se ka korrupsion.... mjafton te shikojme Italine dhe do ta kuptojme mire se ne cfare niveli korrupsioni jemi ne.

    Nesje e shof qe paskam prekur thelle disa ne zemer. Prandaj nuk ka per ta dash njeri shqiptarin... kush e do nje njeri pa bosht qe ja dredh belin dhe vendit te vet ? Rrespekti nuk arrihet duke u quajtur apo identifikuar me dicka tjeter, sidoqofte... kjo teme ska te bej fare me futbollin. Edhe Greqia para disa vitesh nuk kishte ndonje nivel kushedi se cfare por ja qe arriti te fitoje kampionatin Europian dhe madje edhe u rraf nga ne.
    Ne nje emision mbaj mend qe jane pyetur nje grup Skocezesh qe "Si po ju duket Anglia kete vit?" "Do fitoj gje ?" - "E pse na pyesni" - pergjigjen ata - "ne nuk jemi Angleze".
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 08-07-2006 mė 15:55
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  17. #57
    Vazhdoka diskutimi patriotizmi vs tifozllek per skuadra te huaja...hajde mendje hajde.

    Kjo qe po diskutohet s'ka kuptim dhe do te ishte me mire te mos flisnim per gjera inekzistente. Ose nqs vertet s'ka ngelur gje tjeter pa diskutuar vazhdoni, po thuaj s'na le kurioziteti e vijme e lexojme prape e me duket si cikli i Krebsit ky diskutim.
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  18. #58
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga Cyclotomic
    Te mos jesh tifoz per ekipin tend kombetar eshte dicka e cuditshme dhe e pakonceptueshme. Eshte pikerisht kjo mendesi qe ben qe qindra lojtare shqiptare qe jane e do behen fenomene sot veshin fanellen e Finlandes, Zvicres dhe kushedi se sa prej tyre veshin fanellat e U19 te ekipeve te ndryshme Europiane. Nese ti do qe futbolli jone te ngrihet mos be pyetje retorike... por nga trute qe ke un te keshilloj qe te pakten MOS PERGJITHESO... se me ato pergjithesime e perkeqeson me keq gjendjen. Kampionati shqiptar sidoqofte ndiqet, jo dhe aq po ndiqet. Shume njerez qe nuk e ndjekin thone se ka korrupsion.... mjafton te shikojme Italine dhe do ta kuptojme mire se ne cfare niveli korrupsioni jemi ne.
    Edhe ca pastaj se luajne per Finlanden , Zvicren apo ndonji skuader tjeter? A jane rritur dhe jetojne ne ato vende? Po! Atehere ku eshte e keqja se lozin per skuadrat e vendeve te cilat i kane mirepritur, u kane hapur dyert kur kishin nevoje dhe i kane bere qytetare?
    Pse duhet te lozin detyrimisht per Shqiperine? Mos do te thuash se skuadra kombetare e Shqiperise eshte katandisur aq keq saqe duhet te sjellim ne te lojtare te cilet nuk e kane pare me sy ne jeten e tyre? Shumica e atyre lojtareve qe permend ti kane ikur nga ish-Jugosllavia bebe e femije e ne Shqiperi nuk kane ardhur kurre....Atehere perse te rrime dhe te ngecemi tek ca "vogelsira" si kombesia shqiptare e babait, gjyshit apo nenes....oburra te sjellim lojtare nga Afrika, trillojme nje histori per "origjinen" shqiptare te katragjyshit qe ishte nizam ne kohe te turkut dhe ja e mbushe kombetaren me "lojtare cilesore"....Kur ka Franca 14-15 zezake e ka fituar Kampionatin Boteror e tani eshte ne Finale per se dyti, Gjermania, Anglia, Italia, Suedia etj...perse mos kemi dhe ne! Do kenaqesh ti atehere? Do jesh krenar qe je shqiptar kur fanellen kombetare ta veshin 7-8 zezake? NUK E BESOJ!
    Ne nje emision mbaj mend qe jane pyetur nje grup Skocezesh qe "Si po ju duket Anglia kete vit?" "Do fitoj gje ?" - "E pse na pyesni" - pergjigjen ata - "ne nuk jemi Angleze".
    Pra modeli qe duhet te ndjekin shqiptaret per "patriotizem" na qenkan skocezet!?

    Thua nuk ka 1% mundesi qe kur kane thene "Ne nuk jemi angleze" te kene nenkuptuar se "ne nuk jemi tifoza te skuadres angleze, prandaj nuk dime gje per te...na pyesni per Brazilin dhe ju themi se jemi tifoza te tij!"

  19. #59
    Ingj. T.R Maska e Ilove_INTER
    Anėtarėsuar
    28-11-2005
    Vendndodhja
    Under the Bridge!
    Postime
    282
    Boll sdesha te futem ne kete teme...

    Mirpo ky Toro si duket qenka shume i papjekur dhe sdika gje...


    E sheh cflet : thua pasi qenkan shqiptar sduhet detyrimisht te luajne per shqiperine ... Pune gjaku eshte o toro-llak pune Morali e pune Patriotizmi ... e ti mthua Pallavra ....ata jane Tradhtare qe kane shkuar atje e shikon as Zoti si le rehat se jane ne tok te huaj .. paar ca vjetesh ishte nje lojtar shqiptar qe luajti per zvicrren ne nje kampionat evropian (qe sme bie emri ndermend ) dhe ku eshte tash ...tash eshte ne nje lige te katerta a te peste te gjermanise edhe i lenduar...

    Te them se Valon Behrami ka lindur ne Mitrovice dhe jo ne Zviverr babi i tij kulturen e ka nga Kosova edhe aj vet ne Zvicerr ka shkuar pasi eshte rrite... dhe ja na tradhtoj... po shikon edhe ky asgje stregoj me Zvicrren bile u lendua pak... e sheh qe do ze ndonje e keqe edhe kte... shikoje Canen dhe Hasin ( bashkevendas te mi ) qfare kariere po bejne perveq asaj qe Hasi eshte ka fundi.. aj do te jete Simbol per shqiptaret ... ka luajtu Uefa cup .. champions league... ju ka shperblu zoti ....


    Ti me ben krahasime me Francen e me Italine e Shtete te forta futbolli... qe dmth kur kan luajt futboll kto neve televizion skishim po lere tani mos mbej krahasime me keto superfuqite... Se franca i ka marr nga kolonite e veta sdo i marri mė ... se tani jane ndare dhe lojtaret Afrikane spo pranojne me te luajne me francen... pastaj Italine ma permend ..bobo po gati cdo kampionat ke 98 % Italiane.. po lere se ato kane historite e tyre....


    Per temen slfas shume .. se une Dua Italine dhe Interin qysh se i vogel... dhe si i apsionuar i futbollit i shikoj me endje sikur te ishin ekipet nga qyteti dhe shteti im...siq tha titi edhe ashtu jemi rritur....Mirpo Kur luan shqiperia eshte tjeter muhabet eshte puna te HYMNI te DOra ne zemer dhe shikimi kah shqiponja ( qe te jep nje IDENTITET)..dhe eshte nje emocion tjeter...kam Ndjek disa lojra te Shqiperise Sidomos ajo me Grecine qe sdo ta harroj kurre ne jete... dhe sikur Psh neser lune Shqiperia kunder Italise une do tju fishkellej e do ti shaj Italianet do te Bertas deri sa te mos kem zė per Shqiperine...



    Dmth si perfundim per teme i bie UTBOLLI (EDHE SPORTI) KA PUSHTUAR BOTEN , BOTA JEMI EDHE NE , ESHTE NORMALE TE DUASH NJE EKIP EDHE ME ZEMER.. MIRPO EMICIONET NDRYSHOJNE KUR LUAN KOMBI YT KUR PERFAQESOHET SHTETI DHE GJUHA JOTE NE ARENEN ME TE SHIKUAR NE BOTE .
    NeRoAzZuRiPeRSeMpRe

    ...----> O SA MIRĖ ME QENĖ INTERIST <------...

  20. #60
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga Ilove_INTER
    Boll sdesha te futem ne kete teme...

    Mirpo ky Toro si duket qenka shume i papjekur dhe sdika gje...


    E sheh cflet : thua pasi qenkan shqiptar sduhet detyrimisht te luajne per shqiperine ... Pune gjaku eshte o toro-llak pune Morali e pune Patriotizmi ... e ti mthua Pallavra ....ata jane Tradhtare qe kane shkuar atje e shikon as Zoti si le rehat se jane ne tok te huaj .. paar ca vjetesh ishte nje lojtar shqiptar qe luajti per zvicrren ne nje kampionat evropian qe sme bie emri ndermend ) dhe ku eshte tash ...tash eshte ne nje lige te katerta a te peste te gjermanise edhe i lenduar...

    Te them se Valon Behrami ka lindur ne Mitrovice dhe jo ne Zviverr babi i tij kulturen e ka nga Kosova edhe aj vet ne Zvicerr ka shkuar pasi eshte rrite... dhe ja na tradhtoj... po shikon edhe ky asgje stregoj me Zvicrren bile u lendua pak... e sheh qe do ze ndonje e keqe edhe kte[... shikoje Canen dhe Hasin ( bashkevendas te mi ) qfare kariere po bejne perveq asaj qe Hasi eshte ka fundi.. aj do te jete Simbol per shqiptaret ... ka luajtu Uefa cup .. champions league... ju ka shperblu zoti ....


    Ti me ben krahasime me Francen e me Italine e Shtete te forta futbolli... qe dmth kur kan luajt futboll kto neve televizion skishim po lere tani mos mbej krahasime me keto superfuqite... Se franca i ka marr nga kolonite e veta sdo i marri mė ... se tani jane ndare dhe lojtaret Afrikane spo pranojne me te luajne me francen... pastaj Italine ma permend ..bobo po gati cdo kampionat ke 98 % Italiane.. po lere se ato kane historite e tyre....


    Per temen slfas shume .. se une Dua Italine dhe Interin qysh se i vogel... dhe si i apsionuar i futbollit i shikoj me endje sikur te ishin ekipet nga qyteti dhe shteti im...siq tha titi edhe ashtu jemi rritur....Mirpo Kur luan shqiperia eshte tjeter muhabet eshte puna te HYMNI te DOra ne zemer dhe shikimi kah shqiponja ( qe te jep nje IDENTITET)..dhe eshte nje emocion tjeter...kam Ndjek disa lojra te Shqiperise Sidomos ajo me Grecine qe sdo ta harroj kurre ne jete... dhe sikur Psh neser lune Shqiperia kunder Italise une do tju fishkellej e do ti shaj Italianet do te Bertas deri sa te mos kem zė per Shqiperine...



    Dmth si perfundim per teme i bie UTBOLLI (EDHE SPORTI) KA PUSHTUAR BOTEN , BOTA JEMI EDHE NE , ESHTE NORMALE TE DUASH NJE EKIP EDHE ME ZEMER.. MIRPO EMICIONET NDRYSHOJNE KUR LUAN KOMBI YT KUR PERFAQESOHET SHTETI DHE GJUHA JOTE NE ARENEN ME TE SHIKUAR NE BOTE .
    Ti zotni, perpara se te me shesesh dengla patriotizmi mua, MESO TE SHKRUASH SHQIP sic duhet! Ok? Pasi te mundesh te shkruash shqip pa gabime drejtshkrimore , ec e me mba leksion per shqiptarizmin!

    P.S.
    Per te te shuar kuriozitetin se ku i ke bere gabimet, jane fjalet me shkronja me te erreta ne citim....Meso shqip njehere, pastaj ec e me bej leksion respektin ndaj kombit!

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. ...KLANET ose SKUADRAT tuaja ???
    Nga KOKASHTA nė forumin Lojra nė kompjuter
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 26-02-2009, 17:31
  2. Skuadrat shqiptare nė Evropė, endėrr apo realitet?
    Nga Noerti nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 27-08-2008, 14:22
  3. Skuadrat dhe stadiumet nė 'Germany 2006'!
    Nga inter_forever nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:24
  4. Champions League - 8 skuadrat dhe dyshet.
    Nga inter_forever nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 21-03-2005, 08:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •