Close
Faqja 2 prej 32 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 637
  1. #21
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Te djeg prova shkencore gje ... fjala ngushtice, apo fjala lagune ? Po dardanelet nuk i lu njeri per momentin mos ki merak, te dyja dhe ato ne azi dhe ate te sajuaren ne Peloponez atje do rrine per momentin. E verteta do vije ne kohen me te papritur, dhe un te garantoj qe kur te vije ajo kohe shqiptaret do jene me se te gatshem te permbushin fatin e tyre te lashte dhe te kthehen dhe nje here ne ate krenari qe kane qene.
    Po nuk e dite kujt harte e kujt hartberesi po i referohem vazhdo thuji grus te te gatuj ndonje gje te mire se sje per ket pune ti, ene greki, te na coj ndonje bith me te squt pak se ty ta kemi pi longun.

    Apo mos duhet me fol per flaket e Himeres... ehhh
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  2. #22
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    E po une e kam thene. Arroganca juaj femijerore nuk u kenaq me Iliret, se nuk kishin per te dhene gje, pastaj kapet Pellazget se menduat se keta kishin per te dhene me shume por ngelet me gisht ne goje. Tani zbuluat dhe Atlantiden, por do ju kaloje edhe kjo kur do rriteni. Por meqe nuk mund ti hishni poshte edhe ato te tjera do gjeni formulen atlantido-pellazgo-iliro-shqiptare-universale, apo jo?

    Lexo njihere Platonin dhe pastaj Sylvain Bailly-n.

    P.S. Sa per gatimin, je i ftuar ta provosh dhe vete andej nga Gushti

  3. #23
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    E po une e kam thene. Arroganca juaj femijerore nuk u kenaq me Iliret, se nuk kishin per te dhene gje, pastaj kapet Pellazget se menduat se keta kishin per te dhene me shume por ngelet me gisht ne goje. Tani zbuluat dhe Atlantiden, por do ju kaloje edhe kjo kur do rriteni. Por meqe nuk mund ti hishni poshte edhe ato te tjera do gjeni formulen atlantido-pellazgo-iliro-shqiptare-universale, apo jo?

    Lexo njihere Platonin dhe pastaj Sylvain Bailly-n.

    P.S. Sa per gatimin, je i ftuar ta provosh dhe vete andej nga Gushti
    Sikur the qe vetem Plato ka shkrujt per Atlantiden dhe ska ndonje gje te madhe per te. Tani paske dhe specifika se cfare ka e cfare nuk ka. Iliret skishin gje per te thene ? Sipas kujt ? Hylljeneve apo Heleneve ?

    Formulen se ka gjet njeri, formula eshte pjese perberese e popullit tone qysh kur e ka shfaq perendia ne ket toke, eshte pjese e ADN-se. Ne nuk po shpikim gje, ne po rizbulojme rrenjet tona. Faktikisht kete punen e Pellazgeve as e kan fillu Greket sepse nuk u leverdis. Ka qene nje fare Bilotta me shoke qe kan nis pune shume te thelle me analiza te Bibles etj etj qe kan arrit ne perfundime te tilla. Bota e di shume mire historine, me mire se tocat greke e ato qe vetquhen shqiptare me raste. Kaq mire e di saqe 6 vjet me pare u mblodh keshilli ne Bruksel e me dokumentat e Amerikanit u vendos bombardimi i Serbise. Do ju vi rralla edhe juve po nuk nejtet urt, se nga e njejta fare prej lindjes se mesme keni ardh. Vecse djallezira e sherre mblidhni.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #24
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Ke ndonje gje me thone se harrova, apo te djeg emri Det Lagunar ? Po edhe kundra shkences do shkosh ore toc. Ka me shume dokumenta per mbihypje pllakash tektonike ne zonen Otranto-Himare se sa ka ne ..... bosfor
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  5. #25
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    formula eshte pjese perberese e popullit tone qysh kur e ka shfaq perendia ne ket toke
    Cila perendi nga te gjitha qe beson? Apoloni?

    eshte pjese e ADN-se.
    Mire ADN-ne shqiptare mund ta gjesh lehte, edhe ate ilire nga ndonje vareze, po ADN-ne e Atlanteve ku e gjete? Nga Himarjotet? Po ate te pellageve? Ketu kemi per te qeshur shume se po do gjeje te pellazgeve do shikoje se eshte e njejta me te fenikasve dhe egjiptianve, pra hamite. Dhe me te vertete mua nuk (dhe asnje njeriu serjoz) nuk i duken shqiptaret si egjiptiane apo libaneze.

    Platonin e permenda sepse eshte me i lashti dhe me i besueshmi qe ka fol per kete teme. Te gjithe me pas i referohen ketij.

    Pa e lexuar c'fare thote per Atlantiden nuk ben gje.

    Une e kam lexuar, per qejf. Jo se dua te zbuloj Atlantiden por thjesht sikur do lexoja nje roman fantastiko-shkencor nga Asimov. Se me te vertete nje gje e tille eshte.

    Por te them se edhe sikur e vertete te kete qene nuk u pergjigje pyetjes. Pse Platoni thote se eshte Atlantida pertej Giblartarit?

    Pergjigju ketu dhe pastaj do te te jap edhe disa informacione te tjera, si psh teorine e A. G. Galanopoulos.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 18-07-2006 më 09:21

  6. #26
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Por te them se edhe sikur e vertete te kete qene nuk u pergjigje pyetjes. Pse Platoni thote se eshte Atlantida pertej Giblartarit?

    Pergjigju ketu dhe pastaj do te te jap edhe disa informacione te tjera, si psh teorine e A. G. Galanopoulos.
    Absolutisht e pasakte.

    Sille paragrafin e Plato's ku thuhet qe Atlantis bie pertej Gjibraltarit. Jo botimin e fundit ne greqisht, sigurisht.

    Na jep i cike perkufizimin e grekeve te vjeter (para 1200) per Europen dhe Azine.

    Masnej po ta jan mbaru ycklat (si ke tema digames) futi ene i furce Galanopoulos.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #27
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Absolutisht e pasakte.
    He, he, me te vertete gallate je dhe ti.

    Sille paragrafin e Plato's ku thuhet qe Atlantis bie pertej Gjibraltarit. Jo botimin e fundit ne greqisht, sigurisht.
    Kush te genjeu mer baloz se tekstet greke botohen ne Greqi? Ato qe botohen ne Greqi jane riprodhime te botimeve kritike qe behen ne Oksford dhe ne Laipzig. Ne Greqi e gjejne gati tekstin pervec disa filologeve qe bejne nga fillimi botime kritike.

    Urdhero tekstin (origjinal):

    τοτε γαρ πορευσιμον ην το εκει πελαγος, νησον γαρ προ του στοματος ειχεν ο καλειτε, ως φατε, υμεις Ηρακλεους στηλας, η δε νησος αμα Λιβυης ην και Ασιας μειζων, εξ ης επιβατον επι τας αλλας νησους τοις τοτε εγιγνετο πορευομενοις, εκ δε των νησων επι την καταντικρυ πασαν ηπειρον την περι τον αληθινον εκεινον ποντον. ταδε μεν γαρ, οσα εντος του στοματος ου λεγομεν, φαινεται λιμην στενον τινα εχων εισπλουν, εκεινο δε πελαγος οντως η τε περιεχουσα αυτο γη παντελως αληθως ορθοτατ’ αν λεγοιτο ηπειρος. εν δε δη τη Ατλαντιδι νησω ταυτη μεγαλη συνεστη και θαυμαστη δυναμις βασιλεων, κρατουσα μεν απασης της νησου, πολλων δε αλλων νησων και μερων της ηπειρου, προς δε τουτοις ετι των εντος τηδε Λιβυης μεν ηρχον μεχρι προς Αιγυπτον, της δε Ευρωπης μεχρι Τυρρηνιας.

    Tekstin kerkove zotrote? Urdhero. Tani mos do dhe perkthimin? Por meqe jam i mire dhe dua ta lexosh te jap referencen ku gjendet teksti qe te mund ta gjesh te perkthyer ne c'fare gjuhe do sepse origjinalit i mer te keqen. Ne qofte se do te ta perkthej une, e bej dhe bile falas. Paragrafi eshte marre nga Timaeus i Platonit, par. 55 (sipas ndarjes se Univ. te Athines).

    Me te kuqe kam shenuar atje ku thuhet per Shtyllat e Herkulit. Por te gjithe gjeografet e lashtesise te hapesh do kuptosh cilat jane keto shtylla.

    Masnej po ta jan mbaru ycklat (si ke tema digames) futi ene i furce Galanopoulos.
    Galanopoulos-it i mer te keqen, ti dhe shoket e tu, po hajt mbaro punen me paragrafin me larte.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Me vjen keqë qe po nderhyje ne kete bised ne lidhje me Atlantiden e platonit por duhet t'iu shtjelloje edhe nje gje se si nxenes te historise jeni shume te mire por jo edhe hulmtues....
    Per te gjetur zanafillen e e legjendes mbi Atlantiden ju duhej te shfletoni tekstet e vjetra, me te vjetra se ato te Platonit ku dihet forte mire se i pari qe mori shenime rrethe kesaje ideje te nje kontinenti te permbytur ishte Soloni, gati 200 vite para Platonit !
    Soloni (640- 558) p.k. e qe kishte vizituar Egjiptin ku permes nje prifti ai merr shenime ne leter per nje civilizim te hershem Atlantet dhe kur kthehet ne Athenë keto shenime mbesin dhe i bien ne dore Platonit (427-347) p.k. dhe qe ketu i inspiruar ne tekstet qe i vjedh Solonit e krijon Atlantiden....

    Nuk po kam aqë kohe qe t'ju pershkruaje te tere ngjarjen se qi ka then ai prifti egjiptian Solonit, por jam i bindur se po te hulumtoni do gjeni shenime me interesante se keto qe i ceket me siper...
    shendet

  9. #29
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser

    τοτε γαρ πορευσιμον ην το εκει πελαγος, νησον γαρ προ του στοματος ειχεν ο καλειτε, ως φατε, υμεις Ηρακλεους στηλας,

    Me te kuqe kam shenuar atje ku thuhet per Shtyllat e Herkulit. Por te gjithe gjeografet e lashtesise te hapesh do kuptosh cilat jane keto shtylla.

    Galanopoulos-it i mer te keqen, ti dhe shoket e tu, po hajt mbaro punen me paragrafin me larte.
    Arsyen pse citimi yt ishte krejtesisht i pasakte, e ke ilustruar vete me se miri. Askund tek Platon sipas Timaeus nuk flitet per Gjibraltar (me qe ra llafi ne Shqiptaret nuk e shkruajme “Giblartar”) por per Shtyllat e Herkulit. Kjo pasaktesi nuk eshte thjesht tautalogji. Shtyllat e Herkulit (qe ti paske lexuar ne gjithe gjeografet) nuk kane lokalizuar kurre ne Spanje, ose edhe ne Gjibraltarin Anglez. Thone qe Herkules i ndertoi aty matane Okeanos, mbi nje pediment...dhe ti e di shume mire si quhej mali me i larte i Okeanos.

    Sikur ishin edhe nja 2 pyetje te tjera, para se te jepje munxet e Galanopoulos, apo u hutove nga era e plehut te qymezit dhe harrove si te “ki-ki-ri-ku”-esh?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #30
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Styx
    Arsyen pse citimi yt ishte krejtesisht i pasakte, e ke ilustruar vete me se miri. Askund tek Platon sipas Timaeus nuk flitet per Gjibraltar (me qe ra llafi ne Shqiptaret nuk e shkruajme “Giblartar”) por per Shtyllat e Herkulit. Kjo pasaktesi nuk eshte thjesht tautalogji. Shtyllat e Herkulit (qe ti paske lexuar ne gjithe gjeografet) nuk kane lokalizuar kurre ne Spanje, ose edhe ne Gjibraltarin Anglez. Thone qe Herkules i ndertoi aty matane Okeanos, mbi nje pediment...dhe ti e di shume mire si quhej mali me i larte i Okeanos.
    Me te vertet i lezetshem qenke ti. Une nuk thash se Platoni referon Gibraltarin (e drejte ketu, une u nxitova), sepse emri Gibraltar erdhi shume shekuj pas Platonit. Por ato qe greket e lashte thonin Shtylla te Herkulit ne sot i themi ngushtica e Gibraltarit. Nuk mund ta kuptosh kete gje? Jo, sepse po te lexoje pak me poshte (ose me mire te kuptoje) do shikoje se Platoni ta percakton ku jane Shtyllat e Herkulit.

    Mos pret gje edhe ti Digammen? Epo do rrish duke pritur si ai tjetri. Ti vetem pyetje di te besh se per te na thene gje nuk na thua. Ik lexo prape Timaeun.

    Po problemi nuk eshte vetem atje. Pa kujtohu (ose lexo me mire) c'fare karakteristikash kishte kryeqyteti i Atlantides? Zgjidh njehere problemin e Shtyllave dhe pastaj do te te them ku e kam fjalen.

    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    Soloni (640- 558) p.k. e qe kishte vizituar Egjiptin ku permes nje prifti ai merr shenime ne leter per nje civilizim te hershem Atlantet dhe kur kthehet ne Athenë keto shenime mbesin dhe i bien ne dore Platonit (427-347) p.k. dhe qe ketu i inspiruar ne tekstet qe i vjedh Solonit e krijon Atlantiden....

    Nuk po kam aqë kohe qe t'ju pershkruaje te tere ngjarjen se qi ka then ai prifti egjiptian Solonit, por jam i bindur se po te hulumtoni do gjeni shenime me interesante se keto qe i ceket me siper...
    shendet
    Referenca e pare per Atlantiden jepet tek Timaeu dhe Critia (pra tek dialoget e Platonit) ku ketu brenda pershkruhen ato qe thua ti. Nuk ka tekste me te vjetra per ceshtjen e Atlantides.

  11. #31
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser

    Me te vertet i lezetshem qenke ti. Une nuk thash se Platoni referon Gibraltarin (e drejte ketu, une u nxitova), sepse emri Gibraltar erdhi shume shekuj pas Platonit. Por ato qe greket e lashte thonin Shtylla te Herkulit ne sot i themi ngushtica e Gibraltarit. Nuk mund ta kuptosh kete gje?

    Po problemi nuk eshte vetem atje. Pa kujtohu (ose lexo me mire) c'fare karakteristikash kishte kryeqyteti i Atlantides? Zgjidh njehere problemin e Shtyllave dhe pastaj do te te them ku e kam fjalen.
    Ti nuk nxitohesh, vetem ja fut historise.

    Problemi vendosjeve te shtyllave lidhet me 2 pyetjet e tjera qe te bera ne te njejtin post ku shkrojta qe pergjigja jote eshte e pasakte. Me qe thua se ke lexuar Platon, do kishe kapur menjehere rendesine e tyre.

    Sigurisht qe nuk nuk mund te japesh pergjigje pasi te mungon njohuria celes ne cdo teme ku kukurit, perfshi ketu edhe digamen. Po e them kete qe mos shqetesohesh pafundesiht nga ideja se do biem pa fryme duke pritur sa te pergjigjesh ti heren tjeter.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #32
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Une te thash ate qe thote Platoni. Ti, meqe nuk mund te nxjeresh se c'fare thote shkrimi do te me besh mua te ta perkthej. Por une i kam bere hesapet. Edhe tekstin (qe kerkove) ta dhashe dhe meqe jam i mire dhashe edhe referencen. Tani zotrote urdhero e hidh Platonin poshte duke i cuar Shtyllat ku te duash.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    a si mendohet te ket qene qyteti i Atlantasit(Taulantasit).Po ju jap edhe nje adrese website te konferences se bere per Atlantasin ne 2005 ne Greqi.Vini historianet greke e kane braktisue krejt hipotezen e kontinetit dhe bile ate te ishullit .Atlanta quhet nga ata toke.
    http://milos.conferences.gr/index.php?id=2964
    ose ketu mund ta shikoni me mire skemen.
    http://homepage.mac.com/cparada/GML/Atlantis.html
    Vini re tek skema flitet se teritori(ose me qarte teritori ku shtrihej pushteti dhe influenca e saj) reth Atlantes ishte ne gjeresi 360km dhe reth 500km per se gjati.Duke mare per pike nisje qytetine Durresit me metrin e Google livizni horizontalish 366 dhe 275km(Pra 550km pjestuar per 2 veri edhe jug, per gjeresine duhet te meret numri i plote) vertikalisht.Do te shikoni se ne kete teritor perfshihen te tere viset iliro shqiptare ne Ballkan pa perjashtim, ose me qarte harta imagjinare etnike e Shqiperise.

    Ajo qe i ve kapakun per mua kesaj terie eshte teza e popullsise ilire e quajtur Taulant.Sipas shkrimeve te kohes Taulantet popullonin pjese jugore te qytetit Epidamnos(Durresi) dhe shtriheshin deri ne lumin Vjose.Po cta zgjase me shume ju shikoni vete pamjet e Satelitit.Forma e perkryer rethore e plazhit te Durresit flet vete.Vetem dy forca mund ta realizojne nje perkryerje te tille gjeometrike.Forca e nje meteoriti .Gje per mua perjashtohet krejt sepse do te kishim nje krater te thedhe dhe anijet apo marinaret nuk do te lundronin me siklete neper ujrate portit te Durresit.Durresi eshte verte porti me i madh i vendit por dhe me i ceketi ne tere Adriatikun.
    Ose forca e njeriut .Une besoj se eshte kjoe fundit.Pamjet satelitore te NASA flasin.Jo me kot amerikanet na thoshin perpara 20 vjeteve se "JU" (pra shqiptaret ) "Lundroni ne flori".Ne kujtonim se e kishin fjalen per naften.
    Nejse shikoni pamjet dhe gjykoni vet.

    Sipas historianeve te ndryshem dhe kryesisht grek.Atlanta frekuentohej shume nga anijete tregtare Athinase.Hm............?Athinasit te kene kaluar Gjibraltarin dhe te lundronin ne Oqeanin Atlantik 9000 vjete me pare?Te me falin keta te ashtequajtur historiane por Atlantikun e kane pershkruar te paret me anijete e tyre Fenikasit reth 2000 vjet perpara krishtit.Greket mezi kolonizuan brigjet e Mesdheut reth shekujve 7 edhe 6 te para krishtit.Po sipas ketyre historianeve dhe vete Platonit , Athinasit kane luftuar kunder Atlantasve per nje kohe teper te gjate deri sa keto te fundit u mposhten nga forca ushtarake e Athines se Lashte.
    A kane pas luftuar iliret me athinas.................hm............?Kane luftuar the , jane bere cope me njeri tjetrin.Vet fakti qe greket pushtuan Epidamnosin flet vete per nje fakt te tille.Atlantasit nuk shquheshin per fuqi te madhe ushtarake po vetem per pasuri dhe begati te jashtezakonshme.Dicka e ngjashme me Monte Carlon e sotme.Sistemi i tyre qeverises sipas Platonit ishte i perkryer.Te ben pershtypje fakti se edhe Epidamnosi i Grekerve imitoi nje sistem te tille te perkryer qe ishte shembull per mbare kolonite e tjera te Mesdheut.Psh tregatret apo njerezit e pasur nuk lejoheshin te mereshin me politike, ose ne rast se ato do te i hynin karieres politike duhej te hiqnin dore nga cdo lloj pasurie.Nje shembull tipik i luftes ndaj konfliktit te intersit.Por Grekerit e Epidamosit te lashte kishin edhe nje politike tjeter "te cuditeshme".Tregtaret greke nuk lejoheshin te benin tregti me tregtaret vendas(pra ilir).Perse grekerit i trembeshin kaq shume forcimit te pushtetit financiar te vendalinjeve?Mos haroni banoret ilire e e epokes se para Epidamnosit , pra Taulantasit i perkisnin nje civilizimi qe bazen e pushtetit te tyre e kishin te mbeshtetur ne pasurite e medhaja finaciare dhe ekonomike te vendit.
    Rimekembja e tyre finaciare do te thoshte fund i kolonizimit per Greket.Nejse Epidamnus u kthye perseri ne qytet Ilir me ardhjen e Mretit Glaukos (ilir) i cili me fisin e Taulanteve dhe Parthite ose "Bardhinjte" qe permend Altin Progonati (fakt historik pasi ai vet ishte taulant)ne vitin 335 para krishti(12 vjet mbas vdekjes se Platonit) i perzuri grekerit nga Epidamnus dhe "rithemeloi" dinastine e Taulanteve.Pra 25 vjete me pas refimeve te Platonit tek dialogjet e tij.
    Por le te shikojme edhe nje ceshtje tjeter perseri ate te Shtullave te Heraklit.
    Teoria se Atlantida ndodhej pertej Portave te Herakli(apo shtyllave) rjedhe nga fakti i vetem i bazuar mbi legjenden e famshe ae Herakli gjate kthimit te tij nga nje teritor i quajtur Atlantis per ti rene me shkurt kthimit ne shtepine e tij "hapi" me forcen e grushtit te tij kanalin e famshem duke bere keshtu lidhjen midis dy deteve.Sigurisht nje pralle bukur apo jo.Por vetem kaq i mjafton studiesve greke per te percaktuar vendodhjen e Atlantes.Mirepo kemi thene se deri ne vitin260 perpara krishtit romancieret, poetet ,filozofet e antikitetit te famshem grek e vendosnin Shtullen e Heraklit ne ngushtice e Mesines ne Sicili.Keto shtylla deri tani jane shtyre deri ne Patagoni ose detin e Verdhe ne Kine.A thua atlantasit te kene qene kinez.?
    Sipas studiuesve te shumte Herakli kishte preardhje nga fiset e ilireve qe popullonin viste e Italise se jugut reth 4000 vjete me pare.Ilire ne Itali?Po mos u cuditni edhe vet qyteti i Venecias dhe Venediket jane ilir.Shkencerisht e provuar.
    Vencia qytet ne uje..................Atlantis ne Epidamnus ......po ne uje?Kto iliret paskan qene te fandaksur mbas ujit.Ne fakt Venecianit flasin nje gjuhe (il Veneto) qe ska perendi ta mari vesh.Studuesit thone sa ajo rjedh nga gjuha Mesapike.Gjuha si me thene "zyrtare" e Ilireve te lashte.
    Ngado qe kthen koken ne Evrope shikon Ilir dhe gjuhe qe kane si per baze ilirishten.Shkrimtari yne i famshem Kadare ne nje shkrim te tij te shumeperfolur per identitetin e shqiptareve, kujton faktin se "ilirishtja eshte baza gati 12 gjuheve baze te Evropes se sotme".

    Ja edhe nje pamje tjeter e rruges qe shtrihet nga veriu i drejt qendres se qytetit te permbytur.Ju mund te shikoni vete blloget gjigande te gurit te perdorura per ndertimin e rruges.Arkeologet shqiptare keto bloqe i kane emeruar "mure ciklope".
    Gjeresia e tyre arin deri ne 10m.Gati sa gjysma e shtepive qe shtrihen gjate bregut te detit ne Curila.
    Nje fakt tjeter.
    Sipas Platonit qyteti i Atlantes ndodhej ne Perendim te botes Helene ose me qarte ne perendim te Athines.Ai (Platoni) thote se Atlanta ndodhej ne vendin ku dielli "zhdukej" pra perendonte.Te gjithe njerezit ne zonen e Ballkanit e dine mjaft mire se djelli nga cdo pikeveshtrimi i tij perendon ne veriperendim.Ne qofte se perdorim kordinata e ores se zakoneshme veriperendimi bie ne numrin 10 te e gjysem sidomos gjate veres(kini parasysh veriu shenohet 12 jugu me 6te lindja me numer 3 dhe perendimi 9).Duke mare per qender te ores qytetin e Athines numri 10 e gjysem i ores bie pikerisht ne qytetin e Durresit (Epidamnus ose Taulantis).

    Une thjesht kam paraqitur vezhgimet dhe idete e mija.Ceshtja nuk eshte aq e lehte.Qe te vertehohet ky fakt (pra Epidamnus eshte Atlantis) duhen studime te mirefillta shkencore.Personalisht jam i bindur 100% per ato cka une besoj.Por si gjithmone fjalen e fundit duhet ta japin ekspertet.Ata kane mundesi financiare dhe teknike per te bere kerkime ne menyre sa me profesionale.
    Ti edhe miqte e tu si edhe te tere antaret e ketij forumi duhet ta beni sa me publike kete fakt ne menyre qe te terheqi sa me shume vemendjen e specialisteve shqiptare dhe te huaj.Ne rast se vertetohet teza ime te siguroj se une menjehere kam per ta bere publike identitetin tim dhe nuk kam per ta lene vetem me kaq.Te siguroj qe kam per te shkulur gjithe median ketu ne Kanada dhe ne Amerike gjithashtu. Te jap fjalen e burrit dhe ate te shqiptarit.
    Imagjino impaktin qe mund te kete ne historine boterore dhe evropiane ne ekonomine e rajonit dhe ajo cka ehste me e rendesishmja ne turizem.
    Eshte nje pergjegjesi qe sinqerisht ta them nuk e perpalloj dot vetem.Eshte shume e tepert per mua.

    ne vitet 90te perpara vizites se James Baker ne 27 Qershor te 1991 ne qarqet intelektuale dhe politike te Tiranes te asaj kohe
    ekzistonte ideja "se dicka shume e madhe" ndodhej nen kembet e shqiptare.Nje"dicka" qe kishte per te sjedhe ndryshime "drastike" ne ekonomine e vendit, sidomos ne ate te turizmit.Zyrtaret amerikan kane patur kontakte te hershme me qeveritaret shqiptare edhe perpara levizjeve demokratike.Jo vetem ato amerikan por edhe gjerman (kujto viziten e Shtrausit).Ne qofte se do ishte "puna e naftes`` te siguroj se menjehere pas renies se diktatures dhe hapjes se Shqiperise me boten vendi do te ishte mbushur me ekspedita dhe puse nafte kryq e terthor.Nje gje e tille nuk ndodhi.Atehere cfare ishte?
    Nejse sejcili ben gjykimet e tij.
    Por shikoi vet pamjet me mire me ane te Google Earth.
    Ke per te ven re se ajo zone(i gjithe bregdeti shqiptare) eshte hulumtuar mjaft mire nga satelitet e NASA s.Cilesia e fotografive eshte aq e larte sa mund te dallosh edhe cadrat dhe plazhistet ne plazhin e Durresit.
    Te them edhe dicka tjeter.Jam mese i bindur 100% qe amerikanet e kan pas ditur kete "pune" shume kohe perpara.Por sic duket miqesia 50 vjecare me aleatet strategjike greke ka qene dhe eshte me e forte se miqesia 15 vjecare e re me shqiptaret.Fundi i fundit mos haro se ishte presidenti Truman ai qe mbeshteti trupat e Napolon Zervos ne luften civile te Greqise per te vetmin arsye se ato luftonin komunistet e gjeneralit Markos qe kishin per bastion te tyre Epirin e Jugut(Camerine) dhe mbeshtetjen logjistike te Shqiperise Komuniste te Enver Hoxhes.Ishin pikerisht keto trupa qe masakruan popullsin came dhe e debuan ate nga trojet e tyre shekullore( ndoshta edhe me ndihmen e misionareve te CIAs si ne Nicaragua dhe ne Kili) .Kur shteti amerikan mbylli te dy syte perpara kahsapanes came per hir te interesave te saja ne rajon cfare do ti kushtonte State Departamentit ti mbyllte syte edhe nje here tjeter perpara ketij "zbulimi" te kryer nga vete ata.
    Une kam mare per baze fotografite e NASAs.Te ftoj qe ti shikosh vete me syte e tu.
    Ben vaki qe une gaboj.
    Kerkoj vetem qe gabimi im te vertetohet
    Shume studiues thone se Plazhi i Durresit eshte krijuar nga nje meteor i rene miliona vjete me pare ne kete zone.LOL.
    Disa thone se ajo eshte krijuar nga krateri i nje vullkani te shuar.
    Mundesia e fundit eshte per ta forca "e magjishme" e gerryerjes se detit.
    Ndoshta.Por mua prap me ben te gajasem edhe kjo teori.

    Tezat jane te shumta.Ne rastin e Durresit ka nje enigme te pazgjitheshme.Arkeologet shqiptare nga vitet 2003 dhe 2004 hodhen nje teze te guximshme persa i perket vjetrsise se Durresit.Ato mendonin se Epidamnus dhe Dyrrah perbejne nje qytet dhe civilizim te vetem.Ndersa emertimi i ndryshem vjen si pasoje e dominimit te grekerve ne fillim qe i dhane Emrin Epidamnos dhe me pas romaket me emretimin Dyrrah.Pra kemi nje qytet te vetem.Por shume arkeolog dhe banor te Durresit e dine mjaft mire se nentoka e qytetit te lashte fsheh te pakten edhe dy civilizime te tjera.Legjenda Durresake thote se qyteti i Durresit eshte permbytur dhe rindertuar Tre here.Tek ky fakt une mbeshtes tezen time.Duhet patjeter qe te kete ekzistuar nje qyteterim pre-Epidamnos-Dyrrah.
    Greket ne shekullin e shtate p.e.s e pohojne vete me ane te shkrimeve te tyre se ato nuk e krijuan Epidamnosin si qytet por e PUSHTUAN ate duke nenshtruar vendalinjte (iliret) ,Taulantasit qe ne ate kohe jeton ne ato teritore.
    Arkeologjia ne Shqiperi eshte relativisht e re dhe me ate pak pune qe ka bere ka zbuluar vetem majen e azbergut.
    50 vjete izolim dhe mos te harojme periudhen e paraluftes ku mbizoteronte injoranca dhe mizerja.500 pushtim otoman.I lane shume pak hapesire shkences se arkeologjise ne Shqiperi.
    Por ne rastin konkret zgjidhja eshte mese e thjeshte.
    Durresaket e dine mjafte mire qe ne bregdetin e tyre fshihet nje qytet e tere.Mjafton te germohet ne bregdetin e plazhit pikerisht aty ku vihen re anomalite nga fotografite satelitore dhe ne qofte se vertetohet prezenca e mureve ne forme "rrethore" atehere arkeologet shqiptare apo te huaj duhet te fillojne te mendohen mire se si do te veprojne me tej.
    Duhet germuar pikerisht ketu.
    Pjesa e permbytur ne Curila as qe diskutohet qe eshte rruge dhe ska mundesi te jete pjese e shtepive te permytura te qytetit te lashte.Por edhe sikur te kete mbi kete rruge (one do ta quaja nje piste apo urre qe pershkonte qytetin mespermes)
    te jene ndertuar shtepi nuk ka asgje te cuditeshme pasi perputhen saktesisht me te dhenat qe ekzisojne.Pra prezenca e shtepive te banimit mbi muret rethuese dhe mbi pisten kryesore te qytetit ishull.

    P.S.Per me shume informacion vizito.
    http://www.atlantisinalbania.blogspot.com

    KJO ESHTE NJE POSTE E PERSONIT I CILI KA NDERTUAR WEBSIT-IN E MESIPERM

    ##################################

    linku i meposhtem eshte nje artikull i nje studiueseje italiane e cila shkruan ne lidhje me atlantis. aho i bashkohet atyre qe e identifikojne kete qyteterim, pra atlantis, me ate minoian..por qe gabohet..
    megjithate nuk eshte kjo arsyeja qe ka njefare vlere ky artikull, por eshte fakti se kur i referoheshin kolonave te herkulit, nuk kishte nje vend preciz, por ishte "Herakleion” ..qe do te thote tempulli i Herkulit
    Pra nuk nje vend preciz persa i perket shtyllave te herkulit, por eshte nje menyre referimi nisur nga vendi ne te cilin ndodhesh....pra nga tempulli me i afert ose me i njohur i herkulit
    platoni e ben spiegimin duke marre si pike orientimi kreten, ndersa egjiptianet e benin krahasimin me portin e Eracleotica ose Canopica...tani eshte Abu Qir.
    Sidoqofte studiuesja ne fjale niset nga nili...pra shtyllat e herkulit sipas egjptianeve dhe ecen ne drejtimin qe thote Platoni duke shkuar ne drejtim te kretes...por nese vazhdon kete drejtim dhe nese merr pikenisje vete kreten apo santorinin i bie qe nje nga satcionet te jete "DHIORAQIS"-se keshtu i thone komshijte tane Dyrrahut..
    me pak fjale ke sh te drejte per punen e kolonave te herkulit...dhe mos harro mund te besh edhe nje llogari tjeter, por kjo eshte pak e gjate...toka ndryshin vazhdimisht pozicion ne lidhje me yjet dhe egjiptianet i referoheshin sistemeve yjore kur benin referenca ne lidhje me vendndodhjet e qyteteve..



    linku i artikullit...ne italisht

    http://www.archeomedia.net/articolo....t=Bibliografia

  14. #34
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Pyetja me me vlere per Tannhauserin se sa dhenia e informacioneve te tilla do ishte. Cfare te keqe ka nese Atlantida kerkohet ne Shqiperi duke qene se e kan cu nga Meksika deri ne Kine... keta "shkencetaret" tane.

    BARAT, kerkime per nafte jan bere pas atyre deklaratave. Ne shqiperi ska nafte te kushedi se cfare niveli, per te mos thene nuk ja vlen barra qerane per te germuar per nafte. Historine tone e dinin mire rilindasit. Amerika ka librat, dhe kjo dihet, perderisa arkivat e Crispit, librat e Bilottes etj etj gjenden neper universitet katolike e benediktine kendeja. Eshte i vetmi vend qe ka 2 universitete me kopje te plote te Illyricum Sacrumit, nderkohe ne Evrope gjenden kopje te cunguara ose jane te paarritshme pa ndonje dekret special per tu rishikuar.

    Epidamnusi eshte qyteti me i lashte i gjith Evropes dhe me i lavdishmi, kete ta thote dhe vete LUKANI ne Pharsalia. Muret e tija kane qene madheshtore. Skenderbeu gjithashtu ka dashur.... cuditerisht qe ta kthente "ne ishull" gjith Durresin duke hapur kanale rrethore.

    Mos u merrni me ket njeri te pavlere ketu siper se vecse te thithi informacione eshte vene qe tja japi Grekut. Shif kur te na hapin ndonje kishe tani ne Durres se shpejti.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    I kushtova me se dy ore shetitje fotografise se google earth dhe dola ne perfundim se ne deti fshihen ose themele te nje qytetrimi ose fusha e kullosa qe hasim edhe mbi toke kudo.......
    mirepo do ishte e mira te gjurmohet aty me afer, tek rrathet, nga foto Atlantis II ketu me poshtë...

    http://img142.imageshack.us/my.php?i...thet258lk9.jpg

    http://img79.imageshack.us/my.php?im...antisiime3.jpg

    http://img142.imageshack.us/my.php?i...llakashrl7.jpg

    http://img156.imageshack.us/my.php?i...ndosurakb4.jpg
    http://img65.imageshack.us/my.php?im...duurr01nb0.jpg
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 20-07-2006 më 18:28

  16. #36
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga BARAT
    .Une besoj se eshte kjoe fundit.Pamjet satelitore te NASA flasin.Jo me kot amerikanet na thoshin perpara 20 vjeteve se "JU" (pra shqiptaret ) "Lundroni ne flori".Ne kujtonim se e kishin fjalen per naften.
    Nejse shikoni pamjet dhe gjykoni vet.

    Barat a ke mundesi me tregu kush e ka thene me sakte kete se Shqiptaret jane me fat qe jetojne ne nje toke me shume me vlere...ke ndonje emer prej tyre amerikanve?

    Barat ti qe tha kjo interesant por shume veshtire eshte me dhene konkluzion qe se pari a jane aty rrenoja apo nuk behet fare fjale per to dhe se dyti ndoshta i takojne vete qytetrimit Ilir e jo atlantas...une jam shume kurioz deshiroj me shume fakte por nqs nuk gerrmojne aty arkeologet shqiptar atehere asgje smund te themi.

  17. #37
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Une te thash ate qe thote Platoni. Ti, meqe nuk mund te nxjeresh se c'fare thote shkrimi do te me besh mua te ta perkthej. Por une i kam bere hesapet. Edhe tekstin (qe kerkove) ta dhashe dhe meqe jam i mire dhashe edhe referencen. Tani zotrote urdhero e hidh Platonin poshte duke i cuar Shtyllat ku te duash.
    Ti the ate qe nuk thote Plato.

    Ja c’thote nje autor tjeter i lashte:

    “Te vashdosh te avancosh drejt Shtyllave, ne Lidi nga e majta ke nje mal qe fillon, pikerisht ai qe ne greqisht eshte quajtur Atlanta (i Atlasit) me merite, por qe barbaret e quajne Dyris.” (Dures)

    Thone gjithashtu qe para se te pushtohej nga “Poseidoni”, Atlantis i perkiste mbretit te quajtur Ujnor.

    Tani cilin paragraph pe te Platos kisha hall te ma pertheje ti? Kete:

    “Now, in the island of Atlantis there was a great and wonderful empire, which had rule over the whole island and several others, as well as over parts of the continent; and, besides these, they subjected the parts of Lidya within the Columns of Heracles as far as Egypt, and of Europe as far as Tyrrhenia. The vast power thus gathered into one, endeavored to subdue at one blow our country and yours, and the whole of the land which was within the straits; and then, Solon, your country shone forth, in the excellence of her virtue and strength, among all mankind; for she was the first in courage and military skill, and was the leader of the Hellenes”

    apo kete?

    “To his twin-brother, who was born after him, and obtained as his lot the extremity of the island toward the Pillars of Heracles, as far as the country which is still called the region of Gades”
    Hudhu i cike nga numizmatika dhe na thuaj se cili "polis" ka monedhe me vellezer binjake, dhe si quhen kta?

    Ik mer cope sharlatani.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-02-2006
    Postime
    8
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    Sipas studimeve, dhe un kam pare te tilla, deti Adriatik eshte nje det shume i ceket. Cuditerisht piken me te thelle e arrine tek ngushtica e Otrantos... jo tamam me e thella por nja 800 metra(me e thella sikur eshte tek 1000). Vecantia e pikes se Otrantos eshte qe bazamenti i detit bie thepisur shume shpejt ne ato nivele te ulta. Aty nuk di sa mijera vjet me pare ka ndodhur nje termet shume shume i madh, pasi eshte verifikuar qe ajo zone ka pllaka tektonike, pra ka mbihypje tokash, dhe perplasje pllakash. Nuk eshte thjehste termet por eshte me te vertete nje kataklizem apokaliptike me permasa biblike. Deti Adriatik quhet dhe ndryshe det LAGUNAR.

    Bejini vet lidhjet e ngushticave tani se edhe me pak gjeografi te lashte te cunguar gjehet qarte se car ngushtice qe ajo e Otrantos.... dhe nga vje ky uji...













    une kisha per te shtuar vetem nje fjal ne ket tem qe me ka shtuar kurreshtjen
    fjala ATLANTİD -------- zberthimi i fjale

    atlantid

    at--- baba
    lan--e len ose trashiguar

    atlantid ----- at-lant

    e len nga baballaret ose te ikur nga atje

  19. #39
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Po kjo eshte dhe etimologjia e ofruar nga Giuseppe Catapano qe eshte marre me kete pune dhe nga disa filologe te tjere.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Kape pak...
    ..........Catapano online......


    pjese nga studimi i giusepe catapanos

    Thoti ishte edhe krijues i shkencës antike. Ai dhe dijetarët tjerë, flitnin shqip qysh para 12000 vjetëve, meqë ajo periudhë historike (parahistorike) konsiderohej si erë ilire, apo kuturë pellazgjiko - ilire e shqiptarëve të lashtë.


    Filologu i shquar nga Roma Giuseppe Catapano, botoi si rezuitat të punës së tij kërkimore - shkencore 40 vjeçare, një vepër kapitale nga fusha, e shkencave i filologjike, të cilës i vuri një titull mjaft interesant: THOT - TAT PARLAVA ALBANESE (Thoti - Tati fliste shqip).



    Është hartuar në italishte në formë proze dhe poezie, madje në italishte dhe arbërishte. Siç shihet nga vepra, autori, për studimin e vet delikat dhe të vështirë, është mbështetur kryesisht në veprat e shkrimtarëve antikë dhe në përmendoret e egjiptianëve, hititëve, grekëve dhe romakëve të vjetër, respektivisht edhe në shkrimet e ilirëve - shqiptarëve të lashtë. Duhet theksuar që në fillim se pohimet e Giuseppe Catapanos janë në harmoni me pohimet e shumë filologëve, historianëve dhe arkeologëve anglezë, francezë, turq, arabë dhe shqiptarë. Qëllimi im themelor është që me këtë shkrim t`ua prezentoj lexuesve tanë një vepër vërtet me rëndësi kolosale, e cila i dedikohet kulturës së lashtë të ilirëve shqiptarëve. Nga ana tjetër, shpresojmë se kjo do ta nxisë kritikën shkencore në këto fusha të dijes, e cila për fat të keq, deri në ditët tona nuk ka arritur të jetë në nivel të duhur. Sipas mendimit të Catapanos, shqipja, më drejtë, ilirishtja, po u flitka më se 12000 vjet, ndërsa sipas Horald Whitehall-it, profesor i linguistikës anglo gjermane në universitetin Indiana (SHBA), shqipja është dega më e vjetër e trungut të familjes së gjuhëve indoevropiane. Si e tillë, ajo nuk është degëzuar më tutje, por ka mbetur si gjuhë e parë dhe e vetmuar. Kemi lexuar dhe dëgjuar për hieroglifet e egjiptianëve të lashtë, të cilët si skalitje të shenjta, janë krijuar para 4000 vjetëve para e.s., por deri në ditët tona, nuk kemi ditur se hieroglifet egjiptiane kanë domethënie shqipe. Këtë dukuri na e zbuloi filologu Giuseppe Catapano në veprën e vet "Thoti - Tati fliste shqip". Po kush ishte THOT - i ? THOT-i (ose TOT-i) (lat., gr. Thoth; egjip. Tehuti) ishte perëndia e mësimit, e shkathtësisë së të shkruarit, e shkencës dhe e magjisë së egjiptianëve të lashtë; pastaj ishte matës i kohës dhe zbulues i numrave dhe përpilues i hieroglifeve. Ai përshkruhej si qenie me trup të njeriut e me kokë të ibisit, përkatësisht të shqipes (shqiponjës). Ndërkaq, sipas Giuseppe Catapanos, Thot-i, i cili e "fliste shqipen", i përpiloi hieroglifet, alfabetin fonetik të egjiptianëve të lashtë, duke u mbështetur në gjuhën e vet amtare" - në gjuhën shqipe.
    Jo vetëm kaq, konstaton Catapanoja - nga hieroglifet egjiptiane u formuan edhe alfabetet, shkronjat tjera, ato të shqipes (të cilat njihen si shkronja latine, shih tabelën, të hebraishtes, samaritano - palestinishtes, sirianishtes, arabishtes dhe të greqishtes. Thoti ishte edhe krijues i shkencës antike. Ai dhe dijetarët tjerë, flitnin shqip qysh para 12000 vjetëve, meqë ajo periudhë historike (parahistorike) konsiderohej si erë ilire, apo kuturë pellazgjiko - ilire e shqiptarëve të lashtë. Sipas Giuseppe Catapanos, emërtimi Thot, padyshim, rrjedh nga folja e shqipes: thom, thua, thotë = me thënë, besim, lajm, etj. me kuptim "lajmëtar i zotave" (messagero degli dei). Për më tepër, emri Thot, në gjuhën shqipe ka edhe domethënien: me i thënë, të gjitha dituritë (urtësitë) e Atlantidës Atlasit - Atlashit, e cila, poashtu, shpjegohet, nga autori në fjalë, me shqipen: AT = at - baba, dhe LASH(TË) = i vjetër, që do të thotë: stërgjysh. Por, çfarë paraqiste Atlantida? Ajo sipas Platonit (427 - 347 p.e.s.) ishte vend i madh dhe i fuqishëm, i cili, 9000 vjet para tij, ishte mbytur në Oqeanin Atlantik. Sipas G.Catapanos, Atlasi - Atlantida ishte një nga vendet më të zhvilluara të stërgjyshëve të shqiptarëve të sotëm, të cilët, pas zhdukjes së saj (Atlantidës) para 12000 vjetëve, atlantidasit e mbetur gjallë kaluan në luginën e Nilit, ku e krijuan një kulturë të re, kulturën e egjiptianëve të lashtë, e cila, si duket, qe vazhdim i kulturës së Atlantidës. Në të mirë të këtij mendimi flasin edhe rezultatet shkencore të punës shumëvjeçare të G.Catapanos, i cili, përkitazi me këtë çështje, thotë: Atlantida quhej edhe Borei, d.m.th. e bardhë, nga fjala iliro shqipe: borë. Kjo fjalë përdorej te egjiptianët e lashtë në formë borea; në frëngjishte të vjetër si bore, kurse në italishte si borea. Nga ana tjetër borea në Egjiptin e lashtë identifikohej me sfingën. Sfinga në Egjipt ishte një amblemë guri, adhurues i DRITËS, që e personifikonte Zotin. Prandaj Thoti, sipas gjykimit të Catapanos, nuk i takonte erës egjiptiane, por asaj të boreo-s, d.m.th., të erës së Atlantidës. Sepse Thoti konsiderohej krijues i doktrinës VERBALO - DRITËS, që u manifestua në Tokë. E DIELLI, ishte simbol i NJË PERËNDIE, ATUM ose TEM, terma këto që kanë shpjegim iliro - shqip:

    AIN
    A,a
    BROF
    B
    DORË
    D

    GATH
    G
    FJERË
    F
    HJETË
    H

    KUFË
    K
    MIRË
    M
    GJI
    GJ

    NU
    N
    U
    U
    PLIS
    P

    QULL
    Q
    BUZË
    R
    STOL-i
    S

    SIXHIR
    S
    TËRË
    T
    TËRË
    T

    ISË
    I
    ASHIM
    A, O
    ZVARANIK
    Z,ZH

    SHI
    SH





    • AT = at = at (babë) • U = unë • M = më = mëmë • T = tatë = babë • E = e • M = më = mëmë

    Edhe G.Catapano është i mendimit se emri ilir rrjedh nga i lirë, dhe shqiptar nga shqiponja, d.m.th. ashtu siç e shpjegon tradita shqiptare, sepse shqipja (shqiponja) e simbolizon DRITËN, THOTIN, ZOTIN. Kështu edhe hierogiifi i parë >>>>, të cilin Thoti e quajti shqip AIN = IBIS = SHQIPE, e simbolizon vet THOTIN, d.m.th. ZOTIN, dhe ka këtë shpjegim në shqipen:

    • A = ATË, fillimi premierës; Zot! At i përjetshëm
    • I = fjalë (folje) krijuese (themeluese) e fillimit: Zot krijues
    • N = (N = NU = në ujë) materie e parë (uji) për të gjitha krijesat; Zot i përhapjes së dashurisë.

    AIN-i, pra, ishte simbol që tregonte edhe lindjen, vitalitetin e burrërisë, i cili frymëzonte krijesën Në të vertetë Thoti, me këtë hieroglif, i cili qe i pari dhe më i rëndesishmi në sistemin e hieroglifeve, e simbolizoi vetveten, sepse ishte krijues i tij, pra ishte perëndi - Zot. Ky hieroglif në alfabetin e shqipes paraqitet me A.
    • Hieroglifi , të cilin Thoti e quajti me fjalën shqipe BROF, me kuptim në kembë, paraqiste tingullin e germës shqipe B. Tregon qëndrimin karakteristik të njeriut inteligjent krijuar nga periudha në pozite drejtë, me kokë lart, i cili është duke e ruajtur fuqinë lart në qiell e në mënyrë të përhershme. Tregon se ky qëndrim është njelëzor e vet njeriu, si qenie, është i përsosur. Fjala brof në shqipen e sotme ka këto kuptims: Ngrihem menjëherë në këmbë. Brofi ne këmbë. U ngrit (u çua) brof.
    • Hieroglifi ; të cilin Thoti e quajti DORË, si simbolikë paraqiste punën e dorës së njeriut, apo të gjitha intervenimet e njeriut për pronësi, me qelli që puna të jetë e begatshme e dobishme për njeriun. Ky hieroglif në shqipen mori formën D.
    • Hieroglifi , të cilin Thoti e quajti GATH (GARDH), e si simbolikë paraqiste ndalesën - pengimin - gardhin në afërsi të faltores, në alfabetin shqip e mori formën G.
    • Hieroglifi të cilin Thoti e quajti FJERË, paraqiste shlingën ose neperkën, gjarpërin helmues, me kokë të shtypur në trajtë trekëndëshi, me dy dhëmbë në gojë dhe bisht të shkurtër. Edhe sot e kësaj dite nepërka quhet FjERË, në Malësi, në dialektin gegë. Në shqipen mori formën F.
    Hieroglifi , të cilin Thoti e quajti HJETË, d.m.th. ashtu siç e quajnë edhe sot arbereshët bishtalecin e flokëve, thurrjen, nyjën, lidhjen. Në shqipen mori formën H.
    • Simbolin , Thoti, në sistemin e hieroglifeve, e quajti KUFË, d.m.th. nga shqipja KOFË (KOVË), e cila si simbolikë paraqiste enën ku bëhej përzierja e fuqisë per krijimin e materies. Në shqipen mori formën K.
    Është në interes të vihet në pah edhe një dukuri. Shkronja KAF e arabishtes, jo vetëm që ka ruajtur formën dhe shqiptimin e hieroglifit KUFË, por çdo pjesë (sure) e Kur`anit fillon me germën KAF ( ), çfarë supozohet se KAF - at paraqesin vet Kur`anin, d.m.th fjalët e perëndisë - Allahut.
    • Hieroglifin , Thoti e quajti GJI, emërtim shqip i gjinjve të femrës, nga i cili u lind shhronja GJ në shqipen.
    Ndërkaq, hieroglifin Thoti e quajti NU, fjalë kjo e përbërë nga: NË UJE. Nga ky hieroglif doli shkronja N. Shqiptari kosovar fjalën NË UJE e shqipton N`UJË ndersa këtë shkronjë hebreji e shqipton NUM, e arabi NUN, d.m.th. nga shqipja: N`UJË. Poashtu në Biblen e shenjtë thuhet: "Në fillim perëndia mori frymë n`ujë". Do te thotë krijesat u krijuan në fillim n`uje, në dete. Kjo filozofi e stërgjyshëve të shqiptarëve aprovohet nga shkencat bashkëkohore. Në të vërtetë, hieroglifi NU simbolizonte materien e parë, Zotin dhe përhapjen e dashurisë.
    • Hieroglifin Thoti e quajti U. nga shqipja unë, kështu që edhe në shqipen mori formën U.
    • Thoti hieroglifin quaiti PLIS, që në shqipen do të thotë: tullë copë e madhe dheu që ngre pllugu kur çan tokën; copë e tillë dheu me bar, e prerë me bel a me ndonjë mjet tjetër; plisat e arës; plis me bar. Në shqipen mori formën P.
    • Sipas Thotit hieroglifi quhej QULL, nga shqipja: materie pa formë, brumë, baltë, lloq, materie kjo që mund të transformohet me përzierje nga puna e njeriut. Ky hieroglif në shqipen mori formën Q.

    • Thoti hieroglifin e quajti BUZË, për tingullin R. sepse buzët, me këtë rast, përfaqësonin gojën, respektivisht, buzët që bënin rojë, ruanin "fjalën, gjuhën, dhëmbët.
    • Ndërkaq, për tingullin S. Thoti përdori dy hieroglife: , të cilin e quajti STOL, STOLI, dhe , të cilin e quajti SlXHIR term ky që përdoret edhe sot e kësaj dite te shqiptarët gegë në formë singjir, apo zingjir.
    • Edhe për tingullin T, Thoti përdori dy hieroglife; dhe nga fjala shqipe TERË, me kuptim fitim.
    • Për tingullin I dhe J Thoti përdori hieroglifin , të cilin e quajti ISË, që do të thotë DRITË, e me kuptim: FILLIMI I JETËS. Simbolizon DIELLIN, i cili rrezaton forcë kreative. Shkronja I qe emër i parë që iu dha perëndisë së njeriut; PERËNDIA E DRITËS SË PËRHERSHME. Nga fjala ISË doli emri; IDISË - simbol i dritës. Kështu, pra, shkronja i te shqiptarët hyn në tingullin e fjalëve që shpreh dritën, bukurinë, stolinë. Pra kjo urtësi ISIAKE (isiakë = nga isë = DRITË), në arbërishte do të thotë DRITË.
    • Hieroglifin ,Thoti e quajti ASHIM nse ASHËR, me kuptim degë, filiz dru i çarit (i plasaritur, i ndarë). Hieroglifi në fjalë paraqet veprimin ose aktivitetirl e njeriut në natyrë. Zaten edhe në gjuhën e sotme të shqipes flala ASHËR do të thotë ashkëll dru i vogël, i çarë për zjarr. Copë druri i çarë si dërrasa e hollë, që përdoret si petavër ose për të mbuluar çatinë, pullazin. Çati me ashra. Çaj (bëj) ashra. Me fjalë të tiera hieroglifi "ashër" i paraqiste tingujt â,tinguj këta që janë guturalë, por të zhdukur te toskët. Në shqip mori formën à.
    • Për hieroglifin , Thoti e përdori shprehjen shqipe ZVARANIK ose ZHVARANIK = zvarranik i tokës. Simbolizonte vuajtjen e shfrenuar, por zvarraniku konsiderohej frymezim i tërbuar e sentimentai. Hieroglifi në fjalë në shqipen dha tingullin Z dhe Zh.
    • Kurse hieroglifin e fundit , Thoti e quajti me fjalën shqipe SHI. Si hieroglif paraqiste një liqe me ujë të shiut origjinal. Për më tepër, jeta, vdekja, rilindja, gjithmonë janë të lidhura me ujin "NU" ose "SHI", sepse në "NU" krijohet jeta. Nga ky hieroglif u krijua shkronja shqipe SH.

    Është shumë interesant edhe dukuria e kësaj shkronje, meqë në hebraishte dhe arabishte quhet SHIN dhe forma e tyre është e njëjtë me hieroglifin SHI; "bazeni me pika të shiut", që do të thotë se gjuha, kultura dhe prejardhja e shqiptarëve, hebrejve dhe e arabëve është identike, si duket, është nga ilirët e lashtë, apo nga stërgjyshët e shqiptarëve të sotëm.

    Mendimi mbi prejardhjen e njëjtë të shqiptarëve, hebrejve dhe arabëve është vallë fakt historik, apo fantazi? Në vështrim të pare duket si endërr, por nëse merren parasysh burimet historike, kërkimet arkeologjike, të dhënat gjuhesore dhe Bibla e Kur`ani, atëhere mund të bindemi mjaft edhe për këtë pohim jo aq të zakonshëm.



    Këto lidhje të shqiptarëve me popujt më të lashtë të Afrikës dhe të Azisë së Afërme janë shumë të hershmë, më të hershmë se sa është menduar deri tash, çka tregon fakti se perëndia THOT (stërgjysh i shqiptarëve), e barti, pas katastrofës së Atlantidës, që ndodhi para 12000 vjetëve, kuLturën ilire - shpiptare në Afrikë, sigurisht edhe në Azi. Kurse, para 6000 vietëve Thoti e krijoi edhe sistemin e hieroglifeve në bazë të ilirishtes - shgipes, sistem ky që shërbeu si mostër për përpilimin e sistemeve të tjera të alfabeteve, si ai i shqipes, që gabimisht e njohim si alfabet latin, i hebraishtes, samaritaro - palestinishtes, sirianishtes, arabishtes dhe i greqishtes! Ky fakt tregon se ilirët, si stërgjyshër të shqiptarëve, nga gjuha e zakonet shtriheshin që moti, jo vetëm në gjithë Siujdhesën Balikanike, por edhe në Siujdhesën Apenine, në ishujt e Detit Mesdhe, Egje, ne Azinë e vogël, në Siujdhesën Arabike, në Gadishullin e Pirinejeve. Shkurt, kultura iliro - shqiotare, Si kulturë e qytetërimit të parë të këtij ambienti, shtrihej nga Irani në lindje, deri në Atlantik në perëndim dhe nga Alpet në veri, deri në Afrikën Veriore në jug.

    Në këtë pjesë të vështrimit tim - nënvizon Catapanoja - u demonstrua vetëm THOTI, i cili e krijoi alfabetin hieroglifik fonetik, me çelës të shqipes (të ilirishtes - S.R.), që u muar për çdo hieroglif te tingulFit të parë, vokali ose konsonanti, të qenies së emrit shqip kuptim ky që zbulon shpjegimin e sigurt, i cili nuk mund të mohohet:

    1. Që origjina ilire na shpie në kohe më të vjetra, histori kjo e cila na mahnit, apo histori që na shpie në neolit (koha e re e gurit). Ndoshta origjina e civilizimit neolitik fillon me zhdukjen e Atlantidës (para 12000 vjetëve), epokë kjo qe solli nevojën e krijimit të THOT-it në Egjipt, si mënyrë e shpjegimit të fillirnit të punës.

    2. Ky studim, si pohim i së vërtetës, korrigjon datën e historisë, korrologjisë (disciplinë që studion ndarjen gjeografike), etnologjisë dhe filologjisë.

    3. Rishikimi i Thotit zgjeron kufijt e shkencave që deshëm s`deshëm ndikon në metafizikën e cila është me rendësi për njeriun dhe njerëzimin sepse arrihet rishtazi në kuptimin e mendimit së ndjenjës së të vërtetës për jetën që është vërtet natyre shpirtërore, është erë e vërtetë e shkëlqimit të lavdishem të DRITËS SË PARË, përfundon G. Catapano.

    Rezultatet shkencore të arkeologëve anglezë, amerikanë, gjermanë dhe turq (J.E. Gauter më 1894, R. Campbell - Thompson më 1910, E. Pitard më 1927, Kurt Bittel më 1831, Shevket Aziz Konsu, Kiliç Kokten, Enver Bostanci, Muzaffer Shanyurek, Fikret Ozansoy, që nga viti 1936 e tutje, Halet Çambel John Brandwood më 1968, etj.) pasqyrojnë në mënyrë plastike në veprat e tyre ketë çështje. Sipas mendimit të këtyre dijetarëve kuptojmë:

    -se vala e parë e furishme e dyndjes së hititëve të cilët përfaqësonin, një fis të veçantë të ilirëve, ose i takonin njërit nga fiset e shumta të dardanëve, u shpërngulën, kuptohet në disa faza nga Ballkani i Epërm, apo nga Dardania, kah brigjet perëndimore dhe veriore të Detit të zi, kah Kaukazi për në Anadollin Qendrore;

    - se kjo shpërngulje u bë në kohën e paleolitikut, mezelitikut, neolitikut dhe halkolitikut;

    - se hititët e sollën teknologjinë e xehetarisë dhe të metalurgjisë nga Ballkani në Anadoll;

    - se kah 2000 - vjetshi para e.s. filloi periudha historike në Anadoll, e cila nga shkencëtarët u quajt "periudhë e hititëve" (2000 - 700 parae.s.);

    - se në shekullin XII para e.s. përmenden tre perandorë me emrin Arnuvanda l,II,III, prej të cilit emër si duket, u krijua, sipas ligjit të metastezës, njëri nga siononimet për shqiptarët - arnavudë;

    - se në vitin 3000 para e.s. shkaktohet; vala e dytë e furishme e dyndjes së ilirëve dardanë, prej të cilëve u krijua Troja, dhe me emrin e dardanëve u emërtuan: njëra derë e Trojës Dardanos. ngushtica detare mes Anadollit dhe të Ballkanit - Dardanelet, dhe një qytet Dardania apo Dardanos në veri të Trojës.

    - se m; 1200 para e.s. ndodh vala e tretë e dyndjes së ilirëve frigas nga Dardania e Ballkanit, prej të cilëve u krijua Mbretëria Frigase (750 - 546 para e.s.) në Anadollin Perëndimor;

    - dhe se, me sa duket, nga koha e dyndjes së hititëve daton historia e një krahine në Kaukaz, e cila quhej në kohën antike ALBANIA, kurse banorët e saj albanë, sigurisht nga emri i një fisi të ilirëve të Ballkanit, të cilët quheshin albanë.

    Tani për tani do t`i vë në pah edhe disa fjalë hitite që kanë lidhje me shqipen e sotme, fjalë këto që janë zbuluar në plisat (tullat) e pjekura, të cilat kanë shërbyer si mjet për të shkruar, me shkronjat e veta karakteristike kunjore dhe hieroglifike.




    Ní = tani Asht = asht-i
    Ata = ati, baba Maje = ngritje, rritje
    Mat = mas, matje Njoj = njoh
    Wit = vit-i Ane = anë,-a
    Gjun = gju-ri Qend = qind
    ili = yll-i, zoti Bait = oborr,-i
    Et = etj:e,-a; etjeje Lule = lul:e,ja
    Est = është Dor = dorë
    Gurta = kala, fortifikatë Mial = mjaltë
    Wesha = veshj:e,-a Miel = miell,-i
    Shur = ranë, ranishtë Urirn = urim,-i
    Turija = turi,-ri Nakt = natë
    Ara = të lashtat Sojoti = sit:ë,-a
    Shkal = shpoj, shërthej Hur = uri.-a
    Leiht = lehtë (i,e) Lissi = lis,-i,sh.-a



    Sipas G. Catapanos edhe vet Moisiu e ka folur shqipen e Thotit dhe se emri hebrej- jevrej, për izraelitët rrjedh nga shqipja iliro hitite: JHVE = Tl JE VET: JE VE(T). H e cekur, në hebraishten e vjetër është shqiptuar edhe si E.

    Disa historianë arabë mendojnë se shqiptarët dhe arabët kanë prejardhje të përbashkët qysh nga kohët më të hershme. Kurse Elvia Çelebiu (1611 - 82) vë në pah se nga fisi Kurejsh, nga i cili rrjedh Muhamedi, profeti i islamizmit, rrjedhin edhe shqiptarët. Mirëpo, origjinën e përbashkët të shqiptarëve dhe të arabëve, nëse këto pohime kanë bazë shkencore, duhet kërkuar qysh nga koha e lashtë ilire, së paku para 4000 vjetëve, d.m.th. qysh nga koha e profetit Ibrahim, prej të cilit, thuhet në botën arabe e hebreite, rrjedhin arabët dhe hebrejt. Ndërsa Willy Borgeaud-i thotë se palestinezët (filistinët) kanë emër ilir, dhe se Argolida dhe Elida në Greqi janë vatra të rëndësishme ilire në pjesën e Mesdheut. E sipas mendimit të Faik Reshit Unatit, palestinezët (filistinët) u tërhoqën nga Kreta për në Palestinë rreth vitit 1200 para e.s. Palestinezët ishin banorët e ish qytetit ilir Paleste - Palasa e sotme në Himarë.

    Në fund do t`i vë në pah edhe disa konstatime të Giuseppe Catapanos lidhur me lashtësinë e gjuhes shqipe. Sipas tij, kërkimet e ndërgjegjshme apo studimi komparativ i gjuhëve të vjetra të llojilojshme, na shpien te "ESKUERA" baskisht (E - SHKUERA, që në shqipen do të thotë gjuhë e shkuar - e kaluar), d.m.th. na bien te shqipja, hititishtja, hebraishtja, arabisht- ja, arameikishtja (gjuhë semite perëndimore e folur në kohën e lashtë në Siri, Mesopotami, Palestinë) dhe koptishtja - gjuhë liturgjike e të krishterëve të Egjiptit, që do të thotë gjuhë e THOTIT.

    Këtë e dëshmojnë edhe faktet që vijojnë:

    - Shprehja PAN - AMEN, përbëhet nga Zoti Amon, emër i përbërë nga fjalët shqipe:
    A = AT = babë
    M = MË = mëmë
    ON = Onë = Yn = Yni (joni)
    -mos të harrohet se është NJË ZOT

    Kjo shprehje përdoret te të gjithë popujt dhe në të gjitha gjuhët në dy forma: AMEN ose AMIN.
    - THOTI, që është atribut i të gjitha shkencave antike, nga Nili e shtriu dritën në gjithë botën, sepse në Egjipt u krijua civilizimi i përparuar.
    - Prania e ilirëve në Egjipt mund të datohet para 12000 vjetëve, peridhë kjo që përputhet me zhdukjen e Atlantidës, e cila u përshkrua nga Platoni në dialogun e "TIMEO"-s dhe të "CRIZIA"-s.
    -Shqipja flitej para 12000 vjetëve, jo vetëm në tokën e Nilit, por edhe gjetiu, duke qenë se:
    1. Ilirishtja ishte shumë më e vjetër se sa që mendohej deri më sot.

    2. Kultura e lashtë e POPULLIT TË LIRË (ilir) në Egjipt ishte e vjetër, së paku 12000 vjet.

    - Emri POSEIDON, emërtim i zotit të deteve dhe të tërmeteve i cili qe vëllau i Zeusit (ZOTIT), shpjegohet me shqipen: PO Sl - E - DON = me kuptim: shumë e dëshiron.

    - Emri FARAON, me kuptim I NJERËZISHËM, poashtu rrjedh nga shqipia: FARA - JONË.

    - THOTI është lajmëtar i perëndive.

    - THOTi konsiderohet gjithashtu si personalitet më i ditur, "më i urti prej të urtëve" i të gjitha kohëve më të vjetra, nga doktrina e të cilit dolën fillet e mëdha të humanizmit, sikurse RAMA, KRISHMA, MOISIU, ORFEU, PITAGORA, PLATONI, të gjithë: lajmëtarë, sub velo, të DRITËS SË ARDHSHME, ekzistues të përhershëm, DIVIN LOGOS FIGLIO di DIO (ARSYEJA HYJNORE BIRIT TË ZOTIT), që do të mishërohej për çlirimin e njeriut dhe shpëtimin e botës.

    THOTI është themelues i religjionit të DRITËS dhe i shkencave sekrete (okulte) të mistereve dhe është gfithashtu në përgjithësi shpikës i shkrimit.

    Prandaj, bazuar në shënimet e sipërshënuara mund të konkludohet:

    - se pellazgët - ilirët ishin stërgjyshët e shqiptarëve;

    - se pellazgët - ilirët, me emra të ndryshme, d.m.th. me emra të fiseve pellazgo - ilire (gegë, toskë, albanë, arbër, arnautë, dardanë, maqedonë, hetitë a hititë, trojanë, ejiptianë, etruskë, etj. etj.) jetonin në një sipërfaqe shumë më të gjerë në tri kontinente: në Evropë, Afrikën Veriore dhe në Azi, deri në Iran dhe Indi;

    - se ilirishtja - shqipja, si degë më e vjetër e familjes së gjuhëve indoevropiane, është çelës i qytetërimit njerëzor;
    - se nga gjiri i ilirëve dolën shumë perëndi, profetë, perandore e dijetarë;

    - se stërgjyshët e shqiptarëve, pellazget-ilirët, me kulturën e tyre të lartë kontribuan jo vetëm në civilizimin e popujve tjerë, të cilët i sundonin, por, me anë të vetë asimilimit, kontribuan në krijimin e shumë kombeve dhe kulturave (feve, gjuhëve, shkrimeve) të veçanta në tri kontinente;

    - se shkatërrimi i pellazgëve - ilirëve të shumtë dhe të kulturuar u shkaktua jo vetëm nga katastrofat natyrore, por edhe nga luftat e brendshme që u zhvilluan mes fiseve të tyre, luftë kjo që vazhdoi, tradicionalisht, deri në ditët tona;

    -se nga bërthama e pellazgëve -Ilirëve shumë të lashtë - vetëm shqiptarët mbetën pa u shkrirë në popuj apo kombe të tjera - në grekë, hebrej, arabë, italianë, austriakë, sllavë të jugut, turq, etj.;

    - se vetën gegët, në një masë të konsiderueshme, e kanë ruajtur shqiptimin e ilirishtes - shqipes së lashtë;

    - dhe se fjalën vendimtare, përkitæi me çështjet e shtruara, duhet ta japin, në radhe të parë, filologët, arkeologët dhe etnologët.



    doni me per AT lant is mo...

    edhe dicka per shkenc TARET boterore....germoni TARE germoni se do e gjeni Atlantisin po nuk erdhet ne DYRRAH.....germoni hahahahhaha

Faqja 2 prej 32 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  2. Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-12-2006, 01:46
  3. Miti i 'tolerances fetare' në Shqipëri
    Nga Qafir Arnaut në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
  4. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26
  5. Ortodoksia dhe Shqipëria
    Nga shendelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •